Iskustva sa koronavirusom

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#426 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

ovo_malo_duse wrote: 15/10/2020 09:59 Provjetravanje je vrlo vazno. Svakih 3-5 sati provjetravati prostorije bar 5 min.
I ja pijem prirodne sokove sa dosta C vitamina. D vitamin nisam uzimao. Juce sam se malo okurazio i poceo da pospremam po terasi.
Spakovao suncobran i stol i stolice . Nakon 15 minuta nisam mogao "o sebi" . Ovo kino je na neki nacin iscrpilo organizam za ne povjerovati.
Ja sam na nekih 50% snage.
Antibiotk i ove nake tablete za kasalj sto sam dobio definitivno fungaju. Definitvno mogu primjetit da lakse disem i nema "zaduhe".
I one vjezbe za disanje koje si spominjao :thumbup:
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#427 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Blixen »

cim nekoga prikopcaju na respirator familija se sprema na ono najgore
kako to je ovima na Podhrastovima smrtnost ljudi prokpcanih na resiraptor skoro 100%
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#428 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Boemica »

banjaluka078 wrote: 15/10/2020 08:57
Boemica wrote: 15/10/2020 00:28 Na tabletama vitamina D piše da se uzimaju jednom sedmično.

5000 IU.

Je li ok uzimati ih i češće?
Nije. Ja sam bila u strašnom deficitu, bilo ga je samo u tragovima, pa sam pod ljekarskom kontrolom smjela uzimati 2000-3000 dnevno samo da dođem na donju granicu. Mislim da je preporučena dnevna doza 400 ili 600 dnevno. Ako se pretjera s D vitaminom, može doći do problema s bubrezima, zato se ne treba koristiti više od preporučene doze bez vađenja krvi i preporuke ljekara. Dnevna doza iz tableta uz izlaganje prirodnom svjetlu i ishranu namirnicama koje imaju D vitamin bi trebalo da budu dovoljno.
Hvala.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#429 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by freelancerBIH »

EmirTr wrote: 15/10/2020 00:18
freelancerBIH wrote: 14/10/2020 18:36 Raja ne znam jel neki znaju ili ne - ali vitamin D jako pomaze u borbi protiv ovog virusa.

Ja npr. svakodnevno uzimam vitamin D sa 4000 IU jacinom (nije medicinski savjet!!!)

Ali eto cisto da se zna.... To je moje neko vidjenje
Vitamin D je najvažniji, a strašno sporo se obnavlja, pogotovo ovako na jesen... Predlažem svima sok od cijeđene narandže, meni je izuzetno pomagao u vraćanju snage u mišićima.... naravno još nisam 100% kao prije, ali kad vidim ljude koji po 3 - 4 mjeseca imaju probleme sa snagom, ja sam odličan... danas je mjesec danakako sam izašao iz bolnice/izolacije, a deseti dan kako mi je bolovanje prekinuto... trenutno je moja procjena da sam negdje na 50 - 60 % prijašnje snage...
Samo polako trebat ce ti jos 15-20 dana ali bices ok 100% ne brini... Uzimaj vitamin D, eto sok od narandze sto kazes. I moja licna preporuka Opti men vitamini. Ja ih evo rokam od marta, sve super :bih:
BlackRiver
Posts: 419
Joined: 11/07/2012 10:36

#430 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by BlackRiver »

Boemica wrote: 15/10/2020 11:00
banjaluka078 wrote: 15/10/2020 08:57
Boemica wrote: 15/10/2020 00:28 Na tabletama vitamina D piše da se uzimaju jednom sedmično.

