Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#35076 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 10/11/2020 15:45
Naslovnica wrote: 10/11/2020 15:37
Mogy87 wrote: 10/11/2020 14:59
Neka tebi neko strucniji objasni da nikad u historiji covjecanstva kolektivni imunitet nije postignut bez vakcine. Cak ni za bolesti koje se prebole jednom u zivotu.
"Spanish flu"
Academics agree that the end of the pandemic occurred in 1920, when society ended up developing a collective immunity to the Spanish flu, although the virus never completely disappeared.
:kiss:
E u tom grmu lezi zec: vidis posljednji dio recenice “nikad nije u potpunosti nestala”. Neces valjda jos jedan krug s koronom?

Evo iz usta tvog omiljenog ti epidemiologa. Valjda njemu vjerujes s obzirom na to da si lijepio Svedske zastave :mrgreen:

Anders Tegnell, the public face of Sweden’s official coronavirus response, said that it would be futile and immoral for a state to deliberately pursue herd immunity, where a large enough number of the population has been infected that the disease struggles to spread.

There has up to now been no infectious disease whose transmission was fully halted by herd immunity without a vaccine,” Dr Tegnell told Die Zeit, a German newspaper.


https://www.theaustralian.com.au/world/ ... 1605019222
Ma sve OK, razumijemo se, ali tom logikom niti jedna bolest zapravob nije nestala uprkos vakcinama i "imunitetu krda".
Osim dječje paralize meščini.
I dalje se generacije i generacije vakcinišu protiv čega sve ne ali su te bolesti itekako prisutne.
To nema nikakve veze sa ŠveCkom, nego je prosto činjenica.
laik1981
Posts: 13008
Joined: 05/12/2012 13:04

#35077 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

adsubzero wrote: 10/11/2020 18:13
laik1981 wrote: 10/11/2020 17:30 Gripa nije bezopasna, posebno ne za rizicne kategorije.

Evo ukratko o t celijama..
Dobro evo razumijem sad malo vise, ali ne vidim kako ovo ima veze sa imunitetom krda, samo se odnosi na imunitet pojedinca. Ono sto se i tu kaze, je da se ne radi o totalnom imunitetu, a oni koji su prelezali koronu isto ne steknu totalni imunitet. Ne znam sta vise da kazem, ti ovo vidis kao poveznicu sa imunitetom krda, ja ne vidim da je relevantno za to.
Ti ne vidis, ja vidim.. Nije imunitet samo u antitijelima..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35078 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 10/11/2020 18:14
Mogy87 wrote: 10/11/2020 15:45
Naslovnica wrote: 10/11/2020 15:37
"Spanish flu"

:kiss:
E u tom grmu lezi zec: vidis posljednji dio recenice “nikad nije u potpunosti nestala”. Neces valjda jos jedan krug s koronom?

Evo iz usta tvog omiljenog ti epidemiologa. Valjda njemu vjerujes s obzirom na to da si lijepio Svedske zastave :mrgreen:

Anders Tegnell, the public face of Sweden’s official coronavirus response, said that it would be futile and immoral for a state to deliberately pursue herd immunity, where a large enough number of the population has been infected that the disease struggles to spread.

There has up to now been no infectious disease whose transmission was fully halted by herd immunity without a vaccine,” Dr Tegnell told Die Zeit, a German newspaper.


https://www.theaustralian.com.au/world/ ... 1605019222
Ma sve OK, razumijemo se, ali tom logikom niti jedna bolest zapravob nije nestala uprkos vakcinama i "imunitetu krda".
Osim dječje paralize meščini.
I dalje se generacije i generacije vakcinišu protiv čega sve ne ali su te bolesti itekako prisutne.
To nema nikakve veze sa ŠveCkom, nego je prosto činjenica.
Variola vera je jedina :D (EDIT: Smajli je zbog istoimenog filma).
Nazalost, djecija paraliza je jos uvijek prisutna jer luksuz vakcine (i popratnog kolektivnog imuniteta) nemaju bas svi.
Bili smo na rubu da eradiciramo i morbile (sto bi znacilo i to da vakcina vise nije potrebna) sto je USA i uspjela, ali su odredjeni pokreti to sprijecili.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#35080 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

Na forumu Klix ljudi jedni druge educiraju o komponentama imunitog sistema i citiraju švedskog epidemiologa...

