Neredi u Francuskoj

Post Reply
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1651 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

Kikibombona wrote: 26/10/2020 13:39
Palmalma wrote: 26/10/2020 13:02Kazu da nevalja generalizovati stvari, ali to radi i Macron - sa onom izjavom "da je islam u krizi", pa da i ja nesto kazem.
Religije su nespojive sa modernim vremenima. Ili se moraju modernizirati ili ih nece biti.

Pogledaj kako je Vatikan ozbiljno shvatio vrijeme u kojem živimo pa danas papa brani prava homoseksualaca. A isti taj Vatikan je nekada spaljivao ljude na lomaci.

...

Kome se ne svidjaju zapadne vrijednosti uvijek moze preseliti u Afriku ili Aziju.
Skroz sam nešto sasvim drugo napisala ne spominjući religije.

Ali uz svu želju da te razumijem, jedini zaključak bi bio da se sve religije svijeta, samim tim i islam, trebaju ugledati na Vatikan.

Svašta!
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1652 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Kikibombona »

Grean wrote: 26/10/2020 16:43
neko_sa_strane wrote: 26/10/2020 10:31 Tursku treba otkačiti od BiH i uopšte ovog dijela Balkana koji nije u Evropskoj uniji. Sarađivati ekonomski da ali i oni i Rusi neka odskakuću i ne miješaju se u unutrašnju i vanjsku politiku tih zemalja.
Iskreno, bi li radje da ti opet Francuska kroji mirovne sporazume, tipa Miteranovo deblokiranje Sarajeva ili Morrionova demitlitarizovana zona u Srebrenici?

Ne znam kojih si godina bio u ratu ali vjeruj mi ovi te ne mogu smisliti ni pod zemljom. A da nikad ni o kom od velikih neces ovisiti to neces dozivjeti, sve male zemlje a pogotovo ne mi.

Jebo' Tursku ali neka Turske. Radje nego ovi koji su se vec pokazali.

Sto se karikatura tice, i ovo je bila sloboda govora 1898 a znamo cemu je dovelo 1939. I ovdje je zbijana sala sa jednom porodicom a zaplatio je jedan cijeli narod.

Image

Cilj je drugi a sredstvo je isto i neka svoju mrznju ne sakrivaju iza blasfemije i slobode govora. Muhamed A.S. je nedodirljiv, milijarda i kusur ljudi su dio onog sto je iza sebe ostavio a cilj ovih karikatura su neki drugi, tj. svi oni koje oni vide tako.
Drug, mi smo Evropa. Kod nas u Bosni se psuje Bog na svakom koraku. Psuje Muhamed, Biblija, Isus, Kur'an, crkveno zvono, oltar itd itd. Ljudi se zajebavaju sa vjerom i na to imaju zakonsko pravo.

Ovi fanatici sto bi nametali neku svoju pravdu i nametali svoje srednjovjekovne vrijednosti ce biti porazeni.

...

Sto se tice Turske, samo pogledaj sta se desilo u protekla 2-3 dana i sve ce ti biti jasno. Rusi su pocinili masakr nad pro-turskim Sirijcima na samoj granici sa Turskom. Ne mogu ili ne zele njih zastititi a kamoli nekoga ko je tamo negdje daleko.

Isto je sa Armenima koji su polagali nade u Rusiju.

...

Malim narodima je najbolje da nemaju neprijatelje i otvorena pitanja. U suprotnom, kad-tad ce biti iskorišteni od velikih sila. Zato, da su ova usrana plemena na Balkanu normalna, izmirili bi se da sutra ne dodjemo u situaciju da velike sile preko nasih ledja trguju. Sutra mi mozemo postati zrtve trgovine. Nama BiH, a vama OVO. Ok, dil.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1653 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Kikibombona »

Palmalma wrote: 26/10/2020 18:29Skroz sam nešto sasvim drugo napisala ne spominjući religije.

Ali uz svu želju da te razumijem, jedini zaključak bi bio da se sve religije svijeta, samim tim i islam, trebaju ugledati na Vatikan.

Svašta!
Nije se Vatikan promijenio drage volje vec je NATJERAN da se prilagodi vremenu. I danas bi oni sranja radili da ih se pita.

I konstantno popustaju. Prije 20 godina je bilo nezamislivo da Vatikan podrzi homoseksualce a danas vec MORA. Ako im se ne svidja, neka odjenu u Aziju. I oni i svi ostali.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#1654 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Palmalma »

Kikibombona wrote: 26/10/2020 18:32
Palmalma wrote: 26/10/2020 18:29Skroz sam nešto sasvim drugo napisala ne spominjući religije.

