Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3633
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#47001 Re: Zeničani

Post by anex »

Upravo tako, *ebo umanjen račun ako ću to potrošiti na tablete i sirupe....
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58751
Joined: 03/08/2010 19:04

#47002 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

nema kriticne mase jer će malo ko otici traziti da mu se umani racun za onoliko dana koliko nije bilo grijanja
hipija
Posts: 1621
Joined: 30/12/2010 18:17

#47003 Re: Zeničani

Post by hipija »

A šta briga direktora...vjerni stranački uhljeb a odgovornosti ni u tragovima, bez obzira što se dovodi u pitanje zdravlje desetina hiljada ljudi.
Ako se šta i zabrlja što uglavnom i biva, nagradiće to stranka nekom drugom funkcijom.
U ovom trenutku naša situacija bi najviše odgovarala malo izmijenjenom naslovu filma Slobodana Šijana "Kako smo sistematski uništeni od idiota".
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#47004 Re: Zeničani

Post by channel10 »

Svake godine puste grijanje u nocnim satima izmedju 15. i 16.10....
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 402
Joined: 14/10/2020 22:44

#47005 Re: Zeničani

Post by Ajs_Nigrutin »

Narod ubiVen u pojam, zna da neće postići ništa boreći se protiv ne-sistema on the top. Iz toga proizlazi činjenica da nam je lakše tipkati i srati nego poduzeti nešto konkretno (evo prvi ja), što nas opet dovodi do “ma nema od toga ništa, gdje ću na ‘Rusiju’” i tako u krug do besvijesti...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#47006 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Ajs_Nigrutin wrote: 15/10/2020 20:31 Narod ubiVen u pojam, zna da neće postići ništa boreći se protiv ne-sistema on the top. Iz toga proizlazi činjenica da nam je lakše tipkati i srati nego poduzeti nešto konkretno (evo prvi ja), što nas opet dovodi do “ma nema od toga ništa, gdje ću na ‘Rusiju’” i tako u krug do besvijesti...
Zenica je zestoko saljanizirana sredina. Nema ovdje kapaciteta nizasta. Pogledaj liste svih stranka, vidjet ces da se u 90% slucajeve radi o korida 'politicarima'.

Jedina nada za nas i druge provincijske sredine u BiH su promjene u Sarajevu. Tamo opet ima koliko-toliko kriticne mase za promjene. Ako se u Sarajevu dese promjene vremenom ce se sistemom spojenih posuda preliti na nas.

...

U kakvom je stanju Zenica najbolje govore dva vodeća stranacka portala: Carsija Zenica i Saliven Onil. Seljakluk najgore vrste. Stidim se sto sam Zenicanin kada ONO vidim. :(

...

Ovdje se nece nikada desiti NIKAKAV napredak dok se ne oslobodimo SDA sistema vrijednosti. Nikad.
User avatar
Rothmans
Posts: 2866
Joined: 21/11/2019 21:32

#47007 Re: Zeničani

Post by Rothmans »

Vidio sam ti naidu neki dan. Cime li se ona puca ? Mozda nam treba ns sistem vrijednosti ?
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#47008 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Rothmans wrote: 16/10/2020 00:24 Vidio sam ti naidu neki dan. Cime li se ona puca ? Mozda nam treba ns sistem vrijednosti ?
Treba nam evropski sistem vrijednosti, ako zelimo biti dio evropske civilizacije. Treba nam borba protiv korupcije koja je temelj SDA stranke. Kod nas je sve zivo korumpirano, sa pravosudjem kao cuvarom kriminala i korupcije.

Da li je normalno da u zemlji gdje se stela placa za sve, od vozackog ispita pa nadalje, niko visokorangiran nije odgovorao za kriminal i korupciju!??? Totalno mafijaska zemlja koju investitori zaobilaze u širokom luku.

