Nagorno Karabah

Post Reply
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#15951 Re: Nagorno Karabah

Post by 90minut »

Challenger_ wrote: 22/11/2020 18:08 To je tvoje mišljenje koje pretpostavlja duplo manje gubitaka nego što je sam Putin iznio za obje strane nakon mjesec dana rata. Postoje li procjene iz azerskih ili drugih i trećih vojnih krugova. To je pitanje.
Naravno da je duplo manje ovim pucale linije na svakom pravcu ratovanja dovoljno ukljuciti lampicu u sve ce ti se samo reci.
saimidin
Posts: 2781
Joined: 20/05/2011 17:53

#15952 Re: Nagorno Karabah

Post by saimidin »

90minut wrote: 23/11/2020 05:34
Challenger_ wrote: 22/11/2020 18:08 To je tvoje mišljenje koje pretpostavlja duplo manje gubitaka nego što je sam Putin iznio za obje strane nakon mjesec dana rata. Postoje li procjene iz azerskih ili drugih i trećih vojnih krugova. To je pitanje.
Naravno da je duplo manje ovim pucale linije na svakom pravcu ratovanja dovoljno ukljuciti lampicu u sve ce ti se samo reci.
Pitanje je da li ce az ikada I objaviti podatke, u jednom intervju alijev rece to je vojna tajna.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#15953 Re: Nagorno Karabah

Post by 90minut »

saimidin wrote: 23/11/2020 08:28
90minut wrote: 23/11/2020 05:34
Challenger_ wrote: 22/11/2020 18:08 To je tvoje mišljenje koje pretpostavlja duplo manje gubitaka nego što je sam Putin iznio za obje strane nakon mjesec dana rata. Postoje li procjene iz azerskih ili drugih i trećih vojnih krugova. To je pitanje.
Naravno da je duplo manje ovim pucale linije na svakom pravcu ratovanja dovoljno ukljuciti lampicu u sve ce ti se samo reci.
Pitanje je da li ce az ikada I objaviti podatke, u jednom intervju alijev rece to je vojna tajna.
Ne, rekao je da ce objaviti samo isto mu dođe objavio ili ne govorice da laže i petlja tako da je bolje da ne objavljuje ništa.

Ako je nešto sigurno sigurno je da armeni petljaju.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#15954 Re: Nagorno Karabah

Post by 90minut »

User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#15956 Re: Nagorno Karabah

Post by LBVIEW »

A_A_AKCIJA wrote: 23/11/2020 12:04 Odličan tekst

https://nomad.ba/sehic-protiv-zabrane-sjecanja
:thumbup:
saimidin
Posts: 2781
Joined: 20/05/2011 17:53

#15957 Re: Nagorno Karabah

Post by saimidin »

Image

nova ruska karta, predali agdam rejon azerima, ostaju kalbajar i lachin

prethodno nije bilo jasno zasto su na karti obojili agdam kao zonu ruske kontrole, a po sporazumu ide azerima, istovremeno kalbajar i lachin nisu obojeni.

sada je jasno da sto se rusa tice oni zamrzavaju stanje na tim novim linijama, pisu o saradnji sa lokalnim vlastima NK neka dostava vode ...

imali neko info za lachin koridor koji ce rusi kontrolirati, dal i tu ostaju lokalne vlasti armena, jer je prethodno bilo vecinsko azersko podrucje.

vidim rusi pisu po njima se vratilo oko 11k izbjeglica iz ar u nk, onaj separatist precjednik jucer rece 25k, neko opet laze :-)

jel ima neki info koliko je azera zivjelo u ovim podrucjima koja ce rusi kontrolisati, i da li ce se i njima dopustiti povratak, vidio sam da je u xankandi zivjelo oko 8k azera, pored 50k armena, vjerovatno je bilo jos sela, i da li ako se vrate moraju zivjeti po zakonima nk(arthsaka), ako oni uopste imju zakone :izet: :lol:
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#15958 Re: Nagorno Karabah

Post by Satrap_Darije »

saimidin wrote: 23/11/2020 19:08 Image

nova ruska karta, predali agdam rejon azerima, ostaju kalbajar i lachin

prethodno nije bilo jasno zasto su na karti obojili agdam kao zonu ruske kontrole, a po sporazumu ide azerima, istovremeno kalbajar i lachin nisu obojeni.

sada je jasno da sto se rusa tice oni zamrzavaju stanje na tim novim linijama, pisu o saradnji sa lokalnim vlastima NK neka dostava vode ...

imali neko info za lachin koridor koji ce rusi kontrolirati, dal i tu ostaju lokalne vlasti armena, jer je prethodno bilo vecinsko azersko podrucje.

vidim rusi pisu po njima se vratilo oko 11k izbjeglica iz ar u nk, onaj separatist precjednik jucer rece 25k, neko opet laze :-)

jel ima neki info koliko je azera zivjelo u ovim podrucjima koja ce rusi kontrolisati, i da li ce se i njima dopustiti povratak, vidio sam da je u xankandi zivjelo oko 8k azera, pored 50k armena, vjerovatno je bilo jos sela, i da li ako se vrate moraju zivjeti po zakonima nk(arthsaka), ako oni uopste imju zakone :izet: :lol:
Nisam siguran ali ako će imati kakav utjecaj pod ruskom čizmom vjerojatno će se ići politikom reciprociteta.
Niti jedan etnički Armenac, bilo da je državljanin ili porijeklom ne smije ulaziti u Azerbajđan. Dosta Armenaca je živjelo u Baku i Ganđi i od tamo su protjerani u zadnjem ratu. Nitko od njih nema pravo na povratak.

