Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#32301 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

BadBoy wrote: 24/10/2020 13:12
laik1981 wrote: 24/10/2020 13:08
BadBoy wrote: 24/10/2020 12:28

Može oboje biti tačno u isto vrijeme. Kod tebe uvijek mora biti ili crno ili bijelo ili-ili. Ako je vlast nesposobna, narod nije kriv i obratno. Wtf, to dvoje je u neraskidivoj vezi.
Kako je povezana neodgovornost gradjana sa cinjenicom da se za 7 mjeseci nije povecao kapacitet covid bolnice? Kako je povezana neodgovornost gradjana sa cinjenicom da se ni za 7 mjeseci sistem nije pripremio da odgovori u kriznoj situaciji i da i dan danas imaju identicne probleme koje su imali i u periodu kada su nas zakljucavali da bi oni dobili na vremenu da se pripreme? Ti volis izjednacavati. Meni to ponekad izgleda kao izjednacavanje zrtve i zlocinca koje neke politicke struje rade.. Nenosenje maski i ostala halabuka koju prosipate nema nikakve veze sa tih 100 kreveta zbog kojih ona kurva vristi svako malo i razvlaci nam pamet.. Rastovi zarazenih i bolesnih su ocekivani sa dolaskom jeseni. Nije to nikakva topla voda. Rastu i u vecem obimu i sirom civilizovane i odgovorne evrope tako da ti ne ide u prilog ni tvoj stav da smo mi neodgovornu divljaci za razliku od tih evropljana na koje si balio. Sistem se pripremio do te mjere da po nekoliko dana cekas testiranje, plus jos nekoliko rezultate, gube uzorke, daju duple nalaze, kasne sa ukljucivanjem terapija i da imaju isto kreveta koliko su imali i u martu. Kako je sve to povezano sa neodgovornim gradjanima koji se ne pridrzavaju mjera? Dobices temperaturu kad tad, kao i svi mi, i tada se zapitaj zasto si ti kriv sto ti se doktori ne javljaju na telefon i sto ne mozes doci na red za pregled.. Krivi sebe sto si se razbolio i udaraj glavom u zid.. I da, ne zaboravi da peres ruke..
Sistem je kurac zbog nas jer nismo 25 godina ništa uradili da ga popravimo.

Debili na vlasti ništa ne rade jer su naučeni da ne moraju ništa raditi.

Mi se ne čuvamo i time i to malo što imamo preopterećavamo.

Šta je tu teško skontati?
Mene ne trpaj u to "nas", a sebe priupitaj zasto nista nisi radio.. 100 kreveta na pola miliona ljudi je opterecen sistem taman da ni jednog pacijenta nemaju. I nisi odgovorio kako je povezano nepostivanje mjera neodgovornih gradjana sa cinjenicom da je 7 mjeseci nakon pocetka pandemije na raspolaganju 100 kreveta na pola milona ljudi. Kako? A imali su sve podatke i znali da ce sa dolaskom jeseni brojevi rasti. Kakve veze ima moja ili tvoja maska sa maksimalnim kapacitetom covid bolnice? Hej, jedan krevet na skoro 5000 ljudi i logika ti jedino govori da su neodgovorni gradjani krivi za to. I jesmo neodgovorni zato sto vjerujemo u razne bajke, a ne izadjemo na ulicu i pregazimo ih jednom za sva vremena. Dopustili smo i dopustamo da oni nas prepadaju i drze u strahu umjesto da je situacija obrnuta. Vjeciti strahovi od raznoraznih nevidljivih neprijatelja koji nam ne dopustaju da vidimo realnost..
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#32302 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by elcaliente »

neko_sa_strane wrote: 24/10/2020 13:26
GAU8 wrote: 24/10/2020 13:24 Da li se sada prepušta na savjest svim inficiranim da se drže izolacije i da prijave kontakte itd?

Rade li se provjere, ili smo digli ruke u zrak....
Prepušta se na savjest.
Svako je za sebe odgovoran i tako je najbolje, pogotovo i BiH gdje jedna polovina ne vjeruje u coronu a druga polovina je protiv svakih mjera.
Ovako nema niko nista pravo drzavi da prigovori.
Trazili ste, eto vam ga.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#32303 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neko_sa_strane »

elcaliente wrote: 24/10/2020 13:44
neko_sa_strane wrote: 24/10/2020 13:26
GAU8 wrote: 24/10/2020 13:24 Da li se sada prepušta na savjest svim inficiranim da se drže izolacije i da prijave kontakte itd?

