Nagorno Karabah

Post Reply
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#9726 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

Vitezanin wrote: 23/10/2020 19:27
Comanche wrote: 23/10/2020 19:15
Vitezanin wrote: 23/10/2020 18:23

Hajdemo ipak redom, autonomija im je ukinuta prije svih tih dešavanja koje si nabrojao. Niti su Armenci isključivo rugobe u ovom sukobu niti su Azeri cvjećke jer i potezi koje je vukao Baku su doprinijeli radikalizaciji armenskih zahtjeva.
Pa dobro izgubili su autonomiju, Jel to znači odma trebaš poubijat i protjerati sve ostale. Tad im nije palo napamet da pregovaraju, traže političko rješenje nego odma ko naši susjedi barikade, revolucija, ubijanje.
Bez obzira na veoma jake argumente Azera i međunarodno pravo koje jeste na njihovoj strani, ovdje se mora razumjeti pozicija Armenaca. Prvo,1989. , dakle 2 godine prije nego im je ukinuta autonomija (izgubiti autonomiju i ukinuti autonomiju nije isto i značaj tog događaja za ono što je uslijedilo ne treba potcjenjivati) doživjeli su katastrofu u predgrađima Bakua i to je bio put bez povratka. I nakon toga svaki oblik potencijalnog dogovora je propao nakon čega Armenci postajj agresivniji u svojim zahtjevima i spremaju se za rat. Pritom Azeri još ukidaju autonomiju i prvu stvar koju rade jeste mijenjanje armenskih naziva u Karabahu u azerske. A Armenci većina. Dakle, povjerenje izgubljeno.

Sranja koja su onda Armenci napravili Azerima, ma možemo o njima danima. Želim reći da Azeri nisu bili nimalo fleksibilniji i spremniji na dogovor u odnosu na Armence u tim prvim godinama krize.
12 июля 1988 года облсовет Нагорного Карабаха заявил о выходе из состава Азербайджана. В ответ 18 июля президиум ВС СССР принял постановление, в котором говорилось о невозможности передачи НКАО Армении.

С сентября 1988 года между армянами и азербайджанцами начались вооруженные столкновения, перешедшие в затяжной конфликт. В январе 1989 года по решению президиума ВС СССР в НКАО было введено прямое управление со стороны союзного руководства. 1 декабря 1989 года советы Армянской ССР и НКАО приняли постановление о "воссоединении" республики и области. Однако в январе 1990 года президиум Верховного Совета СССР признал его неконституционным.

В начале 1990 года на армяно-азербайджанской границе начались бои с применением артиллерии. 15 января 1990 года союзные власти ввели в НКАО и прилегающих районах чрезвычайное положение. В апреле - мае 1991 года внутренние войска МВД СССР и части Советской армии провели в регионе операцию "Кольцо" с целью разоружения "армянских незаконных вооруженных формирований".
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9727 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »



Armenski Smerch u Azerskoj avliji...ovi su imali srece.
User avatar
sinuhe
Posts: 11479
Joined: 03/06/2011 11:33

#9728 Re: Nagorno Karabah

Post by sinuhe »

SanskiBiser wrote: 23/10/2020 19:37
rajv0sa wrote: 23/10/2020 19:36 Lol

Armenian Votes matter ;-)
Jos je Zbigniew Brzezinski rekao da je armenska dijaspora treci najjaci etnicki lobi u SAD poslije Jevreja i Kubanaca ali je rekao i da su ti etnicki lobiji vazni samo ako se podudaraju sa americkim interesima :D Ni Trump ne zna sta da im kaze.
Zacudjujuca je tisina u medijima oko ovog sukoba ili ipak nije.
Last edited by sinuhe on 23/10/2020 19:47, edited 1 time in total.
User avatar
parappa
Posts: 3302
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#9729 Re: Nagorno Karabah

Post by parappa »

ma ameri zauzeti izborima i covidom... moze rusija da napadne kanadu ne bi izvjestavali o tome
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#9730 Re: Nagorno Karabah

Post by P.Starck »