Mislim da je gotovo isto bilo i sa Azerima u Armeniji.

Što se Karabaha tiče, možda se uspiju dogovoriti da se npr. vrate Azeri u Stepanekert i Armenci u npr. Hadrut.
Ali mislim da od tog povratka izbjeglica dosta vremena neće biti ništa.
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#15959 Re: Nagorno Karabah

Post by desni »

Nema tamo od tih recipročnih povrataka ništa, tamo je jedini reciprocitet vezan za koridore.
Azeri su ih i ostavili izgleda u tom malom dijelu samo da bi dobili koridor da se spoje sa Nakhičevanom i dalje Turskom :idea:
Vidjećemo kako će to izgledati na terenu.
Ko će kontrolisati ko može proći koridorom između Nakhičevana i ostatka Azerbejdžana?
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#15960 Re: Nagorno Karabah

Post by Satrap_Darije »

desni wrote: 24/11/2020 00:53 Nema tamo od tih recipročnih povrataka ništa, tamo je jedini reciprocitet vezan za koridore.
Azeri su ih i ostavili izgleda u tom malom dijelu samo da bi dobili koridor da se spoje sa Nakhičevanom i dalje Turskom :idea:
Vidjećemo kako će to izgledati na terenu.
Ko će kontrolisati ko može proći koridorom između Nakhičevana i ostatka Azerbejdžana?
Nije koridor. Pod koridorom se valjda misli nekakva teritorijalna povezanost. Toga nema.

Biti će nekakva cesta preko Armenskog teritorija i nju će kao i granične prijelaze kontrolirati Ruske pogranične snage.

E sad kada će se to izgraditi, nitko ne zna.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8729
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#15961 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

"Mnogi naši momci su umrli ovdje"
https://www.kommersant.ru/doc/4584109
Rat između Azerbejdžana i nepriznate Republike Nagorno-Karabah (NKR) završen je prije dvije sedmice, a pitanje teritorijalnih ustupaka jermenske strane i dalje zbunjuje. Službena lista naselja koja dolaze pod kontrolu Azerbejdžana objavljena je tek u ponedjeljak, sadrži 121 ime. No, ovo će teško pomoći stanovnicima udaljenih sela: na teritoriju NKR-a još uvijek praktički nema Interneta, a postoje i veliki problemi s mobilnim komunikacijama. Dopisnik Kommersanta Aleksandar Černih dugo je pokušavao da uđe u drevni samostan Amaras: kao rezultat rata, našao se na novoj granici nepriznate republike - i nekoliko dana niko nije znao kojoj državi sada pripada. Kao što se ispostavilo, ruska zastava sada je podignuta nad manastirom.

U tripartitnom sporazumu (Armenija, Azerbejdžan i Rusija)od 9. novembra prenos zemljišta je opisan na nivou čitavih okruga, ali situaciju kompliciraju razlike u administrativnim granicama koje su uspostavili Azerbejdžan i NKR, au nekim slučajevima - čak i u SSSR-u. Stoga je sada karta NKR noćna mora geografa (i novinara). Da biste se udaljili od Stepanakerta, morate više puta navesti i ponovo provjeriti ko je vlasnik teritorije - i puta do nje. Bijele mrlje se postepeno popunjavaju, ali postoje mjesta o kojima niko ništa pouzdano ne zna. Jedan od njih je drevni samostan Amaras (osnovan u 5. stoljeću) na samom rubu novih južnih granica NKR-a. Važan je ne samo kao kulturni objekt: obje strane njime opravdavaju svoje teritorijalne zahtjeve. Za Jermene je Amaras neosporan dokaz njihovog vjekovnog prisustva na ovoj zemlji.Azerbejdžan manastir naziva spomenikom "drevne albanske kulture" i sebe smatra svojim naslednikom.

Nekoliko dana nisam mogao pronaći vozača koji bi stigao do Amarasa: čuvši ovo ime, taksisti Stepanakerta su me uvjerili da je svetište prešlo na Azerbejdžance. Neki od njih nazvali su moje prijatelje-rođake iz drugih okruga, pitali ih dugo - a onda uzdahnuli: "Niko ništa ne zna sa sigurnošću, ali izgleda da više nisu naši." Konačno, taksist Arsen pristaje ići: „Moj brat je rekao, možete se voziti obilaznicom. Ako su mirovnjaci zamotani, neka tako bude. Glavno je ne slučajno otići u Azerbejdžan. Inače, ako nas zarobe, mirovnjaci imaju pravo da nas spasu? "

Polazimo iz Stepanakerta u ponedjeljak ujutro. Izgorjela vojna oprema povremeno bljesne na cesti, ponekad vozač mora naglo mahati, zaobilazeći kratere na asfaltu. "To je bila tako dobra staza, uh-eh", tužno odmahuje glavom.
Vojnik s puškom promatra put s visokog brda; Uspijevam razaznati plave mirovne pruge.

