BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
suspect_zero
Posts: 25765
Joined: 11/10/2008 21:45

#7651 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Snake Eyes wrote: 02/11/2020 12:14 Ma nema džema dok ga ne "ispečeš" kod kuće :thumbup: , ja na 80kg šljiva stavim 2kg šećera i to u svrhu konzervansa :D (ali šljive moraju biti zrele)
Najgori je džem/marmelada od šipurka :-) a ljudi to inače smatraju zdravim. Šipurak nije prirodno sladak tako da sva slatkoća dolazi od dodanog šećera kojeg je nekada i 80% :-)
Vjerujem ti za šipurak al' jedino ga gotivim....može proći i onaj u kojem imaju čitave jagode ili višnje.
Ovu milkosovu majonezu probali i nećemo više, vrhnje za kuhanje potrefila par puta i bilo ok.....sada tekstura pregusta i nekakva sirasta :-x
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#7652 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by cranberries »

BHCluster wrote: 01/11/2020 20:03 Ne znam da li je tema medjutim za pohvalu je.
Uzgajivači masline iz Ljubuškog osvajaju brojne medalje i pomažu našoj državi da se stavi na mapu "tečnog zlata", kako popularno nazivaju maslinovo ulje.

Blagoslovljena suncem, djevičanskim zemljištem i obilnom podzemnom vodom, tako ugledni AFP piše o južnim dijelovima Bosne i Hercegovine koji se sada pokušavaju probiti na svjetsko tržište maslinovog ulja.

Uzgajivači masline iz Ljubuškog osvajaju brojne medalje i pomažu našoj državi da se stavi na mapu "tečnog zlata", kako popularno nazivaju maslinovo ulje.

"Kad sam počeo saditi masline, rekli su mi 'Vi ste ludi'", prisjeća se Dragan Mikulić (65), koji drži voćnjak od 50 hektara u Ljubuškom.

Nakon nešto više od deset godina postao je jedan od najboljih maslinara na Balkanu.

Ukliznuto između visokih planina na sjeveru i Jadranskog mora na jugu, 7.000 stabala šumarka stoji u savršenim redovima ispod sunčanog neba.

"Pogledajte ovo sunce. Tako je cijelo vrijeme. Voda koja silazi s ovih planina prolazi ovdje, na putu do mora. Tlo se sastoji od 30 posto pjeskovite zemlje u kojoj drveće diše i 70 posto kamena, bogatog mineralima. Sve je ovdje", objašnjava Mikulić.

Ali u početku nije bilo tako lako.

Podsjećajući na "ludilo" iz ranih dana, on opisuje da je morao upotrijebiti "tone eksploziva" da razbije stjenoviti dio šipražja i pretvori ga u ravnu površinu na kojoj bi mogao posaditi drveće.

"'Božje drvo"

"Odabrali smo maslinu jer je ona, kako ovdje kažemo, 'Božje drvo'", dodaje Mikulić, čije je ulje posljednjih godina osvojilo 32 zlatne medalje na takmičenjima u Italiji, Hrvatskoj i Bosni.

Njegovim stopama krenuli su i drugi proizvođači.

Službeno je u Bosni ubrano 776 tona maslina prošle godine, 27 posto više nego 2018..

Industrija je još uvijek mala u odnosu na susjednu Hrvatsku, regionalnog lidera.

Ali "s blagom klimom, nezagađenim tlom i vodom", Hercegovina ima "nezamislive mogućnosti za razvoj maslinarstva", kaže Miro Barbarić, poljoprivredni stručnjak iz Bosanskog agromediteranskog instituta.

Pristup podzemnim vodama moguć je samo u posljednjih 15 godina zahvaljujući novim tehnikama bušenja.

Ali to je ključno za rast ove nove kulture u regiji, koja je nekada bila dom uglavnom duhana.

