Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
pyrocool1
Posts: 310
Joined: 21/07/2020 09:08

#30776 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pyrocool1 »

Nivelacija wrote: 15/10/2020 13:12 U isti dan povećanje od Londona, preko Pariza, Barselone, Zagreba do Han Pijeska i Bilece :lol:
Nije tacno. Samo se medijsko pracenje (sa nepotrebnim kataklizmicnim naslovima) povecalo. Brojevi kod nas a i u Evrooi rastu ima 2 sedmice a mozda i duze. A matematika plus vremenski uslovi jasno objasnjavaju zasto bas sad skokovi. No lakse je vjerovati da je to dio neke agende, jelde?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30777 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

dječak sa šibicama wrote: 15/10/2020 12:54 Ja mislim da je tu faktor provjetravanja prostorija kljucan, uz faktor boravka u zatvorenim prostorijama.
Dobra analogija koju većina može shvatiti jeste sa duhanskim dimom. U ljetnim baštama nam ne smeta ako neko za susjednim (ili čak istim) stolom puši, dim jedva i da osjećamo. U zatvorenim kafićima u jesen i zimu zna biti toliko zadimljeno da se smanji vidljivost i sva odjeća usmrdi.

Koncetracija virusnih čestica u zraku koji udišemo je ključna varijabla koja određuje da li će se neko zaraziti. Po urađenim studijama mogućnost zaraze vani je 20-50x manja negu u zatvorenim prostorima. Još neki faktori tu igraju ulogu kao što je temperatura i vlažnost, a suh i hladan zrak pogoduju dužem opstanku virusa. Takođe ljeti UV zraženje neutrališe značajan broj virusnih čestica.

Tako da provjetravanje ima smisla gdje se boravi neko ograničeno vrijeme sa epidemiološki stranim osobama, a kod kuće sa ukućanima neće mnogo pomoći. Pitanje je koliko je moguće provjetravanje kancelarija i škola, ali svakako treba pokušati što više to raditi.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30778 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:28
kox wrote: 15/10/2020 13:21
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:07
Jako veliki broj staraca (posebno u Italiji i Svedskoj) je umro u starackim domovima. Svedska politika na pocetku krize bila je da se takvi ljudi ne salju u bolnice i ne testiraju. U Italiji jednostavno nije bilo vremena ni prostora. Prioritetizirali su se mladji. Te osobe nisu zavedene kao umrli od COVIDa.
Moja teza nije da su sve dodatne smrti iskljucivo uzrokovane COVIDOM jer to nije dokazano.
Onaj grafikon pokazuje da se desilo nesto dramaticno u 10toj sedmici 2020. godine. Ono sto velika vecina pokusava osporiti jer je tesko prihvatiti realnost da smo u *ranju. I to nije nikakva “histerija” vec se trebamo pozabaviti problemom da bi nam svima bilo bolje.
Znaci: maska, distanca. I to je to. Nije nuklearna fizika.
Isto tako su umrli masovno bez testiranja zavodjeni kao umrli od Covid-a u prvim mjesecima.
A šta se desilo u periodu mart-april je zarazna bolest koju smo mi svojim paničnim reakcijama učinili mnogo gorom nego što je moralo biti.
Moze neki dokaz za tvrdnju da su ljudi “masovno bez testiranja zavodjeni kao umrli od COVIDA”
A sta je prouzrokovalo 100 odnosno 150 hiljada vise umrlih u odnosu na prethodne godine?
Objasnila sam ti da odgovor nije u elektivnim operacijama, redovnim pregledima (jer od tih uzroka ne umires unutar 10 sedmica), dramaticnom porastu u broju samoubistava (za to bi se culo), da ekonomska kriza hoce imati posljedice, ali ne unutar 10 sedmica.
Da nije razlog da zbog velikog broja hospitaliziranih (ovo nema veze s panikom i histerijom, ovo su stvarno bolesni ljudi kojim treba bolnicko lijecenje) drugi ljudi ne dobiju ispravnu medicinsku njegu? I nikakvo zabadanje glave u pjesak nece to rijesiti.
Vec maska i distanca.
Evo za npr. Belgiju:
https://www.bbc.com/news/world-europe-52491210
Izvini, ali ja ipak više vjerujem ljudima koji naprave ozbiljnu analizu i napišu članak pod svojim imenima nego forumskim objašnjenjima baziranim na havi i teorijama zavjere.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#30779 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 11:33 Ja prvenstveno govorim o slučajevima gdje je osoba umrla pozitivna, ali da COVID-19 nije ničim uticao na fatalan ishod.
Nemoj da se sada ubjeđujemo da li je to moguće ili ne, da li postoje takvi slučajevi ili ne.
Naravno da je moguće i naravno da takvi slučajevi postoje
Mislim da se takvi slučajevi (koji možda i postoje) previše potenciraju i stavljaju u službu minimiziranja stvarne smrtnosti od koronavirusa.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#30780 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

