Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#31751 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

BadBoy wrote: 21/10/2020 16:22
Mislim da se sve više raje naručuje jer sumnjaju. Dva prijatelja i radni kolega su išla na testiranja u zadnja dva dana i svi kažu da su ogromne gužve za komercijalno testiranje. Riječ je o Sarajevu.
+ ovdje ako hoćeš testiranje kroz sistem, moraš prijaviti simptome porodičnoj, oni te naruče u Kovid ambulantu (ne možeš sam tamo otići), na to se čeka nekoliko dana, onda oni mozgaju jesi li uopšte za test ili ne...test sljedećeg dana, ako si sretan, pa onda dva dana za rezultat...haman sedam dana. Onda se raja odluče ili za serološki ili PCR, ako im nije puno para.
Eventualno, ako završiš u Hitnoj, oni preporuče test narednih dana, ali, evo, ja sam bila u hitnoj, s većinom simptoma korone, on zaključio da nije i dao mi Sumamed. Porodična danas kaže da odem uraditi serološki privatno, pa da joj se javim. Malo nahero sve ovo.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#31752 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

banjaluka078 wrote: 21/10/2020 17:06
BadBoy wrote: 21/10/2020 16:22
Mislim da se sve više raje naručuje jer sumnjaju. Dva prijatelja i radni kolega su išla na testiranja u zadnja dva dana i svi kažu da su ogromne gužve za komercijalno testiranje. Riječ je o Sarajevu.
+ ovdje ako hoćeš testiranje kroz sistem, moraš prijaviti simptome porodičnoj, oni te naruče u Kovid ambulantu (ne možeš sam tamo otići), na to se čeka nekoliko dana, onda oni mozgaju jesi li uopšte za test ili ne...test sljedećeg dana, ako si sretan, pa onda dva dana za rezultat...haman sedam dana. Onda se raja odluče ili za serološki ili PCR, ako im nije puno para.
Eventualno, ako završiš u Hitnoj, oni preporuče test narednih dana, ali, evo, ja sam bila u hitnoj, s većinom simptoma korone, on zaključio da nije i dao mi Sumamed. Porodična danas kaže da odem uraditi serološki privatno, pa da joj se javim. Malo nahero sve ovo.
Takvi smo od '95. na ovamo. Ne postoji niti jedna procedura koja je tu radi građana, svaka je svrha samoj sebi i rezultira ogromnom količinom papira. Našim birokratama (u koje uključujem i 95% doktora) je samo bitno da imaju papir da se pokriju.

Tebi želim brz oporavak i da cijeli taj cirkus prođe sa što blažim simptomima i bez problema.

Naoružaj se strpljenjem kad se budeš "suočavala" sa našim birokratskim aparatom i ne daj da te izbije iz takta sve to.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#31753 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Ali_G »

Meni nije jasno da nakon 7 mjeseci od pandemije ljekari gataju je li korona ili nije, umjesto da testiraju ljude. Ok, neces svaku hunjavicu mozda testirati, al bi se svaki pacijent sa temperaturom morao testirati.
MMM1977
Posts: 4412
Joined: 15/07/2009 12:56

#31754 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

Gužve su za privatno testiranje jer javne ustanove vraćaju kući ljude sa očitim simptomima korone i ne žele da ih testiraju. Nakon toga ljudi traže selameta i idu privatno.

Juče sam pisao, prekjučer je kod Tawila došlo desetak takvih i svi su bili pozitivni i većina sa upalom pluća.

Zašto je tako možemo samo da nagađamo.
last mohicans
Posts: 11698
Joined: 09/08/2012 23:19

#31755 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by last mohicans »

Danas čujem slučaj da jednu osobu nisu htijeli testirati, saopštivši joj da ce je evidentirati kao oboljelu, samo da odradi samoizolaciju. Pracenje kontakata se odavno ne prati, virus piči kroz populaciju, sto nije loše dok nema dosta hospitalizovanih.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#31756 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

BadBoy wrote: 21/10/2020 17:38
Takvi smo od '95. na ovamo. Ne postoji niti jedna procedura koja je tu radi građana, svaka je svrha samoj sebi i rezultira ogromnom količinom papira. Našim birokratama (u koje uključujem i 95% doktora) je samo bitno da imaju papir da se pokriju.

Tebi želim brz oporavak i da cijeli taj cirkus prođe sa što blažim simptomima i bez problema.

Naoružaj se strpljenjem kad se budeš "suočavala" sa našim birokratskim aparatom i ne daj da te izbije iz takta sve to.
Hvala. A ništa, valjda sutra serološki pokaže da je ovo danas rezultat onog čekanja od 11 sati na vjetrometini u nedjelju dok sam pokušavala doći do doktora zbog relativno manje simptoma, a ne korone.