Zbog nedostatka kiše, stablima maslina treba između 150 i 200 litara vode dnevno, kaže Mikulić, koji je u svom masliniku izbušio dvije bušotine i instalirao sistem navodnjavanja kap po kap.

Njegov susjed Jure Sušac, 66-godišnji vinogradar koji sada ima i masline, kaže da je izbušio bušotinu duboku gotovo 300 metara.

"Znam da maslina voli puno vode. Imam je dosta. Pumpa nikad ne prestaje raditi", kaže Sušac.

"I, voila", dodaje, pokazujući na grozdove punašnih zelenih maslina na drveću "u izvrsnom zdravlju" u svom voćnjaku, samo nekoliko dana prije oktobarske berbe.

Sušac je također osvajao medalje za svoje drveće, od kojih većina ove godine nosi masline.

Pozivajući izlaznost kao "izuzetnu", nada se da će iz njih istisnuti više od 500 litara ulja.

Na svakom takmičenju na koje je ulazio sa svojim uljem, osvajao je zlatnu medalju, kaže Sušac.

"Sad smo često ispred Hrvatske"
:thumbup:
Koji je brand? Skoro sam razmisljao kako nemamo svoje maslinovo ulje, ako ovo ima i u komercijalnom obliku naravno da cemo ga uzimati.
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#7653 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by BHCluster »

-/-
Last edited by BHCluster on 03/11/2020 11:05, edited 1 time in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#7654 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by BHCluster »

cranberries wrote: 03/11/2020 06:49
BHCluster wrote: 01/11/2020 20:03 Ne znam da li je tema medjutim za pohvalu je.
Uzgajivači masline iz Ljubuškog osvajaju brojne medalje i pomažu našoj državi da se stavi na mapu "tečnog zlata", kako popularno nazivaju maslinovo ulje.

Blagoslovljena suncem, djevičanskim zemljištem i obilnom podzemnom vodom, tako ugledni AFP piše o južnim dijelovima Bosne i Hercegovine koji se sada pokušavaju probiti na svjetsko tržište maslinovog ulja.

Uzgajivači masline iz Ljubuškog osvajaju brojne medalje i pomažu našoj državi da se stavi na mapu "tečnog zlata", kako popularno nazivaju maslinovo ulje.

"Kad sam počeo saditi masline, rekli su mi 'Vi ste ludi'", prisjeća se Dragan Mikulić (65), koji drži voćnjak od 50 hektara u Ljubuškom.

Nakon nešto više od deset godina postao je jedan od najboljih maslinara na Balkanu.

Ukliznuto između visokih planina na sjeveru i Jadranskog mora na jugu, 7.000 stabala šumarka stoji u savršenim redovima ispod sunčanog neba.

"Pogledajte ovo sunce. Tako je cijelo vrijeme. Voda koja silazi s ovih planina prolazi ovdje, na putu do mora. Tlo se sastoji od 30 posto pjeskovite zemlje u kojoj drveće diše i 70 posto kamena, bogatog mineralima. Sve je ovdje", objašnjava Mikulić.

Ali u početku nije bilo tako lako.

Podsjećajući na "ludilo" iz ranih dana, on opisuje da je morao upotrijebiti "tone eksploziva" da razbije stjenoviti dio šipražja i pretvori ga u ravnu površinu na kojoj bi mogao posaditi drveće.

"'Božje drvo"

"Odabrali smo maslinu jer je ona, kako ovdje kažemo, 'Božje drvo'", dodaje Mikulić, čije je ulje posljednjih godina osvojilo 32 zlatne medalje na takmičenjima u Italiji, Hrvatskoj i Bosni.

Njegovim stopama krenuli su i drugi proizvođači.

Službeno je u Bosni ubrano 776 tona maslina prošle godine, 27 posto više nego 2018..

Industrija je još uvijek mala u odnosu na susjednu Hrvatsku, regionalnog lidera.