5000 IU.

Je li ok uzimati ih i češće?
Nije. Ja sam bila u strašnom deficitu, bilo ga je samo u tragovima, pa sam pod ljekarskom kontrolom smjela uzimati 2000-3000 dnevno samo da dođem na donju granicu. Mislim da je preporučena dnevna doza 400 ili 600 dnevno. Ako se pretjera s D vitaminom, može doći do problema s bubrezima, zato se ne treba koristiti više od preporučene doze bez vađenja krvi i preporuke ljekara. Dnevna doza iz tableta uz izlaganje prirodnom svjetlu i ishranu namirnicama koje imaju D vitamin bi trebalo da budu dovoljno.
Hvala.
Ja sam 2017 prvi put testirao vitamin D i bio sam daleko ispod minimalne granice. Vrijednost je bila ispod 15, a prema doktoru minimum je 30. Poslije toga, doktor mi je preporucio malo vise sunca u ljetnim mjesecima i suplementaciju na jesen i zimu. Tako da sam u tom periodu uzimao kombinaciju D3/K2 (narucio sebi sa Amazona)...D3 je bio 5000 UI. Uzimao sam svaki dan po jednu tableticu. Pocetkom ove godine ponovo radio Vitamin D i ostale nalaze. Sve uredno i vitamin D nivo na 45. Doktor mi preporucio da ovu zimu nastavim uzimati suplementaciju, ne svaki dan, ali barem par puta sedmicno da odrzim nivo preko zime.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#431 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by daddy-kool »

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... e-15025385
DR. JASNA NINČEVIĆ
Korona-pakao splitske epidemiologinje: ‘Jedva sam se izvukla, imala sam rane...‘
Sad imam i astmu koja je ostala kao trajna posljedica COVID-a, kaže liječnica
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#432 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by P308 »

Moja mama pozitivna. Jucer testirana, danas rezultati. Od petka osjeca blaze simptome, javila se doktoru, otvorio bolovanje i uputio na testiranje. Inace u pitanju je zena koja se uglavnom krece na relaciji stan-posao i nazad i eventualno u Bingo/Mercator. Uvijek nosi masku i pridrzava se bas svih propisa i mjera. Medjutim radi u relativno velikoj firmi u kojoj je vec bilo nekoliko pozitivnih slucajeva (moguce da je zbog toga?).

Temperatura uglavnom varira izmedju 37.5 i 38.2, do sada srecom nije presla iznad toga ali je svaki dan ima. Spusta je paracetamolom. Od ostalih simptoma tu su kasalj (ali ne intenzivan) i glavobolje (relativno blage) a evo danas kaze i neka mucnina i proljev. Doktor kaze da ga sutra pozove telefonom da vidi kako se osjeca da eventualno ukljuci jos nesto :|

Inace i mene su uputili na tetsiranje pa cemo vidjeti. Nemam temperaturu, ali dosta kasljem (vise od mame) i blaga glavobolja od jutros, nikako da prestane i pored cafetina.

Nadam se da ce se zavrsiti na ovome i da se nece razviti neki tezi oblici bolesti. :-?
lavander
Posts: 140
Joined: 24/01/2008 10:03

#433 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by lavander »

P308 wrote: 15/10/2020 15:44 Moja mama pozitivna. Jucer testirana, danas rezultati. Od petka osjeca blaze simptome, javila se doktoru, otvorio bolovanje i uputio na testiranje. Inace u pitanju je zena koja se uglavnom krece na relaciji stan-posao i nazad i eventualno u Bingo/Mercator. Uvijek nosi masku i pridrzava se bas svih propisa i mjera. Medjutim radi u relativno velikoj firmi u kojoj je vec bilo nekoliko pozitivnih slucajeva (moguce da je zbog toga?).

Temperatura uglavnom varira izmedju 37.5 i 38.2, do sada srecom nije presla iznad toga ali je svaki dan ima. Spusta je paracetamolom. Od ostalih simptoma tu su kasalj (ali ne intenzivan) i glavobolje (relativno blage) a evo danas kaze i neka mucnina i proljev. Doktor kaze da ga sutra pozove telefonom da vidi kako se osjeca da eventualno ukljuci jos nesto :|

Inace i mene su uputili na tetsiranje pa cemo vidjeti. Nemam temperaturu, ali dosta kasljem (vise od mame) i blaga glavobolja od jutros, nikako da prestane i pored cafetina.

