Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
BadBoy
Posts: 8093
Joined: 01/11/2005 21:55

#33926 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Kako je meni objasnio jedan stariji doktor još prije dvije godine (kada mi je majka imala problema sa srcem) naš narod griješi što sam ide i doslovno “ulazi sa vrata” na KUM.

To kada sam dolazis trebao bi ići ili u dom zdravlja ako je nešto manje urgentno ili u hitnu pomoć ako je baš urgentno (ili zvati njih da dođu). Kod nas su ljudi malo pogrešno to sve shvatili pa za sve odmah sami idu direktno na KCUS i KUM.

Ovo sve nevezano za koronu. Sad sa koronom sistema više nikako i nema.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#33927 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ćiribiribela »

Najlakse je srati po medicinskim radnicima i govoriti kako treba zapaliti ili ici s bombom, a 80% vas veze sa zivotom nema.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#33928 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 21:28
kox wrote: 04/11/2020 21:23
svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 21:19

Neka te ona nigdje ne vozi. Odmah nazovi 124 i daj adresu. Do njihovog dolaska se nemoj pomjerati. Ukoliko nemaš alergija ili krvarenja sažvaći kao bombonu 300 mg Aspirina. Najbolje budi u polusjedećem položaju do dolaska Hitne.

I još jednom: neka te gospođa sama ne vozi nikuda jer se tako najčešće gubi vrijeme.
Tebi prijatelju hvala na savjetu ali opet kažem prema iskustvima oko mene dabogda da će doći. Inače, situacija je (nadam se) hipotetička, nemam nekih problema sa srcem, ali dobro je i da znamo šta da radimo u takvim situacijama u ovim vanrednim okolnostima.
Doći će Hitna. Kad nazoveš samo slušaj šta dispečer pita. Ako nisi zadovoljan, odmah traži šefa smjene. Javiće se sigurno.

Za KUM treba uputnica. Istu se može dobiti u DZ, Hitnoj. Uvođenjem procedure Put pacijenta mora se razdvojiti da li će bolesnik u Opću ili KUM. Takođe, samotrijaža je vrlo često pogrešna.

Ukoliko ljudi misle da su im prava povrijeđena na KUM neka odmah sada pošalju mail Ameru Ovčini, Odjeljenje za kvalitet. Neka opišu gdje su i kada bili. Prema opisanom, tačno se zna ko je bio u tom momentu na tom mjestu. Nema razloga da se situacija detaljno ne provjeri. Kako radi njih, tako i radi KCUS.
:thumbup:
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#33929 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Ma ovaj živi u nekim fantazijama...očigledno nema iskustva sa nasim zdravstvom. Mene su zdravlja koštali, od Porodilišta pa KCUS do Opšte bolnice.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#33930 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ma.Le.Na »

Vezano za umiranje mladih...starih
Kada su madnera gore primili cekala sam ispred da neko sidje i da mi bilo kakvu informaciju
U tom cekanju sa podhrastova je pusteno pa jedno pet osoba
Sve stari ljudi
Ne stariji...nego stari!
Lezali gore po 17 dana, nasmijani odose kucama, oporavljeni
Mislim da u tom trenutku nista "bolje"...nista ljepse...nista utjesnije nisam mogla vidjeti
I zao mi je sto nasi mediji ne pisu i o takvim slucajevima
Moja prva reakcija kada su rekli da mora ici u podhrastove bio je ...blago receno uzas
"Ko ode gore ne vraca se"
Bogu hvala vratio se
Ljudi mozda i izbjegavaju...lijece se kuci..hB pa mi nismo iako u jednom trenutku i o tome smo razmisljali
Shvatam da je zadiranje u privatnost i sl ali te price oporavljenih...deda od preko 70...nana..trebalo bi i o tome pisati
Naravno da moze poci po zlu, nikad ne znas
Ali nije svako ko ode gore otpisan niti svako ko dobije koronu otpisan
Naslovnica
Posts: 27937
Joined: 20/03/2013 15:38

