Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58756
Joined: 03/08/2010 19:04

#35276 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

tomhagen wrote: 17/11/2020 10:17
laik1981 wrote: 17/11/2020 09:58 14% ljudi imalo antitijela u septembru 2019. Ne da je virus kruzio, nego je bio masovno rasprostranjen. Ovo je konkretan materijalni dokaz. I nista se strasno nije dogadjalo dok nisu poceli sa restrikcijama u zdravstvu i zatvaranjem ljudi sto je proizvelo drastican pad imuniteta kod mnogih, a pogotovo onih najugrozenijih..

Nije ovo prvo istrazivanje. Postojala su i druga istrazivanja o prisutnosti virusa u prosloj godini, kao i mnoga svjedocenja doktora koji su primjecivali da se i u tom periodu desavalo nesto cudno..

Svjestan sam ja da ce se ovo ignorisati i omalovazavati i da ce laz i dalje biti istina.. Nastavice se primjenjivati metode zasnovane na lazima koje devastiraju drustvo..


Image
:thumbup:
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#35277 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 17/11/2020 10:29 @laik1981

Jarane, nemoj molim te toliko nedokazan biti. Ovo je samo jedan "data point" jedan mali komadić sveukupne puzle. Normalno da će i ovo uzeti u obzir i dalje nastaviti istraživanje. Niko ne osporava istraživanje, ali to je samo jedan mali putokaz u kojem smjeru se može dalje ići.

Ali ti uzmeš samo jednu jedinu stvari i ekstrapoliraš na milion drugih načina. Ne može se to tako raditi.

Nemoj da te napominjemo koliko si bio u krivu za ostale svoje prognoze i najave.

EDIT: evo samo jedna greška u tvom navodu. Nije 14% ljudi od ukupne populacije imalo virus nego 14% od 959 ljudi iz uzorka...
A sta mislis kako se rade istrazivanja o prokuzenosti virusa? Ne govori o greskama ako ne znas sta pricas. Istrazivanja serologijom se i rade tako sto se testira neki slucajni uzorak i prenese na neku vecu statistiku..

Ismijavajte, izigravajte i dalje neke forumske "autoritete", budite ono sto ste vec.. Meni to nije nikakav problem.. Imas gore fakt. 14% zarazenih iz uzorka jos u avgustu 2019. Gledaj u taj podatak kako godi ti zelis. Vjeruj da je sve krenulo onda kada ti je WHO rekla. Ovaj podatak je materijalni dokaz da se lagalo o tako puno stvari. A ti vjeruj da je sve bila istina. Do tebe je..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35278 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@laik1981 koliki je uzorak seroloske studije u Spaniji? U Velikoj Britaniji?

I zasto izbjegavas da odgovoris na ono sto sam postavila? Jer tvoja teza je da ljudi nisu bili bolesni.
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#35279 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 17/11/2020 10:27
laik1981 wrote: 17/11/2020 10:20
Mogy87 wrote: 17/11/2020 10:15 @laik1981 kako je sve zasnovano na lazi kad u samoj studiji kazu da cinjenica da je bilo jako puno BOLESNIH ljudi koji su zahtijevali bolnicku njegu ukljucujuci intenzivnu prije "sluzbene" pojave COVIDA u Italiji bio povod za studiju?
Govore o 14% onih koji su imali antitijela, a bili zarazeni u avgustu 2019. Hej u avgustu. Znam ja da je ovo dzaba i da cemo nastaviti po staroj mantri.. Paraliza nece proci. Milion puta ponovljena laz je vec postala istina.. Prava istina koju dokazuje ovo istrazivanje je nebitna.. Novo normalno je vec tu i ostace tu..
Procitaj studiju. Ne samo dijelove koji ti se svidjaju.

Izvadila sam ti tekst iz studije koju nisi procitao koja kaze:

On the basis of the first case identification, it was hypothesized that the virus had been circulating in Italy since January 2020. However, the rapid spread, the large number of patients requiring hospital admission and treatment in intensive care units, as well as the duration of the pandemic suggest that the arrival of the virus and its circulation in Italy in a less symptomatic form could be anticipated by several months.

