Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
r00tf
Posts: 110
Joined: 21/11/2019 16:46

#851 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by r00tf »

jelleMania wrote: 05/11/2020 12:43 Svakako otidji uradi predracun ...al to mozes i nakon prve ponude ako ne budes zadovoljan ... da bezze ne placas procjenu , a budes npr zadovoljan prvom ponudom
Da li ce to sta uticati na proces ukoliko to uradim tek nakon prve ponude ili je nebitno ?

avijon wrote: 05/11/2020 12:46
r00tf wrote: 05/11/2020 12:27 ekipa treba mi neki savjet ko se susretao sa sljedecim, naime radi se o tome sudar djevojka vozila moje auto znaci neki lola uzeo prvenstvo prolaza sudar hajmo reci u metar dva neizbjezan policija uvidaj momak taj kriv 100% kamere na licu mjesta sve snimile policija pregledala sve stanje sljedece ja sam prijavio sudar svom osiguranju i sve izasli na teren auto dibidus kaze ovaj momak 99,99% da je totalka ali iz internih informacija sam dobio da je taj okrivljeni isto osiguranje kao i ja sada pitanje da li ce sta uticati jer je isto osiguranje, drugo da li je pametno da idem na procjenu u servis npr asa ac quattro radi predracuna da mogu priloziti kao zalbu ako ponude neku smijesnu cifru svaki savjet mi je dobrodosao prvi put mi se ovako nesto desava. :-D
Uzmi advokata nekog ako je vec veca steta, neces sam nista uspjet vjerojatno.

Ekspertiza, restitucija, mondi consulting i imas jos prelistaj po ovoj temi advokata
To da svakako jer sa ovim zoharima ja mislim da drugacije se ni ne moze pricati
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#852 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by bordo gandalf »

r00tf wrote: 05/11/2020 12:27 ekipa treba mi neki savjet ko se susretao sa sljedecim, naime radi se o tome sudar djevojka vozila moje auto znaci neki lola uzeo prvenstvo prolaza sudar hajmo reci u metar dva neizbjezan policija uvidaj momak taj kriv 100% kamere na licu mjesta sve snimile policija pregledala sve stanje sljedece ja sam prijavio sudar svom osiguranju i sve izasli na teren auto dibidus kaze ovaj momak 99,99% da je totalka ali iz internih informacija sam dobio da je taj okrivljeni isto osiguranje kao i ja sada pitanje da li ce sta uticati jer je isto osiguranje, drugo da li je pametno da idem na procjenu u servis npr asa ac quattro radi predracuna da mogu priloziti kao zalbu ako ponude neku smijesnu cifru svaki savjet mi je dobrodosao prvi put mi se ovako nesto desava. :-D
Ja sam advokatu odma predao, nisam se nista peglao izvukao i vise nego sto sam ocekivao
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#853 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by NediM17 »

Pitanje je vrijednosti vozila, ako visina stete nadilazi vrijednost vozila proglasice totalku, dobices nesto para i mozda ti ostave leshinu.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#854 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by jelleMania »

Nema veze to s procesom ...ako ne budes zadovoljan ponudom , onda radis predracun i pravac advokatu ... ha ja ...

Meni su prvu procjenu dali 600 km Sarajevo osiguranje , onda odem uradit predracun koji je iznosio 4.300 normalno s rukama i radnim satima sto se ne racuna u ponudu , otiso advokatu na kraju dobio 3.100 ... ja bio prezadovoljan
Last edited by jelleMania on 05/11/2020 13:21, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#855 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by NediM17 »

Samo nam jos napisi koliko ti je otprilike auto vrijedilo u tom momentu.
User avatar
r00tf
Posts: 110
Joined: 21/11/2019 16:46

#856 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by r00tf »

NediM17 wrote: 05/11/2020 13:20 Samo nam jos napisi koliko ti je otprilike auto vrijedilo u tom momentu.
Ne znam hajmo reci 9-10k ova godina oprema kilometraza itd,
Image

Image
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9902
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#857 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by bordo gandalf »

r00tf wrote: 05/11/2020 13:28
NediM17 wrote: 05/11/2020 13:20 Samo nam jos napisi koliko ti je otprilike auto vrijedilo u tom momentu.
Ne znam hajmo reci 9-10k ova godina oprema kilometraza itd,
Image

Image
Tvoja procjena vrijednosti vozila ti ne vazi ne pije ti vode oprema felge i sl. Meni je advokat racunao po kataloskoj vrijednosti, vrijednost novog vozila pa se oduzima na godine na predjene kilometre...
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#858 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Evolution_IV »

nista to,jos ako su krakovi savijeni batali...uzmi koliko mozes a njega na otpad ili prodaj ono dijelova koji su citavi..
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#859 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by jelleMania »