Vitezanin wrote: 23/10/2020 19:27 Prvo,1989. , dakle 2 godine prije nego im je ukinuta autonomija (izgubiti autonomiju i ukinuti autonomiju nije isto i značaj tog događaja za ono što je uslijedilo ne treba potcjenjivati) doživjeli su katastrofu u predgrađima Bakua i to je bio put bez povratka. I nakon toga svaki oblik potencijalnog dogovora je propao nakon čega Armenci postajj agresivniji u svojim zahtjevima i spremaju se za rat. Pritom Azeri još ukidaju autonomiju i prvu stvar koju rade jeste mijenjanje armenskih naziva u Karabahu u azerske. A Armenci većina. Dakle, povjerenje izgubljeno.

Sranja koja su onda Armenci napravili Azerima, ma možemo o njima danima. Želim reći da Azeri nisu bili nimalo fleksibilniji i spremniji na dogovor u odnosu na Armence u tim prvim godinama krize.
Koja šuplja, godinu prije te tvoje 89-e, parlament AP NG donosi odluku o pripajanju Armeniji, 89-e u Armenskom parlamentu zajednički donose odluku o ujedinjenju, pa će proglasiti nezavisnost dan poslije Azerbejdžana pa će organizovati referendum, pa će tek onda Azeri ukinuti autonomiju. U prazno, jer već 3-4 god. Azeri nemaju nikakve kontrole nad NG.
Azeri su sve do tada pokušavali iznaći rješenje za odmetnutu pokrajinu. Tako da priča ukinuli im Azeri autonomiju pa je Armene to pogodilo da su ih masakrirali poslije je šuplja baš.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9731 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

sinuhe wrote: 23/10/2020 19:44
SanskiBiser wrote: 23/10/2020 19:37
rajv0sa wrote: 23/10/2020 19:36 Lol

Armenian Votes matter ;-)
Jos je Zbigniew Brzezinski rekao da je armenska dijaspora treci najjaci etnicki lobi u SAD poslije Jevreja i Kubanaca ali je rekao i da su ti etnicki lobiji vazni samo ako se podudaraju sa americkim interesima :D Ni Trump ne zna sta da im kaze.
Zacudjujuca je tisina u medijima oko ovog sukoba ili ipak nije.
Ma tišina i nije čudna jer je značaj ovog sukoba za geopolitičke kretnje precijenjen. Ovo ipak jeste veoma lokaliziran sukob koji jeste kompleksan i potencijalno opasan za širu regiju, međutim geopolitički se ništa ne mijenja ako je Karabah pod Azerima ili Armencima. Regija je ekonomski, politički i strateški daleko od ključnih igrača upravo zbog svoje izoliranosti. Sukob je pitanje života ili smrti Armencima (ma čak nije ni za njih, paradoksalno je da bi gubitkom Karabah skinuli brdo problema sa svojih leđa i konačno mogli nešto sa susjedima napraviti), a Azerima zbog okolnih regija Karabaha koje su bili dosta naseljene. Karabah sam po sebi je čitavo ovo vrijeme imao izrazito armenski karakter i prosječnom Azeru je bio tamo negdje. Uostalom, u vrhuncu Karabah je imao svega 40.000 Azera. Ne govorim o susjedim regijama gdje su živjele 300.000 -400.000 Azera, e to je Azerima bitno.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9732 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

P.Starck wrote: 23/10/2020 19:49
Vitezanin wrote: 23/10/2020 19:27 Prvo,1989. , dakle 2 godine prije nego im je ukinuta autonomija (izgubiti autonomiju i ukinuti autonomiju nije isto i značaj tog događaja za ono što je uslijedilo ne treba potcjenjivati) doživjeli su katastrofu u predgrađima Bakua i to je bio put bez povratka. I nakon toga svaki oblik potencijalnog dogovora je propao nakon čega Armenci postajj agresivniji u svojim zahtjevima i spremaju se za rat. Pritom Azeri još ukidaju autonomiju i prvu stvar koju rade jeste mijenjanje armenskih naziva u Karabahu u azerske. A Armenci većina. Dakle, povjerenje izgubljeno.

