Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Moderator: O'zone

Locked
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4473
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#701 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by VladaFBiH »

Henry Chinaski wrote: 15/10/2020 14:52 a kažnjavanje imaju zakonsko uporište.
Postoje nelogičnosti u implementaciji mjera zbog nakaradne organizacije države ali volim da se uvede neka vrsta discipline nego da se opet sve zatvara. Njemačka i Francuska uvode opet stroge mjere, a mi jednu takvu ne bismo preživjeli. Mislim da maske mogu držati virus pod kontrolom, a treba kazniti svakog ko ne poštuje mjere.
mislim da su napravili izmjene zakona i da sada mogu kažnjavati... druga je priča o nošenju maski na otvoreno što je skoro pa jednako stavljanju kondoma kada si sam u krevetu
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#702 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Nedzada »

Je li i dalje stoji ono da može kao pokrivalo da služi ... marama, šal i nešto slično?
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#703 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Ci-Nick »

Nedzada wrote: 15/10/2020 15:29 Je li i dalje stoji ono da može kao pokrivalo da služi ... marama, šal i nešto slično?
Sigurno da može jer medicinske ako se nose kao klix predstavljaju značajan trošak za mnoge porodice.
Što se tiče platnenih one nisu certificirane pa i ne garantiraju bolju efikasnost od šala ili marame,..
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#704 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by aerodinamika »

direktor1 wrote: 06/10/2020 07:01
aerodinamika wrote: 06/10/2020 01:52 ko bas mora da nosi, najbolje su one skroz tanke, a perive, s tim ako je vec operes nekad moras prati jako oprezno, da se ne podere, a omogucavaju prakticno nesmetan protok zraka
a da naučiš nešto

Image
jasno je meni to, imaju maske maske koje su u zastiti bolje, neke su malo slabije, ali nema svako iste potrebe ni zahtjeve, neko zeli samo da izbjegne kaznu, velika vecina, a ako stave tnajtanju masku bolje je i to nego da buse iglama rupe na maskama kao sto antimaskeri rade, i sta su postigli?ugrozili su i sebe i druge, ovdje u ovim uslovima je cak i sal djelomicno prihvatljiv (iako neznam da li je zakonski, jer je receno da mora biti maska), platnena ili hirurska prema dijagramu stite druge, sto je odlicno, svako moze izabrati ono sto mu odgovara, zakon i stuka su rekli -maska i na nama je da provedemo i ispostujemo
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#705 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Iker C »

Clan 8 stav 5 tacka m Zakona o prekrsajima po javnom redu i miru KS
User avatar
mayab
Posts: 27173
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#706 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by mayab »

Ci-Nick wrote: 15/10/2020 21:07
Nedzada wrote: 15/10/2020 15:29 Je li i dalje stoji ono da može kao pokrivalo da služi ... marama, šal i nešto slično?
Sigurno da može jer medicinske ako se nose kao klix predstavljaju značajan trošak za mnoge porodice.
Što se tiče platnenih one nisu certificirane pa i ne garantiraju bolju efikasnost od šala ili marame,..
Naređuje se obavezno propisno nošenje zaštitnih maski preko usta i nosa za zaštitu respiratornog
sistema, u zatvorenom i otvorenom prostoru
, osim sportista na utakmicama.treninzima i
sportskim aktivnostima, vozača na biciklu, električnom romobilu i motociklu, kao i druga izuzeća
shodno preporukama i smjernicama Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine i
Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.
Po ovome, ništa od šalova i marama.....
https://vlada.ks.gov.ba/sites/vlada.ks. ... pisa_0.pdf
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#707 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Ci-Nick »

mayab wrote: 16/10/2020 06:36
Ci-Nick wrote: 15/10/2020 21:07
Nedzada wrote: 15/10/2020 15:29 Je li i dalje stoji ono da može kao pokrivalo da služi ... marama, šal i nešto slično?
Sigurno da može jer medicinske ako se nose kao klix predstavljaju značajan trošak za mnoge porodice.
Što se tiče platnenih one nisu certificirane pa i ne garantiraju bolju efikasnost od šala ili marame,..
Naređuje se obavezno propisno nošenje zaštitnih maski preko usta i nosa za zaštitu respiratornog
sistema, u zatvorenom i otvorenom prostoru
, osim sportista na utakmicama.treninzima i
sportskim aktivnostima, vozača na biciklu, električnom romobilu i motociklu, kao i druga izuzeća
shodno preporukama i smjernicama Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine i
Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.
Po ovome, ništa od šalova i marama.....
https://vlada.ks.gov.ba/sites/vlada.ks. ... pisa_0.pdf
Znači dozvoljena je ova maska sa ventilom koja ne štiti druge nikako,.. a naredbe je donesena zbog zaštite drugih,.. :run:
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#708 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by neko_sa_strane »

