Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#451 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Josma9 wrote: 17/10/2020 12:00 Radio sam i krvnu sliku 2x, nema nikakvih odstupanja. Probat cu i seroloski jer vise ni oni ne znaju gdje bi me slali. Čekam rezultate testiranja od jucer.
Hvala na konsultacijama u svakom slucaju.
Nije neobicna pojava produzenih febrilnih stanja. Serologija bi imala smisla jer si vec 15dana pod temperaturom. Ako i pcr i serologija budu negativni, onda infektolog. Ima tu dosta stvari koje te mogu uvesti u febrilnost.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#452 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by freelancerBIH »

Josma9 wrote: 17/10/2020 10:48
freelancerBIH wrote: 17/10/2020 10:01
Josma9 wrote: 17/10/2020 00:39 Šta mislite da li je moguće da ovako dugo drži ta neka blaža zaraza ? 15 dana vec imam temperaturu 37,1 i to povecanu toplotu osjecam u glavi u obrazima, spustim vrati se... znam da temperatura nije velika ali ne mogu normalno naravno da funkcionisem i imam podnosljivu glavobolju. Radio sam test prije 20 dana negativan je, bila je temperatura na pocetku malo veca i izgubio sam culo mirisa. Krv rtg pluca uredni. Od prvog dana sam naravno pojacao unos vitamina.
Nadam se da ovaj period nisi isao nigdje vani - jer je to 100% korona po opisanom. Mozda spadas u one "long haulerse"?

Ako ti je pri ruci i ako ti se da, probaj se opet testirat, uradit snimak pluca i sl. da vidis kakva je situacija (ako ti se ne poboljsa stanje kroz 5-6 dana)
Radio sam rtg pluca 2x na pocetku i pocetkom prethodne sedmice. Uredna su oba. Jucer sam se opet testirao cekam rezultate. Slali su me i sinuse da slikam, ima neka cista 6mm na desnoj strani međutim spec. Orl kaze da to nema veze sa mojim stanjem.
Super hvala Bogu da je tako, cuvaj se i brz oporavak :bih:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#453 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Pitanje za ekipu koja je bila pozitivna, je li vam nos bio začepljen?
Od juče temperatura varira 37,4-37,6. Paracetamol baš ne učini nešto, Defrinol je oborio sinoć na 36,5. Mada mi i ne smeta, ne bih morala bilo šta uzimati. Juče je bio suh kašalj, danas već malo krkljam, kao da se stvara sadržaj. Nos začepljen, ima sadržaja. Mislim da sam se prehladila prošle sedmice, dosta sam pješačila, a nije bilo baš toplo, pa ne znam da li da odmah tražim ljekara ili da sačekam do sutra. Ako sam fasovala koronu, nemam pojma ni gdje ni kako sam to mogla, jer se pridržavam svih pravila, u okolini niko pozitivan.
splinter
Posts: 7427
Joined: 08/10/2011 12:28

#454 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

Ne znam što obarate temperaturu nižu od 38
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#455 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Nadzorna_ploca »

Ti imas neku drugu prehladu ocito.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#456 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

splinter wrote: 18/10/2020 09:28 Ne znam što obarate temperaturu nižu od 38
Smetala mi je sinoć, nisam mogla zaspati.
Ali ja nikad i nemam tem. preko 37,8 šta god da mi se dešava. To mi je kao ludo visoko.
splinter
Posts: 7427
Joined: 08/10/2011 12:28

#457 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by splinter »

banjaluka078 wrote: 18/10/2020 09:38
splinter wrote: 18/10/2020 09:28 Ne znam što obarate temperaturu nižu od 38
Smetala mi je sinoć, nisam mogla zaspati.
Ali ja nikad i nemam tem. preko 37,8 šta god da mi se dešava. To mi je kao ludo visoko.
Ok onda ako ne podnosiš
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#458 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by boshniak »

freelancerBIH wrote: 17/10/2020 14:54 Radio sam rtg pluca 2x na pocetku i pocetkom prethodne sedmice. Uredna su oba. Jucer sam se opet testirao cekam rezultate. Slali su me i sinuse da slikam, ima neka cista 6mm na desnoj strani međutim spec. Orl kaze da to nema veze sa mojim stanjem.
Puno je to zračenja u relativno kratko vrijeme, dva puta pluća i jednom sinusi, upozori ljekare kad te upućuju na snimanje kad si zadnji put bio, često svaki specijalista traži neki snimak a da prethodno i ne pita da li si u skorije vrijeme bio na nekom RTG ili CT, a i porodični ljekari samo daju uputnice šablonski i ne gledajući detaljnije u karton. Mislim opravdano je ako je neophodno i ako je benefit veći od rizika od zračenja, ali treba biti oprezan niko te neće zaštiti ako sam ne vodiš računa.
User avatar
EmirTr
Posts: 190
Joined: 19/09/2020 09:16

