Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30876 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:37
kox wrote: 15/10/2020 22:32
Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:22
Svakako da o uzrocima trebamo razmisljati. I da je dalja analiza itekako potrebna da bi se objasnila ta razlika.
Svakako pogledaj da kod ostalih procenat nije ni blizu 50% vec iznad 70% za svaku od drzava.

Takodjer, logika "ne znamo od cega je (nedostatak njege ili klavir) ali ZNAMO da nije od korone" (to u clanku ne pise vec je tvoja interpretacija) ne zvuci realno. Moras znati od cega je da bi tvrdio da nije od neceg drugog.
Iz članka:
While many are likely attributable directly to COVID-19, up to 50 percent in some regions are recorded as non-COVID-19-related3 (Exhibit 1)
(Exhibit 1) su grafici.
Dakle zvanično su registrovane kao smrti koje nisu u vezi sa Covidom.
A na grafiku stoji unexplained excess deaths. Da se zna od cega su ne bi bile neobjasnjene.
Očito znaju od čega nije jer su to eksplicitno napisali.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30877 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 22:39
Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:37
kox wrote: 15/10/2020 22:32
Iz članka:
While many are likely attributable directly to COVID-19, up to 50 percent in some regions are recorded as non-COVID-19-related3 (Exhibit 1)
(Exhibit 1) su grafici.
Dakle zvanično su registrovane kao smrti koje nisu u vezi sa Covidom.
A na grafiku stoji unexplained excess deaths. Da se zna od cega su ne bi bile neobjasnjene.
Očito znaju od čega nije jer su to eksplicitno napisali.
A zasto kad znaju od cega je ne grupisu te podatke vec nagadjaju i pretpostavljaju?
Ah da nemaju te podatke. I to je u redu jer su napisali da NEMAJU te podatke. Vec da je potrebno istraziti.
Editovala sam prethodni komentar pa da te ovdje pitam:

Da si procitao onaj clanak iz NYT gdje se navodi da u vecini zemalja samo ljudi koji umru u bolnicama se vode kao COVID smrti. Sta cemo s ostalim? Ljudi ne umiru kuci od COVIDA? Ili u starackom domu? Eno sluzbeni podatak Svedske je da je samo 13% pacijenata iz starackih domova hospitalizirano. Sta cemo sa ostalim?
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30878 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:42
kox wrote: 15/10/2020 22:39
Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:37

A na grafiku stoji unexplained excess deaths. Da se zna od cega su ne bi bile neobjasnjene.
Očito znaju od čega nije jer su to eksplicitno napisali.
A zasto kad znaju od cega je ne grupisu te podatke vec nagadjaju i pretpostavljaju?
Ah da nemaju te podatke. I to je u redu jer su napisali da NEMAJU te podatke. Vec da je potrebno istraziti.
Editovala sam prethodni komentar pa da te ovdje pitam:

Da si procitao onaj clanak iz NYT gdje se navodi da u vecini zemalja samo ljudi koji umru u bolnicama se vode kao COVID smrti. Sta cemo s ostalim? Ljudi ne umiru kuci od COVIDA? Ili u starackom domu? Eno sluzbeni podatak Svedske je da je samo 13% pacijenata iz starackih domova hospitalizirano. Sta cemo sa ostalim?
O grupisanju trebaš pitati autore članka. Ja samo čitam vijesti :)
Pročitao sam letimično. Nemam dovoljno informacija da o tome donosim neke sudove. Sve ovo oko brojanja meni ima mnogo nelogičnosti, vjerovatno kao i svima, toliko mogu reći.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30879 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 22:46
Mogy87 wrote: 15/10/2020 22:42
kox wrote: 15/10/2020 22:39
Očito znaju od čega nije jer su to eksplicitno napisali.
A zasto kad znaju od cega je ne grupisu te podatke vec nagadjaju i pretpostavljaju?
Ah da nemaju te podatke. I to je u redu jer su napisali da NEMAJU te podatke. Vec da je potrebno istraziti.
Editovala sam prethodni komentar pa da te ovdje pitam:

