Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32351 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

statixx wrote: 24/10/2020 16:32 Zar ona nije u izolaciji sa Bakirom.
dobro pitanje
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#32352 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zomri »

BadBoy wrote: 24/10/2020 12:58 Info iz prve ruke, 40 ljudi pozitivno iz jednog kluba u Sarajevu.
Cuo sam i ja za neke partyje oko grada. Krajnje neodgovorno ponasanje.
statixx
Posts: 8780
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#32353 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by statixx »

A govori u prvom licu mnozine kada kaze da padaju s nogu.
User avatar
zubi
Posts: 5150
Joined: 16/07/2009 00:27

#32354 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-bolni ... /201024029

U bolnicama u Sarajevu 1.000 praznih kreveta, a planovi Vlade za pandemiju - domovi i hale
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#32355 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-bolni ... /201024029

800 slobodnih kreveta na KCUS-u, a oni ce trpati pacijente u neuslovne prostorije. 800 kreveta na KCUS-u, a pacijenti leze u hodnicima. Zmija ubija gradjane ovog kantona.
BadBoy
Posts: 8074
Joined: 01/11/2005 21:55

#32356 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Sve više viđam postova po FB i Instagram feedu ljudi koji su prije ovoga bili u "pustite narod da živi" kampu ili "pametnom dosta" sekti kako apeluju na oprez i kako se muče sa virusom te apeluju na druge da nne prave istu grešku i ne uzimaju virus olako.
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#32357 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zomri »

BadBoy wrote: 24/10/2020 16:47 Sve više viđam postova po FB i Instagram feedu ljudi koji su prije ovoga bili u "pustite narod da živi" kampu ili "pametnom dosta" sekti kako apeluju na oprez i kako se muče sa virusom te apeluju na druge da nne prave istu grešku i ne uzimaju virus olako.
Bilo bi dobro neku prije poslije kompilaciju napraviti :D
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#32358 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/opca-bo ... /201024066
"Na sjednici Vlade KS i članova Kriznog štaba, jučer i danas, su bili prisutni predstavnici Opće bolnice 'Prim. dr. Abdulah Nakaš' koji su iznijeli prijedlog u skladu sa donesenim zaključcima Skupštine Kantona Sarajevo, da se svi bolnički kapacitet u KS stave na raspolaganje za liječenje lakših i srednje teških oblika COVID infekcije, da se u funkciju liječenja stavi infektivna klinika KCUS-a, a da se svi teški oblici nastave liječiti kao i dosad, na klinici Podhrastovi", saopćeno je sa hitne sjednice Upravnog odbora Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš".

Međutim, saopćili su da je nakon odlaska sa sjednice predstavnika Opće bolnice došlo do potpune izmjene dogovorenih stavova.

"Vlada KS je podlegla pritiscima neformalnih centara moći i donijela odluke koje, ponavljamo, nisu usaglašene, potpuno iskrivljene, i koje se kose sa medicinskom strukom ikoje su u krajnjoj liniji nehumane, neempatične, i što je najvažnije, opasne po zdravlje građana", stoji u saopćenju.
Zdravstvo nam je pod okupacijom zmijolike vjestice, a vi samo citajte postove sa drustvenih mreza.. Jako dobra percepcija i promisljanje.. U srz pogadjate korjen problema i opasnosti..
Last edited by laik1981 on 24/10/2020 16:57, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#32359 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

BadBoy wrote: 24/10/2020 16:47 Sve više viđam postova po FB i Instagram feedu ljudi koji su prije ovoga bili u "pustite narod da živi" kampu ili "pametnom dosta" sekti kako apeluju na oprez i kako se muče sa virusom te apeluju na druge da nne prave istu grešku i ne uzimaju virus olako.
Ah taj plebs :skoljka:
User avatar
oldtajmer
Posts: 4967
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#32361 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by oldtajmer »

treba biti realan pa priznati da nam je sa ovakvim zdravstvenim sistemom u ovoj kiti od drzave korona najmanji problem
TheRealist
Posts: 267
Joined: 25/02/2020 19:13

