Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#34276 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:07
Ci-Nick wrote: 25/10/2020 11:55 Gledam podatke za New York,.. nema drugog talasa, i vjerovatno ga neće biti.
Svi će morati stići do određenog procenta inficiranih da li u jednom, dva ili tri talasa sve zavisi od brojeva.
Mozda zato sto je virus napao siromasne, napucene kvartove? A bogatuni su se zakljucali na vrijeme. I to je tebi ok?
Inace hvaliti drzavu sa drugom najvisom smrtniscu u USA je :roll:

Image

Evo drzave u USA koja je imala najveci uspjeh, ako te vec zanima. Ali tako je kad se slusa stuka:

Image

The odds could have been stacked against the state. The virus arrived in Vermont during the first wave sweeping the country. It shares borders with some of the hardest-hit states and has the third-oldest population in the country.

But Vermont swiftly flattened its initial wave and has since gone weeks at a time without any new confirmed deaths. Fewer than 60 people have died, giving the state the second-fewest deaths per capita behind Alaska, which has seen surging caseloads in recent weeks. If the country as a whole had the same per capita death rate as Vermont, the nationwide death toll would be 30,000 instead of more than 215,000.

"This should be the model for the country, how you've done it," Anthony Fauci, the nation's top infectious disease expert, said during a briefing with state leaders in September. "Notwithstanding that this is a small state, it should be the model of how you get to such a low test positivity that you can actually start opening up the economy in a safe and prudent way."

https://www.politico.com/amp/news/2020/ ... ssion=true
Čovjek govori da u NY izgleda nema drugog talasa, a ti o Vermontu i nečemu sasvim drugom.
Negdje sam pročitao da je, pored toga što se pridržavaju mjera, osnovni razlog trenutno niske stope zaraženih u NY - kolektivni imunitet. :wink:
Uh, sada sam dirnuo u osinje gnijezno!
Šalu na stranu, opet ponavljam, a može se pronaći i na netu, neki dijelovi imaju stopu prisutnosti antitijela preko 50%.
Bilo bi lijepo da je ovo tačno, ali sam siguran da demantij stiže u roku od 5 minuta. :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34277 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

_BataZiv_0809 wrote: 25/10/2020 12:17 Kako mrzim ove postove gdje neko drugi zakljuci sta si ti htio reci i onda ti implicira neki moralno koruptan stav :roll:
Konstatacija implicira da je normalno da imas drugu najvisu stopu umrlih u USA sa 33 K mrtvih i da se jednostavno moramo pomiriti s tim. I to pretezno u siromasnim cetvrtima. Bez obzira sto struka kaze da se ne moramo pomiriti i da nista nije izgubljeno.
Meni je takav stav nije ispravan.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34278 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by _BataZiv_0809 »

Pitaj ga prvo je li to mislio.
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#34279 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:23
laik1981 wrote: 25/10/2020 12:13
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:09
Za nekog ko se predstavlja da je socijalno osjetljiv cinjenica da se virus sirio kroz siromasne napucene kvartove, a bogatuni pobjegli na svoje vikendice te bas i ne zabrinjava previse :roll:
Virus se siri na poslovima i po kucama.. Bogatuni ne rade na nacin na koji radi sirotinja.. Nema to nikakve veze sa prenapucenosti u odredjenim kvartovima.. I kod nas je na Alipasinu najvise zarazenih, ali to ne znaci da su klasteri nastali na Alipasinui i da se na Alipasinu dogadja lokalna transmisija mimo porodicnih okruzenja.
Stvar je u tome sto ja ne pricam "iz glave" vec na osnovu cinjenica:

providing more evidence of how the virus penetrated deeply into some lower-income communities while passing more lightly across affluent parts of the city.

In one ZIP code in Queens, more than 50 percent of people who had gotten tested were found to have antibodies, a strikingly high rate. But no ZIP code south of 96th Street in Manhattan had a positive rate of more than 20 percent.