Da si procitao onaj clanak iz NYT gdje se navodi da u vecini zemalja samo ljudi koji umru u bolnicama se vode kao COVID smrti. Sta cemo s ostalim? Ljudi ne umiru kuci od COVIDA? Ili u starackom domu? Eno sluzbeni podatak Svedske je da je samo 13% pacijenata iz starackih domova hospitalizirano. Sta cemo sa ostalim?
O grupisanju trebaš pitati autore članka. Ja samo čitam vijesti :)
Pročitao sam letimično. Nemam dovoljno informacija da o tome donosim neke sudove. Sve ovo oko brojanja meni ima mnogo nelogičnosti, vjerovatno kao i svima, toliko mogu reći.
Posteno :thumbup: vrijeme ce pokazati jer ce se neke stvari sigurno istrazivati i dalje.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#30880 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

aerodinamika wrote: 15/10/2020 22:16
aldinjo wrote: 14/10/2020 19:52
bitanga_sa_otesa wrote: 14/10/2020 19:46

nek nabiju brnjicu i u kuci i nek spavaju s njom paranoicari ,a nek ostale puste da zive normalno :thumbup:
Ima li neko sposoban da preko facebooka organizuje neke proteste? Preko neke grupe ili slično.
cijeli svijet se slaze da postivanje mjera cini zastitu od virusa, u jednoj turskoj 90 miliona ljudi moze nosit maske, ne od juce, ili prekuce, a nade se antimasker u Bosni od 2.5 miliona stanovnika i zagovara proteste, zasto, zbog cega?
Nece vam kruna sa glava spast ako stavis masku, ima ih raznih, tanjih debljis, sa filterom ili bez nebitno, stavi je, ne radi sebe, radi drugih, krajem marta bice vakcina, do kraja iduce godine ce vjerovatno sve biti manje vise vraceno u normalu,
ako mozes svojim ponasanjem spasit barem jedan zivot stavi nesto preko nosa, sad ce zrak zbog lozenja biti sve losij, i da nema virusa makar neki sal, bilo sta, moze pomoc, ako neko je bolestan a nema simptoma, bar nece sirit kapljice virusa po zraku, kad dode kuci, oprace masku, sal, i koliko toliko pomoc da ne siri virus
uostalom mozes biti i antimasker, ni meni nije drago nosat masku, ali odluku su donijeli skolovani ljudi, na osnovu cinjenica,
ali zanemari i to, nek te ne interesuju ni tvoje zdravlje ni zdravlje drugih, ako ti se daje 500 KM-izvoli hodaj bez maske, izaces jednom, drugi pit sigurno neces
nije ni na zapadu disciplina (generalno, bacanje smeca , reciuklaza itd) zato sto vole vec sto ih lupi po dzepu, kod nas je vako sto se ne postuje sistem i struka, u bilo cemu
Te "šuplje" priče možeš pisati naivcima koji vjeruje tim glupostima. I znaš koliko me interesuje Turska ili neka država u svijetu. Ja živim u BiH i ne želim biti "ovca" koja će raditi sve što joj narede. Dva puta sam ovdje na pdf-u upitao koja je to naučna studija dokazala da brnjice spriječavaju virus. Niko mi nije ponudio dokaz. Neki su rekli da ne postoji dokaz. Postoje podijeljenja mišljenja u svijetu. A u tom savremenom svijetu konstantno više od pola godine zakjučavaju cijele gradove i regije, pa zašto onda nisu iskorijenili virus, ako rade ispravno? U onim državama u kojima su rigorozne mjere najveći je rast zaraženih ljudi. Zašto ako rade ispravno?
Last edited by aldinjo on 16/10/2020 06:35, edited 1 time in total.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#30881 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

shape of despair wrote: 15/10/2020 20:18 U Neumu jedno nadrugo bilo pa evo šta bi, ništa. A srali su svi portali o tome.
Ovaj skok mi je sumnjiv.
Pitanje: pokazuje li covid test pozitivne rezultate iako imate neku drugu virozu.
Jaran mi pozitivan i kaze, imam sve simptome korone, i radi sebe i kolega se testirao 3 puta i tek treci test pokazao pozitivno?
Znači mogao se testirati jednom, dobit negativno i rasirit zarazu?
Pa šta misliš zašto su ljude slali u izolacije 14 dana a koji su bili negativni na testiranju?
Last edited by aldinjo on 16/10/2020 06:35, edited 1 time in total.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#30882 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

laik1981 wrote: 15/10/2020 21:13 Slucaj Zeljinih igraca je dokazao pouzdanost testova.. U Bosni negativni, sutra u Izraelu pozitivni, a prekosutra u BiH opet negativni.. Nisu jedini slucajevi.. Dzumburov trener bio lazno pozitivan, onaj Elsaravi isto tako.. Testovi su obicna ubleha.. Mozes biti pozitivan, a da nisi bolestan i inficiran.. U isto vrijeme mozes biti negativan iako si inficiran.. Jos na sve to dodamo javasluk u nasem zdravstvu i onda sve te nepouzdanosti dobiju jos puno vecu dimenziju..

