Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1426 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

Hakiz wrote: 17/11/2020 14:27
The 51st State wrote: 17/11/2020 14:22
Hakiz wrote: 17/11/2020 14:19

Nisi amer :-D
ma nije ni po nama roko, ha ja :-D . taki su ti ljudi, umjesto na vjesala da je otiso, covjek kreiro revoluciju u svemirskom programu.
A to znači da je interes vječan a moral je laž.

To ne izgleda dobro za religije.
ne, to je samo primjer ljudske hipokrizije. kada nemaju jasan moralni kompad.
1Dante1
Posts: 1200
Joined: 21/07/2012 20:09
Location: GB
Contact:

#1427 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by 1Dante1 »

broj dva wrote: 17/11/2020 13:41
1Dante1 wrote: 17/11/2020 12:23
broj dva wrote: 17/11/2020 11:57 Postoji li i jedno relevantno filozofsko pitanje na koje je religija dala tacan odgovor ? MIslim na ove tri mainstream i njihove mutacije.
Inace su mormoni kralj kraljeva,znaju da je preglupo, znaju da je laz ali ne haju. To je rec vjera...
Daj neko pitanje
Pitanja su postavljena, neki odgovori ponudjeni.
Pitanja o moralu i humanosti, pitanja o porjeklu, pitanja o kozmologiji, pitanja o smislu i svsri, o patnji i ljubavi...
Skoro svaki odgovor sto ga religija nudi nije samo netacan nego najcesce i moralno pogresan.
Kada kazem "religija" mislim na danasnje monoteisticke vjere, koje su meni maltene identicne za sve svrhe i prilike.
Pa de kakvo konkretno pitanje i kakav odgovor nudi islam recimo. Fakat ne znam na koja pitanja i odgovore mislis. Pricao si o filozofskim pitanjima.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1428 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

The 51st State wrote: 17/11/2020 14:36
Hakiz wrote: 17/11/2020 14:27
The 51st State wrote: 17/11/2020 14:22

ma nije ni po nama roko, ha ja :-D . taki su ti ljudi, umjesto na vjesala da je otiso, covjek kreiro revoluciju u svemirskom programu.
A to znači da je interes vječan a moral je laž.

To ne izgleda dobro za religije.
ne, to je samo primjer ljudske hipokrizije. kada nemaju jasan moralni kompad.
ti ga citiras kao argument iz autoriteta, a onda to proglasis kao primjer hipokrizije. genijalno. odavno ovakav skok sebi u stomak nije napisan na ovoj temi...
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1429 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

1Dante1 wrote: 17/11/2020 17:36
broj dva wrote: 17/11/2020 13:41
1Dante1 wrote: 17/11/2020 12:23

Daj neko pitanje
Pitanja su postavljena, neki odgovori ponudjeni.
Pitanja o moralu i humanosti, pitanja o porjeklu, pitanja o kozmologiji, pitanja o smislu i svsri, o patnji i ljubavi...
Skoro svaki odgovor sto ga religija nudi nije samo netacan nego najcesce i moralno pogresan.
Kada kazem "religija" mislim na danasnje monoteisticke vjere, koje su meni maltene identicne za sve svrhe i prilike.
Pa de kakvo konkretno pitanje i kakav odgovor nudi islam recimo. Fakat ne znam na koja pitanja i odgovore mislis. Pricao si o filozofskim pitanjima.
evo, ja cu jedno: da li postoji pravedan sistem koji bi svim ljudima omogucio dobrobit i da nema siromasnih?
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1430 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

apsidejzi wrote: 17/11/2020 09:55
Edouard wrote: 17/11/2020 01:21 @apsi, ti kao bivši religionar morao bi znati da se vjerski nauk/doktrina ne bavi gromovima, potresima, poplavama, olujama,.., općenito prirodnim pojavama, već puno dubljim, ljudski istinama: zašto smo ovdje, otkuda dolazimo, kamo idemo. Tako da si potpuno u krivu kad navodiš napredovanje u razumijevanju groma ili koje druge prirodne pojave kao primjer religijske evolucije.
Religija, a posebno krscanstvo, je dala dosta pogresnih odgovora kada su "ljudske istine" u pitanju. Evo recimo tvoje pitanje: Otkuda dolazimo? Ispostavice se da ipak nismo dosli prije 6000 godina, stvoreni od blata a zene od naseg rebra. Ispostavilo se da smo dosli od zajednickog pretska sa ostalim primatima. Bioloska Eva je starija 5000 godina od bioloskog Adama. Naravno, nauka je utvrdila da mi svi poticemo od jedne majke i oca, samo su oni 5000 godina razlike i suprotnim redoslijedom su dosli na ovaj svijet. Prvo Eva pa onda Adam. Ok, necemo se zamarati detaljima prirodne selekcije gdje je bilo mnogo Eva i Adama ali su izumrli a ovi prezivili jbg. Ignorisacemo cinjenicu da imamo dobar dio genetskog koda neandertalaca koji, da nisu izumrli, danas bi bili zasebna vrsta, bas kao i cimpanze. Sve to na stranu, religijski odgovor (a posebno krscanski) na tvoje pitanje: Otkuda dolazimo? je pogresan.