#32362 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

zubi wrote: 24/10/2020 16:45 https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-bolni ... /201024029

U bolnicama u Sarajevu 1.000 praznih kreveta, a planovi Vlade za pandemiju - domovi i hale
Nema 1000 praznih kreveta. Koliko tu otpada na Jezero? Koliko otpada na druge klinike gdje ne smiju biti takvi bolesnici (hematologija, onkologija, nefrologija, kardiološka klinika, intenzivna, klinike gdje su uglavnom pacijenti nakon operativnih zahvata....). Tu ne mogu ležati takvi pacijenti i ne može se samo izbrojati broj kreveta i reći da ih ima toliko i toliko, bez konteksta.

Dalje, nije stvar samo kreveta, već i dijagnostike. Ne možete vi te pacijente vozati po klinici kako hocete da bi uradili dijagnostiku, a neke aparate ne možete micati (poput CT-a). Također moraju postojati posebni koridori kojim bi se ti pacijenti prevozili, kojim bi ulazili u bolnicu, kojim bi se osoblje kretalo. Koja to ustanova u BiH ima?

Zašto Opšta Bolnica neće da primi nijednog pacijenta sa covidom (ako je visoko suspektan ne može ni ući, odmah ga s vrata upućuju prema podhrastovima) i čeka da se poseban dio renovira (ne računam na pacijente koji uđu neopaženo). Znaju i oni da ako stave u pola bolnice takve pacijente, da će imati ogromne probleme.

Na kraju ide osoblje, a koje je najbitnije u svemu. Onaj ko preuzme da se brine o tim pacijentima, mora zaustaviti skoro sve ostalo, jer za brigu o tima pacijentima ti treba daleko više osoblja i oni ne mogu ništa drugo raditi osim toga.

Ovo sa školom nije problem samo po sebi, pa Kinezi su tako uradili stvari i zaustavili sve, problem je što je sve neplanski totalno i ovo stavljanje ljudi sa biroa da paze te pacijente (ako sam dobro razumio - to je neviđena glupost). Ne zaboravite, ovom brzinom kojom sad ide, jako, jako brzo će se popuniti i kapaciteti koje dodatno otvore bolnice, jer ti kapaciteti ne mogu biti veliki, mi nemamo dovoljno prostora.

Interesantno je da najveće kritike upujuću oni koji neće uopšte da se bave tim pacijentima i onog momenta kad se nešto naloži, nađu milion razloga zašto to ne mogu uraditi.

*ebala vas politika više, ne mogu shvatiti da je i dalje ljudima bitnija politika, nego vlastita dobrobit.

PS Moj odgovor nije namijenjen tebi, već se je citiran post radi link-a. Ovo pišem čisto što malo pišem na forumu i ako neodgovorim na nešto da se pogrešno ne protumači.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32363 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

TheRealist wrote: 24/10/2020 17:23

Zašto Opšta Bolnica neće da primi nijednog pacijenta sa covidom (ako je visoko suspektan ne može ni ući, odmah ga s vrata upućuju prema podhrastovima) i čeka da se poseban dio renovira (ne računam na pacijente koji uđu neopaženo). Znaju i oni da ako stave u pola bolnice takve pacijente, da će imati ogromne probleme.

Na kraju ide osoblje, a koje je najbitnije u svemu. Onaj ko preuzme da se brine o tim pacijentima, mora zaustaviti skoro sve ostalo, jer za brigu o tima pacijentima ti treba daleko više osoblja i oni ne mogu ništa drugo raditi osim toga.
Šta to znači u ovom kontekstu gdje će prebaciti 30 pacijenata u Opštu, odnosno šta to znači u njihovoj organizaciji rada (ljudi i prostor)?
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#32364 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzorna_ploca »

Sta, ima ih i na instagramu sto smaraju koronom.. :shock:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8216
Joined: 25/05/2013 23:49

#32365 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

zubi wrote: 24/10/2020 16:45 https://www.klix.ba/vijesti/bih/u-bolni ... /201024029