Nadam se da ce se zavrsiti na ovome i da se nece razviti neki tezi oblici bolesti. :-?
Bice dobro. Samo se nemojte plasiti i paniciti. Ogromna vecina slucajeva prodje srednje i blago, hvala Bogu, tako cete i vi. Caj od zove za kasalj i pluca uopsteno sam cula da pomaze i umiruje.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#434 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by freelancerBIH »

P308 wrote: 15/10/2020 15:44 Moja mama pozitivna. Jucer testirana, danas rezultati. Od petka osjeca blaze simptome, javila se doktoru, otvorio bolovanje i uputio na testiranje. Inace u pitanju je zena koja se uglavnom krece na relaciji stan-posao i nazad i eventualno u Bingo/Mercator. Uvijek nosi masku i pridrzava se bas svih propisa i mjera. Medjutim radi u relativno velikoj firmi u kojoj je vec bilo nekoliko pozitivnih slucajeva (moguce da je zbog toga?).

Temperatura uglavnom varira izmedju 37.5 i 38.2, do sada srecom nije presla iznad toga ali je svaki dan ima. Spusta je paracetamolom. Od ostalih simptoma tu su kasalj (ali ne intenzivan) i glavobolje (relativno blage) a evo danas kaze i neka mucnina i proljev. Doktor kaze da ga sutra pozove telefonom da vidi kako se osjeca da eventualno ukljuci jos nesto :|

Inace i mene su uputili na tetsiranje pa cemo vidjeti. Nemam temperaturu, ali dosta kasljem (vise od mame) i blaga glavobolja od jutros, nikako da prestane i pored cafetina.

Nadam se da ce se zavrsiti na ovome i da se nece razviti neki tezi oblici bolesti. :-?
Jel zivite u istom kucanstvu? Obavezno neka uzima vitamin D ili neki multivitamin uz to sve sto ima. Po mogucnosti da sadrzi sto vise vitamina D, Cinka i Selena...


Bice to sve uredu ne brini nista. Posto rece da od petka osjeca simptome - od tad uzmi da je pocela infekcija... Znaci neka pripazi na simptome u naredna 3-4 dana - jer je to sad prelomni period (izmedju 7 - 10 dana od nastanka simptoma) - moze preci u onaj tezi oblik bolesti - ako do nedelje sve bude oke, to je to :thumbup: :bih:

P.S. Ako imas pulsni oksimetar, obavezno mjeri nivo kisika u krvi da vidis kakva je situacija. Ja to cudo imam od marta i svaki dan provjerim 1-2 puta da vidim jel oke.

Sretno i cuvaj se, brz oporavak!
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#435 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by P308 »

Hvala na odgovorima i rijecima podrske.

Od jucer i ja imam temperaturu a jutros je iznosila skoro 39. Dva paracetamola su je spustila na 37. Osim temperature, kaslja (pomalo kasljem, nista strasno) i blage glavobolje (nije ni glavobolja nego neki cudan osjecaj u glavi :D ), nemam drugih simptoma.

Mama se vec osjeca bolje, iako i dalje ima onu dosadnu temperaturu koja varira izmedju 37.3 i 37.7. Jedan dan je samo bila iznad 38, srecom. I kaslje ... ne cesto ali kad se zakaslje, traje sigurno minut-dva.

Ja sam jutros bio na testiranju, i prvo se iznenadio velikim redom za testiranje ali ide dosta brzo. Takodjer, ako si narucen u 9 sati, stvarno u 9 i dodjes na red tj. prozovu te sto je za pohvalu :thumbup: Sestre koje rade na uzimanju uzoraka izuzetno, izuzetno ljubazne. Rezultati sutra. Ko je gadljiv, malo ce mu teze pasti uzimanje uzorka iz grla ali sreca traje par sekundi. Uzima se iz grla i iz nosa. Inace svi su se pridrzavali razmaka i svi su nosili maske.

Moj prodocini doktor takodjer jako ljubazan, kaze da se javljam svaki dan ili svaki drugi dan da vidi kako sam i je li sve ok. U izolaciji smo narednih 15 dana bez obzira na moje rezultate. To ce mi najteze pasti, ali dobro, izdrzat ce se. Kaze da sacekamo rezultate pa da me naredne sedmice posalje da odradim i ostale nalaze u Covid ambulantu (samo ne kontam kako ako sam u izolaciji :? ). Nije mu se svidjela tako visoka temperatura mada je uspjesno spustim paracetamolom.