Sranja koja su onda Armenci napravili Azerima, ma možemo o njima danima. Želim reći da Azeri nisu bili nimalo fleksibilniji i spremniji na dogovor u odnosu na Armence u tim prvim godinama krize.
Koja šuplja, godinu prije te tvoje 89-e, parlament AP NG donosi odluku o pripajanju Armeniji, 89-e u Armenskom parlamentu zajednički donose odluku o ujedinjenju, pa će proglasiti nezavisnost dan poslije Azerbejdžana pa će organizovati referendum, pa će tek onda Azeri ukinuti autonomiju. U prazno, jer već 3-4 god. Azeri nemaju nikakve kontrole nad NG.
Azeri su sve do tada pokušavali iznaći rješenje za odmetnutu pokrajinu. Tako da priča ukinuli im Azeri autonomiju pa je Armene to pogodilo da su ih masakrirali poslije je šuplja baš.
Nije to moja godina, nije to moj sukob, a stvari su daleko kompleksnije od ovog što si napisao, a to je dosta dobro elaborirano, čak i na ovom forumu gdje ljudi biraju azerske odnosno armenske rovove. Ja u tu ekipu ne spadam, a problemi oko Karabaha nisu počeli ni 1989. već mnogo ranije, a odnosi između Azera i Armena nisu jednostrani (ovi dobri, a ovi nisu), ali u tu zavrzlamu neću da ulazim. Ima dovoljno resursa za istražiti.
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#9733 Re: Nagorno Karabah

Post by P.Starck »

Vitezanin wrote: 23/10/2020 19:27 Nije to moja godina, nije to moj sukob, a stvari su daleko kompleksnije od ovog što si napisao, a to je dosta dobro elaborirano, čak i na ovom forumu gdje ljudi biraju azerske odnosno armenske rovove. Ja u tu ekipu ne spadam, a problemi oko Karabaha nisu počeli ni 1989. već mnogo ranije, a odnosi između Azera i Armena nisu jednostrani (ovi dobri, a ovi nisu), ali u tu zavrzlamu neću da ulazim. Ima dovoljno resursa za istražiti.
Sve ok, ali odluka Azera o ukidanju autonomije je došla nakon odcjepljenja NG i u trenutku kada su balvani odavno bili na cestama. Ona nije uzrok već posljedica odcjepljenja NG. Čak i dokaz nemoći Azera da u tom periodu išta urade po pitanju odcjepljenja. Slijedi etničko čišćenje Azera... Odatle i simpatije bosanaca.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#9734 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

Evo,kome nije mrsko s pomocu Google translate,moze prilicno da udje u srz ...pise o istoriji Krabaha
https://tass.ru/info/8979501
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9735 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

P. Starck, ali ne možeš ignorirati drugu stranu, tj. kako su završili Armenci koji su živjeli u Bakuu i ostatku Azerbejdžana van Karabaha. Dakle, imaš jednadžbu s dvije strane i kada staviš na vagu dobiješ skoro isti rezultat prije nego je pravi rat u Karabahu izbio 1992. godine kada su Armenci počinili zločine više nego Azeri i kada su etnički očistili sve što su mogli i vodili se politikom spaljene zemlje. To je sve bilo u ratnim dešavanjima, a prije nego je pravi rat izbio između pristupa Azera i Armenaca ovom problemu nema nikave razlike. Jedni idu maksimalistički i traže otcjepljenje, a drugi idu drugim smjerom maksimalistički i ukinu i autonomiju. Jedni teroriziraju azerska sela i gradova na jugu Armenije, a drugi Armence iz okoline Bakua vucaraju po ulicama i pale po stanovima. Oboje je išlo paralelno i trajalo do 1992. kada izbija pravi rat. Tek od tog trenutka smo vidjeli tu armensku stranu o kojoj se piše ovdje i to je jasno k'o dan.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#9736 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

