Nagorno Karabah

Post Reply
hzsa22
Posts: 974
Joined: 16/12/2011 18:25

#9326 Re: Nagorno Karabah

Post by hzsa22 »

Dokle god se vijori Turska zastava na Bosforu, Ruje ce ici niz ili uz dlaku Turcima
User avatar
Rothmans
Posts: 2866
Joined: 21/11/2019 21:32

#9327 Re: Nagorno Karabah

Post by Rothmans »

p206 wrote: 21/10/2020 22:09 Kad nisu zaratili kad im je ona budala ubila ambasadora u Turskoj onda neće nikad.
Jad i bijeda od drzave. Tako je kad umjesto da se ekonomski razvijas , ti glumis frajera sa korodiranim nuklearkama. A brke jake postale, trpaju ne vade
User avatar
Haris.ba
Posts: 24873
Joined: 08/09/2005 20:08

#9328 Re: Nagorno Karabah

Post by Haris.ba »

Vitezanin wrote: 21/10/2020 22:39
Challenger_ wrote: 21/10/2020 22:35 Daleko je Turska iznad malih i srednje malih nacija.
Ali je ipak daleko od toga da bude sila. Turska ima relevantan regionalni utjecaj (imala ga je i prije) s rastućim apetitom, međutim taj dio svijeta ni daleko moćniji od Turske nisu uspjeli držati pod kontrolom pa neće moći ni Turska. Naprotiv, srljanjem mogu dugoročno izgubiti utjecaj, a to je druga tema. :)
Taj dio svijeta je stotinama godina bio upravljan iz danasnje Turske. Formalno gledano, cak je danasnja Turska nasljednik Osmanskog carstva.

Turska samo sjeda ponovo za sto na kojem je bila prije 100 godina. Eh, sad. To sto je prije 100 godina znala prodati nekoga za dukate, ne znaci da nece ni danas. Ali, sustina je da ona se vraca za sto gdje se drugi prodaju.
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#9329 Re: Nagorno Karabah

Post by moke_31 »

https://youtu.be/TVibqMjWq1A
Ruski prilog o Bajraktarima i njihovoj učinkovitosti. Koliko sam shvatio ruski govore da je Ukrajina kupila dva i da su u Siriji fakat uništili pancire i sistem s125.
Ako neko bolje razumije ruski nek pogleda prilog i ptepriča.
User avatar
Nespin
Posts: 1887
Joined: 26/03/2019 19:02

#9330 Re: Nagorno Karabah

Post by Nespin »

8-)
Last edited by Nespin on 13/02/2022 19:43, edited 1 time in total.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#9331 Re: Nagorno Karabah

Post by muhafuca »

El_comadante wrote: 21/10/2020 22:35
Nadzornik wrote: 21/10/2020 22:03 Trenutno stanje:

Image
po ovoj karti ispade na sjeveru nisu ništa uzeli a rasturaju dole na jugu. bilo je priče i da su na sjeveru uzeli dobar dio.
hehehehe ja pratim ovu temu i ne kontam nista.

neko ko cita samo ovu temu rekao bi da su azeri pred jerevanom vec :D

realno stanje - azeri uzeli dolinski dio uz granicu sa iranom do sada sto je i realno jer su doline

neodbranjive ako protivnik ima nadmoc iz vazduha.

kad krenu (ako krenu) u planinski dio tad ce se vidjeti kako ustvari stanje stoji stvarno na terenu.

a do tada ovo sto neki pisu ovdje je nidje veze.


Ja cak i topografsku kartu nabacio bio da se pogleda :D
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#9332 Re: Nagorno Karabah

Post by Nadzornik »

muhafuca wrote: 21/10/2020 23:18
hehehehe ja pratim ovu temu i ne kontam nista.

neko ko cita samo ovu temu rekao bi da su azeri pred jerevanom vec :D

realno stanje - azeri uzeli dolinski dio uz granicu sa iranom do sada sto je i realno jer su doline

neodbranjive ako protivnik ima nadmoc iz vazduha.

kad krenu (ako krenu) u planinski dio tad ce se vidjeti kako ustvari stanje stoji stvarno na terenu.

a do tada ovo sto neki pisu ovdje je nidje veze.


Ja cak i topografsku kartu nabacio bio da se pogleda :D
Pitanje je sata kad ce se Azerska zastava zavioriti u Jerevanu a Turci zajedno sa svojim velikim prijateljima Ukrajincima umarsirati u Moskvu.. :D
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2638
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#9333 Re: Nagorno Karabah

Post by Ja_Ja »

Ljudi im pobise svu vojsku, unistise puru u oklopu i tip hladno kaze kad krenu u brda onda ce se vidjeti ko je jaci. Nigdje veze.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#9334 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

- Predsjednik Jermenije otišao u Brisel da se NATO-u žali na učeće Turske u ovom sporu. Stoltenberg mu rekao da "NATO nije strana u sukobu", da su i Jermenija i Azerbejdžan partneri NATO, te da je od vitalnog značaja da se uspostavi prekid vatre.

