Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#46726 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Škobo Habu »

Roccohljup wrote: 18/11/2020 15:39

ne znam kakvu je NiP infrastrukturu nasljedio, ali NS kao politički subjekat postoji duže i trebali su do sada da budu puno vidljiviji i prisutniji na cijeloj BiH. Iskreno, mene je razočarao rezultat u ZE i TZ (bez obzira na dominaciju SDP tamo) jer sam očekivao da će tu biti bolji.
Ali opet, kad je 4ka u pitanju, oni su za mene najdraža stranka u sklopu te koalicije.
Infrastrukturu u ljudskom kapacitetu. Tu se NiP i NS ne mogu porediti. Konaković je brižljivo razrađivao mrežu saradnika i samo ih je uvezao.

Čovjek je sam na čelu stranačkog konglomerata. NS je nešto drugo - skup pojedinaca koju nužno nisu i istomišljenici.
User avatar
malakh
Posts: 7178
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#46727 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

Najveći broj glasača, u odnosu na izbore 2018. godine, izgubila je Naša stranka. Ostali su bez skoro 12 hiljada glasova u Kantonu Sarajevo, a kao stranka su izgubili primat u općinama Centar i Novo Sarajevo. Na Općim izborima 2018. godine Naša stranka je osvojila 28.300 glasova, dok je u nedjelju za ovu stranku u Kantonu Sarajevo glasalo oko 16.500 birača. U Starom gradu su izgubili 1.300 glasova, u Centru su pali za 1.700 glasova, dok je u Novom Sarajevu zabilježen pad sa 7.300 na oko 4.000 glasova. Upravo u toj općini veliki rast je zabilježio NiP. I u Novom Gradu je Naša stranka sa 7.300 pala na 4.200. Na Ilidži su, također, izgubili preko hiljadu glasova.
moje mišljenje je da ovdje ima i dosta glasova damira marjanovića. možda i najveca greška naše stranke koja ga je primila u svoje redove.
tutku
Posts: 1349
Joined: 18/06/2011 12:10

#46728 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by tutku »

malakh wrote: 18/11/2020 21:15
Najveći broj glasača, u odnosu na izbore 2018. godine, izgubila je Naša stranka. Ostali su bez skoro 12 hiljada glasova u Kantonu Sarajevo, a kao stranka su izgubili primat u općinama Centar i Novo Sarajevo. Na Općim izborima 2018. godine Naša stranka je osvojila 28.300 glasova, dok je u nedjelju za ovu stranku u Kantonu Sarajevo glasalo oko 16.500 birača. U Starom gradu su izgubili 1.300 glasova, u Centru su pali za 1.700 glasova, dok je u Novom Sarajevu zabilježen pad sa 7.300 na oko 4.000 glasova. Upravo u toj općini veliki rast je zabilježio NiP. I u Novom Gradu je Naša stranka sa 7.300 pala na 4.200. Na Ilidži su, također, izgubili preko hiljadu glasova.
moje mišljenje je da ovdje ima i dosta glasova damira marjanovića. možda i najveca greška naše stranke koja ga je primila u svoje redove.
Valjao im je kad je trebalo nac nekog da vodi listu 2018te. Nisam fan Marjanovica i slazem se da je greska Nase stranke, ali eto ni za to njegovo ukljucivanje u stranku i davanje takve pozicije - niko nije odgovarao. A to se ipak ispostavilo kao greska.

