Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33726 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

ANamelessGhoul wrote: 18/10/2020 23:28
Mogy87 wrote: 18/10/2020 22:49
ANamelessGhoul wrote: 18/10/2020 22:42 Izašli ljudi u Pragu na proteste protiv mjera, naslovi u medijima huligani :lol:
Pogledaj snimak na drugoj temi pa prosudi sam da li su huligani.
Fuj bagra odvratna se kamenja u biseru svjetske arhitekture.
Dobar je komentar na portalu. Protestuju protiv kucnog pritvora, mediji ih zovu huliganima
Sve jadni zabrinuti gradjani, a ne organizovane desnicarske grupe. Suza da ti krene za njihovim ljudskim pravima dok se kamenjaju s policijom.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33728 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Sve sama gospoda

ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#33729 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ketronsd1 »

Mogy87 wrote: 18/10/2020 22:21
Postavila sam ti par pitanja (lako provjerljivih jer svijet vise nije mahala vec globalno selo) na koje mozes dati vrlo jednostavne odgovore.
Ako zelis, naravno.

U Švedskoj je sve vrijeme na snazi zabrana velikih okupljanja, jedno vrijeme je bilo 20 a sada JOŠ UVIJEK je 50.

20 nikad
50 da
U Švedskoj se nisu proveli prijemni za fakultete jer je bila prevelika opasnost širenja zaraze.
U svedskoj se od 2018 uveo tzv antagningsprov u samo 4 fakulteta(Stockholm, Göteborg, Lund i Umeå) i vecina fakulteta funkcionira na principu poena
Za vrijeme ljetnog semestra prošle skolske godine
- fakulteti i srednje skole su bili online
DA
Cini ni se od 10 marta
- od školske djece samo 50% ih je stvarno išlo u skolu iako su kao deklarativno kao svi išli
NE
A sve i da jeste tako, sta to dokazuje
Zamolila bi te da razgovaramo o cinjenicama, ovo mahalasenje ja ne volim. Vidim da ti je to ostalo iz "domovine"
.
Tesko sa nekim ko ne poznaje stanje na terenu. Ne vidim nikakvo mahalasenje i volio bi da mi citiras dijelove sa istim. Ovo za domovinu je bas neukusno.


E sad ja tebe molim da mi odgovoris na pitanja iz mig prethodnog posta.

Naravno all hoces

Lp
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33730 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Sve sto zadire u zonu privatnog je mahalasenje. Oprosti ako je moja upadica bila neukusna.

Hvala sto si potvrdio da su u Svedskoj postojale/postoje mjere. Znas misljenje na ovom forumu je da nikakve mjere pa cak ni preporuke ne postoje u Svedskoj.

Vidis samo ova mjera zabrane okupljanja preko 50 ljudi ako se zaista implementira (u sta ne sumnjam) moze biti jako efikasna.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#33731 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

mogy, stari spiner, uzme ono što joj se sviđa, a odbaci što ne smatra relvantim za njeno mišljenje i već unaprijed formirani stav. Kad si već anatemisala ove demonstrane i strpala ih sve u isti koš huligana, mogla si prelistati slike na ovom istom portalu. Ovdje, najprije, nije mala cifra ljudi,
a normalno je da na svim protestima huligali zauzmu crtu, pogotovo u Evropi. U Americi je to nešto drugačije. Ovi starci na slikama, koji su isto tako rizični, a za koje se ti najviše brineš i 7 mjeseci pokušavaš osvijestiti neke unesviješćene po pitanju opasnosti od covida.

Image


Image


Image



Image
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33732 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Inace u zivotu apsolutno nista ne znaci ako ti se misljenje podudara sa ljudima koji promovisu ideologije koje su na smetljiste istorije poslane 1945, a neki ih konstantno pokusavaju ozivjeti?

Da se moje misljenje u bilo kojoj sferi zivota podudara s takvim ljudima ja bi se dobro zapitala sta to ja mislim.

Ti bi ucestvovao na protestima gdje se kamenja grad star 1.000 godina? Mislis da je to u redu? Ja ne mislim.
Last edited by Mogy87 on 19/10/2020 00:17, edited 1 time in total.
User avatar
zubi
Posts: 5159
Joined: 16/07/2009 00:27

#33733 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

last mohicans wrote: 19/10/2020 00:08 Image
Pa eto, nako vala, poluprazan trg.
ketronsd1
Posts: 1402
Joined: 13/06/2006 15:29

#33734 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ketronsd1 »

Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:01 Sve sto zadire u zonu privatnog je mahalasenje. Oprosti ako je moja upadica bila neukusna.