Ali "s blagom klimom, nezagađenim tlom i vodom", Hercegovina ima "nezamislive mogućnosti za razvoj maslinarstva", kaže Miro Barbarić, poljoprivredni stručnjak iz Bosanskog agromediteranskog instituta.

Pristup podzemnim vodama moguć je samo u posljednjih 15 godina zahvaljujući novim tehnikama bušenja.

Ali to je ključno za rast ove nove kulture u regiji, koja je nekada bila dom uglavnom duhana.

Zbog nedostatka kiše, stablima maslina treba između 150 i 200 litara vode dnevno, kaže Mikulić, koji je u svom masliniku izbušio dvije bušotine i instalirao sistem navodnjavanja kap po kap.

Njegov susjed Jure Sušac, 66-godišnji vinogradar koji sada ima i masline, kaže da je izbušio bušotinu duboku gotovo 300 metara.

"Znam da maslina voli puno vode. Imam je dosta. Pumpa nikad ne prestaje raditi", kaže Sušac.

"I, voila", dodaje, pokazujući na grozdove punašnih zelenih maslina na drveću "u izvrsnom zdravlju" u svom voćnjaku, samo nekoliko dana prije oktobarske berbe.

Sušac je također osvajao medalje za svoje drveće, od kojih većina ove godine nosi masline.

Pozivajući izlaznost kao "izuzetnu", nada se da će iz njih istisnuti više od 500 litara ulja.

Na svakom takmičenju na koje je ulazio sa svojim uljem, osvajao je zlatnu medalju, kaže Sušac.

"Sad smo često ispred Hrvatske"
:thumbup:
Koji je brand? Skoro sam razmisljao kako nemamo svoje maslinovo ulje, ako ovo ima i u komercijalnom obliku naravno da cemo ga uzimati.
Mikulić a ima i brend Krš.
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#7655 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Nedzada »

bingov buraz wrote: 02/11/2020 11:23 Jebem ga koliko teško je napraviti majonezu :skoljka:
Ja nama pravio za vrijeme rata.
Litar ulja i dva jajeta, malo senfa.
Po komšiluka se poslije skupi da proba.
Fantastična je znala ispasti.

jbga, imao sam šemu za ulje :lol:
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#7656 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by cranberries »

Hvala @BHCluster

Image

Image

Mozda bi bilo dobro da se moze kupiti komercijalno, bar u Bingo plusu...

Ovaj krs mi je odlican branding

Image
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#7657 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Prije 7-8 godina sam u Ujedinjenoj Hercegovini kupovao maslinovo ulje braće Matić iz Neuma, dobro je bilo.
A evo i jedno Bračko-sarajevsko maslinovo ulje:
https://kantarhomemade.ba/bs
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#7658 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

Nedzada wrote: 03/11/2020 20:01
bingov buraz wrote: 02/11/2020 11:23 Jebem ga koliko teško je napraviti majonezu :skoljka:
Ja nama pravio za vrijeme rata.
Litar ulja i dva jajeta, malo senfa.
Po komšiluka se poslije skupi da proba.
Fantastična je znala ispasti.

jbga, imao sam šemu za ulje :lol:
Odakle ti jOja frajeru?
Ratni profiteri...
:lol: :lol: :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#7659 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by _BataZiv_0809 »

cranberries wrote: 03/11/2020 20:36
Ovaj krs mi je odlican branding

Image
Odlicno izgleda!
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#7660 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

Konačno ekstra dizajnirano pakovanje domaćeg proizvoda.
frngla
Posts: 3222
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#7661 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by frngla »