lavander wrote: 15/10/2020 13:25 Nije nuklearna fizika, al je zajebancija kakvu svijet nije vidio. Ni za doba kuge ni kolere ni side ni mersa sarsa h1n1 h514n812, NIKAD. Racionalnog objasnjenja za sve ovo nema, koliko god se neko trudio da nam ga podastre.
Postoje razumna objašnjenja (za većinu stvari) koja ti ne želiš shvatiti pa je badava bilo šta pisati.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#30781 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:33
lavander wrote: 15/10/2020 13:25
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:07 Ono sto velika vecina pokusava osporiti jer je tesko prihvatiti realnost da smo u *ranju. I to nije nikakva “histerija” vec se trebamo pozabaviti problemom da bi nam svima bilo bolje.
Znaci: maska, distanca. I to je to. Nije nuklearna fizika.
Ono sto velika vecina ljudi na planeti (prema anketama, komentarima, novinskim clancima, naucnim misljenjima, itd) zeli reci jeste da je u najmanju ruku neobicno da se zivot okrenuo naopacke zbog bolesti koja se pojavila, a koja ni po cemu nije opasnija od mase drugih bolesti koje su se javljale i nestajale, pa opet dolazile. Nije to, kako ti pokusavas reci, distanca i maska i tacka. To je ekonomska propast svuda. To je nema turizma, nema proizvodnje, nema potrosnje, nema usluznih djelatnosti. Svi ovi silni furlough-zi ce se poslije iskihati iz dzepova obicnih ljudi, sva zaduzivanja vlada ce se takodje morati otplatiti iz dzepova tih istih ljudi. To je socijalno-psiholoska propast svuda. To je nema druzenja, nema slobode, nema momak i cura setaju I ljube se, nema pjevanja, nema vjencanja, nema krstenja, nema kino, nema koncert, nema edukacija vani, nema nista. Nije nuklearna fizika, al je zajebancija kakvu svijet nije vidio. Ni za doba kuge ni kolere ni side ni mersa sarsa h1n1 h514n812, NIKAD. Racionalnog objasnjenja za sve ovo nema, koliko god se neko trudio da nam ga podastre.
Nista onda. Zrtvujmo starije i ugrozene kategorije da se momak i cura mogu drzati za ruke. Nije da nisu predlagali. Ako smo takvo dno dotakli zasluzili smo puno gore. Znas lijepo je filozofirati o cvjeticima i klupicama dok su to voljeni nekih drugih ljudi. A kad pokuca na tvoja vrata kuku majko.
Mislis da za te bolesti iz proslosti ljudi ne bi nosili masku i drzali distancu da su posjedovali znanje da je to dovoljno? Jako smo razmazeni i sebicni postali. Sve dok ne zakuca na nasa vrata.
Doslovno glavom u zid lupam dok citam tvoje pateticne postove. Imas li ti ista pametnije u zivotu raditi nego prosipati patetiku ovdje i praviti se doktor svega? Covjek ti fino nabrojao masu stvari koje su propale zbog korone, ti uzmes primjer ne mogu se drzati za ruke. Kakve veze ima smrt ikoga ako se drze za ruke momak i cura? Je li se ti ne ljubis trenutno ni s kim, zakljucala se u podrum i 0-24 tipkas ovdje? Jer na to najvise lici.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30782 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 13:38
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:28
kox wrote: 15/10/2020 13:21
Isto tako su umrli masovno bez testiranja zavodjeni kao umrli od Covid-a u prvim mjesecima.
A šta se desilo u periodu mart-april je zarazna bolest koju smo mi svojim paničnim reakcijama učinili mnogo gorom nego što je moralo biti.
Moze neki dokaz za tvrdnju da su ljudi “masovno bez testiranja zavodjeni kao umrli od COVIDA”
A sta je prouzrokovalo 100 odnosno 150 hiljada vise umrlih u odnosu na prethodne godine?
Objasnila sam ti da odgovor nije u elektivnim operacijama, redovnim pregledima (jer od tih uzroka ne umires unutar 10 sedmica), dramaticnom porastu u broju samoubistava (za to bi se culo), da ekonomska kriza hoce imati posljedice, ali ne unutar 10 sedmica.
Da nije razlog da zbog velikog broja hospitaliziranih (ovo nema veze s panikom i histerijom, ovo su stvarno bolesni ljudi kojim treba bolnicko lijecenje) drugi ljudi ne dobiju ispravnu medicinsku njegu? I nikakvo zabadanje glave u pjesak nece to rijesiti.
Vec maska i distanca.
Evo za npr. Belgiju:
https://www.bbc.com/news/world-europe-52491210
Izvini, ali ja ipak više vjerujem ljudima koji naprave ozbiljnu analizu i napišu članak pod svojim imenima nego forumskim objašnjenjima baziranim na havi i teorijama zavjere.
U pravu si.

