Popularne stvari koje ne kontam

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#29576 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Nedzada »

Piše PORED DIVLJIH JAGODA.
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#29577 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by suspect_zero »

dale cooper wrote: 28/10/2020 15:19 Crvena Jabuka je danas samo ime i brend koji koristi Žera. Duša i srce tog benda svakako ili nisu više među nama ili su otišli daleko
i nikada se više nisu osvrtali poput Zlatka Arslanagića.
Ih Zlatko, tiha patnja mnogih cura :oops: .....više su ga proganjale nego Žeru :D ....joj kada se sjetim ludila za Lošom, kačketi se na Čaršiji prodavali k'o ludi...poslije dođe Regina, red ispred Branko Lazić :lol: jadan Davor ne može u školu....i da, svi su nosili maramu kao on :-D
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11075
Joined: 15/01/2010 18:31

#29578 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Jack Be Nimble »

_BataZiv_0809 wrote: 01/11/2020 08:26
Jack Be Nimble wrote: 29/10/2020 04:42 zagrebcanka 95 godiste
Uhhh :evil: je li bilo sta :per: jebo telefon sto nisi sta drugo imao pri ruci :D

P.S. ne kontam kako neko rodjen u Americi moze biti "zagrepcanka". Kakve veze ona ima sa Zagrebom osim sto su joj roditelji vjerovatno iz njega emigrirali?
Samo zbog roditelja i onda pocnu glumiti da su veci hrvati/bosanci/srbi od vas dole. Namaju pojma sta je padez, a veci nacionalisti od Seselja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#29579 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

:zoka:
... ali, da.. rodjeni vani ... pojedini srbi a pogotovo hrvati .. su vrlo 'emocionalno vezani'.. za bosance, to nije slucaj..
DonieBrasco
Posts: 15495
Joined: 31/08/2016 16:09

#29580 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by DonieBrasco »

Kad smo kod dijasporaca, djece rođenih vani a roditelji ih ne nauce nimalo maternjeg jezika, taj tamo strani ce svjedeno uciti u skoli i kroz zivot generalno steci. Pa kada dođu ovdje tokom ljeta ne znaju djeca progovoriti i ljute se sto mi ne pricamo te skandinavske jezike, njemacki, i ostale.

Koliko sam samo puta cuo takve roditelje sto jasno kazu "mi ne pricamo nas kuci uopste (bosanski, srpski, hrvatski)". Pa kad ste degnerici, stidite se porjekla i maternjeg jezika.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#29581 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by irac300 »

DonieBrasco wrote: 02/11/2020 20:05 Kad smo kod dijasporaca, djece rođenih vani a roditelji ih ne nauce nimalo maternjeg jezika, taj tamo strani ce svjedeno uciti u skoli i kroz zivot generalno steci. Pa kada dođu ovdje tokom ljeta ne znaju djeca progovoriti i ljute se sto mi ne pricamo te skandinavske jezike, njemacki, i ostale.

Koliko sam samo puta cuo takve roditelje sto jasno kazu "mi ne pricamo nas kuci uopste (bosanski, srpski, hrvatski)". Pa kad ste degnerici, stidite se porjekla i maternjeg jezika.
Imam takve i u familiji. Djeca ne znaju guknut' nas, al' svedski i engleski biflaju. Pa ako su mogla u skoli nauciti dva jezika, zar je tesko i maternji jezik mu usaditi kod kuce. Debilana.
User avatar
parappa
Posts: 3312
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#29582 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by parappa »

Ma većinom su roditelji kao djeca došla tamo ili su čak tamo rođeni.
Njima je lakše pričati taj jezik nego maternji... To im je ustvari postao maternji jezik.
Znam i jedne i druge (gdje djeca pričaju odlično obadva jezika)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58732
Joined: 03/08/2010 19:04