Nastave li ovako NS ce 2022 biti Dinin DF/SBB kao sto to dobro napisa Pecanin. Probleme ne treba gurati pod tepih nego rjesavati, ovo su apsolutno rjesivi problemi i trendove je moguce promijeniti.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#46729 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JoseMujica »

malakh wrote: 18/11/2020 21:15
Najveći broj glasača, u odnosu na izbore 2018. godine, izgubila je Naša stranka. Ostali su bez skoro 12 hiljada glasova u Kantonu Sarajevo, a kao stranka su izgubili primat u općinama Centar i Novo Sarajevo. Na Općim izborima 2018. godine Naša stranka je osvojila 28.300 glasova, dok je u nedjelju za ovu stranku u Kantonu Sarajevo glasalo oko 16.500 birača. U Starom gradu su izgubili 1.300 glasova, u Centru su pali za 1.700 glasova, dok je u Novom Sarajevu zabilježen pad sa 7.300 na oko 4.000 glasova. Upravo u toj općini veliki rast je zabilježio NiP. I u Novom Gradu je Naša stranka sa 7.300 pala na 4.200. Na Ilidži su, također, izgubili preko hiljadu glasova.
moje mišljenje je da ovdje ima i dosta glasova damira marjanovića. možda i najveca greška naše stranke koja ga je primila u svoje redove.
nije realno porediti glasove sa općih i lokalnih izbora...ako poredite poredite 2016 i 2020
User avatar
malakh
Posts: 7178
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#46730 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

JoseMujica wrote: 18/11/2020 21:48
malakh wrote: 18/11/2020 21:15
Najveći broj glasača, u odnosu na izbore 2018. godine, izgubila je Naša stranka. Ostali su bez skoro 12 hiljada glasova u Kantonu Sarajevo, a kao stranka su izgubili primat u općinama Centar i Novo Sarajevo. Na Općim izborima 2018. godine Naša stranka je osvojila 28.300 glasova, dok je u nedjelju za ovu stranku u Kantonu Sarajevo glasalo oko 16.500 birača. U Starom gradu su izgubili 1.300 glasova, u Centru su pali za 1.700 glasova, dok je u Novom Sarajevu zabilježen pad sa 7.300 na oko 4.000 glasova. Upravo u toj općini veliki rast je zabilježio NiP. I u Novom Gradu je Naša stranka sa 7.300 pala na 4.200. Na Ilidži su, također, izgubili preko hiljadu glasova.
moje mišljenje je da ovdje ima i dosta glasova damira marjanovića. možda i najveca greška naše stranke koja ga je primila u svoje redove.
nije realno porediti glasove sa općih i lokalnih izbora...ako poredite poredite 2016 i 2020
ne rauzmijem zasto nije realno?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#46731 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JoseMujica »

malakh wrote: 18/11/2020 21:55
JoseMujica wrote: 18/11/2020 21:48
malakh wrote: 18/11/2020 21:15

moje mišljenje je da ovdje ima i dosta glasova damira marjanovića. možda i najveca greška naše stranke koja ga je primila u svoje redove.
nije realno porediti glasove sa općih i lokalnih izbora...ako poredite poredite 2016 i 2020
ne rauzmijem zasto nije realno?
drugi nivoi vlasti, druga priča, drugi ljudi i na kraju drugačija je izlaznost birača...... uvijek manja na lokalnim nego na općim izborima tako da je gotovo svaka sranka dobila manji broj glasova nego 2018
User avatar
malakh
Posts: 7178
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#46732 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

JoseMujica wrote: 18/11/2020 21:59
malakh wrote: 18/11/2020 21:55
JoseMujica wrote: 18/11/2020 21:48

nije realno porediti glasove sa općih i lokalnih izbora...ako poredite poredite 2016 i 2020
ne rauzmijem zasto nije realno?
drugi nivoi vlasti, druga priča, drugi ljudi i na kraju drugačija je izlaznost birača...... uvijek manja na lokalnim nego na općim izborima tako da je gotovo svaka sranka dobila manji broj glasova nego 2018
razumijem ja to ali valjda to može biti procentualno smanjenje.

npr. 2018. u općini centar izašlo cca 32 tisuće i naša stranka imala 6500 glasova. za kantonalni nivo.