It's based on the assessment of the medical doctor, usually taking into account whether the coronavirus is present in the same care home," says Prof Van Gucht.

Znaci ljekar (strucna osoba) na osnovu klinicke slike ocijeni da li je osoba imala COVID. Meni je to potpuno legitimno. Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.

U razlicitim drzavama razlicita je praksa.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30783 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

lavander wrote: 15/10/2020 13:25
Ono sto velika vecina ljudi na planeti (prema anketama, komentarima, novinskim clancima, naucnim misljenjima, itd) zeli reci jeste da je u najmanju ruku neobicno da se zivot okrenuo naopacke zbog bolesti koja se pojavila, a koja ni po cemu nije opasnija od mase drugih bolesti koje su se javljale i nestajale, pa opet dolazile.
Pogledati spike na donjem dijagramu, dok nisu uvedene mjere u USA COVID-19 je bio najopasnija bolest i prvi uzročnik smrti. Nije sad da su sve države lude, glupe ili dio iste zavjere da se ekonomija uništi ili ljudi podjarme, tj ako jeste USA onda nije Njemačka, Japan, Kina, UK, Francuska, Indija, i td.
daddy-kool wrote: 09/10/2020 08:12 https://www.scientificamerican.com/arti ... -the-u-s1/
COVID-19 Is Now the Third Leading Cause of Death in the U.S.

Image
Sad se malo zapitajte da li je do čitavog svijeta ili do pojedinca koji je uvjeren da je sve ovo zavjera.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#30784 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 15/10/2020 13:39
Naslovnica wrote: 15/10/2020 11:33 Ja prvenstveno govorim o slučajevima gdje je osoba umrla pozitivna, ali da COVID-19 nije ničim uticao na fatalan ishod.
Nemoj da se sada ubjeđujemo da li je to moguće ili ne, da li postoje takvi slučajevi ili ne.
Naravno da je moguće i naravno da takvi slučajevi postoje
Mislim da se takvi slučajevi (koji možda i postoje) previše potenciraju i stavljaju u službu minimiziranja stvarne smrtnosti od koronavirusa.
Ne treba minimizirati, ne treba ni praviti horor.
Ja sam za neki racionalan i smislen pristup.
BadBoy
Posts: 8088
Joined: 01/11/2005 21:55

#30785 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 13:51 Ne treba minimizirati, ne treba ni praviti horor.
Ja sam za neki racionalan i smislen pristup.
Slažem se, to je najbolje. Ali ova cijela naša mini diskusija je počela samo od toga što si naveo da niko ne ismijava ili relativizira smrti, što zaista nije tačno kada je u pitanju ova tema.
Trappist
Posts: 4301
Joined: 12/09/2020 08:52

#30786 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

daddy-kool wrote: 15/10/2020 13:49
lavander wrote: 15/10/2020 13:25
Ono sto velika vecina ljudi na planeti (prema anketama, komentarima, novinskim clancima, naucnim misljenjima, itd) zeli reci jeste da je u najmanju ruku neobicno da se zivot okrenuo naopacke zbog bolesti koja se pojavila, a koja ni po cemu nije opasnija od mase drugih bolesti koje su se javljale i nestajale, pa opet dolazile.
Pogledati spike na donjem dijagramu, dok nisu uvedene mjere u USA COVID-19 je bio najopasnija bolest i prvi uzročnik smrti. Nije sad da su sve države lude, glupe ili dio iste zavjere da se ekonomija uništi ili ljudi podjarme, tj ako jeste USA onda nije Njemačka, Japan, Kina, UK, Francuska, Indija, i td.
daddy-kool wrote: 09/10/2020 08:12 https://www.scientificamerican.com/arti ... -the-u-s1/
COVID-19 Is Now the Third Leading Cause of Death in the U.S.