Uglavnom, sad za sad je sve ok, nadam se da ce tako i ostati.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#436 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

@P308 drago mi je da je mama bolje :thumbup: a izguraces ti to.
Super je da si imao tako pozitivno iskustvo prilikom testiranja i generalno dobru komunikaciju :thumbup:
Sto se tice mame, najcesci je prenos u kolektivu. Ako ti nije problem da napises par rijeci o tome koliko ima godina i kakvog je opsteg zd. stanja jer je prosla bas dobro sto se desava u vecini slucajeva. Mozda ce nekom znaciti ko dodje na temu, a susrece se sa slicnim izazovom i strahom za roditelje, pa da mu bude lakse.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#437 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by P308 »

Mogy87 wrote: 16/10/2020 11:25 @P308 drago mi je da je mama bolje :thumbup: a izguraces ti to.
Super je da si imao tako pozitivno iskustvo prilikom testiranja i generalno dobru komunikaciju :thumbup:
Sto se tice mame, najcesci je prenos u kolektivu. Ako ti nije problem da napises par rijeci o tome koliko ima godina i kakvog je opsteg zd. stanja jer je prosla bas dobro sto se desava u vecini slucajeva. Mozda ce nekom znaciti ko dodje na temu, a susrece se sa slicnim izazovom i strahom za roditelje, pa da mu bude lakse.
Hvala puno. Mama je 1966. godiste. Ne pusi i ne pije, i nema vecih zdravstvenih problema osim sto godinama pije terapiju za visok pritisak. Takodjer je operisala i tumor dojke (benigni) 2017. godine a 2008. godine joj je uradjena histerektomija (operativno uklanjanje materice). U sustini to su jedina dva puta kad je koristila bolovanje a ima 33 godine radnog staza. Tu i tamo bude nekih manjih problemcica tipa sa bolovima u ledjima i slicno.

Kao sto sam prethodno napisao, u toku radnih dana krece se na relaciji posao-stan i eventualno odlazak u nabavku u Mercator/Bingo. Vikendom setnja, planina i slicno. Pridrzava se svih mjera a maska pri izlasku je obavezna.

Pretpostavljamo da se upravo na poslu zarazila jer radi u vecem kolektivu u kojem je bilo par slucajeva zaraze plus radi u tkz. "open space" kancelariji odnosno kancelariji otvorenog tipa.

Ja se samo nadam da ce ostati ovako. :)
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#438 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Mogy87 »

P308 wrote: 16/10/2020 11:46
Mogy87 wrote: 16/10/2020 11:25 @P308 drago mi je da je mama bolje :thumbup: a izguraces ti to.
Super je da si imao tako pozitivno iskustvo prilikom testiranja i generalno dobru komunikaciju :thumbup:
Sto se tice mame, najcesci je prenos u kolektivu. Ako ti nije problem da napises par rijeci o tome koliko ima godina i kakvog je opsteg zd. stanja jer je prosla bas dobro sto se desava u vecini slucajeva. Mozda ce nekom znaciti ko dodje na temu, a susrece se sa slicnim izazovom i strahom za roditelje, pa da mu bude lakse.
Hvala puno. Mama je 1966. godiste. Ne pusi i ne pije, i nema vecih zdravstvenih problema osim sto godinama pije terapiju za visok pritisak. Takodjer je operisala i tumor dojke (benigni) 2017. godine a 2008. godine joj je uradjena histerektomija (operativno uklanjanje materice). U sustini to su jedina dva puta kad je koristila bolovanje a ima 33 godine radnog staza. Tu i tamo bude nekih manjih problemcica tipa sa bolovima u ledjima i slicno.

Kao sto sam prethodno napisao, u toku radnih dana krece se na relaciji posao-stan i eventualno odlazak u nabavku u Mercator/Bingo. Vikendom setnja, planina i slicno. Pridrzava se svih mjera a maska pri izlasku je obavezna.

Pretpostavljamo da se upravo na poslu zarazila jer radi u vecem kolektivu u kojem je bilo par slucajeva zaraze plus radi u tkz. "open space" kancelariji odnosno kancelariji otvorenog tipa.

