Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31534
Joined: 16/04/2011 18:46

#31601 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by skafiskafsnjak »

Evo na N1 intervju rade,sa ljudima sto su odbolovali... :-)
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31602 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 21/10/2020 11:17
Mogy87 wrote: 21/10/2020 10:57 @biglebovski
Jos da si se osvrnuo na studiju. Ah da ne citas ti te gluposti, samo portali dolaze u obzir.
Ide nam svima pravo dobro sa tim tvojim studijama, koliko vidim. Baš su seksi, što bi rekao jedan ministar.

Mogu i razumjeti maske u zatvorenim prostorima gdje se miješa populacija različitih dobnih skupina, poput kancelarija budžetskih korisnika, marketa, pošti, banki, šalter sala, kino dvorana i pozorišta, ali forsiranje ideje da će nas spasiti maske na otvorenom je po meni promašena kozmetička mjera protiv zdravog razuma koja, popračena teškom kaznom, stvara dodatni otpor u ovoj zajedničkoj borbi protiv virusa. Nešto ne vidim da po Štokholmu imaju velikih problema iako niko ne nosi maske, tj. nosi ko želi. Zaključili su da maska daje lažni dojam sigurnosti te da se ljudi kad nose masku ne pridržavaju najbolje mjere a to je držanje distance. Od početka sam stajališta da štabovi i zvaničnici ne čine ništa da zaštite ugrožene, a prije svega ne podižu nivo i dostupnost zdravstvenih usluga oboljelim od kovida te da ništa ne čine da olakšaju testiranje te time direktno pomažu širenju virusa u zajednici.
Dosao je dan da se i ja s tobom slozim, posebno u prvom dijelu i zakljucnom dijelu koji se odnosi na BiH.

Samo imam jedno pitanje: kako nagovoriti nas narod koji u banci ne postuje diskrecionu liniju da drzi distancu? I zasto ti smeta obavezno nosenje maske u ZATVORENOM kad dokazano pomaze?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31603 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Ironmen wrote: 21/10/2020 11:18
Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:16 Nije se virus ni u sta "upakovao". Test prepoznaje geneticki materijal ISKLJUCIVO SARS-CoV-2.
Nema ti bas prica previse logike iz iskustva govorim kako mi je drug tek iz 3 testa bio pozitivan prvi radio u Brckom negativan drugi u Tuzli negativan i treci nakon jake upale pluca i gubitka svih cula okusa i mirisa pozitivan iz 3 testa i jos brdo takvih primjera.
Vrlo lako se moglo desiti da je prerano ili lose uzet uzorak.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31604 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:28
biglebovski wrote: 21/10/2020 11:17
Mogy87 wrote: 21/10/2020 10:57 @biglebovski
Jos da si se osvrnuo na studiju. Ah da ne citas ti te gluposti, samo portali dolaze u obzir.
Ide nam svima pravo dobro sa tim tvojim studijama, koliko vidim. Baš su seksi, što bi rekao jedan ministar.

Mogu i razumjeti maske u zatvorenim prostorima gdje se miješa populacija različitih dobnih skupina, poput kancelarija budžetskih korisnika, marketa, pošti, banki, šalter sala, kino dvorana i pozorišta, ali forsiranje ideje da će nas spasiti maske na otvorenom je po meni promašena kozmetička mjera protiv zdravog razuma koja, popračena teškom kaznom, stvara dodatni otpor u ovoj zajedničkoj borbi protiv virusa. Nešto ne vidim da po Štokholmu imaju velikih problema iako niko ne nosi maske, tj. nosi ko želi. Zaključili su da maska daje lažni dojam sigurnosti te da se ljudi kad nose masku ne pridržavaju najbolje mjere a to je držanje distance. Od početka sam stajališta da štabovi i zvaničnici ne čine ništa da zaštite ugrožene, a prije svega ne podižu nivo i dostupnost zdravstvenih usluga oboljelim od kovida te da ništa ne čine da olakšaju testiranje te time direktno pomažu širenju virusa u zajednici.
Dosao je dan da se i ja s tobom slozim, posebno u prvom dijelu i zakljucnom dijelu koji se odnosi na BiH.

