Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34901 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Eh evo nam jos jednog doktora da nam soli pamet kako smo stoka od naroda. Mozda nam on odgovori sto je prosjek umrlih u drugim drzavama 82 godine a kod nas jedno 20-tak godina manje, da nije zbog nekompetentnih doktora?
Edit: vidim mene spominjes kao neko zlo bice koje se smije žrtvama covida. Da te onda direktno pitam, da nije taj covjek srednjih godina umro jer nije bio lijecen kako treba? Jer nije primljen u bolnicu na vrijeme?
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34902 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

http://ba.n1info.com/Vijesti/a483254/Mj ... lesti.html

Teoreticar zavjere, ravnozemljas, ultra desnicar, ekstremista, nastavite niz...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34903 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@svjezi_ustipak hvala velika za ovaj post koji je meni otvorio oci na vise nivoa.

Shvatam da taj “masakar cinjenica” ukljucuje i moje pisanje na forumu. Doslo je vrijeme da se to promijeni.

Hvala svima koji su bili spremni na konstruktivnu diskusiju.

Svima zelim dobro zdravlje i da iz ove borbe (bilo zdravstvene bilo ekonomske) izadjemo kao pobjednici. U sta ni najmanje ne sumnjam.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#34904 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by freelancerBIH »

Mogy87 wrote: 01/11/2020 19:40 @svjezi_ustipak hvala velika za ovaj post koji je meni otvorio oci na vise nivoa.

Shvatam da taj “masakar cinjenica” ukljucuje i moje pisanje na forumu. Doslo je vrijeme da se to promijeni.

Hvala svima koji su bili spremni na konstruktivnu diskusiju.

Svima zelim dobro zdravlje i da iz ove borbe (bilo zdravstvene bilo ekonomske) izadjemo kao pobjednici. U sta ni najmanje ne sumnjam.
AkoBogda i da radimo quote ovog posta nekad na proljece kad prodje pandemija :bih: :mrgreen:

Jel vazi? :D
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34905 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

freelancerBIH wrote: 01/11/2020 19:43
Mogy87 wrote: 01/11/2020 19:40 @svjezi_ustipak hvala velika za ovaj post koji je meni otvorio oci na vise nivoa.

Shvatam da taj “masakar cinjenica” ukljucuje i moje pisanje na forumu. Doslo je vrijeme da se to promijeni.

Hvala svima koji su bili spremni na konstruktivnu diskusiju.

Svima zelim dobro zdravlje i da iz ove borbe (bilo zdravstvene bilo ekonomske) izadjemo kao pobjednici. U sta ni najmanje ne sumnjam.
AkoBogda i da radimo quote ovog posta nekad na proljece kad prodje pandemija :bih: :mrgreen:

Jel vazi? :D
Deal :thumbup:
NelsonM
Posts: 190
Joined: 10/06/2013 14:03

#34906 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by NelsonM »

svjezi_ustipak wrote: 01/11/2020 18:43
splinter wrote: 01/11/2020 13:42
svjezi_ustipak wrote: 01/11/2020 13:32

Čovjek koji umire od covid umire pod jasnom kliničkom slikom respiratornog zatajenja uzrokovanog intersticijalnom pneumonijom koja se lako potvrdi RTG pluća i CT nalazom pluća. Radiografski nalaz je vrlo specifičan, bijele mrlje koje se sa periferije postupno šire ka sredini. U laboratorijskim nalazima ljudi imaju izrazito niske nivoe kiseonika u krvi, uz porast markera upale i interleukina koji se nekad prate kao mjerilo odgovora na terapiju.
Šifra bolesti je U02.1, akutna respiratorna bolest SARS CoV-2 virus potvrđen. Za 99 posto preminulih nema potrebe za obdukcijom jer je klinička slika umirućeg toliko očita da bi bila u pitanju etičnost obdukcije.
Đaba ti to govoriš prijatelju. Ovi su sada home made experti "najpametniji".
Godinama sam pratio CoV viruse za potrebe istraživanja kod životinja ali pregledao i dosta RTG i CT snimaka pluća kod ljudi od Sarsa i Sars-CoV2 virusa .
Šta su virusi iz ove skupine u stanju uraditi s plućima to je da se naježiš.
Nećeš vjerovati, ali odgovaram na ovaj post iz petog pokušaja. Tehničke mogućnosti i nemogućnosti :D :D

Helem, volio bih imati sigurnost ovih laika koji sa tolikim samopouzdanjem iznose i tumače podatke koje su izdvojili i koje koriste da druge ubijede u svoju priču. Nevjerovatno koliko su neki ljudi sigurni. Meni, zapanjujuć.

Ti i ja smo završili medicinske fakultete, specijalizirali, subspecijalizirali, završavali postdiplomske studije. Imam stručni i naučni stepen, univerzitetsko sam osoblje. I nemam toliko sigurnosti da nešto neporecivo tvrdim za bolest staru manje od godine dana. Kad vidim masakr činjenica koje laici koriste u vatrenoj raspravi sa nepoznatim ljudima, prenerazim se.