Zasto bih ja vjerovao da je odgovor na pitanje: Zasto smo ovdje, te Kuda idemo, tacan? Zasto? Tvoji prethodnici su ubjedjivali moje prethodnike da smo nastali od PRVOG MUSKARCA i ZENE i da smo nastali po slici i prilici Boga. Ali nismo. Ispostavice se da nismo? Zasto bih ja onda vjerovao da je istina tvoj odgovor na Zasto i Kuda? Kolika je vjerovatnoca da su to samo spekulacije o kojima niko ne zna apsolutno nista? Velika!!!

Naucni metod je skroman. ne iskljucuje stvari kao religijski metod. Nauka ostavlja otvorena vrata ideji inteligentnog dizajna. Ti si taj koji ne ostavlja vrata ideji razvoja prirode kroz mnostvo pokusaja i selekcijom na bazi okruzenja. Ti si taj koji je ohol i misli da je nesto poseban, da zna odgovor na sva pitanja, te da je nesto posebno bitan u svemiru. Ti si taj koji misli da je bogom odabran da bude to sto jeste. To je za mene oholost. Ti si taj koji zna jel neko vjernik ili nije. Jel neko bio vjernik ili nije. Ti si taj koji zna da je Bog prvo stvorio Adema pa onda Evu, da su bili u raju, pojeli zabranjeno voce i onda sisli na zemlju. Ti si taj koji zna da cemo u pakao i raj kako ko zasluzi al opet kako bog odluci (tako da nasa zasluga ne pije mnogo vode).

Ja ne znam nista od toga. Ja imam nekoliko hipoteza pred sobom, od kojih je religijska hipoteza jedna od njih. Abiogeneza je druga npr. Kad pogledam cinjenice, kad sagledam proslost, kad pogledam sta je ko pogodio a STA PROFULAO... ja zakljucim da je abiogeneza najvjerovatnije istina. Uklapa se sa svim ostalim. Teorija o Adamu i Evi se ne uklapa jer analiza nasig gena kazuje da svi imamo zajednicku majku i da je taj gen 5000 godina stariji od zajednickog gena kojeg vodimo od oca.

I tako... Ako je odgovor na pitanje: Odakle dolazimo, pogresan, a jeste... zasto bih vjerovao da su ostali odgovori istiniti?
mislim da bi sve i jedan ateista prihvatio dokaze za Inteligentni dizajn kada bi isti postojali. problem za vjernike je sto bi veliki dio njih bio razocaran, jer svi vjeruju da je njihov Bog pravi, a svaka od grupa je zapravo manjina u odnosu na cjelokupnu populaciju, pa cak i u odnosu na druge dvije vjerske skupine u zbiru, a da ne uzimamo u obzir hiljade prije postojecih... tako da bi bilo puno razocaranih, a onda se postavlja pitanje kako bi se taj Inteligentni kreator ponasao prema njima...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#1431 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by -Chesterfield- »

apsidejzi wrote: 17/11/2020 09:55

Naucni metod je skroman. ne iskljucuje stvari kao religijski metod. Nauka ostavlja otvorena vrata ideji inteligentnog dizajna.
Naučni metod nije skroman, nego spor.

I kada dođe vrijeme da nauka 100% potvrdi postojanje Dizajnera, tada očekuj novo iskušenje?

Savršena prilika da nam dođe prevarant, i kaže ja sam vaš bog.

Uglavnom, su svi čuli za dolazak antikrista u budućnosti.
On čeka pravi tajming. :D

Tada će @Hakiz reći, evo ga! Oživio mrtvaca, sklapa čovjeka kao lego kockice... :lol: To je moj bog, to je ono što sam tražio kao dokaz...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#1432 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 17/11/2020 20:01
apsidejzi wrote: 17/11/2020 09:55

Naucni metod je skroman. ne iskljucuje stvari kao religijski metod. Nauka ostavlja otvorena vrata ideji inteligentnog dizajna.
Naučni metod nije skroman, nego spor.