2020 godine izašlo cca 26 tisuća, a naša stranka osvojila 4700 glasova, a kandidat za načelnika bio mandic, koji je član naše stranke.

pad od skoro 2000 glasova je mnogo, a još ih je mandic najviše reklamirao.

mislim ja sam očekivao minimalno 5500 glasova za njih u centru.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#46733 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JoseMujica »

malakh wrote: 18/11/2020 22:18
JoseMujica wrote: 18/11/2020 21:59
malakh wrote: 18/11/2020 21:55

ne rauzmijem zasto nije realno?
drugi nivoi vlasti, druga priča, drugi ljudi i na kraju drugačija je izlaznost birača...... uvijek manja na lokalnim nego na općim izborima tako da je gotovo svaka sranka dobila manji broj glasova nego 2018
razumijem ja to ali valjda to može biti procentualno smanjenje.

npr. 2018. u općini centar izašlo cca 32 tisuće i naša stranka imala 6500 glasova. za kantonalni nivo.

2020 godine izašlo cca 26 tisuća, a naša stranka osvojila 4700 glasova, a kandidat za načelnika bio mandic, koji je član naše stranke.

pad od skoro 2000 glasova je mnogo, a još ih je mandic najviše reklamirao.

mislim ja sam očekivao minimalno 5500 glasova za njih u centru.
tradicionalno je manja izlaznost na lokalnim tako da svi dobiju manje glasova nego na općim...sad ne zanam jedino da porediš koliki je pad drugih sranaka i da li je iko slučajno zabilježio rast i onda porediš procentualno smanjenje/povećanje između različitih sranaka i tu nađeš neku tendenciju swinga birača

al opet jedino realno poređenje 2020 je sa 2016
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11027
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#46734 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Prpa.ba »

S obzirom na izlazak Marjanovica i unutrasnje turbulencije, ocekivao i sam i jaci pad NS-ovih procenata. Dobro su i prosli. Cestitke. Sad prionuti u Centru, odgovornost je ogromna ali i mogucnost kapitalizacije ostvarenog uspjeha. Vecina od 19 vijecnika, vertikala sa KS, prilika je jedinstvena i nema izgovora. :-D
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#46735 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by bingov buraz »

Patton44 wrote: 18/11/2020 14:20 Ne pokusavajte im traziti opravdanja.Od 2012 su bili u usponu i trebali su tako i nastaviti.Nebitno jel to 3,5 ili 10%.
Clanovi, vjecnici, zastupnici pa i citavi odbori su u ove dvije godine napustili stranku.Niko od rukovodstva nije reagovao.
Prepustili su kifli da im odradjuje kampanju i da se pita za sve. Sad u svojoj kuci nek primjene predizborni slogan.
Jebo ih kifla i kiflici,i ne samo njih vec vec sve tkz.ljevicare. Nastavilite do 22 ovako svi ce te bit samo fikus u skupstinama.
sifra
iskreno zabrinuti




:lol:
Novak20
Posts: 13969
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#46736 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Novak20 »

malakh wrote: 18/11/2020 22:18
razumijem ja to ali valjda to može biti procentualno smanjenje.

npr. 2018. u općini centar izašlo cca 32 tisuće i naša stranka imala 6500 glasova. za kantonalni nivo.

2020 godine izašlo cca 26 tisuća, a naša stranka osvojila 4700 glasova, a kandidat za načelnika bio mandic, koji je član naše stranke.

pad od skoro 2000 glasova je mnogo, a još ih je mandic najviše reklamirao.

mislim ja sam očekivao minimalno 5500 glasova za njih u centru.
Na lokalnim izborima 2016. u općini Centar za NS je glasalo 4.396 glasača. Na ovim izborima nakon 95% prebrojanih glasova NS ima 4.719, a vjerojatno i nešto više glasova.

Spor napredak ali ipak napredak.
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#46737 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Leverage »

Šifra: Detroit na Spreči.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#46738 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Kikibombona »

avenija wrote: 18/11/2020 11:46 Nasa stranka 12 000 glasova manje u Sarajevo
U Zenici cenzus nisu presli :lol: :lol:
U TK izgubili 2/3 glasova..

