otvaranje offshore firme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1092
Joined: 27/01/2009 19:05

#26 Re: otvaranje offshore firme

Post by ChataDodajStaHoces »

shheff wrote: 15/10/2020 15:39
A što se tiče Estonije, ako to radi sa tamo firmom, pa odeš legalno i turistički svako 6mjeseci i tamo podigneš 10k€ po osobi i legalno doneseš (naravno kad povedeš familiju, više doneseš, a njih počastiš putovanjem). Putovanje te izađe 2-3% od cifre, još ideš da se zafrkavaš.
un1ted wrote: 15/10/2020 15:46
Entropio wrote: 15/10/2020 11:17 Porez se mora platiti.
Placen je u Estoniji, gdje se ode turisticki, digne lova (sve po zakonu) i odna lagano trosi u BIH. Sta je tu pogrešno?
Koliko se sjecam limit je 10000KM i sve iznad toga moras prijaviti granicnoj sto znaci moras imati porijeklo novca. Ko ce ti rizikovati da ides svako malo gore, dizes kes i donosis ovdje? Neko da rizikuje zatvor radi toga :) Mislim da te ni familija toliko ne voli da bi to radila svako malo godisnje gore dole i dizati po 10k umjesto da obrnes 50k-100k-milion i platis 10% na to cisto, legalno u nasoj banci i imas dokaz, porijeklo.
Btw. mislim da potcjenjujemo sisteme granicne sluzbe, poreznih, itd jer bi se negdje u bazi flag crveni podigao i dovoljno je jednom da zaglavis...

Mislim kao sto neko rece, offshore se otvara za milionske obrte kesa gdje se 1% primjeti. Ove cifre i to prenosenje preko granice je smijesno za eventualnu ustedu od par hiljada KM.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#27 Re: otvaranje offshore firme

Post by ExNihilo »

Al' koja genijalna konstrukcija.

Kako legalno zaobići plaćanje poreza. :D :D :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#28 Re: otvaranje offshore firme

Post by Dope_Man »

Nikakvo cudno pitanje.. u velikim kompanijama (Google, Amazon itd..) rade pravnici i knjigovodje kojima je jedini zadatak da osiguraju da kompanija legalno izbjegava placanje poreza.

Sto se tice tog odlaska na put po pare.. nije to nista strasno. 10 000 eura bjese limit.. dva-tri puta godisnje otici i donijeti ako covjek toliko zaradi. Ne znam koliko sam puta presao granicu, jednom su me samo pitali koliko imam para, a i to je bilo da vidi imam li dovoljno da boravim toliko dana koliko mi je povratna karta.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#29 Re: otvaranje offshore firme

Post by ExNihilo »

Dope_Man wrote: 15/10/2020 16:35 Nikakvo cudno pitanje.. u velikim kompanijama (Google, Amazon itd..) rade pravnici i knjigovodje kojima je jedini zadatak da osiguraju da kompanija legalno izbjegava placanje poreza.

Sto se tice tog odlaska na put po pare.. nije to nista strasno. 10 000 eura bjese limit.. dva-tri puta godisnje otici i donijeti ako covjek toliko zaradi. Ne znam koliko sam puta presao granicu, jednom su me samo pitali koliko imam para, a i to je bilo da vidi imam li dovoljno da boravim toliko dana koliko mi je povratna karta.
Ako je legalno, onda nije izbjegavanje. Ako je izbjegavanje, onda nije legalno.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#30 Re: otvaranje offshore firme

Post by pinkman »

ExNihilo wrote: 15/10/2020 16:39
Dope_Man wrote: 15/10/2020 16:35 Nikakvo cudno pitanje.. u velikim kompanijama (Google, Amazon itd..) rade pravnici i knjigovodje kojima je jedini zadatak da osiguraju da kompanija legalno izbjegava placanje poreza.

Sto se tice tog odlaska na put po pare.. nije to nista strasno. 10 000 eura bjese limit.. dva-tri puta godisnje otici i donijeti ako covjek toliko zaradi. Ne znam koliko sam puta presao granicu, jednom su me samo pitali koliko imam para, a i to je bilo da vidi imam li dovoljno da boravim toliko dana koliko mi je povratna karta.
Ako je legalno, onda nije izbjegavanje. Ako je izbjegavanje, onda nije legalno.
Postoji i legalna porezna evazija. Kao i nelegalna.

