Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#30951 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

nivla wrote: 22/11/2020 22:53
pravi bazen iza servisa da moze potopiti i vidjeti gdje curi
Nek sampona ubaci i pranje naplacuje :D

Btw, hajmo reci za mjesec dana da li je normalno da gume ispusu i koliko? Ne vozi se nesto puno cca 500-600 km mjesecno
Al'din
Posts: 1084
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/BcPbrA7auEb4z7o27
Contact:

#30952 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

nivla wrote: 22/11/2020 22:53
JavierBosnia wrote: 22/11/2020 22:52
Al'din wrote: 22/11/2020 22:29
Marka :mrgreen:
Ako je dijagnoza ispuhan pneumatik zbog ventila (skidanje, mijenjanje Istog, balans, postavljanje itd) 5KM
Jedna guma konstantno ispuhuje puno vise nego ostale
Sta je najcesci uzrok? ostecenje mislim da nije, kriva felga, ventil ili? Ispitujes li te uzroke? :D
pravi bazen iza servisa da moze potopiti i vidjeti gdje curi
Zavrsen :lol:

Image
Al'din
Posts: 1084
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/BcPbrA7auEb4z7o27
Contact:

#30953 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

JavierBosnia wrote: 22/11/2020 23:00
nivla wrote: 22/11/2020 22:53
pravi bazen iza servisa da moze potopiti i vidjeti gdje curi
Nek sampona ubaci i pranje naplacuje :D

Btw, hajmo reci za mjesec dana da li je normalno da gume ispusu i koliko? Ne vozi se nesto puno cca 500-600 km mjesecno
Nije normalno da ispuhuju, "zdrava" guma i felga drze isti pritisak dugo vremena, mjesecima.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#30954 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

JavierBosnia wrote: 22/11/2020 23:00
nivla wrote: 22/11/2020 22:53
pravi bazen iza servisa da moze potopiti i vidjeti gdje curi
Nek sampona ubaci i pranje naplacuje :D

Btw, hajmo reci za mjesec dana da li je normalno da gume ispusu i koliko? Ne vozi se nesto puno cca 500-600 km mjesecno
Zavisi od felge i gume. Otprilike prosjecno za mjesec dana u normalnim granicama pritisak moze padati za 0,07 bara. Kod nekih nece ni toliko. Posebno ako su dobre felge i gume..To je nesto normalno. Ako pada za preko pola bara tad najvjerovatnije da je ventil ako pada jos vise tad je guma probusena ili je nesto do felgi.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#30955 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

Ja onda vozam na probusenim :lol:
Morat cu testirati bas, najlakse na nekom digitalnom pisao je neko ovdje gazprom bacici, valjda je pouzdan po njemu cu mjeriti onda
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#30956 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by artur morgan »

Nemas sta testirati. Odvezi auto @Al'din neka ti pregleda gume i felge i promijeni ventile :)
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#30957 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by JavierBosnia »

artur morgan wrote: 22/11/2020 23:27 Nemas sta testirati. Odvezi auto @Al'din neka ti pregleda gume i felge i promijeni ventile :)
Bio sam kod aldina radio montazu i balansiranje, ventili pregledani uredni bili na zimskom setu
Taj problem mi se desavao na jednoj ljetnoj, ne sjecam se da sam imao peoblema na zimskim, pa cu zato provjeriti ima li nepravilnosti, a onda znam sljedeci korak, lagano :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#30958 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Što se mene tiče, eto me opet krajem marta. Nije mi problem malo se provozati, plin nije skup.
Imao sam prilika da po dva puta moram raditi balans jer mi prvi put sfusere. Od Aldina sam otisao na AP i pruzio ga 150, auto niti najmanje vibracije nema.
Al'din
Posts: 1084
Joined: 06/03/2011 21:43
Location: https://maps.app.goo.gl/BcPbrA7auEb4z7o27
Contact:

#30959 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Al'din »

drug_profi wrote: 22/11/2020 23:58 Što se mene tiče, eto me opet krajem marta. Nije mi problem malo se provozati, plin nije skup.
Imao sam prilika da po dva puta moram raditi balans jer mi prvi put sfusere. Od Aldina sam otisao na AP i pruzio ga 150, auto niti najmanje vibracije nema.
Hvala, ja svoju balanserku kalibriram (proces nuliranja) svakog ponedjeljka tako da bi svako balansiranje bilo maksimalno tacno.
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30960 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

sparky wrote: 22/11/2020 10:39
soferina wrote: Rece mi mehanicar s tri razreda srednje ...
Koliko razreda škole treba imati mehaničar ili ti koristiš usluge samo fakultetski obrazovanih mehaničara?
Samo doktor mašinstva, ništa manje.
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30961 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