Image
Sad se malo zapitajte da li je do čitavog svijeta ili do pojedinca koji je uvjeren da je sve ovo zavjera.
https://www.index.hr/vijesti/clanak/rad ... 20427.aspx

Sta zna jedan član Francuske akademije znanosti, Europske akademije znanosti i umjetnosti, Svjetske akademije znanosti i Europske organizacije za molekularnu biologij, bolje zna jedan forumas koji ima 10 nickova na forumu u jednoj BiH :thumbup:
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#30787 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:12 Zasto mi ne odgovoris za gripu (da li je isto sto i sezonska viroza) i da li je Bill Gates odgovoran za pandemiju?
Ti si mene sa nekim pobrkala???? Ne čudi, 24/7 radno vrijeme, i zaboraviš kome šupljake prosipaš.

A za pandemiju, kako sam ja čuo, neslužbeno su odgovorni Chang Lee-Sun i Ho Ban-To, koji su u disko klubu na mokroj pijaci, blizu jednog od najsavremenijih svjetskih centara za istraživanje koronavirusa, u Wuhanu, Kina, igrali bele sa šišmišicom Klarom i šišmišem Robinom ne znajuči da ovi imaju virus SARS-CoV-19 i da boluju od misteriozne bolesti korona. U jednom momentu, pijući vino, šišmišica Klara se zagrcnula i nakašljala te tako zarazila Chang-Lee-ja dok je Ho Ban ostao nezaražen. Opet naglašavam, ovo je neslužbena verzija, WHO će nam ponuditi, nadam se, službenu verziju. Ostalo je poznato a Bili i Melinda su tu da, a šta bi drugo, spasu čovjećanstvo.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#30788 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Blixen »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajev ... /201015061


na otvorenom?????
nisu normalni
kaznjavati ljude za maske na otvorenom
boze sacuvaj
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30789 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Trappist wrote: 15/10/2020 14:00
https://www.index.hr/vijesti/clanak/rad ... 20427.aspx

Sta zna jedan član Francuske akademije znanosti, Europske akademije znanosti i umjetnosti, Svjetske akademije znanosti i Europske organizacije za molekularnu biologij, bolje zna jedan forumas koji ima 10 nickova na forumu u jednoj BiH :thumbup:
Sam je sebi postavio pitanje i dao odgovor.
Samo mi nije jasno za šta se on zalaže i šta ja to navodno znam ili ne znam bolje od njega?
"Evo ja bih postavio pitanje, zbog čega je 300 smrti važnije nego 50.000 smrti? Neki će odgovoriti zbog toga što se bojim da 300 ne postane 30.000 ili 300.000. Pa možete uzeti bilo što i pretpostaviti to", rekao je Radman.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30790 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 11/07/2020 12:21 Pogledaj na drugoj temi kad sam objavio. Nije govno nego se pas posro. Odlepršaj u skokovima Doctor Fear, promotoru boleščura i sijaču straha i panike...
Glupo mi je sto ovo radim ali hajde.

@biglebovski tvoj odgovor na pitanje da li znas razliku izmedju sezonske viroze i gripe.

Hvala sto si potvrdio da mislis da je Gejc kriv za sve.
Naslovnica
Posts: 27934
Joined: 20/03/2013 15:38

#30791 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 15/10/2020 13:58
Naslovnica wrote: 15/10/2020 13:51 Ne treba minimizirati, ne treba ni praviti horor.
Ja sam za neki racionalan i smislen pristup.
Slažem se, to je najbolje. Ali ova cijela naša mini diskusija je počela samo od toga što si naveo da niko ne ismijava ili relativizira smrti, što zaista nije tačno kada je u pitanju ova tema.
Možda sam dao ishitren odgovor.
Ismijavanje smrti samo po sebi je morbidno, tu se ne slažem sa bilo kim ko pomisli da ismijava bilo čiju smrt i to je za momentalni ban s foruma.
Relativiziranje smrti je "nezgrapan" pojam u kontekstu u kojem pričamo.
Smrt je smrt, i tu nema dvojbe. Ako se relativiziranje odnosi na do da li je neko umro s COVID-19 ili od COVID-19 (već smo o tome pričali), onda sam ja prvi koji to "relativizira".
Kažem, nezgrapna je to riječ.
Prije bih to formulisao kao propitivanje šta je zaista istina,a šta nije. Niti je sve istina, niti je sve laž. Puno toga će ostati u sivoj zoni, a prave brojke se nikada neće saznati.
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#30792 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:45
kox wrote: 15/10/2020 13:38
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:28
Moze neki dokaz za tvrdnju da su ljudi “masovno bez testiranja zavodjeni kao umrli od COVIDA”
A sta je prouzrokovalo 100 odnosno 150 hiljada vise umrlih u odnosu na prethodne godine?
Objasnila sam ti da odgovor nije u elektivnim operacijama, redovnim pregledima (jer od tih uzroka ne umires unutar 10 sedmica), dramaticnom porastu u broju samoubistava (za to bi se culo), da ekonomska kriza hoce imati posljedice, ali ne unutar 10 sedmica.
Da nije razlog da zbog velikog broja hospitaliziranih (ovo nema veze s panikom i histerijom, ovo su stvarno bolesni ljudi kojim treba bolnicko lijecenje) drugi ljudi ne dobiju ispravnu medicinsku njegu? I nikakvo zabadanje glave u pjesak nece to rijesiti.
Vec maska i distanca.
Evo za npr. Belgiju:
https://www.bbc.com/news/world-europe-52491210
Izvini, ali ja ipak više vjerujem ljudima koji naprave ozbiljnu analizu i napišu članak pod svojim imenima nego forumskim objašnjenjima baziranim na havi i teorijama zavjere.
U pravu si.