I testiraju li slucajno na prisustvo i ostalih virusa koji mogu izazvati respiratorne probleme? Pocela je sezona raznoraznih virusa..
Puno lažno pozitivnih i lažno negativnih testova.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#30883 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

mk ultra wrote: 15/10/2020 17:13 Mene zanima kako se objasnjava rast oboljelih sad a ne u augustu npr?
Opet kazem tad je najmanje ljudi masku nosilo
U Neumu bio pocetkom septembra, NIKO je nije imao, pa nije bilo u tom periodu nekih vecih zaraza kad je bila daleko veca pokretljivost ljudi

Niko nije bez testa ni izasao ni usao u drzavu vec duzi period tako da meni ovo iskreno nikakve logike nema. Ako je sve to ovako, onda nikakva ogranicenja nista ne mijenjaju :-)
Makedonski doktor infektolog Velo Markovski je još u martu izjavio da se ne radi o karantinskom virusu ali su ga većina medija i stručnjaka iz medicine izgnorisala i cenzurisala.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#30884 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

L u c i f e r wrote: 15/10/2020 17:22 Imamo mi bgm i epidemiju mentalnih oboljenja
Forum ko ludnica s ovim antimaskerima
Selam
:run:
Bitno je da ste vi paničari normalni.
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#30886 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neko_sa_strane »

Dozvolili su gledaoce na utakmici na Grbavici između BiH i Sjeverne Irske a sedmicu nakon toga obavezne maske i na otvorenom i niko da se pobuni. U Srbiji su dan nakon izbora htjeli isto postupiti i uvesti policijski sat i ljudi izašli na proteste a naše ovce samo bleje, bee bee.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#30887 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by aldinjo »

neko_sa_strane wrote: 16/10/2020 00:13 Dozvolili su gledaoce na utakmici na Grbavici između BiH i Sjeverne Irske a sedmicu nakon toga obavezne maske i na otvorenom i niko da se pobuni. U Srbiji su dan nakon izbora htjeli isto postupiti i uvesti policijski sat i ljudi izašli na proteste a naše ovce samo bleje, bee bee.
Ma bolje je sjediti u stanu za tastaturom i pametovati, ili ispijati kafe negdje u gradu.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#30888 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

aerodinamika wrote: 15/10/2020 22:16
aldinjo wrote: 14/10/2020 19:52
bitanga_sa_otesa wrote: 14/10/2020 19:46

nek nabiju brnjicu i u kuci i nek spavaju s njom paranoicari ,a nek ostale puste da zive normalno :thumbup:
Ima li neko sposoban da preko facebooka organizuje neke proteste? Preko neke grupe ili slično.
cijeli svijet se slaze da postivanje mjera cini zastitu od virusa, u jednoj turskoj 90 miliona ljudi moze nosit maske, ne od juce, ili prekuce, a nade se antimasker u Bosni od 2.5 miliona stanovnika i zagovara proteste, zasto, zbog cega?
Nece vam kruna sa glava spast ako stavis masku, ima ih raznih, tanjih debljis, sa filterom ili bez nebitno, stavi je, ne radi sebe, radi drugih, krajem marta bice vakcina, do kraja iduce godine ce vjerovatno sve biti manje vise vraceno u normalu,
ako mozes svojim ponasanjem spasit barem jedan zivot stavi nesto preko nosa, sad ce zrak zbog lozenja biti sve losij, i da nema virusa makar neki sal, bilo sta, moze pomoc, ako neko je bolestan a nema simptoma, bar nece sirit kapljice virusa po zraku, kad dode kuci, oprace masku, sal, i koliko toliko pomoc da ne siri virus
uostalom mozes biti i antimasker, ni meni nije drago nosat masku, ali odluku su donijeli skolovani ljudi, na osnovu cinjenica,
ali zanemari i to, nek te ne interesuju ni tvoje zdravlje ni zdravlje drugih, ako ti se daje 500 KM-izvoli hodaj bez maske, izaces jednom, drugi pit sigurno neces
nije ni na zapadu disciplina (generalno, bacanje smeca , reciuklaza itd) zato sto vole vec sto ih lupi po dzepu, kod nas je vako sto se ne postuje sistem i struka, u bilo cemu
Kamo sreće da zagovara proteste. Negoe samo naglaba ovdje i po sličnim online mjestima...
neko_sa_strane
Posts: 2687
Joined: 04/04/2013 12:06

#30889 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by neko_sa_strane »

