Nagorno Karabah

Post Reply
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#9576 Re: Nagorno Karabah

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 13/02/2022 19:44, edited 1 time in total.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#9577 Re: Nagorno Karabah

Post by Škobo Habu »

Je l' ovo "pala" Šuša?

User avatar
SanskiBiser
Posts: 8693
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9578 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

Image

Image

2 x MRAP Matador koji su naletjeli na PT mine na putu prema Lacinu juce i pri cemu niko od vojnika u vozilima nije cak ni ranjen su sinoc dopremljeni u Baku u remotni zavod na popravak.

Vozila se inace i proizvode u Azerbejdzanu po licenci.

sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9579 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

jos ce ovi azeri ispast i sila :lol:
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#9580 Re: Nagorno Karabah

Post by lajkujMe »

Znam da nije tema ali moram ovo komentarisati.
Iako je ovaj sukob daleko i u biti BIH nema veze s ovim ja opet vidim neke paralele izmedju nas i ovoga sto se desava tamo.

Malo iznad mene covjek je prozvao Armene mitomamanima i to je u pravu i usporedio je secioniste (srbe prvenstveno) kao mitomane kako se trebaju opametiti.
Tu se ne slazem u potpunosti, jeste u pravu za tu mitomaniju samo je jedno pogrijesio.
Srbi ne tapkaju u mjestu zadnjih 25 godina za razliku od Pro Bosanskih snaga. Namjerno sam rekao pro bosanskih a ne bosnjackih snaga.

U malo manje od 30 godina od nezavisnosti BIH i raspada Jugoslavije i balkanskih ratova.

Jedino mi kao drzava stagniramo i idemo u jednu propast tako da kazem.

U 30 godina malo se uradilo na pomirenju etnickih linija, malo se uradilo na pragmaticnim rjesenjima za drzavu i ojacanje iste. BIH je bila vaznija na međunarodnom nivou prije 30 god nego danas jer su u nama vidjeli potencijal ali bila su i drugacija vremena u svijetu.

Svijet se promjenio, Srbija i srbi su napredovali a mi smo otisli unazad.
Vidimo na ovom ratu. Svijet bukvalno ne pridodaje puno paznje ovom konfliktu sta vise mislim da je međunarodna zajednica dosla do zakljucka da je najbolje rjesenje upravo rat.

Sta ako odluce da je najbolje rjesenje po BIH razlaz ili cak ratni sukob gdje se ne bi mjesali nego nas zatvorili u kavez i onaj koji prezivi bice docekan sirokih ruku.
Mi kao narod, Bosnjaci prvenstveno nemamo mogucnost da sami zadrzimo integritet BIH.
Bilo kakav nas pokusaj nasilnog zaustavljana bi prosao krvavo za obe strane a nista ne bi dobili time.

U ovom ratu vidimo koliko je bitno imati jakog saveznika.
A jakog saveznika ce dobiti samo pragmaticno tako da taj isti ima vecu korist od tebe.

Mnogi bi rekli da je Turska nas najveci saveznik.
Ali je li zaista tako?
U kasnom 19 i ranom 20 stoljecu stotine hiljada muslimana je pobjeglo od progona u Tursku, Turska nam nije pomogla tada.
90tih sem rijeci nismo dobili podrsku te drzave.
Danas 2020 godine, Srbija ima izuzetno jake ekonomsko-drustvene veze s Turskom, puno vece od nas.
Srbija se pametnim vodstvom dovela u mnogo jacu poziciju od BIH na međunarodnom nivou.
Dok nama ne zeli niko da dođe jer nas smatraju nizorazrednim barbarima.
Jedina korist koju smo mi imali za EU i SAD je da smo izvoznik kvalitetnije radne snage.

Sta zapravo zelim reci.
Armenija je na osnovama stare slave mislila da ce lako pobjediti Azere ako ovi odluce napasti.
Ali su istovremeno uveliko precjenili svoj međunarodni uticaj i snagu.
Njihov tkz najveci saveznik ih je blago receno ostavio na cjedilu, sta vise promjenio je stranu ocigledno je da Rusija otvoreno cak podrzava Azere u ovom sukobu.


Ovdje ne zelim da kazem da moramo mjenjati politiku na to niko od nas ovdje nema puno uticaja ali zelim da ukazem na hajmo reci nas mentalni sklop kao naroda.
Nismo ni mi daleko od mitomanije i precjenjenja naseg polozaja u svijetu.
Da ne govorim o mogucnostima BIH i naroda u njoj.
Cak sta vise zelje za BIH, osjecaj drzave nemamo, masemo mi zastavama BIH ali idemo u Njemacku Ambasadu i kunemo se u njihovu zastavu jer ne volimo BIH (s razlogom).