Ja se samo nadam da ce ostati ovako. :)
Hvala ti puno za detalje :thumbup:
Hoce, samo slusajte savjete ljekara, a i ovdje je bilo odlicnih komentara vezano za "dodatke".
User avatar
EmirTr
Posts: 189
Joined: 19/09/2020 09:16

#439 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by EmirTr »

P308 wrote: 16/10/2020 11:46
Hvala puno. Mama je 1966. godiste. Ne pusi i ne pije, i nema vecih zdravstvenih problema osim sto godinama pije terapiju za visok pritisak.
Ja sam 1967. godiste, bivši pušač koji ne puši već desetak godina. Prenesi mami da se ne brine bitno je da ostane pozitivna u glavi da se ne predaje nije COVID nemoguća misija...
...
Ako želiš pokaži joj snimak moje borbe sa bolešću i u bolnici i izvan bolnice, praktično smo vršnjaci možda joj pomogne... u svakom slučaju ako se desi da ipak ode kod doktora OBAVEZNO da kaže da pije terapiju za visok pritisak, jer eventualni prijem infuzije podiže pritisak, što se meni desilo pa je terapija morala biti zamijenjena... Uglavnom biće to sve ok koliko vidim... sretno...
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#440 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

@P308
Skoro pa sigurno se zarazila u kancelariji. Dovoljno je neprovjetravati prostore, a maska ce se skinuti barem kad se pije kafa. Jedino dobro u tome je sto se na taj nacin unese prilicno mala kolicina virusa uglavnom iz aerosola, koji je u takvom obliku vjerovatno dosta oslabljen.
Ako majki zaostane temperaturica nakon vikenda, obavezno uraditi nalaze i snimak pluca.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2794
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#441 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by ovo_malo_duse »

P308 wrote: 16/10/2020 11:19 Hvala na odgovorima i rijecima podrske.

Od jucer i ja imam temperaturu a jutros je iznosila skoro 39. Dva paracetamola su je spustila na 37. Osim temperature, kaslja (pomalo kasljem, nista strasno) i blage glavobolje (nije ni glavobolja nego neki cudan osjecaj u glavi :D ), nemam drugih simptoma.

Mama se vec osjeca bolje, iako i dalje ima onu dosadnu temperaturu koja varira izmedju 37.3 i 37.7. Jedan dan je samo bila iznad 38, srecom. I kaslje ... ne cesto ali kad se zakaslje, traje sigurno minut-dva.

Ja sam jutros bio na testiranju, i prvo se iznenadio velikim redom za testiranje ali ide dosta brzo. Takodjer, ako si narucen u 9 sati, stvarno u 9 i dodjes na red tj. prozovu te sto je za pohvalu :thumbup: Sestre koje rade na uzimanju uzoraka izuzetno, izuzetno ljubazne. Rezultati sutra. Ko je gadljiv, malo ce mu teze pasti uzimanje uzorka iz grla ali sreca traje par sekundi. Uzima se iz grla i iz nosa. Inace svi su se pridrzavali razmaka i svi su nosili maske.

Moj prodocini doktor takodjer jako ljubazan, kaze da se javljam svaki dan ili svaki drugi dan da vidi kako sam i je li sve ok. U izolaciji smo narednih 15 dana bez obzira na moje rezultate. To ce mi najteze pasti, ali dobro, izdrzat ce se. Kaze da sacekamo rezultate pa da me naredne sedmice posalje da odradim i ostale nalaze u Covid ambulantu (samo ne kontam kako ako sam u izolaciji :? ). Nije mu se svidjela tako visoka temperatura mada je uspjesno spustim paracetamolom.

Uglavnom, sad za sad je sve ok, nadam se da ce tako i ostati.
Moj savjet je ako vec imate dobrog porodicnog ljekara i imate kasalj kao simptom. Trazi da ti da mami preventivno da Sumamed antibiotk. Ja nisam kasljao osim kad se zadisem i ponekad malo.
Snimak pluca je pokazao indikacije na upalu. Danas je 3 dan da pijem antibiotik i definitvno osjecam razliku. Manje se umaram i generalno osjecam bolje.
Prozracivanje prostorije obavezno i lagane vjezbe disanja. Pomaze i fizicki i psihicki.
Bez straha, psiha je vazan faktor.
Mami a i tebi zelim brzo ozdravljenje..
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#442 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by CikCikCikPogodi »

ovo_malo_duse wrote: 16/10/2020 18:17
P308 wrote: 16/10/2020 11:19 Hvala na odgovorima i rijecima podrske.