Kakav potop

Naša stranka

Najveći broj glasača, u odnosu na izbore 2018. godine, izgubila je Naša stranka. Ostali su bez skoro 12 hiljada glasova u Kantonu Sarajevo, a kao stranka su izgubili primat u općinama Centar i Novo Sarajevo. Na Općim izborima 2018. godine Naša stranka je osvojila 28.300 glasova, dok je u nedjelju za ovu stranku u Kantonu Sarajevo glasalo oko 16.500 birača. U Starom gradu su izgubili 1.300 glasova, u Centru su pali za 1.700 glasova, dok je u Novom Sarajevu zabilježen pad sa 7.300 na oko 4.000 glasova. Upravo u toj općini veliki rast je zabilježio NiP. I u Novom Gradu je Naša stranka sa 7.300 pala na 4.200. Na Ilidži su, također, izgubili preko hiljadu glasova.
Rezultatski potop, ali paradoksalno, nikad vise moci u rukama.

Po prvi put NS ima nacelnika u veoma vaznoj, u odnosu na broj stanovnika, najbogatijoj opstini u BiH, sa proporcionalno najvecim budzetom. Tu NS moze uraditi strasnu reklamu a Srdjan Mandic je pravi covjek za to.

NS ce biti vazan faktor u vladi KS sto ce opet biti prilika za popularizaciju stranke.

...

U Zenici debakl, u Tuzli korak unazad. NS definitivno mora uloziti maksimalan napor u ova dva grada. Tome dodati Bihac i Travnik. NS u Kaknju je ostvarila odlican rezultat. :thumbup:

Vidjet cemo sta ce biti u Mostaru, da li Mostar moze saprati gorak okus iz Zenice i Tuzle.
User avatar
malakh
Posts: 7178
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#46739 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

Prpa.ba wrote: 18/11/2020 22:47 S obzirom na izlazak Marjanovica i unutrasnje turbulencije, ocekivao i sam i jaci pad NS-ovih procenata. Dobro su i prosli. Cestitke. Sad prionuti u Centru, odgovornost je ogromna ali i mogucnost kapitalizacije ostvarenog uspjeha. Vecina od 19 vijecnika, vertikala sa KS, prilika je jedinstvena i nema izgovora. :-D
:thumbup:
User avatar
malakh
Posts: 7178
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#46740 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

Novak20 wrote: 18/11/2020 22:50
malakh wrote: 18/11/2020 22:18
razumijem ja to ali valjda to može biti procentualno smanjenje.

npr. 2018. u općini centar izašlo cca 32 tisuće i naša stranka imala 6500 glasova. za kantonalni nivo.

2020 godine izašlo cca 26 tisuća, a naša stranka osvojila 4700 glasova, a kandidat za načelnika bio mandic, koji je član naše stranke.

pad od skoro 2000 glasova je mnogo, a još ih je mandic najviše reklamirao.

mislim ja sam očekivao minimalno 5500 glasova za njih u centru.
Na lokalnim izborima 2016. u općini Centar za NS je glasalo 4.396 glasača. Na ovim izborima nakon 95% prebrojanih glasova NS ima 4.719, a vjerojatno i nešto više glasova.

Spor napredak ali ipak napredak.
ma razumljivo mi je to, ali od proslih lokalnih je prošlo 4 godine, a u te crtiri godine su bili opći izbori na kojima je naša stranka u centru odlično prošla i plus vladajuća stranka koja se solidno pokazala u vlasti.

ja sam, iskreno, očekivao oko 5500 glasova, što bi moglo biti 7-8 mandata. ali @Prpa.ba je naveo možda suštini zašto je ovakav rezultat.
A_A_AKCIJA
Posts: 5958
Joined: 16/11/2009 02:54

#46741 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by A_A_AKCIJA »