I kada dođe vrijeme da nauka 100% potvrdi postojanje Dizajnera, tada očekuj novo iskušenje?

Savršena prilika da nam dođe prevarant, i kaže ja sam vaš bog.

Uglavnom, su svi čuli za dolazak antikrista u budućnosti.
On čeka pravi tajming. :D

Tada će @Hakiz reći, evo ga! Oživio mrtvaca, sklapa čovjeka kao lego kockice... :lol: To je moj bog, to je ono što sam tražio kao dokaz...
To su price za malu djecu. Nikakav antikrist ne dolazi ba. Cim dodje neko ko nesto tvrdi, bujrum na magnetnu rezonanciju da vidimo kako ozivljavas ljude. Nedavno je umro James Randi, covjek koji je nudio milion dolara svakome ko dodje i pokaze da ima nadnaravne moci. Dolazili su ljudi a on razotkrivao da su obicni trikovi u pitanju.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1433 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Hakiz »

Naravno da dolazi. Tačno u 12 sati. Prvo na Novom Zelandu, pa u Australiji, pa Japanu itd. Sve sa sat vremena razmaka prateći vremenske zone. Kada dođe kod nas, u Australiji će Armagedon već biti prošlost...
1Dante1
Posts: 1200
Joined: 21/07/2012 20:09
Location: GB
Contact:

#1434 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by 1Dante1 »

belfy wrote: 17/11/2020 18:48
1Dante1 wrote: 17/11/2020 17:36
broj dva wrote: 17/11/2020 13:41

Pitanja su postavljena, neki odgovori ponudjeni.
Pitanja o moralu i humanosti, pitanja o porjeklu, pitanja o kozmologiji, pitanja o smislu i svsri, o patnji i ljubavi...
Skoro svaki odgovor sto ga religija nudi nije samo netacan nego najcesce i moralno pogresan.
Kada kazem "religija" mislim na danasnje monoteisticke vjere, koje su meni maltene identicne za sve svrhe i prilike.
Pa de kakvo konkretno pitanje i kakav odgovor nudi islam recimo. Fakat ne znam na koja pitanja i odgovore mislis. Pricao si o filozofskim pitanjima.
evo, ja cu jedno: da li postoji pravedan sistem koji bi svim ljudima omogucio dobrobit i da nema siromasnih?
Kakav je odgovor islama na to pitanje?
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1435 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

1Dante1 wrote: 17/11/2020 23:49
belfy wrote: 17/11/2020 18:48
1Dante1 wrote: 17/11/2020 17:36

Pa de kakvo konkretno pitanje i kakav odgovor nudi islam recimo. Fakat ne znam na koja pitanja i odgovore mislis. Pricao si o filozofskim pitanjima.
evo, ja cu jedno: da li postoji pravedan sistem koji bi svim ljudima omogucio dobrobit i da nema siromasnih?
Kakav je odgovor islama na to pitanje?
odgovor vjernika je da je taj sistem, naravno, sam islam i serijet, a kao dokaz za to nude nicim potkrepljenu pricu kako je postojao period kada se nije imala kome udijeliti sirotinja, jer nije bilo siromasnih. tu je i ona prica sa zapada o besplatnom i najboljem lijecenju, mislim da je ona izmisljena u novije vrijeme, bas zbog cijene lijecenja...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1436 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

iz sehare demontiranja ateisticke logike.

''torturing infants, are just wrong absolutely wrong. Being able to say so is what we give up if we embrace atheism and are willing to follow its logic.''

John Lennox.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1437 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

jos jedna misao na dobronamjeran uvid.

"To find their way, atheists must make sense out of a random first cause, denounce as immoral all moral denunciation, express meaningfully all meaninglessness, and find security in hopelessness"

c.s lewis.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1438 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

Svjetski poznat hemicar James M. Tour ali po forumskim strucnjacima vjerovatno se radi o neznalici.