#29583 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by kakavdanakneiskustvu »

neko ko je 1992. kao beba dosao u njemacku i citav zivot tamo zivi,teško da nas jezik moze smatrati maternjim kad ga nije u školi učio i prve riječi su mu mozda i bile na tom jeziku a ne na našem,i uda se ili oženi za nijemca ili njemicu i sad bi trebali uciti djecu nas jezik,ne znam
User avatar
parappa
Posts: 3312
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#29584 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by parappa »

kakavdanakneiskustvu wrote: 02/11/2020 22:19 neko ko je 1992. kao beba dosao u njemacku i citav zivot tamo zivi,teško da nas jezik moze smatrati maternjim kad ga nije u školi učio i prve riječi su mu mozda i bile na tom jeziku a ne na našem,i uda se ili oženi za nijemca ili njemicu i sad bi trebali uciti djecu nas jezik,ne znam
Po meni treba... Neće nikom naškoditi ako zna jezik više.
Ovi što znaju a ne pričaju sa djecom su jednostavno lijeni
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#29585 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by BJB »

sherbett wrote: 02/11/2020 20:27
Joj to mi je preseravanje na najjace
Kako izdrze da ne pricaju na materinjem jeziku???
[/quote]

Znaš šta sam ja skontala kod takvih ljudi,, vjerovatno im djeca bolje govore taj jezik ( danski,njemački,francuski pa i engleski) pa onda koriste djecu za vježbu da ne odudaraju na poslu od domaćih, a i nije ih sramota svoje djece kad griješe.
kakavdanakneiskustvu wrote: 02/11/2020 22:19 neko ko je 1992. kao beba dosao u njemacku i citav zivot tamo zivi,teško da nas jezik moze smatrati maternjim kad ga nije u školi učio i prve riječi su mu mozda i bile na tom jeziku a ne na našem,i uda se ili oženi za nijemca ili njemicu i sad bi trebali uciti djecu nas jezik,ne znam
Ne mora ga smatrati maternjim već čisto da dijete zna osnovne stvari iz jezika koji mu govore dedo i nana..Znaš kako je glupo kad dođu djeca iz Amerike, rođeni ovamo, odrasli tamo, bili im i nana i dedo tamo i muče se sa maternjim kao da je kineski..
Oni koji budu svoju djecu natjerali ili privole ih da uče maternji će im učiniti veliku uslugu jer se zna da djeca odgojena bilingualno imaju drugačiji mozak i brže razmišljaju od djece koja se odgajaju na samo jednom jeziku..Osim toga bolje je za mozak i u starosti što više jezika govoriš.. Informiši se malo..
Iskreno da se udam za nekog stranca ili zivim u nekoj stranoj zemlji osim maternjeg, gledala bih da mi djeca nauče kineski..trebaće nam..
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11075
Joined: 15/01/2010 18:31

#29586 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Jack Be Nimble »

Sto se tice maternjeg jezika, to sve zavisi od roditelja. Ako oni imaju faks diplome i obrazovanje, njihova ce djeca pricati BCS bez vecih problema. Oni koji su morali da rade nocne i jutarnje smjene, da bi djeca mogla otici na faks, u tim slucajevima je malo teze nauciti djecu pricati nas. Takodjer mnogo pomaze ako babe i dede cuvaju djecu, jer onda nema se nista pricati sem naseg.

Upoznao sam ja par srba i hrvata rodjeni 70tih u americi, a pricaju sa cistim purgerskim ili ekavskim akcentom. Jedan hrvat zivi u kanadi i njegovi roditelji mu nisu dali da se druzi sa kanadskom djecom prije prvog razreda. On nije znao engleski kada je krenuo u skolu a rodio se u kanadi. I na isti nacin postupio sa svojom djecom. Nema kanadske televizije, citanki na engleskom, samo hrvatski. Zvuci grubo, ali djeca su, lako ce nauciti engleski.