Ali uz svu želju da te razumijem, jedini zaključak bi bio da se sve religije svijeta, samim tim i islam, trebaju ugledati na Vatikan.

Svašta!
Nije se Vatikan promijenio drage volje vec je NATJERAN da se prilagodi vremenu. I danas bi oni sranja radili da ih se pita.

I konstantno popustaju. Prije 20 godina je bilo nezamislivo da Vatikan podrzi homoseksualce a danas vec MORA. Ako im se ne svidja, neka odjenu u Aziju. I oni i svi ostali.
Ok!

Znači da svi trebaju slijediti primjer Vatikana. To je tvoj zaključak.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#1655 Re: Neredi u Francuskoj

Post by neko_sa_strane »

Kikibombona wrote: 26/10/2020 18:32
Palmalma wrote: 26/10/2020 18:29Skroz sam nešto sasvim drugo napisala ne spominjući religije.

Ali uz svu želju da te razumijem, jedini zaključak bi bio da se sve religije svijeta, samim tim i islam, trebaju ugledati na Vatikan.

Svašta!
Nije se Vatikan promijenio drage volje vec je NATJERAN da se prilagodi vremenu. I danas bi oni sranja radili da ih se pita.

I konstantno popustaju. Prije 20 godina je bilo nezamislivo da Vatikan podrzi homoseksualce a danas vec MORA. Ako im se ne svidja, neka odjenu u Aziju. I oni i svi ostali.
Ko ti je rekao da se Vatikan promijenio? Vatikan se djelimično prilagodio ali se nije promijenio.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#1656 Re: Neredi u Francuskoj

Post by MUNAFIK »

Francuska ce kad tad platiti cijenu svih zlocina koje je radila i koje i dan danas radi sirom svijeta, a posebo u Africi.

Niko ne opravdava nasilje kao odgovor na uvrede i provokacije sakrivene pod izlizanim frazama slobode govora, ali razumijemo sta se desava...

Ne mozes radit po svijetu sta zelis i porobljavat narode i pljackat ih godinama smatrat ih gradjanima treceg reda i ocekivat nesto dobro... To jednostavno nije moguce.

Frustracije mnogih prema Francuskoj je velika i opravdana i tako svako malo nekome prekipi... Nekim nestabilnijim ljudima prije nego ostalima... Jednostavno Francuska nije na dobrom putu.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#1657 Re: Neredi u Francuskoj

Post by bunk »

Word.
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#1658 Re: Neredi u Francuskoj

Post by smijesni_ste »

Srbi su takodjer bili frustrirani onim što im se desilo u Jasenovcu i drugim stratištima i onda su se iskalili devedesetih nad svima nama.

Sve se može gledati na različite načine ;-)
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#1659 Re: Neredi u Francuskoj

Post by neko_sa_strane »

smijesni_ste wrote: 26/10/2020 18:52 Srbi su takodjer bili frustrirani onim što im se desilo u Jasenovcu i drugim stratištima i onda su se iskalili devedesetih nad svima nama.

Sve se može gledati na različite načine ;-)
Problem sa Jasenovcem je što je komunistička vlast gurala pod tepih genocid počinjen na području NDH u ime "bratstva i jedinstva" a nisu se pretrgli ni sa hapšenjem odgovornih a još manje suđenjem. Meni nije jasno kako su uspjeli nagovoriti Srbe da pristanu na zajedničku državu sa Hrvatima poslije 1945.
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#1660 Re: Neredi u Francuskoj

Post by smijesni_ste »

Kako god, ljudi se prepali da im se ne ponovi Jasenovac i onda su uradili šta su uradili devedestih

Relativizacija nije jednosmjerna ulica.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1661 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Kikibombona »

Palmalma wrote: 26/10/2020 18:37Ok!

Znači da svi trebaju slijediti primjer Vatikana. To je tvoj zaključak.
Ne da trebaju vec moraju.

I mi moramo implementirati sve evropske vrijednosti jer smo Evropa, jer se ovdje pitaju Njemacka, Francuska, Beneluks i Skandinavija. Pita se Velika Britanija, Amerika i Kanada.

...

