Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#76 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by mk ultra »

Ja sam dobro obisao ovu drzavu i svasta sam vidio :-)

To da nema ljudi ne bih se slozio, ima ih ali nema sanse da dobiju priliku, ako je dobiju sami su je sebi napravili i to se svodi uglavnom na neke jeftinije projekte i opcije... nazalost

Za vece stvari treba para, a to domaci ljudi sa parama ili nemaju ili ne zele u to da investiraju
Stranac nece donijeti pare ovdje, ja prvi ne bih sa domacim jebacima u zdrav mozak radio

Ima ovdje svasta...
Npr plamingo, oni rade stvari od nule, treba ti nesto, odes do njih, naprave dokumentaciju, alat, brizganje, kromiranje i farbanje i pakovanje...
Ili fiserovi vezovi jedina proizvodnja je u Emki u gorazdu (doduse nasima je samo zadatak da zaprime dokumentaciju i proizvedu), ali na njima pise made in BiH...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#77 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by bitanga_sa_otesa »

ovdje nema interesa niko za nista sem za brzu paru klepit ,a da se sto manje oznoje guzovi,ovdje prolaze kafane,trzni centri i dudlaone ,ostalo cao...
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#78 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by __Phoenix__ »

Naravno da mozemo, primjer je Dacia
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#79 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by drndalo »

Da, to je pravi domaci auto...
BiBi911
Posts: 2911
Joined: 09/12/2018 17:47

#80 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by BiBi911 »

Od 30.000 dijelova( prosjek za Golf klasu auta).

Koliko se proizvodi u Bosni.


Koliko firmi koje prave dijelove za EU autoindustriju ima slobodnih kapaciteta i koliko njih je spremno na taj rizik/projekat.


Ko je bio u Českoj vidio je koliko imaju firmi za proizvodnju auto dijelova i sklapanje istih i opet Škodu švabe kupise za kikiriki.

Rumunija sa Daciom (psa u Rumuniji proizvodi 50% dijlova) i opet Dacija progleda tek pod renolom,

Tolika rusija pa ne mogu da skontaju auto vec 50 godina furaju talijaski dizajn star 40godina. Ovo sada sto prave reno donio.

Poljska pravi bruku dijelova za Švabe al opet nemaju svoj auto. Par tih autobusa, trolebusa al i to sa upletenim zapadom.

Austrija nema svoj auto, Holandija, Španija, Skandinavci imadose.
Australija, Brazil, Mexico, Juzna Amerika nista domace.


Kako ne mozete da shvatite auto nije zasarafi par sarafa, napusi gume...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#81 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

kabal1337 wrote: 15/11/2020 18:30 Nisi ti dobar, ljudi se skoluju za to i dolaze u kontakt sa time. I ti dodjes i popisas se po njima.
Ja sam rekao da postoji obrazovan kadar i strucan za to. Kada su mogli projektovati motocikl od nule, mogu i automobil.
Ja tako zamisljam? Pa tako se svugdje radi, kompjuterska analiza pa prototipi i fizicka.
Palamudis dzabe jer se neko izrazio dizajn neke komponente ili tehnicki crtez, model i slicno. Pa tvoja prepirka je zasnovana na onoj eh kad ne mozes drugacije odoh se vaditi na gramatiku i pravopis.
Vau ti si u pravu, je li ti sada lakse.
Kao da nemamo fizicara, i ostalog kadra koji ne bi i fizicki vrsili analizu. Moglo bi sve da se ima novca i da je sistem drugaciji. Nije da se izmislja topla voda.
Pa kad vodis tolike forumske prepiske, idi brani doktorat kada rasipas znanje i pisi naucne radove strucnjace.
Ne pišam se ja ni po kome, nego nisam forumski mudrac i ne lupetam gluposti ko mali Đokica...
Kod nas postoje pametni ljudi, ali ne postoji obrazovna institucija koja će tu pamet pretvoriti u primjenivo znaje i stručnosti. Da li si ikad ušao u MFS da vidiš gdje se školuju ti stručnjaci?
A šta misliš, ko treba da radi prototipe i razvojna testiranje itd, ti koji "dizajniraš" ili onaj kojem treba da prodaš "dizajn"? :-) To što ti misliš da je dizajn je samo dio posla i to teorijski i manje zahtjevan...
Naprosto ne mogu da se načudim kako niko iz UNSA nije nadošao na tu ideju da teorijski sve isprojektuje i testira, sve to utrapi nekom proizvođaču i zgrne silne pare?!
__Phoenix__
Posts: 2687
Joined: 25/10/2013 20:44

#82 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by __Phoenix__ »

drndalo wrote: 15/11/2020 19:09 Da, to je pravi domaci auto...
A nije? Kad se kaze dacia misli se na rumuniju i njihov uspjeh
User avatar
sime_cipol
Posts: 16326
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#83 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by sime_cipol »