Put ide sve više u planine; jedna klisura je vezana kablovima - od kamena do kamena, nekoliko desetina metara. Arsen upada u oči: „To je još iz prvog rata. Objesili smo ove kablove kako helikopteri ne bi prelijetali položaje. Ali to nije djelovalo protiv dronova. "

Prolazimo pored lanca malih jermenskih sela: Nnghe, Gishi, Chartar, Khnushchinak ... Na ulicama nema nikoga; ulaze još uvijek blokira milicija. Na svakom postu Arsen pita za Amarasa - i sa svakim odgovorom sve više zamračuje. „Niko ne zna gdje je naša teritorija, gdje je njihova teritorija. Niko ne zna ništa, možete li zamisliti? Pa, kako ovo može biti? " Pita me. Poslednje selo pre samostana je Makchalashen.
Ljudi na pošti sležu ramenima: „Rečeno nam je da ne bismo trebali ići dalje. Nekako kao ničija zemlja. "

Idemo svejedno - i već izvan sela susrećemo staru "kopejku". Arsen pita starijeg vozača o putu, on se dugo smiješi i odgovara na armenskom. Naši automobili se odvoze; Arsen se odmah okreće prema meni: „Kaže - sigurno je nastaviti, naši vojnici stoje. Ali stvarno mi se ne sviđa njegov naglasak, definitivno nije lokalni. Čuo sam ga kako govori - "tse, tse" '. To ne kažemo, to je poput azerbejdžanskog naglaska. Da li stvarno želite ići dalje? " Tačno, idemo dalje - i ne uzalud. Pola kilometra od ugla vide se beli zidovi samostana, iznad kojih leti ruska trobojnica. Arsen s olakšanjem izdahne.
Kommersant je vidio kako je jermensko selo postalo azerbejdžanska teritorija

Dvojica jermenskih vojnika izlaze na cestu - u punoj opremi, sa "kalašnjikovima". Provjeravaju dokumente, komuniciraju s zapovjednikom na radiju, on dugo pita Arsena - i dozvoljava mu da vozi. „Oprezniji ste", kaže vojnik, „Vidite li te planine? Sada je Azerbejdžan. Za njihove snajpere smo ukratko. " Do planina je samo nekoliko kilometara.
Glavni ulaz u samostan gleda upravo u tom pravcu, pa je ispunjen vrećama s pijeskom. Dugo obilazimo staru zgradu koja više liči na tvrđavu; rastresanje svježih čaura blista u travi pored zidova; malo dalje od zemlje viri drška projektila. Vojnici nas dočekuju u malom zazoru u zidu - da biste prošli, morate se saviti u tri smrti. Otpraćeni su do zida - dežura mladi momak iz Jerevana, koji najbolje govori ruski od svih. Vojnik me pozdravlja, smiješeći se: "I dalje nećete izgovoriti moje ime, Rusi me zovu Slava." Dvogledom pregledava planine: „Naša zemlja je udaljena još pola kilometra od manastira, zatim kilometar neutralne, a zatim njihova teritorija. Jučer sam tamo vidio nekoliko azerbejdžanskih vojnika, danas još nema nikoga ”.
Slavik kaže da su se tokom poslednja tri dana rata oko manastira vodile žestoke borbe; Azerbejdžanci su se približili zidovima, ali su uspjeli odbiti njihove napade.

„Poslani smo ovdje da pomognemo, ali dok smo stigli tamo, rat je bio gotov", kaže tiho. „Borili smo se ovdje i danju i noću, i granatama i pješadijom. Mnogi naši momci su umrli ovdje, puno. Ali po cijenu života sačuvali su svetinju za ljude. Ovdje je granica uspostavljena duž linije fronta. Ako bi se povukli, Amaras bi sada bio Azerbejdžanac ”. Slava dodaje dvogled, ja gledam šumu na planini i tražim od momka da priča o sebi. „I šta reći, ja sam kao i svi ostali", sliježe ramenima. „Studirao sam na Fakultetu za informatiku, a zatim radio u Rostelecomu. Internet oglašavanje, to sam i učinio. Privučen u vojsku, završio je u pješadiji. Služio sam godinu dana - a onda je počeo rat. " Navodi mjesta na kojima se borio - najstrašnija imena ovog sukoba: Hadrut, Jabrail, Fizuli. „Dobro je što je rat završen. Čak i sa ovim rezultatom. To niko ne treba da vidi ono što smo vidjeli ”, kaže Slava na rastanku.
Ruska zastava visi nad samostanom, ali tamo još nema stalnog postaja mirovnih snaga - oni ovdje dolaze svakodnevno u patrolu. Baza mirovnih snaga nalazi se u jednom od susjednih sela. Par APC-a, tri velika zelena šatora; vojnici istovaraju sanduke s hranom iz kamiona. Zapovjednik baze pristaje razgovarati - bez imena i bez zapisa. „Manastir i sve što je pred njim sto posto je jermenska teritorija", potvrđuje on. „Naša zastava tamo visi, pokazujemo da je pod ruskom zaštitom. To, recimo, ni u koga ne izaziva sumnju - nema provokacija s azerbejdžanske strane. Kad smo ušli, u blizini je još uvijek bilo pucnjave - ali sada je sve mirno. " Neki od mirovnjaka patroliraju područjem, ostali postavljaju svoj svakodnevni život: „Gradimo kupalište, sad ćemo postaviti treći šator, sve je kao i obično.Ljudi su ovdje uglavnom iskusni - bili su u Abhaziji i u Siriji. Službeno putovanje izdaje se od tri i po mjeseca do šest mjeseci, a zatim kući, porodicama. I za šest meseci - vratit ćemo se. Nije lako, naravno, ali takav posao su svi sami odabrali. "