Rade li se provjere, ili smo digli ruke u zrak....
Prepušta se na savjest.
Svako je za sebe odgovoran i tako je najbolje, pogotovo i BiH gdje jedna polovina ne vjeruje u coronu a druga polovina je protiv svakih mjera.
Ovako nema niko nista pravo drzavi da prigovori.
Trazili ste, eto vam ga.
Dvoje kolega se zarazilo početkom prošle sedmice i nas nekoliko samo su poslali kući na sedam dana. Sva sreća zaraženi su prošli sa blažom kliničkom slikom. Čuo sam se sa kolegama i nema niko simptome. Naprotiv odlično se osjecam. Da sam se zarazio vjerujem da bih ispoljio simptome.
Ja očekujem drastično povećanje broja zaraženih nakon izbora jer ne vjerujem da će se poštovati epidemiološke mjere na biračkim mjestima.
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#32304 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

GAU8 wrote: 24/10/2020 12:06
laik1981 wrote: 24/10/2020 10:45
hladan.preminger wrote: 24/10/2020 10:34

Sve je više ni više takvih slučajeva, što ide u prilog tome da pcr test nije adekvatna metoda testiranja.
PCR testiranje je kod nas veliki problem.. Testovi koji ne dokazuju nista, jer danas mozes biti negativan, a sutra pozitivan. Testiranja cekas po nekoliko dana, a onda jos nekoliko cekas rezultate. I kada ga docekas rezultat moze biti lazan. Dok ga docekas izgubis vrijeme koji ti je mozda bilo kljucno za laksi i brzi oporavak. Ali ocigledno je da su im brojevi pozitivnih jako bitni iako u nasem slucaju nista ne znace.. Vidimo da ima i masu proceduralnih gresaka gdje gube uzorke, gdje izbacuju oprecne rezultate.. Umjesto da dijagnoze rade uobicajenim metodama i da lijece simptomatski oni pustaju da se ljudi zapustaju i da u mnogim slucajevima dolaze u bolnice kada je vec kasno..

Procedure i standardi, kao i restrikcije u zdravstvenom sistemu koje su vezane za covid su puno veca opasnost i prave puno vise stete nasem zdravlju od samog virusa.. Od pocetka su mnogi upozoravali na te cinjenice, ali masa je odlucila da to ignorise i da pod strahom upraznjavaju kozmeticke mjere koje nikakve veze nemaju sa stvarnim problemom..
Problem je što su pcr testovi skupi i komplikovani. Za naše uslove to znači da su testni kapaciteti ograničeni. Problem je nepostojanje brzog praktičnog a dovoljno pouzdanog testa. Da imamo to, sve bi ovo drugačije izgledalo.
Da je babi mudo... U ovoj nasoj konkretnoj situaciji zbog testiranja i procedura se gubi vrijeme koje je u nekim slucajevima dragocjeno i presudno za uspjesno lijecenje.. Ljudi po forumima traze da im neko ocita nalaze rtg-a, testova i sl. Hajavni po ambulantama se ne javljaju. I sam si rekao da cak i gube uzorke.. Totalni javasluk koji je opasniji is mrtonosniji od bilo kojeg virusa. Ljekari u Austriji se ibretili onom bratu nastradalih u Bugojnu. Mislili da halucinira dok im je prepricavao svoja iskustva.. Sistem je veca i smrtonosnija opasnost, al hajmo se mi baviti kozmetikom..
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#32305 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

neko_sa_strane wrote: 24/10/2020 13:51
elcaliente wrote: 24/10/2020 13:44
neko_sa_strane wrote: 24/10/2020 13:26