Od jucer i ja imam temperaturu a jutros je iznosila skoro 39. Dva paracetamola su je spustila na 37. Osim temperature, kaslja (pomalo kasljem, nista strasno) i blage glavobolje (nije ni glavobolja nego neki cudan osjecaj u glavi :D ), nemam drugih simptoma.

Mama se vec osjeca bolje, iako i dalje ima onu dosadnu temperaturu koja varira izmedju 37.3 i 37.7. Jedan dan je samo bila iznad 38, srecom. I kaslje ... ne cesto ali kad se zakaslje, traje sigurno minut-dva.

Ja sam jutros bio na testiranju, i prvo se iznenadio velikim redom za testiranje ali ide dosta brzo. Takodjer, ako si narucen u 9 sati, stvarno u 9 i dodjes na red tj. prozovu te sto je za pohvalu :thumbup: Sestre koje rade na uzimanju uzoraka izuzetno, izuzetno ljubazne. Rezultati sutra. Ko je gadljiv, malo ce mu teze pasti uzimanje uzorka iz grla ali sreca traje par sekundi. Uzima se iz grla i iz nosa. Inace svi su se pridrzavali razmaka i svi su nosili maske.

Moj prodocini doktor takodjer jako ljubazan, kaze da se javljam svaki dan ili svaki drugi dan da vidi kako sam i je li sve ok. U izolaciji smo narednih 15 dana bez obzira na moje rezultate. To ce mi najteze pasti, ali dobro, izdrzat ce se. Kaze da sacekamo rezultate pa da me naredne sedmice posalje da odradim i ostale nalaze u Covid ambulantu (samo ne kontam kako ako sam u izolaciji :? ). Nije mu se svidjela tako visoka temperatura mada je uspjesno spustim paracetamolom.

Uglavnom, sad za sad je sve ok, nadam se da ce tako i ostati.
Moj savjet je ako vec imate dobrog porodicnog ljekara i imate kasalj kao simptom. Trazi da ti da mami preventivno da Sumamed antibiotk. Ja nisam kasljao osim kad se zadisem i ponekad malo.
Snimak pluca je pokazao indikacije na upalu. Danas je 3 dan da pijem antibiotik i definitvno osjecam razliku. Manje se umaram i generalno osjecam bolje.
Prozracivanje prostorije obavezno i lagane vjezbe disanja. Pomaze i fizicki i psihicki.
Bez straha, psiha je vazan faktor.
Mami a i tebi zelim brzo ozdravljenje..
Pitanje je imam li ja vise pluca poslije tri upale dobre sto sam imo nekad davno.
Josma9
Posts: 16
Joined: 10/10/2020 15:39

#443 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Josma9 »

Šta mislite da li je moguće da ovako dugo drži ta neka blaža zaraza ? 15 dana vec imam temperaturu 37,1 i to povecanu toplotu osjecam u glavi u obrazima, spustim vrati se... znam da temperatura nije velika ali ne mogu normalno naravno da funkcionisem i imam podnosljivu glavobolju. Radio sam test prije 20 dana negativan je, bila je temperatura na pocetku malo veca i izgubio sam culo mirisa. Krv rtg pluca uredni. Od prvog dana sam naravno pojacao unos vitamina.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#444 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by freelancerBIH »

Josma9 wrote: 17/10/2020 00:39 Šta mislite da li je moguće da ovako dugo drži ta neka blaža zaraza ? 15 dana vec imam temperaturu 37,1 i to povecanu toplotu osjecam u glavi u obrazima, spustim vrati se... znam da temperatura nije velika ali ne mogu normalno naravno da funkcionisem i imam podnosljivu glavobolju. Radio sam test prije 20 dana negativan je, bila je temperatura na pocetku malo veca i izgubio sam culo mirisa. Krv rtg pluca uredni. Od prvog dana sam naravno pojacao unos vitamina.
Nadam se da ovaj period nisi isao nigdje vani - jer je to 100% korona po opisanom. Mozda spadas u one "long haulerse"?

