BiH proizvodi (domaće je najbolje)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#7551 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

Padjeni mlijeko u kesi jedino ima autenticni "smrdljivi" (kako neki vole reći) smek krave kakav mlijeko, sirevi, kajmaci i treba da imaju. Komercijalizacija, izvoz, bolesna konkurencija je unistila trziste mlijeka i drugih proizvoda.
Korona je trebala da se desi :-) da kupim normalan paradajz na pijaci, kupovao ove godine i imao je i miris i ukus (doduse nije na svakom stolu). Kupim 3 kg i vec nakon par dana pocinje da se budja i trune, bas kako paradajz i treba da se ponasa. Prijasnjih godina mozes kupiti gajbu paradajza i tvrd bude tri sedmice i nakon toga krene se susiti a ne trunuti.
Moje skromno misljenje je da je svijet zreo za jedan opci reset, kako stvari stoje, korona bi mogla osvijestiti trziste i pokazati da nije vrijednost u novcu, prestizu...
Tyke
Posts: 2597
Joined: 23/02/2012 05:44

#7552 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Tyke »

RIMA PAK Zenica, uzeo danas griz za bebu i kad je zena otvorila budz se uhvatila i crvi. Pogledam datum pise 6.2021, uzmem malo bolje se zagledam na svjetlosti posto mi ova 1 na kraju skoro pa izbrisana kad ono se vide obrisi nule (0), prepravili datum.
Reklamirao sam u Robotu i radnica je vidila da je prepravljeno, ali kaze da ne mogu oni to znati i kontrolisati. Zao mi je u onoj nervozi sto nisam slikao detaljno i objavio po lokalnim portalima.
Zvao sam ih, ali je nedjelja, sutra cu ponovo i objasniti im ako ne povuku artikle da cu pozvati ijspekciju sa dokazima pa da vidimo onda (makar na foru da probam).

Sa njihovim proizvodima sam zavrsio, a mozda odem do Robota pa probam ipak naci proizvode sa istim datumom prepravke pa ih objavim i svi da vide i podijele, narocito ako budu u istom stanju kao ovo danas kupljeno.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#7553 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by channel10 »

A sta ako su u Robotu prepravili? U Zenici u Ekropromu su prepravljali datume...
Tyke
Posts: 2597
Joined: 23/02/2012 05:44

#7554 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Tyke »

channel10 wrote: 18/10/2020 14:58 A sta ako su u Robotu prepravili? U Zenici u Ekropromu su prepravljali datume...
Zato kazem, poslao sam im mail sad sa svim detaljima i naveo da je radnica rekla kako oni nemaju nista sa prepravkom, nego da samo dobiju proizvod i stave na policu.
Sad neka oni kontaktiraju Robot ili posalju komercijaliatu pa neka provjeri ko je prepravljao, jer na ovaj nacin Robot steti ugledu firme ako je to sto ti pretpostavljas (a i ja).
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#7555 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

Snake Eyes wrote: 17/10/2020 13:16 Padjeni mlijeko u kesi jedino ima autenticni "smrdljivi" (kako neki vole reći) smek krave kakav mlijeko, sirevi, kajmaci i treba da imaju.
Sa druge strane to može biti i izgovor da se ne ulaže u "poliranje" proizvoda.

Ja to razumijem, paradajz više nije paradajz, kombinovanjem DNA ribe sa paradajzom da mu se produži vijek trajanja je dovela do gubitka okusa i mirisa paradajza i stvaranja one "plastike" koja bi trebala biti kožica paradajza. Paradajz je primjer uništavanja nečega pokušajem da se popravi.

Sa druge stane, da smo ostali na "prirodnom" i danas bi prosječan ljudski vijek bio 40 godina i umiralo bi 5-8 djece od 10 rođenih. To važi i za higijenu i za lijekove, ali i za hranu. Ako se gleda istorijski, grašak nije prirodna hrana, pšenica (brašno) takođe itd.

Tako da nije loše koristiti moderne tehnologije da hrana bude "polirana", da bolje miriše, da je ugodnija za konzumaciju jer se lakše i jede i probavlja, pa i da bolje izgleda, zašto ne?