Ja da imam njihovo samopouzdanje, bio bih vladar cijele Evrope. A u biti nije riječ o samopouzdanju nego o neznanju materije koju tako olako tumače.

Nejse.

Na početku COVID pandemije, valjda pod nesvjesnim uticajem medija, cvid sam percipirao i prihvatao kao bolest koja će pogađati samo stare i iznemogle. Iskustva u praksi su me demantovala. Nakon blagog prolska kroz početak pandemije imali smo skok u ljeto. Umirali nisu samo stari i iznemogli. Imali smo slučajeve umiranja mladih ljudi, do pandemije potpuno zdravih. Ono što me suštinski najviše pogađalo i pogađa su porodični klasteri. Imali smo desetke slučajeva gdje su djeca i roditelji umirali u Izolatoriju skupa od covid. Jezivo, ako mene pitaš.

Mene, kad je riječ o COVID, zanima ono što će ostati iza njega. U Sarajevu se pacijentima savjetuje oabvezna spirometrija nakon mjesec dana i ultrazvuk srca nakon tri mjeseca. Zasad imamo porast fibroza pluća i porast oštećenja srca u smislu miokarditisa. Koliko je to slučajno, a koliko povezano sa covidom vidjećemo. Vjerujem da ćemo u biti prave činjenice znati za pet godina. U tom vremenskom intervalu ćemo imati dovoljno velike populacije da možemo tumačiti sa sigurnosšću ovo u čemu sada učestvujemo.

Forum klix je doživio veliki pad u kvaliteti. Od samog nastabka kada je u jednom momentu bio katalizator velikih društvenih događanja (Hajdemo pred Skupštinu...2008 godine) sada je postao prilično sumorno mjesto. Ovdje rijetko ulazim jer se uvijek vrti jedna te ista ekipa i iste priče: ima-nema korone, opasna-nije opasna, za i protiv lockdown-a. Sem nevjerovatno trapavog tumačenja naučnih činjenica koje mnogi ne razumiju i izdvajaju iz kontesta samo ono što njima odgovara, zaprepašten sam nedostatkom suosjećanja. Juče, na komentar kako je umro mlad čovjek i ostavio troje djece-inače prije obolijevanja skeptik u ozbiljnost bolesti, čovjek mi je odgovorio sakrastičnom šalom (????!!!). Liku je šala to što je troje djece ostalo bez oca, mladog čovjeka koji je pogrešno precijenio cijelu situaciju. Mislim da us više empatije imali čuvari u konclogorima nego takvi kojima je zezancija smrt drugog čovjeka. Možemo biti drukčija mišljenja, ne slagati se ni oko čega ali je očuvanje života vrijednost oko koje ne smije biti spora. I smrt nije smiješna. Ničija. Ali, to je očito do obraza svakog od nas i ti sitni komentari najviše govore o tome ko se sarkastično šalio sa tuđom smrću.

Tebi svaka čast. Pišeš dobre i zanimljive postove. Uživanje te čitati. Hvala ti puno na tome. Sugovornici poput tebe daju nadu da ovaj elektronski kutak nije baš u potpunosti propao.

Veliki pozdrav
Znate da je u nasem narodu svaka druga osoba (posebno cesto pojava kod maminih sinova) neshvacena kombinacija doktora, inzinjera i fudbalera, ali eto nije mu se dalo uciti jer sto bi se proveo zivot uz knjigu ili zapravo trenirajuci. Pricaju o tome kako kod nas doktori ne valjaju iako nemaju pola lijekova jer taj isti narod koji vas blati 25g glasa kako glasa (ili jos bolje ne glasa), imamo po pretpostavkama oko 400000 dijabeticara od kojih je pola bez dijagnoze. A zdravstveni sistemi se raspadaju u 10x bogatijim zemljama. Ali haj bar da se bore za to svoje da ne nose maske ili za ekonomiju ili u sta god da vjeruju, pa da su neki protesti iskocili ma nista. Ali bezveze trosis zivce s nekima ovdje, isti efekat bi imao da pokusas govoriti onim u crnoj gori da ne ljube mrtvo zarazeno tijelo (sto bi realno trebalo postaviti kao test inteligencije), ovim krajevima bi vise odgovarali vracevi nego doktori.
splinter
Posts: 7447
Joined: 08/10/2011 12:28

