Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#32826 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Ovaj broj u dnevnim izvjestajima vise nema smisla ni kada ga koriste u informativne svrhe.. Mnogo faktora se ne uzima u obzir..

1.Prosjecno vrijeme potrebno za odlazak na testiranje je 4-5 dana. Ako uzmemo u obzir vrijeme potrebno da se dobije rezultat to se u mnogim slucajevima razvuce i na 10 dana, tako da ovu danasnju brojku tesko da mozemo vezati za poslednja 24h. Prije da ce to biti rezultati onih koji su testirani u prosloj sedmici, a simptome prijavili par dana prije toga.

2.S obzirom na procenat pozitivnih u odnosi na testirane i cinjenicu da se u 99% slucajeva testiraju samo oni sa izrazenim simptomima, a ne i njihovi kontakti kao i clanovi porodica bez izrazenijih simptoma, mozemo zakljuciti da je stvarna brojka minimalno 5-10 puta veca od brojke koja se objavljuje, a vjerovatno i vise.

3.U KS je zvanicno po dosadasnjim izvjestajima oko 2300 potvrdjenih aktivnih slucajeva. S obzirom da brojke koje se potvrde u privatnim klinikama, sto pcr, sto seroloskim testiranjima ne ulaze u zvanicne brojke, a siguran sam da je broj onih koji se testiraju u privatnim klinikama i jednom i drugom metodom bar priblizan, ako ne i veci od broja testiranih na KCUS-u, mozemo zakljuciti da ova brojka potvrdjenih moze ici na bar 3000-3500 potvrdjenih zaraza.

4.Ako uzmemo samo zvanicne potvrde od 2300 i cinjenicu da je u hospitalizovanih stotinjak dodjemo do procenta od nekih 4% hospitalizovanih od ukupnog broja potvrdjenih zarazenih. Ako ubacimo hipotezu da je prava brojka zarazenih bar 5 puta veca dolazimo do procenta od nekih 0,9% hospitalizovanih u odnosu na taj hipoteticki, ali, po meni, i realniji broj stvarnih zarazenih.

Mnogi ce me pogresno shvatiti, ali po meni ove brojke ne djeluju tragicno. Jedina tragedija u svemu ovome je mali broj kreveta u bolnicama, kao i ogranicene mogucnosti kvalitetne zdravstvene usluge i komplikacije u putu pacijenta koje ugrozavaju osobe koje imaju teze klinicke slike.

Narednih 14 dana je kljucno i nisam ironican. Zaista mislim da ce nam narednih 14 dana dati puno odgovora, bar kada su brojke i razni procenti u pitanju..
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#32827 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Horke wrote: 28/10/2020 09:45
mishic wrote: 28/10/2020 09:38 RJEŠENJE O IZOLACIJI???

Nakon saopštavanja o pozitivnom ishodu testa na COVID 19 i OBAVEZNOJ IZOLACIJI uganjati to RJEŠENJE O IZOLACIJI postaje nemoguća misija.

Policijska provjera poštivanja funkcionirala je cijelo vrijeme, govorili da će Rješenje stići poštom ali ništa od rješenja do dana današnjeg.

Ko je nadležan, ko dužan da izda to Rješenje i šta i kako dalje? Od koga tražiti i kako regulisati pitanje bolovanja i pravdanja odsustva sa posla?

Koliko je pravosnazno to upucivanje u izolaciju preko telefona, pogotovu asimptomatskih slucajeva? Svjedocimo da pozitivna osoba sa simptomima od doktora dobije upute da ona i svi njeni ukucani moraju u izolaciju. Koja je osnova policajca da kazni nekog ko licno nije dobio upute, ni telefonski, ni pismeno.

p.s. ne pitam zbog tog da bi se ljudi mogli kretati, vec cisto u smislu naknade.
Izgleda da sa rjesenjem o izolaciji gradjani imaju pravo na odredjenu novcanu naknadu od kantona. Rjesenja o izolaciji se izgleda svjesno izbjegavaju davati da bi gradjanima bilo uskraceno pravo na tu naknadu. Molim vas da insistirate na tim rjesenjima.