#459 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by EmirTr »

banjaluka078 wrote: 18/10/2020 09:23 Pitanje za ekipu koja je bila pozitivna, je li vam nos bio začepljen?
Od juče temperatura varira 37,4-37,6. Paracetamol baš ne učini nešto, Defrinol je oborio sinoć na 36,5. Mada mi i ne smeta, ne bih morala bilo šta uzimati. Juče je bio suh kašalj, danas već malo krkljam, kao da se stvara sadržaj. Nos začepljen, ima sadržaja. Mislim da sam se prehladila prošle sedmice, dosta sam pješačila, a nije bilo baš toplo, pa ne znam da li da odmah tražim ljekara ili da sačekam do sutra. Ako sam fasovala koronu, nemam pojma ni gdje ni kako sam to mogla, jer se pridržavam svih pravila, u okolini niko pozitivan.
Začepljen nos nije simptom korone.
splinter wrote: 18/10/2020 09:28 Ne znam što obarate temperaturu nižu od 38
Slažem se. To bi trebala biti prirodna odbrambena temperatura organizma. Skidati treba preko 38. :thumbup:
lavander
Posts: 140
Joined: 24/01/2008 10:03

#460 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by lavander »

EmirTr wrote: 19/10/2020 08:52 Začepljen nos nije simptom korone.
Kako mislis da nije to simptom? Sta onda znaci kad covjek sa zacepljenim nosom ode da se testira i bude pozitivan?
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#461 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by laik1981 »

lavander wrote: 19/10/2020 08:56
EmirTr wrote: 19/10/2020 08:52 Začepljen nos nije simptom korone.
Kako mislis da nije to simptom? Sta onda znaci kad covjek sa zacepljenim nosom ode da se testira i bude pozitivan?
Do sada smo trebali nauciti da ne postoji nikakva tegoba koju korona ne moze prouzrokovati.
https://slobodnadalmacija.hr/mozaik/ziv ... ci-1011287
Post u kojem se tvrdi da curenje iz nosa i izbacivanje ispljuvaka nisu simptomi novoga koronavirusa i da se, štoviše, on baš po tome razlikuje od prehlada i drugih viroza dijelio se u više navrata na Facebooku i Twitteru, pozivajući se na izvore iz bolnice u Wuhanu. Te su tvrdnje dokazano lažne: razni savjeti o koronavirusu koje su izdale relevantne zdravstvene vlasti na raznim stranama svijeta navode kako su i ispljuvci i curenje nosa itekako mogući simptomi ove virusne bolesti. Razvije ih, istinabog, veoma mali broj inficiranih ljudi, ali ih se zato ne može otpisati kao znakove neke sasvim druge zaraze.
lavander
Posts: 140
Joined: 24/01/2008 10:03

#462 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by lavander »

laik1981 wrote: 19/10/2020 09:03 Do sada smo trebali nauciti da ne postoji nikakva tegoba koju korona ne moze prouzrokovati.
To i ja mislim. Moze biti da imas zacepljen nos i da si pozitivan. Moze biti opet da nemas nijednog simptoma, a da si pozitivan. A, takodje moze biti da imas sve simptome, a da si negativan. Sve opcije su igri.
Medobrundo25
Posts: 881
Joined: 16/12/2019 13:10

#463 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Medobrundo25 »

lavander wrote: 19/10/2020 09:24
laik1981 wrote: 19/10/2020 09:03 Do sada smo trebali nauciti da ne postoji nikakva tegoba koju korona ne moze prouzrokovati.
To i ja mislim. Moze biti da imas zacepljen nos i da si pozitivan. Moze biti opet da nemas nijednog simptoma, a da si pozitivan. A, takodje moze biti da imas sve simptome, a da si negativan. Sve opcije su igri.
A moze biti i opcija da su testovi smece i da je ovo sve Milan Tarot :thumbup:
User avatar
EmirTr
Posts: 190
Joined: 19/09/2020 09:16