#34907 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

@piking :thumbup:
@svjezi_ustipak :thumbup:
Pa neke stvari u životu ne možeš raditi na silu il reda radi. Za neke stvari moraš imati strast i nemjerljivu ljubav da bi te to pokretalo i da bi se svjesno odrekao mnogo toga vremenom.
Npr. kao u dokumentarcu "Džemo". :-D
Dakle nije bitno kroz šta kristališeš tu svoju pozitivnu strast. Čovjek se jednostavno pronađe u nečemu.
Tako je ispalo, godine učenja i odricanja na kraju su dale rezultat.
Ovdje sam u par prvih postova u martu rekao da se strpimo možda i godinu da bi smo mogli podvući neke linije i uraditi neke analize. Prerano je bilo poslije nekoliko sedmica od početka pandemije izračunavati R0, CFR, incideciju, prevalencu. Te vrijednosti su varjabilne i ovise o našem djelovanju, odnosno možemo uticati na njih. Ono na šta ne možemo uticati su mikrobiloške karatkeristike ovoga (ali i svih drugih virusa) poput sastav njegove RNK, broj receptora o ljudskom organizmu na koje se virusi vežu, npr u slučaju ovoga virusa ACE2 receptor, u slučaju virusa Gripe sijalična kiselina itd., vrijeme poluživota, zadržavanje virusa u aerosolima ili kontaminiranim površinama, brzina i mehanizam replikacije u našem organizmu. . .
Previše se pažnje posvećuje gore pomenutim epidemiološkim parametrima i troši vremena na njihovo kalkulisanje i analiziranje. U principu svaka se studije može nategnuti i frizirati u jednom ili drugom pravcu.
ALi mi ne možemo fingirati težinu kliničke slike, početak citokinske oluje, ioštećenje pluća i trajnje posljedice koje ostavlja ova bolest.
Naravno da se za svaku bolest treba poznavati što više vrijednosti koji u formi raznih brojeva odražavaju neke njene karakteristike, ali to ne treba uzimati zdravo vza gotovo.
Normalno je da se kad se pojavi neka nova zarazna bolest CFR bude veća zbog mnogo faktora: relativno nepoznat agens, protokol liječenja, način prenošenja. Vremenom se to usavršava i CFR pada kao posljedica toga.
Npr. danas imamo odlične protokole i programe nadzora i liječenja Ebole pa je stopa smrtnosti znanto niža nego što je bila u predmetnim područjima.
U nauci je nezahvalno predviđati i pogađati. Mnoge kolege su pale upravo na tom polju, možda željni medijske pažnje. Ali ovo nije sportska kladionica, niti mjesto za poker partije. Uvijek moraš promisliti nekoliko puta prije nego predložiš neke mjere.
Sad opet kažem ja sam početkom marta napisao određene prijedloge i poslao našim nadležnim da ih probaju implementirati na državnom nivou, nažalost nikakav odgovor nisam dobio.
Valeć sredinom marta sam poslao mail uglednom profesoru Zlatku Trabonjači i iznio svoju teoriju o porijeklu virusa kao i svoju sumnju da lockdown neće biti možda efikasan u spriječavanju ovoga virusa, nisam dobio nikakav odgovor ali ok, vjerovatno me nije doživio kao dovoljno ozbiljnog partnera u komunikaciji.
Uskoru ću završiti jedan manji rad na temu ovoga virusa pa nek čita kome se bude dalo, ja se nadam do srijede.
Ma preguraćemo mi ovo, svi zajedno i skeptici i "paničari".
Ne zaboravite da smo svi zapravo na istoj strani i prepušteni sami sebi. Zato pamet u glavu :thumbup:
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#34908 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by immuno »

NelsonM wrote: 01/11/2020 19:50
svjezi_ustipak wrote: 01/11/2020 18:43
splinter wrote: 01/11/2020 13:42

Đaba ti to govoriš prijatelju. Ovi su sada home made experti "najpametniji".
Godinama sam pratio CoV viruse za potrebe istraživanja kod životinja ali pregledao i dosta RTG i CT snimaka pluća kod ljudi od Sarsa i Sars-CoV2 virusa .
Šta su virusi iz ove skupine u stanju uraditi s plućima to je da se naježiš.
Nećeš vjerovati, ali odgovaram na ovaj post iz petog pokušaja. Tehničke mogućnosti i nemogućnosti :D :D

Helem, volio bih imati sigurnost ovih laika koji sa tolikim samopouzdanjem iznose i tumače podatke koje su izdvojili i koje koriste da druge ubijede u svoju priču. Nevjerovatno koliko su neki ljudi sigurni. Meni, zapanjujuć.

Ti i ja smo završili medicinske fakultete, specijalizirali, subspecijalizirali, završavali postdiplomske studije. Imam stručni i naučni stepen, univerzitetsko sam osoblje. I nemam toliko sigurnosti da nešto neporecivo tvrdim za bolest staru manje od godine dana. Kad vidim masakr činjenica koje laici koriste u vatrenoj raspravi sa nepoznatim ljudima, prenerazim se.

Ja da imam njihovo samopouzdanje, bio bih vladar cijele Evrope. A u biti nije riječ o samopouzdanju nego o neznanju materije koju tako olako tumače.

Nejse.

Na početku COVID pandemije, valjda pod nesvjesnim uticajem medija, cvid sam percipirao i prihvatao kao bolest koja će pogađati samo stare i iznemogle. Iskustva u praksi su me demantovala. Nakon blagog prolska kroz početak pandemije imali smo skok u ljeto. Umirali nisu samo stari i iznemogli. Imali smo slučajeve umiranja mladih ljudi, do pandemije potpuno zdravih. Ono što me suštinski najviše pogađalo i pogađa su porodični klasteri. Imali smo desetke slučajeva gdje su djeca i roditelji umirali u Izolatoriju skupa od covid. Jezivo, ako mene pitaš.