Hakiz wrote: 18/11/2020 14:37

Odličan tekst.
Ultra-radikalno lijevo, sa logikom i rječnikom radikalnih ljevičara sa početka prošlog vijeka, kojima su svi osim njih fašisti (pa su ih jelte, opravdano slali u gulage ili njima gnojili polja smrti), gnjecavo, kritika bez ponuđene alternative, daj da se poserem u ćeif i tako ispadnem vizionar, govance od teksta...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#46742 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Kikibombona »

Bloo wrote: 17/11/2020 22:11
Roccohljup wrote: 17/11/2020 13:14
Šta piše? ne da mi antivirus otvoriti stranicu :D :D
Prije 15 godina je izašao film V for Vendetta. Smješten u alternativnu, distopijsku budućnost u kojoj je neofašistički totalitarni režim pokorio Ujedinjeno Kraljevstvo, film se fokusira na lika imena V, anarhističkog i maskiranog borca za slobodu koji pokušava razbuktati revoluciju razrađenim terorističkim aktima i Evey, mladu ženu iz radničke klase koja se skupa sa V-om nađe u borbi.

Piše Minel Abaz, AbrašMEDIA

Film završava tako što V eksplozivom raznese zgradu Parlamenta, pritom umirući, gomila podržavalaca (istomišljenika?) se probija kroz policijsku barijeru, ljudi preuzimaju… i kraj filma. Šta dalje? Šta će se dogoditi dan poslije?

Isto bi se moglo ispričati za ovogodišnje lokalne izbore, barem što se tiče Sarajeva.

SDA je pokorila skoro cijelo Sarajevo, držeći vlast u Kantonu, Gradu i skoro svim gradskim opštinama. Opozicija pod imenom Četvorka je povela borbu protiv SDA, ubjedljivo odnijela pobjedu na izborima… Ja, i? Šta ćemo dan poslije?
Ljudi su euforični, slave pad SDA, ali da li će ovaj pad donijeti promjene na bolje u narednom periodu za Grad Sarajevo? Moje subjektivno mišljenje je da neće.

Sarajevska Četvorka je prazni označitelj koji drži na okupu različite interesne skupine, dvije stranke lijevog centra i dvije stranke desnice, kojima je jedino zajedničko to da su protiv SDA. Najjača, najdominantnija i društveno-politički najopasnija stranka ove koalicije koja je ubjedljivo pobjedila na izborima i čija se ideologija potcjenjuje je stranka Narod i Pravda (NiP). Ova stranka, osnovana u martu 2018. godine samo je drugo pakovanje SDA.

Antikomunisti su (Elmedin Konaković je 2008. godine želio postati načelnik koji će zauvijek protjerati “komunjare” iz centra Sarajeva), ideološki su najbliži selefijama, ne podržavaju LGBTIQ populaciju (ni 2008. ni 2019.) i ne smeta im što je osnovna škola u sarajevskom naselju Dobroševići imenovana po Mustafi Busuladžiću, ustaškom antisemiti iz Drugog svjetskog rata. Tako su u junu ove godine – skupa sa SDA – spriječili inicijativu za promjenu naziva ulica i ustanova koje nose ime po ličnostima povezanim sa fašističkim režimom. Pored toga, njihov član i kandidat na ovogodišnjim izborima za načelnika Opštine Novi Grad, Adnan Delić, početkom septembra u obraćanju članovima i simpatizerima ove stranke između ostalog je citirao “jednog” čovjeka koji je rekao da je “voda pomiješana sa zemljom blato, ali krv pomiješana sa zemljom je domovina”, što neodoljivo podsjeća na naci(onali)stički slogan Krv i tlo (njemački Blut und Boden).

Pored NiP-a na desnici u Četvorci je Nezavisna bosanskohercegovačka lista (NBL) rasiste i ksenofoba Ibrahima Hadžibajrića, prebjega iz SDA i SBB-a, u čijem timu je (bio) i Tarik Kapur, učesnik jadnog videa o Šešelju i prijatelj Harisa Zahiragića.

