Nagorno Karabah

Post Reply
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9701 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

90minut wrote: 23/10/2020 18:05
Bosanac sa dna kace wrote: 23/10/2020 17:03
Vitezanin wrote: 23/10/2020 16:41

Plate su tamo 250 eura, ako i toliko.
Ma hau jes no, možda nekom regionalnom šefu ili ministru.
U Jerevanu 2010. Ja i jedan kolega Italijan za nekih 10ak eura svako veče se odvaljivali od hrane u nekom luksuznom restoranu kojeg su tad držali Čečeni. To supe, to salate, to janjetina vako, to piletina nako, to cijeðeni sokovi...
U NK daj Bože da je 100 eura plata običnom svijetu
Tacno treba na odmor otici tamo.
Preporučujem. 😁
I obavezno restoran Jerevan Tavern gdje si fensi za 9 eura. A i fin je grad.
Ali o tom na podforumu Turizam. :)
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9702 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

Comanche wrote: 23/10/2020 17:59
_Reds_ wrote: 23/10/2020 17:42
zposao wrote: 23/10/2020 17:35

Sad će te ovdje znalci prozvati islamofobnim četnikom..
Ma to me ne interesuje. Ja postujem pravo Azerbejdzna na njegovu teritoriju i to je de jure, a jos malo i de facto.
Postujem i pravo Armena na neku svoju lokalnu upravu, svoj jezik i svoje nazive.

A ljudi ginu zbog budala, kao što je ovaj predsjednik GK.
Jermeni su izgubili to pravo na autonomiju i jezik kad su defacto odcjepili dio Azerbejdžana, protjerali sve Azere, i nisu htjeli da pregovaraju zadnjih 30 godina. Sad kad je đavo došo, po svoje i njima došle iz guzice u glavu. Isto kao i RSK.
Hajdemo ipak redom, autonomija im je ukinuta prije svih tih dešavanja koje si nabrojao. Niti su Armenci isključivo rugobe u ovom sukobu niti su Azeri cvjećke jer i potezi koje je vukao Baku su doprinijeli radikalizaciji armenskih zahtjeva.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9703 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

AllFather wrote: 23/10/2020 16:57 Zamisli propasti od države kad moraš u Rusiju na građevinu :shock: Hajde da je u pitanju posao u vezi nafte ili plina, ali građevina u Rusiji brate dragi.
Ja mislim da je Kanton Sarajevo ekonomski jači od Jermenije, iako smo i mi živa propast od standarda
Imaš par dokumentaraca o tome, u dobroj sezoni radnici iz npr centralne Azije zarade 600+ eura radeći na građevini u Rusiji. To je 3-4 puta više od onog što bi dobili za isti posao u svojoj državi. U Armeniji nije baš toliko bijedno kao u npr Tadžikistanu, ali nije ni daleko od toga.
Kanton Sarajevo kao ni naša cijela država je ipak neka pristojna Europa u poređenju s Kavkazom s tim da su tamo glavni gradovi dosta dobri i u puno aspekata su čak ispred Sarajeva. Ali skreni lijevo-desno i vidiš bijedu kakve kod nas nema. Ista stvar je i u Azerbejdžanu.
sumirprimus
Posts: 81483
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9704 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

Challenger_ wrote: 23/10/2020 16:33 @sumirprimus

Sumire. Hajde što je još uvijek rano za konačne, epiloške ocjene, ali barem si ti znao da razaznaš za*ebanciju od običnih upisa. Uvijek! Ono što stvarno mislim sam ponovio bezbroj puta: 1. Mislim da se Ankara precjenila, 2. mislim da maligni uticaji rade i u Jerevanu ali i Bakuu, 3. mislim da se legalistički azerski narativ (više puta naglasio legalistički) koristi za ozbiljne pozadinske radnje sa daleko većim ambicijama od NK, Jermenije i Kavkaza. Kao što sam napisao da se 4. nadam se da će što manje ljudi ovdje i povodom ovoga stradati.