P.Starck wrote: 23/10/2020 20:10
Vitezanin wrote: 23/10/2020 19:27 Nije to moja godina, nije to moj sukob, a stvari su daleko kompleksnije od ovog što si napisao, a to je dosta dobro elaborirano, čak i na ovom forumu gdje ljudi biraju azerske odnosno armenske rovove. Ja u tu ekipu ne spadam, a problemi oko Karabaha nisu počeli ni 1989. već mnogo ranije, a odnosi između Azera i Armena nisu jednostrani (ovi dobri, a ovi nisu), ali u tu zavrzlamu neću da ulazim. Ima dovoljno resursa za istražiti.
Sve ok, ali odluka Azera o ukidanju autonomije je došla nakon odcjepljenja NG i u trenutku kada su balvani odavno bili na cestama. Ona nije uzrok već posljedica odcjepljenja NG. Čak i dokaz nemoći Azera da u tom periodu išta urade po pitanju odcjepljenja. Slijedi etničko čišćenje Azera... Odatle i simpatije bosanaca.
Tako je prvo je bilo proglasenje pripajanja Krabaha Armeniji pa tek ostalo.....SSSRovska unutarnja vojska i policija su prekinule sukobe koji su bili jos u SSSRu
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#9737 Re: Nagorno Karabah

Post by zlajaBHF »

belfy wrote: 23/10/2020 17:49
sumirprimus wrote: 22/10/2020 20:10
muhafuca wrote: 22/10/2020 16:55

jel ovde pravilo da sto vise smiley-a ubacis u tekst to je tekst tacniji inteligentniji i smisleniji?

plus poeni za boldovanje i povecavanje teksta?


ako je tako - fali ti barem jos jedno cetrdeset smiley-a
Poenta je nemas argumentovan odogovor za smisleniju raspravu i samouvjereno ne razumijes tematiku i naravno da se moram smijat.zivot je lijep.
izvinjavam se forumskom puku, ali ovo izdvajam samo za sebe sa napomenom kako izgleda kad se dvojica glupih raspravljaju. molim forumase da preskoce ovaj moj upis. hvala na razumijevanju.
Ja prestajem imati ikako razumjevanje prema narodu ili drzavi koja onako protjera durgacije od sebe, i tom narodu sve spali do temelja.
No respekt, To je ideologija protiv koje se treba boriti i tacka.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#9738 Re: Nagorno Karabah

Post by zlajaBHF »

Vitezanin wrote: 23/10/2020 18:31
AllFather wrote: 23/10/2020 16:57 Zamisli propasti od države kad moraš u Rusiju na građevinu :shock: Hajde da je u pitanju posao u vezi nafte ili plina, ali građevina u Rusiji brate dragi.
Ja mislim da je Kanton Sarajevo ekonomski jači od Jermenije, iako smo i mi živa propast od standarda
Imaš par dokumentaraca o tome, u dobroj sezoni radnici iz npr centralne Azije zarade 600+ eura radeći na građevini u Rusiji. To je 3-4 puta više od onog što bi dobili za isti posao u svojoj državi. U Armeniji nije baš toliko bijedno kao u npr Tadžikistanu, ali nije ni daleko od toga.
Kanton Sarajevo kao ni naša cijela država je ipak neka pristojna Europa u poređenju s Kavkazom s tim da su tamo glavni gradovi dosta dobri i u puno aspekata su čak ispred Sarajeva. Ali skreni lijevo-desno i vidiš bijedu kakve kod nas nema. Ista stvar je i u Azerbejdžanu.
90% taksista u Moskvi zu iz Kazahstana..... Mene ni jedan nije vozio, a da nije bio od tamo
sitni svercer
Posts: 995
Joined: 08/09/2018 14:43

#9739 Re: Nagorno Karabah

Post by sitni svercer »

borbe su nastavljene a predaja armena vec postaje rutina 8-)

Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#9740 Re: Nagorno Karabah

Post by Guadalajara »

Sta ovo ponavljaju :lol: volimo Azerbejdžan :mrgreen:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9887
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#9741 Re: Nagorno Karabah

Post by Bosanac sa dna kace »

Guadalajara wrote: 23/10/2020 20:33 Sta ovo ponavljaju :lol: volimo Azerbejdžan :mrgreen:
Karabah je Azerbejdžan! :D
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9742 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

