Neredi u Francuskoj

Post Reply
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#1801 Re: Neredi u Francuskoj

Post by sandzokan »

Palmalma wrote: 28/10/2020 23:50
sandzokan wrote: 28/10/2020 23:36

Pa nisam čuo da su zabranili South Park.
Rekao si "ukoliko možeš da objaviš karikaturu Isusa", mislim na printane medije.... ja nisam sigurna, ali nisam nikad vidjela u dk medijima tako nešto. Kao što se ni danska crkva ne smije ismijavati....
To je njihovo, i to treba biti tako, ali sa muslimanima do onoga bojkota onda je bila najezda karikatura pod geslom slobode govora. Od tada toga nema u dk medijima, karikatura - to ljudi trebaju znati.
Sada je način "izazivanja " muslimana i njihove vjere javno spaljivanje Kur'ana od strane jednog desničara, koji nije u parlamentu.
Zar je bitno koji je medij u pitanju? Šta bi tebe više povrijedilo kao vijernicu karikatura u novinama ili čitava crtana serija na televiziji u kojoj je Muhammed skoro pa u svakoj drugoj epizodi?

Budala koje pale i ruše će uvijek biti ali odgovor na to ne može biti nasilje i ubijanje. Šta su muslimani dobili sa ubijanjem karikaturista i sa ubijanjem oovga profesora? Ništa pozitivno, samo su još više demonizirani.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1802 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

exliberal-ex wrote: 28/10/2020 23:48
Palmalma wrote: 28/10/2020 23:15
exliberal-ex wrote: 28/10/2020 23:05

Zanimljivo kako su najveci kriticari zapada i zapadne politike uredno ususkani u Svedsku ....

samo kazem......
Stvari se iznutra najbolje poznaju. Šta je tu čudno?

I sama sam živjela 16 godina u Danskoj...
Sloboda govora - da!
Ali to je dozvoljeno samo prema muslimanima, probaj u Danskoj karikaturom prikazati kraljicu ili kraljevsku kuću - plaćati ćeš kaznu do kraja života.
Bas bi volio da cujem od nekog ko zivi u Danskoj i da potvrdi ovu tvoju izjavu.
Ja znam da je jedino Poljska desnicarski nastojena dok u ostalim drzavama ( Francuska i Engleska pogotovo) mozes da pljujes i kraljicu i crkvu..isussa...koga god da ti je volja..
Npr.

Evo ti link:

Billedkunstnernes forbund og politiker på banen i sag om kunstnerisk censur. Satirisk plakat om sex i kongehuset må ikke udstilles, men kan ses på nettet.

Kunstnergruppen Surrend får nu opbakning, både af Billedkunstnernes Forbund og af SF's kulturordfører i en sag om censur og begrænsning af den kunstneriske ytringsfrihed.


Udruženje likovnih umjetnika i političara na polju borbe u slučaju umjetničke cenzure. Satirični poster o seksu u kraljevskoj kući nesmije biti izložen, ali ga je moguće vidjeti na internet mreži.

Skupina umjetnika Surrend trenutno dobiva podršku, kako od Udruženja likovnih umjetnika, tako i od glasnogovornika SF-ove (politička partija) kulture u slučaju cenzure i ograničenja umjetničke slobode izražavanja.

https://www.bt.dk/danmark/her-er-den-sa ... kongehuset
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1803 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

sandzokan wrote: 28/10/2020 23:57
Palmalma wrote: 28/10/2020 23:50
sandzokan wrote: 28/10/2020 23:36

Pa nisam čuo da su zabranili South Park.
Rekao si "ukoliko možeš da objaviš karikaturu Isusa", mislim na printane medije.... ja nisam sigurna, ali nisam nikad vidjela u dk medijima tako nešto. Kao što se ni danska crkva ne smije ismijavati....
To je njihovo, i to treba biti tako, ali sa muslimanima do onoga bojkota onda je bila najezda karikatura pod geslom slobode govora. Od tada toga nema u dk medijima, karikatura - to ljudi trebaju znati.
Sada je način "izazivanja " muslimana i njihove vjere javno spaljivanje Kur'ana od strane jednog desničara, koji nije u parlamentu.
Zar je bitno koji je medij u pitanju? Šta bi tebe više povrijedilo kao vijernicu karikatura u novinama ili čitava crtana serija na televiziji u kojoj je Muhammed skoro pa u svakoj drugoj epizodi?

