SDA-All about

User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#52426 Re: SDA-All about

Post by klixoris »

Johnny_x wrote: 24/10/2020 15:18 Asim Sarajlić optužen za zapošljavanje u elektroprivedi a Zukićem, postupak traje preko 2 godine, namjerno se razvlaći.
Asim Sarajlić afera kupovine glasova.
Asim Sarajlić ispitivan u vezi sa aferom respiratori.
Asim Sarajlić ima platu 4900 KM što nas sa doprinosima i porezima izađe oko 8000 KM svaki mjesec.
Zaboravio si dodati na spisak da je Asim Sarajlic 2 puta ranjavan :mrgreen:
Novak20
Posts: 13975
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#52427 Re: SDA-All about

Post by Novak20 »

U kampanji i na pravoj strani. Možda će i glasati. :lol:

Image
Na društvenim mrežama objavljena je slika migranta koji vozačima na ulici nudi stranački reklamni materijal umjesto maramica.

Očito je Stranka demokratske akcije (SDA) odlučila u ‘Door to door’ kampanju uključiti i migrante. Dobro opremljeni propagandnim materijalom na terenu su po cijeli dan, tvrde očevici koji su fotografirali migrante.

Ove grozomorne slike idu na dušu Hamdi Ujuboviću, zatucanom načelniku Hadžića, čije slike su uz propagandni materijal dijelili migranti. Slike su, nažalost, realan odraz političkog primitivizma i zatucanosti naroda u koji ga je dovela baš ta Stranka demokratske akcije (SDA)! Ali, sve ovo može izgledati i tragikomično na način da se shvati kako se i jednim i drugim „materijalom“ briše nos, ili dupe!
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#52428 Re: SDA-All about

Post by MarshalDodik »

jazzer wrote: 25/10/2020 11:02 Ima li neki advokat, dobar pravnik da se zaintetesuje malo oko Sebijinog rada kao direktorice UKC? Ja sam uvjeren da ovdje itekako ima elemenata krivicnog djela. Odbija lijeciti pacijente, usred pandemije bolnica u kojoj ona sefuje ima 900 praznih kreveta a zalaze se za otvaranje izolatorija po skolama, vrticima..

Znam da sada eventualna tuzba ne moze proci ali nece ni SDA vjecito biti na vlasti. A ovo joj se ne smije zaboraviti.

Zasto niko od opozicije ne potencira glasnije njenu krivicnu odgovornost ukoliko ista postoji?

23 godine mi firme u kojima sam radio uplacuju zdravstveno a zdravstveni sistem sam u te 23 godine kostao mozda 50 KM, a u situaciji sam da mogu umrijeti ispred vrata UKC, bez da mi iko omoguci lijecenje.
Da li se kod nas mora uplaćivati zdravstveno?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#52429 Re: SDA-All about

Post by drndalo »

Naravno da mora...
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3383
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#52430 Re: SDA-All about

Post by Billy The Pljuc »

jazzer wrote: 25/10/2020 11:02 Ima li neki advokat, dobar pravnik da se zaintetesuje malo oko Sebijinog rada kao direktorice UKC? Ja sam uvjeren da ovdje itekako ima elemenata krivicnog djela. Odbija lijeciti pacijente, usred pandemije bolnica u kojoj ona sefuje ima 900 praznih kreveta a zalaze se za otvaranje izolatorija po skolama, vrticima..

Znam da sada eventualna tuzba ne moze proci ali nece ni SDA vjecito biti na vlasti. A ovo joj se ne smije zaboraviti.

Zasto niko od opozicije ne potencira glasnije njenu krivicnu odgovornost ukoliko ista postoji?

23 godine mi firme u kojima sam radio uplacuju zdravstveno a zdravstveni sistem sam u te 23 godine kostao mozda 50 KM, a u situaciji sam da mogu umrijeti ispred vrata UKC, bez da mi iko omoguci lijecenje.
Jeste da je više za neke druge teme al' ti mogu ovdje napisati svoje iskustvo sa zdravstvenim "sistemom" KS a takođe imam zdravstveno osiguranje.

Long story short, mjesecima su me zavlačili zbog sumnje da bolujem od leukemije, da ne pišem o frustracijama u zakazivanju termina i čekanjima u hodnicima na UKC-u hoće li se doktor uopšte pojaviti jer dolazi odnekle drugo (da li iz drugog kantona, bolnice, šta li već). Dignem ruke.