Ja sam ušao u drugu dimenziju očito.

Ne mogu vjerovati.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#35081 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

svjezi_ustipak wrote: 10/11/2020 22:56 Na forumu Klix ljudi jedni druge educiraju o komponentama imunitog sistema i citiraju švedskog epidemiologa...

Ja sam ušao u drugu dimenziju očito.

Ne mogu vjerovati.
Pošto vidim da je moje pisanje problematično jer su drugi sagovornici već iznosili svoja mišljenja, red bi bio i da odgovorim.
Ja u 90% slučajeva ne pišem svoje misli već citiram relevantne izvore. Da li su i kome relevantni o tome bi se dalo diskutovati (kao i o svemu ostalom).

Ja iznimno cijenim ljekarski poziv (što se itekako vidi iz mojih postova) do tačke da sam ljudima počela ići na živce hvalospjevima. Zaista mislim da je to poziv, a ne zanimanje i duboko vjerujem da velika većina ljekara su ga odabrali iz istinske želje da pomognu ljudima.

Stvar je u tome da se svijet u kojem živimo dramatično promijenio u posljednjih 30tak godina što se odrazilo na sve sfere života uključujući i javno zdravlje. Niko više nema monopol nad informacijama, već su one dostupne svima. Tu dolazimo i do izmijenjene uloge ljekara (posebno onih koji rade u javnom zdravstvu) gdje sve više do izražaja dolazi uloga edukatora javnosti. Ključno je educirati javnost o zdravstvenim temama jer tako bi i posao ostalih ljekara bio itekako lakši. Pa zar ne bi tebi i kolegama bilo lakše da ljudi paze šta jedu, kreću se na zraku, pa i u uslovima pandemije jednostavnije bi bilo potaknuti ljude da nose masku i da nije baš ok osvanuti u kafani kad bi razumjeli zašto je to važno. A za tako nešto treba educirati stanovništvo u oblasti javnog zdravlja.

E upravo u tome je taj "švedski epidemiolog" vrhunski stručnjak. Dr. Tegnell se svaki dan obraćao javnosti i objašnjavao koji su dalji koraci i zašto. Zato su u Švedskoj preporuke bile dovoljne, između ostalog.

Kad nema informacija, stanovništvo će se informisati kao zna i umije. Potrebno je građane educirati koji su relevantni, a koji šarlatanski izvori informacija. Kao rezultat uskraćivanja informacija javnosti Sarajevo, kao glavni grad jedne evropske države, imalo je vakcinacijski obuhvat MMR vakcinom ispod 50% što je dovelo do epidemije morbila. Jer su mame malo gledale youtube klipove, a odgovora struke na te "informacije" nije bilo. I onda kad se epidemija pojavila "kuku majko, apelujemo na stanovništvo da se vakciniše".

Educirano stanovništvo će doći tebi ili kolegi na pregled, a ono koje se ne informiše iz relevantnih izvora će karcinom liječiti kod travara.

Ja nikad nisam omalovažavala ljekarsku profesiju, davala medicinske savjete niti bilo šta slično ovdje na forumu. Kritizirala sam tekstove koji su postavljani i autore tih tekstova većinom citatima drugih stručnjaka. Ja razumijem da "pisanje laika po forumu" ljudima djeluje kao degradacija profesije, ali morate biti svjesni da su se okolnosti u svijetu promijenile i da će ljudi tražiti informacije. Najsretnija opcija bi bila da ih dobiju od stručnih osoba koji su autoriteti u svojoj oblasti (ZZJZ na primjer, da tu rade osobe koje bi vodile računa o ovom aspektu).