Ako ovo prate neki novinari neka se malo pozabave ovim..
Last edited by laik1981 on 28/10/2020 09:55, edited 1 time in total.
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#32828 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

mishic wrote: 28/10/2020 09:38 RJEŠENJE O IZOLACIJI???

Nakon saopštavanja o pozitivnom ishodu testa na COVID 19 i OBAVEZNOJ IZOLACIJI uganjati to RJEŠENJE O IZOLACIJI postaje nemoguća misija.

Policijska provjera poštivanja funkcionirala je cijelo vrijeme, govorili da će Rješenje stići poštom ali ništa od rješenja do dana današnjeg.

Ko je nadležan, ko dužan da izda to Rješenje i šta i kako dalje? Od koga tražiti i kako regulisati pitanje bolovanja i pravdanja odsustva sa posla?
Nama su rekli da ce nas kontaktirati civilna zaštita kako bi se izdalo rješenje o izolaciji. A naš doktor je zaveo mene i suprugu u njihov sistem pod izolaciju. Elem, nit te ko zove, nit te ko provjerava.... ako si neodgovoran hodat ces regularno.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32829 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Sto se tice naknade iz budzeta, koja bi rijesila dosta problema (poslodavci ne bi otpustali, radnici ne bi krili simptome) naravno da Vlast ima odgovor i naravno da 2 zakona nisu usaglasena (ne znam koliko je pouzdan izvor informacija, ali valjda izjavu znaju prenijeti kako treba). Svakako treba insistirati na ovome i @Luciano88 javi nam kakav je ishod.


Tim povodom smo kontaktirali Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo. Zanimalo nas je na koji tačno način građani mogu ostvariti ova svoja prava i da li je iko zbog kućne izolacije dobio sredstva iz budžeta Kantona.

Ispostavilo se da nije sve baš tako jednostavno.

Kako je pojašnjeno, problem je što Zakon o zdravstvenoj zaštiti nije usklađen sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a zavodi zdravstvenog osiguranja se vode upravo Zakonom o zdravstvenom osiguranju.

To nadalje znači da zaposlenik ima pravo samo na "klasično" bolovanje, ono koje plaća poslodavac, a kojem to kasnije refundira zavod zdravstvenog osiguranja.

https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... sto/394469
Trappist
Posts: 4240
Joined: 12/09/2020 08:52

#32830 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

"Gubimo li bitku sa virusom? - Sarajevo danas ima rekordnih 367 novozaraženih i 2.371 aktivan slučaj zaraze"

Naslovi su epic :lol: :lol: nego ja cekam da i Pilav brzo kaze da je KS dozivio imunitet krda :D
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#32831 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:02 Sto se tice naknade iz budzeta, koja bi rijesila dosta problema (poslodavci ne bi otpustali, radnici ne bi krili simptome) naravno da Vlast ima odgovor i naravno da 2 zakona nisu usaglasena (ne znam koliko je pouzdan izvor informacija, ali valjda izjavu znaju prenijeti kako treba). Svakako treba insistirati na ovome i @Luciano88 javi nam kakav je ishod.


Tim povodom smo kontaktirali Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo. Zanimalo nas je na koji tačno način građani mogu ostvariti ova svoja prava i da li je iko zbog kućne izolacije dobio sredstva iz budžeta Kantona.

Ispostavilo se da nije sve baš tako jednostavno.

Kako je pojašnjeno, problem je što Zakon o zdravstvenoj zaštiti nije usklađen sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a zavodi zdravstvenog osiguranja se vode upravo Zakonom o zdravstvenom osiguranju.