Zen sam, navikla na aparat. Ako ne mogu promijeniti, ne trošim živce.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7375
Joined: 16/01/2007 23:38

#31757 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by banjaluka078 »

Ali_G wrote: 21/10/2020 18:14 Meni nije jasno da nakon 7 mjeseci od pandemije ljekari gataju je li korona ili nije, umjesto da testiraju ljude. Ok, neces svaku hunjavicu mozda testirati, al bi se svaki pacijent sa temperaturom morao testirati.
U aprilu su me testirali + radili nalaze krvi iako sam došla s čistim simptomima alergijskog rinitisa.
Sad odlazim sa groznicom i kašljem, samo mi posluša pluća i zaključuje da me neće testirati.
Bez logike.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#31758 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

banjaluka078 wrote: 21/10/2020 18:56
Ali_G wrote: 21/10/2020 18:14 Meni nije jasno da nakon 7 mjeseci od pandemije ljekari gataju je li korona ili nije, umjesto da testiraju ljude. Ok, neces svaku hunjavicu mozda testirati, al bi se svaki pacijent sa temperaturom morao testirati.
U aprilu su me testirali + radili nalaze krvi iako sam došla s čistim simptomima alergijskog rinitisa.
Sad odlazim sa groznicom i kašljem, samo mi posluša pluća i zaključuje da me neće testirati.
Bez logike.
Gdje pocinje Bosna, tu prestaje logika :D
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#31759 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

MMM1977 wrote: 21/10/2020 18:14 Gužve su za privatno testiranje jer javne ustanove vraćaju kući ljude sa očitim simptomima korone i ne žele da ih testiraju. Nakon toga ljudi traže selameta i idu privatno.

Juče sam pisao, prekjučer je kod Tawila došlo desetak takvih i svi su bili pozitivni i većina sa upalom pluća.

Zašto je tako možemo samo da nagađamo.
Nemamo šta nagađati druže, tako nam je jer smo mi takvi.
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#31760 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Zato i imamo toliko umrlih.
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#31761 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Danas se opet testirah, nemam nikakve simptome ali radni kolega je pozitivan, dijelimo istu kancelariju. Nazvao porodicnu ambulantu, objasnio situaciju, oni odmah poslali elektronsku uputnicu i jutros se testirao u covid ambulanti Saraj polje. Cekao sam nekih 30min, 10tak ljudi ispred mene bilo. Rezultate jos nisam dobio....
Trappist
Posts: 4238
Joined: 12/09/2020 08:52

#31762 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Luciano88 wrote: 21/10/2020 20:22 Danas se opet testirah, nemam nikakve simptome ali radni kolega je pozitivan, dijelimo istu kancelariju. Nazvao porodicnu ambulantu, objasnio situaciju, oni odmah poslali elektronsku uputnicu i jutros se testirao u covid ambulanti Saraj polje. Cekao sam nekih 30min, 10tak ljudi ispred mene bilo. Rezultate jos nisam dobio....
Dobit ces sutra, eventualno prekosutra. Mama osjetila neke simptome u subotu, u ponedjeljak se testirala jucer dobila negativan nalaz.
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#31763 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

Trappist wrote: 21/10/2020 20:34
Luciano88 wrote: 21/10/2020 20:22 Danas se opet testirah, nemam nikakve simptome ali radni kolega je pozitivan, dijelimo istu kancelariju. Nazvao porodicnu ambulantu, objasnio situaciju, oni odmah poslali elektronsku uputnicu i jutros se testirao u covid ambulanti Saraj polje. Cekao sam nekih 30min, 10tak ljudi ispred mene bilo. Rezultate jos nisam dobio....
Dobit ces sutra, eventualno prekosutra. Mama osjetila neke simptome u subotu, u ponedjeljak se testirala jucer dobila negativan nalaz.
Ma ja, zagužvalo... Prvi put sam isti dan imao rezultate
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#31764 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Luciano88 wrote: 21/10/2020 20:22 Danas se opet testirah, nemam nikakve simptome ali radni kolega je pozitivan, dijelimo istu kancelariju. Nazvao porodicnu ambulantu, objasnio situaciju, oni odmah poslali elektronsku uputnicu i jutros se testirao u covid ambulanti Saraj polje. Cekao sam nekih 30min, 10tak ljudi ispred mene bilo. Rezultate jos nisam dobio....
Hajd da čujem i koliko-toliko pozitivno iskustvo sa našim sistemom :D
MMM1977
Posts: 4412
Joined: 15/07/2009 12:56