Sve je ovo dio predizborne kampanje i "zabrinutosti" za glasačko im tijelo. U stvari od završetka izbora u ovom slučaju parlamentarnih iz 2018. godine počinje nova predizborna kampanja.
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#709 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by black »

Profesor geografije Vedran Zubić, jedan od dobitnika nagrade “Heroji 2020” zbog svog doprinosa tokom pandemije korona virusa, na svom Facebook profilu postavio je nekoliko pitanja nakon uvođenja novih mjera u Kantonu Sarajevo po kojima se naređuje obavezno propisno nošenje zaštitnih maski preko usta i nosa u zatvorenom i otvorenom prostoru kao i okupljanje ljudi na određenom prostoru, ne više od 30 osoba u zatvorenom prostoru i ne više od 60 osoba na otvorenom prostoru.

Ne ulazeći u struku ljudi koji donose odluke, a sve sam sumnjičaviji da se ima neka vizija, moram priznati da su mi neke stvari nejasne iz današnje odluke. Ako je uopće to bila neka odluka!, naveo je Zubić, piše Osobođenje.

Postavio je i nekoliko pitanja:

1. Šta je zatvoreni prostor? Da li je to tržni centar? Da li to znači da 30 ljudi mogu biti u tržnom centru ogromne površine? Da li je to kafana bez obzira na površinu? Da li je to autobus ili tramvaj? Da li u njima može biti do 30 ljudi? Na osnovu čega se ovo procjenjuje? Pa zar nije logično da prisustvo u objektu zavisi od površine objekta!?

2. Šta je otvoreni prostor? Šta znači 60 ljudi se ne može skupiti negdje? Na kolikoj površini? Kolika može biti “gustina naseljenosti”? Da li je nogometni stadion “otvoreni prostor”? Ili neka okolna livada? Pa valjda se donese odluka na osnovu gustine na nekom prostoru, a ne kaže se “otvoreni prostor”!?

3. Šta znači odluka o “kliznom rasporedu”? Da li će to neka djeca od 7 i 30 u školi biti? Kako će se to izvesti kod roditelja koji imaju djecu različitog uzrasta? Koji ljudi će “razvoziti” djecu? Pa zar nije logika veća frekvencija saobraćaja!? Pa zar nije bolje da srednjoškolci idu u pola 10 kada se smanji saobraćajna gužva jer ljudi idu na posao!?

4. Zašto samo prijetite kaznama? Zbog čega ne objašnjavate razloge nošenja npr. maske? Zašto nemate svakodnevne emisije o tome da educirate ljude? Pa zar nije bolje da ljudi postanu samosvjesni, a ne da im je stalno neka stega za “vratom”!?

5. Zašto nosimo maske na otvorenom? Koliko jedna maska može ‘izdržati’ da bude korisna? Da li je zaista dobro da ljudi 7-8 sati nose istu masku? Ja mislim da je to greška, ali educirajte me! Zaista mi nije jasno kako će maska puna izduvnog CO2 i “slina od pepsina” nakon 8 sati biti korisna!?

Ja nisam nerazuman. Razumijem problem. Znam da je sezona gripa i da ulazimo u period ‘zimskog gušenja’ koji je ovdje prisutan i bez korone. Jasno mi je da je za neke korona iznimno smrtonosna. Ali mi preporuke tipa ‘stalno nosite maske inače ćemo vas kazniti 500 KM’ ne zvuče najbolje! – poručio je Zubić.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#710 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Ci-Nick »

black wrote: 16/10/2020 11:28
Profesor geografije Vedran Zubić, jedan od dobitnika nagrade “Heroji 2020” zbog svog doprinosa tokom pandemije korona virusa, na svom Facebook profilu postavio je nekoliko pitanja nakon uvođenja novih mjera u Kantonu Sarajevo po kojima se naređuje obavezno propisno nošenje zaštitnih maski preko usta i nosa u zatvorenom i otvorenom prostoru kao i okupljanje ljudi na određenom prostoru, ne više od 30 osoba u zatvorenom prostoru i ne više od 60 osoba na otvorenom prostoru.

Ne ulazeći u struku ljudi koji donose odluke, a sve sam sumnjičaviji da se ima neka vizija, moram priznati da su mi neke stvari nejasne iz današnje odluke. Ako je uopće to bila neka odluka!, naveo je Zubić, piše Osobođenje.