Samo imam jedno pitanje: kako nagovoriti nas narod koji u banci ne postuje diskrecionu liniju da drzi distancu? I zasto ti smeta obavezno nosenje maske u ZATVORENOM kad dokazano pomaze?
Ne smeta mi nošenje maski u zatvorenom. Čini mi se da bi ljudi koji rade u kancelarijama trebali biti posebno oprezni, jer izgleda da treba puno više vremena provesti statičan u zatvorenom prostoru da bi pokupio neki ozbiljniji virus. U mojoj banci puštaju jednog po jednog, eventualno po dvoje, sekjuriti na vratima, maska obavezna, sprej, sve po naredbi, tako da ne znam šta za banku da ti kažem.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31605 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

splinter wrote: 20/10/2020 14:54 @laik1981
laik1981 wrote: 20/10/2020 13:29
splinter wrote: 20/10/2020 10:46 @laik1981
Ne znam kakav si odgovor očekivao. Ja kažem ono što znam i što jeste. Znači ako je lab verifokavan od strane UEFE, zašto bi neko bio debil i izgubio tu licencu za koju je krv propišao da je dobije.
Postoje efikasni mehanizami od stane te organizacije da izvrši kontrolu sve i jednog testa igrača.
Kada uhvatim malo vremena napisat ću koju riječ o tim testovima.
1. Ocekivao sam malo kompleksniji i strucniji odgovor, a ne da se radi o igranki izraelaca.. Ja ne govorim ni o toj nasoj laboratoriji, a ni o toj u Izraelu.. Ja sumnjam u pcr testove koji mogu pokazati i pozitivan i negativan rezultat u odredjenom slucaju u ovisnosti koliko puta ponavljaju cikluse umnozavanja.. Koliko bi ljudi pozitivno testiranih u Izraelu bilo negativno da su se testirali u toj nasoj laboratoriji.. Nije se kod nasih igraca radilo o jednom slucaju pa da kazes omaklo se.. Radilo se o, koliko se sjecam 6 slucajeva, sto je strasan procenat ako uzmemo u obzir uzorak koji cini ukupni broj nasih igraca koji su se tamo testirali.. Smatram da se lako moze manipulisati, ili kako ti kazes napraviti igranku, rezultatima ukoliko postoji neki interes..
2.Da li je moguce biti u kontaktu sa fragmentom mrtvog virusa i prilikom testiranja biti pozitivan, a da nikada nisi bio inficiran zivim virusom koji moze nanijeti neku stetu?

3.Da li je moguce biti pozitivan zbog tog mrtvog fragmenta, a u isto vrijeme imati simptome izazvane infekcijom nekog drugog virusa ili bakterije? Na koji nacin utvrdjuju takve stvari i da li ih uopste utvrdjuju?
4.Koliko su brojke pozitivnih, na osnovu kojih nam namecu mjere, uopste pouzdane?
5.Da li su antitijela cije se prisustvo utvrdjuje seroloskim testovima specificna iskljucivo za ovaj virus ili mogu biti antitijela koja su proizvedena reakcijom na neki drugi virus?
6.Zasto nasi zvanicno ne rade i seroloske testove uz pcr kako bi bili sigurniji?
7.Da li mogu na neki nacin mjeriti odgovor t memorijskih celija i da li je taj odgovor specifican za ovaj virus i rezultat djelovanja ovog virusa ili mozemo imati odgovor koji je rezultat izlozenosti nekom drugom virusu, a koji nam pruza imunitet i kod ovog virusa?
Editovao sam tvoj post i podijelio ga po pitanjima.