It's based on the assessment of the medical doctor, usually taking into account whether the coronavirus is present in the same care home," says Prof Van Gucht.

Znaci ljekar (strucna osoba) na osnovu klinicke slike ocijeni da li je osoba imala COVID. Meni je to potpuno legitimno. Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.

U razlicitim drzavama razlicita je praksa.
Meni su tri ljekara fulili dijagnozu u 14 dana, sreca pa se nasao cetvrti koji je znao o cemu se radi... :-)
Odvagaj nekad,....
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30793 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

konektovan wrote: 15/10/2020 14:11
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:45
kox wrote: 15/10/2020 13:38
Evo za npr. Belgiju:
https://www.bbc.com/news/world-europe-52491210
Izvini, ali ja ipak više vjerujem ljudima koji naprave ozbiljnu analizu i napišu članak pod svojim imenima nego forumskim objašnjenjima baziranim na havi i teorijama zavjere.
U pravu si.

It's based on the assessment of the medical doctor, usually taking into account whether the coronavirus is present in the same care home," says Prof Van Gucht.

Znaci ljekar (strucna osoba) na osnovu klinicke slike ocijeni da li je osoba imala COVID. Meni je to potpuno legitimno. Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.

U razlicitim drzavama razlicita je praksa.
Meni su tri ljekara fulili dijagnozu u 14 dana, sreca pa se nasao cetvrti koji je znao o cemu se radi... :-)
Odvagaj nekad,....
Pricamo o ljekarima u Belgiji, a ne o Sekinim poltronima :wink:
User avatar
konektovan
Posts: 40656
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#30794 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by konektovan »

Ma ja, u Belgiji sve sami experti..... :-)
Hajde, uozbilji se.....
lavander
Posts: 140
Joined: 24/01/2008 10:03

#30795 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by lavander »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:33
lavander wrote: 15/10/2020 13:25
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:07 Ono sto velika vecina pokusava osporiti jer je tesko prihvatiti realnost da smo u *ranju. I to nije nikakva “histerija” vec se trebamo pozabaviti problemom da bi nam svima bilo bolje.
Znaci: maska, distanca. I to je to. Nije nuklearna fizika.
Ono sto velika vecina ljudi na planeti (prema anketama, komentarima, novinskim clancima, naucnim misljenjima, itd) zeli reci jeste da je u najmanju ruku neobicno da se zivot okrenuo naopacke zbog bolesti koja se pojavila, a koja ni po cemu nije opasnija od mase drugih bolesti koje su se javljale i nestajale, pa opet dolazile. Nije to, kako ti pokusavas reci, distanca i maska i tacka. To je ekonomska propast svuda. To je nema turizma, nema proizvodnje, nema potrosnje, nema usluznih djelatnosti. Svi ovi silni furlough-zi ce se poslije iskihati iz dzepova obicnih ljudi, sva zaduzivanja vlada ce se takodje morati otplatiti iz dzepova tih istih ljudi. To je socijalno-psiholoska propast svuda. To je nema druzenja, nema slobode, nema momak i cura setaju I ljube se, nema pjevanja, nema vjencanja, nema krstenja, nema kino, nema koncert, nema edukacija vani, nema nista. Nije nuklearna fizika, al je zajebancija kakvu svijet nije vidio. Ni za doba kuge ni kolere ni side ni mersa sarsa h1n1 h514n812, NIKAD. Racionalnog objasnjenja za sve ovo nema, koliko god se neko trudio da nam ga podastre.
Nista onda. Zrtvujmo starije i ugrozene kategorije da se momak i cura mogu drzati za ruke. Nije da nisu predlagali. Ako smo takvo dno dotakli zasluzili smo puno gore. Znas lijepo je filozofirati o cvjeticima i klupicama dok su to voljeni nekih drugih ljudi. A kad pokuca na tvoja vrata kuku majko.
Mislis da za te bolesti iz proslosti ljudi ne bi nosili masku i drzali distancu da su posjedovali znanje da je to dovoljno? Jako smo razmazeni i sebicni postali. Sve dok ne zakuca na nasa vrata.
Ova vrsta mantre je specijalno besmislena, ovo "ah, ti okrutni ubico starih i ugrozenih ljudi!" Valjda svi u porodicama i medju prijateljima imamo stare i ugrozene. Valjda su meni moji stari i ugrozeni isto dragi kao i tebi tvoji? Ili mislis da niko od nas koji se cudimo ovom stanju nema stare i ugrozene? Ali, zasto ih ne stitismo prije 3 godine kad je bila strasna gripa ili prije 5 godina? Kako to da tad nismo zaustavili sve i nabacili maske po ulici i na livadi, jerbo su oni i tada bili isto ugrozeni? Sto tad nismo zivjeli u policijskom satu?