U bolnicama u Sarajevu 1.000 praznih kreveta, a planovi Vlade za pandemiju - domovi i hale
Najstrasniji dio ovog teksta je zapravo cinjenica da na Podhrastovima ima 92 kreveta a 96 pacijenata. ZNaci, sistem je vec kolabirao a jos nisu dosli na red ovi sto su zarazeni zadnjih par dana. Cekaj samo da prodje jos 10 dana pa da od ove dvije tri hiljade novozarazenih jos 100 treba bolnicku pomoc... Ovo nikako nije dobro!
TheRealist
Posts: 267
Joined: 25/02/2020 19:13

#32366 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

daddy-kool wrote: 24/10/2020 17:33 Šta to znači u ovom kontekstu gdje će prebaciti 30 pacijenata u Opštu, odnosno šta to znači u njihovoj organizaciji rada (ljudi i prostor)?
Neće se niko prebaciti, nego bi tu trebao leći dio pacijenata (ako se konačno odluči da će primati te pacijente - iako ja iskreno i nisam toliko za to da se pacijenti i dolje liječe, ali kod nas je sve politika i to je druga tema).

Da se to uradi, mora se reorganizirati dio posla i vidjeti gdje će ih staviti i kako izolirati od ostalih pacijenata i osoblja (i pacijente i osoblje). S obzirom da određene službe rade manjim kapacitetom, oni će biti uključeni sada više u rad tih pacijenata i ako ostane na tome da svi teški pacijenti idu na KCUS, ne bi trebalo previše uticati na rad OB, pošto im anesteziolozi i intenzivisti (mada mislim da nemaju oni intenzivista specijalista) ne bi trebali biti zauzeti, s obzirom da će dobiti ispomoć u vidu ljekara i medicinskih tehničara.

Ukoliko bi morali aktivirati anesteziologe, onda bi to dovelo do smanjenja obima posla, posto bi OP program morao biti uveliko smanjen, jer oni nemaju nešto velik broj anesteziologa.

S tim da mislim da oni imaju dio gdje im je novi CT aparat (nabavljen kad je ovo sve krenulo) i da su priprali ranije dio bolnice, ali se rasformiralo. Pa dr. Kravić je izjavio da imaju 400 kreveta, koje mogu iskoristiti za covid pacijente (ali ne vidim da to neko spominje i gdje su ti kreveti - da ne bude zabune, ja ne mislim da ima "400 kreveta", ali eto kako lako se mogu stvari izvući iz kontektsta).

A da pojasnim problem sa osobljem. Posto osoblje koje radi sa teškim pacijentima mora nositi posebnu opremu, koja se ne bi trebala nositi više od 4-6h i nakon toga bi se trebalo ići kući i odmarati nekoliko dana, možete misliti koliko vam treba ljudi za takvo nešto. U BiH se tako ne radi, jer nemamo toliko ljudstva i radi se dosta duže, ali opet odmori su duži, nego inače i samim time morate više ljudi izdvojiti. S obzirom da u BiH ima jako veliki manjak kadra, onog momenta kada vi izdvojite solidan broj ljudi, to mora dovesti do obustave posla. Možete vi imati 20 slobodnih hirurga, ali ako nemate anesteziologa, ništa vam to ne znači. Ovo vrijedi i za ljekare i za medicinske tehničare. Na ovo još dodamo koliko se osoblja zarazi, a trenutno je toga sve više i više i mislim da je sve jasno.

KCUS recimo već prima određen broj zaraženih pacijenata mimo podhrastova, pošto odjeli imaju posebne prostorije za takve pacijente, ali je to jako ograničen broj.