Hvala sto si potvrdio da su u Svedskoj postojale/postoje mjere. Znas misljenje na ovom forumu je da nikakve mjere pa cak ni preporuke ne postoje u Svedskoj.

Vidis samo ova mjera zabrane okupljanja preko 50 ljudi ako se zaista implementira (u sta ne sumnjam) moze biti jako efikasna.
Nisi mi odgovorila!?
Koji je tvoj krajnji cilj i sta hoces da dokazes u svemu ovome sa svedskom?
Bas me interesuje. Jer te stvarno ne kontam.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33735 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

ketronsd1 wrote: 19/10/2020 00:19
Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:01 Sve sto zadire u zonu privatnog je mahalasenje. Oprosti ako je moja upadica bila neukusna.

Hvala sto si potvrdio da su u Svedskoj postojale/postoje mjere. Znas misljenje na ovom forumu je da nikakve mjere pa cak ni preporuke ne postoje u Svedskoj.

Vidis samo ova mjera zabrane okupljanja preko 50 ljudi ako se zaista implementira (u sta ne sumnjam) moze biti jako efikasna.
Nisi mi odgovorila!?
Koji je tvoj krajnji cilj i sta hoces da dokazes u svemu ovome sa svedskom?
Bas me interesuje. Jer te stvarno ne kontam.
Pa da pokazem forumskom pucanstvu da smo veci Svedi od Sveda. :D
Tj da u Svedskoj postoje odredjene dobro pogodjene mjere koje uz narod koji vjeruje vlasti i drzi se preporuka funkcionise. Ali tvrditi "u Svedskoj nema mjera" je glupost.

Mislim da je prvobitni odgovor zakasnio na osnovu lose procjene sto je dovelo do katastrofalnih rezultata u pocetku. Ono sto mi je posebno trn u oku je to neprimanje starijih u bolnicu (samo 13% umrlih je dobilo bolnicku njegu). To meni ne lezi nikako.
Nakon sto su zabranjene posjete starackim domovima i
situacija se popravila.
I mene vise zamara ovoliko pisanje o Svedskoj. Ni po cemu (epidemioloski, da se ne naljutis) posebno zanimljiva drzava. Niti najgora niti najbolja. Ni sa najstrozijim ni sa najmanje strozim mjerama. Ali ovdje se tupi "u Svedskoj nema mjera"
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#33736 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:14 Inace u zivotu apsolutno nista ne znaci ako ti se misljenje podudara sa ljudima koji promovisu ideologije koje su na smetljiste istorije poslane 1945, a neki ih konstantno pokusavaju ozivjeti?

Da se moje misljenje u bilo kojoj sferi zivota podudara s takvim ljudima ja bi se dobro zapitala sta to ja mislim.

Ti bi ucestvovao na protestima gdje se kamenja grad star 1.000 godina? Mislis da je to u redu? Ja ne mislim.
Opet izvrčeš, zasto stalno imaš potrebu da obrćeš stvari. Prag sam posjetio dva puta i dojmio me, ali ga ne mogu više voljeti od ovih domicilnih stanovnika, pogotovo ovih starijih na slikama. Zašto lijepo ne priznaš da nekad pogriješiš i da si ovaj put sve demonstrante strpala pod huligane, a to nije tačno i ove gore slike to apsolutno potvrđuju.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#33737 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

zubi wrote: 19/10/2020 00:16
last mohicans wrote: 19/10/2020 00:08 Image
Pa eto, nako vala, poluprazan trg.
Jesi ti bio kad na ovom trgu, pa da znaš njegove dimenzije? Nije ti ovo Trg heroja.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33738 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

last mohicans wrote: 19/10/2020 00:32
Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:14 Inace u zivotu apsolutno nista ne znaci ako ti se misljenje podudara sa ljudima koji promovisu ideologije koje su na smetljiste istorije poslane 1945, a neki ih konstantno pokusavaju ozivjeti?

Da se moje misljenje u bilo kojoj sferi zivota podudara s takvim ljudima ja bi se dobro zapitala sta to ja mislim.