Znaci sami autori studije kazu da ih je veliki broj BOLESNIH ljudi kojim je trebala intenzivna njega ih je ponukao da istraze ovu oblast.
Evo tebi samo dva pitanja, pa ako mozes biti konkretna i ne okolisati kako to uobicajeno radis.

Da li je virus cirkulisao u Italiji u avgustu 2019.?
Da li je istina da je sve krenulo iz Vuhana krajem 2019.?
Last edited by laik1981 on 17/11/2020 11:31, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#35280 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 17/11/2020 11:17 @laik1981 koliki je uzorak seroloske studije u Spaniji? U Velikoj Britaniji?

I zasto izbjegavas da odgovoris na ono sto sam postavila? Jer tvoja teza je da ljudi nisu bili bolesni.
Uzorak u Britaniji i Spaniji je veci ali je istrazivanje drugacijeg tipa. Antitijela nestanu u set mjeseci po podacima koje imamo.. Ovo istrazivanje je radjeno na uzorcima krvi iz septembra 2019. Kruske i jabuke.

Bolesnih je bilo ali nije bilo ovoga sto danas imamo. Zlo je krenulo u momentu kada se masa bolnica odlucila braniti od pacijenata. Zlo je krenulo sa brojcanicima, zatvaranjem i opstom histerijom.

Ova studija to dokazuje na neki nacin..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35281 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 17/11/2020 11:22
Mogy87 wrote: 17/11/2020 10:27
laik1981 wrote: 17/11/2020 10:20
Govore o 14% onih koji su imali antitijela, a bili zarazeni u avgustu 2019. Hej u avgustu. Znam ja da je ovo dzaba i da cemo nastaviti po staroj mantri.. Paraliza nece proci. Milion puta ponovljena laz je vec postala istina.. Prava istina koju dokazuje ovo istrazivanje je nebitna.. Novo normalno je vec tu i ostace tu..
Procitaj studiju. Ne samo dijelove koji ti se svidjaju.

Izvadila sam ti tekst iz studije koju nisi procitao koja kaze:

On the basis of the first case identification, it was hypothesized that the virus had been circulating in Italy since January 2020. However, the rapid spread, the large number of patients requiring hospital admission and treatment in intensive care units, as well as the duration of the pandemic suggest that the arrival of the virus and its circulation in Italy in a less symptomatic form could be anticipated by several months.

Znaci sami autori studije kazu da ih je veliki broj BOLESNIH ljudi kojim je trebala intenzivna njega ih je ponukao da istraze ovu oblast.
Evo tebi samo dva pitanja, pa ako mozes biti konkretna i ne okolisati kako to uobicajeno radis.

Da li je virus cirkulisao u Italiji u avgustu 2019.?
Da li je istina da je sve krenulo iz Vuhana krajem 2109.?

Studija implicira da jeste. Nemam razloga da sumnjam u njene zakljucke uz komentar da je potrebno dodatno istrazivanje jer je uzorak zaista mali. Ne vidim gdje ja negiram zakljucke do kojih su dosli?

Odgovor na drugo pitanje ne znam. Ova saznanja do kojih su naucnici dosli postujuci postulate naucnog procesa zaista otvaraju mnoga vrlo vazna pitanja. Jako se radujem odgovorima u buducnosti.

E sad molim te da i ti meni odgovoris:

Kako objasnjavas cinjenicu da je upravo ove naucnike povecan broj pacijenata sa klinickom slikom poput one koju izaziva COVID prije "sluzbenog" dolaska virusa u Evropu ponukao (i uz to pratece hospitalizacije i prijemi na intenzivnu) da naprave ovo istrazivanje.

Jer ti tvrdis da ljudi nisu bili bolesni i da se virus trebao ignorisati.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35282 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 17/11/2020 11:30
Mogy87 wrote: 17/11/2020 11:17 @laik1981 koliki je uzorak seroloske studije u Spaniji? U Velikoj Britaniji?

