Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
oldtajmer
Posts: 5034
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#33977 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by oldtajmer »

sta ce biti kada vani bude minus 10
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#33978 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Ozimician wrote: 04/11/2020 23:57
Ma.Le.Na wrote: 04/11/2020 23:28 Svaka cast vecini
Ali ono sto sam ja iz svog iskustva naucila je da se medicinom ne bi ni trebao ni smio svak baviti
U ovih 15 dana sam dozivjela...svasta
Blago receno svasta
Da imam ovlast psiho test prije upisa u med srednju...kamoli fax
Eh da si kad polagala prijemni na Medicini (u Sarajevu), znala bi da se radi psiho test na prijemu za Medicinu (tako je bar bilo u moj vakat) prije 10-tak godina. Iz mog ličnog iskustva znam da velika većina mladih doktora uđe u ovaj posao s mnogo entuzijazma i volje za učenjem i napredovanjem. Ali već nakon nekoliko mjeseci rada se totalno razočaraju u sve što ide uz ovaj posao. To se desilo sa mnom i sa minimalno 80% mojih kolega. Oni koji se nisu razočarali su djeca uticajnih roditelja koji su ih odmah postavili na ''neizložena'' radna mjesta i kojima se sve toleriše.

Razočaraš se prvo u sistem, upravu ustanove, nemogućnost adekvatnog rada, neopremljenost (meni su npr. trenutno za vrijeme COVID-a, a pregledam svakodnevno COVID pozitivne pacijente - rukavice misaona imenica.) I ako se žališ možeš samo sebi napraviti još gore uslove na poslu (ne talasaj). Također, rad s pacijentima je nezahvalan, osobito domovi zdravlja i hitna. Ogroman broj pacijenata je bio tu i prije COVID-a i jedva se stizalo - a sad pogotovo. Jednostavno moraš se navići na to da ti svakodnevno prijete, psuju majku, pokušavaju i fizički napasti (žene napadaju pogotovo) i to ti mora biti nešto kao normalno na poslu i da uz to očekuju od tebe najbolju moguću uslugu. E sad zamislite kolika treba psihička stabilnost da ostaneš normalan i pribran u takvim situacijama. Odbiti liječenje ne smiješ, možeš krivično odgovorati, pa ako ti se ide po sudovima - bujrum.

I sad zamisli bilo koji drugi posao da radiš, da si npr. konobar i da ti mušterije svakodnevno prijete, psuju majku - rekao bih - je*o ovo. A ovo se svakodnevno dešava ljudima koji su završili 6 god fakulteta + dodatne edukacije i specijalizacije. A u suštini ti radiš svoj posao najbolje i najbrže što možeš i nikako nisi kriv što danas u ambulanti ili hitnoj imaš MINIMALNO 50 pacijenata sa različitim zahtjevima. Od onkoloških, kardioloških, povreda, nesreća, lomova, covid-a itd... i svako od tebe zahtjeva top uslugu (ne daj Bože da pogriješiš jedan zarez na uputnici) a usput radiš pod takvim pritiskom.
Meni sve navedeno poprilično jasno ukazuje na to da je sistem u ovom obliku neadekvatan. Uzrok su valjda mjere štednje, ili škrtarenja odnosno pljačke. Potrebno bi nam bilo samo malo veći broj medicinskog osoblja. Naravno i opreme i sredstava, ali to je po pravilu jeftinije nego jedan medicinski radnik.
Automatski bi uslijedila manja gužva, manji stres za liječnike, manja nervoza i nezadovoljstvo pacijenata i bolji kvalitet usluge. Moglo bi se sve to fino utegnuti, ali ne daju da se talasa, jel'
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#33979 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Koliko je sada hospitaliziranih u Kantonu Sarajevo, jesu li počeli na KCUS-u raspoređivati i po drugim klinikama ili su i dalje covid pacijenti samo na Podhrastovima i u Općoj bolnici ?
User avatar
arman1
Posts: 5339
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#33980 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by arman1 »

Naslovnica wrote: 04/11/2020 23:03 Drugari, pa valjda je makar pacijent svjestan da nije prehlađen nego da je u pitanju nešto sasvim drugo?!
Meni to zvuči nevjerojatno da neko ima predinfarktno ili kako se god zove to stanje i da završi sa preporukom da pije čaj i C vitamin.