Ako ti je pri ruci i ako ti se da, probaj se opet testirat, uradit snimak pluca i sl. da vidis kakva je situacija (ako ti se ne poboljsa stanje kroz 5-6 dana)
Josma9
Posts: 16
Joined: 10/10/2020 15:39

#445 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Josma9 »

freelancerBIH wrote: 17/10/2020 10:01
Josma9 wrote: 17/10/2020 00:39 Šta mislite da li je moguće da ovako dugo drži ta neka blaža zaraza ? 15 dana vec imam temperaturu 37,1 i to povecanu toplotu osjecam u glavi u obrazima, spustim vrati se... znam da temperatura nije velika ali ne mogu normalno naravno da funkcionisem i imam podnosljivu glavobolju. Radio sam test prije 20 dana negativan je, bila je temperatura na pocetku malo veca i izgubio sam culo mirisa. Krv rtg pluca uredni. Od prvog dana sam naravno pojacao unos vitamina.
Nadam se da ovaj period nisi isao nigdje vani - jer je to 100% korona po opisanom. Mozda spadas u one "long haulerse"?

Ako ti je pri ruci i ako ti se da, probaj se opet testirat, uradit snimak pluca i sl. da vidis kakva je situacija (ako ti se ne poboljsa stanje kroz 5-6 dana)
Radio sam rtg pluca 2x na pocetku i pocetkom prethodne sedmice. Uredna su oba. Jucer sam se opet testirao cekam rezultate. Slali su me i sinuse da slikam, ima neka cista 6mm na desnoj strani međutim spec. Orl kaze da to nema veze sa mojim stanjem.
User avatar
Ironmen
Posts: 5975
Joined: 29/07/2015 17:36

#446 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ironmen »

Josma9 wrote: 17/10/2020 00:39 Šta mislite da li je moguće da ovako dugo drži ta neka blaža zaraza ? 15 dana vec imam temperaturu 37,1 i to povecanu toplotu osjecam u glavi u obrazima, spustim vrati se... znam da temperatura nije velika ali ne mogu normalno naravno da funkcionisem i imam podnosljivu glavobolju. Radio sam test prije 20 dana negativan je, bila je temperatura na pocetku malo veca i izgubio sam culo mirisa. Krv rtg pluca uredni. Od prvog dana sam naravno pojacao unos vitamina.
Ako prije priliko prehlade nisi gubio culo mirisa ovo sto si opisao je klasicni oblik blaze korone 99% ko izgubi culo mirisa ima koronu, probaj se ponovo testirati.
Ali_G
Posts: 4639
Joined: 02/03/2002 00:00

#447 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Ali_G »

Josma9 wrote: 17/10/2020 10:48
freelancerBIH wrote: 17/10/2020 10:01
Josma9 wrote: 17/10/2020 00:39 Šta mislite da li je moguće da ovako dugo drži ta neka blaža zaraza ? 15 dana vec imam temperaturu 37,1 i to povecanu toplotu osjecam u glavi u obrazima, spustim vrati se... znam da temperatura nije velika ali ne mogu normalno naravno da funkcionisem i imam podnosljivu glavobolju. Radio sam test prije 20 dana negativan je, bila je temperatura na pocetku malo veca i izgubio sam culo mirisa. Krv rtg pluca uredni. Od prvog dana sam naravno pojacao unos vitamina.
Nadam se da ovaj period nisi isao nigdje vani - jer je to 100% korona po opisanom. Mozda spadas u one "long haulerse"?