That part of Queens has an especially high rate of household crowding, which may also partly explain the high positive antibody rate. Experts have said transmission within households is a leading driver of the disease’s spread.

https://www.nytimes.com/2020/08/19/nyre ... -test.html
Prosjek za NY je tada (u augustu) bio 27%
Sada može biti samo veći.
Across the city, more than 27 percent of those tested had positive antibody results. The borough with the highest rate was the Bronx, at 33 percent. Manhattan had the lowest rate, at 19 percent.
I to je dobar indikator za kolektivni imunitet, za razliku od pojedinaca koji priželjkuju da eventualna vakcina, ako se ikada otkrije efikasna, bude mandatorna za sve. :lol: :lol: :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34280 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:28
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:07
Ci-Nick wrote: 25/10/2020 11:55 Gledam podatke za New York,.. nema drugog talasa, i vjerovatno ga neće biti.
Svi će morati stići do određenog procenta inficiranih da li u jednom, dva ili tri talasa sve zavisi od brojeva.
Mozda zato sto je virus napao siromasne, napucene kvartove? A bogatuni su se zakljucali na vrijeme. I to je tebi ok?
Inace hvaliti drzavu sa drugom najvisom smrtniscu u USA je :roll:

Image

Evo drzave u USA koja je imala najveci uspjeh, ako te vec zanima. Ali tako je kad se slusa stuka:

Image

The odds could have been stacked against the state. The virus arrived in Vermont during the first wave sweeping the country. It shares borders with some of the hardest-hit states and has the third-oldest population in the country.

But Vermont swiftly flattened its initial wave and has since gone weeks at a time without any new confirmed deaths. Fewer than 60 people have died, giving the state the second-fewest deaths per capita behind Alaska, which has seen surging caseloads in recent weeks. If the country as a whole had the same per capita death rate as Vermont, the nationwide death toll would be 30,000 instead of more than 215,000.

"This should be the model for the country, how you've done it," Anthony Fauci, the nation's top infectious disease expert, said during a briefing with state leaders in September. "Notwithstanding that this is a small state, it should be the model of how you get to such a low test positivity that you can actually start opening up the economy in a safe and prudent way."

https://www.politico.com/amp/news/2020/ ... ssion=true
Čovjek govori da u NY izgleda nema drugog talasa, a ti o Vermontu i nečemu sasvim drugom.
Negdje sam pročitao da je, pored toga što se pridržavaju mjera, osnovni razlog trenutno niske stope zaraženih u NY - kolektivni imunitet. :wink:
Uh, sada sam dirnuo u osinje gnijezno!
Šalu na stranu, opet ponavljam, a može se pronaći i na netu, neki dijelovi imaju stopu prisutnosti antitijela preko 50%.
Bilo bi lijepo da je ovo tačno, ali sam siguran da demantij stiže u roku od 5 minuta. :thumbup:
Po cijenu 33K zivota druge najvise stope smrtnostu u USA..pazi sad ...u siromasnim cetvrtima.
Bogatuni nit su se zarazili nit su umirali nit imaju "kolektivni imunitet"
To je za sirotinju. O tome pricam.


In one ZIP code in Queens, more than 50 percent of people who had gotten tested were found to have antibodies, a strikingly high rate. But no ZIP code south of 96th Street in Manhattan had a positive rate of more than 20 percent.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34281 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

_BataZiv_0809 wrote: 25/10/2020 12:29 Pitaj ga prvo je li to mislio.
U pravu si. I ja mrzim kad mi drugi imputiraju stvari koje nisam rekla.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34282 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:32
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:23
laik1981 wrote: 25/10/2020 12:13
Virus se siri na poslovima i po kucama.. Bogatuni ne rade na nacin na koji radi sirotinja.. Nema to nikakve veze sa prenapucenosti u odredjenim kvartovima.. I kod nas je na Alipasinu najvise zarazenih, ali to ne znaci da su klasteri nastali na Alipasinui i da se na Alipasinu dogadja lokalna transmisija mimo porodicnih okruzenja.
Stvar je u tome sto ja ne pricam "iz glave" vec na osnovu cinjenica:

providing more evidence of how the virus penetrated deeply into some lower-income communities while passing more lightly across affluent parts of the city.

In one ZIP code in Queens, more than 50 percent of people who had gotten tested were found to have antibodies, a strikingly high rate. But no ZIP code south of 96th Street in Manhattan had a positive rate of more than 20 percent.

