Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#35176 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Ima ljudi koji vole i koji se hrane negativnim informacijama.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#35177 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Officer Crabtree »

Kakva je pozicija osoba koje su negativne nakon corone u smislu da li one mogu i dalje širiti virus i sl... imam u poslu sad situaciju da ću dolaziti u kontakt sa par njih pa zato... negativne su na testu (nije dakle samo prošlo određeno vrijeme)...
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#35178 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Magarece_godine »

Officer Crabtree wrote: 13/11/2020 15:59 Kakva je pozicija osoba koje su negativne nakon corone u smislu da li one mogu i dalje širiti virus i sl... imam u poslu sad situaciju da ću dolaziti u kontakt sa par njih pa zato... negativne su na testu (nije dakle samo prošlo određeno vrijeme)...
Ne mozemo siriti virus, nemojte nas stigmatizirati :D Virus se prenosi nekoliko dana prije pojave simptoma i nekoliko dana nakon prvih simptoma. Sigurniji si sa osobama koje su prebolovale COVID nego sa onima koji nisu.

LP
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#35179 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by madner »

Najsigurnije osobe za druziti se.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8267
Joined: 25/05/2013 23:49

#35180 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Magarece_godine wrote: 13/11/2020 16:09
Officer Crabtree wrote: 13/11/2020 15:59 Kakva je pozicija osoba koje su negativne nakon corone u smislu da li one mogu i dalje širiti virus i sl... imam u poslu sad situaciju da ću dolaziti u kontakt sa par njih pa zato... negativne su na testu (nije dakle samo prošlo određeno vrijeme)...
Ne mozemo siriti virus, nemojte nas stigmatizirati :D Virus se prenosi nekoliko dana prije pojave simptoma i nekoliko dana nakon prvih simptoma. Sigurniji si sa osobama koje su prebolovale COVID nego sa onima koji nisu.

LP
Logicno. To je i poenta kolektivnog imuniteta ili kako se jos naziva imunitet krda. Ko ga preboluje tesko ce ga siriti dalje. Ima sanse ali vrlo male. Kad nas 60% preboluje koronu (jal direktno da se zarazi jal da se vakcinise pa je tako "preboluje") onda ce stati pandemija. Do tada, brojimo.
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35181 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

apsidejzi wrote: 13/11/2020 16:57
Magarece_godine wrote: 13/11/2020 16:09
Officer Crabtree wrote: 13/11/2020 15:59 Kakva je pozicija osoba koje su negativne nakon corone u smislu da li one mogu i dalje širiti virus i sl... imam u poslu sad situaciju da ću dolaziti u kontakt sa par njih pa zato... negativne su na testu (nije dakle samo prošlo određeno vrijeme)...
Ne mozemo siriti virus, nemojte nas stigmatizirati :D Virus se prenosi nekoliko dana prije pojave simptoma i nekoliko dana nakon prvih simptoma. Sigurniji si sa osobama koje su prebolovale COVID nego sa onima koji nisu.

LP
Logicno. To je i poenta kolektivnog imuniteta ili kako se jos naziva imunitet krda. Ko ga preboluje tesko ce ga siriti dalje. Ima sanse ali vrlo male. Kad nas 60% preboluje koronu (jal direktno da se zarazi jal da se vakcinise pa je tako "preboluje") onda ce stati pandemija. Do tada, brojimo.
Bas, to niko ne zna... a imunitet krda je teroija od koje se odustalo.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8267
Joined: 25/05/2013 23:49

#35182 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

:roll: :roll:

Svaki virus/bakterija na kraju zavrsi sa imunitetom krda. Niko nije propovjedao da se treba pustiti da virus prodje kroz nas kako bi se stvorio imunitet krda, nego je taj imunitet posljedica prolaska virusa kroz populaciju. Nije se "odustalo od teorije" nego se pokusava usporiti dostizanje imuniteta grupe kroz direktnu zarazu. Mnogo je bezbolnije istu dostici kroz vakcinaciju.
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35183 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

apsidejzi wrote: 13/11/2020 17:44 :roll: :roll:

