Viza za Njemacku

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
Knipex
Posts: 17
Joined: 19/10/2020 23:36

#3926 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex »

Pozdrav za sve,valjda će biti dobrih rezultata.Da može se zakazati za gotovo sve kategorije.Čak neki njemački političari traže da se bez obzira na korona krizu ubrza dolazak stručnjaka iz trećih zemalja.Ali birokracija za vize je i dalje spora i traže dlaku u jajetu.Novi zakon je tek sad možda malo uvježban ali s vremenom će im to bolje ići??
Ja sam predao sredinom Jula dokumentaciju u ambasadi,od tada su mi dva puta tražili da im dostavim dodatne dokumente:potvrdu od poslodavca da je moje zapošljavanje hitno i neodložno i da ja ne mogu raditi posao iz bosne home ofice.Za stručni kadar (srednja škola) sada prilikom zapošljavanja ne traže znanje jezika(morate znati dovoljno za poslodavca).

Znači predao sljedeće:
-B1 certifikat goethe važeći
-Priznata diploma srednje škole-IHK-
-Radni ugovor sa pratećim dokumentima za B.A.važeći
-Ugovor za stan kod poslodavca vrlo povoljno

Već preko tri mjeseca čekam odgovor za vizu,kada ih u ambasadi pitam samo mi odgovore da je moj predmet u obradi.Vjerujem da im ni tamo u Njemačkoj nije uhodan još novi zakon i da se iz straha da nešto ne propuste prilikom našeg ulaska.ovdje govorim o nama koji idemo direktno kod njemačkog poslodavca bez ARZ ili neke druge agencije oni očigledno imaju prednost.

Osoblje u ambasadi je drsko i vjerovatno smatraju da smo mi svi došli sa nekom kupljenom diplomom ili certifikatom,da se provučemo u njemačku.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#3927 Re: Viza za Njemacku

Post by valjuga »

@knipex da nisi slučajno elektrotehničar?
Knipex
Posts: 17
Joined: 19/10/2020 23:36

#3928 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex »

Elektromehaničar.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#3929 Re: Viza za Njemacku

Post by TDK-90 »

Svima koji putuju iz BiH za zapadnu europu negativni Test na Coronu, a "svima" koji ostaju dole pozitivan :shock:
Ne znam nikoga da nije "prosao" TEST a hoce u Njem. :-)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3930 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

TDK-90 wrote: 03/11/2020 19:58 Svima koji putuju iz BiH za zapadnu europu negativni Test na Coronu, a "svima" koji ostaju dole pozitivan :shock:
Ne znam nikoga da nije "prosao" TEST a hoce u Njem. :-)
Ali im je zato pozitivan kad se testiraju u De... neki dan je bio clanak od 60 testova - 58ih sa pogresnim rezultatima u De...
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#3931 Re: Viza za Njemacku

Post by Nisrin »

Knipex wrote: 21/10/2020 17:41 Pozdrav za sve,valjda će biti dobrih rezultata.Da može se zakazati za gotovo sve kategorije.Čak neki njemački političari traže da se bez obzira na korona krizu ubrza dolazak stručnjaka iz trećih zemalja.Ali birokracija za vize je i dalje spora i traže dlaku u jajetu.Novi zakon je tek sad možda malo uvježban ali s vremenom će im to bolje ići??
Ja sam predao sredinom Jula dokumentaciju u ambasadi,od tada su mi dva puta tražili da im dostavim dodatne dokumente:potvrdu od poslodavca da je moje zapošljavanje hitno i neodložno i da ja ne mogu raditi posao iz bosne home ofice.Za stručni kadar (srednja škola) sada prilikom zapošljavanja ne traže znanje jezika(morate znati dovoljno za poslodavca).