Izvini što sam te udavila dugim postom, a ostalim se izvinjavam na off-topicu. Ja više na forumu neću pisati osim na onoj temi za "želje i pozdrave".

Ako ništa ova pandemija nas je naučila koliko je znanje bitno jer svima bi nam bilo lakše da ljudi razumiju zašto je bitno ponašati se odgovorno.

I da zaključim citatom :D

"Epidemija je 50% psihologija jer nije bitno kako se ponaša virus već kako se ponaša čovjek"

Svima bi nam bilo itekako lakše da se odgovorno ponašamo ako razumijemo zašto tako treba.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#35082 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

zubi wrote: 10/11/2020 15:05
Mogy87 wrote: 10/11/2020 14:59
laik1981 wrote: 10/11/2020 14:57
Neka ti neko od strucnijih objasni sta su T memorijske stanice..
Neka tebi neko strucniji objasni da nikad u historiji covjecanstva kolektivni imunitet nije postignut bez vakcine. Cak ni za bolesti koje se prebole jednom u zivotu.
aaaaaaaaaa she's back :-D
Bah God that's Mogy's music! :D

@Mogy87 apropo priče o epidemijama i psihologiji, pročitaj o posebnoj jedinici američkog CDC-a: Epidemiologic Intelligence Service (E.I.S.) Ljudi sve rekli :D
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#35083 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by espn »

Mogy87 wrote: 11/11/2020 08:55 Educirano stanovništvo će doći tebi ili kolegi na pregled, a ono koje se ne informiše iz relevantnih izvora će karcinom liječiti kod travara.
Treba isprobati sve opcije, ne gubi se nista. U svakom slucaju steta sto neces pisati, neki su jednostavno zaglavili preduboko, ha? Sta bi bilo da je smrtnost ovog virusa 30%? Ovaj covid sa 1% smrtnoscu izazvao je katastrofu. U stanistima zivotinja ima toliko virusa da je pitanje vremena kad cemo naletiti na neki novi i smrtonosniji :run: nastavimo li se ovako nekontrolisano siriti. Ko ce Kini narediti da ona unistava svoj ekonomski razvoj i stane sa sirenjem?
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#35084 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Medobrundo25 »

espn wrote: 11/11/2020 09:26
Mogy87 wrote: 11/11/2020 08:55 Educirano stanovništvo će doći tebi ili kolegi na pregled, a ono koje se ne informiše iz relevantnih izvora će karcinom liječiti kod travara.
Treba isprobati sve opcije, ne gubi se nista. U svakom slucaju steta sto neces pisati, neki su jednostavno zaglavili preduboko, ha? Sta bi bilo da je smrtnost ovog virusa 30%? Ovaj covid sa 1% smrtnoscu izazvao je katastrofu. U stanistima zivotinja ima toliko virusa da je pitanje vremena kad cemo naletiti na neki novi i smrtonosniji :run: nastavimo li se ovako nekontrolisano siriti. Ko ce Kini narediti da ona unistava svoj ekonomski razvoj i stane sa sirenjem?
Zuti ce na kraju unistiti kompletno covjecanstvo. Narandzasti klovn je bio na dobrom putu da ih bar malo uspori, sta god ko o njemu mislio.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#35086 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Medobrundo25 wrote: 11/11/2020 10:54
espn wrote: 11/11/2020 09:26
Mogy87 wrote: 11/11/2020 08:55 Educirano stanovništvo će doći tebi ili kolegi na pregled, a ono koje se ne informiše iz relevantnih izvora će karcinom liječiti kod travara.
Treba isprobati sve opcije, ne gubi se nista. U svakom slucaju steta sto neces pisati, neki su jednostavno zaglavili preduboko, ha? Sta bi bilo da je smrtnost ovog virusa 30%? Ovaj covid sa 1% smrtnoscu izazvao je katastrofu. U stanistima zivotinja ima toliko virusa da je pitanje vremena kad cemo naletiti na neki novi i smrtonosniji :run: nastavimo li se ovako nekontrolisano siriti. Ko ce Kini narediti da ona unistava svoj ekonomski razvoj i stane sa sirenjem?
Zuti ce na kraju unistiti kompletno covjecanstvo. Narandzasti klovn je bio na dobrom putu da ih bar malo uspori, sta god ko o njemu mislio.
Svi mi rado kupujemo made in china...
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#35087 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