Naravno, NiP i NBL je mogućim učinila SDA, čija je vladavina do te mjere oslabila društvo i institucije da se pod alternativom nude pojedinci i stranke nastale iz SDA. SDA je potpuno izvitoperila i korumpirala slabašni emancipatorski potencijal bosanskohercegovačkog društva za alternativom da ono danas osim patetičnog zaklinjanja u “državu BiH, antifašističke i građanske vrijednosti” nije u stanju poroditi niti jednu ideju efikasne borbe protiv očite najezde fundamentalizma i srednjevjekovlja.

No odgovornost za to pored SDA ima i „građanska opozicija“. SDA, zato što mandat koji su od građana više puta dobili koriste za održanje monopolske vladavine i bezbrojnih koruptivnih praksi, a drugi zato što su u ime rušenja SDA-ove vladavine pristali na pakt sa ne-SDA desničarima, NiP-om i NBL-om te džentlmenski odustali od prevaspitavanja njihove ideologije. Građanska opozicija ima ideju da na vlast dođe kroz pakt sa ne-SDA desničarima od kojih će nas kasnije braniti, zatreba li.

Kako pravilno primjećuje Andrej Nikolaidis, ideja da se taj nacionalizam koristi kao sredstvo preuzimanja vlasti i vladanja na koncu će skupo koštati bosanskohercegovačko društvo. Dodao bih, i samu ljevicu. Jer „u svakom savezu ljevice sa oligarhijom i nacionalistima oni dobijaju, a ljevica gubi. Čak – ili: naročito – i ako ljevica osvoji vlast.” SDP, Naša Stranka, i sva “građanska” ljevica ako namjeravaju u doglednoj budućnosti da preuzmu vlast u Bosni i Hercegovini, prvo što moraju uraditi jeste distancirati se od svih nacionalističkih i fašističkih pokreta, stranaka i individua, izolovati ih i prepustiti truljenju! Put u bolje promjene nije saradnja sa njima nego, recimo to uslovno, treći put: ni SDA, ali ni drugi nacionalisti. No u BiH još uvijek ne postoji treća, radikalno demokratska opcija koja bi podrazumijevala da se kaže ‘ne’ i vladajućoj strukturi i ne-vladajućim nacionalistima. Tango sa nacionalizmom koji trenutno igra građanska ljevica u Sarajevu, ideja da se taj nacionalizam koristi kao sredstvo preuzimanja vlasti i vladanja na koncu će skupo koštati ljevicu, Sarajevo i bosanskohercegovačko društvo. Stoga je ispravno reći da je – kao u slučaju Malale Jusufzaji – ova pobjeda Četvorke najveći poraz ljevice.

I upravo zato nemamo razloga za slavlje i očekivanja pozitivnih promjena. Nije dovoljno svrgnuti jedne, zamijeniti ih drugima i očekivati boljitak, naročito kad su ti drugi možda i gori od prvih. Jer ova desna kontrarevolucija sa NiP-om na čelu na koncu može biti veoma mračna. Možda će zvučati pretjerano, ali možemo doći u situaciju da se ljudi Bakirove i Miletove vladavine sjećaju sa nostalgijom. BiH se mora demokratizirati, ali se ta demokratizacija prvo mora osmisliti. Ja možda ne znam kako to postići, ali vjerujem da demokratizacija ne može i neće doći od retrogradnih desničarskih stranaka i pokreta. NiP, NBL i bilo koja druga narodnjačka stranka u vlasti može značiti ili zadržavanje statusa quo ili, pod određenim historijskim uslovima, reakcionarno i kontrarevolucionarno djelovanje. Nikako pomak naprijed i širenje građanskih prava i sloboda. Šta onda dan poslije?

Edukacija, agitacija, organizacija – napisao sam 2015. godine na godišnjicu protesta. (S)misliti novo, bolje, pravednije društvo, organizovati se i nastaviti borbu.
Kakav kolosalan kreten, u kojem svijetu zivi!? Ove debile kao da SDA placa.

