Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5576 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Bilans stanja i uspjeha -25.2 (118.5 na 93.3 kg trenutno).

Odlazak u teretanu čini čuda, ali ne na način da mršate tamo. Jedino možete da povećate mišićnu masu, te na taj način podignete potrošnju kalorija. Te uz pravilnu ishranu, napravite neki rezultat. Od ubijanja kardio vjezbama nema neke velike fajde. Hodanje je super, biciklo isto. Ali vise kao razonoda i da se čovjek opusti.
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#5577 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

dadoka84 wrote: 07/11/2020 19:26 Bilans stanja i uspjeha -25.2 (118.5 na 93.3 kg trenutno).

Odlazak u teretanu čini čuda, ali ne na način da mršate tamo. Jedino možete da povećate mišićnu masu, te na taj način podignete potrošnju kalorija. Te uz pravilnu ishranu, napravite neki rezultat. Od ubijanja kardio vjezbama nema neke velike fajde. Hodanje je super, biciklo isto. Ali vise kao razonoda i da se čovjek opusti.
Prvo, svaka čast. Drugo, nemaš potrebe sad pisati o mršanju, tamo nekad na proljeće će biti aktuelno, haha. Nego pitanja za tebe:
1. Za koliko si vremenski skinuo 25kg?
2.Šta si promjenio od prehrane? Samo okvirno navedi: jedem sve ali manje, izgladnjujem se, keto dijeta i sl.
3. Koliko radiš treninga sedmično i koliko vremenski traju
4. Jesi li u teretani ili samo hodaš/trčiš/biciklo ili kombinuješ
Nije mi jasan tvoj post. Jel ti sad preporučuješ hodanje npr. brzo hodanje 10km., ne mislim na šetnju od 2km, ili ne, jesi li ti šetao/trčao.
Ovo za ubijanje kardiom se ne slažem sa tobom. Ja sam čistim kardiom skinuo 15kg ali je bilo tu svačega: laganog trčanja, jačeg tempa, maksimale, promjene ritma i sl.
Nervira me što je sad zima, zagađen zrak i hladno, kontam po kući trčat nekako :lol:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5578 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

shape of despair wrote: 11/11/2020 11:49
Prvo, svaka čast. Drugo, nemaš potrebe sad pisati o mršanju, tamo nekad na proljeće će biti aktuelno, haha. Nego pitanja za tebe:
1. Za koliko si vremenski skinuo 25kg?
2.Šta si promjenio od prehrane? Samo okvirno navedi: jedem sve ali manje, izgladnjujem se, keto dijeta i sl.
3. Koliko radiš treninga sedmično i koliko vremenski traju
4. Jesi li u teretani ili samo hodaš/trčiš/biciklo ili kombinuješ
Nije mi jasan tvoj post. Jel ti sad preporučuješ hodanje npr. brzo hodanje 10km., ne mislim na šetnju od 2km, ili ne, jesi li ti šetao/trčao.
Ovo za ubijanje kardiom se ne slažem sa tobom. Ja sam čistim kardiom skinuo 15kg ali je bilo tu svačega: laganog trčanja, jačeg tempa, maksimale, promjene ritma i sl.
Nervira me što je sad zima, zagađen zrak i hladno, kontam po kući trčat nekako :lol:
Hvala puno :D
Pa od polovine februara do sada. S tim da sam aktivnije od maja počeo raditi na tome.
Pisao sam što se hrane tiče u prošlim postovima, može se naći. Uglavnom kalorijski deficit, bazirana prehrana na proteinima i masnoćama, smanjen unos ugljikohidrata. I mnogo lakše se sve to podnosi nego na neki drugi način, a probao sam svašta. Tako da ovo više dođe kao lifestyle promjena nego neka dijeta.
Dva treninga u teretani sedmično, po nekih 90 min. Radim za sada full body treninge koji me plaho iscrpe. Radim vjezbe sa tegovima. Aerobne vježbe ne radim u teretani.
Skinuo sam i ja bio trčanjem prije 2 godine 12 kg. Pretrčao nekih 900km za godinu dana, treninzi, kratke utrke 5km i polumaratoni 21.1. Kile koje sam ekspresno vratio čim sam prestao trčati. Razlika je u tome što sam skidao masne naslage a nisam gradio mišiće. A oni troše energiju i za svoje održavanje u odnosu na salo. Imao sam isto tako jednu fazu 2012 kad sam se ekstremno trošio kardio vježbama. Dosta kila sam skinuo ali nisam ih mogao održavati. Naravno da na sve to utiču i neke druge stvari, životne okolnosti isl.