Nažalost, mi radi politike nemamo nikoga ko će izaći i objasniti sve ljudima.
Last edited by TheRealist on 24/10/2020 17:53, edited 1 time in total.
el_bake007
Posts: 794
Joined: 16/03/2017 15:26

#32367 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by el_bake007 »

Glavni grad evropke drzave dozivio kolaps sa 100 pacijenata koji zahtjevaju hospitalizaciju.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32369 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

TheRealist wrote: 24/10/2020 17:47
daddy-kool wrote: 24/10/2020 17:33 Šta to znači u ovom kontekstu gdje će prebaciti 30 pacijenata u Opštu, odnosno šta to znači u njihovoj organizaciji rada (ljudi i prostor)?
Neće se niko prebaciti, nego bi tu trebao leći dio pacijenata (ako se konačno odluči da će primati te pacijente - iako ja iskreno i nisam toliko za to da se pacijenti i dolje liječe, ali kod nas je sve politika i to je druga tema).

Da se to uradi, mora se reorganizirati dio posla i vidjeti gdje će ih staviti i kako izolirati od ostalih pacijenata i osoblja (i pacijente i osoblje). S obzirom da određene službe rade manjim kapacitetom, oni će biti uključeni sada više u rad tih pacijenata i ako ostane na tome da svi teški pacijenti idu na KCUS, ne bi trebalo previše uticati na rad OB, pošto im anesteziolozi i intenzivisti (mada mislim da nemaju oni intenzivista specijalista) ne bi trebali biti zauzeti, s obzirom da će dobiti ispomoć u vidu ljekara i medicinskih tehničara.

Ukoliko bi morali aktivirati anesteziologe, onda bi to dovelo do smanjenja obima posla, posto bi OP program morao biti uveliko smanjen, jer oni nemaju nešto velik broj anesteziologa.

A da pojasnim problem sa osobljem. Posto osoblje koje radi sa teškim pacijentima mora nositi posebnu opremu, koja se ne bi trebala nositi više od 4-6h i nakon toga bi se trebalo ići kući i odmarati nekoliko dana, možete misliti koliko vam treba ljudi za takvo nešto. U BiH se tako ne radi, jer nemamo toliko ljudstva i radi se dosta duže, ali opet odmori su duži, nego inače i samim time morate više ljudi izdvojiti. S obzirom da u BiH ima jako veliki manjak kadra, onog momenta kada vi izdvojite solidan broj ljudi, to mora dovesti do obustave posla. Možete vi imati 20 slobodnih hirurga, ali ako nemate anesteziologa, ništa vam to ne znači. Ovo vrijedi i za ljekare i za medicinske tehničare. Na ovo još dodamo koliko se osoblja zarazi, a trenutno je toga sve više i više i mislim da je sve jasno.

KCUS recimo već prima određen broj zaraženih pacijenata mimo podhrastova, pošto odjeli imaju posebne prostorije za takve pacijente, ali je to jako ograničen broj.

Nažalost, mi radi politike nemamo nikoga ko će izaći i objasniti sve ljudima.
:thumbup:

Zna li se u kojem dijelu zgrade i ko će ih liječiti?

Mala digresija: što se tiče nošenja opreme čuo sam neke prilično horor priče o tome kako se to kod nas radi. Mislim da se ljudi predugo vremena provode u toj opremi u prljavom prostoru, procjena je da izlaganje duže od 10-12h nosi priličan rizik od zaraze (jer i najbolja maska propušta dio i tu bi bio red veličine infektivne doze), i zato se ide sa faktorom sigurnosti na upola skraćeno vrijeme. Ali kako se pune kapaciteti to se i više vremena provodi u tom okruženju, što će neminovno povući i da i dio osoblja postane zaraženo.
last mohicans
Posts: 11940
Joined: 09/08/2012 23:19