1. Za ovo pitanje nemam namjeru ponavljati se . Mogu garantovati za našu laboratoriju šta i kako. Ostalo ne znam jer nisam detektiv niti inspektor.
2.Ovo fragment se odnosi na prvo lice, dakle osoba koja je preboljela bolest može imati te fragmente neko vrijeme, ne misli se da neko drugi ili treći reaguje na te fragmente. Fragmenti virusa nisu cijeli virus, nemaju RNK i ne mogu se replicirati u organizmu.
3. Hipotetički je moguće. Koliko se ispituje i praksi nije mi poznato.
4. Brojevi su ispravni, drugi je problem nedovoljno testiranje i predug period do objave rezultata.
Što se tiče mjera, ne donosim nikakve odluke, pa ne mogu komentarisati. Ali se općenito ne slažem sa načinom borbe protiv ove pandemije.
5.Ovisi o testu, odnosno proizvođaču i metodi. Ali testovi su veoma pouzdani pogotovu od renomiranih proizvođača ( Abbot, Roche, Siemens . . ) Oko 99% sa ciljem da u skorijem periodu taj procenat bude 100%.
Metode koje se koriste su obično ELISA; Western imunnoblot, ECLIA, SARS-CoV-2 IgG assay
Testovi su pouzdani jer targetiraju specifične proteine virusa, specifične samo za taj virus, npr receptor vezivanja domene na Spike proteinu (RBD) i još jedan protein. Dakle otkrivaju se specifična antijela za specifičan virus. Ta antitjela su ustvari imunoglobulini
(proteinske molekule) na prvom mjestu IgG i IgM.
Osim toga treba razlikovati ukrižanu reaktivnost i neutralizacijska antitjela. Može se destiti prilikom labaratorijskih ispitivanja djelovanja antitjela da antitjela npr koja poroizvede HcoV-OC43 djeluju na i Sars-CoV-2.
To nije pravilo i može se javiti kod određenog dijela populacije. Ali to su i dalje antitjela tog gore navedenog virusa
6.Zašto naši ne rade i kontrolno serološke pretrage pored PCR testova, ne znam, vjerovatno je razlog novac i loša organizacija zdravstvenog sistema.
7.Vezano za T Ćelije. To su vrlo sofisticirane i za sada realtivno spore metode. Mjerenja T-ćelija se uglavnom radi u naučno istraživačke svrhe kako bi se bolje upoznao imunitet.
T ćelije mogu doprijeniti razvoju imuniteta, jer za razliku od antitjela znatno duže se zadržavaju u organizmu. I da, mogu poticati od nekih prethodnih infekcija koje nisu uzrokovane Sars-CoV-2 virusom a pokazati afimitet prema ovome virusu.
Postoje 3 vrste ovih ćelija: CD 4+, CD 8+ i T pomoćne ćelije.
Nažalost nekoliko zadnjih studija pokazuju da Sars-CoV-2 poput HIV virusa napada direktno
CD 4 + T ćelije ( ali ne i CD 8+ ) što je doneklo uznemirilo nauku u pogledu prakase korištenja T-ćelija u borbi protiv ovoga virusa.
@Ironmen evo super objasnjeno ovo oko testova.
DonieBrasco
Posts: 15423
Joined: 31/08/2016 16:09

#31606 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by DonieBrasco »

Meni samo nije jasno da idalje postoje ljudi koji tvrede da virsu ne postoji i da je ovo sve neka zavjera ?

Pa od cega onda toliki ljudi dneveno umire sirom svijeta ?
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#31607 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:16 Nije se virus ni u sta "upakovao". Test prepoznaje geneticki materijal ISKLJUCIVO SARS-CoV-2.
Problemi su ljudski faktor ili granični slučajevi.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31608 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 21/10/2020 11:35
Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:28
biglebovski wrote: 21/10/2020 11:17

Ide nam svima pravo dobro sa tim tvojim studijama, koliko vidim. Baš su seksi, što bi rekao jedan ministar.

