Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#32751 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Samo to da se neki u Francuskoj testiraju po 30 puta, rusi sve matematicke pretpostavke.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#32752 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by nosara »

Molimo gradjane da ne dolaze u domove zdravlja, neka u kucnim uslovima pokusaju ovladati situacijom.

Svaka cast.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#32753 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 14:05 Samo to da se neki u Francuskoj testiraju po 30 puta, rusi sve matematicke pretpostavke.
I ja bih se testirao jednom sedmično da mi je besplatno.
:gunjastajl:
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32754 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

nosara wrote: 27/10/2020 14:06 Molimo gradjane da ne dolaze u domove zdravlja, neka u kucnim uslovima pokusaju ovladati situacijom.

Svaka cast.
Fino neka me onda država oslobodi plaćanja zdravstvenog. Zašto plaćati nešto što ne možeš imati, u ovom slučaju zdravstvenu zaštitu?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#32755 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

"Plašimo se da će uskoro doći do zagušenja sistema te apelujemo na hronične bolesnike i starije građane da zbog recepata, produživanja terapija i sličnih stvari najprije zovu telefonom i izbjegavaju dolaske u Dom zdravlja"
Ja imam terapiju, nazovem svaka 3 mjeseca i produže mi bez problema.
Nema potrebe odlaziti u ambulante ambulante zbog toga, a na to upravo i apeluju.
Rob_Atl
Posts: 5329
Joined: 27/12/2010 06:09
Location: Atlanta

#32756 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Rob_Atl »

U americi je isto dzabe testiranje(e cuj da je nesto dzabe i u americi :D ) a imas gdje se placa isto ako hoces rezultate za 15 minuta, ustvari i to je dzabe ako imas zdrastveno osiguranje.
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#32757 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by corei3 »

Naslovnica wrote: 27/10/2020 14:10
"Plašimo se da će uskoro doći do zagušenja sistema te apelujemo na hronične bolesnike i starije građane da zbog recepata, produživanja terapija i sličnih stvari najprije zovu telefonom i izbjegavaju dolaske u Dom zdravlja"
Ja imam terapiju, nazovem svaka 3 mjeseca i produže mi bez problema.
Nema potrebe odlaziti u ambulante ambulante zbog toga, a na to upravo i apeluju.
Imam i ja terapiju, i djete mi ima, sve zavedeno u kartonu naravno. Nazovem samo i produže mi na 3 mjeseca.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32758 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

corei3 wrote: 27/10/2020 14:12
Naslovnica wrote: 27/10/2020 14:10
"Plašimo se da će uskoro doći do zagušenja sistema te apelujemo na hronične bolesnike i starije građane da zbog recepata, produživanja terapija i sličnih stvari najprije zovu telefonom i izbjegavaju dolaske u Dom zdravlja"
Ja imam terapiju, nazovem svaka 3 mjeseca i produže mi bez problema.
Nema potrebe odlaziti u ambulante ambulante zbog toga, a na to upravo i apeluju.
Imam i ja terapiju, i djete mi ima, sve zavedeno u kartonu naravno. Nazovem samo i produže mi na 3 mjeseca.
Koliko im mjesečno izdvajam za zdravstvo, ima da oni meni kući dolaze i pitaju šta mi treba a ne da bagra moli da se ne ide u DZ. Fuj!
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32759 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Rob_Atl wrote: 27/10/2020 14:12 U americi je isto dzabe testiranje(e cuj da je nesto dzabe i u americi :D ) a imas gdje se placa isto ako hoces rezultate za 15 minuta, ustvari i to je dzabe ako imas zdrastveno osiguranje.
I kod nas je džabe (ako imaš zdravstveno osiguranje i ako procijene da se trebaš testirati). Ko želi može otići privatno da se testira. Problem u zadnjoj sedmici je zagušenje sistema jer ima veliki broj novozaraženih, a koliko sam pratio slične situacije su bivale i po Americi.
Last edited by daddy-kool on 27/10/2020 14:19, edited 1 time in total.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5001
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#32760 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by oldtajmer »

"Tražili smo cjelovitu informaciju. Nama je to najvažnija tema. Doktori kažu da na Podhrastovima postoji problem sa kisikom za bolesnike. Sedam ljudi je umrlo. Dosta je opasnih informacija, a on nama ne da hitnu sjednicu", rekao je Konaković.
moglo bi biti ko u pjesmi z. pusenja - sa bara se niko ne vraca, s' podhrastova se niko ne vraca
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#32761 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Da imamo mi kriticnu masu koja ce provaliti u domove zdravlja, na klinicki, demolirati im kancelarije i pobacati ih napolje da rade svoj posao, pa da se i zadeveras.

Ovako, sve samo supljiramo i sve ostaje isto, i samo je jos gore.
User avatar
jazzer
Posts: 7202
Joined: 20/12/2004 14:44

#32762 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jazzer »

Ja sam im toliko uplatio zdravstvenog a tako malo ih kostao, da bi mi trebali poslati najbolju
kuravu koju imaju, bocu viskija i mezu, sve na trosak ZZO.