Sve ostalo je tralala.
Valjda si skonto da je zajebancija u tom tonu je i bio post.
Mojne ljutnje ba :lol:
sumirprimus
Posts: 81483
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9705 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

belfy wrote: 23/10/2020 17:49
sumirprimus wrote: 22/10/2020 20:10
muhafuca wrote: 22/10/2020 16:55

jel ovde pravilo da sto vise smiley-a ubacis u tekst to je tekst tacniji inteligentniji i smisleniji?

plus poeni za boldovanje i povecavanje teksta?


ako je tako - fali ti barem jos jedno cetrdeset smiley-a
Poenta je nemas argumentovan odogovor za smisleniju raspravu i samouvjereno ne razumijes tematiku i naravno da se moram smijat.zivot je lijep.
izvinjavam se forumskom puku, ali ovo izdvajam samo za sebe sa napomenom kako izgleda kad se dvojica glupih raspravljaju. molim forumase da preskoce ovaj moj upis. hvala na razumijevanju.
Nema preskakanja.Moderacija jel ovo vrijedjanje il sta da znam i ja pravila dokle se smije :lol:
Nisi ti izfvojio za sebe nego si okacio javno na forumu.
Bojrum u rasprqvu bez uvreda i epiteta. Na datu temu naravno.
Prijavljen si :lol:
P.s sad vidim da i na drugim temama vrijedjas forumase nekako ti to prolazi.neprimjecen sta li :lol:
Last edited by sumirprimus on 23/10/2020 18:58, edited 1 time in total.
User avatar
arman1
Posts: 5329
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#9706 Re: Nagorno Karabah

Post by arman1 »

SanskiBiser wrote: 23/10/2020 16:23
Azerbaijan Dropped a Music Video Before Going to War With Armenia
https://www.vice.com/en/article/epdgjn/ ... th-armenia

Image
Bizarre! Azerbaijan Releases Heavy Metal Song Video Amid Violent Clashes With Armenia
https://www.republicworld.com/world-new ... video.html
They put the guns in Guns and Roses.
:lol:
Kvaliteno urađeno.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#9707 Re: Nagorno Karabah

Post by Škobo Habu »

Challenger_ wrote: 23/10/2020 16:25
Opusti se, ne budi uz*eban, ne budi napet.
Advance.hr kredibilan!? :lol:
User avatar
Leverage
Posts: 9496
Joined: 27/05/2018 16:32

#9708 Re: Nagorno Karabah

Post by Leverage »

Šta mislite, da li postoje naznake da bi Azerbejdžan nakon nekog vremena (uz za njih povoljne geostrateške prilike) krenuo na teritoriju Armenije da spoji Nahičevan?
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#9709 Re: Nagorno Karabah

Post by moke_31 »

...
Last edited by moke_31 on 23/10/2020 19:09, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#9710 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

Leverage wrote: 23/10/2020 19:07 Šta mislite, da li postoje naznake da bi Azerbejdžan nakon nekog vremena (uz za njih povoljne geostrateške prilike) krenuo na teritoriju Armenije da spoji Nahičevan?
Ne,jer bi na drugoj strani ima ne samo Armeniju nego i Rusiju 100%
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#9711 Re: Nagorno Karabah

Post by Bloo »

sumirprimus wrote: 23/10/2020 18:35
belfy wrote: 23/10/2020 17:49
sumirprimus wrote: 22/10/2020 20:10

Poenta je nemas argumentovan odogovor za smisleniju raspravu i samouvjereno ne razumijes tematiku i naravno da se moram smijat.zivot je lijep.
izvinjavam se forumskom puku, ali ovo izdvajam samo za sebe sa napomenom kako izgleda kad se dvojica glupih raspravljaju. molim forumase da preskoce ovaj moj upis. hvala na razumijevanju.
Nema preskakanja.Moderacija jel ovo vrijedjanje il sta da znam i ja pravila dokle se smije :lol:
Nisi ti izfvojio za sebe nego si okacio javno na forumu.
Bojrum u rasprqvu bez uvreda i epiteta. Na datu temu naravno.
Prijavljen si :lol:
P.s sad vidim da i na drugim temama vrijedjas forumase nekako ti to prolazi.neprimjecen sta li :lol:
Primjeti onda i da je dobio ban na drugoj temi. Oko sokolovo... :mrgreen:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#9712 Re: Nagorno Karabah