To nadalje znači da zaposlenik ima pravo samo na "klasično" bolovanje, ono koje plaća poslodavac, a kojem to kasnije refundira zavod zdravstvenog osiguranja.

https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... sto/394469
Ja zvanično nisam na bolovanju, ok se osjećam i mogu raditi od kuće. Samo sam zaveden od strane doktora u izolaciju. Supruga je na bolovanju jer je nešto lošija od mene i ona je također u izolaciji. Eh sad ono što nam treba da bi pokrenuli bilo šta su rješenja o izolacij. S obzirom da je taj zakon poprilično nejasan, baš me zanima odgovor koji ću dobiti kada im po isteku izolacije (ako dotada uopšte dobijem rješenje o izolaciji) pošaljem zahtjev za naknadu.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32832 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Luciano88 wrote: 28/10/2020 10:15
Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:02 Sto se tice naknade iz budzeta, koja bi rijesila dosta problema (poslodavci ne bi otpustali, radnici ne bi krili simptome) naravno da Vlast ima odgovor i naravno da 2 zakona nisu usaglasena (ne znam koliko je pouzdan izvor informacija, ali valjda izjavu znaju prenijeti kako treba). Svakako treba insistirati na ovome i @Luciano88 javi nam kakav je ishod.


Tim povodom smo kontaktirali Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo. Zanimalo nas je na koji tačno način građani mogu ostvariti ova svoja prava i da li je iko zbog kućne izolacije dobio sredstva iz budžeta Kantona.

Ispostavilo se da nije sve baš tako jednostavno.

Kako je pojašnjeno, problem je što Zakon o zdravstvenoj zaštiti nije usklađen sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a zavodi zdravstvenog osiguranja se vode upravo Zakonom o zdravstvenom osiguranju.

To nadalje znači da zaposlenik ima pravo samo na "klasično" bolovanje, ono koje plaća poslodavac, a kojem to kasnije refundira zavod zdravstvenog osiguranja.

https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... sto/394469
Ja zvanično nisam na bolovanju, ok se osjećam i mogu raditi od kuće. Samo sam zaveden od strane doktora u izolaciju. Supruga je na bolovanju jer je nešto lošija od mene i ona je također u izolaciji. Eh sad ono što nam treba da bi pokrenuli bilo šta su rješenja o izolacij. S obzirom da je taj zakon poprilično nejasan, baš me zanima odgovor koji ću dobiti kada im po isteku izolacije (ako dotada uopšte dobijem rješenje o izolaciji) pošaljem zahtjev za naknadu.
Skontala sam da nikako da ti izdaju rjesenje, a kako stvari stoje nisi jedini.

Obavezno trebas poslati. Ako ti ne bude problem javi nam sta je bilo.
Supruzi zelim brz oporavak.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#32833 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

daddy-kool wrote: 28/10/2020 08:51
breuer wrote: 28/10/2020 08:42 Jutros u Sarajevu potvrđen novi 301 slučaj.

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... ica/394558
331/522 63%
Ova pozitivnost testova je otišla van kontrole.
Pa dobro i dalje se uglavnom testiraju ljudi sa simptomima tako da ne treba cudit
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#32834 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:20
Luciano88 wrote: 28/10/2020 10:15
Mogy87 wrote: 28/10/2020 10:02 Sto se tice naknade iz budzeta, koja bi rijesila dosta problema (poslodavci ne bi otpustali, radnici ne bi krili simptome) naravno da Vlast ima odgovor i naravno da 2 zakona nisu usaglasena (ne znam koliko je pouzdan izvor informacija, ali valjda izjavu znaju prenijeti kako treba). Svakako treba insistirati na ovome i @Luciano88 javi nam kakav je ishod.


Tim povodom smo kontaktirali Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo. Zanimalo nas je na koji tačno način građani mogu ostvariti ova svoja prava i da li je iko zbog kućne izolacije dobio sredstva iz budžeta Kantona.

Ispostavilo se da nije sve baš tako jednostavno.

Kako je pojašnjeno, problem je što Zakon o zdravstvenoj zaštiti nije usklađen sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, a zavodi zdravstvenog osiguranja se vode upravo Zakonom o zdravstvenom osiguranju.