Njegovi stavovi nemaju podrsku vise od 5% stanovnika BiH.

A da liberali ili ljevicari preuzmu vlast potrebna je smjena nekoliko generacija. Danas je 80-90% stanovnika BiH konzervativno i vjerski nastrojeno. I to se nece promijeniti u naredne 2-3 decenije. Cinjenica sa kojom se treba pomiriti i izvlaciti maksimum.

Uvjeren sam da konzervativizam i klerikalizam dugorocno gube. To su nesumnjivo retrogradne i primitivne ideologije, ali su realnost na Balkanu, u BiH. Talas progresivizma ce doci sa zapada, ali ne tako brzo.

...

Inace, Konakovic je napredak u odnosu na SDA. Momak iz grada, sirih shvatanja od tipicnog SDA cobana. Nema primitivne izjave, ne prokazuje ljude koji piju alkohol i sl. Nema problem kada umjesto Nedzada dodje Srdjan itd itd. Ako napravi dobar posao u borbi protiv kriminala i korupcije, ja mu skidam kapu, iako smo ideološki nebo i zemlja.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#46743 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Kikibombona wrote: 19/11/2020 00:20 I to se nece promijeniti u naredne 2-3 decenije
Htio si reći 2-3 generacije.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#46744 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Kikibombona »

drug_profi wrote: 19/11/2020 00:50
Kikibombona wrote: 19/11/2020 00:20 I to se nece promijeniti u naredne 2-3 decenije
Htio si reći 2-3 generacije.
Mislim da ce ici brze.

Samo da Evropa prelomi sa nacionalizmom, da EU postane drzava po uzoru na USA, talas tektonskih promjena na zapadu neminovno zapljusnuti nas na Balkanu koji cemo tada biti u EU.

Evropa se mora ujediniti ako zeli biti ikakav faktor i rival Kini, Rusiji, Americi, pa mozda cak i nekim drugim velikim drzavama poput Indije i sl.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#46745 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Svi koji se sjecaju rata i njihovi potomci moraju izumrijeti, a građani pri tom ekonomski postati nezavisni, da bi liberalna i socijaldemokratska ideja postala dominantna i opšteprihvaćena.

Dotle, red rata i genocida, red kriminala, red prepadanja, red raznih Fadila Novalića, pa sve ispočetka....
ainiman
Posts: 65
Joined: 05/01/2014 23:03

#46746 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ainiman »

drug_profi wrote: 19/11/2020 00:59 Svi koji se sjecaju rata i njihovi potomci moraju izumrijeti, a građani pri tom ekonomski postati nezavisni, da bi liberalna i socijaldemokratska ideja postala dominantna i opšteprihvaćena.

Dotle, red rata i genocida, red kriminala, red prepadanja, red raznih Fadila Novalića, pa sve ispočetka....
Gubim nadu u BiH. Spremaju se izbori u Mostaru Irma Baralija dotjerala do Brisela i omogucila im da glasaju nakon dvanaest godina i oni pricaju da treba glasat za SDA. Ja pitam pa cemu sva muka Irme Baralije ako ces lopovu koji ti je ukrao novcanik dat novcanik, kaze mi covjek izvini nisam te razumio.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55678
Joined: 15/12/2008 16:53

#46747 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ultima_palabra »

Škobo Habu wrote: 18/11/2020 17:13
Roccohljup wrote: 18/11/2020 15:39

ne znam kakvu je NiP infrastrukturu nasljedio, ali NS kao politički subjekat postoji duže i trebali su do sada da budu puno vidljiviji i prisutniji na cijeloj BiH. Iskreno, mene je razočarao rezultat u ZE i TZ (bez obzira na dominaciju SDP tamo) jer sam očekivao da će tu biti bolji.
Ali opet, kad je 4ka u pitanju, oni su za mene najdraža stranka u sklopu te koalicije.
Infrastrukturu u ljudskom kapacitetu. Tu se NiP i NS ne mogu porediti. Konaković je brižljivo razrađivao mrežu saradnika i samo ih je uvezao.