:-)
Meni sve to i ne zvući neobično. Lično sam imao iskustvo : obamrlost mišića, za par dana zglobovi se počeli kočiti i ruke postale neupotrebljive. Prva dijagnoza neka verzija artiritisa, a bio je i drugih "veselih". Kontao sam ako doktori potvrde i ako se šta radikalno ne promijeni da se roknem da ne budem svojima na teretu. Ovo su dijagnoze date od nemedicinskih osoba. Odem kod porodičnog doktura. Vidim došla mlada nova doktorica, skoro pa dijete. Već se bio pozdravio s ovim svijetom. Pregelda me cura, nakon 5 minuta reče da joj svi simptomi kako sam opisao liče da sam pokupio neku bakteriju, vjerovatno u gradskom prevozu, napada pluča, a moji simptomi su popratne posljedice. Posla me da uradim bris, a dok ne bude gotov Eritromicin 500. Prvo sam popio 2 odjednom, a potom na svakih 8 sati po jedna. Nakon 12 sati od početka terapije sam se osječao bolje, a dok je bris bio gotov ja nisam skoro više ni imao simptome. Možda zvući kao jedna od dr. House prića ali je 100% istina i sad više ništa ne predpostavljam.
U zadnjih 15 dana svaki dan čujem za po jednu osobu koju znam da ima ovu novu "bajku". Simptomi su od nikakvih do parcele na Vlakovu.
Pošto poznajem par ljudi u bijelom preko njih znam da se o ovom novom jako malo toga pouzdano zna. Čuvajte se koliko možete.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#33981 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

"U protekla 24 sata u Kantonu Sarajevo su na koronavirus testirana 2.054 uzorka, a pozitivnih je 850. U odnosu na jučer, broj testiranih je veći za 852, a pozitivnih za 527.
No, važno je uzeti u obzir da su testirani uzorci prikupljani od 27. oktobra do 4. novembra te da je broj testiranih znatno veći u odnosu na prethodni period."

Evo zbog cega nema smisla svaki dan u javnost objavljivati brojke u nasem slucaju. Ljudi koji su se testirali 27. danas izlaze iz izolacije (ako su im pisali izolaciju od dana testiranja, mada se u vecini slucajeva pise od pojave simptoma koji su 3-4 dana prije testiranja). Vjerovatno pola od ovih 852 vec sutra treba ici u statistiku "ozdravljenih".
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#33982 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

AmirBaa wrote: 05/11/2020 10:38 "U protekla 24 sata u Kantonu Sarajevo su na koronavirus testirana 2.054 uzorka, a pozitivnih je 850. U odnosu na jučer, broj testiranih je veći za 852, a pozitivnih za 527.
No, važno je uzeti u obzir da su testirani uzorci prikupljani od 27. oktobra do 4. novembra te da je broj testiranih znatno veći u odnosu na prethodni period."

Evo zbog cega nema smisla svaki dan u javnost objavljivati brojke u nasem slucaju. Ljudi koji su se testirali 27. danas izlaze iz izolacije (ako su im pisali izolaciju od dana testiranja, mada se u vecini slucajeva pise od pojave simptoma koji su 3-4 dana prije testiranja). Vjerovatno pola od ovih 852 vec sutra treba ici u statistiku "ozdravljenih".
:-) :-)
Mali im broj za jedan dan pa daj nakucaj...imal sta od juna ?
Olaf1
Posts: 282
Joined: 29/10/2020 10:18

#33983 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Olaf1 »

Mislim da je to to što se tiče repova, sada su angažovani privatni labovi, trebali bi ubuduće izvještavati konkretnije.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#33984 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

invincible1921 wrote: 05/11/2020 10:42
AmirBaa wrote: 05/11/2020 10:38 "U protekla 24 sata u Kantonu Sarajevo su na koronavirus testirana 2.054 uzorka, a pozitivnih je 850. U odnosu na jučer, broj testiranih je veći za 852, a pozitivnih za 527.
No, važno je uzeti u obzir da su testirani uzorci prikupljani od 27. oktobra do 4. novembra te da je broj testiranih znatno veći u odnosu na prethodni period."

