Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32376 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@TheRealist da li se problem mogao rijesiti u ovih 7 mjeseci? Ili se veze na onu pricu dugorocnog planiranja specijalizacija i odlaska ljekara i medicinskog osoblja iz zemlje?
splinter
Posts: 7427
Joined: 08/10/2011 12:28

#32377 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by splinter »

Problem je što se kod nas kuće uvijek grade od krova, nikad se ne kreće kao što bi trebalo od temelja.
Nama je primarni nivo medicinske zaštitite u raspadu i neorganizovan totalno. Po meni je tu prvo puklo. Zaraženi ljudi nam bauljaju okolo ko zombijii čekajući svoj red da budu testirani i terapirani. To je kao u ratu. Ako ti linije prve odbrane nisu do dobro utvrđene, nemaš puno od toga što negdje u pozadini opremaš kasarne i logistiku. Svaka čast bolnicama i izolatoriju, ali bojim se da je to samo držanje vode u vrijeme dok nam pucaju prve linije odabrane.
Ljudi su na primarnom nivou zaštite pred kolapsom. Kod njih je frka cijelo ovo vrijeme. Također ljudi u laboratorijama padaju s nogu. Sve je više oboljelih među vnjima Nije ni čudo da se prave greške. Tamo fali ljudi. Ja sam od oktobra trebao raditi u jednom od naših jačih labova, al nema šansi da se sa viših nivoa vlasti daju potrebni potpisi i odobrenja. Vjerojatno ću odustati od toga. Mada ću ja u sklopu svog doktorskog studija raditi direktno na ovom virusu i već radim samo što nemam puni pristup labu.
Sigurno da je težak period pred nama, ali bojim se da ovi koji se nešto pitaju nemaju veze s vezom.
TheRealist
Posts: 267
Joined: 25/02/2020 19:13

#32378 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:34 @TheRealist da li se problem mogao rijesiti u ovih 7 mjeseci? Ili se veze na onu pricu dugorocnog planiranja specijalizacija i odlaska ljekara i medicinskog osoblja iz zemlje?
Što se osoblja tiče, nažalost se jako malo moglo uraditi sada, jer problem je u ovom dugoročnom planiranju kojeg do nedavno nije bilo.

Ono što se moglo eventualno uraditi je vidjeti koje grane će nam manje faliti, te to osoblje naučiti osnovama praćenja vitalnih parametara, intubacije, korištenja mehaničke ventilacije, NIV-a (da se zna aparat koristiti i osnove neke, a komplikovanije stvari će neko sa iskustvom ili raditi, ili reći da se uradi). To nije toliko teško, da se brzo uraditi, ali nažalost to niko u BiH nije primijenio.

Ovdje je veći problem politizacija. Kada su na KCUS sa drugih klinika zaposleni bili da prate stanja lakših pacijenata dok se ne dođe do potvrde da li se radi o Covid-u, ili ne (iako su imali sve specijaliste na raspolaganju), to se kritikovalo, a onda kada to odgovara, spominje se broj kreveta i osoblja, zaboravljajući da bi opet ti isti ljudi to morali raditi, jer to je to osoblje.

Problemi spolitičke prirode se ovdje teško prevazilaze i sada kada je Covid u pitanju, kritikuju oni koji jedino nešto rade povodom toga (moram spomenuti i covid ambulante i pulmologe DZ, koji stvarno radi lavovski posao povodom svega), a hvale se oni koji apsolutno ne rade ništa po tom pitanju, nisu ništa do sada uradili, a samo po medijima izlaze i daju svoje mišljenje i to se svodi na to da oni koji jedini liječe te pacijente, trebaju još više da ih liječe. I samo se to vrti u krug, a apsolutno niko nam ne nudi neko rješenje, ili makar neki realan prijedlog. Nevjerovatno da za sedam mjeseci mi nikakav plan nemamo, a sve radi toga nesposobnosti i tvrdoglavosti ljudi.