Prema komandantu, "odnosi su savršeni" sa lokalnim stanovništvom.

„Naravno, ponekad kažu: šteta što ste došli kasno. Ali oni sami razumiju da je sve ovo političko pitanje, a ne naš nivo. Došli smo kad smo izdali naredbu. Ljudi se s tim ne prepiru, - kaže vojnik - - Generalno, ne znam kako će biti dalje - ali sada su lokalci u takvom raspoloženju da, kažu, pustite nas da se ujedinimo sa Rusijom. O tome nam se često govori. Zanimljivo, ha? Znam da su prije par godina u Erevanu na trgu spaljivane ruske zastave, a sada oni sami traže da se to objesi nad kuće. Kažu da je tako sigurnije ".

Alexander Chernykh





User avatar
SanskiBiser
Posts: 8729
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#15962 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

Satrap_Darije wrote: 24/11/2020 07:48
desni wrote: 24/11/2020 00:53 Nema tamo od tih recipročnih povrataka ništa, tamo je jedini reciprocitet vezan za koridore.
Azeri su ih i ostavili izgleda u tom malom dijelu samo da bi dobili koridor da se spoje sa Nakhičevanom i dalje Turskom :idea:
Vidjećemo kako će to izgledati na terenu.
Ko će kontrolisati ko može proći koridorom između Nakhičevana i ostatka Azerbejdžana?
Nije koridor. Pod koridorom se valjda misli nekakva teritorijalna povezanost. Toga nema.

Biti će nekakva cesta preko Armenskog teritorija i nju će kao i granične prijelaze kontrolirati Ruske pogranične snage.

E sad kada će se to izgraditi, nitko ne zna.


All economic and transport links in the region shall be unblocked. The Republic of Armenia shall guarantee the safety of transport links between western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic with a view to organising the unimpeded movement of citizens, vehicles and cargo in both directions.

The Border Service of the FSB of Russia shall exercise control over the transport communication. Subject to agreement by the Parties, the construction of new infrastructure linking the Nakhchivan Autonomous Republic with regions of Azerbaijan shall be carried out.



to jeste koridor da vidimo definiciju :

U međunarodnom pravu, uski pojas državnog područja na kojem se drugoj, pogodovanoj, državi omogućuje prolaz do drugoga dijela njezina područja ili izlaz na more. U povijesti je poznat npr. Poljski koridor koji je, na temelju Versailleskoga mirovnog ugovora, prolazio područjem Njemačke osiguravajući Poljskoj izlaz na Baltičko more te povezujući ju s Gdańskom.

Saobracaj mora biti pusten i prije posebne ceste a takodje i zeljeznicki ne samo cestovni. Armenija je garant sigurnosti a Rusi vrse kontrolu i nadgledanje na terenu i obezbjedjuju koridor, nedaleko od tih putnih komunikacija koje ce se koristiti ce praviti novu bazu gdje po najavama dolazi ojacani mehanizovani bataljon ruskog FSB...ima prica da ce iz Dagestana doci jos dijelovi neke mehanizovane brigade...Uglavnom Azeri dobijaju koridor a Rusi novu bazu u Armeniji blizu Irana...

na listi prioriteta to je na dnu jer se moraju popraviti putne i zeljeznicke komunikacije do Armenije, Rusi moraju doci na teren...
User avatar
Satrap_Darije
Posts: 473
Joined: 03/11/2020 13:43
Location: Rijeka, Hrvatska

#15963 Re: Nagorno Karabah

Post by Satrap_Darije »

SanskiBiser wrote: 24/11/2020 08:19
Satrap_Darije wrote: 24/11/2020 07:48
desni wrote: 24/11/2020 00:53 Nema tamo od tih recipročnih povrataka ništa, tamo je jedini reciprocitet vezan za koridore.
Azeri su ih i ostavili izgleda u tom malom dijelu samo da bi dobili koridor da se spoje sa Nakhičevanom i dalje Turskom :idea:
Vidjećemo kako će to izgledati na terenu.
Ko će kontrolisati ko može proći koridorom između Nakhičevana i ostatka Azerbejdžana?
Nije koridor. Pod koridorom se valjda misli nekakva teritorijalna povezanost. Toga nema.