U naselju u kojem stanujem obzirom da je već zahladilo bašte caffe barova su zatvorene ali su puni unutra kao šipak i niko ne nosi masku.
MMM1977
Posts: 4617
Joined: 15/07/2009 12:56

#30890 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

Sarajevo 147 od testiranih 394. 37% :shock: Preciznije, ovo su testovi rađeni na KCUS i odnose se i na druge gradove ali svejedno
lavander
Posts: 140
Joined: 24/01/2008 10:03

#30891 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by lavander »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Sve sto si navela nije vazno, jer medicina nije filozofija. Ono sto je vazno je kakve dokaze za svoje tvrdnje su ti naucnici iznijeli. Jer oni kvalitetni ce svoje tvrdnje dokazati i publikovati u naucnim casopisima, a oni manje kvalitetni ce ih prezentirati u medijima bez dokaza. Tako nauka u bilo kojoj oblasti funkcionise. Ja vjerujem u naucni proces koji nas je doveo do tacke gdje jesmo u svim oblastima zivota. Znaci ne odredjenoj osobi ili grupi, vec konceptu.
Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Ali uvijek je ljepse vjerovati u ono "ali mozda ima i nesto trece".
Nauka ne funkcionise tako, vec upravo suprotno. Da su se naucnici od nastanka ljudskog roda ponasali tako kako nam ti “propisujes”, nikad nikakvog pomaka ne bi bilo. 90% svih breakthrougha u nauci je doslo od ljudi otvorenog i slobodnog uma (aka lavander), a ne od zatvorenog mainstreama (aka mogy). Ti si u ovom slucaju Crkva sa svom svojom moci, mecenama, vladar si naucnih krugova, a ja sam Galileo koga ti hoces da spalis jer se usudjuje pitati “mozda ste vi nekompetentni pa ‘vako radite, mozda se bojite, mozda je nesto trece”. Jasno ti je da se salim, ali zgodno je za ilustraciju. Da su naucnici kao Tesla, Marija Kiri, Frojd, Mendel, Kepler, itd itd bili obeshrabreni sto nece mainstream casopis tog vremena da se s njima slozi i sto ih ismijava – sta mislis gdje bismo mi sad bili? Znaci, ako ja nakon 10 mjeseci vidim da ovo nesto nije u redu i da je na snazi sve ono sto sam ti ranije pobrojala, a da ovi koje jedino smijemo prihvatiti kao autoritet nista ne znaju uraditi do reci “operi ruke, stavi masku i zatvori sve” – pa, onda sam potpuna budala ako to prihvatim kao JEDINI moguci izlaz iz svega. Onda ja necu ismijavati Guptu, kao sto to ti radis, nego cu se pitati, ‘ebo te mozda ova zena dobro savjetuje? Jer, nije ona vidovita Dzemila koja gleda u kasike, vec profesor na Oksfordu, pa nije bas mogla doci do tog Oksforda ako je kompletna letva?! Dalje, necu stalno pricati kako je Tegnel pogrijesio, jer mozda nije. Brojevi su slicni i kod Tegnela i kod Faucija i kod Krisa Vitija, a imaju skroz drugacije pristupe. Ali, kod Tegnela nije sve stalo, a kod Faucija i Vitija jeste. Pa ce Tegnel imati komparativnu prednost u svakom polju (ukljucujuci i momka i curu koji se ljube, koji su tebi skroz nebitan faktor, a meni su jako vazni).
Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Razlog za sve ovo koji konstantno preskaces smo ti postavljali i drugi forumas (njegov post si potpuno izignorisala) i ja, a odnosi se na broj umrlih od ove posasti. Ali evo da ponovim:
Image
Image
Ali uvijek je ljepse vjerovati u ono "ali mozda ima i nesto trece".
Ako nesto preskacem, izvini, nikad mi nije namjera da nesto izbjegnem, vec ne stignem, trebalo bi ovdje sjediti 24 h da se sve pohvata. Odgovaram na ono sto mislim da je krucijalno u svemu. Ovi grafikoni/statistike su diskutabilni, sama si rekla da se slazes da ih treba dodatno istraziti, pa zasto o njima da pricamo? Niko ne spori da se od ove bolesti umire (kod nas jos i vise, o tome sam pisala, ali ovdje vecina ljudi misli da smo mi u nekom prosjeku, a u zabludi su jer su nam brojevi mrtvih visoki jos od ljeta u odnosu na druge. To je, recimo, nesto o cemu svi treba da se pitamo, ali nasi rade suprotno – broje pozitivne testove koji su nepouzdani, umjesto da vide zasto ima umrlih vise nego prije). Ali, da se vratim na temu, dakle jeste bolest opasna, niko ne spori, ali ne moze odgovor biti “zatvori sve, stavi masku i suti”. Mislim, naravno da moze, ali unisticemo sve tako. I prije su bile bolesti na zemlji, ali nikad niko nije sve zaustavio i zabranio, jer nas ne bi do sad bilo. A, usput, i ne fercera taj ponudjeni odgovor na pandemiju. Nesto ne radimo kako treba, ocigledno ne znamo o ovome dovoljno. Evo, nasi vajni dijasporci na ovom forumu su nam objasnili kako smo mi ovdje stoka neopjevana jer se “ne ponasamo” i ako se budemo ponasali bice selamet, docim se evo oni “ponasaju”, pa ni kod njih nema selameta.