Ja sam im VIP klijent, pleme im jebem lopovsko.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32763 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 14:18 Da imamo mi kriticnu masu koja ce provaliti u domove zdravlja, na klinicki, demolirati im kancelarije i pobacati ih napolje da rade svoj posao, pa da se i zadeveras.

Ovako, sve samo supljiramo i sve ostaje isto, i samo je jos gore.
Sve i nekako, ali ovo u jeku epidemije ... :-)
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32764 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 14:18 Da imamo mi kriticnu masu koja ce provaliti u domove zdravlja, na klinicki, demolirati im kancelarije i pobacati ih napolje da rade svoj posao, pa da se i zadeveras.

Ovako, sve samo supljiramo i sve ostaje isto, i samo je jos gore.
100 000 ti je ta masa.

Sve ispod toga su za Klix i N1 obični huligani
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#32765 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

daddy-kool wrote: 27/10/2020 14:20
dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 14:18 Da imamo mi kriticnu masu koja ce provaliti u domove zdravlja, na klinicki, demolirati im kancelarije i pobacati ih napolje da rade svoj posao, pa da se i zadeveras.

Ovako, sve samo supljiramo i sve ostaje isto, i samo je jos gore.
Sve i nekako, ali ovo u jeku epidemije ... :-)
pa prvo bi morali renovirati im te demolirane kancelarije,eto bezveznog troška,gubljenje novca ,vremena,sve u jeku epidemije
palermo
Posts: 22338
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#32766 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by palermo »

dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 14:18 Da imamo mi kriticnu masu koja ce provaliti u domove zdravlja, na klinicki, demolirati im kancelarije i pobacati ih napolje da rade svoj posao, pa da se i zadeveras.

Ovako, sve samo supljiramo i sve ostaje isto, i samo je jos gore.
:thumbup: apsolutno......

I onda da mi forumaši između sebe izaberemo i direktore bolnice i šefove odjeljenja a i one koji će se baviti doktorskim poslom....evo, recimo ja bih se prjavio za šefa očnog odjeljenja (nosim naočale kad čitam, valjda je dovoljna referenca)......vjerujem da ima ovdje još ljudi koji bi se prijavili da rade
a imaju reference
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32767 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

palermo wrote: 27/10/2020 14:42
dječak sa šibicama wrote: 27/10/2020 14:18 Da imamo mi kriticnu masu koja ce provaliti u domove zdravlja, na klinicki, demolirati im kancelarije i pobacati ih napolje da rade svoj posao, pa da se i zadeveras.

Ovako, sve samo supljiramo i sve ostaje isto, i samo je jos gore.
:thumbup: apsolutno......

I onda da mi forumaši između sebe izaberemo i direktore bolnice i šefove odjeljenja a i one koji će se baviti doktorskim poslom....evo, recimo ja bih se prjavio za šefa očnog odjeljenja (nosim naočale kad čitam, valjda je dovoljna referenca)......vjerujem da ima ovdje još ljudi koji bi se prijavili da rade
a imaju reference
Mene za epidemiologa i šefa kriznog štaba.
User avatar
jazzer
Posts: 7202
Joined: 20/12/2004 14:44

#32768 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by jazzer »

Ja cu biti Erna Suljic :) .
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40718
Joined: 29/06/2011 23:39

#32769 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by dječak sa šibicama »

Ocekivano, zato nek nas i jebu u zdrav mozak, jer ko je vidio nesto uraditi u jeku epidemije.

Stani u red pred dom zdravlja i suti pokorno.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#32770 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Tesla Edison »

jazzer wrote: 27/10/2020 14:50 Ja cu biti Erna Suljic :) .
Nemoj. Jedna i previše.
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#32771 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by tandmand »

TESLA_EDISON wrote: 27/10/2020 14:14 Koliko im mjesečno izdvajam za zdravstvo, ima da oni meni kući dolaze i pitaju šta mi treba a ne da bagra moli da se ne ide u DZ. Fuj!
Ne uplaćuješ samo za sebe zdravstveno osiguranje, nego de facto i za makar jednog na kantonalnoj sisi.
Kanton mu daje neto platu koju on ne vraća, tj troši je + da novac za zdravstveno osiguranje koji se uplatom, vraća kantonu. Ako bi to u vidu neke animacije predstavili, vidjeli bi da jedna te ista suma kruži;
- odnosno, za kantonalnog uposlenika se faktički zadravstveno osiguranje ne plaća ali ga koristi. Neko će reći da to ide iz jedne buđžetske stavke u drugu ali da nije tako, da novac ne ide u krug, već da ga kantonalni uposlenik uplaćuje saam iz plate koju dobije na ruke (sadašnji neto), budžet bi izgledao drugačije kao i iznosi doprinosa.