Inace, sa Estonijom ne postoji Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivana. Lista je ovdje:
https://www.mft.gov.ba/bos/index.php?op ... Itemid=135

Sto se tice tog tzv. e-residency u Estoniji, to je nista drugo nego osnivanje firme u Estoniji. Znaci, ako sebi isplatite dividendu, treba platiti porez. Druga stvar, ako je stvarna uprava i nadzor nad tom firmom - opet se po Zakonu u porezu na dobit smatra da ste rezident u FBIH, tako da niste nista postigli. Mozda sad nema razmjene podataka, ali jednog dana ce biti prilikom priblizavanja EU.

Ukratko, osnivanje firme vani se isplati jedino ako zelite lokalno biti prisutni na stranom trzistu, ako imate investitora koji zeli da ulozi u vasu ideju, ali ne zeli da to ima veze sa BiH pa trazi da imate firmu vani i eventualno da se preselite.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#31 Re: otvaranje offshore firme

Post by un1ted »

Entropio wrote: 15/10/2020 15:55 ali nije moralan
Wow :) Reci mi da me zezas?

Moralan sam u svojoj kuci, moralan sam na radnom mjestu, a kada je u pitanju drzava, nek se jebu svi kolektivno, od sda, hdz do sndsd. Plemena. Budale.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#32 Re: otvaranje offshore firme

Post by Gray »

E residency u Estoniji je super ako se hoće neki digitalni biznis da se radi, posebno u inostranstvu, za BiH nema toliko potrebe ni prednosti. Porez na dobit je 20% I placa se tek prilikom isplate, tako da je dobro ako se misli reinvestirati dobit.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#33 Re: otvaranje offshore firme

Post by bandit_mo »

Mislim da je, unazad godinu dana, Index portal pisao detaljni tutorijali kako otvoriti firmu offshore.. probaj to proguglati.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#34 Re: otvaranje offshore firme

Post by Ricken »

Dope_Man wrote: 15/10/2020 16:35 Nikakvo cudno pitanje.. u velikim kompanijama (Google, Amazon itd..) rade pravnici i knjigovodje kojima je jedini zadatak da osiguraju da kompanija legalno izbjegava placanje poreza.

Sto se tice tog odlaska na put po pare.. nije to nista strasno. 10 000 eura bjese limit.. dva-tri puta godisnje otici i donijeti ako covjek toliko zaradi. Ne znam koliko sam puta presao granicu, jednom su me samo pitali koliko imam para, a i to je bilo da vidi imam li dovoljno da boravim toliko dana koliko mi je povratna karta.
Ne postoji legalno izbjegavanje plaćanja poreza. I u svjetskim poreznim upravama sjede ljudi obučeni da sankcionišu takve stvari. Ne kaže se džaba da je tanka linija između porezne optimizacije i porezne utaje. U euro poreznim jurisdikcijama postoje već liste zemalja koje se smtaraju off shore sredinama i svaka transakcija koju obaviš s njima je oporeziva bez obzira kakva je priroda te transakcije. To će i kod nas brzo doći. S tim da ne vidim smisao da naši privrednici otvaraju offshore kompanije kad su porezne stope BiH izrazito motivirajuće (0% za fizička na isplate dividende, 10% porez na dobit i 10% porez na dohodak), pa čak i u odnosu na famozni Kipar.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#35 Re: otvaranje offshore firme

Post by Ricken »

ExNihilo wrote: 15/10/2020 16:39
Dope_Man wrote: 15/10/2020 16:35 Nikakvo cudno pitanje.. u velikim kompanijama (Google, Amazon itd..) rade pravnici i knjigovodje kojima je jedini zadatak da osiguraju da kompanija legalno izbjegava placanje poreza.