To nadalje znači da zaposlenik ima pravo samo na "klasično" bolovanje, ono koje plaća poslodavac, a kojem to kasnije refundira zavod zdravstvenog osiguranja.

https://radiosarajevo.ba/metromahala/te ... sto/394469
Ja zvanično nisam na bolovanju, ok se osjećam i mogu raditi od kuće. Samo sam zaveden od strane doktora u izolaciju. Supruga je na bolovanju jer je nešto lošija od mene i ona je također u izolaciji. Eh sad ono što nam treba da bi pokrenuli bilo šta su rješenja o izolacij. S obzirom da je taj zakon poprilično nejasan, baš me zanima odgovor koji ću dobiti kada im po isteku izolacije (ako dotada uopšte dobijem rješenje o izolaciji) pošaljem zahtjev za naknadu.
Skontala sam da nikako da ti izdaju rjesenje, a kako stvari stoje nisi jedini.

Obavezno trebas poslati. Ako ti ne bude problem javi nam sta je bilo.
Supruzi zelim brz oporavak.
Ma pisat ću svakako, ali pretpostavljam da ce do konacnog ishoda ova tema biti davna prošlost :D

Ps. Hvala :)
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32835 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

I to sto kazes. Bice dobro ako ti odgovore prije nego sto apliciras za penziju :lol:
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#32836 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

biglebovski wrote: 27/10/2020 17:27
invincible1921 wrote: 27/10/2020 17:22
tandmand wrote: 27/10/2020 15:02

Ne uplaćuješ samo za sebe zdravstveno osiguranje, nego de facto i za makar jednog na kantonalnoj sisi.
Kanton mu daje neto platu koju on ne vraća, tj troši je + da novac za zdravstveno osiguranje koji se uplatom, vraća kantonu. Ako bi to u vidu neke animacije predstavili, vidjeli bi da jedna te ista suma kruži;
- odnosno, za kantonalnog uposlenika se faktički zadravstveno osiguranje ne plaća ali ga koristi. Neko će reći da to ide iz jedne buđžetske stavke u drugu ali da nije tako, da novac ne ide u krug, već da ga kantonalni uposlenik uplaćuje saam iz plate koju dobije na ruke (sadašnji neto), budžet bi izgledao drugačije kao i iznosi doprinosa.

Onaj ko iz realnog sektora uplaćuje zadravstveno, svaki mjesec uplaćuje druge novce, koje valja uvijek iznova zaraditi, tj. ne vraća se.

Dok se u BiH o platama ne bude govorilo u bruto iznosima, imati ćemo nepravdu i malverzacije, lažno prezentiranje vrijednosti rada.
Ako cemo tako uplacujem i za ove na birou
Naravno. Što više zarađuješ to više i uplaćuješ a usluga za sve ista, ovakva kakva je. Budalaština na kvadrat.
Svak vidi i pise ono sto mu odgovara
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32837 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

invincible1921 wrote: 28/10/2020 10:22
daddy-kool wrote: 28/10/2020 08:51
breuer wrote: 28/10/2020 08:42 Jutros u Sarajevu potvrđen novi 301 slučaj.

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... ica/394558
331/522 63%
Ova pozitivnost testova je otišla van kontrole.
Pa dobro i dalje se uglavnom testiraju ljudi sa simptomima tako da ne treba cudit
Testiraju se i prijemi u bolnice, zdravstveni radnici, ... Ovaj procenat ustvari znači da su svi sa simptomima pozitivni. Baš gadno. Sinoć na dnevniku vele da je ovakav procenat pozitivnih i u bolnici u Bijeljini.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#32838 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

daddy-kool wrote: 28/10/2020 10:38
invincible1921 wrote: 28/10/2020 10:22
daddy-kool wrote: 28/10/2020 08:51

331/522 63%
Ova pozitivnost testova je otišla van kontrole.
Pa dobro i dalje se uglavnom testiraju ljudi sa simptomima tako da ne treba cudit
Testiraju se i prijemi u bolnice, zdravstveni radnici, ... Ovaj procenat ustvari znači da su svi sa simptomima pozitivni. Baš gadno. Sinoć na dnevniku vele da je ovakav procenat pozitivnih i u bolnici u Bijeljini.
Ja al kolko sam upucen preko 70% zarazenih su porodicni klasetri. Dakle dobije jedno u kuci odma svi u izolaciju.
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#32839 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by stetoskop »

mishic wrote: 28/10/2020 09:38 RJEŠENJE O IZOLACIJI???