Budala koje pale i ruše će uvijek biti ali odgovor na to ne može biti nasilje i ubijanje. Šta su muslimani dobili sa ubijanjem karikaturista i sa ubijanjem oovga profesora? Ništa pozitivno, samo su još više demonizirani.
Ne opravdavam ja ubijanja, život provodim kao medicinska sestra pomažući ljudima.

Karikature se objavljuju u pisanim medijima koje dobrom dijelom financira država.
U Francuskoj su čak, zadnjih dana, određeni gradovi iz gradskog budžeta na fasadama zgrada projektovali svoju "slobodu govora ".
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#1804 Re: Neredi u Francuskoj

Post by sandzokan »

Palmalma wrote: 29/10/2020 00:06

Ne opravdavam ja ubijanja, život provodim kao medicinska sestra pomažući ljudima.

Karikature se objavljuju u pisanim medijima koje dobrom dijelom financira država.
U Francuskoj su čak, zadnjih dana, određeni gradovi iz gradskog budžeta na fasadama zgrada projektovali svoju "slobodu govora ".
Pa šta su nakon obezglavljenog čovjeka na ulici trebali? Da se pokriju ušima i kažu nećemo nikada više? Opet ponavljam kada su u pitanju ličnosti iz vjerskih predaja na Zapadu nema diskriminacije. Ismijavao se ti sa Isusom ili Muhammedom nevažno je.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1805 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

sandzokan wrote: 29/10/2020 00:11
Palmalma wrote: 29/10/2020 00:06

Ne opravdavam ja ubijanja, život provodim kao medicinska sestra pomažući ljudima.

Karikature se objavljuju u pisanim medijima koje dobrom dijelom financira država.
U Francuskoj su čak, zadnjih dana, određeni gradovi iz gradskog budžeta na fasadama zgrada projektovali svoju "slobodu govora ".
Pa šta su nakon obezglavljenog čovjeka na ulici trebali? Da se pokriju ušima i kažu nećemo nikada više? Opet ponavljam kada su u pitanju ličnosti iz vjerskih predaja na Zapadu nema diskriminacije. Ismijavao se ti sa Isusom ili Muhammedom nevažno je.
Slabo si ti Zapada putovao!

Hajde u Poljsku pa ismijavaj Isusa.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1806 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Capljina74 »

Nek ti je Poljska zapad...

Dobro ne rece, hajde u Jermeniju.

Zapad je postreligijsko društvo.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1807 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

Capljina74 wrote: 29/10/2020 00:15 Nek ti je Poljska zapad...

Dobro ne rece, hajde u Jermeniju.

Zapad je postreligijsko društvo.
Ok.
Hajte onda zajedno u Irsku pa ismijavajte Isusa.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1808 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Capljina74 »

Palmalma wrote: 29/10/2020 00:19
Capljina74 wrote: 29/10/2020 00:15 Nek ti je Poljska zapad...

Dobro ne rece, hajde u Jermeniju.

Zapad je postreligijsko društvo.
Ok.
Hajte onda zajedno u Irsku pa ismijavajte Isusa.
Koliko znam ni u Irskoj niti u Španiji ne ismejavaju Muhameda.

Španija je jako zatvorena i tradicionalna zemlja.

Ali imala si u Poljskoj ovih dana jako pljuvanje rimokatoličke crkve.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1809 Re: Neredi u Francuskoj

Post by exliberal-ex »