Evo zbog cega nema smisla svaki dan u javnost objavljivati brojke u nasem slucaju. Ljudi koji su se testirali 27. danas izlaze iz izolacije (ako su im pisali izolaciju od dana testiranja, mada se u vecini slucajeva pise od pojave simptoma koji su 3-4 dana prije testiranja). Vjerovatno pola od ovih 852 vec sutra treba ici u statistiku "ozdravljenih".
:-) :-)
Mali im broj za jedan dan pa daj nakucaj...imal sta od juna ?
Moja sestra radila test 22.10. pozitivna.
Zove doktoricu da vidi kad smije vani, kaze izolacija do 14.11. :lol: :roll:
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#33985 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avenija »

Predlazem da sada 10 dana testiraju po 100 pa onda 11 dan objave rezultate za 50 000 testiranja tih 10 dana sto nece testirati i da oborimo rekord Kine i Italije jel ako vec ovako rade. :lol:

Skupljati 10 dana uzorke i gruhnuli sve u jedan dan i to nam je prosjek 24 sata :lol: :lol: :lol: :lol:
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#33986 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Ozimician wrote: 05/11/2020 00:28
P.S. Ono što je najzanimljivije jeste to što se pacijenti najviše ''uvrijede'' i prave scene kada im onemogućiš zloupotrebu zdravstvene zaštite, kad im ne dopustiš da sami sebi određuju dijagnozu i terapiju, kad ih ne primiš ''preko reda'' i sl. Kod nas najbolje prolaze med. radnici koji uzimaju pare od pacijenata (Sitne pare za sitne usluge mimo protokola), takve svi pacijenti vole. Ako želiš da radiš po pravilima struke, po PS-u sve, onda ti ne valjaš kao doktor, jer ne daš im ono što oni misle da im treba.
Ovo je opis našeg društva generalno. Zato smo tu gdje jesmo.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#33987 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by malocvijece »

avenija wrote: 05/11/2020 10:49 Predlazem da sada 10 dana testiraju po 100 pa onda 11 dan objave rezultate za 50 000 testiranja tih 10 dana sto nece testirati i da oborimo rekord Kine i Italije jel ako vec ovako rade. :lol:

Skupljati 10 dana uzorke i gruhnuli sve u jedan dan i to nam je prosjek 24 sata :lol: :lol: :lol: :lol:
Pa nisu sve uzorke od zadnjih deset dana juče testirali. Samo repove.
Zato u izvještajima piše od testiranih X u posljednja 24h pozitivnih je Y. A ne od uzetih uzoraka u posljednja 24h...
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#33988 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

avenija wrote: 05/11/2020 10:49 Predlazem da sada 10 dana testiraju po 100 pa onda 11 dan objave rezultate za 50 000 testiranja tih 10 dana sto nece testirati i da oborimo rekord Kine i Italije jel ako vec ovako rade. :lol:

Skupljati 10 dana uzorke i gruhnuli sve u jedan dan i to nam je prosjek 24 sata :lol: :lol: :lol: :lol:
Upravo zbog toga sve ozbiljnije statistike gledaju period od 7 dana unazad, da se izbjegnu dnevni skokovi i razlike
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#33989 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avenija »

GAU8 wrote: 05/11/2020 10:54
avenija wrote: 05/11/2020 10:49 Predlazem da sada 10 dana testiraju po 100 pa onda 11 dan objave rezultate za 50 000 testiranja tih 10 dana sto nece testirati i da oborimo rekord Kine i Italije jel ako vec ovako rade. :lol:

