Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#22676 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

skafiskafsnjak wrote: 03/10/2020 19:22
mk ultra wrote: 03/10/2020 18:34 Nama bi bankrot dobro legao, cisto da se neke stvari srede :thumbup:
U kom smislu?
Pa ne bi opstalo postojece stanje, onaj ko bi te kupio bi ti naredio tako... slicno kao u grckoj, resetovali sva primanja po raznoraznim osnovama

Tako i ovdje, ukrali gdje god su mogli, pare se trose na raznorazne kategorije i koje treba a vise one koje ne treba ili koji su lazno dobili neka prava... sve bi se to dovelo u red, inace para od stranca nema
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#22677 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by zubi »

mk ultra wrote: 03/10/2020 19:26
skafiskafsnjak wrote: 03/10/2020 19:22
mk ultra wrote: 03/10/2020 18:34 Nama bi bankrot dobro legao, cisto da se neke stvari srede :thumbup:
U kom smislu?
Pa ne bi opstalo postojece stanje, onaj ko bi te kupio bi ti naredio tako... slicno kao u grckoj, resetovali sva primanja po raznoraznim osnovama

Tako i ovdje, ukrali gdje god su mogli, pare se trose na raznorazne kategorije i koje treba a vise one koje ne treba ili koji su lazno dobili neka prava... sve bi se to dovelo u red, inace para od stranca nema
Bas bi nam to dobro bilo, prava stvar :run:
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#22678 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mk ultra »

zubi wrote: 04/10/2020 15:38
mk ultra wrote: 03/10/2020 19:26
skafiskafsnjak wrote: 03/10/2020 19:22

U kom smislu?
Pa ne bi opstalo postojece stanje, onaj ko bi te kupio bi ti naredio tako... slicno kao u grckoj, resetovali sva primanja po raznoraznim osnovama

Tako i ovdje, ukrali gdje god su mogli, pare se trose na raznorazne kategorije i koje treba a vise one koje ne treba ili koji su lazno dobili neka prava... sve bi se to dovelo u red, inace para od stranca nema
Bas bi nam to dobro bilo, prava stvar :run:
Ovakav sistem ne moze opstati, a svaka glupost i krađa će doći na naplatu... od nesposobnog covjeka koji je dosao na poziciju ili zaposlenje pa na dalje
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#22679 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by skafiskafsnjak »

mk ultra wrote: 04/10/2020 16:09
zubi wrote: 04/10/2020 15:38
mk ultra wrote: 03/10/2020 19:26

Pa ne bi opstalo postojece stanje, onaj ko bi te kupio bi ti naredio tako... slicno kao u grckoj, resetovali sva primanja po raznoraznim osnovama

Tako i ovdje, ukrali gdje god su mogli, pare se trose na raznorazne kategorije i koje treba a vise one koje ne treba ili koji su lazno dobili neka prava... sve bi se to dovelo u red, inace para od stranca nema
Bas bi nam to dobro bilo, prava stvar :run:
Ovakav sistem ne moze opstati, a svaka glupost i krađa će doći na naplatu... od nesposobnog covjeka koji je dosao na poziciju ili zaposlenje pa na dalje
Dinastije koje sad vladaju ce vladati i dalje... Svoje pipke imaju od najnizih do najvecih nivoa.
Ako oni padnu, doci ce drugi, isti ako ne i gori.
belfy
Posts: 7656
Joined: 06/08/2007 09:00

#22680 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by belfy »

mk ultra wrote: 03/10/2020 19:26
skafiskafsnjak wrote: 03/10/2020 19:22
mk ultra wrote: 03/10/2020 18:34 Nama bi bankrot dobro legao, cisto da se neke stvari srede :thumbup:
U kom smislu?
Pa ne bi opstalo postojece stanje, onaj ko bi te kupio bi ti naredio tako... slicno kao u grckoj, resetovali sva primanja po raznoraznim osnovama

Tako i ovdje, ukrali gdje god su mogli, pare se trose na raznorazne kategorije i koje treba a vise one koje ne treba ili koji su lazno dobili neka prava... sve bi se to dovelo u red, inace para od stranca nema
ti si svjestan da tu prvo ispastaju direktno penzioneri, oni koji primaju invalidsku i socijalnu pomoc i slicno? oni koji ovise od par stotina maraka... koliko god bih se zelio sloziti da nas samo bankrot moze dovesti do promjene u ciscenju uhljeba uvijek se zapitam oko ove cijene koja ce biti placena preko ljudi koji ovise o placanju iste.
BiBi911
Posts: 2886
Joined: 09/12/2018 17:47

#22681 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by BiBi911 »