Ti bi ucestvovao na protestima gdje se kamenja grad star 1.000 godina? Mislis da je to u redu? Ja ne mislim.
Opet izvrčeš, zasto stalno imaš potrebu da obrćeš stvari. Prag sam posjetio dva puta i dojmio me, ali ga ne mogu više voljeti od ovih domicilnih stanovnika, pogotovo ovih starijih na slikama. Zašto lijepo ne priznaš da nekad pogriješiš i da si ovaj put sve demonstrante strpala pod huligane, a to nije tačno i ove gore slike to apsolutno potvrđuju.
Ja slike nisam ni vidjela dok ih ti nisi postavio. Procitaj sta se na drugoj temi pisalo.
Za proteste sam saznala kad je jedan od forumasa napisao "demonstranti porusili prag", a drugi postavio ovaj video.

Da te pitam nesto, a da ne pricas opet o meni. Kako da bas na svim anti-mjere protestima u Evropi se pojave neo-nacisti, ultra-desnicari i slicna gospoda?
I ne aludiram na neke koordinisane aktivnosti, vec kako bas ti ljudi imaju potrebu da dignu glas protiv mjera?

Jos nesto: pokusaj da animozitet koji ispoljavas prema meni ne utice na iskren odgovor na moje pitanje.
°u°
Posts: 2676
Joined: 11/04/2013 08:49

#33739 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by °u° »

Zanimljivo!
https://www.thehindu.com/sci-tech/healt ... HjleDJcVDc
The ICMR, in its latest sero-survey in August, had estimated that 7% of the adult population had been exposed to the virus.

The modelling committee, however, said this was an under-estimate. Citing the smaller sero-survey conducted in several cities that showed antibody prevalence between 22% to 30%, the panel said that as of August, about 14% of the population was likely infected. Extrapolating from here, nearly 30% of the country had been exposed to the virus as of Sunday, they reckon.
Koliko je to 30%, 400 miliona?
BadBoy
Posts: 8087
Joined: 01/11/2005 21:55

#33741 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

ketronsd1 wrote: 18/10/2020 23:05 Ali sta ti hoćeš da dokažeš?

Mislim da moraš sama sa sobom da se dogovori sta ti po pitanju švedskog modela hoćeš da dokažeš. Jednog trenutka osuđuješ njihovu slobodu tokom cijele pandemije. U drugom onda ukazujes kako su pak donijeli neke mjere po pitanju toga. U trećem opet ne znaš ni ti sta hoćeš. Reci nam sta te boli kod swedskog pristupa pa ću ti i moći dati odgovor možda.
Jako puno "onog drugog tabora" na ovom forumu ukiva u zvijezde taj famozni "Švedski model".

Mogy samo dokazuje da taj Švedski model nije bastijon liberalizma kako se ovdje predstavlja, te da ni oni nisu polučili neke sjajne rezultate kako ekonomske tako i zdravstvene.
laik1981
Posts: 13006
Joined: 05/12/2012 13:04

#33742 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:30
ketronsd1 wrote: 19/10/2020 00:19
Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:01 Sve sto zadire u zonu privatnog je mahalasenje. Oprosti ako je moja upadica bila neukusna.

Hvala sto si potvrdio da su u Svedskoj postojale/postoje mjere. Znas misljenje na ovom forumu je da nikakve mjere pa cak ni preporuke ne postoje u Svedskoj.

Vidis samo ova mjera zabrane okupljanja preko 50 ljudi ako se zaista implementira (u sta ne sumnjam) moze biti jako efikasna.
Nisi mi odgovorila!?
Koji je tvoj krajnji cilj i sta hoces da dokazes u svemu ovome sa svedskom?
Bas me interesuje. Jer te stvarno ne kontam.
Pa da pokazem forumskom pucanstvu da smo veci Svedi od Sveda. :D
Tj da u Svedskoj postoje odredjene dobro pogodjene mjere koje uz narod koji vjeruje vlasti i drzi se preporuka funkcionise. Ali tvrditi "u Svedskoj nema mjera" je glupost.

Mislim da je prvobitni odgovor zakasnio na osnovu lose procjene sto je dovelo do katastrofalnih rezultata u pocetku. Ono sto mi je posebno trn u oku je to neprimanje starijih u bolnicu (samo 13% umrlih je dobilo bolnicku njegu). To meni ne lezi nikako.
Nakon sto su zabranjene posjete starackim domovima i
situacija se popravila.
I mene vise zamara ovoliko pisanje o Svedskoj. Ni po cemu (epidemioloski, da se ne naljutis) posebno zanimljiva drzava. Niti najgora niti najbolja. Ni sa najstrozijim ni sa najmanje strozim mjerama. Ali ovdje se tupi "u Svedskoj nema mjera"
Opet spinovi.. Ti si ta koja je tvrdila da u Svedskoj nisu poduzeli mjere, da su pustili da im stanovnistvo umre.. Svedska je imala mjere kakve je i trebalo imati, kakve je vecinom citava evropa imala citavo ljeto.. Svedska nije imala mjere zatvaranja, mjere rusenja najosnovnijih ljudskih prava i sloboda.. Nije gazila svoj narod za razliku od vecine ostatka evrope.. Svedska je jedna od rijetkih koja je pokazala suverenitet i nezavisnost..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33743 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 19/10/2020 09:17
Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:30
ketronsd1 wrote: 19/10/2020 00:19