Image
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1439 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »



i onda kazu da je ovako nesto moguce bez inteligentnog uticaja.
belfy
Posts: 7563
Joined: 06/08/2007 09:00

#1440 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by belfy »

et', pa da se kaze napokon da nije trol, nego samo da kaze...
User avatar
apsidejzi
Posts: 8127
Joined: 25/05/2013 23:49

#1441 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by apsidejzi »

The 51st State wrote: 19/11/2020 11:58

i onda kazu da je ovako nesto moguce bez inteligentnog uticaja.
Klasicni bog izuzetaka. Kad nesto ne znamo i ne razumijemo onda pretpostavimo da je to Bog uradio. Nekada davno nismo znali kako nastaju gromovi pa smo ih pripisivali bogu. Onda nismo znali kako ptice lete pa smo govorili kako ih Bog cuva na nebu. No kako je nauka napredovala i objasnjavala ove fenomene tako je bog sve vise bjezao u izuzetke. Onog sto ne znamo.

Sad ovo sa Kinezinom (video kojeg si postavio) izgleda mocno, kompleksno i fascinantno. Mora da ga je inteligentni dizajn stvorio. Sta cemo kada se ispostavi da nije, nego da je i on evoluirao? Otjerati boga jos jedan korak dalje? Haj da krenemo u tom smjeru sa ovim linkom:

Porijeklo i evolucija kinezina:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1176440/
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1442 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

apsidejzi wrote: 19/11/2020 19:33
The 51st State wrote: 19/11/2020 11:58

i onda kazu da je ovako nesto moguce bez inteligentnog uticaja.
Klasicni bog izuzetaka. Kad nesto ne znamo i ne razumijemo onda pretpostavimo da je to Bog uradio. Nekada davno nismo znali kako nastaju gromovi pa smo ih pripisivali bogu. Onda nismo znali kako ptice lete pa smo govorili kako ih Bog cuva na nebu. No kako je nauka napredovala i objasnjavala ove fenomene tako je bog sve vise bjezao u izuzetke. Onog sto ne znamo.

Sad ovo sa Kinezinom (video kojeg si postavio) izgleda mocno, kompleksno i fascinantno. Mora da ga je inteligentni dizajn stvorio. Sta cemo kada se ispostavi da nije, nego da je i on evoluirao? Otjerati boga jos jedan korak dalje? Haj da krenemo u tom smjeru sa ovim linkom:

Porijeklo i evolucija kinezina:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1176440/
Ne mozes dokazati nesto sto nije utemeljeno na naucnom metodu kao sto je teorija evolucije. I nauka prepoznaje apsurdnost teorije evolucije te kreacionizam sve vise preuzima primat. Ideja o svemirskoj skucajnosti je matematicki nemoguca. Ti samo skaces sa sta ako ovo, sta ako ono, a istina je mnogo prostijakada se logicno i racionalno razmisli na osnovu dosad raspolozivh informacija.

Evolution is not a fact, it's a philosophy. The materialism cames first (a priori), and the evidence is interpreted in light of that unchangeable philosophical commitment''

Philip Johnson.
Defeating darwinism
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#1443 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Sara03 »

How yes no.

Image
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1444 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

Jaka je propaganda i strah i medju njima samima, lijepo covjek kaze gore, nobelovci ali se ne smiju usuditi reci da nemaju pojma, no, izrael, ceska, amerika sve zemlje koje uvode krecionizam ili se peticije iz naucne zajednice pokrecu, da se u kurikulum uvede kao legitimna i ravnopravna naucna disciplina, a bice ih sve vise vjerovatno.
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#1445 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Maxxtro »

The 51st State wrote: 19/11/2020 19:40 Ne mozes dokazati nesto sto nije utemeljeno na naucnom metodu kao sto je teorija evolucije. I nauka prepoznaje apsurdnost teorije evolucije te kreacionizam sve vise preuzima primat. Ideja o svemirskoj skucajnosti je matematicki nemoguca. Ti samo skaces sa sta ako ovo, sta ako ono, a istina je mnogo prostijakada se logicno i racionalno razmisli na osnovu dosad raspolozivh informacija.

Evolution is not a fact, it's a philosophy. The materialism cames first (a priori), and the evidence is interpreted in light of that unchangeable philosophical commitment''

Philip Johnson.
Defeating darwinism
Slabo zalazim u ovu temu, bacim pogled ponekad, ali ti si napisao jedan takav sokantan niz gluposti astronomskih razmjera da cak ni tvoji upisi na temi o Trumpu ne mogu parirati kolicini zabluda iznesenih u samo par recenica. Znaci, nista sto si rekao nije tacno. I to sam poprilicno blag, jer je implikacija da si barem rekao nesto smisleno, iako netacno.