SDA politika ce dovesti do toga da ce svako normalan otici u Evropu. Stanovnistvo ce biti toliko staro da ce samoodrzivost biti nemoguca misija. Situacija je takva da ogromna vecina mladih razmislja o odlasku iz BiH.
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#47009 Re: Zeničani

Post by Daft Haruki »

Nemoj nasmijavati. Ulzbilji se.
Vidis li ti gdje zivimo druze moj. Ubice za autom sa jakom familijom i vezama i puf ciribu ciriba nema zatvora
Firme napravljene da otimaju pare i da te na oci lazu . A sudovi ih brane i da hoces ne mozes ih dobiti.
U drzavnim institucijama ti sjede genocidasi likovi koji su bagerima sakrivali grobnice u sekundarne tercijalne.
A po gradovima se secu ratni zlocinci.
Mogo bi nas i kakva poplava i zemljotres uskoro snaci kakva smo marva . Covid je mila majka.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3633
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#47010 Re: Zeničani

Post by anex »

Nije ovo grijanje, još uvijek....
User avatar
Reventor
Posts: 110
Joined: 11/10/2013 22:43
Location: Gdje se najmanje nadam

#47011 Re: Zeničani

Post by Reventor »

Opet ja, možda sam dosadan, ali nikako ne mogu svariti... Vidim ovdje se raspravlja o velikim temama. Ja uvijek polazim od nas
Jučer, u redu pred bankomatom, tip ispred mene baci opušak pored sebe tako normalno, kao što je zrak udahnuo. Bez trenutka zadrške. A lijepa, od nehrđajućeg čelika kanta za smeće sa gornjom površinom prilagođenom za gašenje i ostavljanje opušaka, na manje od metar desno od njega.
Kontam da reagujem, u meni kulja, da bar ima policija u blizini. Znam da takav nema manira čim je to uradio, a kad je već takav, prepirka sa mogućim fizičkim obračunom bi bila neizbježna. Nije ni to problem, kad bih znao da će epilog toga biti tu u roku 5 minuta. Ali vjerovatniji epilog bi bio ja na sudu za prekršaje gdje mi ne bi bila argumentacija da sam pokušavao očistiti grad od prljavštine.
Slično, neki dan pri ulazu u banana centar, tip ispred mene, 50ak god, neposredno prije onog mostića pred ulazom, odbaci cigaru na tlo, kao neku refleksnu radnju. A znate da i tu ima kanta.
I onda ja u bijesu razmišljam, je li to do opšteg karaktera, ili pušačkog karaktera, koji je to sklop u glavi, kako to razmišlja o svojim postupcima.. ako samo na osnovu takvih postupaka mogu procijeniti nekoga, pa kakav je on u drugim rabotama u svom životu.
Ti ljudi su uzorak iz populacije kojoj (nažalost) i ja pripadam, to je glasač, možda i kandidat negdje na nekoj listi, možda uhljeb. To je neko, to su mnogi, koji žive pored mene i od čijih odluka i ponašanja ovisi i moj život. Oh kako sumorno i beznadežno.
skoronikako
Posts: 1035
Joined: 08/10/2018 12:09

#47012 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Slicno kao i ostali otpad, da ima volje rijesilo bi se. Pricamo o banalnim stvarima i njih nismo u stanju zavrsiti, kako cemo rijesiti korupciju? Nikako.
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 402
Joined: 14/10/2020 22:44

#47013 Re: Zeničani

Post by Ajs_Nigrutin »

Kriv je (ne)sistem pa svi ostali. Punkt.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#47014 Re: Zeničani

Post by Nivelacija »

2 dan bez grijanja
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#47015 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

@Reventor

Obrati pažnju na ponasanje nasih ljudi u marketu, na kasi, dok preuzimaju namirnice. Ogroman procenat nasih sugradjana nema osnovnu kulturu, ne zna kada treba reci: dobar dan, hvala, izvolite, molim, dovidjenja. Teska zatucnost.

Komunisti su preuzeli vodstvo nad totalno nepismenim i seljackim narodom. Za kratko vrijeme su napravili znacajan iskorak.

Sta je uradila SDA na tom planu obrazovanja i emancipacije? Bogu plakati.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5639
Joined: 04/08/2020 19:22