Evolution_IV wrote: 05/11/2020 13:54 nista to,jos ako su krakovi savijeni batali...uzmi koliko mozes a njega na otpad ili prodaj ono dijelova koji su citavi..
Uf kako ce ovo neko napravit i stavit na pik :D
User avatar
r00tf
Posts: 110
Joined: 21/11/2019 16:46

#860 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by r00tf »

Evolution_IV wrote: 05/11/2020 13:54 nista to,jos ako su krakovi savijeni batali...uzmi koliko mozes a njega na otpad ili prodaj ono dijelova koji su citavi..
Krakovi propali u pod jedan se skroz iskrivio drugi kreno za njim bukvalno Bog sami zna sta je sve ispod auta otislo ulje iscurilo i sve moguce nema mu hajra ni na piku vise hahah
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#861 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Optimist »

Jel lola skretao na pumpu preko pune?
P. S. Na istom mjestu je Fahrudin Solak odletio sa motora jer mu je auto presjeklo put
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#862 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by preludezalude »

r00tf wrote: 05/11/2020 13:28
NediM17 wrote: 05/11/2020 13:20 Samo nam jos napisi koliko ti je otprilike auto vrijedilo u tom momentu.
Ne znam hajmo reci 9-10k ova godina oprema kilometraza itd,
Image

Image
To koliko ti mislis da vrijedi nema veze. Gleda se kataloska vrijednost. Ako je starije od 10 godina onda vrijedi 10% od cijene novog.
avijon
Posts: 1529
Joined: 20/08/2012 22:10

#863 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by avijon »

r00tf wrote: 05/11/2020 13:28
NediM17 wrote: 05/11/2020 13:20 Samo nam jos napisi koliko ti je otprilike auto vrijedilo u tom momentu.
Ne znam hajmo reci 9-10k ova godina oprema kilometraza itd,
Image

Image
Hos prodat felge :lol:
User avatar
Evolution_IV
Posts: 13209
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#864 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Evolution_IV »

r00tf wrote: 05/11/2020 14:02
Evolution_IV wrote: 05/11/2020 13:54 nista to,jos ako su krakovi savijeni batali...uzmi koliko mozes a njega na otpad ili prodaj ono dijelova koji su citavi..
Krakovi propali u pod jedan se skroz iskrivio drugi kreno za njim bukvalno Bog sami zna sta je sve ispod auta otislo ulje iscurilo i sve moguce nema mu hajra ni na piku vise hahah
:thumbup:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#865 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by azdralovic »

Imas agencije koje se sada bave naplatom osiguranja... izvuci ce ti max cijenu i naplate neku sitnu proviziju a oni se bave papirologijom za tebe
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#866 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Dzematlija »

azdralovic wrote: 06/11/2020 08:26 Imas agencije koje se sada bave naplatom osiguranja... izvuci ce ti max cijenu i naplate neku sitnu proviziju a oni se bave papirologijom za tebe
Koje agencije na primjer?
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#867 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by azdralovic »

Dzematlija wrote: 06/11/2020 13:19
azdralovic wrote: 06/11/2020 08:26 Imas agencije koje se sada bave naplatom osiguranja... izvuci ce ti max cijenu i naplate neku sitnu proviziju a oni se bave papirologijom za tebe
Koje agencije na primjer?
Da ne bude da nekoga reklamiram, licno srecom nisam imao potrebe za ovim, ali raja koja jeste stvarno hvali. Izbacio sam prvih par sa google:

https://naplatastete.ba/
http://restitucija.ba/
http://naplata-stete.ba/
http://www.agencija-temida.ba/
http://www.karpos.ba/
User avatar
r00tf
Posts: 110
Joined: 21/11/2019 16:46

#868 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by r00tf »

avijon wrote: 05/11/2020 20:06
r00tf wrote: 05/11/2020 13:28
NediM17 wrote: 05/11/2020 13:20 Samo nam jos napisi koliko ti je otprilike auto vrijedilo u tom momentu.
Ne znam hajmo reci 9-10k ova godina oprema kilometraza itd,
Image

Image
Hos prodat felge :lol:

Kaze prvo pitanje poslije udesa :D :lol:
HeyJo2
Posts: 5
Joined: 10/11/2020 19:28

#869 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by HeyJo2 »

Pozz raja, nemam iskustva sa ovim pa sam u nedoumici.
Ljetos sam napravio štetu kod preticanja, zakačio drugi auto, oba auta registrovana, sve validno, zapisnik, šteta minimalna, oko 200 KM.
I dođe mi sada poštom od mog osiguranja zahtjev za naplatu štete, ja njima trebam platiti to što su isplatili oštećenoj osobi tj. vlasniku auta.
Ne kontam zašto plaćam osiguranje, valjda je ono dužno da nadoknadi štetu, zato i postoji, je li ovo regularno?
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#870 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by artur morgan »