Skupljati 10 dana uzorke i gruhnuli sve u jedan dan i to nam je prosjek 24 sata :lol: :lol: :lol: :lol:
Upravo zbog toga sve ozbiljnije statistike gledaju period od 7 dana unazad, da se izbjegnu dnevni skokovi i razlike
Covjek koji je testiran 27.10 dakle prije 9 dana danas ce dobiti rezultate i ulazi u danasnji prosjek sto ce mediji iskoristiti kao NAJCRNIJI DAN OD POCETKA EPIDEMIJE.
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#33990 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sar ... oda-602947
"Eksplozija novozaraženih u Sarajevu! - Prijavljeno 850 zaraženih i tri smrtna ishoda"

Naravno, sta drugo ocekivati od medija ? Samo da hoce zavrsiti ova pandemija, sta li ce onda povazdan objavljivati da mi je znati...
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#33991 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by malocvijece »

AmirBaa wrote: 05/11/2020 11:00 https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sar ... oda-602947
"Eksplozija novozaraženih u Sarajevu! - Prijavljeno 850 zaraženih i tri smrtna ishoda"

Naravno, sta drugo ocekivati od medija ? Samo da hoce zavrsiti ova pandemija, sta li ce onda povazdan objavljivati da mi je znati...
"Dodik zaprijetio referendumom, a Komšić mu odgovorio tako i tako" :roll:
AmirBaa
Posts: 3213
Joined: 05/07/2012 15:14

#33992 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by AmirBaa »

malocvijece wrote: 05/11/2020 11:08
AmirBaa wrote: 05/11/2020 11:00 https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sar ... oda-602947
"Eksplozija novozaraženih u Sarajevu! - Prijavljeno 850 zaraženih i tri smrtna ishoda"

Naravno, sta drugo ocekivati od medija ? Samo da hoce zavrsiti ova pandemija, sta li ce onda povazdan objavljivati da mi je znati...
"Dodik zaprijetio referendumom, a Komšić mu odgovorio tako i tako" :roll:
A za to ne mogu ove breaking news slicice stavljati :(
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#33993 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by avenija »

AmirBaa wrote: 05/11/2020 11:00 https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sar ... oda-602947
"Eksplozija novozaraženih u Sarajevu! - Prijavljeno 850 zaraženih i tri smrtna ishoda"

Naravno, sta drugo ocekivati od medija ? Samo da hoce zavrsiti ova pandemija, sta li ce onda povazdan objavljivati da mi je znati...
Mnogi jos nisu svjesni sta psihoza koju prave mediji radi od ekonomije,obrta itd. Plakat ce isti u januaru, plakati.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#33994 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

avenija wrote: 05/11/2020 10:57
GAU8 wrote: 05/11/2020 10:54
avenija wrote: 05/11/2020 10:49 Predlazem da sada 10 dana testiraju po 100 pa onda 11 dan objave rezultate za 50 000 testiranja tih 10 dana sto nece testirati i da oborimo rekord Kine i Italije jel ako vec ovako rade. :lol:

Skupljati 10 dana uzorke i gruhnuli sve u jedan dan i to nam je prosjek 24 sata :lol: :lol: :lol: :lol:
Upravo zbog toga sve ozbiljnije statistike gledaju period od 7 dana unazad, da se izbjegnu dnevni skokovi i razlike
Covjek koji je testiran 27.10 dakle prije 9 dana danas ce dobiti rezultate i ulazi u danasnji prosjek sto ce mediji iskoristiti kao NAJCRNIJI DAN OD POCETKA EPIDEMIJE.
Pa rekoh upravo "sve ozbiljnije statistike"... Mediji ne spadaju i to, valjda smo toliko skontali
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#33995 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by un1ted »

AmirBaa wrote: 05/11/2020 10:38 "U protekla 24 sata u Kantonu Sarajevo su na koronavirus testirana 2.054 uzorka, a pozitivnih je 850. U odnosu na jučer, broj testiranih je veći za 852, a pozitivnih za 527.
No, važno je uzeti u obzir da su testirani uzorci prikupljani od 27. oktobra do 4. novembra te da je broj testiranih znatno veći u odnosu na prethodni period."