Da budem jasan, moj lični stav je da je aerobna aktivnost super za jačanje krvožilnog sistema, za cirkulaciju, za općenito raspoloženje. Dok za skidanje kilograma nije. To je uglavnom prehrana i to nekih 80% i 20% aktivnost. Sve osim toga je trenutna promjena koja teško da je održiva.
Sretno svima u ovoj bespoštednoj borbi sa kilogramima :D
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#5579 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo »

dadoka84 wrote: 11/11/2020 13:24
shape of despair wrote: 11/11/2020 11:49
Prvo, svaka čast. Drugo, nemaš potrebe sad pisati o mršanju, tamo nekad na proljeće će biti aktuelno, haha. Nego pitanja za tebe:
1. Za koliko si vremenski skinuo 25kg?
2.Šta si promjenio od prehrane? Samo okvirno navedi: jedem sve ali manje, izgladnjujem se, keto dijeta i sl.
3. Koliko radiš treninga sedmično i koliko vremenski traju
4. Jesi li u teretani ili samo hodaš/trčiš/biciklo ili kombinuješ
Nije mi jasan tvoj post. Jel ti sad preporučuješ hodanje npr. brzo hodanje 10km., ne mislim na šetnju od 2km, ili ne, jesi li ti šetao/trčao.
Ovo za ubijanje kardiom se ne slažem sa tobom. Ja sam čistim kardiom skinuo 15kg ali je bilo tu svačega: laganog trčanja, jačeg tempa, maksimale, promjene ritma i sl.
Nervira me što je sad zima, zagađen zrak i hladno, kontam po kući trčat nekako :lol:
Hvala puno :D
Pa od polovine februara do sada. S tim da sam aktivnije od maja počeo raditi na tome.
Pisao sam što se hrane tiče u prošlim postovima, može se naći. Uglavnom kalorijski deficit, bazirana prehrana na proteinima i masnoćama, smanjen unos ugljikohidrata. I mnogo lakše se sve to podnosi nego na neki drugi način, a probao sam svašta. Tako da ovo više dođe kao lifestyle promjena nego neka dijeta.
Dva treninga u teretani sedmično, po nekih 90 min. Radim za sada full body treninge koji me plaho iscrpe. Radim vjezbe sa tegovima. Aerobne vježbe ne radim u teretani.
Skinuo sam i ja bio trčanjem prije 2 godine 12 kg. Pretrčao nekih 900km za godinu dana, treninzi, kratke utrke 5km i polumaratoni 21.1. Kile koje sam ekspresno vratio čim sam prestao trčati. Razlika je u tome što sam skidao masne naslage a nisam gradio mišiće. A oni troše energiju i za svoje održavanje u odnosu na salo. Imao sam isto tako jednu fazu 2012 kad sam se ekstremno trošio kardio vježbama. Dosta kila sam skinuo ali nisam ih mogao održavati. Naravno da na sve to utiču i neke druge stvari, životne okolnosti isl.