Na nagovor i uz pomoć prijatelja odem na preglede u Hrvatsku, da naglasim - nekoliko mjeseci nakon što sam "digao ruke". Na pregledima tamo mi pronađu brojkom i slovima 3 (tri) tumora u vratnoj regiji i urade punkciju istih, preporuke da se pod hitno odstrane.

S tim nalazima ja opet kod "naših" i veli mi Sebijin kadar eto povadi još ove nalaze pa da ti to odstranjujemo jedno po jedno ALI NE MORAŠ ŽURITI.

Mislim da mi je to zadnji put u životu da sam se obratio i potražio pomoć u "sistemu" kojim ona vedri i oblači, btw sva tri tumora sam odstranio u sklopu jedne operacije u privatnoj klinici i uredno platio za isto, i dalje se kontrolišem i liječim isključivo u privatnom sektoru.

Zaključke možeš i ti a i drugi forumaši sami izvući.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#52431 Re: SDA-All about

Post by MarshalDodik »

Zasto onda uplacujete zdravstveno?
Svoje probleme mozete rijesiti vrlo lako a ne da se kuka jel tako?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#52432 Re: SDA-All about

Post by Bloo »

MarshalDodik wrote: 25/10/2020 13:47 Zasto onda uplacujete zdravstveno?
Svoje probleme mozete rijesiti vrlo lako a ne da se kuka jel tako?
Ne uplacuje zaposlenik/fizicko lice, vec poslodavac.
Uplata poreza i doprinosa je zakonska obaveza i dio sistema solidarnosti.

Fizicko lice koje npr. ima obrt ili samo sebi uplacuje PIO i ZZSO ako ne uplacuje poreze i doprinose ne moze dobiti odredene potvrde, ne moze koristiti zdravstveni sistem ili moze uz nadoplatu..
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#52433 Re: SDA-All about

Post by bunk »

Bloo wrote: 25/10/2020 14:59
MarshalDodik wrote: 25/10/2020 13:47 Zasto onda uplacujete zdravstveno?
Svoje probleme mozete rijesiti vrlo lako a ne da se kuka jel tako?
Ne uplacuje zaposlenik/fizicko lice, vec poslodavac.
Uplata poreza i doprinosa je zakonska obaveza i dio sistema solidarnosti.

Fizicko lice koje npr. ima obrt ili samo sebi uplacuje PIO i ZZSO ako ne uplacuje poreze i doprinose ne moze dobiti odredene potvrde, ne moze koristiti zdravstveni sistem ili moze uz nadoplatu..
Najjednostavnije objasnjenje,ako dugujes pio/mio fondu ili zdravstveno nema ovjere knjizice ili nema registrovat auto ..jer se obrt i njegovo poslovanje vodi pod vlasnikov maticni broj.
User avatar
jazzer
Posts: 7216
Joined: 20/12/2004 14:44

#52434 Re: SDA-All about

Post by jazzer »

MarshalDodik wrote: 25/10/2020 13:47 Zasto onda uplacujete zdravstveno?
Svoje probleme mozete rijesiti vrlo lako a ne da se kuka jel tako?
Jos samo da nam kazes kako?
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#52435 Re: SDA-All about

Post by MarshalDodik »

bunk wrote: 25/10/2020 15:01
Bloo wrote: 25/10/2020 14:59
MarshalDodik wrote: 25/10/2020 13:47 Zasto onda uplacujete zdravstveno?
Svoje probleme mozete rijesiti vrlo lako a ne da se kuka jel tako?
Ne uplacuje zaposlenik/fizicko lice, vec poslodavac.
Uplata poreza i doprinosa je zakonska obaveza i dio sistema solidarnosti.