Nisi mi odgovorila!?
Koji je tvoj krajnji cilj i sta hoces da dokazes u svemu ovome sa svedskom?
Bas me interesuje. Jer te stvarno ne kontam.
Pa da pokazem forumskom pucanstvu da smo veci Svedi od Sveda. :D
Tj da u Svedskoj postoje odredjene dobro pogodjene mjere koje uz narod koji vjeruje vlasti i drzi se preporuka funkcionise. Ali tvrditi "u Svedskoj nema mjera" je glupost.

Mislim da je prvobitni odgovor zakasnio na osnovu lose procjene sto je dovelo do katastrofalnih rezultata u pocetku. Ono sto mi je posebno trn u oku je to neprimanje starijih u bolnicu (samo 13% umrlih je dobilo bolnicku njegu). To meni ne lezi nikako.
Nakon sto su zabranjene posjete starackim domovima i
situacija se popravila.
I mene vise zamara ovoliko pisanje o Svedskoj. Ni po cemu (epidemioloski, da se ne naljutis) posebno zanimljiva drzava. Niti najgora niti najbolja. Ni sa najstrozijim ni sa najmanje strozim mjerama. Ali ovdje se tupi "u Svedskoj nema mjera"
Opet spinovi.. Ti si ta koja je tvrdila da u Svedskoj nisu poduzeli mjere, da su pustili da im stanovnistvo umre.. Svedska je imala mjere kakve je i trebalo imati, kakve je vecinom citava evropa imala citavo ljeto.. Svedska nije imala mjere zatvaranja, mjere rusenja najosnovnijih ljudskih prava i sloboda.. Nije gazila svoj narod za razliku od vecine ostatka evrope.. Svedska je jedna od rijetkih koja je pokazala suverenitet i nezavisnost..
Procitaj moj post ponovo ovaj put sa razumijevanjem.

Zakasnili su kad je bilo kljucno da djeluju i pustili da se virus siri nemilice medju starijim. Ima i cuvena izjava "da li se isplati zatvoriti skole da se 10% starih (za koje se znalo da su najugrozeniji) ne zarazi.

I cinjenica je da stari ljudi nisu primili bolnicku njegu (87% posto njih koji su umrli, da budem precizna).

Ako ne razumijes zasto je Evropa imala blaze mjere u toku ljeta kad vecina drzava nije imala rast slucajeva ne znam sta da ti kazem.

EDIT: mozes biti ponosan sto zivis u BiH jer mi cemo pokazati jos visi stepen "suverenosti i nezavisnosti" jer mjere po uzoru na evropske drzave sebi ne mozemo priustiti.
laik1981
Posts: 13006
Joined: 05/12/2012 13:04

#33744 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Pa imaju sad rast veci nego u martu i aprilu, pa ne uvode ni 10% mjera iz tog perioda.. U Italiji najveci broj novozarazenih od pocetka.. Preko 10000 dnevno u prosjeku, pa im je mjera da ogranice rad restoranima do ponoci.. I sad vecina evropskih drzava uvodi mjere koje su na nivou svedskih iz marta i aprila.. Skontali ono sto su svedi i tad znali.. Trebalo im nekoliko mjeseci rusenja ekonomije i oduzimanja najosnovnijih ljudskih prava da skontaju..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33745 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 19/10/2020 09:32 Pa imaju sad rast veci nego u martu i aprilu, pa ne uvode ni 10% mjera iz tog perioda.. U Italiji najveci broj novozarazenih od pocetka.. Preko 10000 dnevno u prosjeku, pa im je mjera da ogranice rad restoranima do ponoci.. I sad vecina evropskih drzava uvodi mjere koje su na nivou svedskih iz marta i aprila..
Hvala sto si potvrdio jednu od mojih teza: Svedska je imala mjere.

Ono s cim imas problem je timeline. Ili ga namjerno ignorises.