I zasto izbjegavas da odgovoris na ono sto sam postavila? Jer tvoja teza je da ljudi nisu bili bolesni.
Uzorak u Britaniji i Spaniji je veci ali je istrazivanje drugacijeg tipa. Antitijela nestanu u set mjeseci po podacima koje imamo.. Ovo istrazivanje je radjeno na uzorcima krvi iz septembra 2019. Kruske i jabuke.

Bolesnih je bilo ali nije bilo ovoga sto danas imamo. Zlo je krenulo u momentu kada se masa bolnica odlucila braniti od pacijenata. Zlo je krenulo sa brojcanicima, zatvaranjem i opstom histerijom.

Ova studija to dokazuje na neki nacin..
Velicina uzorka apsolutno ne zavisi od vrste istrazivanja. Bilo da radis anketu o internet kupovini ili serolosku studiju.

Ne mozes uzeti uzorak od 959 osoba i to proicirati na drzavu od 60 miliona ljudi. Ili su u Spaniji i VB uzorke skupljali "onako"?
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#35283 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 17/11/2020 11:35
laik1981 wrote: 17/11/2020 11:22
Mogy87 wrote: 17/11/2020 10:27
Procitaj studiju. Ne samo dijelove koji ti se svidjaju.

Izvadila sam ti tekst iz studije koju nisi procitao koja kaze:

On the basis of the first case identification, it was hypothesized that the virus had been circulating in Italy since January 2020. However, the rapid spread, the large number of patients requiring hospital admission and treatment in intensive care units, as well as the duration of the pandemic suggest that the arrival of the virus and its circulation in Italy in a less symptomatic form could be anticipated by several months.

Znaci sami autori studije kazu da ih je veliki broj BOLESNIH ljudi kojim je trebala intenzivna njega ih je ponukao da istraze ovu oblast.
Evo tebi samo dva pitanja, pa ako mozes biti konkretna i ne okolisati kako to uobicajeno radis.

Da li je virus cirkulisao u Italiji u avgustu 2019.?
Da li je istina da je sve krenulo iz Vuhana krajem 2109.?

Studija implicira da jeste. Nemam razloga da sumnjam u njene zakljucke uz komentar da je potrebno dodatno istrazivanje jer je uzorak zaista mali. Ne vidim gdje ja negiram zakljucke do kojih su dosli?

Odgovor na drugo pitanje ne znam. Ova saznanja do kojih su naucnici dosli postujuci postulate naucnog procesa zaista otvaraju mnoga vrlo vazna pitanja. Jako se radujem odgovorima u buducnosti.

E sad molim te da i ti meni odgovoris:

Kako objasnjavas cinjenicu da je upravo ove naucnike povecan broj pacijenata sa klinickom slikom poput one koju izaziva COVID prije "sluzbenog" dolaska virusa u Evropu ponukao (i uz to pratece hospitalizacije i prijemi na intenzivnu) da naprave ovo istrazivanje.

Jer ti tvrdis da ljudi nisu bili bolesni i da se virus trebao ignorisati.
Za ova dva pitanja konacno imamo odgovore potkrepljene konkretnim materijalnim dokazima. Bas me interesuje kako se osjecaju oni koji su tvrdili da je sve pocelo pocetkom ove godine i da prije toga virusa nije bilo.. Kako se osjecaju oni koji su prepotentno ismijavali takve teze. Zalosno je da svaku raspravu u startu pokusavate unistiti svojom tvdoglavoscu i narcisoidnoscu..

Ne tvrdim da nisu bili bolesni i da se trebalo ignorisati. Ja mislim da su restriktivne mjere bile pogresne i da su napravile ogromnu stetu i da je i dan danas prave. Zatvaranjem i histerijom se uticalo na imunitet ljudi. Restrikcijama i protokolima u zdravstvu je mnogima onemoguceno adekvatno lijecenje. I dan danas imamo takav slucaj. Ljudi u bolnice dolaze previse zapusteni. Da ne pricamo opet o odgodjenim pregledima i odgodjenim operacijama desetinama milona ljudi. Svo zlo se desilo zbog brojcanika i apokalipticnih najava.