Osiguranje ima pravo regresa od osiguranika u tacno predvidjenim slucajevima, a najcesce je voznja pod uticajem alkohola ili voznja bez vozacke dozvole.
HeyJo2
Posts: 5
Joined: 10/11/2020 19:28

#871 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by HeyJo2 »

Evo skontao sam kad sam bolje pročitao, vodi se da sam napustio mjesto (to je jedan od tih tačno predviđenih slučajeva, pogledao sam zakon o osiguranju).

Ali fora je da sam stao i oštećenoj stranci ponudio nadoknadu u kešu, stranka to nije prihvatila, zvala je policiju, ja nisam mogao čekati zbog obaveza, ostavio sam lične podatke, broj tablice, policija je sutradan uzela izjavu od mene gdje tvrdim da sam opravdano napustio mjesto, nakon što sam stao i pogledao štetu i ponudio novac, e sad ne znam da li se mogu vaditi na to da nisam POBJEGAO, nego sam stao, dao podatke i lagano otišao jer sam imao bitnijih obaveza od jedne parnice na vratima?
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#872 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Dzontra_Volta »

HeyJo2 wrote: 10/11/2020 21:10 Evo skontao sam kad sam bolje pročitao, vodi se da sam napustio mjesto (to je jedan od tih tačno predviđenih slučajeva, pogledao sam zakon o osiguranju).

Ali fora je da sam stao i oštećenoj stranci ponudio nadoknadu u kešu, stranka to nije prihvatila, zvala je policiju, ja nisam mogao čekati zbog obaveza, ostavio sam lične podatke, broj tablice, policija je sutradan uzela izjavu od mene gdje tvrdim da sam opravdano napustio mjesto, nakon što sam stao i pogledao štetu i ponudio novac, e sad ne znam da li se mogu vaditi na to da nisam POBJEGAO, nego sam stao, dao podatke i lagano otišao jer sam imao bitnijih obaveza od jedne parnice na vratima?
Pa ako ti neće nastradati bonus, meni to ispada bolja varijanta. Plati dvije stoje, ispadne kao da si platio tom liku i sve ok.
artur morgan
Posts: 2829
Joined: 30/04/2020 19:47

#873 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by artur morgan »

To po meni ne moze biti razlog da traze od tebe da im nadoknadis iznos koji je tvoje osiguranje platilo. Samo u ovim slucajevima regres se moze traziti :
Pravo regresa od osiguranika
Osiguravač od autoodgovornosti koji je isplatio naknadu oštećenom u saobraćajnoj nezgodi koju su prouzrokovala lica čija je odgovornost prema trećim stranama pokrivena ovim Zakonom i ako je njihova ugovorna odgovornost isključena u niže navedenim slučajevima, imat će pravo da naknadu potražuje od lica koja su odgovorna za nezgodu u skladu sa važećim
propisima, ali samo u sljedećim slučajevima:
– kada je nezgoda izazvana namjerno;
– kada je vozač upravljao vozilom bez vozačke dozvole;
– kada je lice koje je odgovorno za nezgodu upravljalo vozilom bez saglasnosti osiguranika. U ovom slučaju osiguravač može potraživati regres samo od vozača;
– kada je vozač ukrao vozilo ili kada je upravljao njime znajući da je ukradeno;
– kada vozilo koje je prouzrokovalo nezgodu nije korišteno u svrhu koja je navedena u ugovoru o osiguranju;
– kada je vozač bio pod uticajem alkohola ili droga koje su ga sprečavale da ima kontrolu nad vozilom.
Clan 13. Zakona o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila i ostale odredbe o obaveznom osiguranju od odgovornosti.

Napisi im prigovor.
benjamin1992
Posts: 179
Joined: 05/08/2011 14:58

#874 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by benjamin1992 »

Dzontra_Volta wrote: 10/11/2020 21:17
HeyJo2 wrote: 10/11/2020 21:10 Evo skontao sam kad sam bolje pročitao, vodi se da sam napustio mjesto (to je jedan od tih tačno predviđenih slučajeva, pogledao sam zakon o osiguranju).