Biti će nekakva cesta preko Armenskog teritorija i nju će kao i granične prijelaze kontrolirati Ruske pogranične snage.

E sad kada će se to izgraditi, nitko ne zna.


All economic and transport links in the region shall be unblocked. The Republic of Armenia shall guarantee the safety of transport links between western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic with a view to organising the unimpeded movement of citizens, vehicles and cargo in both directions.

The Border Service of the FSB of Russia shall exercise control over the transport communication. Subject to agreement by the Parties, the construction of new infrastructure linking the Nakhchivan Autonomous Republic with regions of Azerbaijan shall be carried out.



to jeste koridor da vidimo definiciju :

U međunarodnom pravu, uski pojas državnog područja na kojem se drugoj, pogodovanoj, državi omogućuje prolaz do drugoga dijela njezina područja ili izlaz na more. U povijesti je poznat npr. Poljski koridor koji je, na temelju Versailleskoga mirovnog ugovora, prolazio područjem Njemačke osiguravajući Poljskoj izlaz na Baltičko more te povezujući ju s Gdańskom.

Saobracaj mora biti pusten i prije posebne ceste a takodje i zeljeznicki ne samo cestovni. Armenija je garant sigurnosti a Rusi vrse kontrolu i nadgledanje na terenu i obezbjedjuju koridor, nedaleko od tih putnih komunikacija koje ce se koristiti ce praviti novu bazu gdje po najavama dolazi ojacani mehanizovani bataljon ruskog FSB...ima prica da ce iz Dagestana doci jos dijelovi neke mehanizovane brigade...Uglavnom Azeri dobijaju koridor a Rusi novu bazu u Armeniji blizu Irana...

na listi prioriteta to je na dnu jer se moraju popraviti putne i zeljeznicke komunikacije do Armenije, Rusi moraju doci na teren...
Po toj definiciji nije koridor.
Poljski izlaz na more je ujedno bio i poljski teritorij.

Nisam stručnjak ali smatram da se pod koridorom obično govori o nekoj uskoj teritorijalnoj povezanosti. U tom smislu nikakav teritorij neće biti dodijeljen nikome nego će se napraviti prometnica ili više njih na jugu Armenije i one neće biti blokirane već će biti prometa a nadzirati će ga Rusi.

Tako sam barem ja to shvatio.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8729
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#15964 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

Satrap_Darije wrote: 24/11/2020 08:32
SanskiBiser wrote: 24/11/2020 08:19
Satrap_Darije wrote: 24/11/2020 07:48

Nije koridor. Pod koridorom se valjda misli nekakva teritorijalna povezanost. Toga nema.

Biti će nekakva cesta preko Armenskog teritorija i nju će kao i granične prijelaze kontrolirati Ruske pogranične snage.

E sad kada će se to izgraditi, nitko ne zna.


All economic and transport links in the region shall be unblocked. The Republic of Armenia shall guarantee the safety of transport links between western regions of the Republic of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic with a view to organising the unimpeded movement of citizens, vehicles and cargo in both directions.

The Border Service of the FSB of Russia shall exercise control over the transport communication. Subject to agreement by the Parties, the construction of new infrastructure linking the Nakhchivan Autonomous Republic with regions of Azerbaijan shall be carried out.



to jeste koridor da vidimo definiciju :

U međunarodnom pravu, uski pojas državnog područja na kojem se drugoj, pogodovanoj, državi omogućuje prolaz do drugoga dijela njezina područja ili izlaz na more. U povijesti je poznat npr. Poljski koridor koji je, na temelju Versailleskoga mirovnog ugovora, prolazio područjem Njemačke osiguravajući Poljskoj izlaz na Baltičko more te povezujući ju s Gdańskom.

Saobracaj mora biti pusten i prije posebne ceste a takodje i zeljeznicki ne samo cestovni. Armenija je garant sigurnosti a Rusi vrse kontrolu i nadgledanje na terenu i obezbjedjuju koridor, nedaleko od tih putnih komunikacija koje ce se koristiti ce praviti novu bazu gdje po najavama dolazi ojacani mehanizovani bataljon ruskog FSB...ima prica da ce iz Dagestana doci jos dijelovi neke mehanizovane brigade...Uglavnom Azeri dobijaju koridor a Rusi novu bazu u Armeniji blizu Irana...

na listi prioriteta to je na dnu jer se moraju popraviti putne i zeljeznicke komunikacije do Armenije, Rusi moraju doci na teren...
Po toj definiciji nije koridor.
Poljski izlaz na more je ujedno bio i poljski teritorij.

Nisam stručnjak ali smatram da se pod koridorom obično govori o nekoj uskoj teritorijalnoj povezanosti. U tom smislu nikakav teritorij neće biti dodijeljen nikome nego će se napraviti prometnica ili više njih na jugu Armenije i one neće biti blokirane već će biti prometa a nadzirati će ga Rusi.