Znači predao sljedeće:
-B1 certifikat goethe važeći
-Priznata diploma srednje škole-IHK-
-Radni ugovor sa pratećim dokumentima za B.A.važeći
-Ugovor za stan kod poslodavca vrlo povoljno

Već preko tri mjeseca čekam odgovor za vizu,kada ih u ambasadi pitam samo mi odgovore da je moj predmet u obradi.Vjerujem da im ni tamo u Njemačkoj nije uhodan još novi zakon i da se iz straha da nešto ne propuste prilikom našeg ulaska.ovdje govorim o nama koji idemo direktno kod njemačkog poslodavca bez ARZ ili neke druge agencije oni očigledno imaju prednost.

Osoblje u ambasadi je drsko i vjerovatno smatraju da smo mi svi došli sa nekom kupljenom diplomom ili certifikatom,da se provučemo u njemačku.
A da poslodavac zove Ured za strance, da im se sluzbeno obrati i zamoli da se ubrza postupak s obzirom na ispunjene uslove??
gubarcina
Posts: 18
Joined: 20/05/2009 00:22

#3932 Re: Viza za Njemacku

Post by gubarcina »

Pozdrav ljudi,
Pošto je proces oko ZB odredbe očito stao, kao i mnogi drugi odlučio sam se da probam otići u Njemačku na drugi način. Trenutno mi se kao najlakša opcija čini odlazak kao visokokvalifikovan kadar pa imam par pitanja. Nadam se da mi neko može pomoći i pružiti odgovor.

Ako sam dobro shvatio, kako bi se prijavio za vizu kao visokokvalifikovani kadar potrebno mi je da prevedem diplome i sve potvrde koje imam, položim B1 i nađem posao u Njemačkoj. Nakon toga se preda terimin za vizu, i ako sam dobro shvatio čeka se samo 15ak dana ?

Pošto je fakultet priznat i rangiran kao H+ ne treba mi Annerkenung ? Također imam preko 5 godina iskustva u struci i tečno pričam engleski pa pretpostavljam da ne bi trebao biti problem naći posao?

Hvala unaprijed na pomoći.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#3933 Re: Viza za Njemacku

Post by cassius »

...
sinan_mali
Posts: 17
Joined: 26/02/2020 18:30

#3934 Re: Viza za Njemacku

Post by sinan_mali »

gubarcina wrote: 04/11/2020 10:56 Pozdrav ljudi,
Pošto je proces oko ZB odredbe očito stao, kao i mnogi drugi odlučio sam se da probam otići u Njemačku na drugi način. Trenutno mi se kao najlakša opcija čini odlazak kao visokokvalifikovan kadar pa imam par pitanja. Nadam se da mi neko može pomoći i pružiti odgovor.

Ako sam dobro shvatio, kako bi se prijavio za vizu kao visokokvalifikovani kadar potrebno mi je da prevedem diplome i sve potvrde koje imam, položim B1 i nađem posao u Njemačkoj. Nakon toga se preda terimin za vizu, i ako sam dobro shvatio čeka se samo 15ak dana ?

Pošto je fakultet priznat i rangiran kao H+ ne treba mi Annerkenung ? Također imam preko 5 godina iskustva u struci i tečno pričam engleski pa pretpostavljam da ne bi trebao biti problem naći posao?

Hvala unaprijed na pomoći.
Posao koji ćeš radit mora biti u skladu sa tvojim školovanjem odnosno tvojom diplomom.

Valjda je to sve, mada neki ljudi spominju da treba nekakva saglasnost od zavoda za zaposljavanje (Agentur für Arbeit), pa sad ne znam.