A to je ono na čemu svi naši proizvođači padaju. I onda imaš dva proizvoda, koji su istog kvaliteta, iste cijene, ali jedan je "ugodniji". A taj ugodniji je u pravilu uvozni. Zato što je konkurancija natjerala te strance da izmišljaju načine privlačenja kupaca pa im je to postalo uobičajeno ponašanje. Naši tek ulaze u tu utakmicu i trebaće vremena da nauče. A do tada će nas nagovarati da za istu cijenu upujemo domaće nefinalizirane proizvode po istoj cijeni po kojoj kupujemo strane finalizirane i optuživaće potrošače što ne kupuju domaće. Kao što je Bučakćić davn ogovorio, u čemu je razlika između uvoznog i domaćeg proizvoda. Kupiš našu marmeladu i kuiš uvoznu, Pokušaš da ih razmažeš po kriški kruha, i sve ti bude jasno. Od toga kako marmelada kapa il ine kapa sa noža pa preko toga koliko lako se razmazuje, pa do toga da li kada je jedeš imaš osjećaj da jedeš grudvice ili ne.

To je naš mentalitet, krenete negdje i vidite koliko kuća ima u kojima se živi i decenijama, a nemaju urađene fasade, okućnica nije sređena, nemaju normalan prilazni put itd. I kada ih neko da na tržiđte hoće da ih proda po istoj cijeni po kojoj ih prodaje neko ko je sve to, fasadu, okućnicu, prilazni put itd, napravio. I kriv je kupac koji takvu kuću neće da kupi ili uopšte ili neće da je kupi po cijeni po kojoj je prodavač želi prodati.

Neće moći.

Doći će i to do nas, od finaliziranja proizvoda, polako i dolazi, recimo do dizajniranja ambalaže, doći će i do isporuke kupljenog ne samo do ulaznih vrata zgrade nego do ulaznih vrata stana i čak postavljanja na mjesto koje kupac odredi, pa do toga da kada majstor završi neće se moći reći da je bio jer je sve šta je utoku rada oštetio ili uprljao poslije posla popravio, očistio itd kao standardnu uslugu uključenu u cijenu njegovog rada.

Samo da nam je ući u EU :lol:

Je li neko stvarno misli da je recimo Ovako pašteta pravljena isključivo od mesa, bez ostataka kostiju i svega ostalog šta se u paštete stavlja? Ili da Vispak supe nisu hemija. Ili da naši proizvođači sira, kruha, vina i svega ostalog ne koriste hemiju? Ma dajte, molim vas...

Nemojte misliti da samo stranci koriste hemijske proizvode u proizvodnji hrane, a naši jadni još zemlju oru volovima i beru rukama. Naši i više koriste hemiju u proizvodnji hrane jer je jeftinija od "ekološkog" uzgoja.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#7556 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by kox »

Imaš na svakom proizvodu napisan sastav. Uzmeš, pročitaš i znaš šta je korišteno, nema potrebe da nagadjas.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#7557 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

Hakiz wrote: 18/10/2020 19:52
Snake Eyes wrote: 17/10/2020 13:16 Padjeni mlijeko u kesi jedino ima autenticni "smrdljivi" (kako neki vole reći) smek krave kakav mlijeko, sirevi, kajmaci i treba da imaju.
Sa druge strane to može biti i izgovor da se ne ulaže u "poliranje" proizvoda.

Ja to razumijem, paradajz više nije paradajz, kombinovanjem DNA ribe sa paradajzom da mu se produži vijek trajanja je dovela do gubitka okusa i mirisa paradajza i stvaranja one "plastike" koja bi trebala biti kožica paradajza. Paradajz je primjer uništavanja nečega pokušajem da se popravi.

Sa druge stane, da smo ostali na "prirodnom" i danas bi prosječan ljudski vijek bio 40 godina i umiralo bi 5-8 djece od 10 rođenih. To važi i za higijenu i za lijekove, ali i za hranu. Ako se gleda istorijski, grašak nije prirodna hrana, pšenica (brašno) takođe itd.

Tako da nije loše koristiti moderne tehnologije da hrana bude "polirana", da bolje miriše, da je ugodnija za konzumaciju jer se lakše i jede i probavlja, pa i da bolje izgleda, zašto ne?


Najskuplji sirevi su upravo oni zreli "smrdljivi" ali razumijem ja suprotno mišljenje jer kome smeta taj miris on nije istinski ljubitelj mliječnih proizvoda. Poliranje u industriji je zapravo ono što se zove procesiranje hrane i po mom, uz razne eksperimente, gotovo uvijek uništi originalnu sirovinu. Pa samo se treba osvrnuti i pogledati šta je razlog broj jedan pretilosti u svijetu? Procesirana tj. polirana hrana :thumbup:
Upravo to što se proizvod napravi lakšim za upotrebu je često negativno.
User avatar
mk ultra
Posts: 19226
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7558 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mk ultra »