Pogledaj samo slucaj sa LGBT paradom. Svi su protiv, sve vodeće stranke i sve vjerske zajednice. Protiv je zatucani narod u velikoj većini. I ko ih pita za zdravlje? Kome se ne svidja Evropa neka slobodno ode u Aziju ili Afriku.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1662 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Grean »

smijesni_ste wrote: 26/10/2020 18:52 Srbi su takodjer bili frustrirani onim što im se desilo u Jasenovcu i drugim stratištima i onda su se iskalili devedesetih nad svima nama.

Sve se može gledati na različite načine ;-)
Opet pored Jasenovca su stradali manje nego Bosnjaci od njihove ruke pa Bosnjaci ne iskalise ni na kome.

Imas li neko smisleno objasnjenje za to?
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#1663 Re: Neredi u Francuskoj

Post by neko_sa_strane »

smijesni_ste wrote: 26/10/2020 19:02 Kako god, ljudi se prepali da im se ne ponovi Jasenovac i onda su uradili šta su uradili devedestih

Relativizacija nije jednosmjerna ulica.
Što se tiče Hrvatske ako si pratio na vlast su 90-te došle ustaše u pravom smislu te riječi. Ustaška dijaspora bila je dio vlasti u Hrvatskoj 90-tih na čelu sa Šuškom a Tuđman mu je bio desna ruka. Hrvatska je Srbima oduzela konstitutivnost koju su dobili nakon genocida u NDH. Nakon ukidanja konstitutivnosti uslijedila su otpuštanja s radnih mjesta i to prije vojnih sukoba i barikada. Prve izbjeglice iz Hrvatske bili su Srbi iz Like i Korduna prije sukoba. Prvi višestranački izbori u Hrvatskoj pokazali su da HDZ nije osvojio većinu u Vukovaru, Kninu, dijelu Dalmacije, Slavonije i čitave Istre. Nisam siguran za Rijeku. I tada je Tuđman rekao da će se osvetiti crvenom Vukovaru. Hrvatska policija je isprovocirala sukob protiv Srba u Borovu Naselju a onda ih je JNA spasavala. Hrvatska je od Srba radnika rafinerije u Sisku tražila da potpišu lojalnost državi ali ih je svejedno likvidirala. Imovina je oduzimana ili minirana. Najzanimljivije od svega je da je većina Srba u Hrvatskoj živjela na području Hrvatske u kojem nije bilo ratnih dejstava ali su prvi protjerani. Rat u Hrvatskoj započela je Hrvatska jer je njoj najviše odgovarao. Rat u BiH je bio rat Srbije i Hrvatske preko leđa Bosne i Hercegovine.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1664 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Grean »

neko_sa_strane wrote: 26/10/2020 18:25
Grean wrote: 26/10/2020 16:43
neko_sa_strane wrote: 26/10/2020 10:31 Tursku treba otkačiti od BiH i uopšte ovog dijela Balkana koji nije u Evropskoj uniji. Sarađivati ekonomski da ali i oni i Rusi neka odskakuću i ne miješaju se u unutrašnju i vanjsku politiku tih zemalja.
Iskreno, bi li radje da ti opet Francuska kroji mirovne sporazume, tipa Miteranovo deblokiranje Sarajeva ili Morrionova demitlitarizovana zona u Srebrenici?

Ne znam kojih si godina bio u ratu ali vjeruj mi ovi te ne mogu smisliti ni pod zemljom. A da nikad ni o kom od velikih neces ovisiti to neces dozivjeti, sve male zemlje a pogotovo ne mi.

Jebo' Tursku ali neka Turske. Radje nego ovi koji su se vec pokazali.

Sto se karikatura tice, i ovo je bila sloboda govora 1898 a znamo cemu je dovelo 1939. I ovdje je zbijana sala sa jednom porodicom a zaplatio je jedan cijeli narod.

Image

Cilj je drugi a sredstvo je isto i neka svoju mrznju ne sakrivaju iza blasfemije i slobode govora. Muhamed A.S. je nedodirljiv, milijarda i kusur ljudi su dio onog sto je iza sebe ostavio a cilj ovih karikatura su neki drugi, tj. svi oni koje oni vide tako.
Nije mi jasan taj stav u kojem se skače na karikature neke ličnosti iz srednjeg vijeka i da se odrubljuje glava zbog toga. Islamska zajednica u evropskim zemljama šuti o događajima ovog tipa i tu je Francuska u pravu. Mene lično boli neka stvar ukoliko neko crta karikature Isusa ili bilo čega drugog iz Biblije ili nekog drugog rukopisa čak i da sam vjernik. Vidi kada si nebitan poput BiH svi ćete nastojati iskoristiti za svoje interese. U politici i ekonomiji nema prijateljstava. Najbolji primjer ti je upravo Turska. Zbog čega bi neko u Turskoj čekao na birokratske procedure u Bosni i Hercegovini kada mnogo brže može registrovati firmu u Srbiji.
Meni nije svejedno za karikature jer poruka nije vezana za A.S. ona se odnosi na to da su anamo oni takvi. Oni su legitiman cilj.