#33931 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Luciano88 wrote: 04/11/2020 21:36 Ma ovaj živi u nekim fantazijama...očigledno nema iskustva sa nasim zdravstvom. Mene su zdravlja koštali, od Porodilišta pa KCUS do Opšte bolnice.
Ja sam do ove pandemije imao pozitivna iskustva, ali kako je kobra zakljucala KCUS to se promijenilo.
Naslovnica
Posts: 27937
Joined: 20/03/2013 15:38

#33932 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

ćiribiribela wrote: 04/11/2020 21:34 Najlakse je srati po medicinskim radnicima i govoriti kako treba zapaliti ili ici s bombom, a 80% vas veze sa zivotom nema.
Ne primiti pacijenta koji ima predinfarktno stanje je za bombe.
Priznam, glup sam i veze sa zivotom nemam.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#33933 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Luciano88 wrote: 04/11/2020 21:36 Ma ovaj živi u nekim fantazijama...očigledno nema iskustva sa nasim zdravstvom. Mene su zdravlja koštali, od Porodilišta pa KCUS do Opšte bolnice.
Ma ovaj ti radi gore valjda.

I kad te strefi srcani ili nekog bliznjeg ne razmisljas nego picis u najblizu zdravstvenu ustanovu. Neces sa Visnjika ici u hitnu valjda.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#33934 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Nece ici u hitnu nego ce ih nazvati.
I daj postavi nam nalaz od privatnika, sakrij generalije pa da prodiskutujemo stvarni put, stvarnog pacijenta
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#33935 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Naslovnica wrote: 04/11/2020 21:38
Luciano88 wrote: 04/11/2020 21:36 Ma ovaj živi u nekim fantazijama...očigledno nema iskustva sa nasim zdravstvom. Mene su zdravlja koštali, od Porodilišta pa KCUS do Opšte bolnice.
Ja sam do ove pandemije imao pozitivna iskustva, ali kako je kobra zakljucala KCUS to se promijenilo.
Ma pandemija je samo pokazala koliko je sve nepovezano,neorganizovano , odnosno više ljudi ima iskustva sa našim "sistemom". Bitno se zaposliti preko stranke ili platiti i to je to, sjedi gdje si. Kaze ovaj posalji mail... kakav crni mail na telefon se javit nisu u stanju javiti... Nestručni, neljubazni, bahati, odvratni... a žive i "ne rade" jer ih mi plaćamo. Čast izuzecima kojih je 1% i većinom na pedijatriji, ovo ostalo je za odlazati.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#33936 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

laik1981 wrote: 04/11/2020 21:41
Luciano88 wrote: 04/11/2020 21:36 Ma ovaj živi u nekim fantazijama...očigledno nema iskustva sa nasim zdravstvom. Mene su zdravlja koštali, od Porodilišta pa KCUS do Opšte bolnice.
Ma ovaj ti radi gore valjda.

I kad te strefi srcani ili nekog bliznjeg ne razmisljas nego picis u najblizu zdravstvenu ustanovu. Neces sa Visnjika ici u hitnu valjda.
Ako te strefi srčani nemoj se pomjerati. Smrtnost od infarkta miokarda je najveća u prva dva sata. Velika vjerovatnoća je da će se izgubiti dragocjeno vrijeme samostalnim transportom.