Mene, kad je riječ o COVID, zanima ono što će ostati iza njega. U Sarajevu se pacijentima savjetuje oabvezna spirometrija nakon mjesec dana i ultrazvuk srca nakon tri mjeseca. Zasad imamo porast fibroza pluća i porast oštećenja srca u smislu miokarditisa. Koliko je to slučajno, a koliko povezano sa covidom vidjećemo. Vjerujem da ćemo u biti prave činjenice znati za pet godina. U tom vremenskom intervalu ćemo imati dovoljno velike populacije da možemo tumačiti sa sigurnosšću ovo u čemu sada učestvujemo.

Forum klix je doživio veliki pad u kvaliteti. Od samog nastabka kada je u jednom momentu bio katalizator velikih društvenih događanja (Hajdemo pred Skupštinu...2008 godine) sada je postao prilično sumorno mjesto. Ovdje rijetko ulazim jer se uvijek vrti jedna te ista ekipa i iste priče: ima-nema korone, opasna-nije opasna, za i protiv lockdown-a. Sem nevjerovatno trapavog tumačenja naučnih činjenica koje mnogi ne razumiju i izdvajaju iz kontesta samo ono što njima odgovara, zaprepašten sam nedostatkom suosjećanja. Juče, na komentar kako je umro mlad čovjek i ostavio troje djece-inače prije obolijevanja skeptik u ozbiljnost bolesti, čovjek mi je odgovorio sakrastičnom šalom (????!!!). Liku je šala to što je troje djece ostalo bez oca, mladog čovjeka koji je pogrešno precijenio cijelu situaciju. Mislim da us više empatije imali čuvari u konclogorima nego takvi kojima je zezancija smrt drugog čovjeka. Možemo biti drukčija mišljenja, ne slagati se ni oko čega ali je očuvanje života vrijednost oko koje ne smije biti spora. I smrt nije smiješna. Ničija. Ali, to je očito do obraza svakog od nas i ti sitni komentari najviše govore o tome ko se sarkastično šalio sa tuđom smrću.

Tebi svaka čast. Pišeš dobre i zanimljive postove. Uživanje te čitati. Hvala ti puno na tome. Sugovornici poput tebe daju nadu da ovaj elektronski kutak nije baš u potpunosti propao.

Veliki pozdrav
Znate da je u nasem narodu svaka druga osoba (posebno cesto pojava kod maminih sinova) neshvacena kombinacija doktora, inzinjera i fudbalera, ali eto nije mu se dalo uciti jer sto bi se proveo zivot uz knjigu ili zapravo trenirajuci. Pricaju o tome kako kod nas doktori ne valjaju iako nemaju pola lijekova jer taj isti narod koji vas blati 25g glasa kako glasa (ili jos bolje ne glasa), imamo po pretpostavkama oko 400000 dijabeticara od kojih je pola bez dijagnoze. A zdravstveni sistemi se raspadaju u 10x bogatijim zemljama. Ali haj bar da se bore za to svoje da ne nose maske ili za ekonomiju ili u sta god da vjeruju, pa da su neki protesti iskocili ma nista. Ali bezveze trosis zivce s nekima ovdje, isti efekat bi imao da pokusas govoriti onim u crnoj gori da ne ljube mrtvo zarazeno tijelo (sto bi realno trebalo postaviti kao test inteligencije), ovim krajevima bi vise odgovarali vracevi nego doktori.
Napokon da nesto procitam na ovim temama sto je stvarnost, realnost.... Hvala....puno uspjeha vam zelim u vasem radu.
User avatar
zubi
Posts: 5161
Joined: 16/07/2009 00:27

#34909 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Mene, kad je riječ o COVID, zanima ono što će ostati iza njega. U Sarajevu se pacijentima savjetuje oabvezna spirometrija nakon mjesec dana i ultrazvuk srca nakon tri mjeseca. Zasad imamo porast fibroza pluća i porast oštećenja srca u smislu miokarditisa. Koliko je to slučajno, a koliko povezano sa covidom vidjećemo. Vjerujem da ćemo u biti prave činjenice znati za pet godina. U tom vremenskom intervalu ćemo imati dovoljno velike populacije da možemo tumačiti sa sigurnosšću ovo u čemu sada učestvujemo.
Da.

Kada ovi "relaksirani" laici diskutuju o koroni, sva je prica samo umro - prezivo, a ove posljedice koje mogu zauvijek ostati i smanjiti kvalitet zivota prezivjelima, kao da ne postoje...
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#34910 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by toska »

biglebovski wrote: 01/11/2020 16:10
https://hayat.ba/infektolog-drljevic-mi ... 19/277375/
...
Moj stav je da kovid može biti koban, kako vidimo, pretilost, muški, nepušaći, pogotovo u kombinaciji sa katastrofalnim zdravstvom koje je, barem kod nas a vidimo i širom svijeta, i dan danas katastrofalno iako se sedam mjeseci borimo sa ugrozom.
Doktor Drljević je stava da...
čini mi se da si postavio članak sa gornjeg linka ?
izgleda da je naknadno dobro preuređen jer me je zaintrigiralo ovo nepušaći, a u tekstu nedostaje ta rečenica.