Svaki virus/bakterija na kraju zavrsi sa imunitetom krda. Niko nije propovjedao da se treba pustiti da virus prodje kroz nas kako bi se stvorio imunitet krda, nego je taj imunitet posljedica prolaska virusa kroz populaciju. Nije se "odustalo od teorije" nego se pokusava usporiti dostizanje imuniteta grupe kroz direktnu zarazu. Mnogo je bezbolnije istu dostici kroz vakcinaciju.
Ne zavrsi.

https://vijesti.hrt.hr/676874/markotic- ... -svoje-dno

– O kolektivnom imunitetu govorimo kada neki uzročnik na jednom području uspije inficirati 80 do 90 posto populacije. To područje tada je zaštićeno. Ali ima cijeli niz bolesti koje se ne ponašaju tako. Protiv gripe, a izgleda i protiv korone, ne možete stvoriti kolektivni imunitet.

Kod ljudi koji su infekciju koronom prošli proljetos, ne detektiraju se antitijela, ali mislim da su zaštićeniji od ostalih, govori prof. Markotić. Svaka vijest o mogućem cjepivu je ohrabrujuća, ali i s njim će se morati biti oprezan i vidjeti koliko dugo će to cjepivo štiti ljude. Ohrabrujuće je to da su nuspojave minimalne, ali je veliko pitanje hoće li se, kao kod gripe, docjepljivati, odnosno svake ili svih par godina ponovo cijepiti. To je sljedeća faza koje će morati ispitivati. Sada je važno da se proizvede dovoljno cjepiva za sve rizične i profesionalno izložene skupine. To će sigurno utjecati na širenje virusa, a kod cijepljenih će se mjesecima morati pratiti koliko dugo će zaštita trajati.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8267
Joined: 25/05/2013 23:49

#35184 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Sto li nemamo pandemiju gripe svake godine? Hm....

Nego, gledam svjetsku statistiku u kojoj se kaze da je ove godine (do sada) umrlo cca 51,2 miliona ljudi a sa koronom 1,3 miliona. To nam daje statistiku od 2,5% umrlih ove godine su umrli od/sa koronom. Naravno, veliki broj njih bi svakako umro iz nekog drugog razloga, al brate, da nas je virus pomeo, pomeo je!
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35185 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

apsidejzi wrote: 13/11/2020 17:54 Sto li nemamo pandemiju gripe svake godine? Hm....
Zato sto imamo vakcinu, ideja je da koronu svedemo na gripu, da na isti nacin zivimo sa njom kao i sa gripom...
User avatar
Tafarel
Posts: 46
Joined: 13/11/2020 15:00

#35186 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tafarel »

Valjda ubrzo ova farsa svrši.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#35187 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

apsidejzi wrote: 13/11/2020 17:54 Sto li nemamo pandemiju gripe svake godine? Hm....

Nego, gledam svjetsku statistiku u kojoj se kaze da je ove godine (do sada) umrlo cca 51,2 miliona ljudi a sa koronom 1,3 miliona. To nam daje statistiku od 2,5% umrlih ove godine su umrli od/sa koronom. Naravno, veliki broj njih bi svakako umro iz nekog drugog razloga, al brate, da nas je virus pomeo, pomeo je!
https://www.quarks.de/gesundheit/medizi ... an-corona/
mogu se vidjeti krivulje sedmičnog broja umrlih za petnaestak zemalja.
Ima povećanja broja umrlih ali ukupni brojevi za 2020. neće biti znatno veći.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8267
Joined: 25/05/2013 23:49

#35188 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Ci-Nick wrote: 13/11/2020 19:09
apsidejzi wrote: 13/11/2020 17:54 Sto li nemamo pandemiju gripe svake godine? Hm....

Nego, gledam svjetsku statistiku u kojoj se kaze da je ove godine (do sada) umrlo cca 51,2 miliona ljudi a sa koronom 1,3 miliona. To nam daje statistiku od 2,5% umrlih ove godine su umrli od/sa koronom. Naravno, veliki broj njih bi svakako umro iz nekog drugog razloga, al brate, da nas je virus pomeo, pomeo je!
https://www.quarks.de/gesundheit/medizi ... an-corona/
mogu se vidjeti krivulje sedmičnog broja umrlih za petnaestak zemalja.
Ima povećanja broja umrlih ali ukupni brojevi za 2020. neće biti znatno veći.
Nadat se. Mada, kako je krenulo, dabogda. Taman se ugasilo malo u Evropi, ode u Ameriku, pa na juznu Ameriku, pa sad nazad u Evropu i Aziju. Samo u nas u bosni svaki dan preko 50+ mrtvih. Naravno, mozemo sad filozofirat jel ih ubila korona iskljucivo il je samo ubrzala proces umiranja al to ne mjenja cinjenicu da nas je dobro pomela ove godine.