Nakon saopštavanja o pozitivnom ishodu testa na COVID 19 i OBAVEZNOJ IZOLACIJI uganjati to RJEŠENJE O IZOLACIJI postaje nemoguća misija.

Policijska provjera poštivanja funkcionirala je cijelo vrijeme, govorili da će Rješenje stići poštom ali ništa od rješenja do dana današnjeg.

Ko je nadležan, ko dužan da izda to Rješenje i šta i kako dalje? Od koga tražiti i kako regulisati pitanje bolovanja i pravdanja odsustva sa posla?
Svi se pouzdali u poštu, a ne računaju da i oni imaju problema zbog povećanog broja pošte i smanjenja radne snage koja je na bolovanju.
laik1981
Posts: 12931
Joined: 05/12/2012 13:04

#32840 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Rjesenje o samoizolaciji se moze slati i elektronski. Viberom salju rezultate testa u nekim slucajevima. Sa rjesenjima namjerno prave zbrku..
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#32841 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

Ako cemo posteno sta i raja glumi budale...ako sumnjas na koronu ostani kuci dok ne dodje test.Ako dodje test pozitivan..sta opet ti treba neko nacrtat da ne hodas ?
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#32842 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

invincible1921 wrote: 28/10/2020 10:38
biglebovski wrote: 27/10/2020 17:27
invincible1921 wrote: 27/10/2020 17:22

Ako cemo tako uplacujem i za ove na birou
Naravno. Što više zarađuješ to više i uplaćuješ a usluga za sve ista, ovakva kakva je. Budalaština na kvadrat.
Svak vidi i pise ono sto mu odgovara
Nemoj me druže pogrešno shvatiti, ja se apsolutno slažem sa tim da i nezaposleni trebaju uživati prava iz zdravstvene zaštite, samo kažem da je sistem prikupljanja tih sredstava nepravedan i da koči razvoj društva.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#32843 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by invincible1921 »

biglebovski wrote: 28/10/2020 11:06
invincible1921 wrote: 28/10/2020 10:38
biglebovski wrote: 27/10/2020 17:27

Naravno. Što više zarađuješ to više i uplaćuješ a usluga za sve ista, ovakva kakva je. Budalaština na kvadrat.
Svak vidi i pise ono sto mu odgovara
Nemoj me druže pogrešno shvatiti, ja se apsolutno slažem sa tim da i nezaposleni trebaju uživati prava iz zdravstvene zaštite, samo kažem da je sistem prikupljanja tih sredstava nepravedan i da koči razvoj društva.
Ja to isto govorim, nisam obraco paznju al kad sam nedavno vidio kolko mi skidaju s plate da ti pravo kazem syebo se ...uostalom htio sam reci kako samo raja vidi ono sto oni hoce a to je ove budzetlije a sto raju koja radi gule i ovi sto ne rade to nece niko spomenut jer jbg nije IN i j trendu
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#32844 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

invincible1921 wrote: 28/10/2020 11:15
biglebovski wrote: 28/10/2020 11:06
invincible1921 wrote: 28/10/2020 10:38

Svak vidi i pise ono sto mu odgovara
Nemoj me druže pogrešno shvatiti, ja se apsolutno slažem sa tim da i nezaposleni trebaju uživati prava iz zdravstvene zaštite, samo kažem da je sistem prikupljanja tih sredstava nepravedan i da koči razvoj društva.
Ja to isto govorim, nisam obraco paznju al kad sam nedavno vidio kolko mi skidaju s plate da ti pravo kazem syebo se ...uostalom htio sam reci kako samo raja vidi ono sto oni hoce a to je ove budzetlije a sto raju koja radi gule i ovi sto ne rade to nece niko spomenut jer jbg nije IN i j trendu
:thumbup: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#32845 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Zox »