Moje licno misljenje je da kao drzava ne mozemo dugo opstati na ovaj nacin. A tu lezi kost, nejedinstvo i raskol unutar drzave i raznih interesnih grupa polako ali sigurno unistava BIH kao kategoriju nezavisne drzave.

Drzave se ne raspadaju jer ih neko osvojio nego zato sto građani iste nisu ujedinjeni i odlucni u radu za isti cilj svih građana.

Izvinjavam se za predug tekst i za izlazenje van teme.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9581 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

tema je NK i azersko oslobadjanje svoje teritorije uz pmoc turske.
turci se pokazuju ko bolji saveznici od rusa i amera... :D
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#9582 Re: Nagorno Karabah

Post by parappa »

@SanskiBiser mislim da se vidi na onom videu od jucer da su naletili na minu na putu prema lacinu. tacno se vidi ostecenje na zadnjoj osovini. isto kao na vozilu na ovom sleperu
Last edited by parappa on 23/10/2020 11:08, edited 2 times in total.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#9583 Re: Nagorno Karabah

Post by Guadalajara »

sumirprimus wrote: 23/10/2020 10:53 tema je NK i azersko oslobadjanje svoje teritorije uz pmoc turske.
turci se pokazuju ko bolji saveznici od rusa i amera... :D
:lol:
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9584 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

nije to nego vec su izvuceni i na remontu, a gore vkojebne asfalt do koljena nigdje asfalta :-)
sto ce rec da su se odlicno pripremili za ovu ofanzivu do u detalj.
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#9585 Re: Nagorno Karabah

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 13/02/2022 19:44, edited 1 time in total.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8693
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9586 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

sumirprimus wrote: 23/10/2020 10:58 nije to nego vec su izvuceni i na remontu, a gore vkojebne asfalt do koljena nigdje asfalta :-)
sto ce rec da su se odlicno pripremili za ovu ofanzivu do u detalj.
Upravo to, juce oko podne su naletjeli a sinoc su stigli vec u Baku na remont, to znaci da je logistika odlicna. A ovako remontuju i ostecene tenkove i opremu koju su zarobili, dijelova imaju jer je ruska oprema ista na obe strane..
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9587 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

srbi imaju manje gvozdjurije od armena. i nisu tema. ne brani se dzaba u jerevanu. pardon karabahu :D
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9588 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

SanskiBiser wrote: 23/10/2020 11:05
sumirprimus wrote: 23/10/2020 10:58 nije to nego vec su izvuceni i na remontu, a gore vkojebne asfalt do koljena nigdje asfalta :-)
sto ce rec da su se odlicno pripremili za ovu ofanzivu do u detalj.
Upravo to, juce oko podne su naletjeli a sinoc su stigli vec u Baku na remont, to znaci da je logistika odlicna. A ovako remontuju i ostecene tenkove i opremu koju su zarobili, dijelova imaju jer je ruska oprema ista na obe strane..
jos nesto iza njih ide civilna logistika i asfaltira puteve u oslobodjenim mjestima :-)
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#9589 Re: Nagorno Karabah

Post by arman1 »

Nespin wrote: 23/10/2020 11:04 @lajkujMe
To da su Srbi napredovali je tačno, ali je isto tako tačno da su nazadovali, kod njih ti je, kao što reče veliki filozof Louis "korak napred, nazad dva" :D
Doduše, pokupovali su ovog ruskog vojnog otpada, ali evo vidjeli smo koliko se to oružje pokazalo efikasno u rukama Armena... :)
Šalu na stranu, ima istine u tome što si napisao, Bosna se ne može sama odbraniti od srpsko-hrvatske agresije, ali ipak mislim da se mnoge stvari apsolutno ne mogu porediti. Npr. Srbija ne graniči sa Rusijom, već je praktično sa svih strana okružena NATO-om. Sve uredu, srpsko-ruske veze, bratstvo itd., ali Srbija je u NATO dvorištu, a Hrvatska je već u NATO-u.
A imamo grozne političare i da vodimo groznu politiku to je tačno, da se nije pojavio ovaj Pašinjan mislio bih da nema goreg političara i gore štetočine od Bakira... :D
Ne računaj puno s tim da smo u NATO dvorištu. Tu je više opasnost budući da jedna NATO članica konstantno radi protiv nas i s apetitom bi ultjela da brani "Europske vrijednosti otimanja tuđeg". Nismo ni za k///c. Samo smo jaki za tastaturom.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9590 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

stim da oni nece nikad moci dobit ove anke i akincije.
to je sve sbb kbb. mi smo u povoljnijoj poziciji nego 92ge, a oni imaju manje naoruzanja nego tad...
a i nije TEMA LJUDI :lol:
User avatar
parappa
Posts: 3283
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#9591 Re: Nagorno Karabah

Post by parappa »

SanskiBiser wrote: 22/10/2020 14:40
jednonogi_Jack wrote: 22/10/2020 14:08
SanskiBiser wrote: 22/10/2020 14:03


Ušli su u Laćin,
potvrdio je AZMOD čeka se detaljnije tj. više informacija za jos koji sat. Na C. Birou sad bila obavijest.
Regiju Lachin.
10 kilometara su bili od grada na snimku a tamo je vec jos malo pa noc snimak je bio oko podne pravljen.