Pa bila je emisija na HRT nedavno, kako je modifikacijama sjemena povrca doslo do smanjenja vitamina u povrcu, pogotovo vitamina C, i da to na kraju ne ovisi toliko gdje je biljka rasla

Jedes nesto sto je nek tvar biljnog porijekla i to je to... bolje izgleda bukvu zvakati nego paradajz :lol:

Jebemga doslo mi je to toga da ni u cemu nema okusa ni mirisa, jedes papriku paradajz sve isto... paprika na tavi 15min jos ona pvc koža stoji.. :shock:
Vodu ne pusta kad se pece itd itd...
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#7559 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Satori »

Brojler doo pored standardne piletine nudi i Eko pile (iz slobodnog uzgoja), i tu se ustvari najbolje vidi koliko smo mi navikli na drugaciju teksturu mesa. Eko pile je zilavo, gumeno, nikad sazvakati, manje od tovljenih pilica cije je meso mekse i ukusnije.
Znamo svi da je zdravije, ali moji ga kod kuce nece (sem u temeljcu i piti od piletine, dakle raskuhanog).
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#7560 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by strong69 »

Snake Eyes wrote: 17/10/2020 13:16 Padjeni mlijeko u kesi jedino ima autenticni "smrdljivi" (kako neki vole reći) smek krave kakav mlijeko, sirevi, kajmaci i treba da imaju.
Ne treba i ne smiju da imaju smrdljiv miris jer takav miris imaju zbog lose higijene i ni zbog cega drugog.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#7561 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by anex »

Tyke wrote: 18/10/2020 14:43 RIMA PAK Zenica, uzeo danas griz za bebu i kad je zena otvorila budz se uhvatila i crvi. Pogledam datum pise 6.2021, uzmem malo bolje se zagledam na svjetlosti posto mi ova 1 na kraju skoro pa izbrisana kad ono se vide obrisi nule (0), prepravili datum.
Reklamirao sam u Robotu i radnica je vidila da je prepravljeno, ali kaze da ne mogu oni to znati i kontrolisati. Zao mi je u onoj nervozi sto nisam slikao detaljno i objavio po lokalnim portalima.
Zvao sam ih, ali je nedjelja, sutra cu ponovo i objasniti im ako ne povuku artikle da cu pozvati ijspekciju sa dokazima pa da vidimo onda (makar na foru da probam).

Sa njihovim proizvodima sam zavrsio, a mozda odem do Robota pa probam ipak naci proizvode sa istim datumom prepravke pa ih objavim i svi da vide i podijele, narocito ako budu u istom stanju kao ovo danas kupljeno.
Nek ti to, a i ostalima, bude zadnji put da kupuješ rima pak proizvode.
Ti njihovi proizvodi nit su domaći a posebno su svi crvavi i buđavi. Nije tu kriv ni robot kao prodajni lanac niti bilo ko.
Njihovi proizvodi, odnosno proizvodi koje onj prepakuju u svoju ambalažu, su svi takvi...brašna, kukuruzna brašna i sve ostalo....
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#7562 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by SHTEVELEC »

Hakiz wrote: 18/10/2020 19:52 Je li neko stvarno misli da je recimo Ovako pašteta pravljena isključivo od mesa, bez ostataka kostiju i svega ostalog šta se u paštete stavlja?
Ne znam odakle ljudima da se u pastete sve zivo stavlja? Pricao sam sa tehnologom u jednoj firmi (nije Ovako), kaze covjek kod pasteta je najskuplje pakovanje (konzerva) i ne mogu sebi da priuste bilo kakvu fulu. Kod salama se zna desiti da ne zacine kako treba ili zaborave neki sastojak, kad skontaju gresku samo ih raspakuju, premelju, poprave sta su fulili i opet zapakuju. Kod pasteta ako skontaju gresku sve se baca i unistava, znaci bace tu cijelu turu koju su napravili, bruku para gube samo od ambalaze
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#7563 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Satori »

To mozda tehnolog u toj jednoj firmi. Perutnina Ptuj i sl.

Kolegica s posla je jela za dorucak Bajra pastete, nerijetko je u njima nalazila pera kokoske, nesamljevene dijelove hrskavice, bogtepitasta jos. Ali nije odustajala 😊
Salame, hrenovke, pastete i parizeri se prave, izmedju ostalog, i od ostataka nakon otkostavanja, svaki se dio iskoristi. Naravno, ako imas srece pa kupujes proizvod pravljen u toj fabrici od 100% kokosjeg mesa, a ne uvezen i samo prepakovan u nasu ambalazu.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#7564 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by anex »

O takvim stvarima je najbolje ne razmišljati....
Da, vjerujem da se sve to pravi na taj naćin da se ništa ne baca....
Šuti i jedi.... :-D
Svi ti proizvodi i jesu nastali tako sto je neko nekad samljeo sve i namazao na hljeb ili skihao u obliku hrenovke, salame....