Mogu i razumjeti maske u zatvorenim prostorima gdje se miješa populacija različitih dobnih skupina, poput kancelarija budžetskih korisnika, marketa, pošti, banki, šalter sala, kino dvorana i pozorišta, ali forsiranje ideje da će nas spasiti maske na otvorenom je po meni promašena kozmetička mjera protiv zdravog razuma koja, popračena teškom kaznom, stvara dodatni otpor u ovoj zajedničkoj borbi protiv virusa. Nešto ne vidim da po Štokholmu imaju velikih problema iako niko ne nosi maske, tj. nosi ko želi. Zaključili su da maska daje lažni dojam sigurnosti te da se ljudi kad nose masku ne pridržavaju najbolje mjere a to je držanje distance. Od početka sam stajališta da štabovi i zvaničnici ne čine ništa da zaštite ugrožene, a prije svega ne podižu nivo i dostupnost zdravstvenih usluga oboljelim od kovida te da ništa ne čine da olakšaju testiranje te time direktno pomažu širenju virusa u zajednici.
Dosao je dan da se i ja s tobom slozim, posebno u prvom dijelu i zakljucnom dijelu koji se odnosi na BiH.

Samo imam jedno pitanje: kako nagovoriti nas narod koji u banci ne postuje diskrecionu liniju da drzi distancu? I zasto ti smeta obavezno nosenje maske u ZATVORENOM kad dokazano pomaze?
Ne smeta mi nošenje maski u zatvorenom. Čini mi se da bi ljudi koji rade u kancelarijama trebali biti posebno oprezni, jer izgleda da treba puno više vremena provesti statičan u zatvorenom prostoru da bi pokupio neki ozbiljniji virus. U mojoj banci puštaju jednog po jednog, eventualno po dvoje, sekjuriti na vratima, maska obavezna, sprej, sve po naredbi, tako da ne znam šta za banku da ti kažem.
:thumbup: apsolutno se slazem. Kancelarije su kljucne.

Ovo s bankom se odnosilo na vrijeme prije pandemije i nas obicaj da ne drzimo distancu ni kad je propisana.
laik1981
Posts: 12980
Joined: 05/12/2012 13:04

#31609 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

breuer wrote: 21/10/2020 11:16 ubiše se od poštivanja...meni prijatejica iz Bazela govori da gore niko i ne mari za Covid...
Nigdje se ne mari za covid osim u medijima i po forumima.. Mjere pola ljudi ne postuje nikako, a 90% onih koji ih postuju to rade radi rizika od kazne, a ne zbog nekog straha od nevidljivog neprijatelja..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31610 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

DonieBrasco wrote: 21/10/2020 11:36 Meni samo nije jasno da idalje postoje ljudi koji tvrede da virsu ne postoji i da je ovo sve neka zavjera ?

Pa od cega onda toliki ljudi dneveno umire sirom svijeta ?
Od svega drugog osim od COVIDA.
Znas urotilo se 90% svjetskih ljekara, sa gotovo svim politicarima i statisticarima da Gejcu i Fauciju ostvare zivotnu zelju.
I onda smo mi "panicari" koji kazemo da stavis masku u zatvorenom i odmaknes se metar :roll:
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#31611 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ere-598881
Sarajevo oborilo dnevni i sedmični rekord za samo 24 sata / Beganović: Vrijeme je za drugačije mjere

Kada je riječ o rekordima, mi smo ga imali 3.8. kada je oboljelo 153, pa potom 190 i sada ćemo vjerovatno preći 200 na 100.000 stanovnika. To su dramatične brojke i moramo razmišljati o mjerama koje će biti u širem kontekstu i to na nivou FBiH jer kantonalni nivo ima ograničenja, rekao je Beganović.