Post by Bosanac sa dna kace »

ultrajvosa 1987 wrote: 23/10/2020 18:13
90minut wrote: 23/10/2020 18:05
Bosanac sa dna kace wrote: 23/10/2020 17:03
Ma hau jes no, možda nekom regionalnom šefu ili ministru.
U Jerevanu 2010. Ja i jedan kolega Italijan za nekih 10ak eura svako veče se odvaljivali od hrane u nekom luksuznom restoranu kojeg su tad držali Čečeni. To supe, to salate, to janjetina vako, to piletina nako, to cijeðeni sokovi...
U NK daj Bože da je 100 eura plata običnom svijetu
Tacno treba na odmor otici tamo.
Totalno.
U ovih 250 € je beli i spavanje , i masaza, jel Moldavija dje blizu :D ?
Naravno, i oblizak linija po Nagorno Karabahu ....ako im ostane ijedna do tad .....
Samo nemaju more...
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#9713 Re: Nagorno Karabah

Post by foton »

Vitezanin wrote: 23/10/2020 18:23
Comanche wrote: 23/10/2020 17:59
_Reds_ wrote: 23/10/2020 17:42

Ma to me ne interesuje. Ja postujem pravo Azerbejdzna na njegovu teritoriju i to je de jure, a jos malo i de facto.
Postujem i pravo Armena na neku svoju lokalnu upravu, svoj jezik i svoje nazive.

A ljudi ginu zbog budala, kao što je ovaj predsjednik GK.
Jermeni su izgubili to pravo na autonomiju i jezik kad su defacto odcjepili dio Azerbejdžana, protjerali sve Azere, i nisu htjeli da pregovaraju zadnjih 30 godina. Sad kad je đavo došo, po svoje i njima došle iz guzice u glavu. Isto kao i RSK.
Hajdemo ipak redom, autonomija im je ukinuta prije svih tih dešavanja koje si nabrojao. Niti su Armenci isključivo rugobe u ovom sukobu niti su Azeri cvjećke jer i potezi koje je vukao Baku su doprinijeli radikalizaciji armenskih zahtjeva.
Ovaj me konflikt natjerao da procitam malo sta je to bilo osamdesetih i devedestih tamo.
Ako sam pravilno razumio, tamo '88 u februaru su Armeni kao proglasili otcjepljenje i poceli masovno protjerivanje Azera iz NK. Brzo su odgovorili i Azerki nacionalisti sikaniranjem i protjerivanjem nekih 200.000 etnickih Armena iz Bakua. I stvari su se zaostravale, i ljudi polarizovali do '91 kad su Azeri kao ukinuli autonomiju NK, nakon cega je poceo pravi rat. Tu su onda mnogo spremniji i vec nekako naoruzani Armeni zauzeli podrucja koja ih spajaju sa maticom Armenijom, pri cemu je zajedno sa onim prvim protjerivanjima izaslo na 700.000 Azera protjeranih iz svojih domova, a njihova imovina oduzeta, unistena, spaljena. Plan je bio da se ti ljudi nikad ne vrate i da se NK i Armenija jednom spoje. Azere Armeni zovu Turcima i svoje zlocine pravdaju turskim zlocinima nad njima od prije 100 godina.

Prije rata, Armeni su imali npr. univerzitet na Armenskom i bili su generalno zastupljeni u vlasti u Azarbejdzanu.

Ispravite me ako sam nesto pogresno poredao, ovo je djelimicno sa eng. wikipedije koja nekad i nije bas najbolja referenca.

Realno, Azeri bi trebali vratiti autonomiju NK, to ce smanjiti zrtve, a Armeni da se povuku sa teritorija koje ionako cini se ne brane bas srcano jer nikom to nije dom. Steta sto je tesko resetovati ljude, sa svakom novom zrtvom, dalji su od "fer" rjesenja.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#9714 Re: Nagorno Karabah

Post by Comanche »

Vitezanin wrote: 23/10/2020 18:23
Comanche wrote: 23/10/2020 17:59
_Reds_ wrote: 23/10/2020 17:42

Ma to me ne interesuje. Ja postujem pravo Azerbejdzna na njegovu teritoriju i to je de jure, a jos malo i de facto.
Postujem i pravo Armena na neku svoju lokalnu upravu, svoj jezik i svoje nazive.