Tako sam barem ja to shvatio.
Moze a ne mora da bude dio teritorije to je stvar medjunarodnog dogovora, tranzitni, transportni , (ukucaj sta zelis) koridor...Ovaj koridor kako je zamisljeno sporazumom je pod tripartinim administrativnim rezimom. A mogu da se dogovore u buducnosti da nova dionica bude dio Az teritorije u zamjenu za nesto drugo, ukoliko bi Rusi odlazili to bi vjerovatno morali tako i dogovoriti, svi to zovu koridorom i Turci i Armeni i Azeri i Rusi i Iranci i Gruzijci a ti to shvataj i zovi kako hoces po svom...
Last edited by SanskiBiser on 24/11/2020 09:19, edited 1 time in total.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8729
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#15965 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

Alijev je rekao zašto vojska nije zauzela Aghdam:

„Agdamovci su ovaj dan čekali dugi niz godina - skoro 30 godina. Znam i osjećam da su naši gradovi, regije i sela oslobođeni okupacije, čekali vijesti o oslobađanju sela regije Agdam, grada Agdama.

Oslobođen je Džebrail, oslobođen Fizuli, oslobođen Hadrut, oslobođeni Zangilan, Gubadli, Sugovushan, Shusha i, vjerovatno, stanovnici Agdama su pomislili zašto Aghdam nije oslobođen? Sad to mogu reći.

Htio sam to prenijeti stanovnicima Aghdama u nekom obliku, ali oni također razumiju da to nisam mogao učiniti tokom rata.

Ovdje postoji pet linija odbrane. Ovdje nas je neprijatelj čekao. Nismo si mogli priuštiti napad od mjesta gdje nas je neprijatelj čekao. U tom smo smjeru zadržali dovoljno veliku vojnu jedinicu da neprijateljske trupe ostanu ovdje i ne odlaze nigdje.


Nakon oslobađanja Fizula, Gadruta, većine regije Khojavend i Shushi, mi smo, naravno, već krenuli pravcem do grada Agdama i naređeno je da sljedeći pravac bude Agdam.


Neprijatelj također zna i već priznaje da bi oni ovdje poginuli da nisu prihvatili moje uvjete za oslobađanje naših zemalja. Jer smo već išli do Agdama ... ".
Novosti
Posts: 1836
Joined: 22/01/2018 16:44

#15966 Re: Nagorno Karabah

Post by Novosti »

Saće bit korupcije čim je FSB tu, jesu i našli tko će osigurat prolaz :mrgreen:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8729
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#15967 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

"Regije susjedne Nagorno-Karabahu počeli su nazivati" oslobođenim ", dok smo ih mi nazivali" okupiranim ""

U intervjuu za Le Monde, savjetnik bivšeg predsjednika Jermenije Ter-Petrosyan Zhirayr Liparitan rekao je da su Jermeni sami krivi za sve nevolje u zemlji.


"Bili smo najbliži rezultatu u septembru 1997. godine", prisjeća se Zhirayr Liparitan, koji je bio predstavnik jermenske strane u pregovorima. - Baku je pokazao dobru volju, dok je Ter-Petrosyan imao legitimitet stečen zahvaljujući pobjedi. Još uvijek smo imali pitanja, uključujući i status, ali povjerenje je postojalo. "

Prema njegovim riječima, da bi postigla mir, Armenija je morala prekinuti sa postratnim statusom quo. Ali njegovo očuvanje postalo je prioritet za naše nasljednike. „Regije susjedne Nagorno-Karabahu počeli su nazivati„ oslobođenim “, dok smo ih mi nazivali„ okupiranim “. Na armenskoj strani uvijek je bilo radikala. Svojedobno sam već bio optuživan za „defetizam“. Bilo kako bilo, želja da se ide do kraja pojačala se i stekla utjecaj, posebno na prijedlog dijaspore. “Prema njemu, kompromis je postao sinonim za egzistencijalnu prijetnju u jermenskom društvu.



"Nismo željeli nikoga slušati", kaže Zhirayr Liparityan. - Ni Azerbejdžance, kada su rekli da će nam objaviti rat, ni Rusiju, kada je upozorila da nas neće spasiti. Odlučili smo vjerovati da nam vrijeme igra na ruku i da ćemo čekanjem postići više. Precijenili smo svoje mogućnosti i podcijenili svoje protivnike. "
User avatar
sinuhe
Posts: 11475
Joined: 03/06/2011 11:33

#15968 Re: Nagorno Karabah

Post by sinuhe »

Da, ARF iz Amerike sa iskrivljenom slikom o manje, vise svemu.
Think about the steps Azerbaijan took to win this war. Learn from their successes and their failures such that someday we may be able to liberate Artsakh from tyrants and despots again. They spent 25 years planning this invasion. Who says that we cannot do the same?
https://armenianweekly.com/2020/11/23/i ... h-of-land/
Danny Donabedian is an Armenian-American and Watertown native. He graduated from Harvard College in 2019 and aspires to pursue a career in global health and health policy.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#15969 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Da li je onaj klovn iz Jerevana podnio ostavku ili je još na snazi legenda da čeka da vojno reaguju GB, USA i Francuska?
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#15970 Re: Nagorno Karabah

Post by addem »

SanskiBiser wrote: 24/11/2020 10:50
"Regije susjedne Nagorno-Karabahu počeli su nazivati" oslobođenim ", dok smo ih mi nazivali" okupiranim ""

U intervjuu za Le Monde, savjetnik bivšeg predsjednika Jermenije Ter-Petrosyan Zhirayr Liparitan rekao je da su Jermeni sami krivi za sve nevolje u zemlji.