Dakle, ova firma sto ukljucuje Fikrine respiratore nije ovlastena za tu vrstu respiratora. Kaze ovaj vd sef Kriznog staba da nisu mogli da nadju nikog ovlastenog za taj tip.
Pa sta ste onda i kupovali taj tip? Jebote, ja necu da kupim stylus za tablet u Beogradu jer ovdje nemam servis. A stylus kosta 80 eura a ne 10 miliona.
mishic
Posts: 6091
Joined: 28/04/2011 16:29

#32846 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by mishic »

invincible1921 wrote: 28/10/2020 11:04 Ako cemo posteno sta i raja glumi budale...ako sumnjas na koronu ostani kuci dok ne dodje test.Ako dodje test pozitivan..sta opet ti treba neko nacrtat da ne hodas ?
Hmmmm, da, da ostani kući i računaj kako ćeš poslodavcu dokazati što si ostao. Jer ako je jedno u kući testirano a ostalima samo određena izolacija radi njegova POZITIVNOG testa a ostali niti se testiraju niti lijeće, a treba pravdati školu, posao i dr., onda to i nije tako jednostavno kako na prvi pogled izgleda i čini se. Pogotovo ako još neko zaglavi sa težim simptomima i naknadnim estiranjem bude negativan a upala pluća zahtijeva dugoročno lijećenje. Taj famozni "Put pacijenta" da ne pominjemo jer čekanja u redovima pred ambulantama koje traje satima i satima uz sve one za koje je očito da su jako bolesni... Razumijevanja za one koji rade u takvim uvjetima ne nedostaje ali sistem očito nije baš prohodan.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#32847 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

Pljušte otkazi na sve strane, a firme su već u grdnim problemima. Ima da nas korona ekonomski uništi... :cry:
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#32848 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by CikCikCikPogodi »

laik1981 wrote: 28/10/2020 09:52 Mnogi ce me pogresno shvatiti, ali po meni ove brojke ne djeluju tragicno. Jedina tragedija u svemu ovome je mali broj kreveta u bolnicama, kao i ogranicene mogucnosti kvalitetne zdravstvene usluge i komplikacije u putu pacijenta koje ugrozavaju osobe koje imaju teze klinicke slike.

Narednih 14 dana je kljucno i nisam ironican. Zaista mislim da ce nam narednih 14 dana dati puno odgovora, bar kada su brojke i razni procenti u pitanju..
Mi nemamo ni 14 dana, nase zdravstvo je vec u kolapsu samo jos nisu to izjevili. Kod nas nema niko da te lijeci, sve su otjerali, cak i upalu pluca ne znaju dijagnosticirati. Doktori ne znaju upravljati respiratorima, jer ih nema niko da obuci, jer naravno sve su sposobne otjerali.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#32849 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by CikCikCikPogodi »

Lajavikrelac wrote: 28/10/2020 11:30 Pljušte otkazi na sve strane, a firme su već u grdnim problemima. Ima da nas korona ekonomski uništi... :cry:
Ja ne vidim sta ima unistiti, jer ekonomije nemamo, sigurni smo po tom pitanju.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#32850 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Lajavikrelac »

CikCikCikPogodi wrote: 28/10/2020 11:31 Mi nemamo ni 14 dana, nase zdravstvo je vec u kolapsu samo jos nisu to izjevili. Kod nas nema niko da te lijeci, sve su otjerali, cak i upalu pluca ne znaju dijagnosticirati. Doktori ne znaju upravljati respiratorima, jer ih nema niko da obuci, jer naravno sve su sposobne otjerali.
100% tačno :-? Znam dosta primjera medicinskih radnika i ljekara koji su otiši vani jer ih je stranačka banda uhljeba i njihovih švalerki otjerala.
Locked