Moja sestra ima problem sto joj djeca pored bosanskog, njemackog i engleskog, najbolje znaju spanski, jer provode najvise vremena sa dadiljom iz Meksika :izet:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58732
Joined: 03/08/2010 19:04

#29587 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by kakavdanakneiskustvu »

parappa wrote: 02/11/2020 23:14
kakavdanakneiskustvu wrote: 02/11/2020 22:19 neko ko je 1992. kao beba dosao u njemacku i citav zivot tamo zivi,teško da nas jezik moze smatrati maternjim kad ga nije u školi učio i prve riječi su mu mozda i bile na tom jeziku a ne na našem,i uda se ili oženi za nijemca ili njemicu i sad bi trebali uciti djecu nas jezik,ne znam
Po meni treba... Neće nikom naškoditi ako zna jezik više.
Ovi što znaju a ne pričaju sa djecom su jednostavno lijeni
neće naškoditi,logično,ali eto,što ti napisa,mozda i lijenost roditelja
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58732
Joined: 03/08/2010 19:04

#29588 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by kakavdanakneiskustvu »

BJB wrote: 02/11/2020 23:43
sherbett wrote: 02/11/2020 20:27
Joj to mi je preseravanje na najjace
Kako izdrze da ne pricaju na materinjem jeziku???
Znaš šta sam ja skontala kod takvih ljudi,, vjerovatno im djeca bolje govore taj jezik ( danski,njemački,francuski pa i engleski) pa onda koriste djecu za vježbu da ne odudaraju na poslu od domaćih, a i nije ih sramota svoje djece kad griješe.
kakavdanakneiskustvu wrote: 02/11/2020 22:19 neko ko je 1992. kao beba dosao u njemacku i citav zivot tamo zivi,teško da nas jezik moze smatrati maternjim kad ga nije u školi učio i prve riječi su mu mozda i bile na tom jeziku a ne na našem,i uda se ili oženi za nijemca ili njemicu i sad bi trebali uciti djecu nas jezik,ne znam
Ne mora ga smatrati maternjim već čisto da dijete zna osnovne stvari iz jezika koji mu govore dedo i nana..Znaš kako je glupo kad dođu djeca iz Amerike, rođeni ovamo, odrasli tamo, bili im i nana i dedo tamo i muče se sa maternjim kao da je kineski..
Oni koji budu svoju djecu natjerali ili privole ih da uče maternji će im učiniti veliku uslugu jer se zna da djeca odgojena bilingualno imaju drugačiji mozak i brže razmišljaju od djece koja se odgajaju na samo jednom jeziku..Osim toga bolje je za mozak i u starosti što više jezika govoriš.. Informiši se malo..
Iskreno da se udam za nekog stranca ili zivim u nekoj stranoj zemlji osim maternjeg, gledala bih da mi djeca nauče kineski..trebaće nam..
[/quote]

sve ok,razumijem šta pišeš
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#29589 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Satori »

Jack Be Nimble wrote: 03/11/2020 03:08 Takodjer mnogo pomaze ako babe i dede cuvaju djecu, jer onda nema se nista pricati sem naseg.
Ovo takodje nije dobro, zato sto se djetetu pocesto smiju na naucenim izrazima, akcentu, govoru, i generalno vrsnjacima u Bih bude jako smijesno sto tamo neki americki/njemacki 15godisnjak prica kao neka stara nana/dedo.
Vidjela uzivo par puta, znaju se povuci i ne progovoriti vise rijec bosanskog sem sa blizom porodicom.

Jezik je ziv i evoluira, a oni koji su '92.otisli, rijetko citaju knjige na nasem, ili gledaju nase tv kanale sem vijesti i nase muzike. I Hayata. Eventualno citaju nase portale (Klix, Avaz), a radije ne bih o obogacivanju jezika na taj nacin.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11075
Joined: 15/01/2010 18:31

#29590 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Jack Be Nimble »

Satori wrote: 03/11/2020 07:49
Jack Be Nimble wrote: 03/11/2020 03:08 Takodjer mnogo pomaze ako babe i dede cuvaju djecu, jer onda nema se nista pricati sem naseg.
Ovo takodje nije dobro, zato sto se djetetu pocesto smiju na naucenim izrazima, akcentu, govoru, i generalno vrsnjacima u Bih bude jako smijesno sto tamo neki americki/njemacki 15godisnjak prica kao neka stara nana/dedo.
Vidjela uzivo par puta, znaju se povuci i ne progovoriti vise rijec bosanskog sem sa blizom porodicom.