Image
SanskiBiser wrote: 23/10/2020 11:05
sumirprimus wrote: 23/10/2020 10:58 nije to nego vec su izvuceni i na remontu, a gore vkojebne asfalt do koljena nigdje asfalta :-)
sto ce rec da su se odlicno pripremili za ovu ofanzivu do u detalj.
Upravo to, juce oko podne su naletjeli a sinoc su stigli vec u Baku na remont, to znaci da je logistika odlicna. A ovako remontuju i ostecene tenkove i opremu koju su zarobili, dijelova imaju jer je ruska oprema ista na obe strane..
pa da... evo tog vozila na slici gore.
znaci sa zadnjeg kraja ratista je dopremljeno u baku za par sati
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#9592 Re: Nagorno Karabah

Post by lajkujMe »

Nespin wrote: 23/10/2020 11:04 @lajkujMe
To da su Srbi napredovali je tačno, ali je isto tako tačno da su nazadovali, kod njih ti je, kao što reče veliki filozof Louis "korak napred, nazad dva" :D
Doduše, pokupovali su ovog ruskog vojnog otpada, ali evo vidjeli smo koliko se to oružje pokazalo efikasno u rukama Armena... :)
Šalu na stranu, ima istine u tome što si napisao, Bosna se ne može sama odbraniti od srpsko-hrvatske agresije, ali ipak mislim da se mnoge stvari apsolutno ne mogu porediti. Npr. Srbija ne graniči sa Rusijom, već je praktično sa svih strana okružena NATO-om. Sve uredu, srpsko-ruske veze, bratstvo itd., ali Srbija je u NATO dvorištu, a Hrvatska je već u NATO-u.
A imamo grozne političare i da vodimo groznu politiku to je tačno, da se nije pojavio ovaj Pašinjan mislio bih da nema goreg političara i gore štetočine od Bakira... :D

U pravu si za sve, ali nisi me 100% razumio nisam ni dobro napisao.
Ima ona Dodikova. Ne zelimo rat zelimo mir i mirni razlaz.
Moj citav tekst se vise obazire na nas međunarodni polozaj, Armeni su mislili da ako nista pariraju Azerima i da ce u najgorem slucaju MZ i Rusija zaustaviti rat.
To se ne desava i gotovo.
Sta ako se međunarodno misljenje promjeni u pravcu jacanja Srpskog elementa, ako dođe npr do pokusaja referenduma mi nemamo drugog nacina da to sprijecimo nego oruzjem! I onda nas proglase islamskim barbarima koji protjeruju krscane.
Uopste ne moraju slati tenkove za to dovoljno je da bitne zemlje priznaju pravo Srba na jednu drzavu ili 2 drzave.

Treba li vam primjera za to? Eto Kosovo prvo, Sudan pa cak i Izrael.

Tek sad sam shvatio, ne zavisi nezavisnost jedne drzave od drzavljana iste nego od jacih elemenata u svijetu.
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9593 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

... kazem OF TOPIC valja u banovice a rasplet je blizu mojne ba :lol:
Last edited by sumirprimus on 23/10/2020 11:47, edited 1 time in total.
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#9594 Re: Nagorno Karabah

Post by lajkujMe »

Jel to Susha pala? Kad prije pa brane li se ovi ikako vise?
Ovo sve visi lici na totalnu bjezaniju i traktorijadu
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#9595 Re: Nagorno Karabah

Post by pici »

armenima je krajnje vrijeme da se izvuku iz NK... azeri su nadohvat ceste M-12 koja je jedina prema NK i gradovima koje trenutno drze ako ovo azeri uzmu, mogu se poselamiti i sa ljudstvom i tehnikom... poginut il se predat...