#31765 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

Naslovnica wrote: 21/10/2020 20:21 Zato i imamo toliko umrlih.
Ovo je najveća istina i kompletna situacija opisana u jednoj rečenici. Ključ oporavka je u što ranijem početku terapije a ako se oslonimo na naše zdravstvo onda terapiju možemo početi tamo negdje pred kraj bolesti.
laik1981
Posts: 12930
Joined: 05/12/2012 13:04

#31766 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Ova nova mjera koja se odnosi na plesne skole ce napokon zaustaviti epidemiju.. Bravo za krizni stab..Steta sto se nisu ranije sjetili da ovo kino sasjeku u samom startu.. Ovo ostalo, ako izuzmemo dio za srednjoskolce, niko nece bendati ni 5%..
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#31767 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

MMM1977 wrote: 21/10/2020 21:54
Naslovnica wrote: 21/10/2020 20:21 Zato i imamo toliko umrlih.
Ovo je najveća istina i kompletna situacija opisana u jednoj rečenici. Ključ oporavka je u što ranijem početku terapije a ako se oslonimo na naše zdravstvo onda terapiju možemo početi tamo negdje pred kraj bolesti.
Zato sam ja nedavno i pitao da li se moze Sumamed kupiti bez recepta, cisto ako me uhvati da ne cekam 7 dana da me testiraju i gataju da li je COVID-19 ili nije, da fasujem upalu pluca i da me obori dok me saltaju od telefona do telefona, od cekaonice do cekaonice.
Najbolje je uopste ne dolaziti na ove teme o COVID19, malko se zakasljem iz apsolutno benignor razloga (otisao mi kikiriki na stranu), odmah osjetim bol u predjelu pluca, osjetim kako mi gori celo (a u stvari sve regulara, samo podsvjesno). :roll:
Fakat je ova psihoza meschini gora od same bolesti. :roll:
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#31768 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by doktor78 »

Luciano88 wrote: 21/10/2020 20:22 Danas se opet testirah, nemam nikakve simptome ali radni kolega je pozitivan, dijelimo istu kancelariju. Nazvao porodicnu ambulantu, objasnio situaciju, oni odmah poslali elektronsku uputnicu i jutros se testirao u covid ambulanti Saraj polje. Cekao sam nekih 30min, 10tak ljudi ispred mene bilo. Rezultate jos nisam dobio....
Ako ti je kolega iz kancelarije pozitivan, velika je vjerovatnoća da si i ti. Ovo ne govorim da te prepadam, već iz vlastitog iskustva. Uostalom, boravak u zajedničkim kancelarijama je i naveden kao jedan od najčešćih načina prenosa.
User avatar
arman1
Posts: 5294
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#31769 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by arman1 »

Prije par dana se testirao jer sam imao simptome i blizak kontakt sa zaraženom osobom. Školski primjer, po broju dana i dr. Nalaz bio negativan. Jučer mi sin reče da su mu dva druga iz razreda pozitivni sa simptomima. Zvali iz škole ovaj centar nekakav i oni rekli da normalno nastave nastavni proces osim ove dvojice koji moraju ostati kod kuće. Srednja škola je u pitanju. Ova preporuka za srednje čini se nije obavezujuća.
User avatar
Luciano88
Posts: 536
Joined: 10/12/2019 12:22

#31770 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Luciano88 »

doktor78 wrote: 22/10/2020 09:02
Luciano88 wrote: 21/10/2020 20:22 Danas se opet testirah, nemam nikakve simptome ali radni kolega je pozitivan, dijelimo istu kancelariju. Nazvao porodicnu ambulantu, objasnio situaciju, oni odmah poslali elektronsku uputnicu i jutros se testirao u covid ambulanti Saraj polje. Cekao sam nekih 30min, 10tak ljudi ispred mene bilo. Rezultate jos nisam dobio....
Ako ti je kolega iz kancelarije pozitivan, velika je vjerovatnoća da si i ti. Ovo ne govorim da te prepadam, već iz vlastitog iskustva. Uostalom, boravak u zajedničkim kancelarijama je i naveden kao jedan od najčešćih načina prenosa.
Sve znam... spreman sam kako god bilo. Jos uvijek nemam nikakvih simptoma.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#31771 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

Nevjerovatni su nasi ljudi..

Okej,slazem.se, mediji su dosadni sa ovim brojkama. Ali i narod je nevjerovatan. Zar je problem nositi.masku? Zasto taj neki inat, ili sta ? Ovo cisto govorim za moje mjesto, manje. U zadnjih 10 dana 2 ljudi umrlo... I dalje se svadbe i svirke organizuju.. :-)

Ja kazem, ko.god se razboli na.svadbi ili derneku nekom, zabranit ulazak u bolnicu. Lijeci se kuci stoko. :skoljka:
doktor78
Posts: 2987
Joined: 14/09/2006 11:02

#31772 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by doktor78 »

skafiskafsnjak wrote: 22/10/2020 09:09 Nevjerovatni su nasi ljudi..