vjeshalica wrote: 22/11/2020 10:41 Ja nikad nisam otisla majstoru napamet
Uvijek uzmem u obzir da ja nisam jedina koja tu dolazi i da neko ima prije mene i da se moze zadrzati duze
Ako sam se najavila da dodjem u 10, i pod pretpostavkom da ce trajati sat vremena neki posao, ja nisam poslije toga striktno planirala da u 11,10 budem na drugoj lokaciji sa drugom obavezom, jednostavno sam bolikurac ako mi je uzeo da radi auto, svalim se u fotelju i zabavljam se, hocu da mi rega sve zavrsi jer sam planirala vrijeme da sve bude kako treba,ako i ostanem duze onda ne jebem ljudima mozak, doduse ja svom majstoru idem godinama i mozda je stvar navike
Osim sto se ja neplanirano mogu zadrzati duze, moze neko mozda i prije mene 10tak 15 minuta...jednostavno ako sam planirala taj dan koji imam slobodan, odem i kad zavrsim zavrsila sam...nisam na osnovu pretpostavki planirala svoje vrijeme....tak mi je glupo da se putem foruma vrsi prepucavanje, lik se ne sakriva i mogli ste to sve zavrsiti privatnim porukama ili licno bez ikakve drame
Realno, auto se majstoru ostavlja kad imaš slobodan dan ili bar pola dana. U najgorem slučaju, organizuješ se sa kolegom da te odveze i vrati (više puta su mene tako kolege vozili ili ja njih). Ne znam sad koja je lokacija servisa i da li negdje ima neki kafić ili restoran u blizini.

Uvijek računam na to da će mi popravka trajati duže nego što planiram.
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30962 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

konektovan wrote: 22/11/2020 10:56 Ja sam uvijek spreman na cekanje ako nisam narucen. :mrgreen:
Kad sam narucen, opet sam spreman na cekanje, :mrgreen: ali onda se vrtim oko njih, dosadjujem im, zapitkujem,...dok me ne opomenu... :mrgreen:
To ti je rizično. Valjda znaš kloliko u radionicama ima teških alata, a kinetička energija je zeznuta.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16988
Joined: 31/03/2019 14:56

#30963 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by vjeshalica »

Laplace wrote: 23/11/2020 08:36
vjeshalica wrote: 22/11/2020 10:41 Ja nikad nisam otisla majstoru napamet
Uvijek uzmem u obzir da ja nisam jedina koja tu dolazi i da neko ima prije mene i da se moze zadrzati duze
Ako sam se najavila da dodjem u 10, i pod pretpostavkom da ce trajati sat vremena neki posao, ja nisam poslije toga striktno planirala da u 11,10 budem na drugoj lokaciji sa drugom obavezom, jednostavno sam bolikurac ako mi je uzeo da radi auto, svalim se u fotelju i zabavljam se, hocu da mi rega sve zavrsi jer sam planirala vrijeme da sve bude kako treba,ako i ostanem duze onda ne jebem ljudima mozak, doduse ja svom majstoru idem godinama i mozda je stvar navike
Osim sto se ja neplanirano mogu zadrzati duze, moze neko mozda i prije mene 10tak 15 minuta...jednostavno ako sam planirala taj dan koji imam slobodan, odem i kad zavrsim zavrsila sam...nisam na osnovu pretpostavki planirala svoje vrijeme....tak mi je glupo da se putem foruma vrsi prepucavanje, lik se ne sakriva i mogli ste to sve zavrsiti privatnim porukama ili licno bez ikakve drame
Realno, auto se majstoru ostavlja kad imaš slobodan dan ili bar pola dana. U najgorem slučaju, organizuješ se sa kolegom da te odveze i vrati (više puta su mene tako kolege vozili ili ja njih). Ne znam sad koja je lokacija servisa i da li negdje ima neki kafić ili restoran u blizini.