#47016 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Reventor wrote: 16/10/2020 09:11 Opet ja, možda sam dosadan, ali nikako ne mogu svariti... Vidim ovdje se raspravlja o velikim temama. Ja uvijek polazim od nas
Jučer, u redu pred bankomatom, tip ispred mene baci opušak pored sebe tako normalno, kao što je zrak udahnuo. Bez trenutka zadrške. A lijepa, od nehrđajućeg čelika kanta za smeće sa gornjom površinom prilagođenom za gašenje i ostavljanje opušaka, na manje od metar desno od njega.
Kontam da reagujem, u meni kulja, da bar ima policija u blizini. Znam da takav nema manira čim je to uradio, a kad je već takav, prepirka sa mogućim fizičkim obračunom bi bila neizbježna. Nije ni to problem, kad bih znao da će epilog toga biti tu u roku 5 minuta. Ali vjerovatniji epilog bi bio ja na sudu za prekršaje gdje mi ne bi bila argumentacija da sam pokušavao očistiti grad od prljavštine.
Slično, neki dan pri ulazu u banana centar, tip ispred mene, 50ak god, neposredno prije onog mostića pred ulazom, odbaci cigaru na tlo, kao neku refleksnu radnju. A znate da i tu ima kanta.
I onda ja u bijesu razmišljam, je li to do opšteg karaktera, ili pušačkog karaktera, koji je to sklop u glavi, kako to razmišlja o svojim postupcima.. ako samo na osnovu takvih postupaka mogu procijeniti nekoga, pa kakav je on u drugim rabotama u svom životu.
Ti ljudi su uzorak iz populacije kojoj (nažalost) i ja pripadam, to je glasač, možda i kandidat negdje na nekoj listi, možda uhljeb. To je neko, to su mnogi, koji žive pored mene i od čijih odluka i ponašanja ovisi i moj život. Oh kako sumorno i beznadežno.
Možda si mogao, bez ijedne riječi, nogom ugasiti opušak, i nekako taj opušak ( maramicom) ubaciti u kantu za smeće.
Svojim primjerom ti bi ga nešto naučio.
Sigurno bi on o tome razmišljao. Osim ako isti nije ufurani kriminalac, narkomančić..? Takvima je mjesto u zatvoru.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#47017 Re: Zeničani

Post by Satori »

:bih:
-Chesterfield- wrote: 16/10/2020 11:19
Možda si mogao, bez ijedne riječi, nogom ugasiti opušak, i nekako taj opušak ( maramicom) ubaciti u kantu za smeće.
Svojim primjerom ti bi ga nešto naučio.
Sigurno bi on o tome razmišljao. Osim ako isti nije ufurani kriminalac, narkomančić..? Takvima je mjesto u zatvoru.
Naucio bi ga da ce za njim neko sklanjati njegovo smece.

Da postoji mogucnost slikati ga, proslijediti eko policiji koja bi ga opalila po dzepu - e to bi ga necemu naucilo.
To ti je primjer naseg covjeka u Svabiji koji tamo postuje zakon i baca opusak u smece i sortira smece po kategorijama, a ovdje kutiju od cigara i ambalazu od soka baci kroz prozor auta. Jer mu se ovdje moze, a tamo ne.

Isti primjer vazi za bacanje ostataka rucka, taloga kafe, ambalaza (cak i staklenih) kroz prozor zgrada. Nekad pogode osobu, nekad auto, nekad "samo" trotoar.
Policija i predsjednici KS najcesce ne zele da se zamaraju time, i pojedincu ostaje samo da se licno obracunava sa komsijama za koje pouzdano zna da oni to rade.
Last edited by Satori on 16/10/2020 11:34, edited 1 time in total.
User avatar
Reventor
Posts: 110
Joined: 11/10/2013 22:43
Location: Gdje se najmanje nadam

#47018 Re: Zeničani

Post by Reventor »

Kikibombona wrote: 16/10/2020 10:50 @Reventor

Obrati pažnju na ponasanje nasih ljudi u marketu, na kasi, dok preuzimaju namirnice. Ogroman procenat nasih sugradjana nema osnovnu kulturu, ne zna kada treba reci: dobar dan, hvala, izvolite, molim, dovidjenja. Teska zatucnost.
Slažem se.
Većina naših sugrađana stavlja svoje sitne i kratkotrajne ćejfove ispred opšteg i dobra drugih. Na što li su onda spremni kada su im u pitanju neka veća i značajnija životna pitanja, tipa zaposlenje, asfaltiranje ulice,...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5639
Joined: 04/08/2020 19:22

#47019 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

Satori wrote: 16/10/2020 11:27
-Chesterfield- wrote: 16/10/2020 11:19
Možda si mogao, bez ijedne riječi, nogom ugasiti opušak, i nekako taj opušak ( maramicom) ubaciti u kantu za smeće.
Svojim primjerom ti bi ga nešto naučio.
Sigurno bi on o tome razmišljao. Osim ako isti nije ufurani kriminalac, narkomančić..? Takvima je mjesto u zatvoru.
Naucio bi ga da ce za njim neko sklanjati njegovo smece.

