Sarajevo Construction

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13826 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

Elektromagnetno polje uzrokovano visokim naponom industrijske frekvencije polarizuje molekule vode u ljudskom organizmu i tako onemogućava normalnu diobu ćelija i uzrokuje razne deformitete.

Radnici Elektroprenosa tj. u prosjeku jedan čovjek po većem rasklopnom postrojenju, sjede u armiranoj prostoriji i nikad direktno ispod vodova.
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#13827 Re: Sarajevo Construction

Post by geralt »

drug_profi wrote: 30/10/2020 11:37
geralt wrote: 30/10/2020 11:02
studiorum_tuzlaensis wrote: 30/10/2020 10:55 Taj baš voli svoje zdravlje i zdravlje svoje djece čim voli da živi 24/7 u jakom elektromagnetnom polju. Kad fasuju rak, pretpostavljam da će tužiti Elektroprenos.
:roll:

Ljudi rade u Elektroprenosovim VN podstanicama 8 sati dnevno 40 godina karijere i ne dobivaju rak nista vise od ostatka stanovnistva. U drugim zemljama imas i 765 kV, pa i 1100 kV podstanice (kod nas je maksimum 400) u kojima takodjer ljudi rade, pa gle cuda, ni tamo raka.

Manite se prica Mersihe sa Fejsbuka o tome od cega se dobiva rak.
Jaka EM polja direktno uticu na zdravlje, narocito kod duge izlozenosti. Kod ispitivanja uslova radne sredine između ostalog, mjere se i EM polja oko uređaja i masina. To rade sve zbog Mersihe.
Zabiljezena je povecna incidenca malignih oboljenja u domacinstvima koja su preblizu TS ili visokonaponskim DV u cijelom svijetu.

Evo ti akademski clanci sa neta.
https://scholar.google.com/scholar?q=el ... i=scholart
Drugi put procitaj clanke na koje saljes linkove :D
No association was found between exposure to time-weighted average exposure to magnetic fields and cancer at all sites, brain tumors, lymphoma, or leukemia.
In all of these cases, the evidence in support of links between the fields and cancer is weak and inconsistent.
No conclusion can be drawn about the role of electromagnetic fields in the origin of cancer on the basis of current data.
Po struci sam elektroenergeticar. Ne znam koja je tvoja struka, ali sam prilicno siguran da sam bio u vise elektrana i podstanica nego sto si ih ti vidio na televiziji, izmedju ostalog i u nuklearci. Povrh toga, prijateljica mi je radila magistarski na temu uticaj EM polja na zdravlje, i iako se trudila (ekolog je), nije nasla nista definitvno da potvrdi ove price.

Tako da ostajem pri tome da je ovo na nivou Mersihinog sujevjernog straha od "zice koja zuji", koji nije podrzana nikakvom naukom.
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#13828 Re: Sarajevo Construction

Post by geralt »

studiorum_tuzlaensis wrote: 30/10/2020 11:48 Elektromagnetno polje uzrokovano visokim naponom industrijske frekvencije polarizuje molekule vode u ljudskom organizmu i tako onemogućava normalnu diobu ćelija i uzrokuje razne deformitete.

Radnici Elektroprenosa tj. u prosjeku jedan čovjek po većem rasklopnom postrojenju, sjede u armiranoj prostoriji i nikad direktno ispod vodova.
Armiranoj prostoriji? :lol:

Hoces da ti posaljem selfi ispod vodova sljedeci put kad budem u postrojenju?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13829 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

Pošalji slobodno, ako hoćeš odspavaj malo tu.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13830 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

Da si učio tu školu malo bolje, znao bi koji je efekat električnog polja i šta je dipol. Minus za znanje iz OE, a svoje neznanje si potvrdio kad si kao izvor naveo jaranicu .
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#13831 Re: Sarajevo Construction

Post by geralt »

studiorum_tuzlaensis wrote: 30/10/2020 11:56 Da si učio tu školu malo bolje, znao bi koji je efekat električnog polja i šta je dipol. Minus za znanje iz OE, a svoje neznanje si potvrdio kad si kao izvor naveo jaranicu .
Vazi, vjeruj u sta hoces. I nemoj drzati mobitel u dzepu od hlaca, polarizovace ti se chuna :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#13832 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Pa fino si probrao tekstove koji idu tebi u prilog.
Ja sam ti dao pretragu bez filtriranja da i to mozes vidjeti.