Postavio je i nekoliko pitanja:

1. Šta je zatvoreni prostor? Da li je to tržni centar? Da li to znači da 30 ljudi mogu biti u tržnom centru ogromne površine? Da li je to kafana bez obzira na površinu? Da li je to autobus ili tramvaj? Da li u njima može biti do 30 ljudi? Na osnovu čega se ovo procjenjuje? Pa zar nije logično da prisustvo u objektu zavisi od površine objekta!?

2. Šta je otvoreni prostor? Šta znači 60 ljudi se ne može skupiti negdje? Na kolikoj površini? Kolika može biti “gustina naseljenosti”? Da li je nogometni stadion “otvoreni prostor”? Ili neka okolna livada? Pa valjda se donese odluka na osnovu gustine na nekom prostoru, a ne kaže se “otvoreni prostor”!?

3. Šta znači odluka o “kliznom rasporedu”? Da li će to neka djeca od 7 i 30 u školi biti? Kako će se to izvesti kod roditelja koji imaju djecu različitog uzrasta? Koji ljudi će “razvoziti” djecu? Pa zar nije logika veća frekvencija saobraćaja!? Pa zar nije bolje da srednjoškolci idu u pola 10 kada se smanji saobraćajna gužva jer ljudi idu na posao!?

4. Zašto samo prijetite kaznama? Zbog čega ne objašnjavate razloge nošenja npr. maske? Zašto nemate svakodnevne emisije o tome da educirate ljude? Pa zar nije bolje da ljudi postanu samosvjesni, a ne da im je stalno neka stega za “vratom”!?

5. Zašto nosimo maske na otvorenom? Koliko jedna maska može ‘izdržati’ da bude korisna? Da li je zaista dobro da ljudi 7-8 sati nose istu masku? Ja mislim da je to greška, ali educirajte me! Zaista mi nije jasno kako će maska puna izduvnog CO2 i “slina od pepsina” nakon 8 sati biti korisna!?

Ja nisam nerazuman. Razumijem problem. Znam da je sezona gripa i da ulazimo u period ‘zimskog gušenja’ koji je ovdje prisutan i bez korone. Jasno mi je da je za neke korona iznimno smrtonosna. Ali mi preporuke tipa ‘stalno nosite maske inače ćemo vas kazniti 500 KM’ ne zvuče najbolje! – poručio je Zubić.
Eto čovjek sve fino kulturno napisao, upitao,.. ali neće biti kulturnog odgovora kriznog štaba,..
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#711 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Mogy87 »

Odlicna pitanja. Posebno je znacajan dio o edukaciji, a i ucinkovitosti maske nakon 8 sati nosenja. Mnogo je korisnije imati masku u zatvorenom koja nije vlazna nego ova glupa odluka za nosenje vani.

Ali kad se odluke donose "samo da se nesto radi" i da se prebaci odgovornost na "neposlusni" narod onda imamo ovakva "rjesenja".
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20556
Joined: 12/08/2013 12:51

#712 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by insaneinthebrain »

pogodno i za pusace :mrgreen:

User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#713 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Van Halen »

Ljudi dragi imaju li imalo pameti. Maske na otvorenom su cirkus. Ljudi sjede u kafanama bez maske i smiju se raji koja hoda s maskom. Radim citav dan u kancelariji i izadjem krug da udahnem zraka i treba da mi napisu kaznu. Odem na Bjelašnicu na zrak i mogu mi napisati kaznu.
Nije to rjesenje,rjesenje je da učestalo upadaju u zatvorene objekte,velike trzne centre i tu kažnjavaju ko ne nosi. Korona se ne prenosi na otvorenom idioti,nego u zatvorenim prostorima. Ja neki dan u Zari u SCC prodavačica nosi masku na bradi,to treba kazniti a ne sad narod dok jos prije smoga ima malo vremena da uhvate zraka idioti !!!!
Drug Saban
Posts: 129
Joined: 30/11/2019 11:54

#714 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Drug Saban »

Kad je bosnjo imao inteligentne poteze.

Logicno da je kod bosnje na meti setac u parku, ne i rulja u kaficu.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#715 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Naslovnica »

Van Halen wrote: 17/10/2020 13:02 Ljudi dragi imaju li imalo pameti. Maske na otvorenom su cirkus. Ljudi sjede u kafanama bez maske i smiju se raji koja hoda s maskom. Radim citav dan u kancelariji i izadjem krug da udahnem zraka i treba da mi napisu kaznu. Odem na Bjelašnicu na zrak i mogu mi napisati kaznu.
Nije to rjesenje,rjesenje je da učestalo upadaju u zatvorene objekte,velike trzne centre i tu kažnjavaju ko ne nosi. Korona se ne prenosi na otvorenom idioti,nego u zatvorenim prostorima. Ja neki dan u Zari u SCC prodavačica nosi masku na bradi,to treba kazniti a ne sad narod dok jos prije smoga ima malo vremena da uhvate zraka idioti !!!!
:thumbup:
nekome
Posts: 2937
Joined: 17/05/2011 10:41

#716 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by nekome »

https://www.youtube.com/watch?v=WRcfkz1GPik

Imat cemo mi 1k+, ma i preko 2000...