"Bili smo najbliži rezultatu u septembru 1997. godine", prisjeća se Zhirayr Liparitan, koji je bio predstavnik jermenske strane u pregovorima. - Baku je pokazao dobru volju, dok je Ter-Petrosyan imao legitimitet stečen zahvaljujući pobjedi. Još uvijek smo imali pitanja, uključujući i status, ali povjerenje je postojalo. "

Prema njegovim riječima, da bi postigla mir, Armenija je morala prekinuti sa postratnim statusom quo. Ali njegovo očuvanje postalo je prioritet za naše nasljednike. „Regije susjedne Nagorno-Karabahu počeli su nazivati„ oslobođenim “, dok smo ih mi nazivali„ okupiranim “. Na armenskoj strani uvijek je bilo radikala. Svojedobno sam već bio optuživan za „defetizam“. Bilo kako bilo, želja da se ide do kraja pojačala se i stekla utjecaj, posebno na prijedlog dijaspore. “Prema njemu, kompromis je postao sinonim za egzistencijalnu prijetnju u jermenskom društvu.



"Nismo željeli nikoga slušati", kaže Zhirayr Liparityan. - Ni Azerbejdžance, kada su rekli da će nam objaviti rat, ni Rusiju, kada je upozorila da nas neće spasiti. Odlučili smo vjerovati da nam vrijeme igra na ruku i da ćemo čekanjem postići više. Precijenili smo svoje mogućnosti i podcijenili svoje protivnike. "
Iskreno i tacno.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8729
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#15971 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

zanimljiva analiza od MaidenTower Telegram kanal...

Pretplatnička analitika Djevicanske Baste

Dogovor koji su postigli predsjednici Rusije, Azerbejdžana i Armenije ostavlja mnoga pitanja. Hteo bih raznasnim jedno od njih.


Teritorija koju kontroliraju ruski mirovnjaci, šta je ovo? Je li ovo Azerbejdžan? Je li ovo "Republika Artsakh"? Šta će se tamo dogoditi i ko će tamo vladati? Jermenija? Azerbejdžan? Arayik Harutyunyan? Kakva će biti poslijeratna organizacija ove teritorije u narednih 5 godina?



Najnoviji podaci koji su počeli pristizati pojašnjavaju ovo pitanje. Tamo neće biti jermenske samouprave. Nema kontrole ni iz Jermenije. Cijelim područjem će upravljati ruski zvaničnici. Putin je 13. novembra potpisao dekret (http://kremlin.ru/events/president/news/64408) o stvaranju „Međuodeljenog centra za humanitarni odgovor“ u Nagorno-Karabahu. Zapravo, ovo će biti vlada dijela Nagorno-Karabaha koji kontroliraju ruski mirovnjaci.


Mirovne snage u ovom formatu obavljat će funkcije graničara i policije. A "međuresorski centar" će upravljati svim pitanjima. Odnosno, imamo teritorij pod ruskom (a ne jermenskom) kontrolom.


Pored mirovnjaka, Rusija u Karabah šalje i veliku grupu menadžera i stručnjaka - praktično će svako rusko ministarstvo i izvršno tijelo dodijeliti ljudske resurse za ovaj Centar.

Potpuno rusko rukovodstvo postepeno će se vraćati na teritoriju azerbejdžanske izbjeglice (npr. U Khojaly), ucestvovace i pomagati u azerbejdžanskoj obnovi i azerbejdžanskim projektima poput infrastrukture i kulture.

Na primjer, već počinjemo s pripremom željezničke stanice u Khankendiju (Stepanakert) (https://www.youtube.com/watch?v=ehpZsCunCMM) i sljedeće godine će početi raditi pruga Baku-Khankendi.


Jermenija će imati iste mogućnosti kao i Azerbejdžan, a moći će i provoditi svoje projekte na ovoj teritoriji. Ali cijelom teritorijom će upravljati Rusi.


S tim u vezi, zanimljiva je izjava ruskih "vojnih dopisnika", koji su u osnovi ruski nacionalisti (https://www.youtube.com/watch?v=JebNalByVmw&t=90s). Shvatili su šta se događa i rekli - ovo više nisu Azerbejdžan ili Jermenija, ovo je ruski svijet, de facto Rusija. Azerbejdžanci na to ne bi trebali obraćati pažnju, jer smo se uspjeli uvjeriti da ruski vojni dopisnici slabo prognoziraju, pa čak i namjere ruskih vlasti nisu razumljive.