Krenula je pandemija: sve drzave uvele mjere. Svedska hoce, nece. Objave se mailovi iz tog perioda gdje jesno stoji da se postavilo pitanje da li se isplati sprijeciti sirenje virusa medju najugrozenijom populacijom po cijenu zatvaranja skola.

Virus se prosiri medju tim ljudima. Veliki broj ljudi umre (bili su medju najvisom smrtnoscu po broju stanovnika u svijetu). Imaju najduzi excess deaths u Evropi. Tim ljudima koji su zarazeni uskratis medicinsku njegu. Vidis gdje to vodi, zatvoris staracke domove.

U to dodje proljece, toplije vrijeme, virus se manje siri i ti furas pricu da imas "liberalni model".

A u stvari imas zabranu okupljanja preko 50 ljudi, gimnazije i fakultete online, preporuku (koju kod njih ljudi slusaju) da se radi od kuce, da se ne putuje izmedju gradova i da se izbjegavaju sto je moguce vise kontakti.
Last edited by Mogy87 on 19/10/2020 09:44, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81557
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#33746 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by sumirprimus »

hoce li te vakcine vise u mp3? dopzidila je vise vala i bogu i narodu ova korustina :lol: :-)
laik1981
Posts: 13006
Joined: 05/12/2012 13:04

#33747 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Mogy87 wrote: 19/10/2020 09:42
laik1981 wrote: 19/10/2020 09:32 Pa imaju sad rast veci nego u martu i aprilu, pa ne uvode ni 10% mjera iz tog perioda.. U Italiji najveci broj novozarazenih od pocetka.. Preko 10000 dnevno u prosjeku, pa im je mjera da ogranice rad restoranima do ponoci.. I sad vecina evropskih drzava uvodi mjere koje su na nivou svedskih iz marta i aprila..
Hvala sto si potvrdio jednu od mojih teza: Svedska je imala mjere.

Ono s cim imas problem je timeline. Ili ga namjerno ignorises.

Krenula je pandemija: sve drzave uvele mjere. Svedska hoce, nece. Objave se mailovi iz tog perioda gdje jesno stoji da se postavilo pitanje da li se isplati sprijeciti sirenje virusa medju najugrozenijom populacijom po cijenu zatvaranja skola.

Virus se prosiri medju tim ljudima. Veliki broj ljudi umre (bili su medju najvisom smrtnoscu po broju stanovnika u svijetu). Imaju najduzi excess deaths u Evropi. Tim ljudima koji su zarazeni uskratis medicinsku njegu. Vidis gdje to vodi, zatvoris staracke domove.

U to dodje proljece, toplije vrijeme, virus se manje siri i ti furas pricu da imas "liberalni model".

A u stvari imas zabranu okupljanja preko 50 ljudi, gimnazije i fakultete online, preporuku (koju kod njih ljudi slusaju) da se radi od kuce, da se ne putuje izmedju gradova i da se izbjegavaju sto je moguce vise kontakti.
Imali normalne i logicne mjere za razliku od protivustavnog ugnjetavanja stanovnistva u vecini ostalih evropskih drzava.. Danas se vecina vodi tim "svedskim" metodama bez obzira na rekordne brojke.. Skontali da nisu morali terorisati svoje narode..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33748 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

sumirprimus wrote: 19/10/2020 09:43 hoce li te vakcine vise u mp3? dopzidila je vise vala i bogu i narodu ova korustina :lol: :-)
Jest vala, da nam asocijacija na Svedsku budu lijepe djevojke i dijaspora :D dosta vise ovih "modela" daj normalne.
Kako stvari stoje, trebalo bi na proljece/ljeto naredne godine. Sredinom novembra vjerovatno ce 2 farmaceutske kuce podnijeti zahtjev za odobrenje FDA. FDA je bila kategoricna (zbog izjava Trumpa da ce imati vakcinu do izbora) da proces odobrenja mora trajati minimalno 2 mjeseca.

Paralelno traze odobrenja i za EU.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#33749 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 19/10/2020 09:49
Mogy87 wrote: 19/10/2020 09:42
laik1981 wrote: 19/10/2020 09:32 Pa imaju sad rast veci nego u martu i aprilu, pa ne uvode ni 10% mjera iz tog perioda.. U Italiji najveci broj novozarazenih od pocetka.. Preko 10000 dnevno u prosjeku, pa im je mjera da ogranice rad restoranima do ponoci.. I sad vecina evropskih drzava uvodi mjere koje su na nivou svedskih iz marta i aprila..
Hvala sto si potvrdio jednu od mojih teza: Svedska je imala mjere.