@belfy
To bi bilo isto ko u Argentini. Sitna buranija popusila 3 bankrota ostala bez icega al zivkovici i ekipa samo postali jos bogatiji.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#22682 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali_balon »

Osta kuća pod pločom.
Osta šljivik tek posađen.
Spakova Halima torbe i dvoje male djece da se živa glava sačuva.
Osta Ibro kod kuće, sramota da ide i on jer je sposoban, valja komšijama u oči pogledat kad zlo prodje
I zlo prodje...
Ode i Ibro za Halimom u inostranstvo
Zaposlili se, rade, donose, šalju, grade, djeca rastu
Dodju na odmor, prepravljaju, donagradjuju, izbacuju staro, kupuju moderno. Odmor gotov hajd ponovo u tudjinu
Radi se od jutra do mraka, djeca se školuju. Neće u Bosnu, ne vuče ih ništa kažu dol
Dodju Ibro i žena, obidju imanje, kupili i od komšije njivu da malo prošire dvorište, da naprave garaže
Žao Halimi da se prlja po kući i kuha napraviše malo mutvaka ko ljetne kuhinje, spojise stazama do kuće da se ne prlja.
Kamen ugradiše
Fontanu napraviše
Čudi se narod, ljepota, nepoznato, ne vidjeno
Nemaju Halima i Ibro kad sjedit kad na odmor dodju, valja preuredit zastarilo sve
Nema se kad u goste otić a vala ni sjedit kad ko dodje
Kone poželile Halime,
krenile u kuću kažu da se ljepote nagledaju i rahatluka dok Halima ne zapomogajisa "ne tamo, ovdje ćemo evo prostrto je i ovdje u garaži ispred mutvaka" trče Halima sad tam sad vam, sabjera čaše i šolje, iznosi pred kone a sve krajom oka pazi i trne da kojoj šta ne ispadne, da se ne prolije il ošteti servis
Kad ustadose i Halimi laknu
Ona bi najradije u garaži spavala da ne prlja po kući, vakat joj valja ić nazad i mora sve očistit
Ibro se Oznojio koseci travu i oblikujući grmove a ured se napolju valja skinut da se ne unosi u kuću prljavo da ne smrdi
Tam vam i valja nazad
Godina za godinom
Oboli Ibro
Dženaza se sabra
Malo ljudi, oni najbliži
Napolju se šator postavi da se ruča i Jasin prouči iza dzenaze
Plastični tanjiri i čaše se pokupiše u vreće
Rastrebi se ko da ništa i nije bilo
Zaključa Halima kuću, mutvak, kapiju, spusti roletne
Ode djeci
Razboli se i Halima rekose
Obolila za Ibrom, kućom
Bi još manja dzenaza
Bez ručka i Jasina
Snaha Rebeka i unučad Megi i Karl i ne dođoše
Sin i kćerka dodjose s advokatom
Popisase imovinu
Središe papire
Ne vuče ih kažu ovamo ništa
Udariše plakatu "Prodaje se"
Ostade sve
Ostade namještaj izrezbareni
Ostade kuhinja s ne korištenim sporetom
Staze i tepisi neugazeni
Spavaća s najlonom preko madraca
U mutvaku nove gazde nadjose istkanu ponjavu smotanu i u njoj veliku količinu novca
Sakrivenu od same sebe
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22683 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Oooo kako ovdje ima istine....sabiru ko da ce nositi a znam ih fakat sto imaju kuce vileee ba i u garazi kuhaju..... i kad im doDZes skedia s njima u garazi.....ko da ce nosit.....ne vrijedi to nista samo treba usenaseipodase zivot je 1
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#22684 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by skafiskafsnjak »

Ja ne kontam ljude koji grade kucetine u BiH , a nemaju plana vratiti se :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22685 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Pa da komsiluk vidi ....niDZe veze
E tako i ovi🙈
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#22686 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by parappa »

skafiskafsnjak wrote: 30/10/2020 10:21 Ja ne kontam ljude koji grade kucetine u BiH , a nemaju plana vratiti se :-)
to je ba da raja vidi da je uspio na zapadu.
a tamo zive po malim stanovima... stede svaku paru :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22687 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

Mutvak im na sve strane 🤣 podastiru najlone ....al kuca na 5 spratova
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#22688 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by skafiskafsnjak »

vjesticanametli wrote: 30/10/2020 11:07 Pa da komsiluk vidi ....niDZe veze
E tako i ovi🙈
Ja imam plan vratiti se...ali ne gradim :D
Sto imam, neka...dosta :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66035
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22689 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by _BataZiv_0809 »

Treba da kuca i dom budu na istom mjestu. To je sustina.
BiBi911
Posts: 2886
Joined: 09/12/2018 17:47

#22690 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by BiBi911 »

vjesticanametli wrote: 30/10/2020 11:18 Mutvak im na sve strane 🤣 podastiru najlone ....al kuca na 5 spratova


Sta je "Mutvak"???