Kako je sve to vredno procijeniti? Tokom rata Azerbejdžan je vratio sve teritorije na kojima su Azerbejdžanci živjeli do 1988. godine - Šušu, Agdama, Kelbajara, Lačina, Zangelana, Gubadlija, Fizulija, Džabraila, plus Hadruta i Sugovušana (Madagiz).

Kretanje dalje i potpuno protjerivanje Jermena iz Azerbejdžana je etničko čišćenje a sto su Jermeni vec radili sa Azerbejdžancima iz Karabaha 90-ih. Zbog toga smo svih ovih godina imali podršku svjetske zajednice, jer smo bili u pravu - a rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a išle su nam u korist, jer je etničko čišćenje provedeno upravo u našoj vezi.

Učiniti isto s Armencima iz Khankendija (Stepanakert), Askerana, Agderea (Mardakert) i Khojavenda (Martuni), znači izgubiti moralnu pravednost i biti podvrgnut pritiscima i sankcijama međunarodne zajednice. Sjećamo se šta se dogodilo sa Srbijom kad je otišla predaleko.

A ako kažemo (naš predsjednik kaže) da su Jermeni iz Karabaha, to su naši državljani, a jermenski narod će živjeti u multinacionalnom i multikonfesionalnom Azerbejdžanu, tada nam je potrebna privremena ruska uprava ovog malog teritorija, jer će nam omogućiti da zapravo pokušamo zajednički život Azerbejdžana i Jermena.

Ostaje pitanje - kada će biti to uklonjeno? Mislim da kada smo svi sigurni da to neće donijeti probleme. Ne mislim da će Alijev požuriti zahtijevati da ruska administracija nestane za pet godina, osim ako postoji uvjerenje da to neće dovesti do krvoprolića. Ruska vlada neće se miješati u azerbejdžanske projekte, Azerbejdžance koji će živjeti na ovoj teritoriji. A pristup svim tim teritorijama biće nam potpuno otvoren.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27604
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#15972 Re: Nagorno Karabah

Post by JoseMujica »

frišak naslov:
U Srbiji otkrivena još jedna masovna grobnica, službeni Beograd šuti o tome
Kiževak je peta lokacija u Srbiji na kojoj su otkrivene masovne grobnice. Prije toga su grobnice s ukupno 941 tijelom pronađene u Batajnici, Perućcu, Petrovom Selu i Rudnici.
a ja popih ban objašnjavajući onom pravoslavnom talibanu razliku između NK i Kosova :roll:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#15973 Re: Nagorno Karabah

Post by Kikibombona »

JoseMujica wrote: 24/11/2020 17:23 frišak naslov:
U Srbiji otkrivena još jedna masovna grobnica, službeni Beograd šuti o tome
Kiževak je peta lokacija u Srbiji na kojoj su otkrivene masovne grobnice. Prije toga su grobnice s ukupno 941 tijelom pronađene u Batajnici, Perućcu, Petrovom Selu i Rudnici.
a ja popih ban objašnjavajući onom pravoslavnom talibanu razliku između NK i Kosova :roll:
Zasto se turdis toliko povezati Armene i Srbe?

Zasto ne povezes Azere i Srbe?

Fakat ne kontam.

Azeri su zabranili Armenima ulazak u drzavu. Ako imas kao armenske krvi, ne mozes uci u drzavu. Toga se ni Srbi nisu sjetili. Azeri su porusili sve armenske bogomolje osim jedne koju su pretvorili u biblioteku. Srbi su ostavili poneku bogomolju u Pazaru i Bujanovcu. Azeri su protjerali sve Armene, totalno etnicko ciscenje. I jos kamaru toga...

...

Srbi i Azeri su isti.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#15974 Re: Nagorno Karabah

Post by 90minut »

Isti su isto onoliko koliko ti nisi bošnjak vec si kako kažes evropski covjek, a ustvari živiš tu odma negdje pored Zenice. :lol:

Sve što su nama radili radili su i njima prakticno identicne stvari sve što ti pišeš o zabrani ulaska i tim glupostima to se sve desilo NAKON vazno je naglasiti NAKON.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#15975 Re: Nagorno Karabah

Post by Kikibombona »

90minut wrote: 24/11/2020 18:17 Isti su isto onoliko koliko ti nisi bošnjak vec si kako kažes evropski covjek, a ustvari živiš tu odma negdje pored Zenice. :lol:

Sve što su nama radili radili su i njima prakticno identicne stvari sve što ti pišeš o zabrani ulaska i tim glupostima to se sve desilo NAKON vazno je naglasiti NAKON.
Od kada historija pocinje?

Armeni su protjerani iz Bakua 1990. a Azeri iz Karabaha 1992.

Ti naravno o tome nemas blage veze.

A sta tek znas o u masakrima nad Armenima 1918. u Bakuu... i Shushi?

...

Azeri su isto sto Srbi i Hrvati. I Turci. Ista mraka. Moze ovako?
Post Reply