Guadalajara wrote: 23/10/2020 20:33 Sta ovo ponavljaju :lol: volimo Azerbejdžan :mrgreen:
Karabah je Azerbejdzan, to Alijev govori stalno ima i na tviteru mu na slici to

Image

ako je to najgore zlostavljanje sto ce iskusiti i ponizavanje meni izgleda prihvatljivo, neka je ziva glava i da se vrate kucama zivi i zdravi..
User avatar
P.Starck
Posts: 1144
Joined: 14/07/2010 22:46

#9743 Re: Nagorno Karabah

Post by P.Starck »

Vitezanin wrote: 23/10/2020 20:17 ne možeš ignorirati drugu stranu, tj. kako su završili Armenci koji su živjeli u Bakuu i ostatku Azerbejdžana
Zajedno smo svjedočili najvećem egzodusu srpskog naroda iz Sarajeva i okoline 95/96. Sad kad gledaš PTPC za njega su krivi "muslimani". Jel tako? Nije to ni stvar perspektive, a istina nije nikada crno bijela. Danas najčešće ono što gledamo nije istina.

Patnje je bilo na obje strane, ali jedna od strana je bila brutalna. Toliko da skoro fizički i ne postoje tragovi Azera na i oko NG.
Da ima jezivih sudbina i na Armenskoj strani, da su i prema njima počinjeni zločini, mislim da ne poriče niko. Ali za 100 godina u udžbenicima neće biti tih ljudskih priča već činjenice. A one su već kako sam i sam a i drugi pisali i nemaju veze sa autonomijom. Neću dalje u off..
ultrajvosa 1987
Posts: 863
Joined: 18/11/2008 17:34

#9744 Re: Nagorno Karabah

Post by ultrajvosa 1987 »

Znam da ih zadnjih 30g mrze , vjerovatno i vise nego mi cetnike, al se nadam da nece pobit ove jadnike. Azerima je zadnje sto im treba da sad pocnu ubijat sve redom. Nisu valjda toliki idioti.

KarabaG je Azerbejdzan. :bih:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8744
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9745 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

"Kremlj još ne zna na šta je Trump mislio govoreći o napretku u Karabahu" -
Dmitry Peskov
Pa vjerovatno ni sam Trump ne zna na šta je mislio. :-)
Mason74
Posts: 390
Joined: 13/10/2020 17:27

#9746 Re: Nagorno Karabah

Post by Mason74 »

Eto izgleda usli u koridor. Specijalci.
User avatar
video
Posts: 6820
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#9747 Re: Nagorno Karabah

Post by video »

SanskiBiser wrote: 23/10/2020 20:51
"Kremlj još ne zna na šta je Trump mislio govoreći o napretku u Karabahu" -
Dmitry Peskov
Pa vjerovatno ni sam Trump ne zna na šta je mislio. :-)
Evo u pet maraka da naranzasti pooooojma nema i gdje je ta neka Armenija.
Receno sve u sklopu izbora
hzsa22
Posts: 974
Joined: 16/12/2011 18:25

#9748 Re: Nagorno Karabah

Post by hzsa22 »

Ako je tacno da su upali na koridor od sutra ce biti gadjanje glinenih golubova.
zlajaBHF
Posts: 2874
Joined: 31/03/2005 23:51
Location: Dijaspora

#9749 Re: Nagorno Karabah

Post by zlajaBHF »

SanskiBiser wrote: 23/10/2020 20:51
"Kremlj još ne zna na šta je Trump mislio govoreći o napretku u Karabahu" -
Dmitry Peskov
Pa vjerovatno ni sam Trump ne zna na šta je mislio. :-)
Pa mislio je stavljanju cijele teritorije Azerbejdzana pod kontrolu drzave i povratak izbjeglica :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9750 Re: Nagorno Karabah

Post by Bloo »

sumirprimus wrote: 23/10/2020 08:45 ljudi su cekali 30 godina, sutili i trpili, i radili na sebi.
i docekali svojih 5 minuta, naravoucenije svima...
Jel?
Koliko vidim kod nas se uglavnom suti i trpi...a rad na sebi? Pocni od sebe zadojenog mrznjom...baci sendvic.
Post Reply