Obrada vize i u kategoriji visokoobrazovanih trenutno traje preko tri mjeseca...
Knipex
Posts: 17
Joined: 19/10/2020 23:36

#3935 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex »

Da poslodavac je kontaktirao institucije u njemačkoj,rekli su mu da ne mogu uticati na brzinu procesa.I da poslodavac i ja trebamo sarađivati sa njima kad se od nas nešto zatraži od dokumentacije,tako je i bilo poslije par dana su tražili dopunu dokumentacije i poslao sam brzo.možda je taj njihov poziv aktivirao potražnju dodatnih dokumenata za vizu,al to stvarno ne znam.
hari.90
Posts: 9
Joined: 27/02/2011 23:18

#3936 Re: Viza za Njemacku

Post by hari.90 »

gubarcina wrote: 04/11/2020 10:56 Pozdrav ljudi,
Pošto je proces oko ZB odredbe očito stao, kao i mnogi drugi odlučio sam se da probam otići u Njemačku na drugi način. Trenutno mi se kao najlakša opcija čini odlazak kao visokokvalifikovan kadar pa imam par pitanja. Nadam se da mi neko može pomoći i pružiti odgovor.

Ako sam dobro shvatio, kako bi se prijavio za vizu kao visokokvalifikovani kadar potrebno mi je da prevedem diplome i sve potvrde koje imam, položim B1 i nađem posao u Njemačkoj. Nakon toga se preda terimin za vizu, i ako sam dobro shvatio čeka se samo 15ak dana ?

Pošto je fakultet priznat i rangiran kao H+ ne treba mi Annerkenung ? Također imam preko 5 godina iskustva u struci i tečno pričam engleski pa pretpostavljam da ne bi trebao biti problem naći posao?

Hvala unaprijed na pomoći.
Ne moraš položiti jezik.

Trebaš naći posao u struci za koju imaš diplomu, ili može biti i "verwandt" Beruf, npr. možeš raditi sa diplomom Inžinjera mašinstva kao CNC operater (jer je to povezano).

Ne bude baš za 15 dana, treba malo više.

Najbitnije je naći poslodavca i učiti jezik, engleski jedino ako budeš u većoj firmi, inače zaboravi na engleski, baziraj se na njemački.
User avatar
madesa
Posts: 4216
Joined: 26/07/2013 02:37

#3937 Re: Viza za Njemacku

Post by madesa »

cuj ne moras poloziti njemacki. Jezik je valjda broj 1 za dobivanje vize
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3938 Re: Viza za Njemacku

Post by vjesticanametli »

Nije uvijek
hari.90
Posts: 9
Joined: 27/02/2011 23:18

#3939 Re: Viza za Njemacku

Post by hari.90 »

madesa wrote: 05/11/2020 14:58 cuj ne moras poloziti njemacki. Jezik je valjda broj 1 za dobivanje vize
https://sarajewo.diplo.de/blob/2305800/ ... t-data.pdf

Čitaj, nigdje se ne spominje jezik.

Nazovete Make it in Germany i pitate, svakako svi pričaju engleski nivo C1 tako da nije problem, a njemački barem B2.
User avatar
madesa
Posts: 4216
Joined: 26/07/2013 02:37

#3940 Re: Viza za Njemacku

Post by madesa »

hari.90 wrote: 05/11/2020 18:57
madesa wrote: 05/11/2020 14:58 cuj ne moras poloziti njemacki. Jezik je valjda broj 1 za dobivanje vize
https://sarajewo.diplo.de/blob/2305800/ ... t-data.pdf

Čitaj, nigdje se ne spominje jezik.

Nazovete Make it in Germany i pitate, svakako svi pričaju engleski nivo C1 tako da nije problem, a njemački barem B2.
hvala puno,ako moze neki link ili kratko u crtama sta je sada potrebno za vizu po ovom novom jer sam skroz zbunjen. Sta sada znaci visokokvalifikovani kadar, je li svi koji imaju fakultet ili posebni neki?
gubarcina
Posts: 18
Joined: 20/05/2009 00:22

#3941 Re: Viza za Njemacku

Post by gubarcina »

Hvala svima na informacijama. Znači traži posao i uči njemački. :-D
sinan_mali
Posts: 17
Joined: 26/02/2020 18:30

#3942 Re: Viza za Njemacku

Post by sinan_mali »

Znaci ako ides u Njemacku kao visokoobrazovani možeš preko dvije kategorije (Plava karta i novi zakon o useljavanju - FEG)?