That part of Queens has an especially high rate of household crowding, which may also partly explain the high positive antibody rate. Experts have said transmission within households is a leading driver of the disease’s spread.

https://www.nytimes.com/2020/08/19/nyre ... -test.html
Prosjek za NY je tada (u augustu) bio 27%
Sada može biti samo veći.
Across the city, more than 27 percent of those tested had positive antibody results. The borough with the highest rate was the Bronx, at 33 percent. Manhattan had the lowest rate, at 19 percent.
I to je dobar indikator za kolektivni imunitet, za razliku od pojedinaca koji priželjkuju da eventualna vakcina, ako se ikada otkrije efikasna, bude mandatorna za sve. :lol: :lol: :lol:
Ne brini se. Nece biti mandatorna, nema razloga.
We'll take one for the team. :wink:
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#34283 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:28
_BataZiv_0809 wrote: 25/10/2020 12:17 Kako mrzim ove postove gdje neko drugi zakljuci sta si ti htio reci i onda ti implicira neki moralno koruptan stav :roll:
Konstatacija implicira da je normalno da imas drugu najvisu stopu umrlih u USA sa 33 K mrtvih i da se jednostavno moramo pomiriti s tim. I to pretezno u siromasnim cetvrtima. Bez obzira sto struka kaze da se ne moramo pomiriti i da nista nije izgubljeno.
Meni je takav stav nije ispravan.
Nije normalno.
Sve ovo su kumulativni brojevi mrtvih.
Kada se mnogo manje znalo o virusu i tretmanima.
Stopa smrtnosti u većini država je odavno višestruko niža nego na početku epidemije.
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#34284 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:36
Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:32
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:23

Stvar je u tome sto ja ne pricam "iz glave" vec na osnovu cinjenica:

providing more evidence of how the virus penetrated deeply into some lower-income communities while passing more lightly across affluent parts of the city.

In one ZIP code in Queens, more than 50 percent of people who had gotten tested were found to have antibodies, a strikingly high rate. But no ZIP code south of 96th Street in Manhattan had a positive rate of more than 20 percent.

That part of Queens has an especially high rate of household crowding, which may also partly explain the high positive antibody rate. Experts have said transmission within households is a leading driver of the disease’s spread.

https://www.nytimes.com/2020/08/19/nyre ... -test.html
Prosjek za NY je tada (u augustu) bio 27%
Sada može biti samo veći.
Across the city, more than 27 percent of those tested had positive antibody results. The borough with the highest rate was the Bronx, at 33 percent. Manhattan had the lowest rate, at 19 percent.
I to je dobar indikator za kolektivni imunitet, za razliku od pojedinaca koji priželjkuju da eventualna vakcina, ako se ikada otkrije efikasna, bude mandatorna za sve. :lol: :lol: :lol:
Ne brini se. Nece biti mandatorna, nema razloga.
We'll take one for the team. :wink:
Ma ne brinem se, zar neko zaista vjeruje u glupost da će vakcina protiv COVID-19 biti mandatorna.
Ja svoji dozu poklanjam tebi, pa možeš 2 puta da se cijepiš. :thumbup: :kiss:
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#34285 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzorna_ploca »

Joj kad mi napise ja baratam cinjenicama :lol:
Moj je tata jaci od tvog!!! Sta cemo sad. :run:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34286 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by _BataZiv_0809 »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:35
_BataZiv_0809 wrote: 25/10/2020 12:29 Pitaj ga prvo je li to mislio.
U pravu si. I ja mrzim kad mi drugi imputiraju stvari koje nisam rekla.
:kiss:

Vidimo se na vakcina news
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34287 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:38
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:36
Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:32
Prosjek za NY je tada (u augustu) bio 27%
Sada može biti samo veći.
Across the city, more than 27 percent of those tested had positive antibody results. The borough with the highest rate was the Bronx, at 33 percent. Manhattan had the lowest rate, at 19 percent.
I to je dobar indikator za kolektivni imunitet, za razliku od pojedinaca koji priželjkuju da eventualna vakcina, ako se ikada otkrije efikasna, bude mandatorna za sve. :lol: :lol: :lol:
Ne brini se. Nece biti mandatorna, nema razloga.
We'll take one for the team. :wink:
Ma ne brinem se, zar neko zaista vjeruje u glupost da će vakcina protiv COVID-19 biti mandatorna.
Ja svoji dozu poklanjam tebi, pa možeš 2 puta da se cijepiš. :thumbup: :kiss:
Divan si :thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34288 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Izvinjavam se @laik1981 i @Ci-Nick ako sam imputirala da mislite nesto sto nije tako.
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#34289 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:32
Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:28
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:07

Mozda zato sto je virus napao siromasne, napucene kvartove? A bogatuni su se zakljucali na vrijeme. I to je tebi ok?
Inace hvaliti drzavu sa drugom najvisom smrtniscu u USA je :roll:

Image

Evo drzave u USA koja je imala najveci uspjeh, ako te vec zanima. Ali tako je kad se slusa stuka:

Image

The odds could have been stacked against the state. The virus arrived in Vermont during the first wave sweeping the country. It shares borders with some of the hardest-hit states and has the third-oldest population in the country.