#32370 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Naravno da nije dobro, bez obzira na svo vješticino prepadanje, situacija jeste ozbiljna ali ne i kritična, za sada. Samo je pitanje, kojim tempom ce prispjevati novi pacijenti, a oporavljati se postojeci koji leze na Podhrastovima. Sigurno da ce ih ovim trendom biti vise za prijem nego otpust. Sva odgovornost je ne petku 13 koji za 7 mjeseci nisu osposobili novi izolatorij da je sefici po mjeri. Sere malo i OB,pa i Ismet, kojeg sam slušao na Face, gdje brani ljekare koji uzimaju bolovanje, veli i oni su ljudi, plaše se, treba da odmore, ko ce liječiti? Pa neka malo preuzmu teret i prime dio pacijenta ili neka ponude svoje osoblje. Svi malo idu u kraj s guzicom, a najlakse srati i pametovati, vako treba. Ovo sa školom kao izolatorijem je nonsen, osobito ako ih ljudi s biroa budu pratili, mislim da iskusna sestra zna više o liječenju bolesnih nego ljekari sa biroa. Pacijenti moraju biti blize OB ili UKC, u slučaju komplikacija da iz Buca Potoka idu na Koševo? Mogu eventualno lab osobosobiti, rentgen, CT? Treba ljude preraspodijeliti, svesti pritisak ravnomjernije. Vlada KS je nemocna i najveci branioci ovakve vlade ne mogu ovakvu nesposobnost aminovati i odbraniti.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32371 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

daddy-kool wrote: 24/10/2020 17:58
TheRealist wrote: 24/10/2020 17:47
daddy-kool wrote: 24/10/2020 17:33 Šta to znači u ovom kontekstu gdje će prebaciti 30 pacijenata u Opštu, odnosno šta to znači u njihovoj organizaciji rada (ljudi i prostor)?
Neće se niko prebaciti, nego bi tu trebao leći dio pacijenata (ako se konačno odluči da će primati te pacijente - iako ja iskreno i nisam toliko za to da se pacijenti i dolje liječe, ali kod nas je sve politika i to je druga tema).

Da se to uradi, mora se reorganizirati dio posla i vidjeti gdje će ih staviti i kako izolirati od ostalih pacijenata i osoblja (i pacijente i osoblje). S obzirom da određene službe rade manjim kapacitetom, oni će biti uključeni sada više u rad tih pacijenata i ako ostane na tome da svi teški pacijenti idu na KCUS, ne bi trebalo previše uticati na rad OB, pošto im anesteziolozi i intenzivisti (mada mislim da nemaju oni intenzivista specijalista) ne bi trebali biti zauzeti, s obzirom da će dobiti ispomoć u vidu ljekara i medicinskih tehničara.

Ukoliko bi morali aktivirati anesteziologe, onda bi to dovelo do smanjenja obima posla, posto bi OP program morao biti uveliko smanjen, jer oni nemaju nešto velik broj anesteziologa.

A da pojasnim problem sa osobljem. Posto osoblje koje radi sa teškim pacijentima mora nositi posebnu opremu, koja se ne bi trebala nositi više od 4-6h i nakon toga bi se trebalo ići kući i odmarati nekoliko dana, možete misliti koliko vam treba ljudi za takvo nešto. U BiH se tako ne radi, jer nemamo toliko ljudstva i radi se dosta duže, ali opet odmori su duži, nego inače i samim time morate više ljudi izdvojiti. S obzirom da u BiH ima jako veliki manjak kadra, onog momenta kada vi izdvojite solidan broj ljudi, to mora dovesti do obustave posla. Možete vi imati 20 slobodnih hirurga, ali ako nemate anesteziologa, ništa vam to ne znači. Ovo vrijedi i za ljekare i za medicinske tehničare. Na ovo još dodamo koliko se osoblja zarazi, a trenutno je toga sve više i više i mislim da je sve jasno.

KCUS recimo već prima određen broj zaraženih pacijenata mimo podhrastova, pošto odjeli imaju posebne prostorije za takve pacijente, ali je to jako ograničen broj.

Nažalost, mi radi politike nemamo nikoga ko će izaći i objasniti sve ljudima.
:thumbup:

Zna li se u kojem dijelu zgrade i ko će ih liječiti?