Evo zbog cega nema smisla svaki dan u javnost objavljivati brojke u nasem slucaju. Ljudi koji su se testirali 27. danas izlaze iz izolacije (ako su im pisali izolaciju od dana testiranja, mada se u vecini slucajeva pise od pojave simptoma koji su 3-4 dana prije testiranja). Vjerovatno pola od ovih 852 vec sutra treba ici u statistiku "ozdravljenih".
Nema smisla jer ne broje privatne labaratorije :)
saale
Posts: 1398
Joined: 08/07/2008 13:39

#33996 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by saale »

Testiranje je postalo svrha samo sebi, i samo služi medijima za širenje panikE! Šta ti znači test? Ako si baš slab ideš doktoru koji će te pregledat i dati upute za dalje, ako imas blage simptome ostani kući i bubaj se paracetamolima i vaminom c, bit ćeš dobar za hefTu i vozdra! Ovako smo napravili haos, u kojem se ne snalaze ni daleko uređenije zemlje a kamo li mi :bih: :run:
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#33997 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

kox wrote: 05/11/2020 10:17 Koliko je sada hospitaliziranih u Kantonu Sarajevo, jesu li počeli na KCUS-u raspoređivati i po drugim klinikama ili su i dalje covid pacijenti samo na Podhrastovima i u Općoj bolnici ?
Brojevi se stalno mijenjaju. U KCUS sada svaka klinika ima svoj covid odjel. Prije su to bile izolacione sobe gdje su ležali bolesnici do pristizanja testa i eventualnog premještaja na Podhrastove. Obzirom da gore sad idu samo najteži izolacione sobe su sada i za hospitalizaciju. Zato se brojevi stalno mijenjaju jer klinike neprekidno primaju i otpuštaju bolesnike.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3381
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#33998 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Billy The Pljuc »

Da li je moguće, info od osobe koju znam i koja se iščupala sa Podhrastova, ista kaže da na Podhrastovima ne leži ni jedan pušač i da razmišlja o tome da ponovno pređe liniju i postane pušač.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24848
Joined: 08/09/2005 20:08

#33999 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Haris.ba »

Billy The Pljuc wrote: 05/11/2020 11:53 Da li je moguće, info od osobe koju znam i koja se iščupala sa Podhrastova, ista kaže da na Podhrastovima ne leži ni jedan pušač i da razmišlja o tome da ponovno pređe liniju i postane pušač.
https://www.bhf.org.uk/informationsuppo ... %20likely.
However, there are some key limitations to this study. The study cannot show cause and effect – that smoking prevents coronavirus – even though some news coverage suggested it had. The study also hasn’t yet been peer-reviewed (ie, checked by other scientists).

In terms of the sample, around 60 per cent of the hospitalised patients in the study were ex-smokers. They were classified as “non-daily smokers” in the study, but some of these people may have given up smoking recently, especially because of the coronavirus outbreak, which might have affected the results. Similarly, Covid-19 patients could be more likely to deny smoking if they’re asked about their smoking status by healthcare professionals in hospital.
Kako zna da na Podhrastovima ne leži ni jedan pušač? Ako je bila gore, nije se družila ili imala kontakt sa većinom bolesnika?

Nego - evo još nekoliko: https://www.who.int/emergencies/disease ... gIHuPD_BwE

FACT: Drinking alcohol does not protect you against COVID-19 and can be dangerous

FACT: Exposing yourself to the sun or temperatures higher than 25°C DOES NOT protect you from COVID-19

FACT: Being able to hold your breath for 10 seconds or more without coughing or feeling discomfort DOES NOT mean you are free from COVID-19

FACT: Taking a hot bath does not prevent COVID-19

FACT: Rinsing your nose with saline does NOT prevent COVID-19

FACT: Eating garlic does NOT prevent COVID-19 :skoljka:
Last edited by Haris.ba on 05/11/2020 12:02, edited 2 times in total.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#34000 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

Kaze nije do medija... gledaj kako ti uticr na psihu.. da si vidio 80/100 reko bi vrh smanjuje se a vako vidis 850 nema veze sto je 8 dana jbg 850 je 850
Locked