Pitam za kolegu
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#22691 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by skafiskafsnjak »

BiBi911 wrote: 30/10/2020 11:45
vjesticanametli wrote: 30/10/2020 11:18 Mutvak im na sve strane 🤣 podastiru najlone ....al kuca na 5 spratova


Sta je "Mutvak"???


Pitam za kolegu
Neki ce rec kuhinja...a neki "spajz" . Mislim da je u nas vise ovo drugo :bih:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22692 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

PoreT kuce shupa u kojoj budu😂
Skafiskafnjache imam i ja sve i prije DE zato sad taj rad🥂🌏🚄🛳🚗✈ i sto manje rada.... a vraticu se 👍
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#22693 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by hadzinicasa »

_BataZiv_0809 wrote: 30/10/2020 11:27 Treba da kuca i dom budu na istom mjestu. To je sustina.
Dom covjek sebi moze i napraviti, gdje god da je kao i kucu. Najbolje je kad je dom gdje je covjek.
Ono sto sam ja primjetila jeste, da kad covjek sticajem okolnosti izgubi dom (tipa izbjeglistvo, rat, ili neka druga (ne)porirodna zivotna nepogoda) ovo gornje nekako iz modusa prezivljavanja, nametne se samo.
gdje sam ja, tu je dom. ja ga cinim.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66035
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22694 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by _BataZiv_0809 »

hadzinicasa wrote: 30/10/2020 11:56
_BataZiv_0809 wrote: 30/10/2020 11:27 Treba da kuca i dom budu na istom mjestu. To je sustina.
Dom covjek sebi moze i napraviti, gdje god da je kao i kucu. Najbolje je kad je dom gdje je covjek.
Ono sto sam ja primjetila jeste, da kad covjek sticajem okolnosti izgubi dom (tipa izbjeglistvo, rat, ili neka druga (ne)porirodna zivotna nepogoda) ovo gornje nekako iz modusa prezivljavanja, nametne se samo.
gdje sam ja, tu je dom. ja ga cinim.
Rekao bih da govorimo isto samo razlicitim rijecima.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#22695 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by hadzinicasa »

yup. sve ostalo je zivis a ne zivis.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#22696 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by mali_balon »

Ova prica se bas i ne mora odnositi na dijasporu. Bilo je prije rata toga koliko hoces. Pogotovu na selima. Napravi se kuca od 1000 spratova sredi se ful sve naj i novo i ljeti u mutvaku ( ljetna kuhinj sa jednom ili 2 dvije prostorije gdje se boravilo tokom dana, da se ne prlja kuca jer se ljeti puni radilo vani, pa tako mutvak bije zahtijevao stroge higijenske stndarde kuce) dosli cetnici i odneijeli stvari kucu zapalili, vlasnik jebe sve zivo sto je sve izgubio novo nikad oprobo nije i kaze poslje rata ce samo uzivat i zivit u mutvku, ali djaba opet se valja pokazat pa se opet gradi i zivi u mutvaku.
Prvo treba rascistit sam sa sobom neke stvari.ć, u glavi pa je lako praviti dom tamo gdje je dusa. Ako je dusa negdje a tijelo negdje onda nema doma ima samo patnja....
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22697 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

skafiskafsnjak wrote: 30/10/2020 10:21 Ja ne kontam ljude koji grade kucetine u BiH , a nemaju plana vratiti se :-)
Ja sam bas na ovu temu neki dan razgovaro, dosta ljudi koji su u nekim svojim najboljim godinama trenutno a vani su planiraju taj neki svoj povratak kada se penzionisu. Sad ima tu dosta faktora, imas ljudi koji su otisli jer su morali a to im nije bio prvi izbor, imas ljudi koji se nikada nisu dovoljno integrisali pa ih vuce ta nostalgija i sjecanje na ono nekada, imas ljudi koji na drugu stranu rade poslove sa kojima trenutno dobro zive ali u buducnosti ta penzija im nece biti dovolnja da bi odrzali taj zivotni standard, tako da ima tu dosta materijala o razlozima zasto neko gradi kucetine po BiH (ima i jedan dio koji hoce opet da se pokaze :mrgreen: takav nam je mentalitet).
Medjutim ono sto ja vidim, kod ovih sto se trnutno penzionisu jeste lutanje, odu budu par mjeseci i onda se vracaju nazad, ipak djeca i unuci su veci magnet od livada i rosnih polja. Na to se onda nadovezuju i druge stvari, ljudi zive negdje po 30-40 godina stvore sebi neki svijet ali jos uvijek imaju u glavi imaju taj neki svijet/drustvo koje su ostavili prije 30-40 godina i misle da je to isto kao kad dodju 2-3 sedmice na odomor. Stvari su malo drugacije, svako se mijenja.
Moja licna filozofija je, zivi tamo gdje jesi i stvaraj si uslove kao da ce uvije biti tu (zbog svih onih razoga koje sam naveo) a sad ako si sposoban da pored toga stvoris uslove da mozes da provedes izvjesno vrijeme i u drugim zemljama to ti je samo plus.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22698 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