GAU8 wrote: 11/11/2020 10:56
Hahaha, dobar.

Uvijek se naježim od ove najispranije floskule u historiji čovječanstva: "Pametnom dosta".
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35088 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

GAU8 wrote: 11/11/2020 10:56
:lol: :thumbup:
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#35089 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nisrin »

Kako gripa nije opasna kad stotine hiljada ljudi sirom svijeta umire svake godine od gripe?!
Nama se malo cude u De zasto se ne cijepimo, jer kod njih je sasvim normalno da se cijepe svi, nismo nikad, ali sto kazu- nikad se i ne zna kako ce organizam reagovati u slucaju da dobijemo gripu!

Nije mi jasno ni sirenje COVIDa trenutno, maske nosamo od aprila, ocigledno nema koristi! U Dizeldorfu izgleda ukidaju nosenje maski...

Drago mi je sto ne radim u medicinskom sektoru, jer bih MORALA primiti vakcinu protiv COVIDa, a ne bi mi palo napamet sve dok ne prodje barem 5godina, da vidimo kakve ce reakcije izazvati i da li je zaista efikasna i bezbjedna... Na koji nacin je razvijaju ubrzano, pa ce kasnije reci “nismo imali izbora”!!

I ovo takmicenje ko ce prvi plasirati, dno dna! Isto kao prica o cipu, cak da postoji cip mislim da je daleko najmanji problem nego sve ostale nuspojave do kojih vrlo lako moci doci, jer ko zna kakav su koktel smuckali!

E da, testovi su posebna kategorija gluppsti, covjek negativan u Bosni, ovdje ponovo uradi test - pozitivan! Ode u drugu laboratoriju za 2 dana - opet negativan! I pita kako je moguce, sta je sad validan rezultat, sta da radi i kome da vjeruje... Doktori kazu da ne znaju i da jednostavno ide na posao (prije 10ak dana se desilo, sad se vec mora 5 dana u izolaciju pa testirati)...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58740
Joined: 03/08/2010 19:04

#35090 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

u hrvatskoj 2597 pozitivnih od 9681 testiranih, preminulo 28 osoba
User avatar
manuchao91
Posts: 1370
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#35091 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by manuchao91 »

poglerdajte u Italiji jebote 35 000 jucer slucajeva..Ubjedljivo vode ponovo
Sad se u cijeloj italiji prosirio virus ne samo Lombardija kao u martu
armin071
Posts: 5291
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#35092 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by armin071 »

manuchao91 wrote: 11/11/2020 12:38 poglerdajte u Italiji jebote 35 000 jucer slucajeva..Ubjedljivo vode ponovo
Sad se u cijeloj italiji prosirio virus ne samo Lombardija kao u martu
Ma grozno. Kazu vojska ceka spremna da odvozi umrle. Ne znaju vise ni gdje ni da ih kopaju a najgor tek dolazi. Onaj njihov premijer kaze slijedi potpuni lockdown.,.
User avatar
manuchao91
Posts: 1370
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#35093 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by manuchao91 »