Mislim nebitno.. Nista ovo nece promijeniti u generalnom pogledu.. Ostace i dalje na snazi, sada vec dokazane, lazne mantre. I dalje ce narcisi ismijavati i postavljati slicice poput ove gore. I dalje ce paralizovani podrzavati takav nacin komunikacije.. I dalje ce oni koji bilo sta propituju biti nazivani neodgovornim i neempaticnim relativizatorima.. I dalje ce ih se mrskati.. Nemam nista protiv. Samo nastavite. Na svu srecu u realnosti je drugacija situacija. Ima dosta ljudi koji nisu paralizovani..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35284 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@laik1981 ja ti napisem da ne negiram zakljucke, da je studija napravljena postujuci naucne postulate, da je otvorila neka vrlo vazna pitanja i ti mi napises ovakav odgovor? Citas li ti uopste sta ti neko napise?

Gdje tacno ja negiram bilo kakav zakljucak?
I gdje tacno je iko od nas "panicara" zagovarao lockdown?
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#35285 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by NelsonM »

jos nisu napisali za onog covjeka sto se ubio danas u izolatoriju ovdje u sarajevu? ok zvanicno je da su ljudi poceli pucati po savovima
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#35286 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Pa vidjeli smo u Hrvatskoj šta se dešavalo, napad na Markotićku tokom intervjua, tuče oko nošenja maske po tramvajima i sl. Obzirom da su kod nas traume iz ratnog perioda puno veće i kompletna situacija daleko stresnija zadnjih 25 godina iskreno me čudi da kod nas nije puno, puno gore.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35287 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

NelsonM wrote: 17/11/2020 12:06 jos nisu napisali za onog covjeka sto se ubio danas u izolatoriju ovdje u sarajevu? ok zvanicno je da su ljudi poceli pucati po savovima
Strasno :sad:

Uzasan je pritisak, svi bi zeljeli zivjeti kao ranije. Ja se najiskrenije nadam da cemo od proljeca imati neke ozbiljnije pomake ka normalizaciji stanja.
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#35288 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 17/11/2020 12:00 @laik1981 ja ti napisem da ne negiram zakljucke, da je studija napravljena postujuci naucne postulate, da je otvorila neka vrlo vazna pitanja i ti mi napises ovakav odgovor? Citas li ti uopste sta ti neko napise?

Gdje tacno ja negiram bilo kakav zakljucak?
I gdje tacno je iko od nas "panicara" zagovarao lockdown?
Kazes da implicira. Ovo nije imlikacija nego dokaz o cirkulaciji virusa u avgustu 2019. Ismijavala si i negirala takve hipoteze. Neki lockdown zagovaraju i danas. Mozes prelistati postove najveceg panicara na temi.. Ne vidim nesto da se takvim idejama suprostavljate. Vidim da, manje vise, podrzavate bilo kakvu mjeru ogranicavanja..

Meni je zao sto cak ni na forumu ne mozemo raspravljati o hipotezama. Sto citavo vrijeme unistavate pokusaje takvih rasprava. I sama si ih toliko puta banalizovanjem unistavala.. Pokusavala diskreditovati svjetski priznate naucnike linkovima cije sadrzaje ni sama ne razumijes, ali si iz nekog razloga umislila da ih razumijes i da u punom smislu znas o cemu pricas.. Trpate ljude u neke torove, u neke teoreticare.

Ponavljam, ovo gore nisu implikacije nego dokazi.. Cvrsti materijalni dokazi da je bruku izrecenih informacija zasnovana na lazima..

Histerija i metode straha su zlo. Kompletan pristup je pogresan i nanio je i nanosi nepopravljivu stetu. Nismo ni svjesni sta nas ceka i koje ce sve posljedice biti, prije svega po mentalno zdravlje svakog od nas.. Napravili smo od virusa azbahu biblijskih proporcija..