I da se zna, ja samo pišem o Covid-u. Uopšte me ne zanimaju druge stvari i prepucavanju određenih struktura.
last mohicans
Posts: 11976
Joined: 09/08/2012 23:19

#32379 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Evo Drljevic isto truni na Face TV.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32380 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@splinter @TheRealist hvala za odgovor :thumbup:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#32381 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pinkman »

Sta je sa ostalih zaraznih bolesti? Ako se sve popuni sa COVID pacijentima sta ce sa ostalih biti? Trovanja, gripa, meningitis, HIV, hepatitis i ostali kao da ne postoje?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#32382 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Prof. dr. Damir Marjanović o današnjim dešavanjima:

Prije pisanja ovih redova kontaktirao sam uvažene kolege doktore čija su imena svima jako dobro poznata, koje sam više puta spominjao, i koji su se u ovim kriznim momentima stavili na raspolaganje, a koje evo mjesecima nitko ne sluša i ne pita za mišljenje. S obzirom na to da jedan dobar dio ovoga statusa se odnosi na nešto što nije moja uža oblast, te da sam osoba koja kada želi provjeriti svoje mišljenje uvijek pitam one koji to najbolje znaju, nije mi bio teško da im se obratim! I ljudi su mi promptno odgovorili! Sva trojica doktora (dr. Nakaš, dr. Stevanović i dr. Ler) su jasno i glasno potvrdili da u našim bolnicama ima dovoljno kapaciteta koji se u par sati, a najviše u par dana, mogu pretvoriti u prostore namijenjene za COVID pacijente. Uz malo dobre organizacije, te aktivnosti ne bi značajno poremetile svakodnevno funkcioniranje ovih institucija. Također slažu se da se izolatoriji, u ovome momentu, ne bi nikako trebali praviti izvan zdravstvenih ustanova, osim ako u njih nećete smjestiti samo najlakše pacijente koji zahtijevaju minimum bolničke njege! Nadalje, kažu da ima toliko neiskorištenog medicinskog potencijala koji se u kratkom vremenu može angažovati i preusmjeriti za rad sa COVID pacijentima, te da nismo iskoristili niti sav postojeći (zaposlen i nezaposlen) medicinski kadar, a kamoli studente završnih godina medicinskog fakulteta, za koje sam siguran da bi odlučno prihvatili svoj angažman! Nadalje kažu sljedeće – sve ovo smo mogli već odavno pripremiti da je bilo mudrosti i autoriteta vlasti i hrabrosti da se lupi šakom o stol i kaže – zdravlje ljudi je na prvom mjestu! Na kraju, tvrde, da se eve ovo bez ikakve pretjerane pompe, panike i bespotrebne psihoze, može riješiti i sada, te da se usporedo, na isti način, možemo pripremiti i za eventualno gori scenarij! Ono što me je ohrabrilo jeste da se sva trojica doktora slažu – NE TREBA ŠIRITI PANIKU OVAKVIM MEDIJSKIM PREDSTAVAMA, nego treba samo raditi svoj posao! Oni kažu, a ja im vjerujem!!! Iza njih stoji njihovo iskustvo, reference, znanje i želja da pomognu. Ako su meni bili spremni da odgovore na ovaj e-mail, možete misliti kako su tek spremni da pomognu i ovim izgubljenim ljudima na vlasti!!! A sada vezano za sistem testiranja – šta da vam kažem nego da pročitate dokumente koje smo vam poslali prije 6 mjeseci. Pisali su ih, između ostaloga, ljudi koji već desetljećima organiziraju različita genetička testiranja u BiH i šire i koji vam odgovorno tvrde da u Sarajevu ima laboratorijskih kapaciteta da se, uz malo organizacije u prikupljanju uzoraka i sopštavanju rezultata, dnevno testira 4000 uzoraka, pa i više! No, treba angažirati prave institucije i ljude, treba znati i treba željeti! Dakle, ovdje nije u pitanju nedostataka kapaciteta – nego nedostatak znanja, mudrosti i hrabrosti onih koji trebaju da donose odluke! Da je toga bilo, očekivani jesenji porast pozitivnih slučajeva bi dočekali pripremljeni! No, kada već nije bilo svega toga u prošlosti, krajnje vrijeme je da se sistem restartuje (BEZ PANIKE I NEPOTREBNE POMPE) i da se angažuju sposobni (ne nužno i podobni) ljudi ‼
biglebovski
Posts: 3162
Joined: 02/11/2005 16:43