Nego, odoh sad da prostis malo otvoriti Daily Mail (znam da je ovo tebi apsolutno blasfemicna izjava) da vidim je li se Mat Henkok usaglasio konacno sam sa sobom, da l taj vitamin D da uzimamo ili ne. A, i da vidim da l je SZO i dalje protiv Remdesivira ili im je nesto drugo na snazi od jutros :) .
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#30892 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzorna_ploca »

MMM1977 wrote: 16/10/2020 09:21 Sarajevo 147 od testiranih 394. 37% :shock: Preciznije, ovo su testovi rađeni na KCUS i odnose se i na druge gradove ali svejedno
MasAllah,da se svi sto prije zaraze pa da dizemo ekonomiju u ovaj nevakat. Ima smisla, samo sto to nije nikome plan. :lol:
lavander
Posts: 140
Joined: 24/01/2008 10:03

#30893 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by lavander »

He1972 wrote: 15/10/2020 16:31 svaka čast lavando nek si joj malo zavezala usta častim pa makar i virtuelno!!!!!1 :thumbup: :thumbup: :thumbup: :beer:
Nisam ti ja bas za pivu, ako ima sta slatko :krofna: Nije mi namjera bila da ikog zavezujem. Cak mi je malo neugodno, jer nas je puno skocilo na jednu mogy, a to bas i nije fer. Ali, nekako se i ona sama nabacuje svima na megdan :)
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30894 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

neko_sa_strane wrote: 16/10/2020 08:39 U naselju u kojem stanujem obzirom da je već zahladilo bašte caffe barova su zatvorene ali su puni unutra kao šipak i niko ne nosi masku.
Sve normalno i za očekivati.

Image
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30895 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