Da budem jasan, moj lični stav je da je aerobna aktivnost super za jačanje krvožilnog sistema, za cirkulaciju, za općenito raspoloženje. Dok za skidanje kilograma nije. To je uglavnom prehrana i to nekih 80% i 20% aktivnost. Sve osim toga je trenutna promjena koja teško da je održiva.
Sretno svima u ovoj bespoštednoj borbi sa kilogramima :D
Prijatelju, svaka čast. Impresivan rezultat i sigurno dugotrajan.
U potpunosti se slažem s posljednjim paragrafom, kao i većina svjetskih trenera koje poštujem. Samo još da stid prevladam i u gymu sam i ja :-D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5580 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

bandit_mo wrote: 11/11/2020 14:06 Prijatelju, svaka čast. Impresivan rezultat i sigurno dugotrajan.
U potpunosti se slažem s posljednjim paragrafom, kao i većina svjetskih trenera koje poštujem. Samo još da stid prevladam i u gymu sam i ja :-D
Hvala puno :D

Ma kakav stid, u teretani će ti prije neko pomoći nego će te osuditi. Bilo muško ili žensko, uvijek ima dobre raje tamo koja je spremna da podijeli iskustvo, pomogne kod izvođenja vježbi isl. Meni baš nedavno lik sa strane priđe i kaže da imam problem sa desnim ramenom dok radim vježbu. Ja to nisam ni primjetio dok se nisam fokusirao na to u toku izvođenja. Mogao je samo proći i ne reći ništa, nije njegov problem. Samo ti kreni polako. Najbolje vrijeme za krenuti vježbati je juče. :D
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#5581 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo »

dadoka84 wrote: 11/11/2020 14:14
bandit_mo wrote: 11/11/2020 14:06 Prijatelju, svaka čast. Impresivan rezultat i sigurno dugotrajan.
U potpunosti se slažem s posljednjim paragrafom, kao i većina svjetskih trenera koje poštujem. Samo još da stid prevladam i u gymu sam i ja :-D
Hvala puno :D

Ma kakav stid, u teretani će ti prije neko pomoći nego će te osuditi. Bilo muško ili žensko, uvijek ima dobre raje tamo koja je spremna da podijeli iskustvo, pomogne kod izvođenja vježbi isl. Meni baš nedavno lik sa strane priđe i kaže da imam problem sa desnim ramenom dok radim vježbu. Ja to nisam ni primjetio dok se nisam fokusirao na to u toku izvođenja. Mogao je samo proći i ne reći ništa, nije njegov problem. Samo ti kreni polako. Najbolje vrijeme za krenuti vježbati je juče. :D
Ma ja vazda tripujem da će me svi gledati, i rugati se :) (kakva umišljenost da si nekome bitan da bulji sat vremena u tebe :lol: )
Hvala za nogu u dupe :thumbup:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5582 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Hehe, sretno. Kakvih cura kod mene u teretani ima, ja mogu slobodno gologuz okolo hodati na rukama, sumnjam da bi me ko skontao.
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#5583 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ps5 »

bandit_mo wrote: 11/11/2020 14:17
dadoka84 wrote: 11/11/2020 14:14
bandit_mo wrote: 11/11/2020 14:06 Prijatelju, svaka čast. Impresivan rezultat i sigurno dugotrajan.
U potpunosti se slažem s posljednjim paragrafom, kao i većina svjetskih trenera koje poštujem. Samo još da stid prevladam i u gymu sam i ja :-D
Hvala puno :D

Ma kakav stid, u teretani će ti prije neko pomoći nego će te osuditi. Bilo muško ili žensko, uvijek ima dobre raje tamo koja je spremna da podijeli iskustvo, pomogne kod izvođenja vježbi isl. Meni baš nedavno lik sa strane priđe i kaže da imam problem sa desnim ramenom dok radim vježbu. Ja to nisam ni primjetio dok se nisam fokusirao na to u toku izvođenja. Mogao je samo proći i ne reći ništa, nije njegov problem. Samo ti kreni polako. Najbolje vrijeme za krenuti vježbati je juče. :D
Ma ja vazda tripujem da će me svi gledati, i rugati se :) (kakva umišljenost da si nekome bitan da bulji sat vremena u tebe :lol: )
Hvala za nogu u dupe :thumbup:
Svi tako razmišljaju (misle da njih neko gleda) pa onda svi samo prate šta oni rade tako da na kraju ispadne da svi samo sebe gledaju :D
Obično u svim teretanama bude neka grupica raje koja se poznaje i oni se medjusobno zezaju i gledaju šta ko od njih radi, ostale niko ni ne gleda.
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#5584 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

