Neredi u Francuskoj

Post Reply
User avatar
Vsvp
Posts: 431
Joined: 13/06/2013 00:46

#3076 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Vsvp »

Milenkov buraz wrote: 10/11/2020 10:28
Vsvp wrote: 08/11/2020 23:14
turgut wrote: 08/11/2020 21:45

znači razlog za privođenje jeste to što mu je islam bliži od sekularizma? :-)
morate naučiti da to što je muslimanima islam bliži od sekularističkih zakona ne znači da to obavezno podrazumijeva i napad na sekularistički poredak i rafalanje ljudi po kafićima, diskotekama, restoranima. :roll:
A vi morate naučiti da se ponašate po pravilima države u kojoj živite i da nas ne zanima šta vam je dalje ili bliže.
Poznato ti je da je i u nas bilo terorista koji se na sudu brane da ne priznaju ovaj zakon, sud i državu?
Nije to samo pojava kod terorista na sudu već i političara u BiH. Recimo Dodik je izjavio da neće Srbima suditi muslimani, da ne priznaje pojedine instance sudova...itd, presuda u Hagu i slično. Zašto misliš da je to samo svojstveno teroristima a ne i zvaničnim politikama i dužnosnicima u BiH? Eto vidimo kako ta teza pada u vodu. Ne mogu zakoni važiti samo za jedne a drugi da ga negiraju, negiraju državu, njene insitutucije te time direktno radi na ugrožavanju mirovnog sporazuma. Na stranu terorizam kao pošast današnjice na globalnom nivou, to nije upitno, ali meni u realnom životu više štete pravi ponašanje dužnosnika i političara u BiH nego verbalno negiranje zakona na nekom sudu od nekog kozojeba i teroriste. Njegova moć na tom sudu je nikava dok moć političara u BiH je vrlo realna i možebitno destruktivna.
Znači opet dolazimo do zaključka da su za sve krivi Dodik i Čović :D :D
Smiješan si sa svojim zaključcima a vidim da i ostale na svakoj temi optužuješ za islamofobiju a ne vidiš sebe i svoje stavove .
Idi žali se i plači direktno Dariu i Mariu ...
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3077 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

Vsvp wrote: 10/11/2020 13:15
Milenkov buraz wrote: 10/11/2020 10:28
Vsvp wrote: 08/11/2020 23:14

A vi morate naučiti da se ponašate po pravilima države u kojoj živite i da nas ne zanima šta vam je dalje ili bliže.
Poznato ti je da je i u nas bilo terorista koji se na sudu brane da ne priznaju ovaj zakon, sud i državu?
Nije to samo pojava kod terorista na sudu već i političara u BiH. Recimo Dodik je izjavio da neće Srbima suditi muslimani, da ne priznaje pojedine instance sudova...itd, presuda u Hagu i slično. Zašto misliš da je to samo svojstveno teroristima a ne i zvaničnim politikama i dužnosnicima u BiH? Eto vidimo kako ta teza pada u vodu. Ne mogu zakoni važiti samo za jedne a drugi da ga negiraju, negiraju državu, njene insitutucije te time direktno radi na ugrožavanju mirovnog sporazuma. Na stranu terorizam kao pošast današnjice na globalnom nivou, to nije upitno, ali meni u realnom životu više štete pravi ponašanje dužnosnika i političara u BiH nego verbalno negiranje zakona na nekom sudu od nekog kozojeba i teroriste. Njegova moć na tom sudu je nikava dok moć političara u BiH je vrlo realna i možebitno destruktivna.
Znači opet dolazimo do zaključka da su za sve krivi Dodik i Čović :D :D
Smiješan si sa svojim zaključcima a vidim da i ostale na svakoj temi optužuješ za islamofobiju a ne vidiš sebe i svoje stavove .
Idi žali se i plači direktno Dariu i Mariu ...
Dakle nemamo argumenta a ja samo poredim tvoj rezon sa činjenicama.

P.S Da, žalio sam se, hoćeš da te upoznam sa njima? :mrgreen:
User avatar
Vsvp
Posts: 431
Joined: 13/06/2013 00:46

#3078 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Vsvp »

Dobro vam je sve napisao i objasnio argumentima @idiotSvjetski , a ovaj se uhvatio zadnje rečenice i nabraja koje je knjige pričitao :mrgreen: :mrgreen:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3079 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

Vsvp wrote: 10/11/2020 13:30 Dobro vam je sve napisao i objasnio argumentima @idiotSvjetski , a ovaj se uhvatio zadnje rečenice i nabraja koje je knjige pričitao :mrgreen: :mrgreen:
Ja sam se referisao na tvoj post a ti izbjegavaš odgovor. Evo da ti ponovim pitanje. Zašto misliš da je negiranje zakona teroriste na sudu opasnije od negiranja zakona i države naših političara (evo da ne bude samo Dodik i Čović)? Terorista na sudu može *urcu pjevati a negiranje zakona i ustava jedne zemlje od strane njenih političara ima višekratne i složene posljedice, ne moram ti valjda crtati k'o djetetu. I pusti se seljačkih upadica tipa smješan si slično, razgovaramo kao odrasli ljudi o ozbiljnoj temi.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3080 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

@Vsvp Kako sam i mislio, nema odgovora, ne možeš protiv činjenica, nemaš čime. Hvala!

P.S Ona ponuda i dalje stoji. ;-) Pozdrav!
User avatar
Vsvp
Posts: 431
Joined: 13/06/2013 00:46

#3081 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Vsvp »

Prijatelju ne mogu ja dežurati na forumu i čekati tvoj upis, odgovorit ću kad stignem.
Ja nikad nisam napisao ni 1 post u kojem branim i podržavam takve političare koji otvoreno negiraju državu .
Za mene je to isto kao i ovi kojima je nešto imaginarno iznad zakona države .
A vi se trudite da odbranite takve, vi ih kao osuđujete i onda pravdate sa ali...
idiotSvjetski
Posts: 7
Joined: 16/10/2020 14:13
Location: StarMo