Mala digresija: što se tiče nošenja opreme čuo sam neke prilično horor priče o tome kako se to kod nas radi. Mislim da se ljudi predugo vremena provode u toj opremi u prljavom prostoru, procjena je da izlaganje duže od 10-12h nosi priličan rizik od zaraze (jer i najbolja maska propušta dio i tu bi bio red veličine infektivne doze), i zato se ide sa faktorom sigurnosti na upola skraćeno vrijeme. Ali kako se pune kapaciteti to se i više vremena provodi u tom okruženju, što će neminovno povući i da i dio osoblja postane zaraženo.
A imamo i ovu informaciju koja, nazalost, ne zvuci dobro
Image
TheRealist
Posts: 267
Joined: 25/02/2020 19:13

#32372 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

daddy-kool wrote: 24/10/2020 17:58 :thumbup:
Zna li se u kojem dijelu zgrade i ko će ih liječiti?
Ovo ne znam stvarno, jer se nikada nisu izjasnili o tome.
Mala digresija: što se tiče nošenja opreme čuo sam neke prilično horor priče o tome kako se to kod nas radi. Mislim da se ljudi predugo vremena provode u toj opremi u prljavom prostoru, procjena je da izlaganje duže od 10-12h nosi priličan rizik od zaraze (jer i najbolja maska propušta dio i tu bi bio red veličine infektivne doze), i zato se ide sa faktorom sigurnosti na upola skraćeno vrijeme. Ali kako se pune kapaciteti to se i više vremena provodi u tom okruženju, što će neminovno povući i da i dio osoblja postane zaraženo.
Što se tiče rada u tim odijelima, kao što rekoh, kod nas se radi duže, nego bi trebalo, iako ne uvijek u jednom navratu, nego u smjenama (ali i to je mimo propisa i povećava rizik za infekciju prilikom skidanja opreme) i kod najtežih pacijenata se stvarno pokušava održati to u nekim standardima. Ali mi smo siromašna zemlja i nažalost neke stvari moramo istrpiti. Što se tiče nošenja maske po bolnici, tu dok ne radite sa pacijentom i ne mora se nositi maska (ako nije neki skup), tako da se tu da prolongirati nošenje maski i za te stvari ih ima stvarno dovoljno (drugo što nekada pojedinci ne žele da daju, jer tvrde da nema, ali to se riješi lako :) ).
TheRealist
Posts: 267
Joined: 25/02/2020 19:13

#32373 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by TheRealist »

last mohicans wrote: 24/10/2020 18:00 ...... malo i OB,pa i Ismet, kojeg sam slušao na Face, gdje brani ljekare koji uzimaju bolovanje, veli i oni su ljudi, plaše se, treba da odmore, ko ce liječiti? Pa neka malo preuzmu teret i prime dio pacijenta ili neka ponude svoje osoblje. Svi malo idu u kraj s guzicom, a najlakse srati i pametovati, vako treba.
Ne malo, već puno, nemoguće da se nema uslova niti za jednog pacijenta, da uvijek imaju razlozi zašto se ne može primiti pacijent, a konstantno se daju izjave šta i kako treba (ne zaboravimo da je 7 mjeseci prošlo od početka svega). Hebiga, ako nikoga ne liječiš i ne želiš da liječiš, onda se ne mora ni komentarisati.
Ovo sa školom kao izolatorijem je nonsen, osobito ako ih ljudi s biroa budu pratili, mislim da iskusna sestra zna više o liječenju bolesnih nego ljekari sa biroa. Pacijenti moraju biti blize OB ili UKC, u slučaju komplikacija da iz Buca Potoka idu na Koševo? Mogu eventualno lab osobosobiti, rentgen, CT? Treba ljude preraspodijeliti, svesti pritisak ravnomjernije.
Kao što rekoh, sama škola nije problem, ali način na koji je urađeno je jako loše. Ovo za osoblje sa biroa se apsolutno slažem, ne znam ko se toga sjetio, osim ako neće imati nekoga iskusnog da nadzire sve (malo više njih). To bi samo zakompliciralo stvari.