Ako ti je pri ruci i ako ti se da, probaj se opet testirat, uradit snimak pluca i sl. da vidis kakva je situacija (ako ti se ne poboljsa stanje kroz 5-6 dana)
Radio sam rtg pluca 2x na pocetku i pocetkom prethodne sedmice. Uredna su oba. Jucer sam se opet testirao cekam rezultate. Slali su me i sinuse da slikam, ima neka cista 6mm na desnoj strani međutim spec. Orl kaze da to nema veze sa mojim stanjem.
Misljenja sam da bi imao promjene na RTG da je covid uzrok te febrilnosti. Kakva ti je lab? Ako ti bude test ponovo negativan mozda da uradis serologiju
Josma9
Posts: 16
Joined: 10/10/2020 15:39

#448 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Josma9 »

Radio sam i krvnu sliku 2x, nema nikakvih odstupanja. Probat cu i seroloski jer vise ni oni ne znaju gdje bi me slali. Čekam rezultate testiranja od jucer.
Hvala na konsultacijama u svakom slucaju.
User avatar
P308
Posts: 5084
Joined: 21/09/2012 23:15

#449 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by P308 »

ovo_malo_duse wrote: 16/10/2020 18:17
P308 wrote: 16/10/2020 11:19 Hvala na odgovorima i rijecima podrske.

Od jucer i ja imam temperaturu a jutros je iznosila skoro 39. Dva paracetamola su je spustila na 37. Osim temperature, kaslja (pomalo kasljem, nista strasno) i blage glavobolje (nije ni glavobolja nego neki cudan osjecaj u glavi :D ), nemam drugih simptoma.

Mama se vec osjeca bolje, iako i dalje ima onu dosadnu temperaturu koja varira izmedju 37.3 i 37.7. Jedan dan je samo bila iznad 38, srecom. I kaslje ... ne cesto ali kad se zakaslje, traje sigurno minut-dva.

Ja sam jutros bio na testiranju, i prvo se iznenadio velikim redom za testiranje ali ide dosta brzo. Takodjer, ako si narucen u 9 sati, stvarno u 9 i dodjes na red tj. prozovu te sto je za pohvalu :thumbup: Sestre koje rade na uzimanju uzoraka izuzetno, izuzetno ljubazne. Rezultati sutra. Ko je gadljiv, malo ce mu teze pasti uzimanje uzorka iz grla ali sreca traje par sekundi. Uzima se iz grla i iz nosa. Inace svi su se pridrzavali razmaka i svi su nosili maske.

Moj prodocini doktor takodjer jako ljubazan, kaze da se javljam svaki dan ili svaki drugi dan da vidi kako sam i je li sve ok. U izolaciji smo narednih 15 dana bez obzira na moje rezultate. To ce mi najteze pasti, ali dobro, izdrzat ce se. Kaze da sacekamo rezultate pa da me naredne sedmice posalje da odradim i ostale nalaze u Covid ambulantu (samo ne kontam kako ako sam u izolaciji :? ). Nije mu se svidjela tako visoka temperatura mada je uspjesno spustim paracetamolom.

Uglavnom, sad za sad je sve ok, nadam se da ce tako i ostati.
Moj savjet je ako vec imate dobrog porodicnog ljekara i imate kasalj kao simptom. Trazi da ti da mami preventivno da Sumamed antibiotk. Ja nisam kasljao osim kad se zadisem i ponekad malo.
Snimak pluca je pokazao indikacije na upalu. Danas je 3 dan da pijem antibiotik i definitvno osjecam razliku. Manje se umaram i generalno osjecam bolje.
Prozracivanje prostorije obavezno i lagane vjezbe disanja. Pomaze i fizicki i psihicki.
Bez straha, psiha je vazan faktor.
Mami a i tebi zelim brzo ozdravljenje..
Dobili smo oboje Azomex antibiotik, to je valja Bosnalijekov Sumamed (azitromicin).
Danasnji dan je dobro poceo, oboje od jutros imamo 37,2 temepraturu. Valjda nece rasti u toku dana.
Inace, i moj nalaz je pozitivan, jutros potvrdjeno u Domu zdravlja ali to sam svakako vec znao.
Hvala puno.
Josma9
Posts: 16
Joined: 10/10/2020 15:39

#450 Re: Iskustva sa koronavirusom

Post by Josma9 »

Zna li neko od vas koji ste se vise puta testirali i rezultat testa dobili viber uslugom, da li sam opet trebao dobiti porukom onaj dok od njih ili je to samo za prvo testiranje ?
Locked