Image
Azerbaijan forces advanced to beyond of Gülebird town. Coordinates: 39° 29.819'N 46° 36.378'E

Image
BAK-eV
Posts: 1842
Joined: 17/10/2012 18:53

#9596 Re: Nagorno Karabah

Post by BAK-eV »

lajkujMe wrote: 23/10/2020 11:18
Nespin wrote: 23/10/2020 11:04 @lajkujMe
To da su Srbi napredovali je tačno, ali je isto tako tačno da su nazadovali, kod njih ti je, kao što reče veliki filozof Louis "korak napred, nazad dva" :D
Doduše, pokupovali su ovog ruskog vojnog otpada, ali evo vidjeli smo koliko se to oružje pokazalo efikasno u rukama Armena... :)
Šalu na stranu, ima istine u tome što si napisao, Bosna se ne može sama odbraniti od srpsko-hrvatske agresije, ali ipak mislim da se mnoge stvari apsolutno ne mogu porediti. Npr. Srbija ne graniči sa Rusijom, već je praktično sa svih strana okružena NATO-om. Sve uredu, srpsko-ruske veze, bratstvo itd., ali Srbija je u NATO dvorištu, a Hrvatska je već u NATO-u.
A imamo grozne političare i da vodimo groznu politiku to je tačno, da se nije pojavio ovaj Pašinjan mislio bih da nema goreg političara i gore štetočine od Bakira... :D

U pravu si za sve, ali nisi me 100% razumio nisam ni dobro napisao.
Ima ona Dodikova. Ne zelimo rat zelimo mir i mirni razlaz.
Moj citav tekst se vise obazire na nas međunarodni polozaj, Armeni su mislili da ako nista pariraju Azerima i da ce u najgorem slucaju MZ i Rusija zaustaviti rat.
To se ne desava i gotovo.
Sta ako se međunarodno misljenje promjeni u pravcu jacanja Srpskog elementa, ako dođe npr do pokusaja referenduma mi nemamo drugog nacina da to sprijecimo nego oruzjem! I onda nas proglase islamskim barbarima koji protjeruju krscane.
Uopste ne moraju slati tenkove za to dovoljno je da bitne zemlje priznaju pravo Srba na jednu drzavu ili 2 drzave.

Treba li vam primjera za to? Eto Kosovo prvo, Sudan pa cak i Izrael.

Tek sad sam shvatio, ne zavisi nezavisnost jedne drzave od drzavljana iste nego od jacih elemenata u svijetu.
U pravu si.
Medjutim, da se podjeli Bosna cisto onako, jer jedan dio stanovnika to hoce, onda bi se time otvorila pandorina kutija.
Izueci su masovna ubijanja, nekakav Panama koridor kroz Bosnu :mrgreen:

Zato vidimo, da su granice za vecinu svetinja.
Evo vidi se i po NK.
Niko ne podrzava Armeniju u ovom sukobu bas zbog medjunarodnih granica.

Mi samo mozemo uciti od Azera u ovom slucaju a ne kukati.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8693
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#9597 Re: Nagorno Karabah

Post by SanskiBiser »

lajkujMe wrote: 23/10/2020 11:24 Jel to Susha pala? Kad prije pa brane li se ovi ikako vise?
Ovo sve visi lici na totalnu bjezaniju i traktorijadu
Nije, Armeni su pregrupisali sto imaju preostalih snaga na odbranu Lacin koridora i Suse, prema Lacinu su se Azeri usetali juce bez velikog otpora i sad imaju koridor u dometu artiljerije i vec djeluju po polozajima Armena a i dronovi su tu.

Prioritet za Azere je izgleda trenutno da se uzme Krasni Bazar i juce su uzeli sve kote iznad tog mjesta i na par kilometara su od njega. To mjesto kad se uzme otvoren im je put za Susu i kad krenu u tom pravcu "gusice" lacinski koridor sa juga.

Jurij jutros objasnjavao u svom klipu...Image
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#9598 Re: Nagorno Karabah

Post by pici »

Image

Image

ovo je jos od juce stanje, danas se niko ne oglasava... crveno je koridor cesta M-12 i zila kucavica za NK i gradove Shusi i Stepanakert... ovo ako za vikend padne, iduce hefte moze se ocekivati predaja armena...
lajkujMe
Posts: 12136
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#9599 Re: Nagorno Karabah

Post by lajkujMe »

Aha, da li se zna ista sta Armeni rade?
Nemoguce poslije svega da nemaju plan B koji podrazumjeva povlacenje snaga da ne upali u okruzenje.
A to je pitanje sati a ne dana.
Kao sto kazes najkasnije do Nedelje NG ce biti odsjecen od Armenije.
Ne mogu da skontam zasto vlast Armenije i NG ne vide ocigledne cinjenice na terenu.
Jel moguce da vojni vrh laze Armenskim vlastima?
Ili vlast jednostavno iracionalno pika na srce Armensko?
sumirprimus
Posts: 80769
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#9600 Re: Nagorno Karabah

Post by sumirprimus »

...
Post Reply