Prepušta se na savjest.
Svako je za sebe odgovoran i tako je najbolje, pogotovo i BiH gdje jedna polovina ne vjeruje u coronu a druga polovina je protiv svakih mjera.
Ovako nema niko nista pravo drzavi da prigovori.
Trazili ste, eto vam ga.
Dvoje kolega se zarazilo početkom prošle sedmice i nas nekoliko samo su poslali kući na sedam dana. Sva sreća zaraženi su prošli sa blažom kliničkom slikom. Čuo sam se sa kolegama i nema niko simptome. Naprotiv odlično se osjecam. Da sam se zarazio vjerujem da bih ispoljio simptome.
Ja očekujem drastično povećanje broja zaraženih nakon izbora jer ne vjerujem da će se poštovati epidemiološke mjere na biračkim mjestima.
Ti si optimista. Ja mislim da ce izbori biti hladno odgodjeni. Prema trenutnim mjerama u Sarajevu ih nije moguce ni odrzati zbog ogranicenja broja ljudi u zatvorenim i na otvorenim mjestima.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#32306 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

Mile najavio zatvaranje škola. A trube da u školama nema prenosa.

https://6yka.com/novosti/dodik-najvjero ... riti-skole
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#32307 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

laik1981 wrote: 24/10/2020 13:54 Sistem je veca i smrtonosnija opasnost, al hajmo se mi baviti kozmetikom..
Sistemom se bavimo svake dvije godine, na izborima.

Ovo je nas sistem, sami smo ga izabrali. Mora da je dobar dok ga ne mijenjamo...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#32308 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

banjaluka078 wrote: 24/10/2020 13:57 Mile najavio zatvaranje škola. A trube da u školama nema prenosa.

https://6yka.com/novosti/dodik-najvjero ... riti-skole
Znalo se da će biti prenosa u školama, išlo se na rizik. Nisu očekivali ovakav porast brojeva.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#32309 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neko_sa_strane »

laik1981 wrote: 24/10/2020 13:56
neko_sa_strane wrote: 24/10/2020 13:51
elcaliente wrote: 24/10/2020 13:44

Svako je za sebe odgovoran i tako je najbolje, pogotovo i BiH gdje jedna polovina ne vjeruje u coronu a druga polovina je protiv svakih mjera.
Ovako nema niko nista pravo drzavi da prigovori.
Trazili ste, eto vam ga.
Dvoje kolega se zarazilo početkom prošle sedmice i nas nekoliko samo su poslali kući na sedam dana. Sva sreća zaraženi su prošli sa blažom kliničkom slikom. Čuo sam se sa kolegama i nema niko simptome. Naprotiv odlično se osjecam. Da sam se zarazio vjerujem da bih ispoljio simptome.
Ja očekujem drastično povećanje broja zaraženih nakon izbora jer ne vjerujem da će se poštovati epidemiološke mjere na biračkim mjestima.
Ti si optimista. Ja mislim da ce izbori biti hladno odgodjeni. Prema trenutnim mjerama u Sarajevu ih nije moguce ni odrzati zbog ogranicenja broja ljudi u zatvorenim i na otvorenim mjestima.
Ja mislim da se sada objavljuje stvarno stanje upravo sa ciljem odgađanja izbora ali opet čitam da je gotovo sigurno održavanje lokalnih izbora u Mostaru. Ja svakako nisam imao namjeru izaći upravo zbog pandemije jer sam se prije dvije godine sudarao s ljudima na biračkom mjestu. Gužva je bila nevjerovatna tada oko 11 sati.
Last edited by neko_sa_strane on 24/10/2020 14:02, edited 2 times in total.
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#32310 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

zubi wrote: 24/10/2020 13:57
laik1981 wrote: 24/10/2020 13:54 Sistem je veca i smrtonosnija opasnost, al hajmo se mi baviti kozmetikom..
Sistemom se bavimo svake dvije godine, na izborima.

Ovo je nas sistem, samo smo ga izabrali. Mora da je dobar dok ga ne mijenjamo...
Nadglasaju me rahmetli nana i dedo na izborima.. Ti samo mislis da se bavis sistemom.. Izbori se moraju i trebaju ispostovati, ali u nasem slucaju sve su prilike da nisu dovoljni za promjene.. Mozda u nekoj mjeri.. Za radikalnu promjenu koja je nama potrebna su potrebna i radikalna djelovanja..
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#32311 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

daddy-kool wrote: 24/10/2020 14:00
banjaluka078 wrote: 24/10/2020 13:57 Mile najavio zatvaranje škola. A trube da u školama nema prenosa.

https://6yka.com/novosti/dodik-najvjero ... riti-skole
Znalo se da će biti prenosa u školama, išlo se na rizik. Nisu očekivali ovakav porast brojeva.
Sta su ocekivali..da djeca postuju mjere 100% ? :lol:
Pa ne postuju im roditelji, kako od njih ocekivati :D
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31490
Joined: 16/04/2011 18:46

#32312 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

laik1981 wrote: 24/10/2020 14:01
zubi wrote: 24/10/2020 13:57
laik1981 wrote: 24/10/2020 13:54 Sistem je veca i smrtonosnija opasnost, al hajmo se mi baviti kozmetikom..
Sistemom se bavimo svake dvije godine, na izborima.