Fizicko lice koje npr. ima obrt ili samo sebi uplacuje PIO i ZZSO ako ne uplacuje poreze i doprinose ne moze dobiti odredene potvrde, ne moze koristiti zdravstveni sistem ili moze uz nadoplatu..
Najjednostavnije objasnjenje,ako dugujes pio/mio fondu ili zdravstveno nema ovjere knjizice ili nema registrovat auto ..jer se obrt i njegovo poslovanje vodi pod vlasnikov maticni broj.
Kako onda postoji hejbet slucajeva u kojima su radnici imali zdravstveno osiguranje ( i uredno koristili), a pred odlazak u penziju uvide da im nije bio uplacivan pio doprinos i po nekoliko mjeseci/godina ?
Zar onda ne bi bilo fer da se omoguci i ne uplacivanje ZZSO doprinosa?
Last edited by MarshalDodik on 25/10/2020 15:48, edited 1 time in total.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#52436 Re: SDA-All about

Post by MarshalDodik »

jazzer wrote: 25/10/2020 15:30
MarshalDodik wrote: 25/10/2020 13:47 Zasto onda uplacujete zdravstveno?
Svoje probleme mozete rijesiti vrlo lako a ne da se kuka jel tako?
Jos samo da nam kazes kako?
Ubij me ali sam procitao da mi je @drndalo odgovorio naravno da ne mora :-)

Da li postoje zemlje u kojima nije potrebno uplacivati zdravstveno osiguranje ?

Nista onda ,promjeniti nas trenutni zakon i donijeti zakon u kojem radnik moze izabrati da li ce uplacivati drzavno ( zakonsko) zdravstveno ili privatno, ha ya
Last edited by MarshalDodik on 25/10/2020 15:51, edited 1 time in total.
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#52437 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Bilo bi fer da sa svojim novcem biras uslugu.
Pa tako da ZZO placa sve usluge do odredjenog limita, ovisno od ukupne sume koju si uplatio/potrosio, u bilo kojoj klinici koja ima dozvolu ministarstva zdravlja.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#52438 Re: SDA-All about

Post by Jimmy McNulty »

SDA kandidat za gradonačelnika u Zenici penzionerima obećava isplatu trinaeste penzije ako pobijedi na izborima.

Image
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#52439 Re: SDA-All about

Post by bunk »

drug_profi wrote: 25/10/2020 15:49 Bilo bi fer da sa svojim novcem biras uslugu.
Pa tako da ZZO placa sve usluge do odredjenog limita, ovisno od ukupne sume koju si uplatio/potrosio, u bilo kojoj klinici koja ima dozvolu ministarstva zdravlja.
Bilo bi fer da svoj novac koji uplatis u penzioni fond mozes povuci kad god zelis jer...to je tvoj novac,ali tu dolazimo do naslijedja prvo a onda pretvorbe i privatizacije i desetina hiljada ljudi kojima je jugoslavija lagala da je uplacivala penziono a u stvari im je uplatila sipak jer je sve devalviralo 25 puta i prije njenog raspada a kojima je BiH nastavila isplacivati penzije koje nisu na nivou koji su ti ljudi zasluzili ali opet nije do danasnje BiH nego do proslih vremena i "drustvene svojine" ..
Tu lezi jedan od kljuceva problema,drugi su barem 60% prekomjerno uposlenih na budzetu koje su sve stranke koje su imale doticaj s vlascu nemilice zaposljavale i sada valja kredit dizati da bi cato u opcini i referent za vraziju mater u ministarstvu za ocuvanje spomenika imao regres,platu,topli obrok,naknadu za prevoz i koji djavo jos sve ne dok privatnici disu na skrge.
A na sve to socijalna davanja,penzije stradalim u ratu,invalidnine i ko zna kakvi sve ne troskovi opterecuju uplate koji danasnji realni sektor uplacuje u fondove..
Ko je i jednom vidio platne liste i uplatnice za jednog uposlenog jasno mu je u kako syebanom sistemu ljudi opstaju sa biznisima..
Last edited by bunk on 25/10/2020 17:34, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50450
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#52440 Re: SDA-All about

Post by Bloo »

MarshalDodik wrote: 25/10/2020 15:47
jazzer wrote: 25/10/2020 15:30
MarshalDodik wrote: 25/10/2020 13:47 Zasto onda uplacujete zdravstveno?
Svoje probleme mozete rijesiti vrlo lako a ne da se kuka jel tako?
Jos samo da nam kazes kako?
Ubij me ali sam procitao da mi je @drndalo odgovorio naravno da ne mora :-)

Da li postoje zemlje u kojima nije potrebno uplacivati zdravstveno osiguranje ?