#3082 Re: Neredi u Francuskoj

Post by idiotSvjetski »

turgut wrote: 10/11/2020 01:48
spisak knjiga u zadnja tri i pol-četiri mjeseca...
Fino i podržavam to, ali nisam mislio na povijesno-političke knjige. Obzirom o tematici moje objave mislio sam da je više nego očito.
priznajem da nije nešto puno, ali se radi, vrlo često subotom i nedjeljom pa se ne stigne više.
Pa i ja isto tako idem, polako i ne žurim, cjelinu po cjelinu u knjizi taman da je dvije stranice i ostavim knjigu i razmišljam o pročitanome.
ostali dio tvog posta ne bih sada se osvrtao jer si već otišao u takvom pravcu da bi razgovor više odgovarao za podforuma religija pa da ne pravimo digresiju ovdje.
Pošteno.
no ovdje samo samo mala kratka digresija: kad natjerate ove da poštuju zakone države kao i presude takozvanog međunarodnog suda u Hagu onda tjerajte i ''vehabije'' da poštuju te iste zakone. do tada :kiss: :run:
A zašto ne tjerati sve odjednom, odnosno koliko nam resursi to dozvoljavaju?
Šljam, ali ideš u offtopic.
Milenkov buraz wrote: 10/11/2020 10:30
idiotSvjetski wrote: 09/11/2020 20:20 Prvi mi je post na forumu, valjda ću fino odraditi citate.


PS. uzmi neke druge knjige za čitati, nemoj se držati samo jedne. ;-)
E ovo mi je poznato...ne znam koji si tačno klon ali skontat ću. :wink:
Doslovno ti piše u tvom citatu? :? :-)
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3083 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

Vsvp wrote: 10/11/2020 16:16 Prijatelju ne mogu ja dežurati na forumu i čekati tvoj upis, odgovorit ću kad stignem.
Ja nikad nisam napisao ni 1 post u kojem branim i podržavam takve političare koji otvoreno negiraju državu .
Za mene je to isto kao i ovi kojima je nešto imaginarno iznad zakona države .
A vi se trudite da odbranite takve, vi ih kao osuđujete i onda pravdate sa ali...
Eto vidiš, to je etiketiranje, ne sviđa ti se moj stavi i ti BUM "braniš i podržavaš takve" a ja nikad nisam napisao ni 1 post u kojem branim i podržavam takve...zvuči poznato? :-)
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3084 Re: Neredi u Francuskoj

Post by aldinjo »

Rothmans wrote: 08/11/2020 00:18 Ili ovo

Image
Ovo pokazuje koliki si islamomrzac. I trol također. Ali džaba ti. Muslimana sve više!
A ne zna šta znači "mašallah". :run: A da ne pišem o dvostrukim "aršinima". Kao normalno je da ginu muslimani u Afganistanu ali gdje ćeš napisati nešto protiv poginulog američkog plaćenika, i još okupatora. :run:
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3085 Re: Neredi u Francuskoj

Post by aldinjo »

mirsek wrote: 06/11/2020 21:08 Pozatvarase radikalne dzemate u Austriji, Porcin medju njima.
Puna podrska za potez, ovako treba i u BIH, Kuduzovicu jel te strah ?
Samo se nadaj! :run: Za početak bi mogli one šiitske pozatvarat u Sarajevu. Ali mislim da ne smiju njih.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3086 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

turgut wrote: 11/11/2020 00:43 da ne idemo previše van teme, malo konkrenih tema iz Francuske. ministru unutrašnjih poslova te slobodarske, liberalne i tolerantne republike Francuske smeta i halal meso :roll:

Francuski ministar unutrašnjih posloca Gerald Darmanin je 13. oktobra kazao da su u okviru borbe protiv radikalnog islamizma od početka godine u toj zemlji zatvorene 73 džamije, privatne škole i poslovna objekta. On je također kazao da ga uznemiravaju posebne police u marketima na kojima se prodaju halal proizvodi.
Jasno je da je to otvorena islamofobija već odavno i da to nema veze sa nikakvim slobodama. Baš me interesuje da li isto misli o košer restoranima i hrani? Naravno da ne! Sada će se javiti ovi koji će vrištati kako opravdavam terorizam. :roll:
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#3087 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Veigar »

Milenkov buraz wrote: 11/11/2020 07:50
turgut wrote: 11/11/2020 00:43 da ne idemo previše van teme, malo konkrenih tema iz Francuske. ministru unutrašnjih poslova te slobodarske, liberalne i tolerantne republike Francuske smeta i halal meso :roll:

Francuski ministar unutrašnjih posloca Gerald Darmanin je 13. oktobra kazao da su u okviru borbe protiv radikalnog islamizma od početka godine u toj zemlji zatvorene 73 džamije, privatne škole i poslovna objekta. On je također kazao da ga uznemiravaju posebne police u marketima na kojima se prodaju halal proizvodi.
Jasno je da je to otvorena islamofobija već odavno i da to nema veze sa nikakvim slobodama. Baš me interesuje da li isto misli o košer restoranima i hrani? Naravno da ne! Sada će se javiti ovi koji će vrištati kako opravdavam terorizam. :roll:
I vegance treba ukinut. :lol: :lol: :lol: :lol:
idiotSvjetski
Posts: 7
Joined: 16/10/2020 14:13
Location: StarMo

#3088 Re: Neredi u Francuskoj

Post by idiotSvjetski »

turgut wrote: 11/11/2020 00:43 da ne idemo previše van teme, malo konkrenih tema iz Francuske. ministru unutrašnjih poslova te slobodarske, liberalne i tolerantne republike Francuske smeta i halal meso :roll:

On je također kazao da ga uznemiravaju posebne police u marketima na kojima se prodaju halal proizvodi.
Kakav potez, nevjerojatno, a ne čudi me od tebe. Namjerno si ostavio ostatak konteksta i nisi dao izvor informacija samo da možeš ovdje nagurati istomišljenike na svoju stranu diskusije, čestitam, krajnje jadno.

Evo što je rekao za sve one koje zanima: https://www.politico.eu/article/gerald- ... criticism/
Glavna misao ministra: "Darmanin told BFM TV late on Tuesday that he has "always been shocked to walk into a supermarket and see that there was an aisle of such [religious] community food," implying that the separate sale of these products can contribute to the isolation of minority communities and even lead to radicalization."

Pa evo pitam tebe, zašto nisi ovo argumentirao nego si izvukao dio koji tebi odgovara i prilagodio ga svojoj filozofiji?