#464 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by EmirTr »

lavander wrote: 19/10/2020 08:56
EmirTr wrote: 19/10/2020 08:52 Začepljen nos nije simptom korone.
Kako mislis da nije to simptom? Sta onda znaci kad covjek sa zacepljenim nosom ode da se testira i bude pozitivan?
Znači da je dodatno i prehlađen.... Poenta mog komentara je da ako imaš zapušen nos to ne mora biti korona, odnosno zapušen nos nije direktan simptom korone...

Evo uporedna tablica simptoma:
https://koronavirus.hr/kako-razlikovati ... -gripe/105

EDIT: Ja sam prošao 12 dana hospitalizacije, dva dana prije bolnice i još 4 dana iza hospitalizacije u izolaciji i ni jednog momenta nisam imao zapušen nos niti curenje iz nosa... takođe niko iz 5 bolničkih soba oko nas, znaci cca 12 pacijenata, koje sam redovno viđao nije uopšte imao taj problem....
User avatar
EmirTr
Posts: 190
Joined: 19/09/2020 09:16

#465 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by EmirTr »

laik1981 wrote: 19/10/2020 09:03
Post u kojem se tvrdi da curenje iz nosa i izbacivanje ispljuvaka nisu simptomi novoga koronavirusa i da se, štoviše, on baš po tome razlikuje od prehlada i drugih viroza dijelio se u više navrata na Facebooku i Twitteru, pozivajući se na izvore iz bolnice u Wuhanu. Te su tvrdnje dokazano lažne: razni savjeti o koronavirusu koje su izdale relevantne zdravstvene vlasti na raznim stranama svijeta navode kako su i ispljuvci i curenje nosa itekako mogući simptomi ove virusne bolesti. Razvije ih, istinabog, veoma mali broj inficiranih ljudi, ali ih se zato ne može otpisati kao znakove neke sasvim druge zaraze.
To i kažem... Kome je zapušen nos naravno da može imati koronu ali ne mora bezuslovno, može biti obična prehlada ....
Josma9
Posts: 16
Joined: 10/10/2020 15:39

#466 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Josma9 »

Na drugom testu koji sam radio u Saraj polju opet negativan. Krvna slika, rtg dobri. Medjutim danas sam radio seroloski u sa na si i rez su sljedeci igG 3.89 igM 2.45. Jel ovo znaci da je u padu ? Dala mi je prvo azomex(sumamed) pa mi je sad promjenila na doxiciklin. Sjebala me dobro koliko vidim.
23ci dan temperatura jos uvijek 37,1.

Ps. Za ovu gore ekipu oko zacepljenosti nosa. Zadnjih 10tak dana imam zacepljen nos.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#467 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

Stric moje prijateljice je prekjuče umro. Pozitivan, neka srednja slika, ništa alarmantno, bio kući. I ode tromb u pluća i nema ga više. Koliko znam, nije imao problema prije, nije imao terapiju, a porodična mu je poslije pozitivnog nalaza rekla da se liječi paracetamolom i vitaminima. Ništa o aspirinu ili antikoagulansima.
Znam da po prijemu u bolnicu u BL, svi pacijenti bivaju stavljeni na terapiju protiv zgrušavanja i da se ŠUK vadi 8 puta dnevno. Onima kući se ti parametri ne prate.
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#468 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Josma9 wrote: 19/10/2020 15:47 Na drugom testu koji sam radio u Saraj polju opet negativan. Krvna slika, rtg dobri. Medjutim danas sam radio seroloski u sa na si i rez su sljedeci igG 3.89 igM 2.45. Jel ovo znaci da je u padu ? Dala mi je prvo azomex(sumamed) pa mi je sad promjenila na doxiciklin. Sjebala me dobro koliko vidim.
23ci dan temperatura jos uvijek 37,1.