LBVIEW wrote: 28/10/2020 23:51
exliberal-ex wrote: 28/10/2020 23:44
LBVIEW wrote: 28/10/2020 23:09
Koje zapadne politike, pa nije Francuska=zapad.
Ja prvi, npr., skidam Amerima kapu za "milosrdnog andjela" :D , steta samo sto nisu ranije.
A tu kritiku uputi svojim sunarodnjacima koji svrsavaju na Rusiju dok broje dolare :izet:
a jel skidas kad isto tako milosrdno po muslimanskim zemljama udaraju.
Kojim, talibanima ili ISIL-u?
De ba, nemoj mi suplje, ti prvi si dupe sklonio u S. Ameriku, a mrzis Amere zbog Kosova.
Nisam ljubitelj americke politike jer je brutalna prema svima bez obzira ko si i sta si...jedne godine si im prijatelj druge godine ce ti razvalit drzavu bez pardona..to se moze vidjet sirom svijeta.
Samo iz bliske proslosti....Razvalise Irak na pravdi boga, napadaju na Iran iako su oni ti koji su usrali sa sahom, sto su pojebali pola bliskog istoka zbog meni nerazumljivih razloga...sad se smiju sto se evropa jebe sa imigrantima iz tih istih drzva dok im je sasvim ok da prave zid sa Meksikom...
Sto se mene tice ja sam u Kanadi kao prvo ne u Americi , nisam izasao kao ti kad je svjevalo nego kad je rat uveliko zavrsio.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#1810 Re: Neredi u Francuskoj

Post by MUNAFIK »

sandzokan wrote: 29/10/2020 00:11
Palmalma wrote: 29/10/2020 00:06

Ne opravdavam ja ubijanja, život provodim kao medicinska sestra pomažući ljudima.

Karikature se objavljuju u pisanim medijima koje dobrom dijelom financira država.
U Francuskoj su čak, zadnjih dana, određeni gradovi iz gradskog budžeta na fasadama zgrada projektovali svoju "slobodu govora ".
Pa šta su nakon obezglavljenog čovjeka na ulici trebali? Da se pokriju ušima i kažu nećemo nikada više? Opet ponavljam kada su u pitanju ličnosti iz vjerskih predaja na Zapadu nema diskriminacije. Ismijavao se ti sa Isusom ili Muhammedom nevažno je.
Nasilje nije odgovor i niko ne podrzava ubijanje...

Ali da se razumijemo ovo vrijedjanje svetinja bilo koje grupe, a sad konkrento muslimana NIJE nikakva sloboda govora.

Ne boris se protov mentalo bolesnih pojedinaca i terorista tako ato ces dehumanizorat cijelu grupu i tako sto ces jos vise i jos jace vrijedjati muslimanske svetinje. To je bolesno i tako pogresno...
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1811 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

Capljina74 wrote: 29/10/2020 00:20
Palmalma wrote: 29/10/2020 00:19

Ok.
Hajte onda zajedno u Irsku pa ismijavajte Isusa.
Koliko znam ni u Irskoj niti u Španiji ne ismejavaju Muhameda.

Španija je jako zatvorena i tradicionalna zemlja.

Ali imala si u Poljskoj ovih dana jako pljuvanje rimokatoličke crkve.
Brkas pojmove.
Borba za svoja i kolektivna prava unutar svoje religije nisu ismijavanje iste.
U BiH imas desetine medija i pojedinaca (Bosnjaka-muslimana) koji zive na ukazivanje Islamske zajednice BiH kao lopovske organizacije.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1812 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Capljina74 »

Palmalma wrote: 29/10/2020 00:30
Capljina74 wrote: 29/10/2020 00:20
Palmalma wrote: 29/10/2020 00:19

Ok.
Hajte onda zajedno u Irsku pa ismijavajte Isusa.
Koliko znam ni u Irskoj niti u Španiji ne ismejavaju Muhameda.

Španija je jako zatvorena i tradicionalna zemlja.

Ali imala si u Poljskoj ovih dana jako pljuvanje rimokatoličke crkve.
Brkas pojmove.
Borba za svoja i kolektivna prava unutar svoje religije nisu ismijavanje iste.
U BiH imas desetine medija i pojedinaca (Bosnjaka-muslimana) koji zive na ukazivanje Islamske zajednice BiH kao lopovske organizacije.
Ti sto su palili po Poljskoj sigurno nisu pripadnici rimokatoličke crkve.

Inače je riječ o pravu na ubistvo.

Da ne idemo u off. Sada sam došao sa guljenja krompira... Ne treba mi još jedan ban.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#1813 Re: Neredi u Francuskoj

Post by exliberal-ex »

Meni nije jasna jedna stvar u vezi ovog, svima je jasno da je zapadna evropa napravila veliki iskorak i razdvojila vjeru i drzavu i opet neki pokusaj prisile da se Europa mjenja prama drugima koji su kopali i nogama i rukama da se presele na zapad ili tu drzavu i sad traze da se zapad modifikuje prema njima?