Sto se tice tog odlaska na put po pare.. nije to nista strasno. 10 000 eura bjese limit.. dva-tri puta godisnje otici i donijeti ako covjek toliko zaradi. Ne znam koliko sam puta presao granicu, jednom su me samo pitali koliko imam para, a i to je bilo da vidi imam li dovoljno da boravim toliko dana koliko mi je povratna karta.
Ako je legalno, onda nije izbjegavanje. Ako je izbjegavanje, onda nije legalno.
Tako je! :thumbup:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#36 Re: otvaranje offshore firme

Post by Dope_Man »

Itekako da postoji legalno izbjegavanje poreza. Ako je sve sto radis kao kompanija legalno, dakle u skladu sa zakonima zemlje/zemalja u kojoj/kojima poslujes, onda je to sto radis legalno. To sto si nasao rupu u zakonu po kojoj mozes platiti manje mozda jeste nemoralno, o tome se moze diskutovati, ali dok je u skladu sa zakonima ostaje legalno.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#37 Re: otvaranje offshore firme

Post by zijancer »

neke od poreskih akrobacija
kako tačno funkcionišu ova ''shell company'' i ''equity swaps'', ni prevedeno ne razumijem ( :D mada su equity swaps pominjali u the big short)
https://www.accounting-degree.org/accounting-tricks/
Last edited by zijancer on 16/10/2020 08:19, edited 2 times in total.
User avatar
Ricken
Posts: 6037
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#38 Re: otvaranje offshore firme

Post by Ricken »

Dope_Man wrote: 16/10/2020 08:00 Itekako da postoji legalno izbjegavanje poreza. Ako je sve sto radis kao kompanija legalno, dakle u skladu sa zakonima zemlje/zemalja u kojoj/kojima poslujes, onda je to sto radis legalno. To sto si nasao rupu u zakonu po kojoj mozes platiti manje mozda jeste nemoralno, o tome se moze diskutovati, ali dok je u skladu sa zakonima ostaje legalno.
Bojim se da kod nas ljudi ne shvataju porezni pojam offshore zona. Offshore zemlje, u kojima registruješ kompaniju, ako su članovi uprave stranci, odnosno ako se poslovanje vodi van teritorija offshore zone, takva kompanija se ne smatra rezidentnom kompanijom na tom lokalitetu i ista je oslobođena svih poreza na dobit ili dohodak koji se ostvari van tih zona, jer se smatra da adresa registracije nije dovoljan dokaz o rezidentnosti kompanije i rezidentnosti poslovanja, i porezne obaveze postoje samo na prihode ostavrene u toj zemlji. Porezne stope su u tim zonama su oko 12.5% (Kipar). To opet znači, da zemlja u kojoj je stvarno mjesto poslovanja, ili sjedište uprave, takvog pravnog lica, će primjeniti svoje zakone, bez obzira na adresu registracije, jer postoji princip univerzalnog poreznog obveznika, gdje je rezident (državljanin jedne zemlje) obveznik poreza u svojoj zemlji bez obzira gdje je dohodak/dobit zarađen/a, uz uslov da taj dohodak nije oporezovan u zemlji registracije pravnog lica, a kod offshora to uglavnom nije slučaj.

To opet znači da takva kompanije ne može primjeniti niti jedan bilateralni sporazum o izbjegavanju dovostrukog oporezivanja (jer nemogu dobiti potvrdu o rezidentnosti offshore zemlje), pa svaki prihod koji zaradi ta kompanija postaje oporeziv na samom izvoru (prilikom naplate ili isplate obustavom od strane isplatioca), a osnovna prednost offshore zona je što nije lako doći do registracijskih podataka takvih kompanija, jer podaci nisu javni, ali nije nemoguće, tj. moguće je u postupku komunikacije sa javnim tijelima tih zemalja.

Sve ovo ustvari potvrđuje da je motiv offshore-a registracija subjekta, s ciljem izbjegavanja plaćanja poreza u zemlji rezidentnosti, prikrivanja identiteta i utaje poreza. Onog trenutka kada i ako takav subjekt bude otkriven, porezna opterećenja postaju maksimalna.

Motiv osnivanja ovih kompanija, jeste utaja poreza u zemljama gdje su opterećenja preko 40%, ili prikirivanje porijekla novca, bez obzira na porezna opterećenja, jer te u offshore zonama, niko ne pita o porijeklu novca.
User avatar
teaforone
Posts: 2
Joined: 14/10/2020 20:35

#39 Re: otvaranje offshore firme

Post by teaforone »

Kažeš: "..uz uslov da taj dohodak nije oporezovan u zemlji registracije pravnog lica, a kod offshora to uglavnom nije slučaj." pa me zanima kako to uglavnom nije slučaj kod offshora?? Platiš porez u zemlji u kojoj je registrovana firma po minimalnom ili nultom iznosu nije bitno, ali platiš tj. u svakom trenutku možeš dobit potvrdu o plaćenom porezu.
Post Reply