"Novo normalno" nije smjelo postati normalno. Sami smo pristali na to.

A sad nastavite po starom. Moram bjezati..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35289 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@laik1981 ovo je prvi put da si postavio naucno istrazivanje koje zadovoljava naucne postulate. Vidis kako odmah razgovaramo na drugaciji nacin? Jos da pocnes citati to sto postavis gdje bi nam bio kraj.

Razumijes da neces dobiti isti odgovor kad postavis clanak koji ima za osnovu neku naucnu studiju ili neko "misljenje" nekog ko se specijalizirao za "nauku" putem youtubea.
User avatar
Lao Ce
Posts: 1292
Joined: 18/06/2016 13:01

#35290 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lao Ce »

laik1981 wrote: 17/11/2020 12:19
Mogy87 wrote: 17/11/2020 12:00 @laik1981 ja ti napisem da ne negiram zakljucke, da je studija napravljena postujuci naucne postulate, da je otvorila neka vrlo vazna pitanja i ti mi napises ovakav odgovor? Citas li ti uopste sta ti neko napise?

Gdje tacno ja negiram bilo kakav zakljucak?
I gdje tacno je iko od nas "panicara" zagovarao lockdown?
Kazes da implicira. Ovo nije imlikacija nego dokaz o cirkulaciji virusa u avgustu 2019. Ismijavala si i negirala takve hipoteze. Neki lockdown zagovaraju i danas. Mozes prelistati postove najveceg panicara na temi.. Ne vidim nesto da se takvim idejama suprostavljate. Vidim da, manje vise, podrzavate bilo kakvu mjeru ogranicavanja..

Meni je zao sto cak ni na forumu ne mozemo raspravljati o hipotezama. Sto citavo vrijeme unistavate pokusaje takvih rasprava. I sama si ih toliko puta banalizovanjem unistavala.. Pokusavala diskreditovati svjetski priznate naucnike linkovima cije sadrzaje ni sama ne razumijes, ali si iz nekog razloga umislila da ih razumijes i da u punom smislu znas o cemu pricas.. Trpate ljude u neke torove, u neke teoreticare.

Ponavljam, ovo gore nisu implikacije nego dokazi.. Cvrsti materijalni dokazi da je bruku izrecenih informacija zasnovana na lazima..

Histerija i metode straha su zlo. Kompletan pristup je pogresan i nanio je i nanosi nepopravljivu stetu. Nismo ni svjesni sta nas ceka i koje ce sve posljedice biti, prije svega po mentalno zdravlje svakog od nas.. Napravili smo od virusa azbahu biblijskih proporcija..

"Novo normalno" nije smjelo postati normalno. Sami smo pristali na to.

A sad nastavite po starom. Moram bjezati..

Bravo za cijeli post. Nema mogućnosti pristupa nekim ljudima i približavanja gledišta zbog uspostavljenje nepisane diktature forumskog klera. Tako je uvijek bilo svugdje i nije ništa novo.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#35291 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 17/11/2020 11:15
BadBoy wrote: 17/11/2020 10:29 @laik1981

Jarane, nemoj molim te toliko nedokazan biti. Ovo je samo jedan "data point" jedan mali komadić sveukupne puzle. Normalno da će i ovo uzeti u obzir i dalje nastaviti istraživanje. Niko ne osporava istraživanje, ali to je samo jedan mali putokaz u kojem smjeru se može dalje ići.

Ali ti uzmeš samo jednu jedinu stvari i ekstrapoliraš na milion drugih načina. Ne može se to tako raditi.

Nemoj da te napominjemo koliko si bio u krivu za ostale svoje prognoze i najave.

EDIT: evo samo jedna greška u tvom navodu. Nije 14% ljudi od ukupne populacije imalo virus nego 14% od 959 ljudi iz uzorka...
A sta mislis kako se rade istrazivanja o prokuzenosti virusa? Ne govori o greskama ako ne znas sta pricas. Istrazivanja serologijom se i rade tako sto se testira neki slucajni uzorak i prenese na neku vecu statistiku..