A ljudi ginu zbog budala, kao što je ovaj predsjednik GK.
Jermeni su izgubili to pravo na autonomiju i jezik kad su defacto odcjepili dio Azerbejdžana, protjerali sve Azere, i nisu htjeli da pregovaraju zadnjih 30 godina. Sad kad je đavo došo, po svoje i njima došle iz guzice u glavu. Isto kao i RSK.
Hajdemo ipak redom, autonomija im je ukinuta prije svih tih dešavanja koje si nabrojao. Niti su Armenci isključivo rugobe u ovom sukobu niti su Azeri cvjećke jer i potezi koje je vukao Baku su doprinijeli radikalizaciji armenskih zahtjeva.
Pa dobro izgubili su autonomiju, Jel to znači odma trebaš poubijat i protjerati sve ostale. Tad im nije palo napamet da pregovaraju, traže političko rješenje nego odma ko naši susjedi barikade, revolucija, ubijanje.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2715
Joined: 14/12/2005 21:21

#9715 Re: Nagorno Karabah

Post by jednonogi_Jack »

Neki turski mediji javljaju da su Azerski specijalci izašli na Lachin koridor. Da je pod neprekidnom paljbom izvještavaju i Armenci.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9716 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

Leverage wrote: 23/10/2020 19:07 Šta mislite, da li postoje naznake da bi Azerbejdžan nakon nekog vremena (uz za njih povoljne geostrateške prilike) krenuo na teritoriju Armenije da spoji Nahičevan?
Nema šanse, a i što će im ta avantura? Rusija i Armenija su potpisnice sporazuma o protekciji, tako se nekako zove. Rusi malo ignoriraju ovo oko Karabaha, ali uplitanje rata u Armeniji ne bi tolerirali.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9717 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

jednonogi_Jack wrote: 23/10/2020 19:17 Neki turski mediji javljaju da su Azerski specijalci izašli na Lachin koridor. Da je pod neprekidnom paljbom izvještavaju i Armenci.
Gubljenjem Lachina karabaški Armenci bi definitivno ovdje izgubili.
sumirprimus
Posts: 81483
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9718 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

Bloo wrote: 23/10/2020 19:10
[

Primjeti onda i da je dobio ban na drugoj temi. Oko sokolovo... :mrgreen:
Nisam toliko gubio vrijeme. Izvinjavam se. Do mene je. Vidim da ne zna za zajebanciju. Ne komentarisem rad moderacije. Naglas tipkam. Vec sam precero. Pardon :lol:
united bosnae
Posts: 480
Joined: 23/07/2005 06:40
Location: Here&There

#9719 Re: Nagorno Karabah

Post by united bosnae »

foton wrote: 23/10/2020 19:11
..... Plan je bio da se ti ljudi nikad ne vrate i da se NK i Armenija jednom spoje. Azere Armeni zovu Turcima i svoje zlocine pravdaju turskim zlocinima nad njima od prije 100 godina....
Cini mi se da su Armeni u to doba imali i nekog krmoglavog vodju kao i lidera opozicije koji je umjesto "R" govorio "L".
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#9720 Re: Nagorno Karabah

Post by Vitezanin »

Comanche wrote: 23/10/2020 19:15
Vitezanin wrote: 23/10/2020 18:23
Comanche wrote: 23/10/2020 17:59

Jermeni su izgubili to pravo na autonomiju i jezik kad su defacto odcjepili dio Azerbejdžana, protjerali sve Azere, i nisu htjeli da pregovaraju zadnjih 30 godina. Sad kad je đavo došo, po svoje i njima došle iz guzice u glavu. Isto kao i RSK.
Hajdemo ipak redom, autonomija im je ukinuta prije svih tih dešavanja koje si nabrojao. Niti su Armenci isključivo rugobe u ovom sukobu niti su Azeri cvjećke jer i potezi koje je vukao Baku su doprinijeli radikalizaciji armenskih zahtjeva.
Pa dobro izgubili su autonomiju, Jel to znači odma trebaš poubijat i protjerati sve ostale. Tad im nije palo napamet da pregovaraju, traže političko rješenje nego odma ko naši susjedi barikade, revolucija, ubijanje.
Bez obzira na veoma jake argumente Azera i međunarodno pravo koje jeste na njihovoj strani, ovdje se mora razumjeti pozicija Armenaca. Prvo,1989. , dakle 2 godine prije nego im je ukinuta autonomija (izgubiti autonomiju i ukinuti autonomiju nije isto i značaj tog događaja za ono što je uslijedilo ne treba potcjenjivati) doživjeli su katastrofu u predgrađima Bakua i to je bio put bez povratka. I nakon toga svaki oblik potencijalnog dogovora je propao nakon čega Armenci postajj agresivniji u svojim zahtjevima i spremaju se za rat. Pritom Azeri još ukidaju autonomiju i prvu stvar koju rade jeste mijenjanje armenskih naziva u Karabahu u azerske. A Armenci većina. Dakle, povjerenje izgubljeno.