znači, uradio si copy-paste, a Hayat je tekst editovao kasnije ?
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#34911 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

svjezi_ustipak wrote: 01/11/2020 18:43 Sem nevjerovatno trapavog tumačenja naučnih činjenica koje mnogi ne razumiju i izdvajaju iz kontesta samo ono što njima odgovara, zaprepašten sam nedostatkom suosjećanja. Juče, na komentar kako je umro mlad čovjek i ostavio troje djece-inače prije obolijevanja skeptik u ozbiljnost bolesti, čovjek mi je odgovorio sakrastičnom šalom (????!!!). Liku je šala to što je troje djece ostalo bez oca, mladog čovjeka koji je pogrešno precijenio cijelu situaciju. Mislim da us više empatije imali čuvari u konclogorima nego takvi kojima je zezancija smrt drugog čovjeka. Možemo biti drukčija mišljenja, ne slagati se ni oko čega ali je očuvanje života vrijednost oko koje ne smije biti spora. I smrt nije smiješna. Ničija. Ali, to je očito do obraza svakog od nas i ti sitni komentari najviše govore o tome ko se sarkastično šalio sa tuđom smrću.
Ako ti je forum sumoran, pogledaj Facebook komentare na svaku vijest o nekoj smrti, desetine smajlija, komentara o lazima, zavjerama... ili najpoganija tipicna balkanska ideja "uzeo milju maraka da kaze da mu je stara umrla od Korone". Jer to je nama svima na pameti, para draga pa makar i kad nam i najblizi umre, daj da se klepi para... halo ba?!?! Prvo je bilo 500 maraka pa dodje na milju, valjda ofirno za 500 bas prodati dusu... ali milja je taman. Totalno odsustvo mozga, suosjecanja i nekog osjecaja pripadnosti zajednici... ovo je jebena dzungla gdje je veci prioritet "produzena s mlijekom i casa vode" nego komsija. Zemlja gdje se nekome sa 60+ godina kaze sta hoces prozivio si svoje djuturume i tome slicno. Kod mene komsinica hoda po komsiluku i prica kako ceka rezultat testiranja... nije dobra ima dvije sedmice i apsolutno ima sve simptome korone?!? Pa sta koji klinac hodas i siris virus? Eh sta ces kao, Bog ce odrediti na kraju... i jbg. Ono kao ratno stanje, koga potrefi jbg, tako se desilo... za svu nesavjesnost i ignorisanje bilo kakve logike ubacis Boga koji je to sve odredio unaprijed i to je to.

Izbezumljenost, jedina rijec kako se moze opisati stanje uma ove nacije.
Hendrix
Posts: 4117
Joined: 27/02/2004 00:00

#34912 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Hendrix »

GAU8 wrote: 01/11/2020 15:47 Homo Sapiens je samo još jedna vrsta malo pametnijeg primata.

60-tih godina su recimo sigurnosni pojasevi ugrožavali naša elementarna ljudska prava. Argumenti poput : bolje je biti izbačen iz vozila u slučaju nesreće nego ostati zavezan unutra su bili rašireni uprkos ubjedljivoj statistici, rezultatima testova i ishodima stvarnih nesreća.
Ljudski um je daleko od savršenog i sklon je nevjerojatno bizarnim greškama.
Ovo protiv pojaseva jos traje ba: https://theconversation.com/join-the-ca ... tbelt-6537

They have managed, under the guise of “public safety”, to get it made mandatory in all states and territories of Australia to wear these dangerous devices, which maim and harm thousands of people every year while the so-called ‘Safety Engineers’ and their corporate masters in Big Seatbelt rake in the profits. There are whole companies who do nothing but make and install seatbelts which we are powerless to stop.

Kaze lik pojasevi uvedeni samo da se profit poveca... pa fakat. Nesto ne vidim da se bune protiv ABS i Stability Control sistema, i to je sigurno povecalo troskove pravljenja automobila? Ovo je samo dokaz koliko covjek moze biti zadrt trazeci nekakvu slobodu u sistemu gdje ona apsolutno nije moguca i misli ako ne sveze pojas da se bori protiv sistema. Totalno odsustvo mozga.