Nemojte se pomjerati jer time se srce opterećeno infarktom još više opterećuje kretanjem. Ukoliko nemate alergija ili krvarenja sažvaćite Aspirin poput bombone, zdrobite ga u ustima.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#33937 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

Luciano88 wrote: 04/11/2020 21:44

Ma pandemija je samo pokazla koliko je sve nepovezano,neorganizovano , odnosno više ljudi ima iskustva sa našim "sistemom". Bitno se zaposliti preko stranke ili platiti i to je to, sjedi gdje si. Kaze ovaj posalji mail... kakav crni mail na telefon se javit nisu u stanju javiti... Nestručni, neljubazni, bahati, odvratni... a žive i "ne rade" jer ih mi plaćamo. Čast izuzecima kojih je 1% i većinom na pedijatriji, ovo ostalo je za odlazati.
de bolan taj nalaz što te čovjek pit'o.....pusti šuplje
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#33938 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by darius_maximus »

Vama fakat svima prvo padne na pamet KUM za hitne slucajeve, a ne Hitna?
Pa i KUM ima cekaonicu, pa oni odredjuju ko ce kada uci, cak i prije Corone.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#33939 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by breuer »

ćiribiribela wrote: 04/11/2020 21:34 Najlakse je srati po medicinskim radnicima i govoriti kako treba zapaliti ili ici s bombom, a 80% vas veze sa zivotom nema.
pa takvih je 90% komentara na forumu na bilo kojoj temi...
User avatar
Luciano88
Posts: 540
Joined: 10/12/2019 12:22

#33940 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Ali_G wrote: 04/11/2020 21:43 Nece ici u hitnu nego ce ih nazvati.
I daj postavi nam nalaz od privatnika, sakrij generalije pa da prodiskutujemo stvarni put, stvarnog pacijenta
Ti ili se zajebavas ili ne živiš život običnog čovjeka, građanina Sarajeva? Kome bolan nalaze da postavljam, koji si ti faktor da ocjenjujes jeli neko zdrav ili bolestan?

Ja ti samo mogu reći da je čovjek imao strašne bolove u prsima, refleks boli u lijevoj ruci, lupanje srca, povraćalo mu se i jedva se pomjerio s mjesta. Do KUM-a mi je 2 min. Ti meni govoriš da sam trebao sjesti, nazvati hitnu koja dabogda da dodje jer ih je strah koro e, pa o daa da zovem DZ (koji cu dobiti nakon 150) poziva kako bi mi oni neku uputnicu izdali, pa onda nakon svega toga da ga vodim negdje? Čovječe da li si ti realan?
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#33941 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by oldtajmer »

svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 21:19
kox wrote: 04/11/2020 20:56
Ali_G wrote: 04/11/2020 20:51 KUM je tercijarni nivo zdravstvene zastite. Tu ne mozes doci sa ulice. Neko ga je trebao pregledati, postaviti nekakvi dijagnozu i onda eventualno uputiti na KUM (medicinskim transportom ukoliko ima potrebe). Niko na KUMu ne trazi negativan test na koronu.

A posto se svi pravite pametni, molim te postavi nalaz iz te privatne ambulante pa da vidimo sta se ustvari desilo.
Pa hajde nam molim te objasni ko je čovjeka sa simptomima srčanog udara trebao prvo pregledati ? Znači ako me sad srce spuca, gdje tačno da me supruga odveze ?
Neka te ona nigdje ne vozi. Odmah nazovi 124 i daj adresu. Do njihovog dolaska se nemoj pomjerati. Ukoliko nemaš alergija ili krvarenja sažvaći kao bombonu 300 mg Aspirina. Najbolje budi u polusjedećem položaju do dolaska Hitne.

I još jednom: neka te gospođa sama ne vozi nikuda jer se tako najčešće gubi vrijeme.
prije korone komsiju spuca srcani (u tom momentu nije znao sta je)dodje hitna pregledaju ga i kazu mu da je prehlada, propisu neke lijekove,njega haos bolilo, sa zenom sjede u taxi i direktno na cum,tamo mu utvrde tezak srcani udar,lezo par sedmica u bolnici
tako da I hitna zna ponekad biti bas za qurac
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#33942 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

oldtajmer wrote: 04/11/2020 21:57
svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 21:19
kox wrote: 04/11/2020 20:56
Pa hajde nam molim te objasni ko je čovjeka sa simptomima srčanog udara trebao prvo pregledati ? Znači ako me sad srce spuca, gdje tačno da me supruga odveze ?
Neka te ona nigdje ne vozi. Odmah nazovi 124 i daj adresu. Do njihovog dolaska se nemoj pomjerati. Ukoliko nemaš alergija ili krvarenja sažvaći kao bombonu 300 mg Aspirina. Najbolje budi u polusjedećem položaju do dolaska Hitne.