Tako je nastao i kolac jedan, u slasticarnoj nekoj je kuhar izmjesao sve ostatke svih kolaca i napravio kuglice...
Išlo ko halva u slasticarnoj...i dan danas ide.... :D
User avatar
nepass1
Posts: 9511
Joined: 06/07/2017 07:35

#7565 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nepass1 »

Satori wrote: 19/10/2020 11:17 Brojler doo pored standardne piletine nudi i Eko pile (iz slobodnog uzgoja), i tu se ustvari najbolje vidi koliko smo mi navikli na drugaciju teksturu mesa. Eko pile je zilavo, gumeno, nikad sazvakati, manje od tovljenih pilica cije je meso mekse i ukusnije.
Znamo svi da je zdravije, ali moji ga kod kuce nece (sem u temeljcu i piti od piletine, dakle raskuhanog).
Lakse naci kilu zlata nego eko pile u brojleru
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#7566 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Satori »

anex wrote: 19/10/2020 12:46 Tako je nastao i kolac jedan, u slasticarnoj nekoj je kuhar izmjesao sve ostatke svih kolaca i napravio kuglice...
Išlo ko halva u slasticarnoj...i dan danas ide.... :D
Zar se bombice jos uvijek prave? :)
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2708
Joined: 14/12/2005 21:21

#7567 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by jednonogi_Jack »

Evo još jedan omekšivač od Dite

Image
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#7568 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mahalik »

jel ovo jeftinija ili premium varijanta?
šta je sa deon
User avatar
zubi
Posts: 5135
Joined: 16/07/2009 00:27

#7569 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by zubi »

Hakiz wrote: 18/10/2020 19:52

Sa druge strane to može biti i izgovor da se ne ulaže u "poliranje" proizvoda.

Tako da nije loše koristiti moderne tehnologije da hrana bude "polirana", da bolje miriše, da je ugodnija za konzumaciju jer se lakše i jede i probavlja, pa i da bolje izgleda, zašto ne?

NI u ludilu. Nikakvo poliranje, dodavanje pojacivaca okusa me ne zanima, bilo da je domaci proizvod ili strani.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#7570 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Snake Eyes »

strong69 wrote: 19/10/2020 11:22
Snake Eyes wrote: 17/10/2020 13:16 Padjeni mlijeko u kesi jedino ima autenticni "smrdljivi" (kako neki vole reći) smek krave kakav mlijeko, sirevi, kajmaci i treba da imaju.
Ne treba i ne smiju da imaju smrdljiv miris jer takav miris imaju zbog lose higijene i ni zbog cega drugog.
Ubij me ako kontam tvoju repliku :D, smrdljivi sam stavio pod navodnike što znači da nije smrdljivi već ga određena gospoda koja obitava po ovom forumu tako zove :-)
cranberries
Posts: 594
Joined: 02/04/2010 15:19
Location: Earth

#7571 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by cranberries »

jednonogi_Jack wrote: 19/10/2020 15:25 Evo još jedan omekšivač od Dite

Image
Vecinom ide za izvoz.
mahalik
Posts: 1917
Joined: 12/09/2009 16:48

#7572 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by mahalik »

a bit će u bingu
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#7573 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by nivla »

Snake Eyes wrote: 19/10/2020 15:52
strong69 wrote: 19/10/2020 11:22
Snake Eyes wrote: 17/10/2020 13:16 Padjeni mlijeko u kesi jedino ima autenticni "smrdljivi" (kako neki vole reći) smek krave kakav mlijeko, sirevi, kajmaci i treba da imaju.
Ne treba i ne smiju da imaju smrdljiv miris jer takav miris imaju zbog lose higijene i ni zbog cega drugog.
Ubij me ako kontam tvoju repliku :D, smrdljivi sam stavio pod navodnike što znači da nije smrdljivi već ga određena gospoda koja obitava po ovom forumu tako zove :-)
ne znam ako mene prozivas za ovo, mlijeko se cuje na stalu kad je losa higijena u istoj i jer dobro upija mirise
opet ti kazem najeo sam se domaceg kajmaka i sira i znam sta pricam, o mlijeku da ne govorim, znam sta je smek domaceg a sta peksinluka
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#7574 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Hakiz »

zubi wrote: 19/10/2020 15:45
Hakiz wrote: 18/10/2020 19:52

Sa druge strane to može biti i izgovor da se ne ulaže u "poliranje" proizvoda.