Ovo je nas sistem, samo smo ga izabrali. Mora da je dobar dok ga ne mijenjamo...
Nadglasaju me rahmetli nana i dedo na izborima.. Ti samo mislis da se bavis sistemom.. Izbori se moraju i trebaju ispostovati, ali u nasem slucaju sve su prilike da nisu dovoljni za promjene.. Mozda u nekoj mjeri.. Za radikalnu promjenu koja je nama potrebna su potrebna i radikalna djelovanja..
Ovdje jedino jos jedan rat. Ne daj Boze
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#32313 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

neko_sa_strane wrote: 24/10/2020 14:01 Ja svakako nisam imao namjeru izaći upravo zbog pandemije jer sam se prije dvije godine sudarao s ljudima na biračkom mjestu. Gužva je bila nevjerovatna tada oko 11 sati.
Bezveze ti je to, odes tik pred zatvaranje birackog mjesta... ili se nacrtas ujutro prvi.
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#32314 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

neko_sa_strane wrote: 24/10/2020 14:01
laik1981 wrote: 24/10/2020 13:56
neko_sa_strane wrote: 24/10/2020 13:51

Dvoje kolega se zarazilo početkom prošle sedmice i nas nekoliko samo su poslali kući na sedam dana. Sva sreća zaraženi su prošli sa blažom kliničkom slikom. Čuo sam se sa kolegama i nema niko simptome. Naprotiv odlično se osjecam. Da sam se zarazio vjerujem da bih ispoljio simptome.
Ja očekujem drastično povećanje broja zaraženih nakon izbora jer ne vjerujem da će se poštovati epidemiološke mjere na biračkim mjestima.
Ti si optimista. Ja mislim da ce izbori biti hladno odgodjeni. Prema trenutnim mjerama u Sarajevu ih nije moguce ni odrzati zbog ogranicenja broja ljudi u zatvorenim i na otvorenim mjestima.
Ja mislim da se sada objavljuje stvarno stanje upravo sa ciljem odgađanja izbora ali opet čitam da je gotovo sigurno odrzavanje lokalnih izbora u Mostaru. Ja svakako nisam imao namjeru izaći upravo zbog pandemije jer sam se prije dvije godine sudarao s ljudima na biračkom mjestu. Gužva je bila nevjerovatna tada oko 11 sati.
Masa ljudi nece izaci jec ce glumiti "odgovorne" i izbjegavati rizik da se zaraze. Mostarski izbori su na neki nacin odvojeni. Mjere u Sarajevu trenutno ne idu na ruku odrzavanju izbora, bar kada je Sa u pitanju..
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#32315 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neko_sa_strane »

laik1981 wrote: 24/10/2020 14:01
zubi wrote: 24/10/2020 13:57
laik1981 wrote: 24/10/2020 13:54 Sistem je veca i smrtonosnija opasnost, al hajmo se mi baviti kozmetikom..
Sistemom se bavimo svake dvije godine, na izborima.

Ovo je nas sistem, samo smo ga izabrali. Mora da je dobar dok ga ne mijenjamo...
Nadglasaju me rahmetli nana i dedo na izborima.. Ti samo mislis da se bavis sistemom.. Izbori se moraju i trebaju ispostovati, ali u nasem slucaju sve su prilike da nisu dovoljni za promjene.. Mozda u nekoj mjeri.. Za radikalnu promjenu koja je nama potrebna su potrebna i radikalna djelovanja..
Da se isključivo izborima kod nas mogu napraviti drastične promjene bili bi zabranjeni.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32316 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Po cijenu da se svi zarazimo treba izaci na izbore. E kad ja to kazem mozete misliti dokle je doslo :mrgreen:
Svi novu n95 masku i hrabro :mrgreen:
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#32317 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

skafiskafsnjak wrote: 24/10/2020 14:02
laik1981 wrote: 24/10/2020 14:01
zubi wrote: 24/10/2020 13:57

Sistemom se bavimo svake dvije godine, na izborima.