-Pacijenti su ograničeni u pristupu zdravstvenim institucijama i uslugama. Teško je naći balans između mjera, objektivne potrebe i realnog svakodnevnog života. Mi možemo proglasiti lockdown u KS, ali šta to vrijedi kada nekoliko kilometara niže imate općinu u drugom kantonu ili 300 metara drugi entitet. Mjere mogu biti korisne samo na nivou FBiH, kazao je Begnović, piše N1.
I ovaj je kontradiktoran, kao nemogu kantonalne mjere biti korisne jer je na 300m drugi entitet, ali ako FBiH proglasi mjere onda nema veze što je tu na 300 m drugi entitet?
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31612 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

daddy-kool wrote: 21/10/2020 11:51
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... ere-598881
Sarajevo oborilo dnevni i sedmični rekord za samo 24 sata / Beganović: Vrijeme je za drugačije mjere

Kada je riječ o rekordima, mi smo ga imali 3.8. kada je oboljelo 153, pa potom 190 i sada ćemo vjerovatno preći 200 na 100.000 stanovnika. To su dramatične brojke i moramo razmišljati o mjerama koje će biti u širem kontekstu i to na nivou FBiH jer kantonalni nivo ima ograničenja, rekao je Beganović.

-Pacijenti su ograničeni u pristupu zdravstvenim institucijama i uslugama. Teško je naći balans između mjera, objektivne potrebe i realnog svakodnevnog života. Mi možemo proglasiti lockdown u KS, ali šta to vrijedi kada nekoliko kilometara niže imate općinu u drugom kantonu ili 300 metara drugi entitet. Mjere mogu biti korisne samo na nivou FBiH, kazao je Begnović, piše N1.
I ovaj je kontradiktoran, kao nemogu kantonalne mjere biti korisne jer je na 300m drugi entitet, ali ako FBiH proglasi mjere onda nema veze što je tu na 300 m drugi entitet?
:lol: :lol:
Klasicni nas ping pong s prebacivanjem nadleznosti :roll:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#31613 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kakavdanakneiskustvu »

DonieBrasco wrote: 21/10/2020 11:36 Meni samo nije jasno da idalje postoje ljudi koji tvrede da virsu ne postoji i da je ovo sve neka zavjera ?

Pa od cega onda toliki ljudi dneveno umire sirom svijeta ?
to vecinom tvrde oni koji vjeruju u neke utvare,bacanje graha,da će te 10 godina pratiti nesreca ako ne proslijediš one lančane poruke i tako te visokoumne stvari
User avatar
zubi
Posts: 5152
Joined: 16/07/2009 00:27

#31614 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

Trappist wrote: 21/10/2020 10:57
GAU8 wrote: 21/10/2020 10:53
Trappist wrote: 21/10/2020 10:51
Pa prema "strucnjacima" ocigledno zna. Kazu "strucnjaci" zbog mjere nosenja maske i fizicke distance 95% manje slucajeva gripe ima. Ali covid je u velikom usponu.
Sta ti licno mislis?
Ja licno mislim da PCR testovi nisu pouzdani (mnogo slucajeva toga imamo javno dostupnih) i da PCR pokaze pozitivan test na covid-19 iako ljudi imaju obicnu gripu. I mislim da broj pozitivnih PCR testova nista ne znaci, nego broj ljudi u bolnici i tesko oboljelih. U KS je taj broj poprilicno mali na broj stanovnika.
E ako ti "licno mislis" to je to. Odsad samo tebe pitamo, ne struku...
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20531
Joined: 12/08/2013 12:51

#31615 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by insaneinthebrain »

U HNK 185 novih. Danas u Bosni izmedju 800-900. Padaju rekordi :run:
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31616 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:39
biglebovski wrote: 21/10/2020 11:35
Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:28

Dosao je dan da se i ja s tobom slozim, posebno u prvom dijelu i zakljucnom dijelu koji se odnosi na BiH.

Samo imam jedno pitanje: kako nagovoriti nas narod koji u banci ne postuje diskrecionu liniju da drzi distancu? I zasto ti smeta obavezno nosenje maske u ZATVORENOM kad dokazano pomaze?
Ne smeta mi nošenje maski u zatvorenom. Čini mi se da bi ljudi koji rade u kancelarijama trebali biti posebno oprezni, jer izgleda da treba puno više vremena provesti statičan u zatvorenom prostoru da bi pokupio neki ozbiljniji virus. U mojoj banci puštaju jednog po jednog, eventualno po dvoje, sekjuriti na vratima, maska obavezna, sprej, sve po naredbi, tako da ne znam šta za banku da ti kažem.
:thumbup: apsolutno se slazem. Kancelarije su kljucne.