Nema stida. Na vilsu i darivi sam godinama i nagledao sam se debelih ljudi koji hodaju, trče i sl.
Na prvu bi rekao gledaj ga/je koliki/a je, ali onda skontas kolika volja treba da se pokrenes i da oznojis guzicu i jos sa ekstra viskom kila, a i kad skontas da ta osoba crkaje i daje sve od sebe, pa ipak se javi neko postovanje.
I onda odmaknes 10m i posvetis se opet sebi, gledas na onu stopericu, kontas koliko jos imas do zacrtanog cilja i sl. ili ti ga: koga boli tuki za drugog, treniraj sebi treniras, izgledas bolje, osjecas se bolje, produzizi sebi zivot i povecas mu kvalitetu
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#5585 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo »

Ja da krenem od sebe, ne gledam nikog nigdje, ali eto, čim je nešto nepoznato, eto tripa da svi primjećuju.
Išla sam ja jedno 2 mjeseca, i stvarno se nakon 10ak puta čovjek opusti, samo da se probije to prvo...
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5586 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

bandit_mo wrote: 11/11/2020 14:51 Ja da krenem od sebe, ne gledam nikog nigdje, ali eto, čim je nešto nepoznato, eto tripa da svi primjećuju.
Išla sam ja jedno 2 mjeseca, i stvarno se nakon 10ak puta čovjek opusti, samo da se probije to prvo...
Ako će ti pomoći nabaci duks i kapuljaču, muziku na uši i svoje furaj. Dok ne uđeš u fazon.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#5587 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo »

dadoka84 wrote: 12/11/2020 00:47
bandit_mo wrote: 11/11/2020 14:51 Ja da krenem od sebe, ne gledam nikog nigdje, ali eto, čim je nešto nepoznato, eto tripa da svi primjećuju.
Išla sam ja jedno 2 mjeseca, i stvarno se nakon 10ak puta čovjek opusti, samo da se probije to prvo...
Ako će ti pomoći nabaci duks i kapuljaču, muziku na uši i svoje furaj. Dok ne uđeš u fazon.
To je ideja. Kao ono dječije, ja njih ne vidim pa ni oni mene :D
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5588 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

bandit_mo wrote: 12/11/2020 15:12
dadoka84 wrote: 12/11/2020 00:47
bandit_mo wrote: 11/11/2020 14:51 Ja da krenem od sebe, ne gledam nikog nigdje, ali eto, čim je nešto nepoznato, eto tripa da svi primjećuju.
Išla sam ja jedno 2 mjeseca, i stvarno se nakon 10ak puta čovjek opusti, samo da se probije to prvo...
Ako će ti pomoći nabaci duks i kapuljaču, muziku na uši i svoje furaj. Dok ne uđeš u fazon.
To je ideja. Kao ono dječije, ja njih ne vidim pa ni oni mene :D
Igrali se žmire po kući pa se sakrivali iza zavjesa, a noge dole vire.

Probaj, isključi se čovjek skroz i posveti sebi i svom vježbanju.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5589 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Grafički update.
Lijevo 2018 oko 120kg, desno novembar 2020 oko 93kg.
Po kalkulatoru, još uvijek sam gojazan, sa BMI oko 30, i bodyfat oko 28%. Znači ima još posla.