Zasto je sad problematicno ako Francuska ismijava islam ili kriscanstvo..oni su udarali po svima (sasvim opravdano) i ako to gradjanima Francuske drzave nesmeta zasto bi oni trebali da se brinu sto lideri nekih drugih drzava ( koje u nekim slicajevima nedaju ista prava drugim religijskim grupama) da popuje Francuzima sta oni rade.

Svi to znaju i znaju da je normalno da u Francuskoj , Engleskoj...Italij sasvim otvoreno ismijavas drzavu, drzvne lidere..religije, religijske lidere.
Taj isti zapad dozvoljava isto tako ljudima da praktikuju i ispoljavaju svoja vjerska ubjedjenja slobodno sve dok god nezadiru u postulate tog demokratskog drustva.

Nekontam to skrivanje i selektivno tumacenje vjere..eto uvrijedit ce se neki vjernik i S.Arabije ako neki magazin "Z"klase iz francuske nacrta karikaturu Muhameda ali se nece uvrijedit ako lider te iste drzave doslovno samelje novinara koji se usudi opravdano kritikovat rasipnistvo i razvrat vladajuce klike....to je ok
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1814 Re: Neredi u Francuskoj

Post by LBVIEW »

exliberal-ex wrote: 29/10/2020 00:25
LBVIEW wrote: 28/10/2020 23:51
exliberal-ex wrote: 28/10/2020 23:44

a jel skidas kad isto tako milosrdno po muslimanskim zemljama udaraju.
Kojim, talibanima ili ISIL-u?
De ba, nemoj mi suplje, ti prvi si dupe sklonio u S. Ameriku, a mrzis Amere zbog Kosova.
Nisam ljubitelj americke politike jer je brutalna prema svima bez obzira ko si i sta si...jedne godine si im prijatelj druge godine ce ti razvalit drzavu bez pardona..to se moze vidjet sirom svijeta.
Samo iz bliske proslosti....Razvalise Irak na pravdi boga, napadaju na Iran iako su oni ti koji su usrali sa sahom, sto su pojebali pola bliskog istoka zbog meni nerazumljivih razloga...sad se smiju sto se evropa jebe sa imigrantima iz tih istih drzva dok im je sasvim ok da prave zid sa Meksikom...
Sto se mene tice ja sam u Kanadi kao prvo ne u Americi , nisam izasao kao ti kad je svjevalo nego kad je rat uveliko zavrsio.
Svakako, samo svi vrlo dobro znamo koji je primarni razlog zbog kojeg ne smekas SAD :wink:
Da ne spominjem kako si mene nasao prozivati za licemjerstvo zbog toga sto opravdano kritiziram francusku neokolonijalnu politiku, dakle ne zapad generalno, dok na isto sunarodnjaka ti, koji iz EU drze stranu Rusima na svakoj mogucoj temi, od Sirije do NK, sutis kao zaliven. De, bolan. :zzzz:
I za kraj : za ovu temu uopce nije bitno kada i kako je ko izasao, to svakako nece "pojacati" argumente u diskusiji(za koju nije relevantno). Da ne spominjem kako smo svi mi anonimno na forumu, na kojem mozemo do mile volje plasirati stvari o svom privatnom zivotu koje uopce ne moraju imati dodirnih tacaka s realnoscu. Ti si npr. mozda izasao s Pala u reziji RCP ili, sta ja znam, slicne organizacije, a ti dokazi da nisi. :wink:
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1815 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

exliberal-ex wrote: 29/10/2020 01:05 Meni nije jasna jedna stvar u vezi ovog, svima je jasno da je zapadna evropa napravila veliki iskorak i razdvojila vjeru i drzavu i opet neki pokusaj prisile da se Europa mjenja prama drugima koji su kopali i nogama i rukama da se presele na zapad ili tu drzavu i sad traze da se zapad modifikuje prema njima?

Zasto je sad problematicno ako Francuska ismijava islam ili kriscanstvo..oni su udarali po svima (sasvim opravdano) i ako to gradjanima Francuske drzave nesmeta zasto bi oni trebali da se brinu sto lideri nekih drugih drzava ( koje u nekim slicajevima nedaju ista prava drugim religijskim grupama) da popuje Francuzima sta oni rade.