Ali između ostalog, ako hoces trezveno sagledati opasnosti, mozes se zaroviti po radovima i naci dokaze i za moju tvrdnju.
npr
Studies examining residential exposures of children and adults and studies of electrical and electronics workers are reviewed. Using conventional epidemiologic criteria for inferring causal associations, including strength and consistency of the relationship, biological plausibility, and the possibility of bias as an explanation, it is concluded that the evidence is strongly suggestive that such radiation is carcinogenic. The evidence is strongest for brain and central nervous system cancers in electrical workers and children. Weaker evidence supports an association with leukemia in electrical workers. Some evidence also exists for an association with melanoma in electrical workers.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#13833 Re: Sarajevo Construction

Post by BadBoy »

geralt wrote: 30/10/2020 11:51
drug_profi wrote: 30/10/2020 11:37
geralt wrote: 30/10/2020 11:02
:roll:

Ljudi rade u Elektroprenosovim VN podstanicama 8 sati dnevno 40 godina karijere i ne dobivaju rak nista vise od ostatka stanovnistva. U drugim zemljama imas i 765 kV, pa i 1100 kV podstanice (kod nas je maksimum 400) u kojima takodjer ljudi rade, pa gle cuda, ni tamo raka.

Manite se prica Mersihe sa Fejsbuka o tome od cega se dobiva rak.
Jaka EM polja direktno uticu na zdravlje, narocito kod duge izlozenosti. Kod ispitivanja uslova radne sredine između ostalog, mjere se i EM polja oko uređaja i masina. To rade sve zbog Mersihe.
Zabiljezena je povecna incidenca malignih oboljenja u domacinstvima koja su preblizu TS ili visokonaponskim DV u cijelom svijetu.

Evo ti akademski clanci sa neta.
https://scholar.google.com/scholar?q=el ... i=scholart
Drugi put procitaj clanke na koje saljes linkove :D
No association was found between exposure to time-weighted average exposure to magnetic fields and cancer at all sites, brain tumors, lymphoma, or leukemia.
In all of these cases, the evidence in support of links between the fields and cancer is weak and inconsistent.
No conclusion can be drawn about the role of electromagnetic fields in the origin of cancer on the basis of current data.
Po struci sam elektroenergeticar. Ne znam koja je tvoja struka, ali sam prilicno siguran da sam bio u vise elektrana i podstanica nego sto si ih ti vidio na televiziji, izmedju ostalog i u nuklearci. Povrh toga, prijateljica mi je radila magistarski na temu uticaj EM polja na zdravlje, i iako se trudila (ekolog je), nije nasla nista definitvno da potvrdi ove price.

Tako da ostajem pri tome da je ovo na nivou Mersihinog sujevjernog straha od "zice koja zuji", koji nije podrzana nikakvom naukom.
Ja sam davno nekada negdje pročitao (a zarovit ću se malo kasnije da pokušam pronaći izvor) upravo ovo što si ti naveo, da elektromagnetna zračenja ne izazivaju tumore. Međutim, u USA je primjetan veći broj malignih oboljenja kod ljudi koji žive u neposrednoj blizini dalekovoda. Kad su istraživači malo dublje zarovili, ustanovili su da to nema veze sa EM zračenjem od dalekovoda nego sa nečim drugim: siromaštvom.

Naime, u USA takve lokacije su nepoželjnje za život i na takvim mjestima obično žive ljudi slabijeg imovnog stanja - siromašni. Siromaštvo, pak sa sobom nosi niz drugih problema (lošija prehrana, lošije životne navike, alkohol, pušenje, droge i na kraju slabija zdravstvena njega) koji sve skupa utiču na povećanje incidencije malignih oboljenja.