Ismijavajte, izigravajte i dalje neke forumske "autoritete", budite ono sto ste vec.. Meni to nije nikakav problem.. Imas gore fakt. 14% zarazenih iz uzorka jos u avgustu 2019. Gledaj u taj podatak kako godi ti zelis. Vjeruj da je sve krenulo onda kada ti je WHO rekla. Ovaj podatak je materijalni dokaz da se lagalo o tako puno stvari. A ti vjeruj da je sve bila istina. Do tebe je..
Ti si pogrešno napisao da je 14% zaraženih ludi. To nije tačno. Studija je pokazala da je 14% od 959 ljudi (koji nisu SLUČAJAN UZORAK nego uzorak ljudi koji su išli na testove za karcinom pluća).

Niko ne ismijava i ne izigrava autoritete samo normalno razgovaramo sa nekim ko ne želi uopšte da imalo promijeni svoj stav. Mi svi ovdje koji zagovaramo racionalno razmišljanje ćemo odreda promijeniti mišljenje kada masa dokaza budu neupitno ukazivala na nešto. Do tada, ovo su sve super početna istraživanja KOJA MOGU ALI I NE MORAJU ZNAČITI NIŠTA.

Jedna studija nije dokaz ničega već samo početak dokazivanja, implikacija.
User avatar
Lao Ce
Posts: 1292
Joined: 18/06/2016 13:01

#35292 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lao Ce »

Even a Military-Enforced Quarantine Can’t Stop the Virus, Study Reveals

https://www.aier.org/article/even-a-mil ... jAXMJrVk6c
armin071
Posts: 5292
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#35293 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

Austrija ide u potpuni lockdown a sljedeće sedmice vjerovatno i Njemačka. Novo je da će policija moći updati u privatne posjede samo na osnovu sumnje da se tu sastaje više članova od dvije familije. Naravno ti isti članovi u neograničenom broju mogu da se sastaju na radnom mjestu do mile volje tu nema ograničenja. Znači rad ide dalje sasvim normalno dok privatni život više ne postoji. Dobro došli u novo normalno. Mislim da je već sad kasno za neke ustanke protiv ovoga. Narod je ovo progutao.... Samo je pitanje i nadam se da će nekad i oni reći, e dosta je sad da ne pretjeramo.....
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#35294 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 17/11/2020 12:31
laik1981 wrote: 17/11/2020 11:15
BadBoy wrote: 17/11/2020 10:29 @laik1981

Jarane, nemoj molim te toliko nedokazan biti. Ovo je samo jedan "data point" jedan mali komadić sveukupne puzle. Normalno da će i ovo uzeti u obzir i dalje nastaviti istraživanje. Niko ne osporava istraživanje, ali to je samo jedan mali putokaz u kojem smjeru se može dalje ići.

Ali ti uzmeš samo jednu jedinu stvari i ekstrapoliraš na milion drugih načina. Ne može se to tako raditi.

Nemoj da te napominjemo koliko si bio u krivu za ostale svoje prognoze i najave.

EDIT: evo samo jedna greška u tvom navodu. Nije 14% ljudi od ukupne populacije imalo virus nego 14% od 959 ljudi iz uzorka...
A sta mislis kako se rade istrazivanja o prokuzenosti virusa? Ne govori o greskama ako ne znas sta pricas. Istrazivanja serologijom se i rade tako sto se testira neki slucajni uzorak i prenese na neku vecu statistiku..

Ismijavajte, izigravajte i dalje neke forumske "autoritete", budite ono sto ste vec.. Meni to nije nikakav problem.. Imas gore fakt. 14% zarazenih iz uzorka jos u avgustu 2019. Gledaj u taj podatak kako godi ti zelis. Vjeruj da je sve krenulo onda kada ti je WHO rekla. Ovaj podatak je materijalni dokaz da se lagalo o tako puno stvari. A ti vjeruj da je sve bila istina. Do tebe je..
Ti si pogrešno napisao da je 14% zaraženih ludi. To nije tačno. Studija je pokazala da je 14% od 959 ljudi (koji nisu SLUČAJAN UZORAK nego uzorak ljudi koji su išli na testove za karcinom pluća).