Uvijek računam na to da će mi popravka trajati duže nego što planiram.
Msm da sam 3x u zivotu ostavila auto kod majstora, pa sam otisla do javnog prevoza. Par puta sam ostala mozda sat, sat i po jer nije mi se isplatilo radi lokacije i vremena da idem na javni prevoz cekam i vracam se nazad, ili peglam nekoga radi svojih obaveza. Uglavnom tako sam navikla, ali taj dan kad vozim auto ne planiram nista drugo unaprijed poslije toga jer ne znam niti mi iko moze garantovati da ce zavrsiti u pretpostavljeno vrijeme
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30964 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

_BataZiv_0809 wrote: 22/11/2020 11:01 Zbunjen sam. Kako lisce opalo ima veze sa cekanjem ispred radnje? Jeste li cekali aldina a on se nije pojavio ili ste dosli a on nije zavrsio auto prije vas?
Oni došli na termin, majstoru se popravka prethodnog auta odužila, oni mu za osvetu avliju napunili lišćem. :D
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#30965 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Qler »

Laplace rezimirao :D
User avatar
konektovan
Posts: 40050
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#30966 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Laplace wrote: 23/11/2020 08:40
konektovan wrote: 22/11/2020 10:56 Ja sam uvijek spreman na cekanje ako nisam narucen. :mrgreen:
Kad sam narucen, opet sam spreman na cekanje, :mrgreen: ali onda se vrtim oko njih, dosadjujem im, zapitkujem,...dok me ne opomenu... :mrgreen:
To ti je rizično. Valjda znaš kloliko u radionicama ima teških alata, a kinetička energija je zeznuta.
Hebiga, bez rizika nema profita.. :mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10401
Joined: 16/01/2012 21:38

#30967 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by basicm »

Kako biti kod majstora a da ga bar malo ne gnjavis? Ne mogu ja to...
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#30968 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by drug_profi »

Pitaš "majstore, treba li šta objasnit?" :mrgreen:
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#30969 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tabija »

Moj mehanicar je odgovorno tvrdim najbolji.

Prosli put mi je pokazo kako da sam skinem filter ulja, da ga zamjenim, na sta da obratim paznju.Nije neko mudro slovo doduse al opet...cak mi je i alat dao za odvrtanjr filtera.
Mozda sad postanem ko dino :D

Cak mi da i da se zavlacim ispod auta, gledam, zagledam.Usput mi napravi i plastiku ispod motora koju sam negdje sjebo, naspe mi i tecnost za brisace.Prije par dana je jadnik prsko 10 minuta da potrosimo ljetnu tecnost i da naspe zimsku.Govorim mu ja ne treba, ja cu to kad kuci dodjem..ali dzaba.

Jos nisam otiso od njega a da mi ne provjeri pritisak u gumama, iako na svakoj pumpi mozes uraditi isto.

Zato kad on kaze da je ceh 30 KM ja ostavim 50.

Mehanicar <3
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30970 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

_BataZiv_0809 wrote: 22/11/2020 11:39 Da, ni ja ne planiram poslije mehanicara nista jer uvijek nesto moze iskrsnuti.

S tim da ako nesto njemu iskrsne, ja odoh kuci/u kafanu, ne pada mi napamet da cupkam po garazama.
Da. Ostavim ključ i broj mobitela kod šefa radnje i idem raditi druge poslove, piti kafu, čitati knjigu itsl.
User avatar
konektovan
Posts: 40050
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#30971 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Laplace wrote: 23/11/2020 08:36
vjeshalica wrote: 22/11/2020 10:41 Ja nikad nisam otisla majstoru napamet
Uvijek uzmem u obzir da ja nisam jedina koja tu dolazi i da neko ima prije mene i da se moze zadrzati duze
Ako sam se najavila da dodjem u 10, i pod pretpostavkom da ce trajati sat vremena neki posao, ja nisam poslije toga striktno planirala da u 11,10 budem na drugoj lokaciji sa drugom obavezom, jednostavno sam bolikurac ako mi je uzeo da radi auto, svalim se u fotelju i zabavljam se, hocu da mi rega sve zavrsi jer sam planirala vrijeme da sve bude kako treba,ako i ostanem duze onda ne jebem ljudima mozak, doduse ja svom majstoru idem godinama i mozda je stvar navike
Osim sto se ja neplanirano mogu zadrzati duze, moze neko mozda i prije mene 10tak 15 minuta...jednostavno ako sam planirala taj dan koji imam slobodan, odem i kad zavrsim zavrsila sam...nisam na osnovu pretpostavki planirala svoje vrijeme....tak mi je glupo da se putem foruma vrsi prepucavanje, lik se ne sakriva i mogli ste to sve zavrsiti privatnim porukama ili licno bez ikakve drame
Realno, auto se majstoru ostavlja kad imaš slobodan dan ili bar pola dana. U najgorem slučaju, organizuješ se sa kolegom da te odveze i vrati (više puta su mene tako kolege vozili ili ja njih). Ne znam sad koja je lokacija servisa i da li negdje ima neki kafić ili restoran u blizini.