Je li zasebnim dijelovima trgovina s halal proizvodima stvarno izoliramo manjine?
Je li zasebnim dijelovima trgovina s halal proizvodima pomažemo ljudima da lakše nađu proizvode?
Ako bi halal proizvode integrirali s ostalim proizvodima bi li se to pozitivno odrazilo i povećalo prodaju halal proizvoda, moguće i ostalih proizvoda?
Bi li integracijom halal proizvoda umanjili izolaciju i negativno mišljenje o manjinama?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3089 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 14:46
turgut wrote: 11/11/2020 00:43 da ne idemo previše van teme, malo konkrenih tema iz Francuske. ministru unutrašnjih poslova te slobodarske, liberalne i tolerantne republike Francuske smeta i halal meso :roll:

On je također kazao da ga uznemiravaju posebne police u marketima na kojima se prodaju halal proizvodi.
Kakav potez, nevjerojatno, a ne čudi me od tebe. Namjerno si ostavio ostatak konteksta i nisi dao izvor informacija samo da možeš ovdje nagurati istomišljenike na svoju stranu diskusije, čestitam, krajnje jadno.

Evo što je rekao za sve one koje zanima: https://www.politico.eu/article/gerald- ... criticism/
Glavna misao ministra: "Darmanin told BFM TV late on Tuesday that he has "always been shocked to walk into a supermarket and see that there was an aisle of such [religious] community food," implying that the separate sale of these products can contribute to the isolation of minority communities and even lead to radicalization."

Pa evo pitam tebe, zašto nisi ovo argumentirao nego si izvukao dio koji tebi odgovara i prilagodio ga svojoj filozofiji?

Je li zasebnim dijelovima trgovina s halal proizvodima stvarno izoliramo manjine?
Je li zasebnim dijelovima trgovina s halal proizvodima pomažemo ljudima da lakše nađu proizvode?
Ako bi halal proizvode integrirali s ostalim proizvodima bi li se to pozitivno odrazilo i povećalo prodaju halal proizvoda, moguće i ostalih proizvoda?
Bi li integracijom halal proizvoda umanjili izolaciju i negativno mišljenje o manjinama?
Srećom ne razmišljaju svi kao ti, pa ni članovi Macronove vlade.

https://www.politico.eu/article/gerald- ... criticism/

Richard Ferrand, president of the National Assembly and member of President Emmanuel Macron's La République En Marche party, was among those criticizing Darmanin's remarks.
"I'm not shocked, when I do my shopping I go to the Breton products section because I am Breton,” he said.

He also accused the interior minister of holding double standards. “In my district ... there is a large company that exports 500,000 tons of chicken to Saudi Arabia and it's halal chicken. So, I can see that when it allows entire industries to survive and businesses to prosper, and we consider that we are adapting to market demand, then [producing halal food] is not an issue,” Ferrand said.

P.S Naravno da je sasvim normalno da su proizvodi odvojeni, prvo prema nekom generalnoj kategoriji, tjestenina, higijena, mliječni proizvodi, mesni proizvodi, tekstil...itd. Pa onda imaš pod kategorije između ostalog hrana za kućne ljubimce, odjeljak za dijabetičare, odjeljak za gurmane...itd. Ta priča da eto odjeljak sa halal proivodima je separacija i poticaj radikalima je samo loš pokušaj sakrivanja islamofobije u FR, dobro mu je ovaj odgovorio dupli standardni. :oops:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#3090 Re: Neredi u Francuskoj

Post by sadie_forever »

Satrap_Darije wrote: 09/11/2020 19:55 Samo bih za sada jednu stvar napisao na temu.

A to je da niti jedan veći prosvjed u većinski muslimanskim državama održan u ime "obrane islama" nije bio protiv onoga što se u Kini događa Ujgurima.

U stvari dogodilo se suprotno.

Mnoge muslimanske zemlje su otvoreno podržale Kinu u svojim nastojanjima da urade to što misle uraditi, među njima i Palestinska samouprava.

Eto, toliko.
Zato Jer je sve interes, Gdje su zapadnjacki da osude Indiju u njihovoj Kasmir zoni? Znas li uopste sta se tamo desava???

Kina i ujguri ...to je samo politika,Pitaj Hui muslimane kako im je?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#3091 Re: Neredi u Francuskoj

Post by The 51st State »

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 14:46
turgut wrote: 11/11/2020 00:43 da ne idemo previše van teme, malo konkrenih tema iz Francuske. ministru unutrašnjih poslova te slobodarske, liberalne i tolerantne republike Francuske smeta i halal meso :roll:

On je također kazao da ga uznemiravaju posebne police u marketima na kojima se prodaju halal proizvodi.
Kakav potez, nevjerojatno, a ne čudi me od tebe. Namjerno si ostavio ostatak konteksta i nisi dao izvor informacija samo da možeš ovdje nagurati istomišljenike na svoju stranu diskusije, čestitam, krajnje jadno.

Evo što je rekao za sve one koje zanima: https://www.politico.eu/article/gerald- ... criticism/
Glavna misao ministra: "Darmanin told BFM TV late on Tuesday that he has "always been shocked to walk into a supermarket and see that there was an aisle of such [religious] community food," implying that the separate sale of these products can contribute to the isolation of minority communities and even lead to radicalization."

Pa evo pitam tebe, zašto nisi ovo argumentirao nego si izvukao dio koji tebi odgovara i prilagodio ga svojoj filozofiji?

Je li zasebnim dijelovima trgovina s halal proizvodima stvarno izoliramo manjine?
Je li zasebnim dijelovima trgovina s halal proizvodima pomažemo ljudima da lakše nađu proizvode?
Ako bi halal proizvode integrirali s ostalim proizvodima bi li se to pozitivno odrazilo i povećalo prodaju halal proizvoda, moguće i ostalih proizvoda?
Bi li integracijom halal proizvoda umanjili izolaciju i negativno mišljenje o manjinama?
Najbolje je rjesenje da svi proizvodi budu halal.
idiotSvjetski
Posts: 7
Joined: 16/10/2020 14:13
Location: StarMo

#3092 Re: Neredi u Francuskoj

Post by idiotSvjetski »

Milenkov buraz wrote: 11/11/2020 14:57

Srećom ne razmišljaju svi kao ti, pa ni članovi Macronove vlade.
A kako ja razmišljam?
"I'm not shocked, when I do my shopping I go to the Breton products section because I am Breton,” he said.
Da, kupujmo naše, podržavajmo domaće. Jesam li ja išta kontra toga rekao?
He also accused the interior minister of holding double standards. “In my district ... there is a large company that exports 500,000 tons of chicken to Saudi Arabia and it's halal chicken. So, I can see that when it allows entire industries to survive and businesses to prosper, and we consider that we are adapting to market demand, then [producing halal food] is not an issue,” Ferrand said.