lavander wrote: 16/10/2020 09:50
Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Sve sto si navela nije vazno, jer medicina nije filozofija. Ono sto je vazno je kakve dokaze za svoje tvrdnje su ti naucnici iznijeli. Jer oni kvalitetni ce svoje tvrdnje dokazati i publikovati u naucnim casopisima, a oni manje kvalitetni ce ih prezentirati u medijima bez dokaza. Tako nauka u bilo kojoj oblasti funkcionise. Ja vjerujem u naucni proces koji nas je doveo do tacke gdje jesmo u svim oblastima zivota. Znaci ne odredjenoj osobi ili grupi, vec konceptu.
Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Ali uvijek je ljepse vjerovati u ono "ali mozda ima i nesto trece".
Nauka ne funkcionise tako, vec upravo suprotno. Da su se naucnici od nastanka ljudskog roda ponasali tako kako nam ti “propisujes”, nikad nikakvog pomaka ne bi bilo. 90% svih breakthrougha u nauci je doslo od ljudi otvorenog i slobodnog uma (aka lavander), a ne od zatvorenog mainstreama (aka mogy). Ti si u ovom slucaju Crkva sa svom svojom moci, mecenama, vladar si naucnih krugova, a ja sam Galileo koga ti hoces da spalis jer se usudjuje pitati “mozda ste vi nekompetentni pa ‘vako radite, mozda se bojite, mozda je nesto trece”. Jasno ti je da se salim, ali zgodno je za ilustraciju. Da su naucnici kao Tesla, Marija Kiri, Frojd, Mendel, Kepler, itd itd bili obeshrabreni sto nece mainstream casopis tog vremena da se s njima slozi i sto ih ismijava – sta mislis gdje bismo mi sad bili? Znaci, ako ja nakon 10 mjeseci vidim da ovo nesto nije u redu i da je na snazi sve ono sto sam ti ranije pobrojala, a da ovi koje jedino smijemo prihvatiti kao autoritet nista ne znaju uraditi do reci “operi ruke, stavi masku i zatvori sve” – pa, onda sam potpuna budala ako to prihvatim kao JEDINI moguci izlaz iz svega. Onda ja necu ismijavati Guptu, kao sto to ti radis, nego cu se pitati, ‘ebo te mozda ova zena dobro savjetuje? Jer, nije ona vidovita Dzemila koja gleda u kasike, vec profesor na Oksfordu, pa nije bas mogla doci do tog Oksforda ako je kompletna letva?! Dalje, necu stalno pricati kako je Tegnel pogrijesio, jer mozda nije. Brojevi su slicni i kod Tegnela i kod Faucija i kod Krisa Vitija, a imaju skroz drugacije pristupe. Ali, kod Tegnela nije sve stalo, a kod Faucija i Vitija jeste. Pa ce Tegnel imati komparativnu prednost u svakom polju (ukljucujuci i momka i curu koji se ljube, koji su tebi skroz nebitan faktor, a meni su jako vazni).
Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Razlog za sve ovo koji konstantno preskaces smo ti postavljali i drugi forumas (njegov post si potpuno izignorisala) i ja, a odnosi se na broj umrlih od ove posasti. Ali evo da ponovim:
Image
Image
Ali uvijek je ljepse vjerovati u ono "ali mozda ima i nesto trece".
Ako nesto preskacem, izvini, nikad mi nije namjera da nesto izbjegnem, vec ne stignem, trebalo bi ovdje sjediti 24 h da se sve pohvata. Odgovaram na ono sto mislim da je krucijalno u svemu. Ovi grafikoni/statistike su diskutabilni, sama si rekla da se slazes da ih treba dodatno istraziti, pa zasto o njima da pricamo? Niko ne spori da se od ove bolesti umire (kod nas jos i vise, o tome sam pisala, ali ovdje vecina ljudi misli da smo mi u nekom prosjeku, a u zabludi su jer su nam brojevi mrtvih visoki jos od ljeta u odnosu na druge. To je, recimo, nesto o cemu svi treba da se pitamo, ali nasi rade suprotno – broje pozitivne testove koji su nepouzdani, umjesto da vide zasto ima umrlih vise nego prije). Ali, da se vratim na temu, dakle jeste bolest opasna, niko ne spori, ali ne moze odgovor biti “zatvori sve, stavi masku i suti”. Mislim, naravno da moze, ali unisticemo sve tako. I prije su bile bolesti na zemlji, ali nikad niko nije sve zaustavio i zabranio, jer nas ne bi do sad bilo. A, usput, i ne fercera taj ponudjeni odgovor na pandemiju. Nesto ne radimo kako treba, ocigledno ne znamo o ovome dovoljno. Evo, nasi vajni dijasporci na ovom forumu su nam objasnili kako smo mi ovdje stoka neopjevana jer se “ne ponasamo” i ako se budemo ponasali bice selamet, docim se evo oni “ponasaju”, pa ni kod njih nema selameta.

Nego, odoh sad da prostis malo otvoriti Daily Mail (znam da je ovo tebi apsolutno blasfemicna izjava) da vidim je li se Mat Henkok usaglasio konacno sam sa sobom, da l taj vitamin D da uzimamo ili ne. A, i da vidim da l je SZO i dalje protiv Remdesivira ili im je nesto drugo na snazi od jutros :) .
Za pocetak, clanci se u casopisima objavljuju i recenziraju anonimno od strane drugih naucnika. To se zove “peer review”. Nauka ima svoje postulate, jako su zanimljivi pa procitaj. Ili ti je dovoljno to filozofiranje o lovu na vjestice?

Ono sto si navela za gospodju Guptu se zove logicka greska appeal to authority. Znaci samo sto je neko profesor ne znaci da je u pravu. Sigurno znas za njenu kolosalnu izvalu da pola UK ima antitijela u martu? Eno prikupljaju se potpisi vrhunskih svjetskih naucnika (od strane Lanceta) koji se protive sadrzaju te deklaracije. Samo ovaj put ce u pitanju biti stvarni potpisi, a ne lazni kao kod dekleracije :wink:

Da brojke su uzasno diskutabilne. Mora da je “nesto trece”

Sva sreca da pored bukvalno vecine drzava svjeta gdje su se urotili ljekari, politicari i statisticari imamo ovako lucidne forumase koji su prozreli globalnu zavjeru.