Kod mene je drug završio MFS, sada radi za neku stranu firmu koja ovdje nesto proizvodi. Kaze, vise sam naucio za jednu godinu rada kod njih nego za 9 semestara na Mašinstvu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#84 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

mk ultra wrote: 15/11/2020 18:46 Ima ovdje svasta...
Npr plamingo, oni rade stvari od nule, treba ti nesto, odes do njih, naprave dokumentaciju, alat, brizganje, kromiranje i farbanje i pakovanje...
Ili fiserovi vezovi jedina proizvodnja je u Emki u gorazdu (doduse nasima je samo zadatak da zaprime dokumentaciju i proizvedu), ali na njima pise made in BiH...
Pa o tome se radi, ne možeš ti dizajnirati ništa ako nemaš kapactete uradiš posao do kraja, dokumentacija, alat, probni odljevak, pa to testiraš, radiš korekcije itd, odnosno ne možeš proizvesti nista ukoliko ti konstruktor tj dizajner prije toga nije sve "sažvakao", tvoje je da proizvodiš i radiš tvornička, a ne razvojna testiranja, i to da je proizvod optimiziran, da nije pretežak, preglomazan, preskup za proizvodnju...
Radio sam na jednom transferu tehnologije prije 10-ak godina, proizvod razvijen u domaćoj firmi (Energoinvest, karakteristike i u eksploataciji odličan, ali kad je kupac bacio na papiri skontao da će 30% skuplji od konkurencije jer je proizvod bio predimenzioniran na kritičnim (najskupljim) pozicijama.
E tako bi ti ga ovaj stručnjak "dizajnirao" u CAD-u, evo ti sve na USB-u, a ti se *ebaji sa ostatkom...
Last edited by tempuser on 15/11/2020 19:38, edited 4 times in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#85 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by drndalo »

__Phoenix__ wrote: 15/11/2020 19:16
drndalo wrote: 15/11/2020 19:09 Da, to je pravi domaci auto...
A nije? Kad se kaze dacia misli se na rumuniju i njihov uspjeh
Ja sam ubijedjen da se ti zahebavas...
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#86 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by mk ultra »

Jbg, turci su dosta investirali u proizvodnju vozila, i sad dole ima ogromnih fabrika... ali nemaju svoj auto

Meni je iskreno i to uspjeh
Radi se nesto, izvozi...

Da se radi npr Tipo u BiH, prvo sto bi nama bio jeftiniji pa bi se vise novijih vozila prodavalo i vozilo ovdje, drzava bi to podsticala kako se radi i u Srbiji itd...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#87 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

mk ultra wrote: 15/11/2020 19:42 Jbg, turci su dosta investirali u proizvodnju vozila, i sad dole ima ogromnih fabrika... ali nemaju svoj auto

Meni je iskreno i to uspjeh
Radi se nesto, izvozi...

Da se radi npr Tipo u BiH, prvo sto bi nama bio jeftiniji pa bi se vise novijih vozila prodavalo i vozilo ovdje, drzava bi to podsticala kako se radi i u Srbiji itd...
Pa normalo, niti su oni jedini takvi u svijetu... Razvoj auta je xy puta zahtjevniji i skuplji od usvajanja gotove tehnologije i proizbodnje, a ne kako neki ovdje zamišljaju, dizajniraj u CAD-u i šalji dalje!
Vjeruj, svi proizvođači vršljaju po svijetu, uključujući i nas procjenjuju gdje su najjeftiniji uslovi proizvidnje, gdje su najkokurentniji itd...
Mi nismo atraktivni da neko veliki otvori proizvodni pogon... Slaba i skupa saobraćajna infrastruktura za dopremu i otpremu, nema lokalnih dobavljača, komplikovane uvozne i izvozne procedure itd... Bila je ta šatro domaća proizvodnja u TAS-u koja je imala ekonomsko opravdanje dok je psotojala tržišna prednost u odnosu na konkurenciju tj. dok nije ukinuta carina na nova vozila iz EU. Za razliku od TAS-a koji je izvozio dijelove i auta i imao svoj kolosjek, VW Sarajevo mislim da nije ništa izvozio
User avatar
beco
Posts: 3396
Joined: 25/08/2004 14:22

#88 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by beco »

Svaka cast na trudu Turskoj, ali mislim da bacaju pare razvijaju SUS motore i to sve guraju zbog nacionalnog ponosa.

Južna Koreja je godinama pravila po licenci, pa decenijama koporala da sada ima konkurentnu autoindustriju. Puno para, vremena, kapaciteta i strategija treba, Bosna je zato mala.

Iskreno Bosna treba pokušati privući postojeće proizvođače automobila da otvore fabrike motora kod nas, jer imamo i lokaciju i luku i željeznicu i jeftiniju radnu snagu i od Poljske i od Češke i od Slovačke. Ali nas jeb.... birokratija, korupcija i politika.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#89 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

beco wrote: 15/11/2020 20:01 jer imamo i lokaciju i luku i željeznicu i jeftiniju radnu snagu i od Poljske i od Češke i od Slovačke. Ali nas jeb.... birokratija, korupcija i politika.
Ju mast bi kiding?
BiBi911
Posts: 2911
Joined: 09/12/2018 17:47

#90 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by BiBi911 »

tempuser wrote: 15/11/2020 20:23
beco wrote: 15/11/2020 20:01 jer imamo i lokaciju i luku i željeznicu i jeftiniju radnu snagu i od Poljske i od Češke i od Slovačke. Ali nas jeb.... birokratija, korupcija i politika.
Ju mast bi kiding?
Nemoj tako, Gorane. Ovaj je tek sa izbora dosao. Znas da na njih djeluje maska, nema dovoljno kisika(jos nesto su pricali), sad mu je kriva birokratija.