Svi to znaju i znaju da je normalno da u Francuskoj , Engleskoj...Italij sasvim otvoreno ismijavas drzavu, drzvne lidere..religije, religijske lidere.
Taj isti zapad dozvoljava isto tako ljudima da praktikuju i ispoljavaju svoja vjerska ubjedjenja slobodno sve dok god nezadiru u postulate tog demokratskog drustva.

Nekontam to skrivanje i selektivno tumacenje vjere..eto uvrijedit ce se neki vjernik i S.Arabije ako neki magazin "Z"klase iz francuske nacrta karikaturu Muhameda ali se nece uvrijedit ako lider te iste drzave doslovno samelje novinara koji se usudi opravdano kritikovat rasipnistvo i razvrat vladajuce klike....to je ok
Sa nekim se ljudima (u ovome slucaju muslimanima) jednostavno ne možete šaliti...Možete se šaliti sa nekim koga dobro poznajete...Sloboda izražavanja, kao i svaka druga sloboda, uvijek je ograničena slobodom drugih ljudi!

I nije istina da je crtež postao simbol slobode. Samo nas zamajavaju time. Mi jesmo slobodni da kažemo šta hoćemo, ali kad vlast hoće da prisvoji crtež u štampi to je užas.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1816 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Capljina74 »

Palmalma wrote: 29/10/2020 08:27
exliberal-ex wrote: 29/10/2020 01:05 Meni nije jasna jedna stvar u vezi ovog, svima je jasno da je zapadna evropa napravila veliki iskorak i razdvojila vjeru i drzavu i opet neki pokusaj prisile da se Europa mjenja prama drugima koji su kopali i nogama i rukama da se presele na zapad ili tu drzavu i sad traze da se zapad modifikuje prema njima?

Zasto je sad problematicno ako Francuska ismijava islam ili kriscanstvo..oni su udarali po svima (sasvim opravdano) i ako to gradjanima Francuske drzave nesmeta zasto bi oni trebali da se brinu sto lideri nekih drugih drzava ( koje u nekim slicajevima nedaju ista prava drugim religijskim grupama) da popuje Francuzima sta oni rade.

Svi to znaju i znaju da je normalno da u Francuskoj , Engleskoj...Italij sasvim otvoreno ismijavas drzavu, drzvne lidere..religije, religijske lidere.
Taj isti zapad dozvoljava isto tako ljudima da praktikuju i ispoljavaju svoja vjerska ubjedjenja slobodno sve dok god nezadiru u postulate tog demokratskog drustva.

Nekontam to skrivanje i selektivno tumacenje vjere..eto uvrijedit ce se neki vjernik i S.Arabije ako neki magazin "Z"klase iz francuske nacrta karikaturu Muhameda ali se nece uvrijedit ako lider te iste drzave doslovno samelje novinara koji se usudi opravdano kritikovat rasipnistvo i razvrat vladajuce klike....to je ok
Sa nekim se ljudima (u ovome slucaju muslimanima) jednostavno ne možete šaliti...Možete se šaliti sa nekim koga dobro poznajete...Sloboda izražavanja, kao i svaka druga sloboda, uvijek je ograničena slobodom drugih ljudi!

I nije istina da je crtež postao simbol slobode. Samo nas zamajavaju time. Mi jesmo slobodni da kažemo šta hoćemo, ali kad vlast hoće da prisvoji crtež u štampi to je užas.
Francuzu nije jasno šta je problem kod karikatura. On je toliko postao nereligiozan i toliko otupljen ruganjem Hrišćanstvu da mu ovo dođe kao udar na slobode koje garantuje država.

Imam prijatelja koji je rođen u Parizu, on se ne snalazi u vjeri na način kojim mi usvajamo stvari.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1817 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

Capljina74 wrote: 29/10/2020 08:36
Palmalma wrote: 29/10/2020 08:27

Sa nekim se ljudima (u ovome slucaju muslimanima) jednostavno ne možete šaliti...Možete se šaliti sa nekim koga dobro poznajete...Sloboda izražavanja, kao i svaka druga sloboda, uvijek je ograničena slobodom drugih ljudi!