Niko ne ismijava i ne izigrava autoritete samo normalno razgovaramo sa nekim ko ne želi uopšte da imalo promijeni svoj stav. Mi svi ovdje koji zagovaramo racionalno razmišljanje ćemo odreda promijeniti mišljenje kada masa dokaza budu neupitno ukazivala na nešto. Do tada, ovo su sve super početna istraživanja KOJA MOGU ALI I NE MORAJU ZNAČITI NIŠTA.

Jedna studija nije dokaz ničega već samo početak dokazivanja, implikacija.
I sta dalje reci? Kako razgovarati? Ljudi dokazali, da dokazali, prisustvo i cirkulaciju virusa u avgustu 2019., a ti pricas o implikacijama. Zato ja i kazem da ne vrijedi. Dzaba kad je paraliza uzela pod svoje..

I da, to je slucajan uzorak ako ga koristimo u kontekstu istrazivanja vezanog za covid 19. Slucajan da slucajniji ne moze biti.. I nije uopste mali. I da, moze se primjeniti na komplertnu populaciju u tim regijama gdje je otkriven.. Na takvim istrazivanjima se zasniva pola raznoraznih statistika..
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#35295 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by NelsonM »

armin071 wrote: 17/11/2020 12:41 Austrija ide u potpuni lockdown a sljedeće sedmice vjerovatno i Njemačka. Novo je da će policija moći updati u privatne posjede samo na osnovu sumnje da se tu sastaje više članova od dvije familije. Naravno ti isti članovi u neograničenom broju mogu da se sastaju na radnom mjestu do mile volje tu nema ograničenja. Znači rad ide dalje sasvim normalno dok privatni život više ne postoji. Dobro došli u novo normalno. Mislim da je već sad kasno za neke ustanke protiv ovoga. Narod je ovo progutao.... Samo je pitanje i nadam se da će nekad i oni reći, e dosta je sad da ne pretjeramo.....
to u njemackoj nece proci nikada 100% ovdje i kad si u samoizolaciji i nemas simptoma zovnu te maksimalno 2x da vide imas li simptome. ljudi su vec nezadovoljni ovim mjerama, jer je u odnosu na njihov broj smrtnih slucajeva ovo preostro (a tehnicki jedino su zatvoreni restorani). Nakon gestapa i istocne njemacke gdje niko nije imao privatnost, njemacka je sigurna zadnja zemlja na svijetu koja bi to dopustila.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#35296 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

laik1981 wrote: 17/11/2020 12:47 I sta dalje reci? Kako razgovarati? Ljudi dokazali, da dokazali, prisustvo i cirkulaciju virusa u avgustu 2019., a ti pricas o implikacijama. Zato ja i kazem da ne vrijedi. Dzaba kad je paraliza uzela pod svoje..

I da, to je slucajan uzorak ako ga koristimo u kontekstu istrazivanja vezanog za covid 19. Slucajan da slucajniji ne moze biti.. I nije uopste mali. I da, moze se primjeniti na komplertnu populaciju u tim regijama gdje je otkriven.. Na takvim istrazivanjima se zasniva pola raznoraznih statistika..
Upravo tako, kako razgovarati kad ti uzmeš samo jednu jedinu stvar koja ide u korist tvom unaprijed formiranom stavu i onda guraš tu mantru i vrijeđaš druge sagovornike. Jedini koji je ovdje nedokazan van svake razumne granice si ti.