Ovo s bankom se odnosilo na vrijeme prije pandemije i nas obicaj da ne drzimo distancu ni kad je propisana.
Da naši štabovi i ministri misle da je ovo ozbiljan virus i da ih je lično strah od istoga, sve bi bilo drugačije. Jednostavno, njih nije strah, narod nije strah, ljudi opterećeni drugim životnim problemima ni ne paze, psihološki fenomen što bi rekli. Valjda je svakom do sada jasno, nakon sedam mjeseci neviđenog ispiranja mozga da sebe i osobe do kojih ti je stalo možeš zaštititi, ne samo od ovog virusa, nego i ostalih tako što ćeš držati distancu, prati ruke, pripaziti kad si oko starijih, bolesnih...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#31618 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Haris.ba »

Ironmen wrote: 21/10/2020 11:18
Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:16 Nije se virus ni u sta "upakovao". Test prepoznaje geneticki materijal ISKLJUCIVO SARS-CoV-2.
Nema ti bas prica previse logike iz iskustva govorim kako mi je drug tek iz 3 testa bio pozitivan prvi radio u Brckom negativan drugi u Tuzli negativan i treci nakon jake upale pluca i gubitka svih cula okusa i mirisa pozitivan iz 3 testa i jos brdo takvih primjera.
Eno na Podhrastovima lezi momak 32 godine. Vec 4 testa je negativan. Pluca su mu istruhla. To je dijagnoza specijaliste koji je pokusao objasniti roditeljima. Kaze da on vodi i postupa sa pacijentom kao da ima kovid jer svi simptomi su simptomi kovida.

Nece doktor otvoreno da kaze da je do testova. Ali, kaze da se desava.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#31619 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzorna_ploca »

Odlucio svijet da se zarazi, zasto odlagati neodlozno..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31620 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 21/10/2020 11:57
Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:39
biglebovski wrote: 21/10/2020 11:35

Ne smeta mi nošenje maski u zatvorenom. Čini mi se da bi ljudi koji rade u kancelarijama trebali biti posebno oprezni, jer izgleda da treba puno više vremena provesti statičan u zatvorenom prostoru da bi pokupio neki ozbiljniji virus. U mojoj banci puštaju jednog po jednog, eventualno po dvoje, sekjuriti na vratima, maska obavezna, sprej, sve po naredbi, tako da ne znam šta za banku da ti kažem.
:thumbup: apsolutno se slazem. Kancelarije su kljucne.

Ovo s bankom se odnosilo na vrijeme prije pandemije i nas obicaj da ne drzimo distancu ni kad je propisana.
Da naši štabovi i ministri misle da je ovo ozbiljan virus i da ih je lično strah od istoga, sve bi bilo drugačije. Jednostavno, njih nije strah, narod nije strah, ljudi opterećeni drugim životnim problemima ni ne paze, psihološki fenomen što bi rekli. Valjda je svakom do sada jasno, nakon sedam mjeseci neviđenog ispiranja mozga da sebe i osobe do kojih ti je stalo možeš zaštititi, ne samo od ovog virusa, nego i ostalih tako što ćeš držati distancu, prati ruke, pripaziti kad si oko starijih, bolesnih...
Izvini, ali :lol: :lol: :lol: na boldirano. I i ti to znas.
Da su sposobni upravljali bi ovom krizom kako treba. Nesposobni su za apsolutno sve cime se bave. I to nece proci s koronom.
Zasto Merkelica krizu shvata ozbiljno (ah da, ti mislis da je ona na Gejcovoj platnoj listi)?
Izolacija starijih je izrazito neeticna. Kako bi ti ljudi do ljekara ako virus hara okolo? Do poste? Do granapa?
breuer
Posts: 7205
Joined: 06/07/2009 15:44