#32383 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

pinkman wrote: 24/10/2020 19:10 Sta je sa ostalih zaraznih bolesti? Ako se sve popuni sa COVID pacijentima sta ce sa ostalih biti? Trovanja, gripa, meningitis, HIV, hepatitis i ostali kao da ne postoje?
Pune se već sedam mjeseci, sedam mjeseci u kojima su nestale sve pobrojane boljke, kao i otkazani milioni pregleda i operativnih zahvata ljudima kojima su ti pregledi ili operacije mogli spasiti život. Najveća ugroza u modernoj istoriji tj. politička sapunica kojoj svakodnevno svjedočimo i koju u životu održavaju šulavim testovima.
MMM1977
Posts: 4582
Joined: 15/07/2009 12:56

#32384 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

Cijeli svijet je znao šta nas čeka na jezen i zimu a ipak tokom ljeta ništa nismo ništa uradili da se pripremimo. Neću da psujem (ova globalna šefica je opasna skroz :D ) ali ovo je baš katastrofa
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#32385 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Juni »

pinkman wrote: 24/10/2020 19:10 Sta je sa ostalih zaraznih bolesti? Ako se sve popuni sa COVID pacijentima sta ce sa ostalih biti? Trovanja, gripa, meningitis, HIV, hepatitis i ostali kao da ne postoje?
Isto kako je to rijeseno na drugim infektivnim klinikama kako u regiji, tako i širom svijeta, pa i u samoj BiH (izvan kantona SA).
Nije valjda da samo mi imamo pacijente sa hepatitisom, trovanjem...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#32386 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

Spominjao sam ulje divljeg origana....

Iz prve ruke, osoba koja ima temperaturu... Pocela sa koristenjem ovog ulja. Momentalno spusta temperaturu...
User avatar
Logovan
Posts: 94345
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#32387 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Logovan »

Objavljena mapa: U kojim dijelovima Sarajeva ima najviše zaraženih koronavirusom

https://radiosarajevo.ba/vijesti/lokaln ... som/394229
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32388 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

kox wrote: 24/10/2020 19:12 Prof. dr. Damir Marjanović o današnjim dešavanjima:

Sva trojica doktora (dr. Nakaš, dr. Stevanović i dr. Ler) su jasno i glasno potvrdili da u našim bolnicama ima dovoljno kapaciteta koji se u par sati, a najviše u par dana, mogu pretvoriti u prostore namijenjene za COVID pacijente.
Ne znam baš koliko je ovaj penzionerski trio u toku sa trenutnom situacijom na terenu.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32389 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

TheRealist wrote: 24/10/2020 18:11
daddy-kool wrote: 24/10/2020 17:58 :thumbup:
Zna li se u kojem dijelu zgrade i ko će ih liječiti?
Ovo ne znam stvarno, jer se nikada nisu izjasnili o tome.
Kao odgovor se naknadno pojavljuje ovo:

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/sar ... eta-599879

Na vanrednoj 79. sjednici Vlade Kantona Sarajevo razgovaralo se o formiranju novog izolatorija u Općoj bolnici. Ministar tvrdi da su dobili informaciju od predstavnika Opće bolnice da imaju pripremljenih 30 ležaja koji se nalaze u dijelu objekta izdvojen prema glavnoj ulici. Zatim je dobio drugu informaciju.

- Maloprije dobijam informaciju da još nemaju spremnih 30 ležaja, ako bude sutra spremno onda ok. Ali znajući kako se do danas, već 7-8 mjeseci, vojna bolnica ponašala mislim da neće biti ni sutra ni prekosutra tih ležajeva – mišljenja je Kapidžić.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#32390 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

armin071 wrote: 24/10/2020 15:59 U švici se moraju oni koji nose brade obrijati ili skratiti bradu ispod 5 cm jer maska im ne nalegne na lice pravilno. Gradonačelnik Hamburga traži da se može svaki trenutak upadati u privatne kuće i stanove ako postoji indicija za okupljanje više osoba.