Ps. Za ovu gore ekipu oko zacepljenosti nosa. Zadnjih 10tak dana imam zacepljen nos.
Upitno je sada 23dan smislenost antibiotika sa urednim nalazima, al hajd. Prema serologiji si razvio antitijela na Covid19, ali ti je i IgM aktivan. Bolest vjerovatno u zavrsnoj fazi. Jel ti temp konstatna tokom dana ili pada pa raste?
Josma9
Posts: 16
Joined: 10/10/2020 15:39

#469 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Josma9 »

Ali_G wrote: 19/10/2020 18:04
Josma9 wrote: 19/10/2020 15:47 Na drugom testu koji sam radio u Saraj polju opet negativan. Krvna slika, rtg dobri. Medjutim danas sam radio seroloski u sa na si i rez su sljedeci igG 3.89 igM 2.45. Jel ovo znaci da je u padu ? Dala mi je prvo azomex(sumamed) pa mi je sad promjenila na doxiciklin. Sjebala me dobro koliko vidim.
23ci dan temperatura jos uvijek 37,1.

Ps. Za ovu gore ekipu oko zacepljenosti nosa. Zadnjih 10tak dana imam zacepljen nos.
Upitno je sada 23dan smislenost antibiotika sa urednim nalazima, al hajd. Prema serologiji si razvio antitijela na Covid19, ali ti je i IgM aktivan. Bolest vjerovatno u zavrsnoj fazi. Jel ti temp konstatna tokom dana ili pada pa raste?
Nisam pio od prvog dana antibiotike. Ukljucila mi je negdje na 7-8 dana od pojave prvo azomex. Ujutro bude manja u toku dana ide do tih 37,1 i navece opet smanji. Brine me sto dugo vec imam temperaturu, al malo se i osjecam bolje iz dana u dan. Nadati se da je tako..
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#470 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Ne sekiraj se. Trajat ce to mozda jos 6-7 dana te temperaturice. Iz licnog iskustva: 27 dana temp. Tako po danu varira do 37.3, navece nema i tako ukrug.
Obavezno probiotik uzeti u toku tok Doksiciina, a i nastavi slobodno kasnije i solo
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#471 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

banjaluka078 wrote: 19/10/2020 17:01 Stric moje prijateljice je prekjuče umro. Pozitivan, neka srednja slika, ništa alarmantno, bio kući. I ode tromb u pluća i nema ga više. Koliko znam, nije imao problema prije, nije imao terapiju, a porodična mu je poslije pozitivnog nalaza rekla da se liječi paracetamolom i vitaminima. Ništa o aspirinu ili antikoagulansima.
Znam da po prijemu u bolnicu u BL, svi pacijenti bivaju stavljeni na terapiju protiv zgrušavanja i da se ŠUK vadi 8 puta dnevno. Onima kući se ti parametri ne prate.
Ja sam iscitao masu clanaka o ovome i na vise mjesta sam procitao da je za muskarce narocito opasna tromboza i stvaranje ugrusaka, zato sam od prvog dana uzimao aspirin 100. I nije dovoljno samo aspirin mora se uzimati puno tecnosti. I na krvnom nalazu sam vidio da su radili neki coagulacijski test, koji je bio uredan. Ali to je vec bilo 10_ti dan.
Ja sutra zavrsavam izolaciju i nazad na posao. Osjecam se skroz ok. Iako nisam radio test na antitjela juce sam procitao da vecina koja oboli razvije dovoljno antitjela koja se mogu naci u organizmu i nakon nekoliko mjeseci. Tako da se nadam da ce bit dovoljno da zimu pretamburam i ne pokupim ovo kino opet.
Josma9
Posts: 16
Joined: 10/10/2020 15:39

#472 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Josma9 »

Ali_G wrote: 19/10/2020 18:24 Ne sekiraj se. Trajat ce to mozda jos 6-7 dana te temperaturice. Iz licnog iskustva: 27 dana temp. Tako po danu varira do 37.3, navece nema i tako ukrug.
Obavezno probiotik uzeti u toku tok Doksiciina, a i nastavi slobodno kasnije i solo
Drago mi je cuti da je slicna situacija i da si dobro. Jesi li pio paracetamol, vidim da se dosta pise nek se tijelo izbori samo pa sam izbacio zadnjih dana skroz.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7416
Joined: 16/01/2007 23:38