Image
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#5590 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by °u° »

Još uvijek na povremenom postu, tj autofagiji. Kod mene je to oko 16 ili 17 h ručak, pa do ujutro 10 ili najčešće 11:00 doručak, a u tom periodu voda, čaj i crna kafa bez ičega.
Trigliceridi spadaju, kile da ne pričam, a oči nisu gladne :mrgreen:
Već sam se lijepo navikao i definitivno ovo je postao moj stil prehrane od sad, pa nadalje i ubuduće.
Ovim tempom mršanja očekujem negdje oko proljeća da se vratim u neku normalu po pitanju kilaže. Volio bih izvaditi komplet nalaze ali zbog ovog cirkusa nema šanse. Jedva nađoh apoteku koja hoće mjerit tglc i holesterol ali me oderaše.
Lakoća hodanja uzbrdo i na 5. sprat drastično poboljšana, kao i energija za rad. Ujutro prije doručka odavno se nisam lakše osjećao. Nakon doručka već pada.
Kilažu ne mjerim nego rupe na kaišu, trenutno na trećoj, i ide ka četvrtoj od početka AF :lol:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#5591 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dadoka84 »

Lijep osjećaj, kad vidiš da treba rupa na kaišu, ali u minus :) I ja bi volio uraditi nalaz krvi, iako mi je i prije bio ok.
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#5592 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by °u° »

Meni su samo trigliceridi bili povišeni. Blago povišen holesterol još uvijek ima nedoumica i različitih mišljenja. Granica normale se mijenja. Mada i to mi je sasvim blizu trenutno normalne, a do skora je bio čak i u granici
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#5593 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo »

dadoka84 wrote: 15/11/2020 19:23 Grafički update.
Lijevo 2018 oko 120kg, desno novembar 2020 oko 93kg.
Po kalkulatoru, još uvijek sam gojazan, sa BMI oko 30, i bodyfat oko 28%. Znači ima još posla.

Image
Čuj gojazan na desnoj slici :? :? da fak :o
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5594 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by nikeze »

Prvo, ne trebate se opterećivati time kako da smršate.
Dnevno treba pješačiti najmanje 5 kilometara, a poželjno je 8 km. Kako? Ujutro do posla 2,5 km, u povratku 2,5 km i naveče šetnja 3 km.
To nije nikakav problem, jedino se cipele troše ubrzano.
Tako ćete godišnje preći 2000 km. Što se tiče vježbi dovoljno je trenirati osnovne vježbe, pregibi na podu za trbušnjake, sklekovi, čučnjevi i vježbe sa bućicama do 5 kg, 15-20 ponavljanja u seriji., do 5 serija, za ruke, ramena, grudi i leđa, tri puta sedmično. Ništa naročito, kao vježbe na fizičkom vaspitanju iz škole. I Mogu se postići fantastični rezultati.
Ne smije se pušiti niti piti alkohol.
Kolači se ne smiju jesti i šećer niti zasićene masnoće.
Mediteranska prehrana. Grah, grašak, boranija, leća, riba, piletina, puretina, rižoto, paelja i ostalo.
Ako radite u kancelariji treba jesti 26 kalorija po kilogramu, a ako radite teže poslove 32 kalorije po kilogramu. Dnevno do 2000 kalorija.
Suho meso je zabranjeno, kobasice takođe, tvrdi sirevi ništa, sudžuka ništa, ćevapi su užasno opasni, kao i Coca cola.
Znači kuhana hrana sa nisko glikemijskim indeksom.
Poslije 30 godina starosti metabolizam usporava, poslije 40 još više, a poslije 50 još više i tako treba smanjivati ishranu.
Ovo je recept za mršanje, a da se ne patite.
Ko može da jede zobenu kašu od 100 gr zobenih pahuljica i pola litra jogurta za doručak nekoliko godina i to je dobro.
Eto to je recept na osnovu 40 godina iskustva.
Moguće je bez znojenja i mučenja. Važno je samo smanjiti kalorijski unos.
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#5595 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ps5 »