OK, ali čemu ovo? Da, ministar je izvalio notornu glupost koju nitko razuman neće braniti, ali ja sam prozvao kolegu zbog nepotpunog konteksta i izvlačenje misli koja je njemu trebala za vođenje svoje filozofije i pozvao sam ga na zdravu i argumentiranu debatu. Štoviše ja sam za uvođenje svega što potiče ekonomiju za napredak dok god je u moralnim granicama.
P.S Naravno da je sasvim normalno da su proizvodi odvojeni, prvo prema nekom generalnoj kategoriji, tjestenina, higijena, mliječni proizvodi, mesni proizvodi, tekstil...itd. Pa onda imaš pod kategorije između ostalog hrana za kućne ljubimce, odjeljak za dijabetičare, odjeljak za gurmane...itd.
Pa da, ne razumijem čemu ovo, ovo svi znamo, ali među svim tim proizvodima su i proizvodi označeni "halal", znači halal mlijeko se nalazi s ostalim mlijekom, halal meso se nalazi u istim frižderima kao i ostalo meso, ali označeno da je halal, halal paštete su na istom mjestu gdje i obične paštete, halal čips...
Ta priča da eto odjeljak sa halal proivodima je separacija i poticaj radikalima je samo loš pokušaj sakrivanja islamofobije u FR, dobro mu je ovaj odgovorio dupli standardni. :oops:
Pa i cilj je prodiskutirati njegovu misao, a ne ga nasloviti svim negativnim prije rasprave.

Evo ja ću krenuti kad vas dvojica izbjegavate temu, očito.

U Londonu 2017. sam pošao ući u trgovinu satova, volim satove i sami je centar Londona, jedva sam dočekao ući, prilazim i veli mi stražar, gospodine ne možete unutra, odmah sam shvatio u čemu je riječ, nisam potencijalni kupac za tu kategoriju proizvoda. Ali gledaj sada kolika je tu razlika, ja jednoga dana možda mogu postati bogat i da me taj isti stražar koji me odbio, vuče na kočiji dok gledam koji ću sat kupiti, meni je jedina prepreka novac.

Hajdemo sada na Francusku, tu imaš dvije prepreke. Rasna i religijska. Oni će većinu svog života kupovati u odvojenom dijelu trgovine, bilo to meso, čips, paštete, šta god trebaju kupiti oni će to kupovati na ODVOJENOM dijelu trgovine. Tu nisu pomiješani nehalal mlijeko s halal mlijekom nego su na različitim dijelovima iste trgovine. Znači, "domaći" francuzi će ih čitavo vrijeme gledati kao nekakvu odvojenu skupinu, nema veze što žive zajedno u zgradama, oni su primorani kupovati u izoliranim dijelovima
Sada, kako musliman francuz to može riješiti? Jedan način je da se odmakne od svoje vjere i da kupuje šta mu se sviđa, koji je drugi način?
Da promijeni boju kože?
Koliko god bi se on pokušavao integrirati u ostatak društva nakon odbacivanja vjere opet bi ljudi s kojima je on bio povezan u prošlosti bili odvojeni i "domaćem" francuzu takvi neobični uzorci upadaju u oko, svakoj osobi na svijetu neobična ponašanja i odvajanja od većine upadaju u oči.
Kada bi čak i odbacio religiju, svejedno bi bio gledan drugačije od ostalih, iako s objektivnog stajališta je to razumno, kako se pojedinac osjeća da nakon svih njegovih pokušaja je svejedno izdvojen iz društva. Šta mu ostaje, odbacio je svoj ideološki identitet da bi se normalizirao, a svejedno je odbijen, i u isto vrijeme udaljen od svojih najbližih, i tu bi mogla biti prevaga prema radikalizaciji.

Od malena se uči, zato trebaju ti proizvodi biti na zajedničkim policama kao i ostali proizvodi, možda ne možemo iskorijeniti predrasude kod odraslih, ali možemo naučiti generacije iza nas kako zajedno obitavati.

Vidiš sada na što sam mislio s prozivanjem kolege, objektivnu i zdravu raspravu, a ne prozivanje.

Uzet ću ekstreman primjer, Hitler.
Da, lako ga je nazvati masovnim ubojicom, fašistom i možemo se svi složiti da je bio najgore govno prošlog stoljeća, ali važno je i nama kao pojedincima i kao kolektivu razgovarati o njegovim postupcima da bismo učili od njega i njegovog pokreta i prepoznavali znakove uspostave slične ideologije, tako o svemu, koliko god kontroverzna tema rasprava je jedini način da idemo dalje, nije prozivanje i vrijeđanje, a kamo li kloniranje. ;-)
The 51st State wrote: 11/11/2020 17:23

Najbolje je rjesenje da svi proizvodi budu halal.
Najbolje je da su svi ja. 8)
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3093 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 19:27
Milenkov buraz wrote: 11/11/2020 14:57

Srećom ne razmišljaju svi kao ti, pa ni članovi Macronove vlade.
A kako ja razmišljam?
Suprotno gore izrečenog stava.

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 19:27
"I'm not shocked, when I do my shopping I go to the Breton products section because I am Breton,” he said.
Da, kupujmo naše, podržavajmo domaće. Jesam li ja išta kontra toga rekao?
He also accused the interior minister of holding double standards. “In my district ... there is a large company that exports 500,000 tons of chicken to Saudi Arabia and it's halal chicken. So, I can see that when it allows entire industries to survive and businesses to prosper, and we consider that we are adapting to market demand, then [producing halal food] is not an issue,” Ferrand said.