To je potpirivanje mrznje prema meni, mom potomstvu, rukavica u lice. Kao sto rekoh, na takvog licno ja ne bih ni nuzdu izvrsio ali nisu svi isti. Samo neka se ne prave da je sve bezazleno i bez zadnje namjere jer kad dodju po tebe i tvoje na vrata tad je vec kasno da dignes glas.

Valjda ti je jasno da ni ova karikatura iz pretproslog vijeka nije bila o Rothschild familiji vec o svim jevrejima u paketu. To ce na kraju krajeva pokazati i Ausvic. Tako je i sa karikaturom Muhameda.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1665 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Kikibombona »

Grean wrote: 26/10/2020 19:24Meni nije svejedno za karikature jer poruka nije vezana za A.S. ona se odnosi na to da su anamo oni takvi. Oni su legitiman cilj.

To je potpirivanje mrznje prema meni, mom potomstvu, rukavica u lice. Kao sto rekoh, na takvog licno ja ne bih ni nuzdu izvrsio ali nisu svi isti. Samo neka se ne prave da je sve bezazleno i bez zadnje namjere jer kad dodju po tebe i tvoje na vrata tad je vec kasno da dignes glas.

Valjda ti je jasno da ni ova karikatura iz pretproslog vijeka nije bila o Rothschild familiji vec o svim jevrejima u paketu. To ce na kraju krajeva pokazati i Ausvic. Tako je i sa karikaturom Muhameda.
Za te karikature, koje je objavio marginalan francuski list, niko nikad ne bi saznao da kreteni nisu digli frku.

Isto se desilo kada je objavio danski list. Mi u BiH za to nikad ne bi saznali, kao ni ostatak svijeta, da se kreteni nisu upalili.

Te karikature nije crtala drzava, sto bi svakako bilo nedopustivo, vec privatni medij.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1666 Re: Neredi u Francuskoj

Post by MorningStar »

Za ovo treba sjec glave ?

Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1667 Re: Neredi u Francuskoj

Post by MorningStar »

turgut wrote: 26/10/2020 19:55
Kikibombona wrote: 26/10/2020 19:45
Grean wrote: 26/10/2020 19:24Meni nije svejedno za karikature jer poruka nije vezana za A.S. ona se odnosi na to da su anamo oni takvi. Oni su legitiman cilj.

To je potpirivanje mrznje prema meni, mom potomstvu, rukavica u lice. Kao sto rekoh, na takvog licno ja ne bih ni nuzdu izvrsio ali nisu svi isti. Samo neka se ne prave da je sve bezazleno i bez zadnje namjere jer kad dodju po tebe i tvoje na vrata tad je vec kasno da dignes glas.

Valjda ti je jasno da ni ova karikatura iz pretproslog vijeka nije bila o Rothschild familiji vec o svim jevrejima u paketu. To ce na kraju krajeva pokazati i Ausvic. Tako je i sa karikaturom Muhameda.
Za te karikature, koje je objavio marginalan francuski list, niko nikad ne bi saznao da kreteni nisu digli frku.

Isto se desilo kada je objavio danski list. Mi u BiH za to nikad ne bi saznali, kao ni ostatak svijeta, da se kreteni nisu upalili.

Te karikature nije crtala drzava, sto bi svakako bilo nedopustivo, vec privatni medij.
ako je medij privatni ne znači da može da vrijeđa i provocira kad god poželi stotine miliona ljudi.
a kad izađe država počne tjerat na kamione, vozove i spaljivat u krematorijima onda je kasno.
uostalom i Francuska država seveć u zadnej vrijeme itekako diže u tom pogledu, predsjednik države Makron se itekako u zadnje vrijeme miješa u nešto što ga se ne tiče i laprda o islamu na način na koji ne bi trebao. zamisli da Erdoan počne kenjat o kršćanstvu kako ga treba reformisat, kako je ovakvo ili onakvo, ti nam oči kopao mjesec dana ovdje tekstovima sa portala i postovima po forumu
Sta bi recimo se desilo u Turskoj kad bi neki krscanin ili budista ili sta vec u ime svoje vjere zaklao covjeka na ulici ? Mislim onako .. tek zamisljam ?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1668 Re: Neredi u Francuskoj