Ali je sablon isti... korporacije hoce pare, onda tamo nekakvi "safety engineers" jer naucnici samo lazu naravno i na kraju to je uvod u komunizam sigurrno prema americkom razmisljanju. Nadje tu i tamo vijest kako je neko ozlijedjen samim pojasom i to postavi kao dokaz da su to opasni uredjaji iako je procenat sacuvanih naspram izgubljenih zivota drasticno u korist pojaseva. Logika je da necemo spasiti 98% ljudi da bi spasili 2% a sve to jer odredjen procenat ljudi ima kontra misljenje. Isto i s vakcinama.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34913 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Hendrix wrote: 02/11/2020 01:32
Ako ti je forum sumoran, pogledaj Facebook komentare na svaku vijest o nekoj smrti, desetine smajlija, komentara o lazima, zavjerama... ili najpoganija tipicna balkanska ideja "uzeo milju maraka da kaze da mu je stara umrla od Korone". Jer to je nama svima na pameti, para draga pa makar i kad nam i najblizi umre, daj da se klepi para... halo ba?!?! Prvo je bilo 500 maraka pa dodje na milju, valjda ofirno za 500 bas prodati dusu... ali milja je taman. Totalno odsustvo mozga, suosjecanja i nekog osjecaja pripadnosti zajednici... ovo je jebena dzungla gdje je veci prioritet "produzena s mlijekom i casa vode" nego komsija. Zemlja gdje se nekome sa 60+ godina kaze sta hoces prozivio si svoje djuturume i tome slicno. Kod mene komsinica hoda po komsiluku i prica kako ceka rezultat testiranja... nije dobra ima dvije sedmice i apsolutno ima sve simptome korone?!? Pa sta koji klinac hodas i siris virus? Eh sta ces kao, Bog ce odrediti na kraju... i jbg. Ono kao ratno stanje, koga potrefi jbg, tako se desilo... za svu nesavjesnost i ignorisanje bilo kakve logike ubacis Boga koji je to sve odredio unaprijed i to je to.

Izbezumljenost, jedina rijec kako se moze opisati stanje uma ove nacije.
:thumbup:

Ja bih to okarakterisao kao moralnu i psihičku mlitavost.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34914 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://www.thedailybeast.com/prince-wi ... oronavirus
Prince William ‘Struggled to Breathe,’ as He Secretly Battled Coronavirus
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#34915 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

toska wrote: 02/11/2020 00:35
biglebovski wrote: 01/11/2020 16:10
https://hayat.ba/infektolog-drljevic-mi ... 19/277375/
...
Moj stav je da kovid može biti koban, kako vidimo, pretilost, muški, nepušaći, pogotovo u kombinaciji sa katastrofalnim zdravstvom koje je, barem kod nas a vidimo i širom svijeta, i dan danas katastrofalno iako se sedam mjeseci borimo sa ugrozom.
Doktor Drljević je stava da...
čini mi se da si postavio članak sa gornjeg linka ?
izgleda da je naknadno dobro preuređen jer me je zaintrigiralo ovo nepušaći, a u tekstu nedostaje ta rečenica.

znači, uradio si copy-paste, a Hayat je tekst editovao kasnije ?
Nisu, ne vjerujem. Nisam se referisao na članak nego na izjavu kolege forumaša svježi_uštipak koji je na temi o iskustvima sa koronom napisao "Pretilost, muški spol i nepušači su zajedničko većini umrlih u Sa". Čini mi se da je dobro upućen u situaciju. Na toj temi ima i diskusijica zašto je to tako, ako te interesuje.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58804
Joined: 03/08/2010 19:04

#34916 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

u hrvatskoj zabilježeno je 1165 novih slučajeva zaraze koronavirusom
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#34917 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Šta neki Nijemci misle o tome tko je odgovoran za zatvaranja?

Kultni berlinski pub zbog uvođenja karantene zabranio pristup Angeli Merkel

https://www.index.hr/vijesti/clanak/kul ... 26821.aspx

KULTNI berlinski pub 'Ständige Vertretung' (Stalno predstavništvo) njemačkoj je kancelarki Angeli Merkel, ministru financija Olafu Scholzu i ostalim vodećim političarima zabranio ulaz zbog najavljenih mjera privremenog zatvaranja svih ugostiteljskih objekata, koja je na snagu stupila danas, prenosi Spiegel.

O tomu su vlasnici puba Jörn Peter Brinkmann i Jan Philipp Bubinger izvijestili u videoporuci objavljenoj na Facebooku.

Vlasnici berlinskog puba njemačke političare na čelu s Merkel smatraju odgovornima za uvođenje strogih mjera namijenjenih suzbijanju širenja koronavirusa.

I vlasnici ostalih restoran ogorčeni su uvođenjem karantene u Njemačkoj, koja zabranjuje rad ugostiteljskih objekata. Pritom se pozivaju na rezultate istraživanja Instituta Roberta Kocha, po kojima izgledi za zarazu u sličnim ugostiteljskim objektima ne prelaze tri posto.

Po njihovim riječima, vlada se nije dobro pripremila za drugi val epidemije koronavirusa.

"Vlada nije poduzimala odgovarajuće korake i bilo je očekivano da će liječnici na kraju raditi na granici izdržljivosti", kažu u videozapisu vlasnici lokala.

Podsjećaju da podaci ukazuju na to da je u restoranima koronavirusom zaražen vrlo malen broj ljudi, no da su ti ugostiteljski objekti unatoč tomu na udaru novih mjera u Nemačkoj te podsjećaju da ova industrija zapošljava oko dva i pol milijuna ljudi.

Među njihovim gostima mnogo političara
Brinkmann i Bubinger u videozapisu ističu da je među njihovim gostima puno političara.

"Neki od tih istih političara odlučili su ponovno zatvoriti restorane i zabraniti nam rad. Njih odmah stavljamo na crnu listu. Neće nam biti drago uslužiti kancelarku Angelu Merkel, ministra financija Olafa Scholza, bavarskog premijera Markusa Sodera, gradonačelnika Berlina Michaela Müllera", rekli su, pozivajući svoje kolege da se pridruže njihovu potezu.