Ovo je nas sistem, samo smo ga izabrali. Mora da je dobar dok ga ne mijenjamo...
Nadglasaju me rahmetli nana i dedo na izborima.. Ti samo mislis da se bavis sistemom.. Izbori se moraju i trebaju ispostovati, ali u nasem slucaju sve su prilike da nisu dovoljni za promjene.. Mozda u nekoj mjeri.. Za radikalnu promjenu koja je nama potrebna su potrebna i radikalna djelovanja..
Ovdje jedino jos jedan rat. Ne daj Boze
Rat je nerealna i nemoguca krajnost koja se ne moze desiti bez aminovanja zapada. Za pocetak masovni protesti uz opciju malo zesceg neoruzanog sukoba.. Druge nema jer ce nas budzetlije uz pomoc nasih rahmetlija uvijek nadglasati..
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#32318 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 24/10/2020 13:54
GAU8 wrote: 24/10/2020 12:06
laik1981 wrote: 24/10/2020 10:45
PCR testiranje je kod nas veliki problem.. Testovi koji ne dokazuju nista, jer danas mozes biti negativan, a sutra pozitivan. Testiranja cekas po nekoliko dana, a onda jos nekoliko cekas rezultate. I kada ga docekas rezultat moze biti lazan. Dok ga docekas izgubis vrijeme koji ti je mozda bilo kljucno za laksi i brzi oporavak. Ali ocigledno je da su im brojevi pozitivnih jako bitni iako u nasem slucaju nista ne znace.. Vidimo da ima i masu proceduralnih gresaka gdje gube uzorke, gdje izbacuju oprecne rezultate.. Umjesto da dijagnoze rade uobicajenim metodama i da lijece simptomatski oni pustaju da se ljudi zapustaju i da u mnogim slucajevima dolaze u bolnice kada je vec kasno..

Procedure i standardi, kao i restrikcije u zdravstvenom sistemu koje su vezane za covid su puno veca opasnost i prave puno vise stete nasem zdravlju od samog virusa.. Od pocetka su mnogi upozoravali na te cinjenice, ali masa je odlucila da to ignorise i da pod strahom upraznjavaju kozmeticke mjere koje nikakve veze nemaju sa stvarnim problemom..
Problem je što su pcr testovi skupi i komplikovani. Za naše uslove to znači da su testni kapaciteti ograničeni. Problem je nepostojanje brzog praktičnog a dovoljno pouzdanog testa. Da imamo to, sve bi ovo drugačije izgledalo.
Da je babi mudo... U ovoj nasoj konkretnoj situaciji zbog testiranja i procedura se gubi vrijeme koje je u nekim slucajevima dragocjeno i presudno za uspjesno lijecenje.. Ljudi po forumima traze da im neko ocita nalaze rtg-a, testova i sl. Hajavni po ambulantama se ne javljaju. I sam si rekao da cak i gube uzorke.. Totalni javasluk koji je opasniji is mrtonosniji od bilo kojeg virusa. Ljekari u Austriji se ibretili onom bratu nastradalih u Bugojnu. Mislili da halucinira dok im je prepricavao svoja iskustva.. Sistem je veca i smrtonosnija opasnost, al hajmo se mi baviti kozmetikom..
Ja sam svjestan propadanja sistema jer se sjećam sasvim dobro kako je sve izgledalo prije nekih 20 godina i čitav razvoj tj. propadanje iz godine u godinu poslije toga. Do stadija da moraš donijeti Analgin u bolnicu jer NEMAJU. :shock:
User avatar
Ironmen
Posts: 5972
Joined: 29/07/2015 17:36

#32319 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen »

GAU8 wrote: 24/10/2020 13:24 Da li se sada prepušta na savjest svim inficiranim da se drže izolacije i da prijave kontakte itd?