Post by MorningStar »

turgut wrote: 26/10/2020 20:02
MorningStar wrote: 26/10/2020 19:57


Sta bi recimo se desilo u Turskoj kad bi neki krscanin ili budista ili sta vec u ime svoje vjere zaklao covjeka na ulici ? Mislim onako .. tek zamisljam ?
otkud da znam šta bi se desilo? a što bi ga klao? možda musliman vrijeđao kršćanske svetinje na način kako to rade neki kršćani muslimanima?

ma ne kolju kršćani a ni budisti tamo đe su u manjini, uglavom to rade bombama, raketama kad dignu avijaciju, dronove, nosače aviona.
Koji krscani bolan ovi sto crtaju i pisu u ovom charlie hebdu nemaju veze sa vjerom ocito jer ismijavaju redom od krscana preko jevreja muslimana redom nastavi niz. Ali samo od muslimana se fataju za kalase i nozeve da kolju :-) Ovdje se radi o sekularizmu,slobodi govora itd itd pojmovi tesko shvatljivi vjerniku nekom malo zagrizenijem. Nego kakav je to poslanik Bog itd ako ce ga neki crtez omalovaziti pa valjda ima Bog taj nek kaznjava. Evo imamo osude izjave makrona sa svih strana iz islamskog svijeta dolaze ... znaci osude na tu izjavu su 10x vece/ucestalije nego na pripadnika vlastite religije koji se ufatio noza i zaklao ucitelja na po ulice ????
smijesni_ste
Posts: 5974
Joined: 09/10/2009 16:46

#1669 Re: Neredi u Francuskoj

Post by smijesni_ste »

Znam samo kad bi Izrael spustio gard na sekundu, ovakve stvari bi im se dešavale stalno (nije da nema pokušaja)

O tome kakvi su vizionari, suvišno je pričati :run:
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#1670 Re: Neredi u Francuskoj

Post by MUNAFIK »

MorningStar wrote: 26/10/2020 20:06
turgut wrote: 26/10/2020 20:02
MorningStar wrote: 26/10/2020 19:57


Sta bi recimo se desilo u Turskoj kad bi neki krscanin ili budista ili sta vec u ime svoje vjere zaklao covjeka na ulici ? Mislim onako .. tek zamisljam ?
otkud da znam šta bi se desilo? a što bi ga klao? možda musliman vrijeđao kršćanske svetinje na način kako to rade neki kršćani muslimanima?

ma ne kolju kršćani a ni budisti tamo đe su u manjini, uglavom to rade bombama, raketama kad dignu avijaciju, dronove, nosače aviona.
Koji krscani bolan ovi sto crtaju i pisu u ovom charlie hebdu nemaju veze sa vjerom ocito jer ismijavaju redom od krscana preko jevreja muslimana redom nastavi niz. Ali samo od muslimana se fataju za kalase i nozeve da kolju :-) Ovdje se radi o sekularizmu,slobodi govora itd itd pojmovi tesko shvatljivi vjerniku nekom malo zagrizenijem. Nego kakav je to poslanik Bog itd ako ce ga neki crtez omalovaziti pa valjda ima Bog taj nek kaznjava. Evo imamo osude izjave makrona sa svih strana iz islamskog svijeta dolaze ... znaci osude na tu izjavu su 10x vece/ucestalije nego na pripadnika vlastite religije koji se ufatio noza i zaklao ucitelja na po ulice ????

Niko ne opravdava ubistvo nikoga niti nasilje... Ali sta ocekuje neko kad izaziva milijardu i po ljudi... Kad provocira osjecaje svojih sunarodnjaka koji su na marginama i generacijama ugnjetavani i koji su izrazito osjetljivi na svoje svetinje...

Pa za ocekivati je da ce se medju tima naci neka labilna i nestabilna licnost koja ce posegnuti za nasiljem...