I još jednom: neka te gospođa sama ne vozi nikuda jer se tako najčešće gubi vrijeme.
prije korone komsiju spuca srcani (u tom momentu nije znao sta je)dodje hitna pregledaju ga i kazu mu da je prehlada, propisu neke lijekove,njega haos bolilo, sa zenom sjede u taxi i direktno na cum,tamo mu utvrde tezak srcani udar,lezo par sedmica u bolnici
tako da I hitna zna ponekad biti bas za qurac
Naravno. Greške se dešavaju uvijek i najveća sreća komšijina što je imao mogućnost zatražiti drugo mišljenje. Drago mi je ako se izvukao bez većih posljedica.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#33943 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

oldtajmer wrote: 04/11/2020 21:57
prije korone komsiju spuca srcani (u tom momentu nije znao sta je)dodje hitna pregledaju ga i kazu mu da je prehlada, propisu neke lijekove,njega haos bolilo, sa zenom sjede u taxi i direktno na cum,tamo mu utvrde tezak srcani udar,lezo par sedmica u bolnici
tako da I hitna zna ponekad biti bas za qurac
nažalost, od svih narodnih izreka najtačnija je ona, bolje se roditi bez qca nego bez sreće.....zapadne te ljekar koji ne zna, i najeb'o si
Naslovnica
Posts: 27937
Joined: 20/03/2013 15:38

#33944 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

palermo wrote: 04/11/2020 22:02
oldtajmer wrote: 04/11/2020 21:57
prije korone komsiju spuca srcani (u tom momentu nije znao sta je)dodje hitna pregledaju ga i kazu mu da je prehlada, propisu neke lijekove,njega haos bolilo, sa zenom sjede u taxi i direktno na cum,tamo mu utvrde tezak srcani udar,lezo par sedmica u bolnici
tako da I hitna zna ponekad biti bas za qurac
nažalost, od svih narodnih izreka najtačnija je ona, bolje se roditi bez qca nego bez sreće.....zapadne te ljekar koji ne zna, i najeb'o si
Jarane, ako medicinski radnik hitne pomoci nije u stanju da razlikuje srcani udar od prehlade, nema o cemu vise da raspravljamo.
HOROR!
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#33945 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by oldtajmer »

svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 22:00
oldtajmer wrote: 04/11/2020 21:57
svjezi_ustipak wrote: 04/11/2020 21:19

Neka te ona nigdje ne vozi. Odmah nazovi 124 i daj adresu. Do njihovog dolaska se nemoj pomjerati. Ukoliko nemaš alergija ili krvarenja sažvaći kao bombonu 300 mg Aspirina. Najbolje budi u polusjedećem položaju do dolaska Hitne.

I još jednom: neka te gospođa sama ne vozi nikuda jer se tako najčešće gubi vrijeme.
prije korone komsiju spuca srcani (u tom momentu nije znao sta je)dodje hitna pregledaju ga i kazu mu da je prehlada, propisu neke lijekove,njega haos bolilo, sa zenom sjede u taxi i direktno na cum,tamo mu utvrde tezak srcani udar,lezo par sedmica u bolnici
tako da I hitna zna ponekad biti bas za qurac
Naravno. Greške se dešavaju uvijek i najveća sreća komšijina što je imao mogućnost zatražiti drugo mišljenje. Drago mi je ako se izvukao bez većih posljedica.
imao je zaista ludu srecu jer je imao tezak srcani, ostavilo je posljedice na njemu ali opet je sretan da moze svaki dan prosetati bar jedan km po ravnici
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#33946 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Luciano88 wrote: 04/11/2020 21:51
Ali_G wrote: 04/11/2020 21:43 Nece ici u hitnu nego ce ih nazvati.
I daj postavi nam nalaz od privatnika, sakrij generalije pa da prodiskutujemo stvarni put, stvarnog pacijenta
Ti ili se zajebavas ili ne živiš život običnog čovjeka, građanina Sarajeva? Kome bolan nalaze da postavljam, koji si ti faktor da ocjenjujes jeli neko zdrav ili bolestan?