Okej,slazem.se, mediji su dosadni sa ovim brojkama. Ali i narod je nevjerovatan. Zar je problem nositi.masku? Zasto taj neki inat, ili sta ? Ovo cisto govorim za moje mjesto, manje. U zadnjih 10 dana 2 ljudi umrlo... I dalje se svadbe i svirke organizuju.. :-)

Ja kazem, ko.god se razboli na.svadbi ili derneku nekom, zabranit ulazak u bolnicu. Lijeci se kuci stoko. :skoljka:
Juče čujem, priprema se svadba sa nekih 250 zvanica. Gazda obližnjeg hotela (inače, blizak vladajućim krugovima) rekao : "Bujrum kod mene, koliko god vas ima, nema nikakvih problema"....
Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#31773 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Gavaz »

Ali_G wrote: 21/10/2020 18:14 Meni nije jasno da nakon 7 mjeseci od pandemije ljekari gataju je li korona ili nije, umjesto da testiraju ljude. Ok, neces svaku hunjavicu mozda testirati, al bi se svaki pacijent sa temperaturom morao testirati.
Mnogi naučnici ovo nazivaju pandemijom PCR testa, a ne korone.
Vrlo zdravi i neinfektivni ljudi mogu imati pozitivan test.
Vjerovatnoća lažno pozitivnih rezultata je 89-94% ili je gotovo izvjesna.
Profesor Drosten razvio je svoj PCR test od starog testa za virus SARS, a da nikada nije vidio pravi Wuhan virus iz Kine.
PCR test se ne zasniva na naučnim činjenicama u vezi sa infekcijama.
PCR testovi su beskorisni za otkrivanje infekcija.
Pozitivan PCR test ne znači da je prisutna infekcija ili da je pronađen netaknuti virus.
Amplifikacija uzoraka tokom 35 ciklusa je nepouzdano, ali SZO je preporučila 45 ciklusa.
Je li sad imalo išta jasnije?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#31774 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

doktor78 wrote: 22/10/2020 09:11
skafiskafsnjak wrote: 22/10/2020 09:09 Nevjerovatni su nasi ljudi..

Okej,slazem.se, mediji su dosadni sa ovim brojkama. Ali i narod je nevjerovatan. Zar je problem nositi.masku? Zasto taj neki inat, ili sta ? Ovo cisto govorim za moje mjesto, manje. U zadnjih 10 dana 2 ljudi umrlo... I dalje se svadbe i svirke organizuju.. :-)

Ja kazem, ko.god se razboli na.svadbi ili derneku nekom, zabranit ulazak u bolnicu. Lijeci se kuci stoko. :skoljka:
Juče čujem, priprema se svadba sa nekih 250 zvanica. Gazda obližnjeg hotela (inače, blizak vladajućim krugovima) rekao : "Bujrum kod mene, koliko god vas ima, nema nikakvih problema"....
Ako mislis da ne treba, onda ga prijavi inspekciji. Ibret nas je doveo dovde
Jos kazes inspekciji da si uporedo javio medijima, tako da moraju izaci na teren.

A ako nisi siguran, onda nista :-) :-)
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#31775 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Gavaz wrote: 22/10/2020 09:14
Ali_G wrote: 21/10/2020 18:14 Meni nije jasno da nakon 7 mjeseci od pandemije ljekari gataju je li korona ili nije, umjesto da testiraju ljude. Ok, neces svaku hunjavicu mozda testirati, al bi se svaki pacijent sa temperaturom morao testirati.
Mnogi naučnici ovo nazivaju pandemijom PCR testa, a ne korone.
Vrlo zdravi i neinfektivni ljudi mogu imati pozitivan test.
Vjerovatnoća lažno pozitivnih rezultata je 89-94% ili je gotovo izvjesna.
Profesor Drosten razvio je svoj PCR test od starog testa za virus SARS, a da nikada nije vidio pravi Wuhan virus iz Kine.
PCR test se ne zasniva na naučnim činjenicama u vezi sa infekcijama.
PCR testovi su beskorisni za otkrivanje infekcija.
Pozitivan PCR test ne znači da je prisutna infekcija ili da je pronađen netaknuti virus.
Amplifikacija uzoraka tokom 35 ciklusa je nepouzdano, ali SZO je preporučila 45 ciklusa.
Je li sad imalo išta jasnije?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Da li znas reci sta je PCR test, bez da pitas Google?
Locked