Ono s cim imas problem je timeline. Ili ga namjerno ignorises.

Krenula je pandemija: sve drzave uvele mjere. Svedska hoce, nece. Objave se mailovi iz tog perioda gdje jesno stoji da se postavilo pitanje da li se isplati sprijeciti sirenje virusa medju najugrozenijom populacijom po cijenu zatvaranja skola.

Virus se prosiri medju tim ljudima. Veliki broj ljudi umre (bili su medju najvisom smrtnoscu po broju stanovnika u svijetu). Imaju najduzi excess deaths u Evropi. Tim ljudima koji su zarazeni uskratis medicinsku njegu. Vidis gdje to vodi, zatvoris staracke domove.

U to dodje proljece, toplije vrijeme, virus se manje siri i ti furas pricu da imas "liberalni model".

A u stvari imas zabranu okupljanja preko 50 ljudi, gimnazije i fakultete online, preporuku (koju kod njih ljudi slusaju) da se radi od kuce, da se ne putuje izmedju gradova i da se izbjegavaju sto je moguce vise kontakti.
Imali normalne i logicne mjere za razliku od protivustavnog ugnjetavanja stanovnistva u vecini ostalih evropskih drzava.. Danas se vecina vodi tim "svedskim" metodama bez obzira na rekordne brojke.. Skontali da nisu morali terorisati svoje narode..
To i dalje ne umanjuje cinjenicu da nisu (kao ni ostatak svijeta) znali s cim se suocavaju.

Samo im je bilo prihvatljivo da ljudi umiru i to su ukljucili u svoju kalkulaciju. Nikakvi vizionari. Samo im je bilo prihvatljivo da odredjeni dio populacije umre.

The country’s Prime Minister Stefan Löfven told the Swedish newspaper Dagens Nyheter on April 3, “We will have to count the dead in thousands. It is just as well that we prepare for it.”


https://www.dn.se/nyheter/sverige/stefa ... er-att-do/

EDIT: moje kritike na ovoj temi usmjerene su iskljucivo na vlast tj. donosioce odluka. Apsolutno ne generalizujem niti mislim da stanovnistvo te drzave se moze smatrati odgovornim osim onih koji ne postuju preporuke, naravno.
Last edited by Mogy87 on 19/10/2020 11:08, edited 1 time in total.
Trappist
Posts: 4287
Joined: 12/09/2020 08:52

#33750 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:30
ketronsd1 wrote: 19/10/2020 00:19
Mogy87 wrote: 19/10/2020 00:01 Sve sto zadire u zonu privatnog je mahalasenje. Oprosti ako je moja upadica bila neukusna.

Hvala sto si potvrdio da su u Svedskoj postojale/postoje mjere. Znas misljenje na ovom forumu je da nikakve mjere pa cak ni preporuke ne postoje u Svedskoj.

Vidis samo ova mjera zabrane okupljanja preko 50 ljudi ako se zaista implementira (u sta ne sumnjam) moze biti jako efikasna.
Nisi mi odgovorila!?
Koji je tvoj krajnji cilj i sta hoces da dokazes u svemu ovome sa svedskom?
Bas me interesuje. Jer te stvarno ne kontam.
Pa da pokazem forumskom pucanstvu da smo veci Svedi od Sveda. :D
Tj da u Svedskoj postoje odredjene dobro pogodjene mjere koje uz narod koji vjeruje vlasti i drzi se preporuka funkcionise. Ali tvrditi "u Svedskoj nema mjera" je glupost.

Mislim da je prvobitni odgovor zakasnio na osnovu lose procjene sto je dovelo do katastrofalnih rezultata u pocetku. Ono sto mi je posebno trn u oku je to neprimanje starijih u bolnicu (samo 13% umrlih je dobilo bolnicku njegu). To meni ne lezi nikako.
Nakon sto su zabranjene posjete starackim domovima i
situacija se popravila.
I mene vise zamara ovoliko pisanje o Svedskoj. Ni po cemu (epidemioloski, da se ne naljutis) posebno zanimljiva drzava. Niti najgora niti najbolja. Ni sa najstrozijim ni sa najmanje strozim mjerama. Ali ovdje se tupi "u Svedskoj nema mjera"
Koje ti imas kvalifikacije da ikome ista dokazujes-pokazujes ? Osim da kopiras linkove koji tebi odgovaraju i ignorises one koji ne.
Locked