OK, ali čemu ovo? Da, ministar je izvalio notornu glupost koju nitko razuman neće braniti, ali ja sam prozvao kolegu zbog nepotpunog konteksta i izvlačenje misli koja je njemu trebala za vođenje svoje filozofije i pozvao sam ga na zdravu i argumentiranu debatu. Štoviše ja sam za uvođenje svega što potiče ekonomiju za napredak dok god je u moralnim granicama.
P.S Naravno da je sasvim normalno da su proizvodi odvojeni, prvo prema nekom generalnoj kategoriji, tjestenina, higijena, mliječni proizvodi, mesni proizvodi, tekstil...itd. Pa onda imaš pod kategorije između ostalog hrana za kućne ljubimce, odjeljak za dijabetičare, odjeljak za gurmane...itd.
Pa da, ne razumijem čemu ovo, ovo svi znamo, ali među svim tim proizvodima su i proizvodi označeni "halal", znači halal mlijeko se nalazi s ostalim mlijekom, halal meso se nalazi u istim frižderima kao i ostalo meso, ali označeno da je halal, halal paštete su na istom mjestu gdje i obične paštete, halal čips...
Ta priča da eto odjeljak sa halal proivodima je separacija i poticaj radikalima je samo loš pokušaj sakrivanja islamofobije u FR, dobro mu je ovaj odgovorio dupli standardni. :oops:
Pa i cilj je prodiskutirati njegovu misao, a ne ga nasloviti svim negativnim prije rasprave.

Evo ja ću krenuti kad vas dvojica izbjegavate temu, očito.

U Londonu 2017. sam pošao ući u trgovinu satova, volim satove i sami je centar Londona, jedva sam dočekao ući, prilazim i veli mi stražar, gospodine ne možete unutra, odmah sam shvatio u čemu je riječ, nisam potencijalni kupac za tu kategoriju proizvoda. Ali gledaj sada kolika je tu razlika, ja jednoga dana možda mogu postati bogat i da me taj isti stražar koji me odbio, vuče na kočiji dok gledam koji ću sat kupiti, meni je jedina prepreka novac.

Hajdemo sada na Francusku, tu imaš dvije prepreke. Rasna i religijska. Oni će većinu svog života kupovati u odvojenom dijelu trgovine, bilo to meso, čips, paštete, šta god trebaju kupiti oni će to kupovati na ODVOJENOM dijelu trgovine. Tu nisu pomiješani nehalal mlijeko s halal mlijekom nego su na različitim dijelovima iste trgovine. Znači, "domaći" francuzi će ih čitavo vrijeme gledati kao nekakvu odvojenu skupinu, nema veze što žive zajedno u zgradama, oni su primorani kupovati u izoliranim dijelovima
Sada, kako musliman francuz to može riješiti? Jedan način je da se odmakne od svoje vjere i da kupuje šta mu se sviđa, koji je drugi način?
Da promijeni boju kože?
Koliko god bi se on pokušavao integrirati u ostatak društva nakon odbacivanja vjere opet bi ljudi s kojima je on bio povezan u prošlosti bili odvojeni i "domaćem" francuzu takvi neobični uzorci upadaju u oko, svakoj osobi na svijetu neobična ponašanja i odvajanja od većine upadaju u oči.
Kada bi čak i odbacio religiju, svejedno bi bio gledan drugačije od ostalih, iako s objektivnog stajališta je to razumno, kako se pojedinac osjeća da nakon svih njegovih pokušaja je svejedno izdvojen iz društva. Šta mu ostaje, odbacio je svoj ideološki identitet da bi se normalizirao, a svejedno je odbijen, i u isto vrijeme udaljen od svojih najbližih, i tu bi mogla biti prevaga prema radikalizaciji.

Od malena se uči, zato trebaju ti proizvodi biti na zajedničkim policama kao i ostali proizvodi, možda ne možemo iskorijeniti predrasude kod odraslih, ali možemo naučiti generacije iza nas kako zajedno obitavati.

Vidiš sada na što sam mislio s prozivanjem kolege, objektivnu i zdravu raspravu, a ne prozivanje.

Uzet ću ekstreman primjer, Hitler.
Da, lako ga je nazvati masovnim ubojicom, fašistom i možemo se svi složiti da je bio najgore govno prošlog stoljeća, ali važno je i nama kao pojedincima i kao kolektivu razgovarati o njegovim postupcima da bismo učili od njega i njegovog pokreta i prepoznavali znakove uspostave slične ideologije, tako o svemu, koliko god kontroverzna tema rasprava je jedini način da idemo dalje, nije prozivanje i vrijeđanje, a kamo li kloniranje. ;-)
The 51st State wrote: 11/11/2020 17:23

Najbolje je rjesenje da svi proizvodi budu halal.
Najbolje je da su svi ja. 8)
Ja kada uđem recimo u Mercator unaprijed znam šta kupujem u 90% slučajeva, vjerujem da postoje odjeljci gdje rijekto uđem ili gotovo nikad. Da li tim svojim neulaskom diskriminiram nekog? Da li sam svojim neulaženjem u pojedine odjele u Mercatoru diskriminiran? Apsolutno ne, tako da ta priča pada u vodu. Do duše kod nas je zaista dosta proizvoda halal, čak i iz Srbije i Hrvatske tako da je to malo drugačija pozicija nego u FR ali opet ne vidim kako se time iko diskriminira? Da li police sa posebnim proizvodima za dijabetičare nekoga diskriminiraju ili police sa bezglutenskim proizvodima? Po mom sudu ne. Ovo sliči onoj raspravi kada su vrištali da u BBI centru ne mogu popiti alkohol ili kupiti svinjsku šunku i kao eto diskriminacija. Onda ih neko pita kako diskiminacija ako možeš kupiti u 10 ostalih centra u gradu i u stotinu drugih kafana popiti alkohol. :shock:

Francuska pleše na vrlo tankom ledu islamofobije. Najbolji primjer takvog islamofobičnog ponašanja je dešavanaj oko Nagorno Karabaha. Pratio sam izjave i u vezi Nagorno Karabaha i to samo zlonamjeran ne može da vidi. Najsmješnije je što i sada kao Francuska predlaže plan za Nagorno Karabah a Azeri doslovno pregazili vojnički Armene, potpisali sve što su Azeri tražili, ta nakaradna tvorevina više ne postoji, ali eto Francuzi i dalje po svome.
Last edited by Milenkov buraz on 11/11/2020 19:50, edited 2 times in total.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#3094 Re: Neredi u Francuskoj