Željeznica je bila bolja za vrijeme austrougara, jer ste sjebali sve.
Luka???? Mislis na Ploče pa to ste prodali rvatima il mislis luku na Savi.



Poljska
The sector employs about 130,000 people, and produces about 800,000–900,000 light vehicles a year.


Češka


122-year history of production
Automotive is the largest industry in Czechia (9 % GDP)
800 companies160.000 + employees
80 % of the production is exported


Slovačka

VolkswagenYear of Establishment: 1991Vehicles produced: Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up! and electric cars Volkswagen e-up, SEAT Mii electric, ŠKODA CITIGOe iVMore than 99% of production is exported to 158 countries around the world. The largest markets for vehicles are Germany, the USA, and China.PSAYear of Establishment: 2003Models: Peugeot 208, Citroën C3 Picasso.Number of employees: 3,500The production of electric cars in Trnava from 2020KIA motorsYear of Establishment: 2004Employees: around 3,800Capacity and products: 350,000 units a year, 2 car models, 5 types of engineInvestment amount:1.8 billion eurosJaguar Land Rover SlovakiaYear of Establishment: 2016The production for the British car producer in Slovakia started in 2018The models: Land Rover Discovery and Land Rover Defender.Employees: 1500 (30% women)The first plant in Europe that has Kuka’s Pulse carrier system that provides over 30 percent faster transfer times.
User avatar
beco
Posts: 3396
Joined: 25/08/2004 14:22

#91 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by beco »

Lično znam čovjeka koji je htio da investira i otvori proizvodnju prikolica za kamione u BIH, lik stranac, odustao radi političke nesigurnosti i preglomazne birokratije.

Uostalom po BIH imas proizvodnju autodijelova i u Gorazdu, Jajcu, Visokom..

Najveci problem nije transport vjeruj mi.

P.S. Moji nisu nista ni zatvorili ni prodali ni zeznuli :D :skoljka:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#92 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by tempuser »

Proizvodnja autodijelova i proizvodnja, a pogotovo projektvanjei razvoj automobila, nisu ista stvar.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#93 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Haris.ba »

beco wrote: 15/11/2020 20:01 Svaka cast na trudu Turskoj, ali mislim da bacaju pare razvijaju SUS motore i to sve guraju zbog nacionalnog ponosa.
Razbijaju Turci i elektricni pogon. Vidjecemo hoce li uspjeti.

A sus motore moras imati radi teske masinerije i radi vojske. To je vec stvar nacionalnog interesa.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#94 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by CikCikCikPogodi »

BiBi911 wrote: 15/11/2020 21:12 Češka


122-year history of production
Automotive is the largest industry in Czechia (9 % GDP)
800 companies160.000 + employees
80 % of the production is exported
Solidan
Image
Juka Jebach
Posts: 839
Joined: 18/04/2017 22:53

#95 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Juka Jebach »

Sta ce nam auta, bolje haubice i oklopna vozila proizvoditi. Mozda cak i dronove ali oni imaju puno slabih tacki.
User avatar
basicm
Posts: 10479
Joined: 16/01/2012 21:38

#96 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by basicm »

Mi ne mozemo ni far od auta od nule razviti.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24855
Joined: 08/09/2005 20:08

#97 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Haris.ba »

basicm wrote: 17/11/2020 10:09 Mi ne mozemo ni far od auta od nule razviti.
Mozda bi mogli kuciste.
Juka Jebach
Posts: 839
Joined: 18/04/2017 22:53

#98 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Juka Jebach »

basicm wrote: 17/11/2020 10:09 Mi ne mozemo ni far od auta od nule razviti.
Cini ti se, ima Bosna puno pamethnih ljudi samo mediji ne pricaju.

Ako je covjek uspio napraviti brod od 0 u vitezu onda moze sve.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#99 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by bitanga_sa_otesa »

Haris.ba wrote: 17/11/2020 10:28
basicm wrote: 17/11/2020 10:09 Mi ne mozemo ni far od auta od nule razviti.
Mozda bi mogli kuciste.
prije kartonsku kutiju :lol:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#100 Re: Dali smo u stanju dizajnirati i proizvesti domace auto?

Post by Me_again »

sime_cipol wrote: 15/11/2020 19:17 Kod mene je drug završio MFS, sada radi za neku stranu firmu koja ovdje nesto proizvodi. Kaze, vise sam naucio za jednu godinu rada kod njih nego za 9 semestara na Mašinstvu.
To je potpuno normalno u Bosni.
Post Reply