Doduse, kad gledam statistiku glavnih uzroka vidim da od kardiovaskularnih bolesti umire 18mil stanovnika, oko 9mil od kancera dok su respiratorne bolesti bile oko 3,9mil a dijabetes oko 3,5mil. Korona spada u respriratornu bolest (uglavnom) a vec smo dogurali do 1,3mil tako da je korona odradila haman trecinu. Gledano u % nije sad nesto mnogo odstupala od "normalnog". Prije bih rekao da je zamijenila viruse gripe, prehlade i ostalih virusa koji napadaju respiratorni sistem.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#35189 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by espn »

Evo na CNN-u javljaju da pojavio mutant Covid-19. Valjda to nije utjecalo na vakcinu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17246
Joined: 31/03/2019 14:56

#35190 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by vjeshalica »

espn wrote: 13/11/2020 22:17 Evo na CNN-u javljaju da pojavio mutant Covid-19. Valjda to nije utjecalo na vakcinu.
Vijest stara 7h i odnosi se na mutaciju virusa koja je jos poznata od Aprila mjeseca...lakse se prenosi a nije opasnija
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#35191 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 13/11/2020 17:45
apsidejzi wrote: 13/11/2020 17:44 :roll: :roll:

Svaki virus/bakterija na kraju zavrsi sa imunitetom krda. Niko nije propovjedao da se treba pustiti da virus prodje kroz nas kako bi se stvorio imunitet krda, nego je taj imunitet posljedica prolaska virusa kroz populaciju. Nije se "odustalo od teorije" nego se pokusava usporiti dostizanje imuniteta grupe kroz direktnu zarazu. Mnogo je bezbolnije istu dostici kroz vakcinaciju.
Ne zavrsi.

https://vijesti.hrt.hr/676874/markotic- ... -svoje-dno

– O kolektivnom imunitetu govorimo kada neki uzročnik na jednom području uspije inficirati 80 do 90 posto populacije. To područje tada je zaštićeno. Ali ima cijeli niz bolesti koje se ne ponašaju tako. Protiv gripe, a izgleda i protiv korone, ne možete stvoriti kolektivni imunitet.

Kod ljudi koji su infekciju koronom prošli proljetos, ne detektiraju se antitijela, ali mislim da su zaštićeniji od ostalih, govori prof. Markotić. Svaka vijest o mogućem cjepivu je ohrabrujuća, ali i s njim će se morati biti oprezan i vidjeti koliko dugo će to cjepivo štiti ljude. Ohrabrujuće je to da su nuspojave minimalne, ali je veliko pitanje hoće li se, kao kod gripe, docjepljivati, odnosno svake ili svih par godina ponovo cijepiti. To je sljedeća faza koje će morati ispitivati. Sada je važno da se proizvede dovoljno cjepiva za sve rizične i profesionalno izložene skupine. To će sigurno utjecati na širenje virusa, a kod cijepljenih će se mjesecima morati pratiti koliko dugo će zaštita trajati.
Uvijek ponavljam, "spanjolska gripa" nije pobijedjena vakcinom nego "imunitetom krda".

https://www.google.com/search?sxsrf=ALe ... ent=psy-ab
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35192 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 13/11/2020 22:55 Uvijek ponavljam, "spanjolska gripa" nije pobijedjena vakcinom nego "imunitetom krda".

https://www.google.com/search?sxsrf=ALe ... ent=psy-ab
Ja, i?
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#35193 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 13/11/2020 23:06
Naslovnica wrote: 13/11/2020 22:55 Uvijek ponavljam, "spanjolska gripa" nije pobijedjena vakcinom nego "imunitetom krda".

https://www.google.com/search?sxsrf=ALe ... ent=psy-ab
Ja, i?
Ja, i?
Ne postoji imunitet krda, niti se moze postici bez vakcine?
User avatar
Lao Ce
Posts: 1292
Joined: 18/06/2016 13:01

#35194 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lao Ce »

Infektolog prim. dr. Ednan Drljević iz Opće bolnice danas je za N1 govorio o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u BiH i stanju u zdravstvenom sektoru.