:lol:

Kako sam predvidio, *urcem neće mrdnuti, a ova retorika će biti ista kada Ankara udari na Grčku ("Mavi Vatan").


Smijem se jer mi se čini da je taj stari narod 2018-e iznjedrio gore političare nego što ih mi imamo na Balkanu. Kakav amaterizam, ja nemam riječi.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#9335 Re: Nagorno Karabah

Post by muhafuca »

moke_31 wrote: 21/10/2020 23:01 https://youtu.be/TVibqMjWq1A
Ruski prilog o Bajraktarima i njihovoj učinkovitosti. Koliko sam shvatio ruski govore da je Ukrajina kupila dva i da su u Siriji fakat uništili pancire i sistem s125.
Ako neko bolje razumije ruski nek pogleda prilog i ptepriča.
u siriji su rokali ispocetka, dok se sirijska PVO nije adaptirala na novo stanje na terenu i skinula par.

odmah su ih turci povukli jer nije dobra reklama.

U Libiji je vec nisu bili novina - cim su poceli rokat LNA ih je pocela skidat i tu su ih povukli.

Dronovi su odlicni protiv armija koje skoro pa da i nemaju PVO kao sto su ovi u Nagorno Karabahu.

da su dronovi - ucinkoviti kao sto se reklamiraju - Izrael bi ih konstantno koristio u Siriji

ne bi avione i pilote koristio za bombardovanje.

__________________________________________________

Ovo sto do sada gledas u Artsakhu je protiv Armije koja uopste nema PVO

ganjaju dronove golim okom i najnovijim iglama.

Plus svaki pogodak dronovima je snimljen iz par kamera i uglova sa izvidjackim dronovima

a po netu se reklamira kao zaseban pogodak.

bilo je par puta na redditu gdje su skontali da je isti pogodak, ista meta samo snimak iz drugog ugla.
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#9336 Re: Nagorno Karabah

Post by desni »

Nadzornik wrote: 21/10/2020 22:03 Trenutno stanje:

Image
Kakva je procjena, za koliko dana će armenski monofizitski teroristi pobjeći iz Stepanakerta?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#9337 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Ideš da se žališ onima koji otvaraju šampanjac jer se u ruskom dvorištu vodi rat.

:-)

Više bi postigli da su otišli drito u Ankaru.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#9338 Re: Nagorno Karabah

Post by muhafuca »

Ja_Ja wrote: 21/10/2020 23:27 Ljudi im pobise svu vojsku, unistise puru u oklopu i tip hladno kaze kad krenu u brda onda ce se vidjeti ko je jaci. Nigdje veze.
e o ovom ludilu ja bas gore pricam,

gotovo, udaraju vec na armene po Parizu.

Armenija pregazena davno.

ovo ko da samo TRT gleda 24/7

de jarane pogledaj na karti dokle su dogurali i bice ti jasno sve
User avatar
desni
Posts: 1498
Joined: 10/03/2012 01:21

#9339 Re: Nagorno Karabah

Post by desni »

corolla02 wrote: 21/10/2020 22:11 Trenutno sranje na terenu :mrgreen:

Image
Odlična ilustracija! Protjerali na stotine hiljada ljudi, uništili im kuće i imanja i sad očekuju da ih neko zaštiti.
User avatar
BRT
Posts: 164
Joined: 20/04/2009 12:20

#9340 Re: Nagorno Karabah

Post by BRT »

Ja jedva cekam da vidim vise i armenske divokoze kako nenadjebivom lakoćom koriste prednost planinskog terena i nezaustavljivom poplavom mrskog azerakog okupatora guše u Kaspijskim jezeru... po svim pričama NK dođe kao The Vale i samo oni znaju hodati uzbrdo...
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#9341 Re: Nagorno Karabah

Post by Nadzornik »

Ja_Ja wrote: 21/10/2020 23:27 Ljudi im pobise svu vojsku, unistise puru u oklopu i tip hladno kaze kad krenu u brda onda ce se vidjeti ko je jaci. Nigdje veze.
I ti si to zakljucio iz ovih snimaka sto Azeri postavljaju... :-)
Pa Rusima je trebalo 3 godine i svakodnevno po stotine avionskih naleta,rakete,helikopteri,strateski avioni,TOS-ovi,milione tona eksploziva po pobunjenicima da bi Sirijska armija napravila neki znacajniji pomak u gradjanskom ratu i agresiji
USA,Turske,Izraela itd... na Siriju.
Lopez1981
Posts: 1015
Joined: 19/07/2016 22:27

#9342 Re: Nagorno Karabah

Post by Lopez1981 »

muhafuca wrote: 21/10/2020 23:33
Ja_Ja wrote: 21/10/2020 23:27 Ljudi im pobise svu vojsku, unistise puru u oklopu i tip hladno kaze kad krenu u brda onda ce se vidjeti ko je jaci. Nigdje veze.
e o ovom ludilu ja bas gore pricam,

gotovo, udaraju vec na armene po Parizu.