Rade li se provjere, ili smo digli ruke u zrak....
Provjere su se djelimicno radile u martu i aprilu, kasnije je sve pusteno niz vodu, a i nemamo kapaciteta za bilo kakve provjere sada kada imamo 10k+ aktivnih slucajeva ko ce nadgledati tolike ljude u izolaciji, moj poznanik zarazen korona virusom nema neke simptome objavljuje slike na fb radna subota sa kolegama sijece sumu a evo sada idu slike rostilja i tuzlanske pive... :thumbup:
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#32320 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

GAU8 wrote: 24/10/2020 14:08
laik1981 wrote: 24/10/2020 13:54
GAU8 wrote: 24/10/2020 12:06

Problem je što su pcr testovi skupi i komplikovani. Za naše uslove to znači da su testni kapaciteti ograničeni. Problem je nepostojanje brzog praktičnog a dovoljno pouzdanog testa. Da imamo to, sve bi ovo drugačije izgledalo.
Da je babi mudo... U ovoj nasoj konkretnoj situaciji zbog testiranja i procedura se gubi vrijeme koje je u nekim slucajevima dragocjeno i presudno za uspjesno lijecenje.. Ljudi po forumima traze da im neko ocita nalaze rtg-a, testova i sl. Hajavni po ambulantama se ne javljaju. I sam si rekao da cak i gube uzorke.. Totalni javasluk koji je opasniji is mrtonosniji od bilo kojeg virusa. Ljekari u Austriji se ibretili onom bratu nastradalih u Bugojnu. Mislili da halucinira dok im je prepricavao svoja iskustva.. Sistem je veca i smrtonosnija opasnost, al hajmo se mi baviti kozmetikom..
Ja sam svjestan propadanja sistema jer se sjećam sasvim dobro kako je sve izgledalo prije nekih 20 godina i čitav razvoj tj. propadanje iz godine u godinu poslije toga. Do stadija da moraš donijeti Analgin u bolnicu jer NEMAJU. :shock:
Svjesni smo mi, manje vise, svi, samo sto biramo da ignorisemo glavne prioritete..
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#32321 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

https://www.klix.ba/vijesti/na-kcus-u-v ... /201024046

Na KCUS-u više nema mjesta za zaražene, pacijenti će ići u Opću bolnicu i izolatorij u Buća Potoku

Trenutno je na Podhrastovima 96 pacijenata, znači već su četiri osobe u hodnicima.
Last edited by zubi on 24/10/2020 14:34, edited 1 time in total.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#32322 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 24/10/2020 14:15
GAU8 wrote: 24/10/2020 14:08
laik1981 wrote: 24/10/2020 13:54
Da je babi mudo... U ovoj nasoj konkretnoj situaciji zbog testiranja i procedura se gubi vrijeme koje je u nekim slucajevima dragocjeno i presudno za uspjesno lijecenje.. Ljudi po forumima traze da im neko ocita nalaze rtg-a, testova i sl. Hajavni po ambulantama se ne javljaju. I sam si rekao da cak i gube uzorke.. Totalni javasluk koji je opasniji is mrtonosniji od bilo kojeg virusa. Ljekari u Austriji se ibretili onom bratu nastradalih u Bugojnu. Mislili da halucinira dok im je prepricavao svoja iskustva.. Sistem je veca i smrtonosnija opasnost, al hajmo se mi baviti kozmetikom..
Ja sam svjestan propadanja sistema jer se sjećam sasvim dobro kako je sve izgledalo prije nekih 20 godina i čitav razvoj tj. propadanje iz godine u godinu poslije toga. Do stadija da moraš donijeti Analgin u bolnicu jer NEMAJU. :shock:
Svjesni smo mi, manje vise, svi, samo sto biramo da ignorisemo glavne prioritete..
Mislim da je ona savjesna kritična masa odustala.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#32323 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by geralt »

Mogy87 wrote: 24/10/2020 14:06 Po cijenu da se svi zarazimo treba izaci na izbore. E kad ja to kazem mozete misliti dokle je doslo :mrgreen:
Svi novu n95 masku i hrabro :mrgreen:
:thumbup: :bih:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#32324 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by hadzinicasa »

Da ovdje pitam, citam ovo s kapacitetima na Podhrastovima... sta bi s onim naslikavanjem u novom izolatoriju na Gradj. fakultetu?
User avatar
Ironmen
Posts: 5972
Joined: 29/07/2015 17:36

#32325 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ironmen »

hadzinicasa wrote: 24/10/2020 14:39 Da ovdje pitam, citam ovo s kapacitetima na Podhrastovima... sta bi s onim naslikavanjem u novom izolatoriju na Gradj. fakultetu?
Oprane pare neko se dobro ugradio, sada idemo oprati Buca Potok :thumbup:
Locked