Ovo sto sam napisala gore nije nikakvo "filozofiranje". Pogledaj statistike pojacanih depresija i psiho oboljenja u svijetu, pada potrosnje/proizvodnje, smanjenih prihoda. To nije ni klupica ni cvjetic, vec ozbiljni problemi. Jesi li citala neki dan u Guardianu clanak o povecanom trendu zaledjavanja jajnih celija kod zena u tridesetim godinama, jer nemaju partnere niti ih u ovom stanju mogu nalaziti, zabavljati se, zasnivati porodice ili veze? To su za mene ozbiljne stvari i trebalo bi da su za svakog normalnog.

A, sada posjedujemo znanje da je maska i distanca dovoljna, je l? Ne posjedujemo nikakvo znanje. I dan danas, 10 mjeseci nakon svega, ces naci rasprave da li maska pomaze ili ne. Neki cak kazu da odmaze. Rasprave da li se virus zadrzava na predmetima ili ne. Svaki dan nova studija, jedan dan kaze zadrzava se, drugi ne. Jedan dan zivi na plastici mjesec dana, druga samo 7. Hiljadita da zivi 3 sata… Ne znamo kako se ko zarazio, je li genetski faktor ima ulogu ili ne. Jos zasigurno ne znamo kako se ovaj virus uopste prenosi niti sta on radi organizmu. Ima ljekara koji tvrde da, ako si pozitivan na testu, to uopste ne znaci da imas zaista bolestan, vec da je moze biti mrtvi zaostali virus od prije milion godina. Drugi, pak, kazu da to ne moze biti slucaj. Dakle, niko nista pouzdano o ovome ne zna i ne zelim se praviti pametna da ja, kao, nesto znam. Ali, ono sto znam jeste ovo sto vidim oko sebe, a to je da je da se svijet okrenuo tumbe. I to mi nije jasno, kao sto ti rekoh, a niko mi jos nije objasnio razloge. Ovo tvoje objasnjenje "ubico ljudi koji ti nisu bliski" za mene nije objasnjenje, vec samo dokaz da ga ni ti nemas.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30796 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:45
kox wrote: 15/10/2020 13:38
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:28
Moze neki dokaz za tvrdnju da su ljudi “masovno bez testiranja zavodjeni kao umrli od COVIDA”
A sta je prouzrokovalo 100 odnosno 150 hiljada vise umrlih u odnosu na prethodne godine?
Objasnila sam ti da odgovor nije u elektivnim operacijama, redovnim pregledima (jer od tih uzroka ne umires unutar 10 sedmica), dramaticnom porastu u broju samoubistava (za to bi se culo), da ekonomska kriza hoce imati posljedice, ali ne unutar 10 sedmica.
Da nije razlog da zbog velikog broja hospitaliziranih (ovo nema veze s panikom i histerijom, ovo su stvarno bolesni ljudi kojim treba bolnicko lijecenje) drugi ljudi ne dobiju ispravnu medicinsku njegu? I nikakvo zabadanje glave u pjesak nece to rijesiti.
Vec maska i distanca.
Evo za npr. Belgiju:
https://www.bbc.com/news/world-europe-52491210
Izvini, ali ja ipak više vjerujem ljudima koji naprave ozbiljnu analizu i napišu članak pod svojim imenima nego forumskim objašnjenjima baziranim na havi i teorijama zavjere.
U pravu si.

It's based on the assessment of the medical doctor, usually taking into account whether the coronavirus is present in the same care home," says Prof Van Gucht.