But Vermont swiftly flattened its initial wave and has since gone weeks at a time without any new confirmed deaths. Fewer than 60 people have died, giving the state the second-fewest deaths per capita behind Alaska, which has seen surging caseloads in recent weeks. If the country as a whole had the same per capita death rate as Vermont, the nationwide death toll would be 30,000 instead of more than 215,000.

"This should be the model for the country, how you've done it," Anthony Fauci, the nation's top infectious disease expert, said during a briefing with state leaders in September. "Notwithstanding that this is a small state, it should be the model of how you get to such a low test positivity that you can actually start opening up the economy in a safe and prudent way."

https://www.politico.com/amp/news/2020/ ... ssion=true
Čovjek govori da u NY izgleda nema drugog talasa, a ti o Vermontu i nečemu sasvim drugom.
Negdje sam pročitao da je, pored toga što se pridržavaju mjera, osnovni razlog trenutno niske stope zaraženih u NY - kolektivni imunitet. :wink:
Uh, sada sam dirnuo u osinje gnijezno!
Šalu na stranu, opet ponavljam, a može se pronaći i na netu, neki dijelovi imaju stopu prisutnosti antitijela preko 50%.
Bilo bi lijepo da je ovo tačno, ali sam siguran da demantij stiže u roku od 5 minuta. :thumbup:
Po cijenu 33K zivota druge najvise stope smrtnostu u USA..pazi sad ...u siromasnim cetvrtima.
Bogatuni nit su se zarazili nit su umirali nit imaju "kolektivni imunitet"
To je za sirotinju. O tome pricam.


In one ZIP code in Queens, more than 50 percent of people who had gotten tested were found to have antibodies, a strikingly high rate. But no ZIP code south of 96th Street in Manhattan had a positive rate of more than 20 percent.

Da, i?
Nije poenta ko ima ili nema kolektivni imunitet, nego je poenta da izgleda da djeluje. :thumbup:
Bogatuni nemaju kolektivni imunitet, možda im na kraju neće ni trebati jer će virus nestati u populaciji.
Ni prvi ni zadnji koji je tako skončao karijeru.
Naslovnica
Posts: 27849
Joined: 20/03/2013 15:38

#34290 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:42
Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:38
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:36

Ne brini se. Nece biti mandatorna, nema razloga.
We'll take one for the team. :wink:
Ma ne brinem se, zar neko zaista vjeruje u glupost da će vakcina protiv COVID-19 biti mandatorna.
Ja svoji dozu poklanjam tebi, pa možeš 2 puta da se cijepiš. :thumbup: :kiss:
Divan si :thumbup:
:thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34291 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:43
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:32
Naslovnica wrote: 25/10/2020 12:28
Čovjek govori da u NY izgleda nema drugog talasa, a ti o Vermontu i nečemu sasvim drugom.
Negdje sam pročitao da je, pored toga što se pridržavaju mjera, osnovni razlog trenutno niske stope zaraženih u NY - kolektivni imunitet. :wink:
Uh, sada sam dirnuo u osinje gnijezno!
Šalu na stranu, opet ponavljam, a može se pronaći i na netu, neki dijelovi imaju stopu prisutnosti antitijela preko 50%.
Bilo bi lijepo da je ovo tačno, ali sam siguran da demantij stiže u roku od 5 minuta. :thumbup:
Po cijenu 33K zivota druge najvise stope smrtnostu u USA..pazi sad ...u siromasnim cetvrtima.
Bogatuni nit su se zarazili nit su umirali nit imaju "kolektivni imunitet"
To je za sirotinju. O tome pricam.


In one ZIP code in Queens, more than 50 percent of people who had gotten tested were found to have antibodies, a strikingly high rate. But no ZIP code south of 96th Street in Manhattan had a positive rate of more than 20 percent.