Post by The 51st State »

Ne znam sta mu objasnjavas, u zadnjijh deset dana skinuli dva clanaka sa neta koji su kritikovali francuski sistem, a vamo se satro brani sloboda govora. Ono jeste sloboda ali kako ja kazem.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3095 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

@idiotSvjetski

Još nešto, ta priča o tobožnjoj diskiminaciji sa posebnim odjeljicima mi je onako degutantna i sa stanovišta ekonomije. To je kada država zabada nos tamo gdje joj nije mjesto. Na kraju šta nekog briga u koje odjeljke u supermarketu ja ulazim, u koje trgovine, to je valjda prvenstveno pitanje ekonomije, ponude i potražnje. Ako želim idem kod starog Abrahama u malu lokalnu trgovinu na čošku da kupim Košer hranu jer to je pravo mog izbora ili će mi to država zabraniti i odrediti kako ću kupovati recimo Košer hranu? Zašto bi Košer bila pomiješana sa ostalom hranom ili halal? Pa to se kosi sa elementarnim ljudskim pravima da za svoj novac imam pravo odrrediti da li kupujem u maloj trgovini ili u supermarketu ili naručim online u krajnjoj liniji.
idiotSvjetski
Posts: 7
Joined: 16/10/2020 14:13
Location: StarMo

#3096 Re: Neredi u Francuskoj

Post by idiotSvjetski »

Milenkov buraz wrote: 11/11/2020 19:45
Suprotno gore izrečenog stava.
Ja sam glup i ne razumijem na šta ciljaš.
Molim te, vidim znaš pisati, pa napiši fino, nemoj se bojati.
Ja kada uđem recimo u Mercator unaprijed znam šta kupujem u 90% slučajeva, vjerujem da postoje odjeljci gdje rijekto uđem ili gotovo nikad. Da li tim svojim neulaskom diskriminiram nekog? Da li sam svojim neulaženjem u pojedine odjele u Mercatoru diskriminiran? Apsolutno ne, tako da ta priča pada u vodu.


OK, ne kužim tvoju poantu ovog dijela.
Ono što želim reći, zamisli da si došao u Francusku i da ti trgovina ODREDI mjesto gdje ti kupuješ i mjesto gdje ostali kupuju, je li sada kužiš? Onda si diskriminiran, znači tvoja skupina (1) je smještena na jedno mjesto, dok ostale (x) su zajedno na 1 mjestu, ne na x mjesta.
Da li police sa posebnim proizvodima za dijabetičare nekoga diskriminiraju ili police sa bezglutenskim proizvodima? Po mom sudu ne.
Prvo, uspoređuješ zdravstvene probleme sa društveno-ideološkim, drugo, nigdje osim u DMu nisam vidio takav način podjele hrane, a oni se ne mogu usporediti sa supermarketima jer im nije cilj prodaja svih tipova hrane nego healthy diet.

Francuska pleše na vrlo tankom ledu islamofobije. Najbolji primjer takvog islamofobičnog ponašanja je dešavanaj oko Nagorno Karabaha. Pratio sam izjave i u vezi Nagorno Karabaha i to samo zlonamjeran ne može da vidi. Najsmješnije je što i sada kao Francuska predlaže plan za Nagorno Karabah a Azeri doslovno pregazili vojnički Armene, potpisali sve što su Azeri tražili, ta nakaradna tvorevina više ne postoji, ali eto Francuzi i dalje po svome.
To ne rade iz religioznih razloga nego iz političko-ekonomskih. Popuštanjem utjecaja SADa puno država je ugrabilo priliku da zauzme i uspostavi nekakav utjecaj. Pravi primjer je taj koji si naveo, Turska i Francuska.

Još nešto, ta priča o tobožnjoj diskiminaciji sa posebnim odjeljicima mi je onako degutantna i sa stanovišta ekonomije. To je kada država zabada nos tamo gdje joj nije mjesto. Na kraju šta nekog briga u koje odjeljke u supermarketu ja ulazim, u koje trgovine, to je valjda prvenstveno pitanje ekonomije, ponude i potražnje. Ako želim idem kod starog Abrahama u malu lokalnu trgovinu na čošku da kupim Košer hranu jer to je pravo mog izbora ili će mi to država zabraniti i odrediti kako ću kupovati recimo Košer hranu?
Nije riječ gdje kupuješ, riječ je o izolaciji i odbacivanju jedne skupine ljudi. Država ima apsolutno pravo ubadati nos kad je riječ o ljudskim pravima.
Zašto bi Košer bila pomiješana sa ostalom hranom ili halal?
Evo kod nas je pomiješana, ima li kakvih problema u trgovinama?
U Bingu svinjetina i halal meso se dodiruju praktički, nisam nigdje vidio probleme, ili griješim?
Pa to se kosi sa elementarnim ljudskim pravima da za svoj novac imam pravo odrrediti da li kupujem u maloj trgovini ili u supermarketu ili naručim online u krajnjoj liniji.
:? :-)
Ne razumijem? Krši se sa osnovnim ljudskim pravima kada ti imaš pravo birati kako ćeš kupiti hranu?