Čovjek je sam na čelu stranačkog konglomerata. NS je nešto drugo - skup pojedinaca koju nužno nisu i istomišljenici.
Mislim da je NS inherentno protiv statusa quo, a SDP je status quo u Tuzli i jos nekim gradovima u TK. I to je ok, dok se ne ode u neku krajnost tipa Dritan Abazovic, da se udruzis sa deset puta gorim ljudima samo da bi mijenjao.
ainiman
Posts: 65
Joined: 05/01/2014 23:03

#46748 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by ainiman »

ultima_palabra wrote: 19/11/2020 01:58
Škobo Habu wrote: 18/11/2020 17:13
Roccohljup wrote: 18/11/2020 15:39

ne znam kakvu je NiP infrastrukturu nasljedio, ali NS kao politički subjekat postoji duže i trebali su do sada da budu puno vidljiviji i prisutniji na cijeloj BiH. Iskreno, mene je razočarao rezultat u ZE i TZ (bez obzira na dominaciju SDP tamo) jer sam očekivao da će tu biti bolji.
Ali opet, kad je 4ka u pitanju, oni su za mene najdraža stranka u sklopu te koalicije.
Infrastrukturu u ljudskom kapacitetu. Tu se NiP i NS ne mogu porediti. Konaković je brižljivo razrađivao mrežu saradnika i samo ih je uvezao.

Čovjek je sam na čelu stranačkog konglomerata. NS je nešto drugo - skup pojedinaca koju nužno nisu i istomišljenici.
Mislim da je NS inherentno protiv statusa quo, a SDP je status quo u Tuzli i jos nekim gradovima u TK. I to je ok, dok se ne ode u neku krajnost tipa Dritan Abazovic, da se udruzis sa deset puta gorim ljudima samo da bi mijenjao.
Iskreno nisu se nametnuli u ovom izbornom ciklusu. Dok je Konakovic bio svuda, Kojovic je postao Pink Floyd na Facebooku.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72882
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#46749 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Velkoski »

Kikibombona wrote: 19/11/2020 00:56
drug_profi wrote: 19/11/2020 00:50
Kikibombona wrote: 19/11/2020 00:20 I to se nece promijeniti u naredne 2-3 decenije
Htio si reći 2-3 generacije.


Samo da Evropa prelomi sa nacionalizmom, da EU postane drzava po uzoru na USA, talas tektonskih promjena na zapadu neminovno zapljusnuti nas na Balkanu koji cemo tada biti u EU.

Evropa se mora ujediniti ako zeli biti ikakav faktor i rival Kini, Rusiji, Americi, pa mozda cak i nekim drugim velikim drzavama poput Indije i sl.

Dakle, nikad?

Prije će se SAD "rascijepiti" nego što će se Evropa "ujediniti". Budi ozbiljan :mrgreen:
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#46750 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by 90minut »

Velkoski wrote: 19/11/2020 02:28
Kikibombona wrote: 19/11/2020 00:56
drug_profi wrote: 19/11/2020 00:50

Htio si reći 2-3 generacije.


Samo da Evropa prelomi sa nacionalizmom, da EU postane drzava po uzoru na USA, talas tektonskih promjena na zapadu neminovno zapljusnuti nas na Balkanu koji cemo tada biti u EU.

Evropa se mora ujediniti ako zeli biti ikakav faktor i rival Kini, Rusiji, Americi, pa mozda cak i nekim drugim velikim drzavama poput Indije i sl.

Dakle, nikad?

Prije će se SAD "rascijepiti" nego što će se Evropa "ujediniti". Budi ozbiljan :mrgreen:
Kiki je to bolan :lol:
Locked