Naslovnica wrote: 02/11/2020 11:56 Ne znam šta im treba da se upuštaju u pravljenje majoneze, pored toliko etabliranih proizvođača različite kvalitete i cjenovnog razreda.
Kupio sam onaj Alfa namaz i malo je reći da smo se poroodično razočarali.
Milko majonezi neću dati ni priliku.
Inače kupujem njihovo Farma mlijeko i mileram.
:-)
Majoneza mi je čisto OK, nešto ala zvijezda/polimark. Ni bolja, ni gora.
Alfa namaz je truba.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#7662 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Joj meni majoneza ima malo preintenzivan miris na ulje ili šta već. Nije odron ali mogla je biti malo bolja.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#7663 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by VladaFBiH »

kox wrote: 11/11/2020 20:11 Joj meni majoneza ima malo preintenzivan miris na ulje ili šta već. Nije odron ali mogla je biti malo bolja.
pa majoneza i jeste ulje i to nekih 70-80% :)
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#7664 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by thekupus »

Milkosova kopija ABC sira je prosto užasna. Kad se pogleda sastav, to i ne čudi, jer ABC sir ima puno kvalitetnije sastojke.
User avatar
Tafarel
Posts: 46
Joined: 13/11/2020 15:00

#7665 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Tafarel »

Bony cola :izet:

Čaša više, bubreg manje.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3578
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#7666 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by anex »

Postoji li neka domača zamjena za instant kafu tipa Ness ili Jacobs? Znam da postoji ali mislim prvenstveno kvalitetom?
suspect_zero
Posts: 25765
Joined: 11/10/2008 21:45

#7667 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by suspect_zero »

Kao pravi kafoljubac tvrdim da nema, isprobala sam vala sve vrste i moraš strano....mislim na ove mućkane.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3578
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#7668 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by anex »

suspect_zero wrote: 13/11/2020 19:28 Kao pravi kafoljubac tvrdim da nema, isprobala sam vala sve vrste i moraš strano....mislim na ove mućkane.
Zato i pitam...
Djelim slicno misljenje...
Sve je nesto al nije to to.
Možda nisam sve probao pa ako ima neko da predlozi....bilo bi mi drago.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#7669 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

anex wrote: 13/11/2020 19:21 Postoji li neka domača zamjena za instant kafu tipa Ness ili Jacobs? Znam da postoji ali mislim prvenstveno kvalitetom?
Ja znam samo za Minea i Melik domaće instant kafe. Ne znam da iko drugi pravi.
User avatar
konektovan
Posts: 40549
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#7670 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by konektovan »

anex wrote: 13/11/2020 19:34
suspect_zero wrote: 13/11/2020 19:28 Kao pravi kafoljubac tvrdim da nema, isprobala sam vala sve vrste i moraš strano....mislim na ove mućkane.
Zato i pitam...
Djelim slicno misljenje...
Sve je nesto al nije to to.
Možda nisam sve probao pa ako ima neko da predlozi....bilo bi mi drago.
Branck kafa.

Image

Ovu 2in1 nisam odavno vidio, ali classic i strong su mi skroz ok.
Made in BiH, Posušje
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#7671 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Naslovnica »

thekupus wrote: 13/11/2020 17:53 Milkosova kopija ABC sira je prosto užasna. Kad se pogleda sastav, to i ne čudi, jer ABC sir ima puno kvalitetnije sastojke.
Nisam gledao sastav, ali je sadržaj bljak.
Pa pobogu, da li je iko u Milkosu to probao prije distribucije, valjda je neko mogao reći "ljudi, ovo ni na šta ne liči i ne valja qrtzu"?!
Stvarno nevjerojatno.
:roll:
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#7672 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

VladaFBiH wrote: 13/11/2020 11:19
kox wrote: 11/11/2020 20:11 Joj meni majoneza ima malo preintenzivan miris na ulje ili šta već. Nije odron ali mogla je biti malo bolja.
pa majoneza i jeste ulje i to nekih 70-80% :)
Naravno, ali većina ovih poznatijih nema takav šmek. Mada sam je večeras stavio u neki pileći sendvič i OK je, ali kad su recimo samo dva sastojka, lupam salama i majoneza, malo preintenzivan taj miris bude.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#7673 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Našao i probao mi99 grčki jogurt, ukusan je stvarno ali više vuče na pavlaku nego na jogurt.
Post Reply