Nista onda ,promjeniti nas trenutni zakon i donijeti zakon u kojem radnik moze izabrati da li ce uplacivati drzavno ( zakonsko) zdravstveno ili privatno, ha ya
A od cega ce penzioneri uplacivati? Nezaposleni? Studenti? Porodilje? Domacice?
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#52441 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Do kad cete svaljivati sadašnje stanje na nesto sto je nestalo prije 30 godina?
Druge zemlje EX YU i bivse socijalisticke zemlje su zavrsile tranziciju davno, formirale dopunske penzione fondove i zdravstvene fondove na trzisno/solidarnom principu.
Ali SDA (sa svojim partnerima) je vise voljela novac koji je bio potreban za te tranzicije preusmjeriti korz guzice budzetskih korisnika.
zadnja sansa je bila uvođenje PDV-a. Nisu znali šta će od viška para pa povecali plate budzetarima.
Cijela jedna generacija pocela raditi i evo pregurala pola radnog vijeka a da ne znaju hoce li uopste imati penziju, ili ce im samoubistvo biti jedini izlaz. Zato sto veide da ni zdravstvenu zastitu nemaju.
3600 maraka godisnje ja dajem za ZZO. Dobijem kurčinu za te pare.
4800 maraka u penzioni fond i čekam da vidim kolika će me KURČINA zapast za 5-6 godina.

Jednostavno je rješenje.Npr: ZZO da je duzan da plati sve ljekarske intervencije do 50% uplacenog iznosa godisnje, a za ljecenje u inostranstvu do 50% ukupno uplacenog iznosa, u bilo kojoj zdravstvenoj instituciji koju pacijent, osiguranik zeli.
Ali onda se ne bi moglo krast, jbg. jer bi tu bio cist racun: usluga-faktura.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#52442 Re: SDA-All about

Post by zippoo87 »

Njima ne odgovara niti jedan sistem u kojem ne mogu barem 2/3 ukrasti a 1/3 podijeliti svim ostalim...zato oni budzete i zovu "njihove pare"

A cuj bunkeca...njemu je drug Tito kriv sto kod nas SebiLJa ne zna organizovati klinicki centar 40 godina nakon smrti druga Tita 😂😂😂

Da znaju koliko su suplji,ne bi nikada rijeci izustili,da samo znaju 😁
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#52443 Re: SDA-All about

Post by MorningStar »

Privatno osiguranje zakon.Napraviti da je obavezno - da se izabere privatno zdravstveno ili javno. Ja se naplacao drzavi za zdravstveno osiguranje a nikad nisam niti cu otici u "drzavnu" bolnicu - osim mozda u nesvjesnom stanju :D . Lijepo platis privatnu kliniku i sve tip top, ako nema kod nas ima u susjedstvu. Kad saberes koliko placas za "zdravstveno osiguranje" pola od te sume kad bi gurao na stranu i stedio za nedaj boze bolesti kakve ili uplacivao u privatno zdravstveno mogao bi da dobijes ulugu na nivou a ne ovaj seljatluk i krkanluk po kosevu itd.
User avatar
MarshalDodik
Posts: 1332
Joined: 20/11/2018 16:45

#52444 Re: SDA-All about

Post by MarshalDodik »

Bloo wrote: 25/10/2020 17:32
MarshalDodik wrote: 25/10/2020 15:47

Ubij me ali sam procitao da mi je @drndalo odgovorio naravno da ne mora :-)

Da li postoje zemlje u kojima nije potrebno uplacivati zdravstveno osiguranje ?

Nista onda ,promjeniti nas trenutni zakon i donijeti zakon u kojem radnik moze izabrati da li ce uplacivati drzavno ( zakonsko) zdravstveno ili privatno, ha ya
A od cega ce penzioneri uplacivati? Nezaposleni? Studenti? Porodilje? Domacice?
Svi zaposleni uplacivati neku sitnu svotu koja ce se preusmjeriti na zdravstveno osiguranje kategorija kao sto su penzioneri, porodilje i studenti. To bi bilo minimalno zakonsko osiguranje ( iskljucivo liječenje u državnim bolnicama u mjestu prebivalista).
Tu mislim na "prijevremene" penzionere, ne na klasične.
Te klasične koji su radili od mladosti do starosti u potpunosti osloboditi ovakvog nameta.
Domacice i nezaposlene tretirati kao i do sada, dakle ako su socijalni slučajevi onda socijalno neka se pozabavi, ako imaju zaposlene clanove porodice onda ce to uplacivati oni birati uslugu u zavisnosti od ljubavi prema bližnjemu svom
User avatar
drug_profi
Posts: 50614
Joined: 16/07/2012 16:00