I nije istina da je crtež postao simbol slobode. Samo nas zamajavaju time. Mi jesmo slobodni da kažemo šta hoćemo, ali kad vlast hoće da prisvoji crtež u štampi to je užas.
Francuzu nije jasno šta je problem kod karikatura. On je toliko postao nereligiozan i toliko otupljen ruganjem Hrišćanstvu da mu ovo dođe kao udar na slobode koje garantuje država.

Imam prijatelja koji je rođen u Parizu, on se ne snalazi u vjeri na način kojim mi usvajamo stvari.
Kako ce, u ovome slucaju, Francuz dozivljavati svoju vjeru - to je njegova licna stvar. U to ne ulazim.

Ali, u ovome slucaju, on kvalifikuje "moju vjeru".
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1818 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Capljina74 »

Palmalma wrote: 29/10/2020 08:53
Capljina74 wrote: 29/10/2020 08:36
Palmalma wrote: 29/10/2020 08:27

Sa nekim se ljudima (u ovome slucaju muslimanima) jednostavno ne možete šaliti...Možete se šaliti sa nekim koga dobro poznajete...Sloboda izražavanja, kao i svaka druga sloboda, uvijek je ograničena slobodom drugih ljudi!

I nije istina da je crtež postao simbol slobode. Samo nas zamajavaju time. Mi jesmo slobodni da kažemo šta hoćemo, ali kad vlast hoće da prisvoji crtež u štampi to je užas.
Francuzu nije jasno šta je problem kod karikatura. On je toliko postao nereligiozan i toliko otupljen ruganjem Hrišćanstvu da mu ovo dođe kao udar na slobode koje garantuje država.

Imam prijatelja koji je rođen u Parizu, on se ne snalazi u vjeri na način kojim mi usvajamo stvari.
Kako ce, u ovome slucaju, Francuz dozivljavati svoju vjeru - to je njegova licna stvar. U to ne ulazim.

Ali, u ovome slucaju, on kvalifikuje "moju vjeru".
Fulaš.
Sada skačeš sebi u usta.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1819 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

Capljina74 wrote: 29/10/2020 08:57
Palmalma wrote: 29/10/2020 08:53

Kako ce, u ovome slucaju, Francuz dozivljavati svoju vjeru - to je njegova licna stvar. U to ne ulazim.

Ali, u ovome slucaju, on kvalifikuje "moju vjeru".
Fulaš.
Sada skačeš sebi u usta.
Ne fulam ja nista.
Znam jako dobro o cemu se radi, zivjela sam unutar toga - toliko dugo-

Ta prica koju guras da oni ismijavaju i Isusa je "njihova stvar". Muslimani ne ismijavaju ni Isusa, niti to smiju raditi. Jednaki su i Isus i Muhamed u islamu.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1820 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Capljina74 »

Palmalma wrote: 29/10/2020 09:05
Capljina74 wrote: 29/10/2020 08:57
Palmalma wrote: 29/10/2020 08:53

Kako ce, u ovome slucaju, Francuz dozivljavati svoju vjeru - to je njegova licna stvar. U to ne ulazim.

Ali, u ovome slucaju, on kvalifikuje "moju vjeru".
Fulaš.
Sada skačeš sebi u usta.
Ne fulam ja nista.
Znam jako dobro o cemu se radi, zivjela sam unutar toga - toliko dugo-

Ta prica koju guras da oni ismijavaju i Isusa je "njihova stvar". Muslimani ne ismijavaju ni Isusa, niti to smiju raditi. Jednaki su i Isus i Muhamed u islamu.
Zivila jesi, ali ništa nisi skontala izgleda.

Njih nije briga ni za jednom religijom.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1821 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

Capljina74 wrote: 29/10/2020 09:07
Palmalma wrote: 29/10/2020 09:05

Ne fulam ja nista.
Znam jako dobro o cemu se radi, zivjela sam unutar toga - toliko dugo-

Ta prica koju guras da oni ismijavaju i Isusa je "njihova stvar". Muslimani ne ismijavaju ni Isusa, niti to smiju raditi. Jednaki su i Isus i Muhamed u islamu.
Zivila jesi, ali ništa nisi skontala izgleda.

Njih nije briga ni za jednom religijom.
Stvarno!