U videozapisu poručuju Angeli Merkel i ostalim političarima ''da se svinjskoj koljenici iz njihove kuhinje više ne nadaju".

Image
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#34918 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://www.theguardian.com/world/2020/ ... who-expert

Covid lockdowns are cost of self-isolation failures, says WHO expert

Lockdowns affecting entire populations is a price countries pay for failing to ensure people with coronavirus and their contacts self-isolate, according to an expert from the World Health Organization.

The WHO does not recommend that countries enter lockdowns. It has consistently said that the key to controlling epidemics, whether Covid-19, Sars or flu, is to test people, trace their contacts and ensure all those who are positive or who have been close to those infected are quarantined.

While countries like the UK have been massively increasing the numbers of tests carried out, contact tracing has fallen short, and studies have shown that as few as 20% of people in England fully comply with self-isolation.

“For me, the big missing link in what’s going on in many European countries is management of isolation,” said Dr Margaret Harris of the WHO. “That’s not just isolation of people who are sick – it’s isolation of people who have contacts and are first-degree contacts.

“They don’t think they have Covid, because they feel fine, and even if they are told they should stay home, they don’t feel a strong social obligation or they do not necessarily have that reinforced as happens in some countries.

“So for instance, in a place like Hong Kong, you would be called every day, or the police come to your house,” she said.

Across Asia, there is a mixture of economies that have managed the virus well – not just those that may be non-liberal, non-democratic command economies, she added. “Taiwan, for instance, probably has the best management. They are definitely a highly liberal society.”

A lockdown which effectively isolates everyone does work, Harris said, “but it also causes massive dislocation, massive disruption. And unless you’ve worked out how you can possibly put that pause button on and maintain your economic and social lives, the price you pay is very, very high.”

The WHO doesn’t say don’t do it, she said. “We just say, if you’re doing it, you’re paying a very high price, so therefore get some return for what you pay.”

That means getting test and trace to work efficiently “and you could think very hard about how to make self-isolation doable” she said.

“You’ve got to do it at grassroots level, because it’s very different, say, in London from somewhere rural, it’s different in housing estates, you may have people living on the streets, you may have people living in institutions. So, you have to really know your society, and know how you’re going to make it possible for them to self-isolate.

If you have been affected or have any information, we'd like to hear from you. You can get in touch by filling in the form below, anonymously if you wish or contact us via WhatsApp by clicking here or adding the contact +44(0)7867825056. Only the Guardian can see your contributions and one of our journalists may contact you to discuss further.

“There will be people who cannot possibly self-isolate, because they live in crowded conditions or on the streets. You may have to think of offering them somewhere else to stay.

“It does require a lot of planning. It requires a lot of a great deal of partnership with community and with local authorities, and really listening to your mayors and your councils and all the people in your local groups or your NGOs who understand how communities really function and ensure that you’re reaching everyone.

“You might have communities who don’t have access to standard English-language channels and all the rest of it, and don’t really know what is being asked of them or whether it’s possible.”

Harris said that some places, such as Hong Kong, isolate those who have Covid-19 by putting them in hospital with even mild symptoms, which means it is far easier and quicker to spot those who deteriorate and treat them, saving lives. Early medical monitoring helped with getting people the right treatment, she added, and although it’s not yet clear, getting earlier care to people could also save some from the after-effects known as long Covid.
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#34919 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by toska »

biglebovski wrote: 02/11/2020 11:03
toska wrote: 02/11/2020 00:35
biglebovski wrote: 01/11/2020 16:10
https://hayat.ba/infektolog-drljevic-mi ... 19/277375/
...
Moj stav je da kovid može biti koban, kako vidimo, pretilost, muški, nepušaći, pogotovo u kombinaciji sa katastrofalnim zdravstvom koje je, barem kod nas a vidimo i širom svijeta, i dan danas katastrofalno iako se sedam mjeseci borimo sa ugrozom.
Doktor Drljević je stava da...
čini mi se da si postavio članak sa gornjeg linka ?
izgleda da je naknadno dobro preuređen jer me je zaintrigiralo ovo nepušaći, a u tekstu nedostaje ta rečenica.

znači, uradio si copy-paste, a Hayat je tekst editovao kasnije ?
Nisu, ne vjerujem. Nisam se referisao na članak nego na izjavu kolege forumaša svježi_uštipak koji je na temi o iskustvima sa koronom napisao "Pretilost, muški spol i nepušači su zajedničko većini umrlih u Sa". Čini mi se da je dobro upućen u situaciju. Na toj temi ima i diskusijica zašto je to tako, ako te interesuje.
ok, hvala, relevantan izvor, ali tabu tema.
za pretilost i muški pol sam se već uvjerio.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34921 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Ja ne znam jesam li ja glup pa ne kontam, ali...Zatvorit ces trzne centre vikendom, onda ko hoce u trzni centar nesto da kupi mora otici poslije posla, sto znaci da umjesto da se oba dana vikenda potencijalni kupci rasporede na 12 sati dnevno, svi ce otici od period poslije 5-6 do 10 sati navecer do kada rade. I dobit ces vise ljudi na zatvorenom prostoru nego vikendom :-)
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#34922 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Officer Crabtree »