#31621 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by breuer »

laik1981 wrote: 21/10/2020 11:40
breuer wrote: 21/10/2020 11:16 ubiše se od poštivanja...meni prijatejica iz Bazela govori da gore niko i ne mari za Covid...
Nigdje se ne mari za covid osim u medijima i po forumima.. Mjere pola ljudi ne postuje nikako, a 90% onih koji ih postuju to rade radi rizika od kazne, a ne zbog nekog straha od nevidljivog neprijatelja..
sjećam se ovako negdje pred august, šalje mi ta ista prijateljica slike sa plaže u Bazelu (ljudi se valjda samo prepuste matici Rajne i tako piče kroz grad), dupke puna plaža ljudi, niko sa maskom, nikakva distanca...mi koliko god imali hajvana, osim nekih derneka, nismo imali slične gluposti...
User avatar
bude
Posts: 932
Joined: 10/11/2008 13:26

#31622 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by bude »

Postoji li neko razumno objasnjenje kako zdravstveni sistem podnosi ovu poplavu novih slucajeva, a na pocetku kad smo imali oboljelih na prste ruke prebrojati, bili su pred kolapsom, fali respiratora, fali doktora, svega. Sad sve ok :zzzz:
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#31623 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 21/10/2020 12:02
biglebovski wrote: 21/10/2020 11:57
Mogy87 wrote: 21/10/2020 11:39
:thumbup: apsolutno se slazem. Kancelarije su kljucne.

Ovo s bankom se odnosilo na vrijeme prije pandemije i nas obicaj da ne drzimo distancu ni kad je propisana.
Da naši štabovi i ministri misle da je ovo ozbiljan virus i da ih je lično strah od istoga, sve bi bilo drugačije. Jednostavno, njih nije strah, narod nije strah, ljudi opterećeni drugim životnim problemima ni ne paze, psihološki fenomen što bi rekli. Valjda je svakom do sada jasno, nakon sedam mjeseci neviđenog ispiranja mozga da sebe i osobe do kojih ti je stalo možeš zaštititi, ne samo od ovog virusa, nego i ostalih tako što ćeš držati distancu, prati ruke, pripaziti kad si oko starijih, bolesnih...
Izvini, ali :lol: :lol: :lol: na boldirano. I i ti to znas.
Da su sposobni upravljali bi ovom krizom kako treba. Nesposobni su za apsolutno sve cime se bave. I to nece proci s koronom.
Zasto Merkelica krizu shvata ozbiljno (ah da, ti mislis da je ona na Gejcovoj platnoj listi)?
Izolacija starijih je izrazito neeticna. Kako bi ti ljudi do ljekara ako virus hara okolo? Do poste? Do granapa?
Pa kako drugačije tumačiti činjenicu da je glavna iz stožera dobila virus, pila po restoranima, putovala nekoliko sati visokorizičnim, kako ga zovu, avionom, otišla u turistički krcatu zemlju.... kako tumačiti činjenicu da je onaj virolog lumpovao pod policijskim satom u kafani u veselom društvu uz alkohol i pjevanje, vjerujem da je neko i zađuskao malo... da je glavni engleski uzbunjivać virolog kršio mjere... i takvih primjera milion...
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#31624 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

bude wrote: 21/10/2020 12:07 Postoji li neko razumno objasnjenje kako zdravstveni sistem podnosi ovu poplavu novih slucajeva, a na pocetku kad smo imali oboljelih na prste ruke prebrojati, bili su pred kolapsom, fali respiratora, fali doktora, svega. Sad sve ok :zzzz:
Treba 20tak dana da se ljudi ozbiljno razbole.
A drugi forumas je pisao da na jednoj privatnoj klinici imaju masu slucajeva klinicke slike i testom potvrdjenog COVIDA za koje su u domovima zdravlja rekli: "hajd ti kuci, javi ako bude gore".
Locked