Pa sta ce im onda Ministarstvo crkve u Danskoj, gdje sam ja zivjela?
Obavezna protestantska vjeronauka u osnovnim skolama?

...
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1822 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Capljina74 »

Palmalma wrote: 29/10/2020 09:12
Capljina74 wrote: 29/10/2020 09:07
Palmalma wrote: 29/10/2020 09:05

Ne fulam ja nista.
Znam jako dobro o cemu se radi, zivjela sam unutar toga - toliko dugo-

Ta prica koju guras da oni ismijavaju i Isusa je "njihova stvar". Muslimani ne ismijavaju ni Isusa, niti to smiju raditi. Jednaki su i Isus i Muhamed u islamu.
Zivila jesi, ali ništa nisi skontala izgleda.

Njih nije briga ni za jednom religijom.
Stvarno!

Pa sta ce im onda Ministarstvo crkve u Danskoj, gdje sam ja zivjela?
Obavezna protestantska vjeronauka u osnovnim skolama?

...
Koliko znam ti kao muslimanka nisi morala da pohadjaš tu nastavu.

Ali to nema veze da su to sekularne države, čiji narodi nisu religiozni.

Te zemlje odavno nisu Hrišćanske. One furaju neku posthrišćansku priču. Jednako kao Amerika.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1823 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

Capljina74 wrote: 29/10/2020 09:21
Palmalma wrote: 29/10/2020 09:12
Capljina74 wrote: 29/10/2020 09:07

Zivila jesi, ali ništa nisi skontala izgleda.

Njih nije briga ni za jednom religijom.
Stvarno!

Pa sta ce im onda Ministarstvo crkve u Danskoj, gdje sam ja zivjela?
Obavezna protestantska vjeronauka u osnovnim skolama?

...
Koliko znam ti kao muslimanka nisi morala da pohadjaš tu nastavu.

Ali to nema veze da su to sekularne države, čiji narodi nisu religiozni.

Te zemlje odavno nisu Hrišćanske. One furaju neku posthrišćansku priču. Jednako kao Amerika.
Znas sta znaci OBAVEZNO?

Svako dijete u danskom obrazovnom sistemu ima u toku obrazovanja OBAVEZNO (obligatorno) kristendom - vjeronauku,

Nema tu "ti nisi morala", svako to mora ko pohadja dansku osnovnu skolu, 7 godina tokom skolovanja ima to - puni naziv je - den danske folkekirkes evangelisk-lutherske kristendom

Oni taj predmet zovu Kristendom, sto znaci krscanstvo u prevodu.
Capljina74
Posts: 6709
Joined: 13/01/2020 09:50

#1824 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Capljina74 »

Palmalma wrote: 29/10/2020 09:26
Capljina74 wrote: 29/10/2020 09:21
Palmalma wrote: 29/10/2020 09:12

Stvarno!

Pa sta ce im onda Ministarstvo crkve u Danskoj, gdje sam ja zivjela?
Obavezna protestantska vjeronauka u osnovnim skolama?

...
Koliko znam ti kao muslimanka nisi morala da pohadjaš tu nastavu.

Ali to nema veze da su to sekularne države, čiji narodi nisu religiozni.

Te zemlje odavno nisu Hrišćanske. One furaju neku posthrišćansku priču. Jednako kao Amerika.
Znas sta znaci OBAVEZNO?

Svako dijete u danskom obrazovnom sistemu ima u toku obrazovanja OBAVEZNO (obligatorno) kristendom - vjeronauku,

Nema tu "ti nisi morala", svako to mora ko pohadja dansku osnovnu skolu.

Oni taj predmet zovu Kristendom, sto znaci krscanstvo u prevodu.
Ne troluj.
U Danskoj je nekonfesionalni pristup vjeronauci. Kongitivan.
To je sve samo nema veze sa Hrišćanstvom.

I muslimani ili ostali mogu podnijeti prigovor.
Last edited by Capljina74 on 29/10/2020 09:34, edited 2 times in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#1825 Re: Neredi u Francuskoj

Post by sinuhe »

Muslimani po svome nauku i ne bi trebali zivjeti u Dar al-Harbu. Nejasno mi je kako to vjernici muslimani sebi objasne a ima ih na Zapadu.
Post Reply