Jezik je ziv i evoluira, a oni koji su '92.otisli, rijetko citaju knjige na nasem, ili gledaju nase tv kanale sem vijesti i nase muzike. I Hayata. Eventualno citaju nase portale (Klix, Avaz), a radije ne bih o obogacivanju jezika na taj nacin.
Pa sada babe i dede su nasi starci :). Moja stara postala nena sa 52. Pomaze bliza rodbina (dajdze, amidze) da cuvaju djecu i svi zajedno forsiraju nas. A ako su roditelji sami, to je malo veci problem.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#29591 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Satori »

Ma znam, imam te slucajeve u porodici i sve je to meni simpaticno. Kada moje dijete nauci od moje nane (87.g.) da je nesto stiglo u nevakat, da je neko ucmihao (od placa), bacio nesto na halilčinu, helemnejse - naucice i da je to lokalizam koji cuje samo od nje i ostalih starijih ljudi, i kroz govor u vrticu, skoli (nadam se) nece forsirati takve izraze. U njegovom slucaju je to obogacivanje jezika.
U slucaju dijasporca, ako mu je to jedina spona sa maternjim jezikom, i ako je to jedini izraz koji je naucio, njegovim vrsnjacima to bude sega, a njega sram.

Ali u svakom slucaju, svaka cast za trud da se odrzi identitet u dijaspori. :thumbup: Obicno dijasporci vrludaju izmedju zelje da im dijete bude cistokrvni Bosanac u tudjini, i zelje da ne bude dio mase sa TV Valentino i da se uklopi u drustvo u kojem zivi (po cijenu odustajanja od BiH). Tesko je naci balans.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#29592 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by malocvijece »

Satori wrote: 03/11/2020 09:34 Ma znam, imam te slucajeve u porodici i sve je to meni simpaticno. Kada moje dijete nauci od moje nane (87.g.) da je nesto stiglo u nevakat, da je neko ucmihao (od placa), bacio nesto na halilčinu, helemnejse - naucice i da je to lokalizam koji cuje samo od nje i ostalih starijih ljudi, i kroz govor u vrticu, skoli (nadam se) nece forsirati takve izraze. U njegovom slucaju je to obogacivanje jezika.
U slucaju dijasporca, ako mu je to jedina spona sa maternjim jezikom, i ako je to jedini izraz koji je naucio, njegovim vrsnjacima to bude sega, a njega sram.

Ali u svakom slucaju, svaka cast za trud da se odrzi identitet u dijaspori. :thumbup: Obicno dijasporci vrludaju izmedju zelje da im dijete bude cistokrvni Bosanac u tudjini, i zelje da ne bude dio mase sa TV Valentino i da se uklopi u drustvo u kojem zivi (po cijenu odustajanja od BiH). Tesko je naci balans.
A mogli bi djetetu, ne daj bože, kakvu knjigu tutnuti u ruke. Pa da dijete postane pismeno na materinjem jeziku tako što pročita određen broj knjiga prilagođenih njegovom uzrastu, lektorisanih i dr. što utiče na razvoj i pismenost kod djece.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#29593 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Nadzorna_ploca »

Pray for Vienna i ostala slicn preseravanja :zoka:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#29594 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by vjesticanametli »

Dajte mu odibl na ajfonu :lol:

Imam u familiji i ovih sto lafo znaju i onih sto nista ne znaju ....cirkus...primjesa bosansko njem engleskog...sveCkog i norveskog 😂😂😂
DonieBrasco
Posts: 15495
Joined: 31/08/2016 16:09

#29595 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by DonieBrasco »

Nadzorna_ploca wrote: 03/11/2020 11:01 Pray for Vienna i ostala slicn preseravanja :zoka:
Da su barem internet i drustvene mreze bili jaki kao danas, vidjeli bi da li bi bilo pray for bosnia.