Lab se da uštimati, ali ne znam odakle misle donijeti aparaturu, kao i rtg, imaju portabilni rtg aparati, ali ne znam odakle će tehničare izvući, što bi mogao biti povelik problem (te bi se trebao i IMPAX instalirati, da se mogu gledati snimci, te konsultovati kolege iz bolnica). Potreban je i određen monitoring vitalnih funkcija, iako se radi o lakšim pacijentima, trebalo bi par monitora nabaviti srčanog ritma, ali i to se da (ostalo se da ručnom aparaturom pokriti, manometar, pulsoksimetar). CT nema teorije da osposobe (moje mišljenje barem). Poenta, da se većina stvarno organizovati, ali je pitanje hoće li oni to htjeti uraditi i hoće li uopšte mislit o tome.

Što se tiče udaljenosti, to nije problem, pod uslovom da se postavi nizak prag pod kojim se pacijent upućuje u bolnicu).
Vlada KS je nemocna i najveci branioci ovakve vlade ne mogu ovakvu nesposobnost aminovati i odbraniti.
Ja mislim da niko ne zna šta oni tačno rade povodom ovoga. Kad mi koji direktno radimo u tom polju pojma nemamo kakve će odluke donijeti i saznamo iz medija, kao i ostali.
last mohicans
Posts: 11940
Joined: 09/08/2012 23:19

#32374 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

TheRealist wrote: 24/10/2020 18:22
last mohicans wrote: 24/10/2020 18:00 ...... malo i OB,pa i Ismet, kojeg sam slušao na Face, gdje brani ljekare koji uzimaju bolovanje, veli i oni su ljudi, plaše se, treba da odmore, ko ce liječiti? Pa neka malo preuzmu teret i prime dio pacijenta ili neka ponude svoje osoblje. Svi malo idu u kraj s guzicom, a najlakse srati i pametovati, vako treba.
Ne malo, već puno, nemoguće da se nema uslova niti za jednog pacijenta, da uvijek imaju razlozi zašto se ne može primiti pacijent, a konstantno se daju izjave šta i kako treba. Hebiga, ako nikoga ne liječiš i ne želiš da liječiš, onda se ne mora ni komentarisati.
Ovo sa školom kao izolatorijem je nonsen, osobito ako ih ljudi s biroa budu pratili, mislim da iskusna sestra zna više o liječenju bolesnih nego ljekari sa biroa. Pacijenti moraju biti blize OB ili UKC, u slučaju komplikacija da iz Buca Potoka idu na Koševo? Mogu eventualno lab osobosobiti, rentgen, CT? Treba ljude preraspodijeliti, svesti pritisak ravnomjernije.
Kao što rekoh, sama škola nije problem, ali način na koji je urađeno je jako loše. Ovo za osoblje sa biroa se apsolutno slažem, ne znam ko se toga sjetio, osim ako neće imati nekoga iskusnog da nadzire sve (malo više njih). To bi samo zakompliciralo stvari.

Lab se da uštimati, ali ne znam odakle misle donijeti aparaturu, kao i rtg, imaju portabilni rtg aparati, ali ne znam odakle će tehničare izvući, što bi mogao biti povelik problem (te bi se trebao i IMPAX instalirati, da se mogu gledati snimci, te konsultovati kolege iz bolnica). Potreban je i određen monitoring vitalnih funkcija, iako se radi o lakšim pacijentima, trebalo bi par monitora nabaviti srčanog ritma, ali i to se da (ostalo se da ručnom aparaturom pokriti, manometar, pulsoksimetar). CT nema teorije da osposobe (moje mišljenje barem). Poenta, da se većina stvarno organizovati, ali je pitanje hoće li oni to htjeti uraditi i hoće li uopšte mislit o tome.