mali_balon wrote: 30/10/2020 12:43 Ova prica se bas i ne mora odnositi na dijasporu. Bilo je prije rata toga koliko hoces. Pogotovu na selima. Napravi se kuca od 1000 spratova sredi se ful sve naj i novo i ljeti u mutvaku ( ljetna kuhinj sa jednom ili 2 dvije prostorije gdje se boravilo tokom dana, da se ne prlja kuca jer se ljeti puni radilo vani, pa tako mutvak bije zahtijevao stroge higijenske stndarde kuce) dosli cetnici i odneijeli stvari kucu zapalili, vlasnik jebe sve zivo sto je sve izgubio novo nikad oprobo nije i kaze poslje rata ce samo uzivat i zivit u mutvku, ali djaba opet se valja pokazat pa se opet gradi i zivi u mutvaku.
Prvo treba rascistit sam sa sobom neke stvari.ć, u glavi pa je lako praviti dom tamo gdje je dusa. Ako je dusa negdje a tijelo negdje onda nema doma ima samo patnja....
Ja kad neke ljude citam, pitam se jesu li ikada zivjeli u BiH. Cuj, mutvake gradi samo dijaspora :mrgreen: kod mene ulica bila puna mutvaka i ljetnih kuhinja a niko nije bio u dijaspori :mrgreen:.
Al hajde, nek tamburaju nako bez veze :mrgreen:
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#22699 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Didier »

detroit-mercy wrote: 30/10/2020 13:46
skafiskafsnjak wrote: 30/10/2020 10:21 Ja ne kontam ljude koji grade kucetine u BiH , a nemaju plana vratiti se :-)
Ja sam bas na ovu temu neki dan razgovaro, dosta ljudi koji su u nekim svojim najboljim godinama trenutno a vani su planiraju taj neki svoj povratak kada se penzionisu. Sad ima tu dosta faktora, imas ljudi koji su otisli jer su morali a to im nije bio prvi izbor, imas ljudi koji se nikada nisu dovoljno integrisali pa ih vuce ta nostalgija i sjecanje na ono nekada, imas ljudi koji na drugu stranu rade poslove sa kojima trenutno dobro zive ali u buducnosti ta penzija im nece biti dovolnja da bi odrzali taj zivotni standard, tako da ima tu dosta materijala o razlozima zasto neko gradi kucetine po BiH (ima i jedan dio koji hoce opet da se pokaze :mrgreen: takav nam je mentalitet).
Medjutim ono sto ja vidim, kod ovih sto se trnutno penzionisu jeste lutanje, odu budu par mjeseci i onda se vracaju nazad, ipak djeca i unuci su veci magnet od livada i rosnih polja. Na to se onda nadovezuju i druge stvari, ljudi zive negdje po 30-40 godina stvore sebi neki svijet ali jos uvijek imaju u glavi imaju taj neki svijet/drustvo koje su ostavili prije 30-40 godina i misle da je to isto kao kad dodju 2-3 sedmice na odomor. Stvari su malo drugacije, svako se mijenja.
Moja licna filozofija je, zivi tamo gdje jesi i stvaraj si uslove kao da ce uvije biti tu (zbog svih onih razoga koje sam naveo) a sad ako si sposoban da pored toga stvoris uslove da mozes da provedes izvjesno vrijeme i u drugim zemljama to ti je samo plus.
Потписујем од ријечи до ријечи!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22700 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

ma nije ba samo dijaspora......prije jesu na selu imali te mutvake ja vala ne znam nikog al ovi sto kao sad idu na vikendice idu vala u mutvake :D :lol:
a dijaspora e bas onako ko gor u textu hahahahhaha

sto kaze moj sef nema dole ormara da sebi slozis :P :evil: zivi tam DZe si i jebes kuce i vile
Post Reply