turgut wrote: 11/11/2020 20:29

da skratimo naglabanje i šupljiranje?, je li priča O HRANI uopće došla do tog nivoa i to od strane političara iz samog vrha države da o tome vode polemiku šta onda očekivat u nekoj budućnosti za 10-20 godina??
Da, političari su, trebaju razgovarati o svemu, i o problemima i tamo gdje nema problema.
vidi, ja zaista nemam problem,(možeš to shvatiti kako hoćeš ali do kraja sam ozbiljan i stojim iza ovog što kažem) da sve vlade u svakoj državi i po cijeloj Europi kažu i narede muslimanima, donesu zakone na najvišem nivou po kojim muslimani moraju napustiti te države, prodati imovinu razmijeniti, ponijeti itd, ali da moraju napustiti u nekom roku
A jebi ga sada, ljutiš se na njih zbog "fašizma" i sličnih stvari i onda JAVNO govoriš da se ne bi ljutio da ih sve protjeraju, koristeći FAŠISTIČKE metode. Ne znam šta bi trebao napisati na ovo.
kao recimo što je postojao ugovor polovinom 19. vijeka od strane Kneževine Srbije i Turske, ovako je samo natezanje do nekih novih aušvica, treblinki, mathauzena... a sposobni su za takvo što, ooo itekako su sposobni, već su to dokazali i pokazali.
Naravno, desnica je u porastu, ali da će se dogoditi nešto što se dogodilo Židovima i Romima u 2. svjetskom ratu, to ne.
The 51st State wrote: 11/11/2020 19:47 Ne znam sta mu objasnjavas, u zadnjijh deset dana skinuli dva clanaka sa neta koji su kritikovali francuski sistem, a vamo se satro brani sloboda govora. Ono jeste sloboda ali kako ja kazem.
O čemu ti sad pričaš? Jesi sposobna/sposoban držati se trenutne teme rasprave na koju odgovaraš? :skoljka:
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3097 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 21:06
OK, ne kužim tvoju poantu ovog dijela.
Ono što želim reći, zamisli da si došao u Francusku i da ti trgovina ODREDI mjesto gdje ti kupuješ i mjesto gdje ostali kupuju, je li sada kužiš? Onda si diskriminiran, znači tvoja skupina (1) je smještena na jedno mjesto, dok ostale (x) su zajedno na 1 mjestu, ne na x mjesta.
Pa po tvome i sada sam/smo diskriminiran(i) jer je recimo u Mercatoru svinjetina odvojena od ostalih mesnih proizvoda, govorim za suhomesnate proizvode. Imaju čak i posebne mašine za razanje. Dakle to je po tvom diskriminacija? :-)

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 21:06Prvo, uspoređuješ zdravstvene probleme sa društveno-ideološkim, drugo, nigdje osim u DMu nisam vidio takav način podjele hrane, a oni se ne mogu usporediti sa supermarketima jer im nije cilj prodaja svih tipova hrane nego healthy diet.
Imaš u Mercatoru čitavu policu sada nekim stvrima za dijabetičare. Nema to veze zdravstveni ili neki drugi razlozi. Zašto da država određuje kako će recimo neki Muhamed ili Abraham u svojoj privatnoj radnji rasporediti proizvode u istoj, vidiš li koliko je ovo suludo?

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 21:06To ne rade iz religioznih razloga nego iz političko-ekonomskih. Popuštanjem utjecaja SADa puno država je ugrabilo priliku da zauzme i uspostavi nekakav utjecaj. Pravi primjer je taj koji si naveo, Turska i Francuska.
Daj molim te, budi ozbiljan. Nagorno *ebeni Karabah niko nije priznao, sve UN odluke idu u prilog da je to dio Azerbedžana i ti sada tvrdiš nisu religijski već političko-ekonomski razlozi. Give me a break! Nema uporišta ni političkog ni ekonomskog osim religijskog, pogledaj komentare Francuza ili recimo Hrvata, braća kršćani...itd.

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 21:06Nije riječ gdje kupuješ, riječ je o izolaciji i odbacivanju jedne skupine ljudi. Država ima apsolutno pravo ubadati nos kad je riječ o ljudskim pravima.
Kako odbacuje jednu skupinu time što proizvodi košer, halal, gluten free, foods for people living with diabetes...itd. podijeljeni u posebne police? :shock: Molim te prosvijetli me. Meni je to sasvim normalno i volio bih da je sve tako podjeljeno tako da ne moram tražiti recimo gluten free pahuljie među desetinama drugih već lijepo odmah u tom odjeljku znam da su sve te i te...npr. Koja se tu ljudksa prava konkretno krše i šta država ima sa tim da određuje recimo npr. Mercatoru (privatnoj firmi) šta će prodavati kako će slagati police? Pa čuješ li ti sebe? :-)
idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 21:06Evo kod nas je pomiješana, ima li kakvih problema u trgovinama?
U Bingu svinjetina i halal meso se dodiruju praktički, nisam nigdje vidio probleme, ili griješim?
Kod nas jeste a šta i da nije? Koga to ugrožava, pa ne možeš nikoa natjerati kako da slaže svoje police u privatnom biznisu šta je tebi. Po meni ovo je čisto ekonomska stvar svakog privatnog biznisa koju ciljanu grupu želi da privuče. Prodavnica kineskih čajeva očigledno nastoji da privuče ljubitelje čajeva, prodavnica košer hrane očito pokušava da privuče one koji konzumiraju takvu vrstu hrane i kojima je stalo da ta određena hrana bude pripremljena na određeni način, isto važi i za halal, svinjsko meso, konjetinu (francuzi je vole)...itd. Dovoditi hranu u taj kontekst da hrana nekoga diskriminira, način pripreme ili proadje je ludo da ne može biti luđe.

idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 21:06 :? :-)
Ne razumijem? Krši se sa osnovnim ljudskim pravima kada ti imaš pravo birati kako ćeš kupiti hranu?
Krši se pravo pojedinca da bira da li da kupuje hranu u prodavnicama koje imaju većinom ili samo halala ili košer. Ne pravi se naivan.
idiotSvjetski
Posts: 7
Joined: 16/10/2020 14:13
Location: StarMo

#3098 Re: Neredi u Francuskoj

Post by idiotSvjetski »

Milenkov buraz wrote: 11/11/2020 21:36

Pa po tvome i sada sam/smo diskriminiran(i) jer je recimo u Mercatoru svinjetina odvojena od ostalih mesnih proizvoda, govorim za suhomesnate proizvode. Imaju čak i posebne mašine za razanje. Dakle to je po tvom diskriminacija? :-)
O čemu ti? Je li me trollaš ili si ozbiljan?
Uspoređuješ lokaciju jednog proizvoda koji je tu smješten zbog muslimanske populacije, s čitavim dijelom trgovine u kojem su samo halal proizvodi. Znači ti halal proizvodi su samo na tom mjestu u trgovini, nigdje drugo.