Sranja koja su onda Armenci napravili Azerima, ma možemo o njima danima. Želim reći da Azeri nisu bili nimalo fleksibilniji i spremniji na dogovor u odnosu na Armence u tim prvim godinama krize.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8740
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9721 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

jednonogi_Jack wrote: 23/10/2020 19:17 Neki turski mediji javljaju da su Azerski specijalci izašli na Lachin koridor. Da je pod neprekidnom paljbom izvještavaju i Armenci.
Koridor se bombarduje artiljerijom cijeli dan i tuceno je mjesto odmah iznad Lachina par kilometara sjeverno od centra tog gradica vjerovatno da su neka skladista opreme ili municije tu ili su dronovi nesto uocili...
Image

ovo mjesto sto sam markirao zutim to je danas tukla artiljerija sjeverno od Lachina...
Last edited by SanskiBiser on 23/10/2020 19:39, edited 2 times in total.
User avatar
rajv0sa
Posts: 3145
Joined: 19/10/2010 00:31
Location: sektaland

#9722 Re: Nagorno Karabah

Post by rajv0sa »

Lol

User avatar
SanskiBiser
Posts: 8740
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9723 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

rajv0sa wrote: 23/10/2020 19:36 Lol

Armenian Votes matter ;-)
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#9724 Re: Nagorno Karabah

Post by Comanche »

Vitezanin wrote: 23/10/2020 19:27
Comanche wrote: 23/10/2020 19:15
Vitezanin wrote: 23/10/2020 18:23

Hajdemo ipak redom, autonomija im je ukinuta prije svih tih dešavanja koje si nabrojao. Niti su Armenci isključivo rugobe u ovom sukobu niti su Azeri cvjećke jer i potezi koje je vukao Baku su doprinijeli radikalizaciji armenskih zahtjeva.
Pa dobro izgubili su autonomiju, Jel to znači odma trebaš poubijat i protjerati sve ostale. Tad im nije palo napamet da pregovaraju, traže političko rješenje nego odma ko naši susjedi barikade, revolucija, ubijanje.
Bez obzira na veoma jake argumente Azera i međunarodno pravo koje jeste na njihovoj strani, ovdje se mora razumjeti pozicija Armenaca. Prvo,1989. , dakle 2 godine prije nego im je ukinuta autonomija (izgubiti autonomiju i ukinuti autonomiju nije isto i značaj tog događaja za ono što je uslijedilo ne treba potcjenjivati) doživjeli su katastrofu u predgrađima Bakua i to je bio put bez povratka. I nakon toga svaki oblik potencijalnog dogovora je propao nakon čega Armenci postajj agresivniji u svojim zahtjevima i spremaju se za rat. Pritom Azeri još ukidaju autonomiju i prvu stvar koju rade jeste mijenjanje armenskih naziva u Karabahu u azerske. A Armenci većina. Dakle, povjerenje izgubljeno.

Sranja koja su onda Armenci napravili Azerima, ma možemo o njima danima. Želim reći da Azeri nisu bili nimalo fleksibilniji i spremniji na dogovor u odnosu na Armence u tim prvim godinama krize.
Azeri su to u početku sigurno trebali bolje uraditi, ali ni Jermeni nisu ni razmišljali na političku soluciju zadnjih 30 godina, nego je bilo, ko je jači taj je u pravu. Sad kad su Azeri jači oni bi da pregovaraju. Azeri to trebaju završiti kao Hrvatska.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#9725 Re: Nagorno Karabah

Post by Comanche »

SanskiBiser wrote: 23/10/2020 19:37
rajv0sa wrote: 23/10/2020 19:36 Lol

Armenian Votes matter ;-)
Ali većina Jermena živi u Californiji, a tu nema šanse Trump za pobjedu.
Last edited by Comanche on 23/10/2020 19:41, edited 1 time in total.
Post Reply