nece niko radnim danom ici "hajmo malo prosetati do trznog"

vikendom izlaze ljudi u trzne ko prije na korzo, u manjim sredinama jedina su mjesta gdje ces naci ljude...
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#34923 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Officer Crabtree wrote: 02/11/2020 18:33 nece niko radnim danom ici "hajmo malo prosetati do trznog"

vikendom izlaze ljudi u trzne ko prije na korzo, u manjim sredinama jedina su mjesta gdje ces naci ljude...
Pa jebemu ne idu "svi da prosetaju po trznom", valjda nekom trebaju majice, kosulje, majice, haljine, telefon, televizor...Ili se samo seta trznim centrom :-) jos nikad u zivotu nisam otisao do scc-a ili bbi-a onako, da prosetam, nego da sebi kupim sta mi treba :-)
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#34924 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Officer Crabtree »

nisi ni radio onda u jednom očigledno
TheRealist
Posts: 271
Joined: 25/02/2020 19:13

#34925 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

biglebovski wrote: 01/11/2020 16:10
Šta se tu ima za reći? Evo šta kaže stručnjak, imenom i prezimenom...

U nedavno objavljenom članku agencije Reuters, navodi se da se do tačne smrtnosti dolazi upoređivanjem broja smrtnih slučajeva sa ukupnim brojem infekcija, a taj nazivnik ostaje nepoznat jer je teško izmjeriti puni opseg asimptomatskih slučajeva.

To je tačno, jer mi ne znamo ko je umro od COVID-19, a ko sa COVID-19, znači ko je bio samo pozitivan na testu i da to ništa ne znači, a umro je, primjera radi, od infarkta ili moždanog udara. No, mi smo u takvoj situaciji da sve to pripisujemo COVID-19, što ni medicinski ni stručno nije opravdano. Upravo zbog toga su sve statistike o broju umrlih od COVID-19 izgubile na značaju – kaže Drljević.

https://hayat.ba/infektolog-drljevic-mi ... 19/277375/

Moj stav je da kovid može biti koban, kako vidimo, pretilost, muški, nepušaći, pogotovo u kombinaciji sa katastrofalnim zdravstvom koje je, barem kod nas a vidimo i širom svijeta, i dan danas katastrofalno iako se sedam mjeseci borimo sa ugrozom.

Doktor Drljević je stava da "mi ne znamo ko je umro od COVID-19, a ko sa COVID-19, znači ko je bio samo pozitivan na testu i da to ništa ne znači, a umro je, primjera radi, od infarkta ili moždanog udara. No, mi smo u takvoj situaciji da sve to pripisujemo COVID-19, što ni medicinski ni stručno nije opravdano. Upravo zbog toga su sve statistike o broju umrlih od COVID-19 izgubile na značaju."

I dok se jednima, a "na osnovu beznačajnih statistika" što bi rekao Drljević, nameću mjere i time ugrožava egzistencija, države u sedam mjeseci još nisu ništa poduzele da organizuju situaciju i zdravstveni sistem prilagode prognozama i stanju. I onda, lockdown.

Da napomenem:

"Kineski grad Wuhan trebao bi za šest dana dovršiti bolnicu kako bi liječio pacijente za koje se sumnja da su zaraženi koronavirusom.

"To je u osnovi bolnica u karanteni u koju šalju ljude sa zaraznim bolestima, tako da ima na raspolaganju sigurnosnu i zaštitnu opremu", rekla je Joan Kaufman, predavačica iz globalne zdravstvene i socijalne medicine na Harvard Medical School.

https://www.bbc.com/news/world-asia-china-51245156
Do kada će ovaj čovjek davati izjave više, bez da ikoga liječi? Ne može on ništa ni znati, kad se ne bavi tim pacijentima. A kad govorimo o teškim pacijentima, uloga infektologa je debelo izvikana, jer oni tu više skoro nikakvu ulogu ne igraju u liječenju pacijenata.

I sada kada je počeo dobijati lake pacijente (znači ne ni srednje teške), paniči po cijeli dan i govori kako će kolabirati. On je nevjerovatan. Bukvalno nemaju teškog pacijenta i opet kuka. Napisah nešto i izbrisah, vezano za njega, ali ova vrsta ljudi su među najgorim ljudima u mom esnafu. Sve bi druge uništila, samo da sebe sačuva i ne biraju načine na koje će doći do toga. Njegov jedini cilj je da udovolji šefovima svojim i da udovolji narodu, a šta stvarno misli o Covidu govori činjenica da se svim sredstvima borio da ne dobije nijednog pacijenta tamo gdje radi, te, ovo što napisah gore, da sada kad ih je dobio (iako samo lakše pacijente), po cijeli dan samo "plače" po medijima kako će im biti teško.

I ja se stvarno nadam da je ovo sa 7% štamparska greška.
Locked