Ako u kategoriji Plave karte ne zadovoljavaš postavljen prag plate daće ti običnu radnu dozvolu?

U tom slučaju preko koje kategorije je pametnije ići kao visokoobrazovani? Pretpostavljam da obrada vize jednako dugo traje.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#3943 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

hari.90 wrote: 05/11/2020 18:57
madesa wrote: 05/11/2020 14:58 cuj ne moras poloziti njemacki. Jezik je valjda broj 1 za dobivanje vize
https://sarajewo.diplo.de/blob/2305800/ ... t-data.pdf

Čitaj, nigdje se ne spominje jezik.

Nazovete Make it in Germany i pitate, svakako svi pričaju engleski nivo C1 tako da nije problem, a njemački barem B2.
Procitaj do kraja pa ces vidjeti da se spominje jezik.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#3944 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

sinan_mali wrote: 06/11/2020 10:58 Znaci ako ides u Njemacku kao visokoobrazovani možeš preko dvije kategorije (Plava karta i novi zakon o useljavanju - FEG)?

Ako u kategoriji Plave karte ne zadovoljavaš postavljen prag plate daće ti običnu radnu dozvolu?

U tom slučaju preko koje kategorije je pametnije ići kao visokoobrazovani? Pretpostavljam da obrada vize jednako dugo traje.
...
Last edited by CotSuljakovic on 06/11/2020 19:49, edited 1 time in total.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#3945 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

gubarcina wrote: 04/11/2020 10:56 Pozdrav ljudi,
Pošto je proces oko ZB odredbe očito stao, kao i mnogi drugi odlučio sam se da probam otići u Njemačku na drugi način. Trenutno mi se kao najlakša opcija čini odlazak kao visokokvalifikovan kadar pa imam par pitanja. Nadam se da mi neko može pomoći i pružiti odgovor.

Ako sam dobro shvatio, kako bi se prijavio za vizu kao visokokvalifikovani kadar potrebno mi je da prevedem diplome i sve potvrde koje imam, položim B1 i nađem posao u Njemačkoj. Nakon toga se preda terimin za vizu, i ako sam dobro shvatio čeka se samo 15ak dana ?

Pošto je fakultet priznat i rangiran kao H+ ne treba mi Annerkenung ? Također imam preko 5 godina iskustva u struci i tečno pričam engleski pa pretpostavljam da ne bi trebao biti problem naći posao?

Hvala unaprijed na pomoći.
Koji je fakultet u pitanju
hari.90
Posts: 9
Joined: 27/02/2011 23:18

#3946 Re: Viza za Njemacku

Post by hari.90 »

CotSuljakovic wrote: 06/11/2020 16:46
hari.90 wrote: 05/11/2020 18:57
madesa wrote: 05/11/2020 14:58 cuj ne moras poloziti njemacki. Jezik je valjda broj 1 za dobivanje vize
https://sarajewo.diplo.de/blob/2305800/ ... t-data.pdf

Čitaj, nigdje se ne spominje jezik.

Nazovete Make it in Germany i pitate, svakako svi pričaju engleski nivo C1 tako da nije problem, a njemački barem B2.
Procitaj do kraja pa ces vidjeti da se spominje jezik.
Koji nivo znanja njemačkog jezika treba kvalifikovanom radniku? Gdje ima mogućnosti za učenje njemačkog jezika?
Za zapošljavanje sa kvalifikacijom nema generalnog uslova za određeni nivo znanja njemačkog jezika. Postoje međutim zasebna pravila za odobrenje za određena licencirana zanimanja, posebno u zdravstvenom sektoru. Osim toga poznavanje njemačkog jezika je u praksi često preduslov za konkretnu ponudu za radno mjesto i pomaže u integraciji na tržištu rada i u društvu.

Mogu postaviti kao uslov u nekoj struci, ali generalno nema odredjenog uvjeta za jezik.