armin071 wrote: 11/11/2020 12:44
manuchao91 wrote: 11/11/2020 12:38 poglerdajte u Italiji jebote 35 000 jucer slucajeva..Ubjedljivo vode ponovo
Sad se u cijeloj italiji prosirio virus ne samo Lombardija kao u martu
Ma grozno. Kazu vojska ceka spremna da odvozi umrle. Ne znaju vise ni gdje ni da ih kopaju a najgor tek dolazi. Onaj njihov premijer kaze slijedi potpuni lockdown.,.
jel me sad zajebajes ovo ironicno il obiljno govoris
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35094 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

armin071 wrote: 11/11/2020 12:44
manuchao91 wrote: 11/11/2020 12:38 poglerdajte u Italiji jebote 35 000 jucer slucajeva..Ubjedljivo vode ponovo
Sad se u cijeloj italiji prosirio virus ne samo Lombardija kao u martu
Ma grozno. Kazu vojska ceka spremna da odvozi umrle. Ne znaju vise ni gdje ni da ih kopaju a najgor tek dolazi. Onaj njihov premijer kaze slijedi potpuni lockdown.,.
Ha ha ha... bas smijesno :run:
User avatar
konektovan
Posts: 40627
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#35095 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

manuchao91 wrote: 11/11/2020 12:38 poglerdajte u Italiji jebote 35 000 jucer slucajeva..Ubjedljivo vode ponovo
Sad se u cijeloj italiji prosirio virus ne samo Lombardija kao u martu
Italija ima 60 miliona stanovnika...
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#35096 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

"U Sloveniji 2217 novozaraženih, 27 ljudi umrlo"

Je li polako postaje jasno da lockdown nece puno pomoci u ovoj situaciji sada?
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#35097 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

AmirBaa wrote: 11/11/2020 13:52 "U Sloveniji 2217 novozaraženih, 27 ljudi umrlo"

Je li polako postaje jasno da lockdown nece puno pomoci u ovoj situaciji sada?
Ne postaje.

Lockdown sigurno smanjuje brojeve, tragedija je sto se mora primjenjivati jer su ljudi nerazumni i glupi.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#35098 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

S druge strane granice:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... i-15030749
Svadbe u Hercegovini su veliki epidemiološki problem za Hrvatsku: Svatovi se vraćaju zaraženi
Svadbene dvorane čak se dijele pregradama pa kad dođe inspekcija, vlasnici tvrde da imaju tri-četiri vjenčanja, a ne jedno
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#35099 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://www.nytimes.com/2020/11/10/heal ... unity.html
New Type of Test May Better Discern Immunity to the Coronavirus
The test detects the response of T cells to the virus — an arm of the immune system that may be just as important as antibodies to preventing reinfection.


In the new work, the team analyzed samples from 2,200 people in Vo, Italy, which tested all 2,900 of its residents for presence of the coronavirus in March, when cases were soaring there. The researchers’ test, called the T-Detect, correctly identified 97 percent of those who had a confirmed diagnosis, compared with 77 percent from a commercial antibody test called DiaSorin.

Experts not involved in the work praised the company’s innovative approach, but said they wanted to see evidence that the test was specific to the coronavirus.

“There isn’t a consensus out there now that you can take TCRs from one person that are specific for a given person and tell that another person is infected with the virus in a consistent way,” Dr. Crotty said. “If they’ve figured out a way to do that that’s awesome, but it’s pretty novel.”

Ovo je interesantno.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#35100 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

manuchao91 wrote: 11/11/2020 12:47
armin071 wrote: 11/11/2020 12:44
manuchao91 wrote: 11/11/2020 12:38 poglerdajte u Italiji jebote 35 000 jucer slucajeva..Ubjedljivo vode ponovo
Sad se u cijeloj italiji prosirio virus ne samo Lombardija kao u martu
Ma grozno. Kazu vojska ceka spremna da odvozi umrle. Ne znaju vise ni gdje ni da ih kopaju a najgor tek dolazi. Onaj njihov premijer kaze slijedi potpuni lockdown.,.
jel me sad zajebajes ovo ironicno il obiljno govoris
armin poznati troll...
Locked