Ovo sam sve sad iz glave napisao, ako se dobro sjećam, a fakat ću se pokušati zaroviti da pronađem ovo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#13834 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

A onda vjesto izrezes recenicu:
No conclusion can be drawn about the role of electromagnetic fields in the origin of cancer on the basis of current data. The existing literature, however, strongly suggests that research in this area should be pursued.
Ova rečenisa samo kaže da je rečena studija nedostatna za zaključak, a ne da opovrgava tvrdnju.

e moj geralte.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13835 Re: Sarajevo Construction

Post by studiorum_tuzlaensis »

Pričamo o stambenim jedinicama ispod visokonaponskih vodova, uozbiljite se malo. Život u jakom 50Hz promjeniivom em polju nije zdrav. Postoje i sigurnosni limiti.
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13836 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

Kabal je gora opcija
Ts u zgradi isto

Mjerenje hoce pokazati na 1m visine da je to OK i u grqnicama tolerancije pogotovo na 110, ali ja ne bih tu zivio nema para...
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#13837 Re: Sarajevo Construction

Post by azdralovic »

Ljudi se brinu za zracenje od dalekovoda, a piju vodu iz cijevi starih 50+ godina :bih: :sax:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#13838 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

mk ultra wrote: 30/10/2020 12:42 Kabal je gora opcija
Ts u zgradi isto

transformatori su najgora opcija,pogotovo u zgradi jer je oko njih veliko i elektricno i mangnetno polje.
novi kablovi su jednozilni i imaju kontrolu el polja ,a pored toga su metar ispod zemlje :D
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#13839 Re: Sarajevo Construction

Post by Concord »

Ko se sjeca od prije, u Sarajevu izmedju Hotonja i Ugorskog, tacno prekoputa Farmavite (do Lada servisa) je bila trafostanica velicine 2 garaze. Covjek je na toj trafostanici napravio kucu sa par spratova, tu sad zivi par porodica. Dakle bukvalno trafo stanicu nazidao i pretvorio u kucu :shock:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#13840 Re: Sarajevo Construction

Post by drug_profi »

Concord wrote: 30/10/2020 17:07 Ko se sjeca od prije, u Sarajevu izmedju Hotonja i Ugorskog, tacno prekoputa Farmavite (do Lada servisa) je bila trafostanica velicine 2 garaze. Covjek je na toj trafostanici napravio kucu sa par spratova, tu sad zivi par porodica. Dakle bukvalno trafo stanicu nazidao i pretvorio u kucu :shock:
Grasova podstanica trolejbuska. Grasovi radnici zauzeli i izgradili kucu i to vise porodica, svak za sebe, bez plana i projekta, pa se cak ni spratne ploce nisu podudarale. Nekad na kraju sazidase kao haustor i zamaskirase to malo. A taj beton pun trafo ulja iz izresetanih transformatora. Tu je bila linija razdvajanja. Minsko polje bilo iza nje.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#13841 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

Concord wrote: 30/10/2020 17:07 Ko se sjeca od prije, u Sarajevu izmedju Hotonja i Ugorskog, tacno prekoputa Farmavite (do Lada servisa) je bila trafostanica velicine 2 garaze. Covjek je na toj trafostanici napravio kucu sa par spratova, tu sad zivi par porodica. Dakle bukvalno trafo stanicu nazidao i pretvorio u kucu :shock:
nije to samo u vogosci ,vec su nadozidali i na d. malti i na jezeru . ona u hotonju na okuci valjda nije zanimljiva ,kao ni na otoci.na onu dobrinjsku nisam bas obracao paznju,ne sjecam se ima li na njoj stanova :? vrazova i stup im nisu bile pogodne za nadogradju :-D
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#13842 Re: Sarajevo Construction

Post by Dzontra_Volta »