Otkud ovolika smrtnost?

"Jedan od razloga je taj, kao što kaže indijska studija, što su pacijenti koji obolijevaju od korone zapušteni od drugih bolesti. Mi smo u vezi sa svim centrima u Evropi i SAD i svijetu, tretman je isti. Mislim da je razlog za smrtnost zato što imaju pridruženih bolesti koje nisu na vrijeme tretirane. Povezano je sa covidom, ali je smrtnost najviše zbog tih ranijih bolesti", kazao je Drljević i dodao:

"Kao što ne smiju biti diskriminisani pacijenti koji imaju Covid, tako isto i non-Cvid pacijenti ne smiju biti diskriminisani".
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35195 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 13/11/2020 23:14
zubi wrote: 13/11/2020 23:06
Naslovnica wrote: 13/11/2020 22:55 Uvijek ponavljam, "spanjolska gripa" nije pobijedjena vakcinom nego "imunitetom krda".

https://www.google.com/search?sxsrf=ALe ... ent=psy-ab
Ja, i?
Ja, i?
Ne postoji imunitet krda, niti se moze postici bez vakcine?
Postavila sam iznad sta je rekla Markoticka, evo jos jednom:

– O kolektivnom imunitetu govorimo kada neki uzročnik na jednom području uspije inficirati 80 do 90 posto populacije. To područje tada je zaštićeno. Ali ima cijeli niz bolesti koje se ne ponašaju tako. Protiv gripe, a izgleda i protiv korone, ne možete stvoriti kolektivni imunitet.

Ako ti znas bolje, javi joj... :-D
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#35196 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

zubi wrote: 13/11/2020 23:19
Naslovnica wrote: 13/11/2020 23:14
zubi wrote: 13/11/2020 23:06
Ja, i?
Ja, i?
Ne postoji imunitet krda, niti se moze postici bez vakcine?
Postavila sam iznad sta je rekla Markoticka, evo jos jednom:

– O kolektivnom imunitetu govorimo kada neki uzročnik na jednom području uspije inficirati 80 do 90 posto populacije. To područje tada je zaštićeno. Ali ima cijeli niz bolesti koje se ne ponašaju tako. Protiv gripe, a izgleda i protiv korone, ne možete stvoriti kolektivni imunitet.

Ako ti znas bolje, javi joj... :-D
Ocito da znam cim tvrdi da se protiv gripe ne moze razviti kolektivni imunitet.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35197 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 13/11/2020 23:14
zubi wrote: 13/11/2020 23:06
Naslovnica wrote: 13/11/2020 22:55 Uvijek ponavljam, "spanjolska gripa" nije pobijedjena vakcinom nego "imunitetom krda".

https://www.google.com/search?sxsrf=ALe ... ent=psy-ab
Ja, i?
Ja, i?
Ne postoji imunitet krda, niti se moze postici bez vakcine?
Odlican ti je argument. Nego zasto Tegnellu ne vjerujes? Da je "uzaludno i nemoralno"? I on tvrdi da se ne moze eliminirati. Zar nije Svedska u pravu u svemu?

Vidi ovo za spansku gripu:

Researchers believe the 1918 flu spared older people because they had some immunity to it. They theorize that decades earlier there had been a version of that virus, one that was not as lethal and spread like an ordinary flu. The older people living in 1918 would have been exposed to that less lethal flu and developed antibodies. As for children, most viral illnesses — measles, chickenpox — are more deadly in young adults, which may explain why the youngest were spared in the 1918 epidemic.

Regardless of the reason, it was a disaster for life expectancy, which plummeted. In 1917, life expectancy in the United States was 51 years. It was the same in 1919. But in 1918, it was just 39 years.

Znaci ako imas najosjetljiviji dio populacije koji je vec razvio antitijela nisu bas iste polazne postavke?
Razumijes da je gripa virus koji kruzi u populaciji od pamtivijeka?