Inace, ti i ostali ti istomisljenici na temi morate pod hitno shvatiti jednu stvar koja je neosporiva. Mozemo mi raspredati do mile volje o detaljima i aspektima, empirijskim dokazima i filozofskim implikacijama evolucije i svemu sto ide uz temu, sto je na kraju krajeva i cilj teme. Razlike u misljenju su sasvim prihvatljive, cak i pozeljne. Ali ako je potrebno odagnati barem jednu fatalnu zabludu, to je da shvatite jednom konacno da za APSOLUTNU vecinu naucnika i eksperata, evolucija kao teorija koja objasnjava zajednicko porijeklo zivog svijeta NIJE ni najmanje upitna. Prema tome, ne mogu a da se ne zapitam pod kakvim vi kamenom zivite ili na kakvim ste drogama kada dovodite u pitanje ovu evidentnu cinjenicu pa govorite gluposti tipa kako ova ili ona nauka odbacuje evoluciju.
Mislim, analogija bi bila kao da raspravljas sa nekim ko tvrdi da je Zemlja ravna. Na nekom nivou mogu shvatiti kako takva osoba odbacuje dokaze koji joj se podastiru, ili kako tvrdi da su naucnici placeni da nas lazu. Ali skroz drugi, apsurdan nivo bolesne deluzije bi bio kada bi ti takva osoba rekla ne samo da je Zemlja ravna, nego da je nauka (sto ce reci, jel, naucnici u vidu naucnih publikacija) DOKAZALA da je ravna. Da sve vise naucnika zastupa ravnu Zemlju i da je to postalo opceprihvaceno. Mislim, sta reci takvim ljudima?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1446 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

Maxxtro wrote: 19/11/2020 20:43
The 51st State wrote: 19/11/2020 19:40 Ne mozes dokazati nesto sto nije utemeljeno na naucnom metodu kao sto je teorija evolucije. I nauka prepoznaje apsurdnost teorije evolucije te kreacionizam sve vise preuzima primat. Ideja o svemirskoj skucajnosti je matematicki nemoguca. Ti samo skaces sa sta ako ovo, sta ako ono, a istina je mnogo prostijakada se logicno i racionalno razmisli na osnovu dosad raspolozivh informacija.

Evolution is not a fact, it's a philosophy. The materialism cames first (a priori), and the evidence is interpreted in light of that unchangeable philosophical commitment''

Philip Johnson.
Defeating darwinism
Slabo zalazim u ovu temu, bacim pogled ponekad, ali ti si napisao jedan takav sokantan niz gluposti astronomskih razmjera da cak ni tvoji upisi na temi o Trumpu ne mogu parirati kolicini zabluda iznesenih u samo par recenica. Znaci, nista sto si rekao nije tacno. I to sam poprilicno blag, jer je implikacija da si barem rekao nesto smisleno, iako netacno.

Inace, ti i ostali ti istomisljenici na temi morate pod hitno shvatiti jednu stvar koja je neosporiva. Mozemo mi raspredati do mile volje o detaljima i aspektima, empirijskim dokazima i filozofskim implikacijama evolucije i svemu sto ide uz temu, sto je na kraju krajeva i cilj teme. Razlike u misljenju su sasvim prihvatljive, cak i pozeljne. Ali ako je potrebno odagnati barem jednu fatalnu zabludu, to je da shvatite jednom konacno da za APSOLUTNU vecinu naucnika i eksperata, evolucija kao teorija koja objasnjava zajednicko porijeklo zivog svijeta NIJE ni najmanje upitna. Prema tome, ne mogu a da se ne zapitam pod kakvim vi kamenom zivite ili na kakvim ste drogama kada dovodite u pitanje ovu evidentnu cinjenicu pa govorite gluposti tipa kako ova ili ona nauka odbacuje evoluciju.
Mislim, analogija bi bila kao da raspravljas sa nekim ko tvrdi da je Zemlja ravna. Na nekom nivou mogu shvatiti kako takva osoba odbacuje dokaze koji joj se podastiru, ili kako tvrdi da su naucnici placeni da nas lazu. Ali skroz drugi, apsurdan nivo bolesne deluzije bi bio kada bi ti takva osoba rekla ne samo da je Zemlja ravna, nego da je nauka (sto ce reci, jel, naucnici u vidu naucnih publikacija) DOKAZALA da je ravna. Da sve vise naucnika zastupa ravnu Zemlju i da je to postalo opceprihvaceno. Mislim, sta reci takvim ljudima?
Aha,jes tako je idi u oklahomu zabrani im da izucavaju kreacionizam i jos koje vec amercike drzave. Nauka je varijabla i podlozna je promjenama i razlicitim interpretacijama, sto danas vazi ne vazi sutra, get over it i smanji aroganciju...
Maxxtro
Posts: 866
Joined: 13/09/2012 00:45