Ja mislim da bi trebalo na granice šengena postaviti table sa natpisom dobrodošli u S. Koreju :roll:
To je ta "oaza" slobode i demokratije!
Pitao sam na jednoj temi zašto je onoliki porast zaraženih u Španiji i Francuskoj a onako rigorozne mjere ali nije niko odgovorio?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#32391 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

daddy-kool wrote: 24/10/2020 22:14
kox wrote: 24/10/2020 19:12 Prof. dr. Damir Marjanović o današnjim dešavanjima:

Sva trojica doktora (dr. Nakaš, dr. Stevanović i dr. Ler) su jasno i glasno potvrdili da u našim bolnicama ima dovoljno kapaciteta koji se u par sati, a najviše u par dana, mogu pretvoriti u prostore namijenjene za COVID pacijente.
Ne znam baš koliko je ovaj penzionerski trio u toku sa trenutnom situacijom na terenu.
Nemam pojma ali koliko pročitah Marjanović je maksuz njih pitao a nije da ne može doći i do drugih izvora.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#32392 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Evelinda »

Logovan wrote: 24/10/2020 22:11 Objavljena mapa: U kojim dijelovima Sarajeva ima najviše zaraženih koronavirusom

https://radiosarajevo.ba/vijesti/lokaln ... som/394229
Po toj mapi koji su djelovi najveca zarista?
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20518
Joined: 12/08/2013 12:51

#32393 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by insaneinthebrain »

Logovan wrote: 24/10/2020 22:11 Objavljena mapa: U kojim dijelovima Sarajeva ima najviše zaraženih koronavirusom

https://radiosarajevo.ba/vijesti/lokaln ... som/394229
evo i kod mene jedno zariste :-? :-?
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#32394 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Evelinda »

insaneinthebrain wrote: 24/10/2020 22:51
Logovan wrote: 24/10/2020 22:11 Objavljena mapa: U kojim dijelovima Sarajeva ima najviše zaraženih koronavirusom

https://radiosarajevo.ba/vijesti/lokaln ... som/394229
evo i kod mene jedno zariste :-? :-?
Koja su naselja u pitanju?
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#32395 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Better Man »

Mislim da je konačno došlo vrijeme da se Sebiji postavi ultimatum da stavi sve kapacitete UKCS na raspolaganje ili da odstupi.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20518
Joined: 12/08/2013 12:51

#32396 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by insaneinthebrain »

Evelinda wrote: 24/10/2020 22:55
insaneinthebrain wrote: 24/10/2020 22:51
Logovan wrote: 24/10/2020 22:11 Objavljena mapa: U kojim dijelovima Sarajeva ima najviše zaraženih koronavirusom

https://radiosarajevo.ba/vijesti/lokaln ... som/394229
evo i kod mene jedno zariste :-? :-?
Koja su naselja u pitanju?
evo sve na mapi

https://covid19.ezoblak.ba/public/covid ... ium=Clanak
last mohicans
Posts: 11976
Joined: 09/08/2012 23:19

#32397 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Better Man wrote: 24/10/2020 22:56 Mislim da je konačno došlo vrijeme da se Sebiji postavi ultimatum da stavi sve kapacitete UKCS na raspolaganje ili da odstupi.
Haha, to samo mrtva. Ta ne odstupa, ko da je smijeni, federalni parlament koji je u rasulu? Ni sjednice normalno ne mogu odrzati, incijative za tematske sjednice i izvjestaje sa UKC Zaimovic samo glat odbije ili zanemari.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#32398 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

Rece mi prijatelj iz Sarajeva, Podhrastovw zatvorila kucka :-)
last mohicans
Posts: 11976
Joined: 09/08/2012 23:19

#32399 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

skafiskafsnjak wrote: 24/10/2020 23:07 Rece mi prijatelj iz Sarajeva, Podhrastovw zatvorila kucka :-)
Kako misliš, fizički zamandalila i ne smiju primati? Mada smrdi da se za dan napunilo sa 62, pa 70, odjednom 96. Vrlo moguce, a mislim da se taj nije rodio koji smije objaviti stvarni broj hospitaliziranih gore.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#32400 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

last mohicans wrote: 24/10/2020 23:14
skafiskafsnjak wrote: 24/10/2020 23:07 Rece mi prijatelj iz Sarajeva, Podhrastovw zatvorila kucka :-)
Kako misliš, fizički zamandalila i ne smiju primati? Mada smrdi da se za dan napunilo sa 62, pa 70, odjednom 96. Vrlo moguce, a mislim da se taj nije rodio koji smije objaviti stvarni broj hospitaliziranih gore.
Ne vjerujem fizicki...ne primaju vise covid pacijente i to je to
Locked