Znaci ljekar (strucna osoba) na osnovu klinicke slike ocijeni da li je osoba imala COVID. Meni je to potpuno legitimno. Znanje ljekara itekako se treba uzeti u obzir. Osim ako naravno nije slucaj da vjerujes da ce neko rizikovati svoju reputaciju da bi iz nekog neobjasnjivog razloga pumpao brojeve.

U razlicitim drzavama razlicita je praksa.
Ne znam dovoljno o tome da bih donosio zaključke. Ali da otvara prostor za manipulaciju - otvara.
Last edited by kox on 15/10/2020 16:54, edited 2 times in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30797 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

lavander wrote: 15/10/2020 14:18
Mogy87 wrote: 15/10/2020 13:33
lavander wrote: 15/10/2020 13:25
Ono sto velika vecina ljudi na planeti (prema anketama, komentarima, novinskim clancima, naucnim misljenjima, itd) zeli reci jeste da je u najmanju ruku neobicno da se zivot okrenuo naopacke zbog bolesti koja se pojavila, a koja ni po cemu nije opasnija od mase drugih bolesti koje su se javljale i nestajale, pa opet dolazile. Nije to, kako ti pokusavas reci, distanca i maska i tacka. To je ekonomska propast svuda. To je nema turizma, nema proizvodnje, nema potrosnje, nema usluznih djelatnosti. Svi ovi silni furlough-zi ce se poslije iskihati iz dzepova obicnih ljudi, sva zaduzivanja vlada ce se takodje morati otplatiti iz dzepova tih istih ljudi. To je socijalno-psiholoska propast svuda. To je nema druzenja, nema slobode, nema momak i cura setaju I ljube se, nema pjevanja, nema vjencanja, nema krstenja, nema kino, nema koncert, nema edukacija vani, nema nista. Nije nuklearna fizika, al je zajebancija kakvu svijet nije vidio. Ni za doba kuge ni kolere ni side ni mersa sarsa h1n1 h514n812, NIKAD. Racionalnog objasnjenja za sve ovo nema, koliko god se neko trudio da nam ga podastre.
Nista onda. Zrtvujmo starije i ugrozene kategorije da se momak i cura mogu drzati za ruke. Nije da nisu predlagali. Ako smo takvo dno dotakli zasluzili smo puno gore. Znas lijepo je filozofirati o cvjeticima i klupicama dok su to voljeni nekih drugih ljudi. A kad pokuca na tvoja vrata kuku majko.
Mislis da za te bolesti iz proslosti ljudi ne bi nosili masku i drzali distancu da su posjedovali znanje da je to dovoljno? Jako smo razmazeni i sebicni postali. Sve dok ne zakuca na nasa vrata.
Ova vrsta mantre je specijalno besmislena, ovo "ah, ti okrutni ubico starih i ugrozenih ljudi!" Valjda svi u porodicama i medju prijateljima imamo stare i ugrozene. Valjda su meni moji stari i ugrozeni isto dragi kao i tebi tvoji? Ili mislis da niko od nas koji se cudimo ovom stanju nema stare i ugrozene? Ali, zasto ih ne stitismo prije 3 godine kad je bila strasna gripa ili prije 5 godina? Kako to da tad nismo zaustavili sve i nabacili maske po ulici i na livadi, jerbo su oni i tada bili isto ugrozeni? Sto tad nismo zivjeli u policijskom satu?

Ovo sto sam napisala gore nije nikakvo "filozofiranje". Pogledaj statistike pojacanih depresija i psiho oboljenja u svijetu, pada potrosnje/proizvodnje, smanjenih prihoda. To nije ni klupica ni cvjetic, vec ozbiljni problemi. Jesi li citala neki dan u Guardianu clanak o povecanom trendu zaledjavanja jajnih celija kod zena u tridesetim godinama, jer nemaju partnere niti ih u ovom stanju mogu nalaziti, zabavljati se, zasnivati porodice ili veze? To su za mene ozbiljne stvari i trebalo bi da su za svakog normalnog.