Da, i?
Nije poenta ko ima ili nema kolektivni imunitet, nego je poenta da izgleda da djeluje. :thumbup:
Bogatuni nemaju kolektivni imunitet, možda im na kraju neće ni trebati jer će virus nestati u populaciji.
Ni prvi ni zadnji koji je tako skončao karijeru.
Kazem ti da je, kao i sve, islo preko ledja sirotinje. Da taj "kolektivni imunitet" koji zaista prekida lanac zaraze su platili siromasni svojim zivotima.
A bogatuni su znali da je virus opasani i izmakli se. Meni to nije posteno, valjda sam idealista....
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#34292 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

_BataZiv_0809 wrote: 25/10/2020 12:40
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:35
_BataZiv_0809 wrote: 25/10/2020 12:29 Pitaj ga prvo je li to mislio.
U pravu si. I ja mrzim kad mi drugi imputiraju stvari koje nisam rekla.
:kiss:

Vidimo se na vakcina news
Da sampanjac otvorimo kad bude sigurna i efikasna :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65965
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#34293 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by _BataZiv_0809 »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:48
_BataZiv_0809 wrote: 25/10/2020 12:40
Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:35
U pravu si. I ja mrzim kad mi drugi imputiraju stvari koje nisam rekla.
:kiss:

Vidimo se na vakcina news
Da sampanjac otvorimo kad bude sigurna i efikasna :D
Mozemo proslaviti zajedno :kiss:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#34294 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

2. Talas u NY vjerojatno tek dolazi.
Ci-Nick
Posts: 5171
Joined: 15/03/2015 17:38

#34295 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ci-Nick »

Mogy87 wrote: 25/10/2020 12:42 Izvinjavam se @laik1981 i @Ci-Nick ako sam imputirala da mislite nesto sto nije tako.
Ma sve je OK.
Svi mi nagađamo, iznosimo mišljenje koje je uglavnom utemeljeno na željama ili strahovima.
A ni experti se ne snalaze najbolje pa nam ostavljaju dosta prostora za nagađanje.
Bitno je da se ne vrijeđamo a za razliku od nekih drugih tema zasad nam ide dobro.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7409
Joined: 16/01/2007 23:38

#34296 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

Cohort study to evaluate effect of vitamin D, magnesium, and vitamin B12 in combination on severe outcome progression in older patients with coronavirus (COVID-19)

Abstract

Objectives

The aim of this study was to determine clinical outcomes of older patients with coronavirus (COVID-19) who received a combination of vitamin D, magnesium, and vitamin B12 (DMB) compared with those who did not. We hypothesized that fewer patients administered this combination would require oxygen therapy, intensive care support, or a combination of both than those who did not.
Methods

This was a cohort observational study of all consecutive hospitalized patients ≥50 y of age with COVID-19 in a tertiary academic hospital. Before April 6, 2020, no patients received the (DMB) combination. After this date, patients were administered 1000 IU/d oral vitamin D3, 150 mg/d oral magnesium, and 500 mcg/d oral vitamin B12 upon admission if they did not require oxygen therapy. Primary outcome was deterioration leading to any form of oxygen therapy, intensive care support, or both.
Results

Between January 15 and April 15, 2020, we identified 43 consecutive patients ≥50 y of age with COVID-19. Seventeen patients received DMB before onset of primary outcome and 26 patients did not. Baseline demographic characteristics between the two groups were significantly different by age. In univariate analysis, age and hypertension had a significant influence on outcome. After adjusting for age or hypertension separately in a multivariate analysis, the intervention group retained protective significance. Fewer treated patients than controls required initiation of oxygen therapy during hospitalization (17.6 vs 61.5%, P = 0.006). DMB exposure was associated with odds ratios of 0.13 (95% confidence interval [CI], 0.03–0.59) and 0.20 (95% CI, 0.04–0.93) for oxygen therapy, intensive care support, or both on univariate and multivariate analyses, respectively.
Conclusions

A vitamin D / magnesium / vitamin B12 combination in older COVID-19 patients was associated with a significant reduction in the proportion of patients with clinical deterioration requiring oxygen support, intensive care support, or both. This study supports further larger randomized controlled trials to ascertain the full benefit of this combination in ameliorating the severity of COVID-19.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0720303002
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#34297 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BlackRiver »

banjaluka078 wrote: 25/10/2020 15:51
Cohort study to evaluate effect of vitamin D, magnesium, and vitamin B12 in combination on severe outcome progression in older patients with coronavirus (COVID-19)