Armenija pregazena davno.

ovo ko da samo TRT gleda 24/7

de jarane pogledaj na karti dokle su dogurali i bice ti jasno sve
Prije samog sukoba da je neko rekao da ce im ovoliko osloboditi teritorije niko ziv ne bi vjerovao. Godinama slusamo izvjestaje o puskaranju u NK, 30 godina se ukopavali i pripremali. Niko ziv nije davao ovoliku prednost Azerima, jesu govorili da su jaci, bogatiji, brojniji ali niko nije ocekivao ovo sto gledamo. Da ne oslobode vise ni pedlja opet je ovo uspjeh Azera.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#9343 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Turkey poised to deploy troops to Azerbaijan if requested
Izvinjavam se ako je bilo.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#9344 Re: Nagorno Karabah

Post by Emiremir33 »

Nadzornik wrote: 21/10/2020 23:25
muhafuca wrote: 21/10/2020 23:18
hehehehe ja pratim ovu temu i ne kontam nista.

neko ko cita samo ovu temu rekao bi da su azeri pred jerevanom vec :D

realno stanje - azeri uzeli dolinski dio uz granicu sa iranom do sada sto je i realno jer su doline

neodbranjive ako protivnik ima nadmoc iz vazduha.

kad krenu (ako krenu) u planinski dio tad ce se vidjeti kako ustvari stanje stoji stvarno na terenu.

a do tada ovo sto neki pisu ovdje je nidje veze.


Ja cak i topografsku kartu nabacio bio da se pogleda :D
Pitanje je sata kad ce se Azerska zastava zavioriti u Jerevanu a Turci zajedno sa svojim velikim prijateljima Ukrajincima umarsirati u Moskvu.. :D
Veći su opet prijatelji sa Rusimo nego sa Ukrajincima,bez obzira na prošle ratove,naravno prvo interesne sfere pa sve ostalo ,na Turke mislim
Johny12
Posts: 219
Joined: 03/10/2020 15:39

#9345 Re: Nagorno Karabah

Post by Johny12 »

muhafuca wrote: 21/10/2020 23:18
El_comadante wrote: 21/10/2020 22:35
Nadzornik wrote: 21/10/2020 22:03 Trenutno stanje:

Image
po ovoj karti ispade na sjeveru nisu ništa uzeli a rasturaju dole na jugu. bilo je priče i da su na sjeveru uzeli dobar dio.
hehehehe ja pratim ovu temu i ne kontam nista.

neko ko cita samo ovu temu rekao bi da su azeri pred jerevanom vec :D

realno stanje - azeri uzeli dolinski dio uz granicu sa iranom do sada sto je i realno jer su doline

neodbranjive ako protivnik ima nadmoc iz vazduha.

kad krenu (ako krenu) u planinski dio tad ce se vidjeti kako ustvari stanje stoji stvarno na terenu.

a do tada ovo sto neki pisu ovdje je nidje veze.


Ja cak i topografsku kartu nabacio bio da se pogleda :D
Evo pozdrav svima, interesantna tema, mnogo informacija se terena da se ne moramo patiti i traziti po twitteru :-)

Da odmah deklarisem, u ovoj utrci nemam konja, ali sam blago naklonut Azerima, ipak medjunarodno pravo je na njihovoj strani a Jermeni su bil sve ove godine tako arogantni da su odbijali svaku mogucnost miroljubovog rjesenja sto bi moralo ukljucivati formulu zemlja za mir. Sad dobise sto su trazili....

Nego tvoj post. I ja sam primijetio da su sve teritorije koje su uzeli ravnica ili blaga brda (osim oko Harduta: tamo su vec vukojebine, i ocigledno ih poklopise u nekoliko dana). To sto pises ima smisla da je to bio dio neke vece Jermenske strategije. Medjutim oni se potrosise da brane te ravnice, pa svi smo vidjeli snimke. Samo taj jucerasnji lose smisljeni kontra napad kostao ih je puno.

Dakle slazem se da ce biti teze ici uz ove planine, ali koliko snage Jermeni imaju da ih efikasno brane? Imali su velike gubitke i front, u odnosu na originalni, je dobrano produzen, a oni su ti koji imaju deficit u ljudstvu.