#52445 Re: SDA-All about

Post by drug_profi »

Treba biti dio uplate u solidarni dio. Evo nek na pocetku bude 50% u fond solidarnosti za penzionere i nezaposlene, a nek i drzava doda iz akciza na duhan i alkohol (to ide sad negdje kroz guzice opet).
A ostatak 50% od uplacenog da mogu potrositi gdje meni treba i gdje ja odaberem.

Sta je ovdje problem?

Gdje bi mi kraj bio da mogu 1800 maraka godisnje ulozit u svoje zdravlje i preventivu.
palermo
Posts: 22372
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#52446 Re: SDA-All about

Post by palermo »

Ja imao dvije želje. Jedna se nije ostvarila, naime, imao sam želju da se Edin Džeko odmah nakon svjetskog oprosti od reprezentacije i da onda igramo sa onima koje je narod tada želio. Al eto, ne ispuni mi se.

Druga je želja da se ukine obavezno zdravstveno osiguranje i da svako plaća iz džepa doktora onoliko koliko ima i koliko hoće. Opet,prije svega da se narodu ugodi i ostvari ono što tako jako želi i traži.

Možda ispunjenje ove želje i dočekam
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#52447 Re: SDA-All about

Post by don vito »

bunk wrote: 25/10/2020 17:32 Tu lezi jedan od kljuceva problema,drugi su barem 60% prekomjerno uposlenih na budzetu koje su sve stranke koje su imale doticaj s vlascu nemilice zaposljavale
Pazi ti bunkića, pardon nortwesterna, kako pronalazi izraze da to fino relativizira... "sve stranke koje su imale doticaj s vlašću"... :D ajde

Podvojena ličnost, nema šta :-D

Dr Jekyll u njemu mu kaže da glasa za SDA, a Mr Hyde da kritikuje stranačko zapošljavanje na budžet 8-)

Dr Jekyll mu kaže brani SDA na forumu, a Mr Hyde da zatraži od stranaca da se obračunaju s korupcijom u BiH 8-)

Dr Jekyll mu kaže da se loguje kao "bunk", a Mr Hyde da bude "northwestern" :lol:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#52448 Re: SDA-All about

Post by MorningStar »

Kampanja ZDO se svela na to da "svi su isti - nema koristi da se glasa" jer znaju da ce njihovi uhljebi po telekomu,elektroprivredi,elektrodistribucijama,vodovodima,komunalnim itd itd itd prvi biti u redu da zaokruze - tako da je glavni cilj obeshrabriti ostale da izadju glasati.
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#52449 Re: SDA-All about

Post by don vito »

MorningStar wrote: 25/10/2020 21:32 Kampanja ZDO se svela na to da "svi su isti - nema koristi da se glasa" jer znaju da ce njihovi uhljebi po telekomu,elektroprivredi,elektrodistribucijama,vodovodima,komunalnim itd itd itd prvi biti u redu da zaokruze - tako da je glavni cilj obeshrabriti ostale da izadju glasati.
To je to

Koja svrha od glasanja kad su "sve stranke koje su imale doticaj s vlascu nemilice zaposljavale..." :D
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#52450 Re: SDA-All about

Post by zippoo87 »

da je bar napisao,"svi su isti,ali je SDA najgora medju istim" pa da covjek pomisli da se danas umio,progledao ali jok :lol: :lol:

a koliko je SDA oronula i otisla u lijepu m,govori i to da na forumu imamo 2-3 lika koji "brane cast" SDA krimosa...ostali skontali da se tu vise nema sta braniti
pa SDA bi izgubila izbore odmah kada bi uhljebima plate bile skresane i oni to znaju i to im je zadnji bastion odbrane...jer tendere ne dobija puno ljudi a platu dobijaju desetine hiljada a tu su glasovi...zaposlenik,supruga,punoljetna djeca ,djed ,nena ...sirotinji hedija sa topsom i tako
Post Reply