A nekoga bi da kazne sto hoda na otvorenom......
Last edited by nekome on 17/10/2020 15:49, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58736
Joined: 03/08/2010 19:04

#717 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by kakavdanakneiskustvu »

na ulazu u šoping centre kao ne mozes uci bez maske,zastitar te upozorava,cim udjes skines je ,niko nista,gdje tu logika
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#718 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by MorningStar »

nekome wrote: 17/10/2020 15:48 https://www.youtube.com/watch?v=WRcfkz1GPik

Imat cemo mi 1k+, ma i preko 2000...

A nekoga bi da kazne sto hoda na otvorenom......
Pa svi ce oboliti ili ce vakcina doci, sad mozemo li cekati vakcinu zatvoreni sumnjam tako da...
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#719 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by freelancerBIH »

MorningStar wrote: 17/10/2020 15:55
nekome wrote: 17/10/2020 15:48 https://www.youtube.com/watch?v=WRcfkz1GPik

Imat cemo mi 1k+, ma i preko 2000...

A nekoga bi da kazne sto hoda na otvorenom......
Pa svi ce oboliti ili ce vakcina doci, sad mozemo li cekati vakcinu zatvoreni sumnjam tako da...
Ne moraju svi oboliti dok vakcina ne dodje. Najbolji su ti primjer Tajvan, Tajland, Vijetnam, Novi zeland, Indonezija, Madagaskar, Australija.

Po cemu mi to molim lijepo ne mozemo biti bolji od ovih zemalja ? Volja je samo u pitanju, tako da svakako podrzavam nosenje maski, pa cak i prisilom!

Da se ovako Bosnje bune kada politicari smahnu desetine miliona maraka, ja bi prvi bio protiv maski. Ovako, za opste dobro, da nam sto vise ljudi prezivi, za ovo sam 1000% !
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#720 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by L u c i f e r »

Maska je super stvar :zaraza: :bih:
Nedzada
Posts: 519
Joined: 14/09/2020 10:09

#721 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Nedzada »

Haha
Možeš djecu vani pustiti bez maske a ti i ja moramo nositi masku.
Haha
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#722 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by MorningStar »

freelancerBIH wrote: 17/10/2020 16:07
MorningStar wrote: 17/10/2020 15:55
nekome wrote: 17/10/2020 15:48 https://www.youtube.com/watch?v=WRcfkz1GPik

Imat cemo mi 1k+, ma i preko 2000...

A nekoga bi da kazne sto hoda na otvorenom......
Pa svi ce oboliti ili ce vakcina doci, sad mozemo li cekati vakcinu zatvoreni sumnjam tako da...
Ne moraju svi oboliti dok vakcina ne dodje. Najbolji su ti primjer Tajvan, Tajland, Vijetnam, Novi zeland, Indonezija, Madagaskar, Australija.

Po cemu mi to molim lijepo ne mozemo biti bolji od ovih zemalja ? Volja je samo u pitanju, tako da svakako podrzavam nosenje maski, pa cak i prisilom!

Da se ovako Bosnje bune kada politicari smahnu desetine miliona maraka, ja bi prvi bio protiv maski. Ovako, za opste dobro, da nam sto vise ljudi prezivi, za ovo sam 1000% !
Moras imati 0 zarazenih dvije sedmice da se zaustavi sirenje + posle da ti nitko zarazen ne udje u zemlju. Tesko - na granici nemoguceg. Kako u svedskoj nema sad skokova :?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#723 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Naslovnica »

U Swe itekako rastu brojevi, uskoro ide preko 1000 dnevno registrovanih.
Ali je kod njih broj umrih dnevno od 0 do 2.
Horcrux
Posts: 1296
Joined: 24/04/2016 13:22

#724 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by Horcrux »

nekome wrote: 17/10/2020 15:48 https://www.youtube.com/watch?v=WRcfkz1GPik

Imat cemo mi 1k+, ma i preko 2000...

A nekoga bi da kazne sto hoda na otvorenom......
Sve vjerske sluzbe treba zabraniti.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#725 Re: Kazna za nenosenje zastitne maske i rukavica

Post by L u c i f e r »

716 danas
Masala
I kae sta ce maske i kazne
Treba stoki uvesti kandzijanje
Locked