Ja ti samo mogu reći da je čovjek imao strašne bolove u prsima, refleks boli u lijevoj ruci, lupanje srca, povraćalo mu se i jedva se pomjerio s mjesta. Do KUM-a mi je 2 min. Ti meni govoriš da sam trebao sjesti, nazvati hitnu koja dabogda da dodje jer ih je strah koro e, pa o daa da zovem DZ (koji cu dobiti nakon 150) poziva kako bi mi oni neku uputnicu izdali, pa onda nakon svega toga da ga vodim negdje? Čovječe da li si ti realan?
Da zavrsimo diskusiju. Napisao si da ga nisu primili jer su trazili test na coronu, i ja ti kazem da to nije tacno. Nikakvi se testovi ne traze. Usput sam ti pojasnio kako funkcionise put pacijenta (bilo kakvog), nadam se da sljedeci put neces imati neugodnosti.
I nadam se da ce ostali koji citaju shvatiti koji je put. Da nece postupati na osnovu poluinformacija s foruma.
Svako dobro

A sto se tice jel doktor prepoznao infarkt ili ne; potrazite koliki je stepen neprepoznatih srcanih udara u razvijenijim sistemima od naseg. Doktori kod nas su isti k’o i svuda. I bolji i losiji. Njihove greske nazalost pokriva zemlja, al je to tako. Svako ce odgovarati za svoje
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#33947 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

breuer wrote: 04/11/2020 21:51
ćiribiribela wrote: 04/11/2020 21:34 Najlakse je srati po medicinskim radnicima i govoriti kako treba zapaliti ili ici s bombom, a 80% vas veze sa zivotom nema.
pa takvih je 90% komentara na forumu na bilo kojoj temi...
KCUS je jedan od najvećih poslodavaca u državi. Ima mislim, oko 3500 uposlenika. Od toga broja ljekara specijalista je oko 300. Manje od 10 posto uposlenih. A tih 300 su oni koji su srce ustanove i čije se usluge traže.

Taj broj specijalista je jako mali i inače. BiH je jedna od evropskih zemalja sa najmanjim brojem ljekara na broj stanovnika. Prva je Grčka.

I van korone je broj ljekara mali, u katastrofi poput ove se tek vidi koliki je nedostatak kadra. Anesteziologa ima 37, internista koji mogu dežurati 51, infektologa 13. To je jako jako jako malo.

Ljudi žive u zabludi misleći da kadra ima napretek. Nema. Kod nas u BiH stanje mora uvijek biti idealno iako nas stvarnost demantuje. Trebamo početi biti realniji. I nasilje tu realnost niti će približiti niti olakšati mada nam je nasilje neki prirodni izbor reakcije.

A ne valja nam to nikako.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#33948 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

Naslovnica wrote: 04/11/2020 22:07
palermo wrote: 04/11/2020 22:02
oldtajmer wrote: 04/11/2020 21:57
prije korone komsiju spuca srcani (u tom momentu nije znao sta je)dodje hitna pregledaju ga i kazu mu da je prehlada, propisu neke lijekove,njega haos bolilo, sa zenom sjede u taxi i direktno na cum,tamo mu utvrde tezak srcani udar,lezo par sedmica u bolnici
tako da I hitna zna ponekad biti bas za qurac
nažalost, od svih narodnih izreka najtačnija je ona, bolje se roditi bez qca nego bez sreće.....zapadne te ljekar koji ne zna, i najeb'o si
Jarane, ako medicinski radnik hitne pomoci nije u stanju da razlikuje srcani udar od prehlade, nema o cemu vise da raspravljamo.
HOROR!
o čemu....o tome da taj medicinski radnik nema pojma

ako ti na osnovu jednog ili dva ili tri slučaja praviš generalizaciju, onda je to više tvoj problem nego drugih....