Ako želiš kupiti svinjetinu, uzet ćeš ju tu, a sve ostale proizvode imaš gdje se ostali proizvodi nalaze. Usporedba ti je katastrofalna.
Imaš u Mercatoru čitavu policu sada nekim stvrima za dijabetičare. Nema to veze zdravstveni ili neki drugi razlozi. Zašto da država određuje kako će recimo neki Muhamed ili Abraham u svojoj privatnoj radnji rasporediti proizvode u istoj, vidiš li koliko je ovo suludo?
Dobro, nisam upoznat s njihovom politikom u Mercatoru, ali budi realan. Dijabetičar mora biti precizan s hranom jer MU JE TO PO ŽIVOT VAŽNO! Isto tako i ljudi s celijakijom, i intolerantni na laktozu, i svi slični problemi. I ti takve probleme uspoređuješ s halal prehranom, čestitam.
Daj molim te, budi ozbiljan. Nagorno *ebeni Karabah niko nije priznao, sve UN odluke idu u prilog da je to dio Azerbedžana i ti sada tvrdiš nisu religijski već političko-ekonomski razlozi. Give me a break! Nema uporišta ni političkog ni ekonomskog osim religijskog, pogledaj komentare Francuza ili recimo Hrvata, braća kršćani...itd.
Kakve veze imaju komentari po socijalnim mrežama s potezima političara????????????
Francuska je u hladnom sukobu s Turskom, ako nisi primijetio obe države idu kontra jedna drugoj o svim problemima, boli ih briga o kakvom sukobu je riječ, tko je u pravu, a tko nije. A kako ti tvrdiš da je samo religijski razlog, šta je s ostalim državama Srednjeg Istoka?
Kako odbacuje jednu skupinu time što proizvodi košer, halal, gluten free, foods for people living with diabetes...itd. podijeljeni u posebne police? :shock: Molim te prosvijetli me. Meni je to sasvim normalno i volio bih da je sve tako podjeljeno tako da ne moram tražiti recimo gluten free pahuljie među desetinama drugih već lijepo odmah u tom odjeljku znam da su sve te i te...
Ne mogu.
Jer je stvar integracije u društvo, kako ne shvaćaš, je li možda sa zidom raspravljam?
Izdvajaš jednu skupinu u jedno mjesto, sve ostale skupine kupuju na istom mjestu.
Dođeš u poštu kao homoseksualac, i imaš jedan šalter gdje svi homoseksualci idu, a na svim ostalim može tko hoće, Bošnjak, Hrvat, Srbin, Mongol, trans, Kinez, beskućnik. Kakva će reakcija ljudi biti na taj jedan red gdje su oni izolirani? Ili ti je drago što homoseksualci mogu odmah lako na red?
npr. Koja se tu ljudksa prava konkretno krše i šta država ima sa tim da određuje recimo npr. Mercatoru (privatnoj firmi) šta će prodavati kako će slagati police? Pa čuješ li ti sebe? :-)
Ovo gore napisano.
Država ima pravo i dužnost zaštiti svakog građanina i pružit mu ugodan i integriran život u zajednici.
idiotSvjetski wrote: 11/11/2020 21:06Evo kod nas je pomiješana, ima li kakvih problema u trgovinama?
U Bingu svinjetina i halal meso se dodiruju praktički, nisam nigdje vidio probleme, ili griješim?
Kod nas jeste a šta i da nije? Koga to ugrožava, pa ne možeš nikoa natjerati kako da slaže svoje police u privatnom biznisu šta je tebi.
Po meni ovo je čisto ekonomska stvar svakog privatnog biznisa koju ciljanu grupu želi da privuče.
Aha, znači, nije ti onda problem izolacija i nemogućnost stvaranja navike domicilnog stanovništva na suživot s pridošlima, ali ćeš srati na sva zvona o islamofobiji? Odluči se, sjediš na dvije stolice.
Ako treba napraviti tako minimalnu razliku u slaganju proizvoda da bi se pospješio suživot s ostalima, ti ne bi te proizvode stavio s ostalima s minimalnim utjecajem na ekonomiju?
Prodavnica kineskih čajeva očigledno nastoji da privuče ljubitelje čajeva, prodavnica košer hrane očito pokušava da privuče one koji konzumiraju takvu vrstu hrane i kojima je stalo da ta određena hrana bude pripremljena na određeni način, isto važi i za halal, svinjsko meso, konjetinu (francuzi je vole)...itd. Dovoditi hranu u taj kontekst da hrana nekoga diskriminira, način pripreme ili proadje je ludo da ne može biti luđe.
Opet si mašio čitavu poantu, ali ne čudi me više. Sada pričaš o specijaliziranim trgovinama, riječ je o velikim.
Krši se pravo pojedinca da bira da li da kupuje hranu u prodavnicama koje imaju većinom ili samo halala ili košer. Ne pravi se naivan.
Doslovno nisi to napisao. pročitaj opet svoju rečenicu, nije ništa uređivano na njoj, pokušaj 5 puta pročitati.
Pa to se kosi sa elementarnim ljudskim pravima da za svoj novac imam pravo odrrediti da li kupujem u maloj trgovini ili u supermarketu ili naručim online u krajnjoj liniji.
U prijevodu, krši se s ljudskim pravima KADA TI IMAŠ pravo određivati gdje ćeš kupovati hranu. Mani se alkohola dok postove pišeš.
Suprotno gore izrečenog stava.
Ja sam glup i ne razumijem na šta ciljaš.
Molim te, vidim znaš pisati, pa napiši fino, nemoj se bojati.
Hoću li dobiti odgovor na ovo?! :?
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#3099 Re: Neredi u Francuskoj

Post by neko_sa_strane »

Jeste li se stvarno na temi o Francuskoj zakačili o tome gdje koje proizvode možeš kupiti?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#3100 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Milenkov buraz »

neko_sa_strane wrote: 12/11/2020 14:01 Jeste li se stvarno na temi o Francuskoj zakačili o tome gdje koje proizvode možeš kupiti?
Ma ja odustajem, čovjek vergla svoje, izdvojen halal proizvod je prijetnja francuskoj slobodi...e jake mi slobode kada joj je pozicija u supermarketu tog nekog proizvoda prijetnja. :lol: Još mu pride dam članak gdje i Marconov ministar kritikuje ovakav stav ali on po svom. Zamisli država ti kaže ne smiješ u jednoj polici imati više od 250 halal proizvoda već ih moraš razbacati po prodavnici jer mogao bi se neko osječati ugroženim ako prođe pored te police. :lol:
Post Reply