Tako da nije loše koristiti moderne tehnologije da hrana bude "polirana", da bolje miriše, da je ugodnija za konzumaciju jer se lakše i jede i probavlja, pa i da bolje izgleda, zašto ne?

NI u ludilu. Nikakvo poliranje, dodavanje pojacivaca okusa me ne zanima, bilo da je domaci proizvod ili strani.
Poliranje nije dodavanje. Imaš ogrebotinu na površini i ispoliraš je da ogrebotina nestane. Ne mijenjaš strukturu materijala koji poliraš.

Uostalom, probaj sam. Žrtvuj 3 KM za 100 grama spomenutog Frico kozijeg sira i uporedi ga sa našim kozijim sirevima. Ili otiđi u neku prodavnicu, recimo u Sarajevu bi to bila Šamon, kupi Vukoje Vranac za 25 KM i onda kupi neku talijansku Valpolicellu, ili francuski Bordeaux u rasponu 19 - 21 KM. I tako možeš i sa namazima i ostalom hranom itd. Naravno, uvijek je subjektivni osjećaj problem, ja recimo ne volim Merlo ili Blatinu, ni Plavac, pa su mi i slabiji Vranac ili Bordeaux ili Chianti bolji od kvalitetnih spomenutih sorti, ali to je nešto sa čime se treba pomiriti. Iako, bez obzira na moj lični odnos prema domaćoj sorti, Blatini, objektivno su nam vina vrsta proizvoda koja nam je dobra. Naši kvalitetni proizvođači se mogu nositi sa stranim proizvođačima. Malo su naši skuplji, recimo Vukoje ili Vilinka su realno oko 5 KM skuplji nego što bi trebali biti. Da je većina domaćih proizvođača na tom nivou, zaista bismo imali pravo biti ponosni na domaću proizvodnju.

Jedno je ako tražino koji je najbolji od domaćih proizvoda. Ali drugo je ako tražimo koji je najbolji proizvod koji možmo kupiti na našem tržištu, bilo domaći bilo uvozni. Tada domaći proizvodi počinju da pokazuju mane.

Ima domaćih proizvoda koji valjaju, naravno da ima. Ili imamo malo poskup ali stvarno (moje subjektivno mišljenje) dobar kikiriki puter, onaj što se pravi samo od kikirikija i soli, ima čini mi se crnu etiketu. A imamo i one sa hidrogeniziranim palminim uljem, te ne treba ni pogledati a kamoli kupiti i jesti. Na ovoj temi se pokazuje tendencija hvaljenja domaćih proizvoda zato što su domaći, ne zato što stvarno valjaju. OK, dozvoljavam da pohvale dođu od ljud ikoji stvano vole te proizvode ali i od stane botova koji time hvale poslodavca. Ako to budemo radili, ako nam je važno da je proizvod na granici prihvatljivog samo neka je domaći, onda pravimo grešku. Prvo, taj proizvođač se neće morati truditi da bude bolji, tako da korištenjem njegovog proizvoda sebi uskraćujemo mogućnost da koristimo njegov bolji proizvod. Drugo, štetimo i tom proizvođaču jer danas - sutra ako pokuša izvoziti propašće jer ga niko nije natjerao da pravi proizvod kojim će biti konkurentan. A i na domaćem tržištu će ga konkurancija izvana početi potiskivati. Patriotizam nije ponos samo zato što je nešto naše, patriotizam je ponos zato što je to naše realno dobro. Ne postoji savršenstvo, ali postoji dovoljno dobro. Tako da je patriotski objektivno, bez emocija, brutalno, ocijeniti proizvođače i one koji ne zaslužuju ne hvaliti. Time se oslobađa prostor onima koji stvarno zaslužuju da napreduju. Ovi drugi neka propadaju. Naravno, to isto vrijedi i za trgovinu, kao i za pružaoce usluga, iako oni imaju manji problem sa konkurencijom izvana.
Zizi505
Posts: 9251
Joined: 25/04/2011 14:06

#7575 Re: Bh. proizvodi široke potrošnje

Post by Zizi505 »

Pohvalila bih meki sir mljekare Puđa i proizvode mljekare mi99.
Trenutno mi je najbolji kefir na našem tržištu od mi99.

Dobri su mi i tvrdi Puđini sirevi, samo češće jedem meki.
Imaju u ponudi meke sireve od kravljeg i kozjeg mlijeka.
Post Reply