#473 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by banjaluka078 »

ovo_malo_duse wrote: 19/10/2020 18:43
Ja sam iscitao masu clanaka o ovome i na vise mjesta sam procitao da je za muskarce narocito opasna tromboza i stvaranje ugrusaka, zato sam od prvog dana uzimao aspirin 100. I nije dovoljno samo aspirin mora se uzimati puno tecnosti. I na krvnom nalazu sam vidio da su radili neki coagulacijski test, koji je bio uredan. Ali to je vec bilo 10_ti dan.
Ja sutra zavrsavam izolaciju i nazad na posao. Osjecam se skroz ok. Iako nisam radio test na antitjela juce sam procitao da vecina koja oboli razvije dovoljno antitjela koja se mogu naci u organizmu i nakon nekoliko mjeseci. Tako da se nadam da ce bit dovoljno da zimu pretamburam i ne pokupim ovo kino opet.
Lako za nas mlađe koji se snalazimo s internetom, jezicima, da se možemo informisati i sami nešto poduzeti. Ali imaju stariji koji nisu obaviješteni i očekivalo bi se da im se da neka preporuka u tom pravcu, pogotovo što se od početka spominje tromboza i što naša bolnica ima taj protokol. Zar je toliko teško donijeti smjernice i obavezati porodične ljekare na koje smo usmjereni da daju taj savjet? Naša posla...

Drago mi je da si dobro.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17163
Joined: 31/03/2019 14:56

#474 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by vjeshalica »

banjaluka078 wrote: 18/10/2020 09:23 Pitanje za ekipu koja je bila pozitivna, je li vam nos bio začepljen?
Od juče temperatura varira 37,4-37,6. Paracetamol baš ne učini nešto, Defrinol je oborio sinoć na 36,5. Mada mi i ne smeta, ne bih morala bilo šta uzimati. Juče je bio suh kašalj, danas već malo krkljam, kao da se stvara sadržaj. Nos začepljen, ima sadržaja. Mislim da sam se prehladila prošle sedmice, dosta sam pješačila, a nije bilo baš toplo, pa ne znam da li da odmah tražim ljekara ili da sačekam do sutra. Ako sam fasovala koronu, nemam pojma ni gdje ni kako sam to mogla, jer se pridržavam svih pravila, u okolini niko pozitivan.
Ne mora znaciti
Ja imam visegodisnji problem sa sinusima
I skoro stalno imam zapusen nos
Nekad kad je tek pocela korona imala sam taj problem ali me propuh ucmekao,nisam imala kasalj ali jesam na momente imala temperaturu ne oreveliku ali to je od usranih sinusa
Ko ima.probleme sa tim zna koje je to mucenje
Pila sam nekad u ljeto antibiotik pa me popustilo al opet se men se cini vratilo al ne u nekom vecem obliku...
User avatar
Pandakonda
Posts: 4379
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#475 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Pandakonda »

banjaluka078 wrote: 18/10/2020 09:23 Pitanje za ekipu koja je bila pozitivna, je li vam nos bio začepljen?
Od juče temperatura varira 37,4-37,6. Paracetamol baš ne učini nešto, Defrinol je oborio sinoć na 36,5. Mada mi i ne smeta, ne bih morala bilo šta uzimati. Juče je bio suh kašalj, danas već malo krkljam, kao da se stvara sadržaj. Nos začepljen, ima sadržaja. Mislim da sam se prehladila prošle sedmice, dosta sam pješačila, a nije bilo baš toplo, pa ne znam da li da odmah tražim ljekara ili da sačekam do sutra. Ako sam fasovala koronu, nemam pojma ni gdje ni kako sam to mogla, jer se pridržavam svih pravila, u okolini niko pozitivan.
Jeste, imao sam začepljen nos i on je jedan od mogućih simptoma korone. Ono što sam ja primjetio kao razliku između covid zacepljenja i obicnog kod prehlade i gripe je to što je kod covida začepljenje više "iznutra", i da te ne gadim ali primjetio sam razliku između tekucina (sadržaja) kad ispuhujem nos. Jednostavno mi to nije bilo to kao kad sam imao prehladu, i dosta sam slobodnije disao kod zacepljenja od korone nego kad imam prehladu. Sekret je jednostavno bio drugaciji tako da ako primjecujes nesto da je van obicnog testiraj se
Locked