Ako im je to bio plan, tebali su predati nizinske krajeve da sacuvaju ljudstvo i tehniku, te se utvrditi u planinama. Koliko bi im to pomoglo protiv dronova, ne znam, nisam ekspert. Ali bi bili u boljoj situaciji nego sada da brane te polozaje, to je sigurno.
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#9346 Re: Nagorno Karabah

Post by Nadzornik »

Lopez1981 wrote: 21/10/2020 23:40 Da ne oslobode vise ni pedlja opet je ovo uspjeh Azera.
Da ali po koju cijenu,ovdje ne mislim na meterijalnu koja nije zanemarljiva nego onu drugu koja je mnogo veca.
Dalje,ako sada ne uspiju da povrate ova izgubljena podrucja Jermeni ce cekati prvu priliku kao sto vec znamo iz proslosti da je povrate i osvoje jos vise nego prvi put.
I opet sve u krug,sto je sasvim normalno za nestabilna podrucja kao sto su Kavkaz i Balkan.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#9347 Re: Nagorno Karabah

Post by muhafuca »

Lopez1981 wrote: 21/10/2020 23:40
muhafuca wrote: 21/10/2020 23:33
Ja_Ja wrote: 21/10/2020 23:27 Ljudi im pobise svu vojsku, unistise puru u oklopu i tip hladno kaze kad krenu u brda onda ce se vidjeti ko je jaci. Nigdje veze.
e o ovom ludilu ja bas gore pricam,

gotovo, udaraju vec na armene po Parizu.

Armenija pregazena davno.

ovo ko da samo TRT gleda 24/7

de jarane pogledaj na karti dokle su dogurali i bice ti jasno sve
Prije samog sukoba da je neko rekao da ce im ovoliko osloboditi teritorije niko ziv ne bi vjerovao. Godinama slusamo izvjestaje o puskaranju u NK, 30 godina se ukopavali i pripremali. Niko ziv nije davao ovoliku prednost Azerima, jesu govorili da su jaci, bogatiji, brojniji ali niko nije ocekivao ovo sto gledamo. Da ne oslobode vise ni pedlja opet je ovo uspjeh Azera.
ja samo to je vec druga prica,

uz faktor iznenadjenja sa dronovima uzeli su do sada juznu dolinu i ako to u kontekstu neko smatra uspjehom

ok to postujem i razumijem,

al ovdje se neka druga atmosfera stvorila i slika se stanje kao da pratimo USA protiv Iraka birvaktile i samo se ceka

kad ce Jerevan pasti.

Cak se i druga strana cesto lezerno zove i oznacava kao Armenska Vojska ili Armija itd.

A Armenska vojska jos zvanicno nije ni metka opalila nit najavila ukljucivanje u sukob.

Ja cak ne tvrdim ni da ih azeri nece i u planinama nagazit al to treba vidjeti jos uvjek.

Ovo do sada je realno neimpresivno i relativno ocekivano kad se skontalo da ce dronovi igrati glavnu ulogu.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#9348 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

SF, današnja mapa:

Image
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#9349 Re: Nagorno Karabah

Post by moke_31 »

Nadzornik wrote: 21/10/2020 23:50
Lopez1981 wrote: 21/10/2020 23:40 Da ne oslobode vise ni pedlja opet je ovo uspjeh Azera.
Da ali po koju cijenu,ovdje ne mislim na meterijalnu koja nije zanemarljiva nego onu drugu koja je mnogo veca.
Dalje,ako sada ne uspiju da povrate ova izgubljena podrucja Jermeni ce cekati prvu priliku kao sto vec znamo iz proslosti da je povrate i osvoje jos vise nego prvi put.
I opet sve u krug,sto je sasvim normalno za nestabilna podrucja kao sto su Kavkaz i Balkan.
Samo sanjaj islamofobe. Nikad Armenci neće više vratiti ni pedlja otete teritorije, čak i uz pomoć Rusije,
mada ja mislim da će Azeri ići do kraja i osloboditi sve što su im ortodoksni teroristi zauzeli.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#9350 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

A brief overview of the recent developments of the Armenian-Azerbaijani war in the Nagorno-Karabakh region:

Azerbaijani President Ilham Aliyev announced that Azerbaijani forces took control of the town of Zengilan and 25 other villages. The total number of settlements captured is now 75;
Armenian artillery reportedly shelled the Tartar areas;
Azerbaijan artillery reportedly shelled the Martakert areas;
Armenian forces conducted a large-scale counter-attack in the Khudaferin Reservoir area, but it was repelled;
An Israeli Harop drone belonging to Azerbaijan crashed on Iranian territory in the Khodaafarin region.

The Armenian military continues reporting multiple casualties of Azerbaijani forces despite the fact that the Armeians are retreating in the south
Post Reply