Bolest koja je skratila zivotni vijek za 12 godina je tebi za primjer? Shvatas da neki gubici nisu prihvatljivi ako imamo alternativu?

https://www.nytimes.com/2020/03/09/heal ... s-how.html
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35198 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Naslovnica wrote: 13/11/2020 23:24
zubi wrote: 13/11/2020 23:19
Naslovnica wrote: 13/11/2020 23:14
Ja, i?
Ne postoji imunitet krda, niti se moze postici bez vakcine?
Postavila sam iznad sta je rekla Markoticka, evo jos jednom:

– O kolektivnom imunitetu govorimo kada neki uzročnik na jednom području uspije inficirati 80 do 90 posto populacije. To područje tada je zaštićeno. Ali ima cijeli niz bolesti koje se ne ponašaju tako. Protiv gripe, a izgleda i protiv korone, ne možete stvoriti kolektivni imunitet.

Ako ti znas bolje, javi joj... :-D
Ocito da znam cim tvrdi da se protiv gripe ne moze razviti kolektivni imunitet.
Ja nista ne tvrdim, prof.dr. Alemka Markotic tvrdi.

Ja samo znam da se svaki godine proizvodi nova vakcina protiv gripe, jer virus gripe mutira...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#35199 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

konektovan wrote: 13/11/2020 14:35 Ima ljudi koji vole i koji se hrane negativnim informacijama.
Naravno, to im kao daje neku energiju.
Naslovnica
Posts: 27909
Joined: 20/03/2013 15:38

#35200 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 13/11/2020 23:24
Naslovnica wrote: 13/11/2020 23:14
zubi wrote: 13/11/2020 23:06
Ja, i?
Ja, i?
Ne postoji imunitet krda, niti se moze postici bez vakcine?
Odlican ti je argument. Nego zasto Tegnellu ne vjerujes? Da je "uzaludno i nemoralno"? I on tvrdi da se ne moze eliminirati. Zar nije Svedska u pravu u svemu?

Vidi ovo za spansku gripu:

Researchers believe the 1918 flu spared older people because they had some immunity to it. They theorize that decades earlier there had been a version of that virus, one that was not as lethal and spread like an ordinary flu. The older people living in 1918 would have been exposed to that less lethal flu and developed antibodies. As for children, most viral illnesses — measles, chickenpox — are more deadly in young adults, which may explain why the youngest were spared in the 1918 epidemic.

Regardless of the reason, it was a disaster for life expectancy, which plummeted. In 1917, life expectancy in the United States was 51 years. It was the same in 1919. But in 1918, it was just 39 years.

Znaci ako imas najosjetljiviji dio populacije koji je vec razvio antitijela nisu bas iste polazne postavke?
Razumijes da je gripa virus koji kruzi u populaciji od pamtivijeka?

Bolest koja je skratila zivotni vijek za 12 godina je tebi za primjer? Shvatas da neki gubici nisu prihvatljivi ako imamo alternativu?

https://www.nytimes.com/2020/03/09/heal ... s-how.html
Pa dje si ti Mogy, ko je tebe zvao u ovaj sitni sat?!?!?!?!
Ah, znam, sama pricao o bilo kakvom kolektivnom imunitetu budi Mogy koja je spremna u bilo koja doba dana ili noci da replicira, u ovom slucaju apsolutno bespotrebno.
Nema potrebe da citiras i vadis clanke, ti vrlo dobro znas o cemu ja pricam.
Spanska gripa (1918) je nestala sa nastankom kolektivnog imuniteta i to je jedina istina i to je jedino sto sam rekao.
DA LI JE TO LAZ???
Da, bolest koja je skratila zivotni vijek za 12 godina, zasto da ne, u cemu je problem sto sam iznio tacan podatak?
Znaci, moguce je bilo postici kolektivni imunitet, u ovom slucaju to nije bilo namjerno jer drugog nacina izgleda da te 1918 nije ni bilo.
Tako da je apsolutna laz da nije moguce postici imunitet krda.
Druga je stvar koliko je zrtava potrebno da bi se taj procenat dostigao. Ali, ocito, prije 100 godina se upravo to i desilo. Uz ogromne zrtve.
Ovdje je izgleda boguhuljenje reci da taj imunitet krda (bez vakcina), zaista i postoji?!
:lol: :lol: :lol:
Locked