Nije opasnost samo od zračenja. Jeste li ikad vidjeli kad se otkači žica jednog 220 kV i jačeg dalekovoda? Ja sam vidio kad je napravila rupu u zemlji duboku oko 3 m. I zamisli da ta žica padne preko te kuće.
A tom liku su vjerovatno tražili tih 20.000 KM za rentu i uređenje zemljišta, a on to odmah nazvao mitom i korupcijom.
Samo je i on lud ako misli da bi tu mogao dobiti legalan objekat, bez saglasnosti Elektroprenosa, koju vjerovatno nikad ne bi dobio.
User avatar
mk ultra
Posts: 19479
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#13843 Re: Sarajevo Construction

Post by mk ultra »

Ne znam od cega je napravio vodic toliku rupu, od same tezine nije mogao, cca 250kg na 100m, zastite kvar isklope do 40ms, tako da to je neki specifican slucaj...

Opet kazem moze se mjeriti zracenje non stop sve ce biti u granicama normalnog, samo ja ne bih nikad... malo po malo, sta moze biti, ne bih probao :mrgreen:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#13844 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

mogao je napraviti toliku rupu samo da sklopka nije imala diferencijalnu zastitu ispravnu ,nije to 10 kv dalekovod pa da ne moze da izbaci zastita jer je velika udaljenost kvara ...
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2825
Joined: 14/01/2019 04:56

#13845 Re: Sarajevo Construction

Post by Porodice Foht »

Concord wrote: 30/10/2020 17:07 Ko se sjeca od prije, u Sarajevu izmedju Hotonja i Ugorskog, tacno prekoputa Farmavite (do Lada servisa) je bila trafostanica velicine 2 garaze. Covjek je na toj trafostanici napravio kucu sa par spratova, tu sad zivi par porodica. Dakle bukvalno trafo stanicu nazidao i pretvorio u kucu :shock:
Nemoj zezati? :-) E to nisam nikad cuo. To treba uslikati i poslati nekim portalima koji rade na istrazivackom novinarstvu. Jedino se tako moze cuti o toj bruci i sramoti lokalne uprave cije inspekcije zmire nad takvom gradnjom.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#13846 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

samo da vas ispravim s tom pricom ,to nije nikakav covjek samovoljno izgradio te stanove, vec firma gras,jer je svaka ta trafostanica njihovo osnovno sredstvo.
Concord
Posts: 952
Joined: 14/12/2017 15:51

#13847 Re: Sarajevo Construction

Post by Concord »

Bitanga i profi su ispravili, nije ziva trafo stanica vec ugasena grasova od prije rata.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#13848 Re: Sarajevo Construction

Post by bitanga_sa_otesa »

Concord wrote: 31/10/2020 17:31 Bitanga i profi su ispravili, nije ziva trafo stanica vec ugasena grasova od prije rata.
samo evp vogosca nije u funkciji(to je ta preko puta farmavite gdje je nekad bio citroen servis-dragan) ,ostali su svi pod naponom.
meni je najgori na d malti -preko puta poste uz glavnu cestu ,mnogi ga ne primjecuju ali je ubacen nekad izmedju 2 stare zgradurine,pa su 2 sprata na njega dozidali :D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#13849 Re: Sarajevo Construction

Post by Daryl Dixon »

thekupus wrote: 26/10/2020 22:07 Proširenja za stanice javnog saobraćaja, Patriotske lige.
Image
Image
Image

Fasada u Zaima Šarca
Image
Na koji način stanari mogu dobiti novu fasadu? Znam da je pravo nešto skupo (20-30k najmanje), postoji li neki vid pomoći kod finansiranja ovakvih projekata?
s31
Posts: 50
Joined: 06/07/2005 10:09

#13850 Re: Sarajevo Construction

Post by s31 »

Daryl Dixon wrote: 01/11/2020 17:18
thekupus wrote: 26/10/2020 22:07 Proširenja za stanice javnog saobraćaja, Patriotske lige.
Image
Image
Image

Fasada u Zaima Šarca
Image
Na koji način stanari mogu dobiti novu fasadu? Znam da je pravo nešto skupo (20-30k najmanje), postoji li neki vid pomoći kod finansiranja ovakvih projekata?
https://serda.ba/bs/projekti/model-pobo ... arajevo/20
Post Reply