Onaj ko iz realnog sektora uplaćuje zadravstveno, svaki mjesec uplaćuje druge novce, koje valja uvijek iznova zaraditi, tj. ne vraća se.

Dok se u BiH o platama ne bude govorilo u bruto iznosima, imati ćemo nepravdu i malverzacije, lažno prezentiranje vrijednosti rada.
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#32772 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Zox »

daddy-kool wrote: 27/10/2020 14:18
Rob_Atl wrote: 27/10/2020 14:12 U americi je isto dzabe testiranje(e cuj da je nesto dzabe i u americi :D ) a imas gdje se placa isto ako hoces rezultate za 15 minuta, ustvari i to je dzabe ako imas zdrastveno osiguranje.
I kod nas je džabe (ako imaš zdravstveno osiguranje i ako procijene da se trebaš testirati). Ko želi može otići privatno da se testira. Problem u zadnjoj sedmici je zagušenje sistema jer ima veliki broj novozaraženih, a koliko sam pratio slične situacije su bivale i po Americi.
Ja nemam zdravstveno osiguranje, znači nije besplatno.
A, usput, zdravstveno mi uredno skidaju (sa ugovora o djelu, jer jedino tako trenutno mogu nešto zaraditi) u formi nekakve "partecipacije" za ljude koji IMAJU zdravstveno. I još su me skinuli sa zdravstvenog jer sam, eto, imao previše tih ugovora o djelu, dakle, de fakto, platio sam im previše partecipacije. Da sam platio manje, imao bih.
User avatar
Luciano88
Posts: 539
Joined: 10/12/2019 12:22

#32773 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Očigledno pojedini nemaju dodira sa trenutnim načinom testiranja, sprovođenjem i evdidentoranjem izolacije. Prvo i osnovno da bi te testirali moraš imati simptome u protivnom, ako ti je recimo neko u kući zaražen ideš u izolaciji, te u slučaju pojave simptoma zoveš doktora porodicne medicine koji izdaje eletrkonsku uputnicu za testiranje.

O preventivnom testiranju, na osnovu sumnje jer ti je bliski kontakt zaražen samo možeš sanjati ili otići privatno.

Rezultate preko zdravstvenog sam čekao 5 dana, a za tih 5 dana sam mogao zaraziti bruku ljudi jer nisam imao nikakve specijalne simptome. Izolaciju su mi pisali od dana kada sam dobio nalaz testa. Naravno da nisam čekao rezultate naših stručnjaka, kada sam vidio da cu osijediti dok dobijem rezultate nego sam drugi dan otišao i uradio test u privatnoj ambulanti.
mistek
Posts: 3386
Joined: 23/05/2010 15:16

#32774 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by mistek »

Tačno, osim što sam ja i svi slučajevi u porodici ipak manje čekao na rezultate. Za većinu su rezultati bili sutra ili prekosutra, a samo za jednu osobu nakon tri dana. Neki (rijetki) su dobili preko vibera rezultate. Ostali uglavnom zivkali.

O izolaciji su neki zvanično obaviješteni telefonom, a neki ne (ja sam recimo pozitivan od 20.10. i još nisam dobio informaciju, a zvao sam i kažu ne mogu doći na red). Ljudi okolo su dobili raznovrsne izolacije što se početka tiče - neko od dana testiranja, a neko od kontakta ako je par dana ranije i siguran je.

Ono što je značajno da u mom slučaju (radi se o 5 različitih užih porodica u okviru familije) neće da testiraju više od 1 člana (osim u slučaju trudnice). Kada utvrde da je jedan član porodice pozitivan, drugima kažu da idu u izolaciju, ali neće da testiraju I PORED SIMPTOMA.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#32775 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mistek, Luciano, da li ste vi ili vaši koji nisu testirani a instruisani da idu u izolaciju dobili ikakvu uputu za finansijsku kompenzaciju troškova dok ste u izolaciji?

Ĉlan 47.
Kućna izolacija provodi se u svim sluĉajevima kada se na osnovu ocjene epidemiološke ugroženosti izoluju
ĉlanovi porodice za koje postoji sumnja da su oboljeli od zaraznih bolesti, a koja se mora iskljuĉiti kliniĉkim i
dijagnostiĉkim metodama.
O kućnoj izolaciji odluĉuje nadležni kantonalni ministar na osnovu epidemiološkog izvještaja nadležnog
kantonalnog zavoda, uz konsultovanje struĉnog ekspertskog tima nadležnog kantona u roku od 24 sata rješenjem
protiv kojeg je dozvoljena žalba koja ne odlaže izvršenje.
Kućna izolacija traje dok se zarazna bolest kliniĉki i dijagnostiĉki ne iskljuĉi.
Troškovi kućne izolacije padaju na teret budžeta kantona.

Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službene novine Federacije BiH", broj 29/05)
https://www.fmoh.gov.ba/index.php/zakon ... ih-bolesti
Locked