Očigledno da ne pričaš na osnovu znanja nego onako "odoka".
Hajd ovo ostalo recimo da je djelimično i tačno, ali ako može informacija samo zašto to suho meso i tvrdi sir ne treba jesti?
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#5596 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo »

nikeze wrote: 24/11/2020 09:26 Prvo, ne trebate se opterećivati time kako da smršate.
Dnevno treba pješačiti najmanje 5 kilometara, a poželjno je 8 km. Kako? Ujutro do posla 2,5 km, u povratku 2,5 km i naveče šetnja 3 km.
To nije nikakav problem, jedino se cipele troše ubrzano.
Tako ćete godišnje preći 2000 km. Što se tiče vježbi dovoljno je trenirati osnovne vježbe, pregibi na podu za trbušnjake, sklekovi, čučnjevi i vježbe sa bućicama do 5 kg, 15-20 ponavljanja u seriji., do 5 serija, za ruke, ramena, grudi i leđa, tri puta sedmično. Ništa naročito, kao vježbe na fizičkom vaspitanju iz škole. I Mogu se postići fantastični rezultati.
Ne smije se pušiti niti piti alkohol.
Kolači se ne smiju jesti i šećer niti zasićene masnoće.
Mediteranska prehrana. Grah, grašak, boranija, leća, riba, piletina, puretina, rižoto, paelja i ostalo.
Ako radite u kancelariji treba jesti 26 kalorija po kilogramu, a ako radite teže poslove 32 kalorije po kilogramu. Dnevno do 2000 kalorija.
Suho meso je zabranjeno, kobasice takođe, tvrdi sirevi ništa, sudžuka ništa, ćevapi su užasno opasni, kao i Coca cola.
Znači kuhana hrana sa nisko glikemijskim indeksom.
Poslije 30 godina starosti metabolizam usporava, poslije 40 još više, a poslije 50 još više i tako treba smanjivati ishranu.
Ovo je recept za mršanje, a da se ne patite.
Ko može da jede zobenu kašu od 100 gr zobenih pahuljica i pola litra jogurta za doručak nekoliko godina i to je dobro.
Eto to je recept na osnovu 40 godina iskustva.
Moguće je bez znojenja i mučenja. Važno je samo smanjiti kalorijski unos.
Svakakvih se gluposti ti natipka, a ključna jedino zadnja rečenica :lol:
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#5597 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by nikeze »

Ne može i jare i pare.
Ko se lopatom hrani, lopata ga na kraju i sahrani.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#5598 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nisrin »

Ja napravim zobene sa mlijekom i stavim malo apfelmussa, badema i to me ne drzi ni 3h...hha
Dobra je autofagija, ali u posljednje vrijeme imam uzasne krize navecer... inace se drzim 10-18, slatkisi su najveci problem ili kad imam bas obaveza i ne stignem u tom vremenu jesti...
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#5599 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ps5 »

nikeze wrote: 24/11/2020 10:07 Ne može i jare i pare.
Ko se lopatom hrani, lopata ga na kraju i sahrani.
Jah, pretpostavio sam da ne znaš razloge, neka nana rekla nemoj suho meso i eto ga - nane sve znaju.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#5600 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bandit_mo »

ps5 wrote: 24/11/2020 10:26
nikeze wrote: 24/11/2020 10:07 Ne može i jare i pare.
Ko se lopatom hrani, lopata ga na kraju i sahrani.
Jah, pretpostavio sam da ne znaš razloge, neka nana rekla nemoj suho meso i eto ga - nane sve znaju.
Misliš da je nana pravila paelju :trep: :lol:
Inače, dok sam čitala post, ja sam isto imala dojam da slušam nekog od 60+ godina. Što ima smisla jer je rekao da ima 40 godina iskustva s dijetama.
Post Reply