Recimo ja sam isao u Njemacku, pricao sa poslodavcem bez problema, covjek vidio da mogu samostalno komunicirati sa njim, ne moram polagati odredjeni nivo za FEG zakon.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#3947 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

...
sinan_mali
Posts: 17
Joined: 26/02/2020 18:30

#3948 Re: Viza za Njemacku

Post by sinan_mali »

CotSuljakovic wrote: 06/11/2020 16:57
sinan_mali wrote: 06/11/2020 10:58 Znaci ako ides u Njemacku kao visokoobrazovani možeš preko dvije kategorije (Plava karta i novi zakon o useljavanju - FEG)?

Ako u kategoriji Plave karte ne zadovoljavaš postavljen prag plate daće ti običnu radnu dozvolu?

U tom slučaju preko koje kategorije je pametnije ići kao visokoobrazovani? Pretpostavljam da obrada vize jednako dugo traje.
Zavisi koja si struka. Ako imas fakultet ti bi trebao zakazati termin u ovoj kategoriji>
Arbeitsaufnahme mit Hochschulabschluss, Blaue Karte EU, MINT sowie IT-Berufe ohne Hochschulabschluss (mit Vorabzustimmung) / Visokokvalifikovani kadar, Plava Karta EU, MINT kao i IT zanimanja bez visoke stručne spreme (uz prilaganje predsaglasnosti).
Za Plavu kartu ti treba plata odredjene visine, ako imas diplomu tehnickog fakulteta prag za platu je manji. Ako nisi taj tesko ces naci posao koji zadovoljava platu, moras bas biti guja. Njemacki ti ne treba . Znam par ljudi sto su dobili Plavu kartu a nisu zadovoljavali ni taj smanjeni prag sa tehnickim fakultetom. Ali to ti je rizik. To je sve bilo prije korone.
Ako imas srednju skolu i sa njom hoces da radis, moras nostrifikovati diplomu u Njemackoj i moras imati polozen jezik po ovom zakonu od 1. marta 2020.
Ako imas Gimnaziju zavrsenu ili ako neces da radis nostrifikaciju iz nekog razloga onda imas onaj zakon sto je i dosad bio aktuelan gdje se ceka termin dvije godine ali to je sad svakako blokirano i ne mozes ni zakazati termin trenutno.
Hvala!👍
Ne spadam u MINT i postavljeni prag plate sigurno neću dostić.
Kad budem predavo iću preko -Hochschulabschluss, Blaue Karte EU, MINT sowie IT-Berufe ohne Hochschulabschluss (mit Vorabzustimmung).
A Vorabzustimmung? Šta je to i ko izdaje to? Sigurno i tu ima neka kvaka 😂
Knipex
Posts: 17
Joined: 19/10/2020 23:36

#3949 Re: Viza za Njemacku

Post by Knipex »

Ovaj forum dobro dođe za informacije,ali mi sami i naše iskustvo i pisanje nismo dovoljno precizni i pouzdani.svaki slučaj je drugačiji pogotovo mi koji ne idemo preko agencija i sl. Na nama se izoštrava novi zakon,koji je inače napisan na 170 stranica.
Što se tiče nivoa znanja njemačkog jezika za srednjoškolske struke ne treba certifikat već morate biti u već provjerenim govornim vještinama za poslodavca,osim regulisanih(certificiranih) struka.o nivou jezika u tom slučaju odlučuje Bundesagentur für Arbeit.
Mada ovaj novi zakon još nisu dobro uvježbali birokrati,najbolje je da se naoružamo znanjem i strpljenjem.
CotSuljakovic
Posts: 321
Joined: 18/08/2018 20:32

#3950 Re: Viza za Njemacku

Post by CotSuljakovic »

Sinane to je za IT struku bez diplome. Eto gore momak pise da moze i sa srednjom bez jezika a ja sam tebi napisao da ne moze. Mislim tebi nije ni bitno ali da ne bude da sirim dezinformacije. Kad je tek poceo novi zakon nije moglo.
Post Reply