Što se tiče udaljenosti, to nije problem, pod uslovom da se postavi nizak prag pod kojim se pacijent upućuje u bolnicu).
Vlada KS je nemocna i najveci branioci ovakve vlade ne mogu ovakvu nesposobnost aminovati i odbraniti.
Ja mislim da niko ne zna šta oni tačno rade povodom ovoga. Kad mi koji direktno radimo u tom polju pojma nemamo kakve će odluke donijeti i saznamo iz medija, kao i ostali.
Slazem se,pogotovo za OB i Ismeta. Zloupotrebljava situaciju za prepucavanje s njom na licnom nivou, a malo toga su ponudili, uradili po pitanju COVID oboljelih. Faktički, ništa nisu uradili, a stalno se potencira sta bi trebalo i kako bi trebalo. Čak se tim gostovanjima po TVu predstavljaju kao neki spasioci i Mesije zdravstva. A to uopce nije tako, čak im je i javnost naklonjena. Svima je jasno ko je vjestica, ali treba biti nekad realan i predstaviti činjenice kakve jesu.
biglebovski
Posts: 3160
Joined: 02/11/2005 16:43

#32375 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 24/10/2020 18:05
daddy-kool wrote: 24/10/2020 17:58
TheRealist wrote: 24/10/2020 17:47

Neće se niko prebaciti, nego bi tu trebao leći dio pacijenata (ako se konačno odluči da će primati te pacijente - iako ja iskreno i nisam toliko za to da se pacijenti i dolje liječe, ali kod nas je sve politika i to je druga tema).

Da se to uradi, mora se reorganizirati dio posla i vidjeti gdje će ih staviti i kako izolirati od ostalih pacijenata i osoblja (i pacijente i osoblje). S obzirom da određene službe rade manjim kapacitetom, oni će biti uključeni sada više u rad tih pacijenata i ako ostane na tome da svi teški pacijenti idu na KCUS, ne bi trebalo previše uticati na rad OB, pošto im anesteziolozi i intenzivisti (mada mislim da nemaju oni intenzivista specijalista) ne bi trebali biti zauzeti, s obzirom da će dobiti ispomoć u vidu ljekara i medicinskih tehničara.

Ukoliko bi morali aktivirati anesteziologe, onda bi to dovelo do smanjenja obima posla, posto bi OP program morao biti uveliko smanjen, jer oni nemaju nešto velik broj anesteziologa.

A da pojasnim problem sa osobljem. Posto osoblje koje radi sa teškim pacijentima mora nositi posebnu opremu, koja se ne bi trebala nositi više od 4-6h i nakon toga bi se trebalo ići kući i odmarati nekoliko dana, možete misliti koliko vam treba ljudi za takvo nešto. U BiH se tako ne radi, jer nemamo toliko ljudstva i radi se dosta duže, ali opet odmori su duži, nego inače i samim time morate više ljudi izdvojiti. S obzirom da u BiH ima jako veliki manjak kadra, onog momenta kada vi izdvojite solidan broj ljudi, to mora dovesti do obustave posla. Možete vi imati 20 slobodnih hirurga, ali ako nemate anesteziologa, ništa vam to ne znači. Ovo vrijedi i za ljekare i za medicinske tehničare. Na ovo još dodamo koliko se osoblja zarazi, a trenutno je toga sve više i više i mislim da je sve jasno.

KCUS recimo već prima određen broj zaraženih pacijenata mimo podhrastova, pošto odjeli imaju posebne prostorije za takve pacijente, ali je to jako ograničen broj.

Nažalost, mi radi politike nemamo nikoga ko će izaći i objasniti sve ljudima.
:thumbup:

Zna li se u kojem dijelu zgrade i ko će ih liječiti?

Mala digresija: što se tiče nošenja opreme čuo sam neke prilično horor priče o tome kako se to kod nas radi. Mislim da se ljudi predugo vremena provode u toj opremi u prljavom prostoru, procjena je da izlaganje duže od 10-12h nosi priličan rizik od zaraze (jer i najbolja maska propušta dio i tu bi bio red veličine infektivne doze), i zato se ide sa faktorom sigurnosti na upola skraćeno vrijeme. Ali kako se pune kapaciteti to se i više vremena provodi u tom okruženju, što će neminovno povući i da i dio osoblja postane zaraženo.
A imamo i ovu informaciju koja, nazalost, ne zvuci dobro
Image
A imamo i informaciju iz Njemačke gdje pozitivni asimptomatični medicinski radnici izgleda najnormalnije rade i obavljaju zadatke.
Locked