I ne brini se, nas nece niko zatvarati jer jednostavno sebi to ne mozemo priustiti.
MMM1977
Posts: 4617
Joined: 15/07/2009 12:56

#30896 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MMM1977 »

Vidi Hrvatske, mašala. 1131
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#30897 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by shape of despair »

Korona je usla u vrtice, zapravo u 3. Pozitivna djeca. Ta grupa u kojoj su pozitivni ide na gasenje 15 dana
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#30898 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 16/10/2020 10:00
lavander wrote: 16/10/2020 09:50
Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Sve sto si navela nije vazno, jer medicina nije filozofija. Ono sto je vazno je kakve dokaze za svoje tvrdnje su ti naucnici iznijeli. Jer oni kvalitetni ce svoje tvrdnje dokazati i publikovati u naucnim casopisima, a oni manje kvalitetni ce ih prezentirati u medijima bez dokaza. Tako nauka u bilo kojoj oblasti funkcionise. Ja vjerujem u naucni proces koji nas je doveo do tacke gdje jesmo u svim oblastima zivota. Znaci ne odredjenoj osobi ili grupi, vec konceptu.
Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Ali uvijek je ljepse vjerovati u ono "ali mozda ima i nesto trece".
Nauka ne funkcionise tako, vec upravo suprotno. Da su se naucnici od nastanka ljudskog roda ponasali tako kako nam ti “propisujes”, nikad nikakvog pomaka ne bi bilo. 90% svih breakthrougha u nauci je doslo od ljudi otvorenog i slobodnog uma (aka lavander), a ne od zatvorenog mainstreama (aka mogy). Ti si u ovom slucaju Crkva sa svom svojom moci, mecenama, vladar si naucnih krugova, a ja sam Galileo koga ti hoces da spalis jer se usudjuje pitati “mozda ste vi nekompetentni pa ‘vako radite, mozda se bojite, mozda je nesto trece”. Jasno ti je da se salim, ali zgodno je za ilustraciju. Da su naucnici kao Tesla, Marija Kiri, Frojd, Mendel, Kepler, itd itd bili obeshrabreni sto nece mainstream casopis tog vremena da se s njima slozi i sto ih ismijava – sta mislis gdje bismo mi sad bili? Znaci, ako ja nakon 10 mjeseci vidim da ovo nesto nije u redu i da je na snazi sve ono sto sam ti ranije pobrojala, a da ovi koje jedino smijemo prihvatiti kao autoritet nista ne znaju uraditi do reci “operi ruke, stavi masku i zatvori sve” – pa, onda sam potpuna budala ako to prihvatim kao JEDINI moguci izlaz iz svega. Onda ja necu ismijavati Guptu, kao sto to ti radis, nego cu se pitati, ‘ebo te mozda ova zena dobro savjetuje? Jer, nije ona vidovita Dzemila koja gleda u kasike, vec profesor na Oksfordu, pa nije bas mogla doci do tog Oksforda ako je kompletna letva?! Dalje, necu stalno pricati kako je Tegnel pogrijesio, jer mozda nije. Brojevi su slicni i kod Tegnela i kod Faucija i kod Krisa Vitija, a imaju skroz drugacije pristupe. Ali, kod Tegnela nije sve stalo, a kod Faucija i Vitija jeste. Pa ce Tegnel imati komparativnu prednost u svakom polju (ukljucujuci i momka i curu koji se ljube, koji su tebi skroz nebitan faktor, a meni su jako vazni).
Mogy87 wrote: 15/10/2020 16:16 Razlog za sve ovo koji konstantno preskaces smo ti postavljali i drugi forumas (njegov post si potpuno izignorisala) i ja, a odnosi se na broj umrlih od ove posasti. Ali evo da ponovim:
Image
Image
Ali uvijek je ljepse vjerovati u ono "ali mozda ima i nesto trece".
Ako nesto preskacem, izvini, nikad mi nije namjera da nesto izbjegnem, vec ne stignem, trebalo bi ovdje sjediti 24 h da se sve pohvata. Odgovaram na ono sto mislim da je krucijalno u svemu. Ovi grafikoni/statistike su diskutabilni, sama si rekla da se slazes da ih treba dodatno istraziti, pa zasto o njima da pricamo? Niko ne spori da se od ove bolesti umire (kod nas jos i vise, o tome sam pisala, ali ovdje vecina ljudi misli da smo mi u nekom prosjeku, a u zabludi su jer su nam brojevi mrtvih visoki jos od ljeta u odnosu na druge. To je, recimo, nesto o cemu svi treba da se pitamo, ali nasi rade suprotno – broje pozitivne testove koji su nepouzdani, umjesto da vide zasto ima umrlih vise nego prije). Ali, da se vratim na temu, dakle jeste bolest opasna, niko ne spori, ali ne moze odgovor biti “zatvori sve, stavi masku i suti”. Mislim, naravno da moze, ali unisticemo sve tako. I prije su bile bolesti na zemlji, ali nikad niko nije sve zaustavio i zabranio, jer nas ne bi do sad bilo. A, usput, i ne fercera taj ponudjeni odgovor na pandemiju. Nesto ne radimo kako treba, ocigledno ne znamo o ovome dovoljno. Evo, nasi vajni dijasporci na ovom forumu su nam objasnili kako smo mi ovdje stoka neopjevana jer se “ne ponasamo” i ako se budemo ponasali bice selamet, docim se evo oni “ponasaju”, pa ni kod njih nema selameta.