Jesi li ti lično pročitao studiju? Autori sami u zaključku kažu (str. 5):
Our results indicate that SARS-CoV-2 circulated in Italy earlier than the first official COVID-19 cases were diagnosed in Lombardy, even long before the first official reports from the Chinese authorities, casting new light on the onset and spread of the COVID-19 pandemic.
Indiciraju, ukazuju, upućuju, ne DOKAZUJU. Niti jedan pošten naučnik neće na osnovu jednog istraživanja tvrditi da je nešto dokazano, pogotovo ne ovako krupna stvar.

Ne znamo još uvijek ništa.
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#35297 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 17/11/2020 13:16
laik1981 wrote: 17/11/2020 12:47 I sta dalje reci? Kako razgovarati? Ljudi dokazali, da dokazali, prisustvo i cirkulaciju virusa u avgustu 2019., a ti pricas o implikacijama. Zato ja i kazem da ne vrijedi. Dzaba kad je paraliza uzela pod svoje..

I da, to je slucajan uzorak ako ga koristimo u kontekstu istrazivanja vezanog za covid 19. Slucajan da slucajniji ne moze biti.. I nije uopste mali. I da, moze se primjeniti na komplertnu populaciju u tim regijama gdje je otkriven.. Na takvim istrazivanjima se zasniva pola raznoraznih statistika..
Upravo tako, kako razgovarati kad ti uzmeš samo jednu jedinu stvar koja ide u korist tvom unaprijed formiranom stavu i onda guraš tu mantru i vrijeđaš druge sagovornike. Jedini koji je ovdje nedokazan van svake razumne granice si ti.

Jesi li ti lično pročitao studiju? Autori sami u zaključku kažu (str. 5):
Our results indicate that SARS-CoV-2 circulated in Italy earlier than the first official COVID-19 cases were diagnosed in Lombardy, even long before the first official reports from the Chinese authorities, casting new light on the onset and spread of the COVID-19 pandemic.
Indiciraju, ukazuju, upućuju, ne DOKAZUJU. Niti jedan pošten naučnik neće na osnovu jednog istraživanja tvrditi da je nešto dokazano, pogotovo ne ovako krupna stvar.

Ne znamo još uvijek ništa.
Pa covjece jel ti uopste ista razumijes sto procitas? Istazivanje ukazuje da je virus cirkulisao prije nego sto se zvanicno tvrdilo da je otkriven. Ljudi sa antitijelima su pronadjeni u periodu septembra. To je fakt. To je dokazano. Nema tu vise neke sive zone. Sad je crno na bijelo. Prostor za polemiku kada je ovo u pitanju vise ne postoji.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35298 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@laik1981 shvatas li da je jedan od prijevoda rijeci "indicates" rijec "implicira" koju si meni prebacivao?
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#35299 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Pa to i govorim, ukazuju ili upućuju ali nikako ne dokazuju nepobitno van svake sumnje!

Ovo je studija na samo 959 ljudi koji su došli na "lung cancer screening" od čega ih je ukupno 111 (dakle 11,6% a ne 14% kako ti pišeš) imalo antitijela.
To nije dovoljno da se sa sigurnošću izvede bilo kakav zaključak, samo da se uputi da tu ima nečega.

Apsolutno se ne može reći da je to "relevantno u kontekstu koronavirusa" kako ti to tako lako kažeš.

Cijela ova studija može biti i greška. Šta ćemo onda?
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#35300 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen »

kox wrote: 17/11/2020 12:11 Pa vidjeli smo u Hrvatskoj šta se dešavalo, napad na Markotićku tokom intervjua, tuče oko nošenja maske po tramvajima i sl. Obzirom da su kod nas traume iz ratnog perioda puno veće i kompletna situacija daleko stresnija zadnjih 25 godina iskreno me čudi da kod nas nije puno, puno gore.
Ma pola stanovnistva ima PTSP ne treba zamjeriti evo sada malu iz bolnice vodio, procedure su ogromne mjerenje temperatura maske distance i sve ostalo radi se sporo, dvojica starijih ljudi popizdili hoce da udaraju osoblje, psovanje galama normlano je da u ovakovm sistemu kod nas ljudi pucaju po savovima i bez korone i svega ovoga sto nas je zadesilo..
Locked