Uvijek računam na to da će mi popravka trajati duže nego što planiram.
Ja je'nom tako ostavio, i vratim se kroz par sati, kad on pive poredao na glavi motora... :mrgreen:
Kaze, samo jednu je on popio.... :lol:
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30972 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Snake Eyes wrote: 22/11/2020 16:47
mirsek wrote: 22/11/2020 16:36 Pa lisce je sam na svoju ruku Qler spomenuo, tako da ne znam sto ga prozivate i obrcete situaciju i krivicu za glavnu stvar, termin i cekanje bez javljanja.
S druge strane, ako majstor zna da ce rezervisani termin biti pomjeren sat dva zbog neplaniranih komplikacija, fino javis, momci zapeklo to i to mozete li doci za sat dva ili da vam javim kad budem pri kraju, da ne cekate bezveze, izvinite jos jednom sto ste bezveze dosli i cekate.
I ne mora se uzimati slobodan dan da bi se otislo na rezervisan termin ako su neke standardne popravke koje traju satak.
A drug kako će majstor znati da će termin biti pomjeren zbog neplaniranih komplikacija? :D
Ja sam kritički orijentisan prema majstorima ali istina je da se stvari zakomplikuju u momentu.
Čuj kako? Pa, planira neplanirane komplikacije. Kristalna kugla, tarot karte i te stvari.
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30973 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

S4mpion wrote: 22/11/2020 17:26 Sat vremena je ništa.

Da je Alfa bila na dizalici, mor'o bi šator razapet' ispred radnje.
Kad si već pomenuo: neki dan sam (čekajući zeleno na semaforu) vidio nesvakidašnji prizor: dvije alfe, i to obje u voznom stanju.
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30974 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

LikeLike wrote: 22/11/2020 17:52
mirsek wrote: 22/11/2020 17:46
LikeLike wrote: 22/11/2020 17:43 Pa ni najboljim majstorom na svijetu nece svi biti zadovoljni. Bez obzira kakvo opravdanje ima Aldin ipak je dao nekome termin koji se treba postovati. Ne treba ga zbog razapinjati, po meni je najuredniji vulkanizer kod kojeg sam do sad bio i jedna losa recenzija sigurno nece ugroziti njegov posao. Ipak je u pitanju odnos prema "jednoj" musteriji, a ne lose odradjen posao. Obojica su pogrijesili i mislim da je bilo bolje za obojicu da nije ova tema uopste pokrenuta.
Ma slazem se, nisam se ni javio zbog njega a i oba su priznala da su nesto pogresno uradili , vec sto se ovdje pocelo u prvi plan stavljati lisce, ono u smislu, zbog prosutog lisca nemas pravo da se zalis na cekanje.
Obojica su krivi i pravi, ali niti je qler los covjek zbog lisca niti je aldin los majstor zbog kasnjenja. Pruziti ruku i zaboraviti.
Stoji, ali mi ne bismo bili forumaši kad ne bismo iskoristili priliku da zezamo ljude.
User avatar
Laplace
Posts: 10250
Joined: 19/11/2012 18:37

#30975 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Laplace »

Snake Eyes wrote: 22/11/2020 19:15
konektovan wrote: 22/11/2020 18:40 Kad se pišu pozitivne recenzije, onda može, kad je loša, onda nemere javno. :mrgreen:
Nece dobar majstor, zbog je'ne recenzije propasti...
Znaš kako se kaže, ako si zadovoljan reci svima, ako si nezadovoljan reci nama :) , kada se desi neki problem prvo se požališ prodavaču, ako to ne upali, onda možeš pisati po forumu a i tada pazi da ostaneš fer i korektan kako posljedice recenzije ne bi bile veće od posljedica greške.

Nedavno naručim nešto preko ekupi, pogledam google reviews i imaju jako nisku ocjenu, pogledam razloge, vidim kupci se mahom žale da nisu dobili račun. Naručim ja artikal sa pretpostavkom da neću dobiti račun, dođe roba ranije nego je obećano ali vidi čuda, nema računa :D
Poznavajući cijelu problematiku online prodaje, njenog volumena i grupacije od koje sam naručio ni najmanje se nisam naljutio/zabrinuo što nema računa, nazovem, reklamiram, pošalju mi posebno račun putem euroexpressa. Da nisu poslali opet sam imao metod da dobijem kopiju računa.
Da skratim, iskustvo kupovine na ekupi je prema mom iskustvu jako pozitivno :thumbup: , za isto iskustvo drugi su davali negativnu ocjenu.

Recenzija je svjedočenje i ne uzima se od svakoga :wink:
Kao onaj što se žalio da je dobio praznu pizzu pa kasnije skontao da ju je okrenuo naopako.
Post Reply