Ali fora je da sam stao i oštećenoj stranci ponudio nadoknadu u kešu, stranka to nije prihvatila, zvala je policiju, ja nisam mogao čekati zbog obaveza, ostavio sam lične podatke, broj tablice, policija je sutradan uzela izjavu od mene gdje tvrdim da sam opravdano napustio mjesto, nakon što sam stao i pogledao štetu i ponudio novac, e sad ne znam da li se mogu vaditi na to da nisam POBJEGAO, nego sam stao, dao podatke i lagano otišao jer sam imao bitnijih obaveza od jedne parnice na vratima?
Pa ako ti neće nastradati bonus, meni to ispada bolja varijanta. Plati dvije stoje, ispadne kao da si platio tom liku i sve ok.
Stradat će mu bonus, ne radi se o tzv. otkupu štete. U konkretnom slučaju, osiguranje pokušava naplatiti od štetnika (lica odgovornog za nezgodu) iznos koji su uplatili oštećenoj strani, jer je napustio lice mjesta saobraćajne nezgode, a u Zakonu o obaveznim osiguranjima u saobraćaju stoji:

(1) Društvo za osiguranje, koje je oštećenom licu nadoknadilo štetu, ima pravo na naknadu isplaćenog iznosa štete i stvarnih i opravdanih troškova od lica odgovornog za štetu u slučajevima ako je:
a) vozač koristio vozilo u svrhu za koju nije namijenjeno,
b) vozač koristio vozilo, a nije stekao odgovarajuću vozačku dozvolu, osim ako je to kandidat koji se obučava za polaganje vozačkog ispita za vozača, uz poštivanje svih propisa kojim se uređuje obuka za vozača,
c) vozač koristio vozilo za vrijeme trajanja izrečenih mjera sigurnosti, odnosno zaštitnih mjera u saobraćaju (potpuna ili djelimična zabrana upravljanja vozilom i slično),
d) vozač upravljao vozilom pod utjecajem alkohola iznad propisane granice u skladu s propisima o sigurnosti saobraćaja na cestama BiH, opojnih droga, psihoaktivnih lijekova ili drugih psihoaktivnih tvari, odbio je alko-test, odnosno test na prisutnost opojnih droga, psihoaktivnih lijekova ili drugih psihoaktivnih tvari,
e) vozač upotrebom vozila prouzrokovao štetu namjerno,
f) vozač pobjegao s mjesta štetnog događaja

Eh, sad, ova boldirana stavka je dodana u Zakon o obaveznim osiguranjima koji je u službenim novinama izašao 19.08.2020. godine., a stupio na snagu 8 dana nakon objavljivanja. U prethodnom Zakonu, ova stavka nije postojala. Ako si udes imao prije 27.08.2020. godine, pitanje je da li se ova odredba može primjenjivati retroaktivno. Također, u tvom slučaju, ne bih rekao da se radi o "klasično" bježanju, što bi im trebao obrazložiti pismenim putem. Ukoliko vidis da ne pije vode, angažuj advokata. Mada mislim da je u tvom slučaju, pogotovo ako je udes bio prije 27.08.2020. godine, osiguranje pokušalo da refundira isplaćenu štetu, pa ako prođe - prođe. :-D Na foru što bi se reklo. :D
benjamin1992
Posts: 179
Joined: 05/08/2011 14:58

#875 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by benjamin1992 »

artur morgan wrote: 10/11/2020 21:23 To po meni ne moze biti razlog da traze od tebe da im nadoknadis iznos koji je tvoje osiguranje platilo. Samo u ovim slucajevima regres se moze traziti :
Pravo regresa od osiguranika
Osiguravač od autoodgovornosti koji je isplatio naknadu oštećenom u saobraćajnoj nezgodi koju su prouzrokovala lica čija je odgovornost prema trećim stranama pokrivena ovim Zakonom i ako je njihova ugovorna odgovornost isključena u niže navedenim slučajevima, imat će pravo da naknadu potražuje od lica koja su odgovorna za nezgodu u skladu sa važećim
propisima, ali samo u sljedećim slučajevima:
– kada je nezgoda izazvana namjerno;
– kada je vozač upravljao vozilom bez vozačke dozvole;
– kada je lice koje je odgovorno za nezgodu upravljalo vozilom bez saglasnosti osiguranika. U ovom slučaju osiguravač može potraživati regres samo od vozača;
– kada je vozač ukrao vozilo ili kada je upravljao njime znajući da je ukradeno;
– kada vozilo koje je prouzrokovalo nezgodu nije korišteno u svrhu koja je navedena u ugovoru o osiguranju;
– kada je vozač bio pod uticajem alkohola ili droga koje su ga sprečavale da ima kontrolu nad vozilom.
Clan 13. Zakona o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila i ostale odredbe o obaveznom osiguranju od odgovornosti.

Napisi im prigovor.

Da, ali ovo je iz starog zakona. Po novom, imaju pravo tražiti nadoknadu u slučaju napuštanja mjesta nezgode.Član 25, gore citiran.
Post Reply