Da postoji mogucnost slikati ga, proslijediti eko policiji koja bi ga opalila po dzepu - e to bi ga necemu naucilo.
To ti je primjer naseg covjeka u Svabiji koji tamo postuje zakon i baca opusak u smece i sortira smece po kategorijama, a ovdje kutiju od cigara i ambalazu od soka baci kroz prozor auta. Jer mu se ovdje moze, a tamo ne.
Bankomat ima kameru. Nazvati i prijaviti.

http://www.zenica.ba/gradska-uprava/gra ... e-poslove/
User avatar
Reventor
Posts: 110
Joined: 11/10/2013 22:43
Location: Gdje se najmanje nadam

#47020 Re: Zeničani

Post by Reventor »

-Chesterfield- wrote: 16/10/2020 11:19 Možda si mogao, bez ijedne riječi, nogom ugasiti opušak, i nekako taj opušak ( maramicom) ubaciti u kantu za smeće.
Svojim primjerom ti bi ga nešto naučio.
Sigurno bi on o tome razmišljao. Osim ako isti nije ufurani kriminalac, narkomančić..? Takvima je mjesto u zatvoru.
Razmišljao sam i o tome. Ali to bi imalo efekta na nekog pismenog, kulturnog kojem se omakne takav nekakav propust, pa da se više ne ponovi.
A danas su svi napeti, malo im fali i mišljenja sam da bi takav moj postupak prouzrokovao reakciju kao da sam mu noge izbio iz čista mira.
Kao što sam rekao, nemam vremena ni energije ni novca na razbacivanje, da zbog toga završavam u sudskim odajama.
Baš kao i ti, stalno se propitujem, šta, kako da ja uradim utičem na nešto što treba sistemski rješavati. Sistema mi nemamo odavno.
skoronikako
Posts: 1035
Joined: 08/10/2018 12:09

#47021 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Jesmo li ikada i imali sistem?
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#47022 Re: Zeničani

Post by Tempo »

Kikibombona wrote: 16/10/2020 10:50 @Reventor

Obrati pažnju na ponasanje nasih ljudi u marketu, na kasi, dok preuzimaju namirnice. Ogroman procenat nasih sugradjana nema osnovnu kulturu, ne zna kada treba reci: dobar dan, hvala, izvolite, molim, dovidjenja. Teska zatucnost.

Komunisti su preuzeli vodstvo nad totalno nepismenim i seljackim narodom. Za kratko vrijeme su napravili znacajan iskorak.

Sta je uradila SDA na tom planu obrazovanja i emancipacije? Bogu plakati.

Komunisti su bili defakto prosvetitelji i civilizatori.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3266
Joined: 28/01/2012 11:38

#47023 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Tempo wrote: 16/10/2020 12:52
Kikibombona wrote: 16/10/2020 10:50 @Reventor

Obrati pažnju na ponasanje nasih ljudi u marketu, na kasi, dok preuzimaju namirnice. Ogroman procenat nasih sugradjana nema osnovnu kulturu, ne zna kada treba reci: dobar dan, hvala, izvolite, molim, dovidjenja. Teska zatucnost.

Komunisti su preuzeli vodstvo nad totalno nepismenim i seljackim narodom. Za kratko vrijeme su napravili znacajan iskorak.

Sta je uradila SDA na tom planu obrazovanja i emancipacije? Bogu plakati.

Komunisti su bili defakto prosvetitelji i civilizatori.
I čuvari histroijskog kontinuiteta ove zemlje. Većina samoprozvanih SDO domoljuba si ne može utovit u glavu da BiH danas postoji zahvaljujući Brozu i komunistima. Dovoljno je pogledat status ove države uoči 2. S.R. pa da ti bude jasno da nam okolnosti nisu išla na ruku.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#47024 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

Sta je bilo - bilo je!

Problem je ovo sto imamo danas i sto ce biti sutra. Nistavilo.

SDA nema ideju nizasta, prazna politika. Sve sto rade ima za cilj odrzavanje na vlasti i licno bogacenje. Nema nista u korist drzave i ljudi.
Last edited by Kikibombona on 16/10/2020 13:19, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#47025 Re: Zeničani

Post by ExNihilo »

Komunisti su osmogodišnjaka koji je tek naučio čitati i pisati, ali mu tablica množenja još šteka, prebacili u srednju školu. Završio je srednju jer su svi gurali wunder kinda, ali tablica množenja šteka i danas.
Post Reply