Puno je faktora u igri... Ne pravimo se ludi... Naravno da nasilje nije nacin ni odgovor ali kada sve posmatramo u realnom kontekstu onda ne moze te cuditi sta se desi...
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1671 Re: Neredi u Francuskoj

Post by MorningStar »

turgut wrote: 26/10/2020 20:14
MorningStar wrote: 26/10/2020 20:06
turgut wrote: 26/10/2020 20:02

otkud da znam šta bi se desilo? a što bi ga klao? možda musliman vrijeđao kršćanske svetinje na način kako to rade neki kršćani muslimanima?

ma ne kolju kršćani a ni budisti tamo đe su u manjini, uglavom to rade bombama, raketama kad dignu avijaciju, dronove, nosače aviona.
Koji krscani bolan ovi sto crtaju i pisu u ovom charlie hebdu nemaju veze sa vjerom ocito jer ismijavaju redom od krscana preko jevreja muslimana redom nastavi niz. Ali samo od muslimana se fataju za kalase i nozeve da kolju :-) Ovdje se radi o sekularizmu,slobodi govora itd itd pojmovi tesko shvatljivi vjerniku nekom malo zagrizenijem. Nego kakav je to poslanik Bog itd ako ce ga neki crtez omalovaziti pa valjda ima Bog taj nek kaznjava. Evo imamo osude izjave makrona sa svih strana iz islamskog svijeta dolaze ... znaci osude na tu izjavu su 10x vece/ucestalije nego na pripadnika vlastite religije koji se ufatio noza i zaklao ucitelja na po ulice ????
ne mogu ja tebi svaki dan kad te sretnem na ulici psovat sestru, kćer, snahu i pozivat se na slobodu govora, ne ide. :-)
Nego kakav je to poslanik Bog itd ako ce ga neki crtez omalovaziti
ti kao nevjernik to ne možeš da shvatiš, i ja to razumijem da ne možeš jer tvoji osjećaji kao nevjernika dakle, kao osobe kome Bog, poslanik, duhovni vođa ili ša god, ne znače ništa u životu, kao vjerniku. ne radi se o tome da će taj film, slika, teksta, karikatura, kip ili bilo što čime je pokušano ismijavanje recimo poslanika (množina) OMALOVAŽITI i umanjiti njihov značaj, nego takav postupak vrijeđa osjećaje kod vjernika i naravno da će ondaoni regovati kao kad bi ti reagovao na to da ti neko u kafani, dikosteki, kladionici, priđe i počne vrijeđati recimo suprugu, kćer ili sestru koja je tu prisutna. siguran sam da ne bi ostao ravnodušan.
Pa normalno da ne mogu jer preferiram da zivim u 21 stoljecu i sekularnom drustvo, nemoguce je poistovjetiti vrijedjanje osobe direktno (za sto btw i nema kazne - ima za prijetnju, definitivno nema odsjecanja glava i ubijanja- po zakonu i uredjenom drustvu) . Vidis recimo taj sekularizam i omogucava da religije imaju svoje mjesto i da ih svatko slobodno prakticira i izjasnjava se kako hoce. Bez sekularizma imamo srednji vijek itd - sta recimo da Francuska nije sekularna ? Nego krscanska i krenes da obavljas neke obrede druge religije dodje policija i isaketa te il zatvori ? Znas u koliko arapskih zemalja je propovjedanje druge religije kaznjivo smrtnom kaznom ??

Ima milion stvari koje nekome smetaju vrijedjaju il sta vec, sta sad treba zabraniti da se jede meso jer veganima je to uvredljivo ?
bhnapoleon1
Posts: 6499
Joined: 11/05/2014 23:47

#1672 Re: Neredi u Francuskoj

Post by bhnapoleon1 »

Kmeče francuzići da se ne bojkotuje njihova roba u muslimanskim zemljama :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1673 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Bloo »

Ko je gledao film Life of Brian :D
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#1674 Re: Neredi u Francuskoj

Post by @mba »

bhnapoleon1 wrote: 26/10/2020 22:28 Kmeče francuzići da se ne bojkotuje njihova roba u muslimanskim zemljama :lol: :lol:

podvukao rep mali iz pariza, 100% sam uvjeren da je ovaj bojkot djelo turske diplomatije u arapskim drzavama!
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#1675 Re: Neredi u Francuskoj

Post by Challenger_ »

Aktuelni francuski Predsjednik je apsolutno nedorastao izazovima epohe. Malo je reći Micron. Iako, s druge strane, negdje mi se vrti misao koju sam negdje pročitao da će 21. vijek biti vijek kolapsa nacija a vrijeme povratka velikih historijskih naroda. Tako da, ako je to tako, a izgleda da je tako, sa ili bez oovog lika slijedi im stagnacija ili dramatična metamorfoza.
Post Reply