Abstract

Objectives

The aim of this study was to determine clinical outcomes of older patients with coronavirus (COVID-19) who received a combination of vitamin D, magnesium, and vitamin B12 (DMB) compared with those who did not. We hypothesized that fewer patients administered this combination would require oxygen therapy, intensive care support, or a combination of both than those who did not.
Methods

This was a cohort observational study of all consecutive hospitalized patients ≥50 y of age with COVID-19 in a tertiary academic hospital. Before April 6, 2020, no patients received the (DMB) combination. After this date, patients were administered 1000 IU/d oral vitamin D3, 150 mg/d oral magnesium, and 500 mcg/d oral vitamin B12 upon admission if they did not require oxygen therapy. Primary outcome was deterioration leading to any form of oxygen therapy, intensive care support, or both.
Results

Between January 15 and April 15, 2020, we identified 43 consecutive patients ≥50 y of age with COVID-19. Seventeen patients received DMB before onset of primary outcome and 26 patients did not. Baseline demographic characteristics between the two groups were significantly different by age. In univariate analysis, age and hypertension had a significant influence on outcome. After adjusting for age or hypertension separately in a multivariate analysis, the intervention group retained protective significance. Fewer treated patients than controls required initiation of oxygen therapy during hospitalization (17.6 vs 61.5%, P = 0.006). DMB exposure was associated with odds ratios of 0.13 (95% confidence interval [CI], 0.03–0.59) and 0.20 (95% CI, 0.04–0.93) for oxygen therapy, intensive care support, or both on univariate and multivariate analyses, respectively.
Conclusions

A vitamin D / magnesium / vitamin B12 combination in older COVID-19 patients was associated with a significant reduction in the proportion of patients with clinical deterioration requiring oxygen support, intensive care support, or both. This study supports further larger randomized controlled trials to ascertain the full benefit of this combination in ameliorating the severity of COVID-19.

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 0720303002
Dzaba ti to prenosis buraz, nasim doktorima kad odes dobijes terapiju pileca supa, aspirin i vitamin C. Tek kad si na samrti, puknu te na ventilator da ti malo ubrzaju propadanje i hajd zdravo.
Ovo za vitamin D3 se potenciralo od pocetka pandemije, tek sada izlaze neka ozbiljnija istrazivanja. Mene ne iznenadjuje jer je odavno poznato da normalne kolicine vitamina D3 u tijelu pomazu tijelu da kreira balansiran imunoloski odgovor. Druga je prica sto velika kolicina populacije u Evropi ima kronicni nedostatak ovoga vitamina.
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#34298 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Vecina nas ima nedostatak vitamina D.. Moderni nacin zivota je kumovao tome.. Vecinom radno vrijeme provodimo u zatvorenim prostorima, izlasci nam se uglavnom svode na zatvorene prostore.. Mnogi su i za proljetno zatvaranje starijih i djece navodili da ce im oslabiti imunitet i uticati na gubitak vitamina d. Ja svima preporucujem da uzimaju vitamin d3. Za 30-40KM se moze uzeti pakovanje od 120 kapsula od 5000iu sa postepenim otpustanjem tako da ih ne morate uzimati svaki dan vec svaka 3-4..
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#34299 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BlackRiver »

Da se nadovezem, kada je moj doktor meni preporucio povecanje nivoa vitamina D3, ujedno mi je i propisao i K2. Nisam strucan da znam tacnu poveznicu izmedju njih, ali je definitivni pomoglo.
splinter
Posts: 7420
Joined: 08/10/2011 12:28

#34300 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

BlackRiver wrote: 25/10/2020 16:43 Da se nadovezem, kada je moj doktor meni preporucio povecanje nivoa vitamina D3, ujedno mi je i propisao i K2. Nisam strucan da znam tacnu poveznicu izmedju njih, ali je definitivni pomoglo.
Kao prevenciju tromboza i mogućih komplikacija u kardiovaskularnom sistemu. Ima i drugih uloga još.
Neki uz ovu kombinaciju uključuju i magnezijum.
Locked