Nego, odoh sad da prostis malo otvoriti Daily Mail (znam da je ovo tebi apsolutno blasfemicna izjava) da vidim je li se Mat Henkok usaglasio konacno sam sa sobom, da l taj vitamin D da uzimamo ili ne. A, i da vidim da l je SZO i dalje protiv Remdesivira ili im je nesto drugo na snazi od jutros :) .
Za pocetak, clanci se u casopisima objavljuju i recenziraju anonimno od strane drugih naucnika. To se zove “peer review”. Nauka ima svoje postulate, jako su zanimljivi pa procitaj. Ili ti je dovoljno to filozofiranje o lovu na vjestice?

Ono sto si navela za gospodju Guptu se zove logicka greska appeal to authority. Znaci samo sto je neko profesor ne znaci da je u pravu. Sigurno znas za njenu kolosalnu izvalu da pola UK ima antitijela u martu? Eno prikupljaju se potpisi vrhunskih svjetskih naucnika (od strane Lanceta) koji se protive sadrzaju te deklaracije. Samo ovaj put ce u pitanju biti stvarni potpisi, a ne lazni kao kod dekleracije :wink:

Da brojke su uzasno diskutabilne. Mora da je “nesto trece”

Sva sreca da pored bukvalno vecine drzava svjeta gdje su se urotili ljekari, politicari i statisticari imamo ovako lucidne forumase koji su prozreli globalnu zavjeru.

I ne brini se, nas nece niko zatvarati jer jednostavno sebi to ne mozemo priustiti.
Pratim te. :kiss:
Treba li postavljati potpise koji nisu lažni ili ne?
Trappist
Posts: 4295
Joined: 12/09/2020 08:52

#30899 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

U Sarajevu prije 3-4 dana 15-tak, danas 130. U Hrvatskoj prije 3-4 dana 200-tinjak, danas 1100. Pa kako eto, kako? Da nije mozda jer je hladnije vrijeme :lol: :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30900 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

@Naslovnica vidi sad ovo.

MORE THAN 2,000 scientists, researchers & healthcare professionals have now signed the John Snow Memorandum.
We vet every signature, so it may take 24 hours for your name to appear.

Zamisli, provjeravaju potpise? Hoces da ja stavim 2.000 STVARNIH potpisa unutar 24h?

Any pandemic management strategy relying upon immunity from natural infections for COVID-19 is flawed. Uncontrolled transmission in younger people risks significant morbidity(3) and mortality across the whole population. In addition to the human cost, this would impact the workforce as a whole and overwhelm the ability of healthcare systems to provide acute and routine care.

Furthermore, there is no evidence for lasting protective immunity to SARS-CoV-2 following natural infection(4) and the endemic transmission that would be the consequence of waning immunity would present a risk to vulnerable populations for the indefinite future. Such a strategy would not end the COVID-19 pandemic but result in recurrent epidemics, as was the case with numerous infectious diseases before the advent of vaccination. It would also place an unacceptable burden on the economy and healthcare workers, many of whom have died from COVID-19 or experienced trauma as a result of having to practise disaster medicine. Additionally, we still do not understand who might suffer from long COVID(3). Defining who is vulnerable is complex, but even if we consider those at risk of severe illness, the proportion of vulnerable people constitute as much as 30% of the population in some regions(8). Prolonged isolation of large swathes of the population is practically impossible and highly unethical. Empirical evidence from many countries shows that it is not feasible to restrict uncontrolled outbreaks to particular sections of society. Such an approach also risks further exacerbating the socioeconomic inequities and structural discriminations already laid bare by the pandemic. Special efforts to protect the most vulnerable are essential but must go hand-in-hand with multi-pronged population-level strategies.

https://www.thelancet.com/journals/lanc ... X/fulltext

https://www.johnsnowmemo.com/#
Locked