Licemjerostvo nema granice.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#29596 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Nadzorna_ploca »

DonieBrasco wrote: 03/11/2020 11:26
Nadzorna_ploca wrote: 03/11/2020 11:01 Pray for Vienna i ostala slicn preseravanja :zoka:
Da su barem internet i drustvene mreze bili jaki kao danas, vidjeli bi da li bi bilo pray for bosnia.

Licemjerostvo nema granice.
Ko da ih je zemljotres pogodio ili meteor udario, pa pray-aju po jebenom fejsu. Ljudi su fakat bolesni. :D
User avatar
nepass1
Posts: 9693
Joined: 06/07/2017 07:35

#29597 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by nepass1 »

DonieBrasco wrote: 02/11/2020 20:05 Kad smo kod dijasporaca, djece rođenih vani a roditelji ih ne nauce nimalo maternjeg jezika, taj tamo strani ce svjedeno uciti u skoli i kroz zivot generalno steci. Pa kada dođu ovdje tokom ljeta ne znaju djeca progovoriti i ljute se sto mi ne pricamo te skandinavske jezike, njemacki, i ostale.

Koliko sam samo puta cuo takve roditelje sto jasno kazu "mi ne pricamo nas kuci uopste (bosanski, srpski, hrvatski)". Pa kad ste degnerici, stidite se porjekla i maternjeg jezika.
Ja da odem, ako odem, nikad djete ne bih rijec naseg naucio. Jebo bosnu
Ne radi se uopste o stidu
User avatar
Laertes
Posts: 4253
Joined: 08/01/2015 18:25

#29598 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Laertes »

nepass1 wrote: 03/11/2020 16:21
DonieBrasco wrote: 02/11/2020 20:05 Kad smo kod dijasporaca, djece rođenih vani a roditelji ih ne nauce nimalo maternjeg jezika, taj tamo strani ce svjedeno uciti u skoli i kroz zivot generalno steci. Pa kada dođu ovdje tokom ljeta ne znaju djeca progovoriti i ljute se sto mi ne pricamo te skandinavske jezike, njemacki, i ostale.

Koliko sam samo puta cuo takve roditelje sto jasno kazu "mi ne pricamo nas kuci uopste (bosanski, srpski, hrvatski)". Pa kad ste degnerici, stidite se porjekla i maternjeg jezika.
Ja da odem, ako odem, nikad djete ne bih rijec naseg naucio. Jebo bosnu
Ne radi se uopste o stidu
:thumbup:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11075
Joined: 15/01/2010 18:31

#29599 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by Jack Be Nimble »

I ja sam srao o roditeljima cija djeca nisu znala govoriti. Ali kako je moja raja pocela imati djecu, pa i moja sestra, shvatio sam koliko je tesko samim roditeljima tesko to izvesti sa svim drugim obavezama.

U dijaspori it takes a village. Kada su 2000 skupljali pare za dzamiju, ja sam uvijek dizao ruku i pitao gdje sunpare za biblioteku, kulturni centar, knjige itd. Odgovor je u glavnom bio, mejtef ce sluziti za kulturu. I sada kada pitas roditelje sta bi najvise voljeli odgovor je biblioteka ili muzicka skola za nasu djecu, da bi djecu kroz nasu muziku ucili o kulturi a i jeziku. Jedina opcija za to sve je pepa pig ili dora prevedeni na jutubetu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#29600 Re: Popularne stvari koje ne kontam

Post by moonca »

Koja imena, sa daju djeci rodjenoj ------vani ??
Post Reply