i mislim da ti je jasno da u svakoj profesiji postoji loši, manje loši, dobri, vrhunski.....zbog toga ti je sreća potrebna
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#33949 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Ma.Le.Na wrote: 04/11/2020 21:37 Vezano za umiranje mladih...starih
Kada su madnera gore primili cekala sam ispred da neko sidje i da mi bilo kakvu informaciju
U tom cekanju sa podhrastova je pusteno pa jedno pet osoba
Sve stari ljudi
Ne stariji...nego stari!
Lezali gore po 17 dana, nasmijani odose kucama, oporavljeni
Mislim da u tom trenutku nista "bolje"...nista ljepse...nista utjesnije nisam mogla vidjeti
I zao mi je sto nasi mediji ne pisu i o takvim slucajevima
Moja prva reakcija kada su rekli da mora ici u podhrastove bio je ...blago receno uzas
"Ko ode gore ne vraca se"
Bogu hvala vratio se
Ljudi mozda i izbjegavaju...lijece se kuci..hB pa mi nismo iako u jednom trenutku i o tome smo razmisljali
Shvatam da je zadiranje u privatnost i sl ali te price oporavljenih...deda od preko 70...nana..trebalo bi i o tome pisati
Naravno da moze poci po zlu, nikad ne znas
Ali nije svako ko ode gore otpisan niti svako ko dobije koronu otpisan
Na žalost takva vremena došla, da crna hronika donosi najveću zaradu.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#33950 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by svjezi_ustipak »

Naslovnica wrote: 04/11/2020 22:07
palermo wrote: 04/11/2020 22:02
oldtajmer wrote: 04/11/2020 21:57
prije korone komsiju spuca srcani (u tom momentu nije znao sta je)dodje hitna pregledaju ga i kazu mu da je prehlada, propisu neke lijekove,njega haos bolilo, sa zenom sjede u taxi i direktno na cum,tamo mu utvrde tezak srcani udar,lezo par sedmica u bolnici
tako da I hitna zna ponekad biti bas za qurac
nažalost, od svih narodnih izreka najtačnija je ona, bolje se roditi bez qca nego bez sreće.....zapadne te ljekar koji ne zna, i najeb'o si
Jarane, ako medicinski radnik hitne pomoci nije u stanju da razlikuje srcani udar od prehlade, nema o cemu vise da raspravljamo.
HOROR!
Postoji nekoliko vrsta srčanog udara. Razlikuju se prema promjenama na EKG, tzv. STEMI ili nonSTEMI. Ovo ST je dio EKG linije i u nekim infarktima se podigne iznad normale. Ti se infaekti lako otkriju. Veći problem su ovi nonSTEMI koji imaju normalan EKG. Tada se moraju uraditi pretrage srčanih enzima u krvi, traži se da li u krvi postoje materije koje se oslobađaju odumiranjem srčanog mišića.
Klasična slika infarkta miokarda: bol u sredogruđu sa širenjem u vrat i lijevu ruku, preznojavanje i mučnina, ne moraju uvijek biti prisutni. Osobe koje boluju od šećerne bolesti mogu npr. imati infarkt koji je bezbolan a odsustvo bola je posljedica uništenja nervnih završetaka šećernom bolesti. Infarkti se mogu i manifestirati vrlo nespecifičnim, udaljenim bolovima što se zove anginozni ekvivalent: bol u žličici npr.
R
Tako da, dijagnosticiranje infarkta nije tako jednostavno.Zato i postoje prostori za opservaciju i zato najveći dio uputnica iz Hitne uz dijagnozu ima i skraćenica susp. (sumnja).
Locked