#1447 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by Maxxtro »

The 51st State wrote: 19/11/2020 20:46 Aha,jes tako je idi u oklahomu zabrani im da izucavaju kreacionizam i jos koje vec amercike drzave. Nauka je varijabla i podlozna je promjenama i razlicitim imterpretacijama, sto danas vazine vazi sutra, get over i smanji aroganciju...
Nauka jest varijabilna i ne zelim upasti u tu zeciju rupu da s tobom krenem raspravljati o naucnoj meritornosti argumenata koji se iznose. Medjutim, cak i da ti priznam hipoteticku mogucnost da nauka nekad u buducnosti dokaze da ste vi u pravu, jedna nevjerovatno lahko provjerljiva i neosporiva cinjenica je ono sto vrijedi sad, a to je da nauka, tj, sve relevantne naucne institucije i univerziteti govore upravo suprotno. Ne vidim kako promoviranje kreacinoizma u religijski indoktriniranim zabitima ide u tvoju korist. I ta Oklahoma ima urbane centre sa dobrim univerzitetima i na tim univerzitetima se izucava evolucija. Kreacionizam nije kredibilan predmet izucavanja ni na jednoj priznatoj visokoskolskoj instituciji.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#1448 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by allem_77 »

Maxxtro wrote: 19/11/2020 20:57

Nauka jest varijabilna i ne zelim upasti u tu zeciju rupu da s tobom krenem raspravljati o naucnoj meritornosti argumenata koji se iznose.
Maxxtro wrote:sada pricamo jezikom Smrckologije.
:)
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1449 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

Maxxtro wrote: 19/11/2020 20:57
The 51st State wrote: 19/11/2020 20:46 Aha,jes tako je idi u oklahomu zabrani im da izucavaju kreacionizam i jos koje vec amercike drzave. Nauka je varijabla i podlozna je promjenama i razlicitim imterpretacijama, sto danas vazine vazi sutra, get over i smanji aroganciju...
Nauka jest varijabilna i ne zelim upasti u tu zeciju rupu da s tobom krenem raspravljati o naucnoj meritornosti argumenata koji se iznose. Medjutim, cak i da ti priznam hipoteticku mogucnost da nauka nekad u buducnosti dokaze da ste vi u pravu, jedna nevjerovatno lahko provjerljiva i neosporiva cinjenica je ono sto vrijedi sad, a to je da nauka, tj, sve relevantne naucne institucije i univerziteti govore upravo suprotno. Ne vidim kako promoviranje kreacinoizma u religijski indoktriniranim zabitima ide u tvoju korist. I ta Oklahoma ima urbane centre sa dobrim univerzitetima i na tim univerzitetima se izucava evolucija. Kreacionizam nije kredibilan predmet izucavanja ni na jednoj priznatoj visokoskolskoj instituciji.
Argument of quantity..., ja mislim da je recimo ovih 8% sa slajda u pravu, a da ovi ostali nemaju pojma i da nista manje naucne reference i merit nije kod ovih u 8 posto. No, na kraju sve rasprave ode se na krajnje pitanje odakle zivot na zemlji, jeli puka slucjanost ili neka nepojmljiva sila, dosad svi matematicki modeli bazirani na poznavanju biohemije i fizike kazuju da je nemoguce da je se to desilo slucajno, ali dogmatski ateisti to nece nikad prizati iako nauka kaze tako. Iracionalno ali stas. Koliko je teorija evolucije religijski dogmatska to je vec za izucavanja nijedna ali nijedna pocetna hipoteza nije dokazana ali se i dalje interpretira kao apsolutna naucna istina. Ludilo.
Last edited by The 51st State on 19/11/2020 21:12, edited 1 time in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1450 Re: Inteligentni Dizajn vs. Evolucija

Post by The 51st State »

allem_77 wrote: 19/11/2020 21:06
Maxxtro wrote: 19/11/2020 20:57

Nauka jest varijabilna i ne zelim upasti u tu zeciju rupu da s tobom krenem raspravljati o naucnoj meritornosti argumenata koji se iznose.
Os
Maxxtro wrote:sada pricamo jezikom Smrckologije.
:)
Ostale im traume od smrcka, covjek ih dominiro lijevom rukom
Post Reply