A, sada posjedujemo znanje da je maska i distanca dovoljna, je l? Ne posjedujemo nikakvo znanje. I dan danas, 10 mjeseci nakon svega, ces naci rasprave da li maska pomaze ili ne. Neki cak kazu da odmaze. Rasprave da li se virus zadrzava na predmetima ili ne. Svaki dan nova studija, jedan dan kaze zadrzava se, drugi ne. Jedan dan zivi na plastici mjesec dana, druga samo 7. Hiljadita da zivi 3 sata… Ne znamo kako se ko zarazio, je li genetski faktor ima ulogu ili ne. Jos zasigurno ne znamo kako se ovaj virus uopste prenosi niti sta on radi organizmu. Ima ljekara koji tvrde da, ako si pozitivan na testu, to uopste ne znaci da imas zaista bolestan, vec da je moze biti mrtvi zaostali virus od prije milion godina. Drugi, pak, kazu da to ne moze biti slucaj. Dakle, niko nista pouzdano o ovome ne zna i ne zelim se praviti pametna da ja, kao, nesto znam. Ali, ono sto znam jeste ovo sto vidim oko sebe, a to je da je da se svijet okrenuo tumbe. I to mi nije jasno, kao sto ti rekoh, a niko mi jos nije objasnio razloge. Ovo tvoje objasnjenje "ubico ljudi koji ti nisu bliski" za mene nije objasnjenje, vec samo dokaz da ga ni ti nemas.
Objasnio ti je drugi forumas vizuelno, a meni je glupo da lijepim jednu te istu sliku koja pokazuje 150 hiljada dodatno umrlih u najboljim zdravstvenim sistemima na svijetu. To sto tebi cinjenice nisu dovoljne (znaci brojke) to je druga stvar. Sto ces povjerovati u ideju da se vecina ljekara na svijetu urotila sa skoro svim politicarima i statisticarima lakse nego da smo zaista u problemu.
Ja sam svoje voljene stitila u tim sezonama koje navodis. Na nacine koji su zasnovani na naucnim cinjenicama i koje preporucuju ljekari. Kojim ti ne vjerujes. Ja vjerujem.
A sto se tice informacija o virusu zbunjena si jer jednako vrjednujes legitimne i alternativne izvore informacija. Nema podjele. Sluzbena nauka je rekla svoje. I dala dokaze. To sto tebi ti dokazi nisu validni, a i sama priznajes da nisi u stanju da ocijenis koji su ispravni, ne govori o jacini dokaza i razdoru unutar nauke vec o tome da postoji razlog zasto se ljudi skoluju 10+ godina za odredjene oblasti.
User avatar
He1972
Posts: 1497
Joined: 17/09/2017 08:05

#30798 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by He1972 »

high_volume wrote: 14/10/2020 22:43
Better Man wrote: 14/10/2020 22:35 Većih idiota i nesposobnjakoviča od kriznog štaba i ostalih zaduženih za sve ovo nisam vidio. Ok nositi u zatvorenom, ali na otvorenom je teški idiotlu, pogotovo ako možeš držati distancu. I onaj ko misli da će obavezno nošenje maski na otvorenom spriječiti širenje virusa i zaustaviti ga, taj je lud.
Nije tako. Danas sam nekoliko puta hodao Titovom, od Vatre do McD i nazad. Ulica je bila jako prometna, mnogo šetača koje je bilo skoro nemoguće zaobići, i koji, svojom brojnošću, primoravaju na bliskost u hodu. Od prednjeg do mene bivalo je jedva pola metra. Ljudi šetaju bez maski, pričaju, kašlju, i sav dah ostaje iza njih. Neka samo jedan ima corona virus, mnogi drugi iza njega su u opasnosti da se zaraze. Na ulici ne vrijedi obaveza socijalne distance, nemoguće je provoditi.
kako mi je žao, sav taj stres, lakše je skratiti sebi muke :thumbup:
marinko
Posts: 2
Joined: 11/12/2011 00:29

#30799 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by marinko »

...
Last edited by marinko on 15/10/2020 14:32, edited 1 time in total.
biglebovski
Posts: 3167
Joined: 02/11/2005 16:43

#30800 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 14:07
biglebovski wrote: 11/07/2020 12:21 Pogledaj na drugoj temi kad sam objavio. Nije govno nego se pas posro. Odlepršaj u skokovima Doctor Fear, promotoru boleščura i sijaču straha i panike...
Glupo mi je sto ovo radim ali hajde.

@biglebovski tvoj odgovor na pitanje da li znas razliku izmedju sezonske viroze i gripe.

Hvala sto si potvrdio da mislis da je Gejc kriv za sve.
Baš si dobar quote odabrala, primjeren, jedan od meni dražih, svaka čast :-D

Bili je naš spas a Melinda utjeha, biće sve ok kažu za tri-četiri godine.

Još samo kad bi nam mogla reći, kad sve znaš jel, koliko je na današnji dan prošle godine ležalo ljudi na Podhrastovima, koliko ih je bilo na mehaničkom ventiliranju a koliko na respiratoru, i koliko ih je ukupno preminulo tokom prošle godine na tom odjelu, a koliko ove?
Locked