otvaranje offshore firme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

wunderbaum
Posts: 103
Joined: 11/01/2015 12:06

#1 otvaranje offshore firme

Post by wunderbaum »

Dobar dan,
citao sam o offshore firmama i ugl se koriste u ilegalne svrhe, ali mene zanima da li se sa offshore firmom moze zapoceti neki biznis u BiH
npr ugostiteljski objekt, i da li offshore moze da radi worldwide, tj da mogu da prodam svoj biznis negdje vani, kreativac sam i dolazi mi mnogo ideja napamet za razlicite biznise ali koci me procedura oko dobivanja papira, sa jednom offshore kompanijom mnogo bi bilo lakse.
Naravano ne bih bjezao od placanja poreza drzavi jer ipak mislim da treba davati doprinose.
Ako se ne moze preko offshorea registrovati firma za worldwide koja je druga procedura za to.
Bio bih zahvalan na objasnjenjima i pomoci.
Pozdrav,
Faris
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#2 Re: otvaranje offshore firme

Post by starii »

wunderbaum wrote:Dobar dan,
citao sam o offshore firmama i ugl se koriste u ilegalne svrhe, ali mene zanima da li se sa offshore firmom moze zapoceti neki biznis u BiH
npr ugostiteljski objekt, i da li offshore moze da radi worldwide, tj da mogu da prodam svoj biznis negdje vani, kreativac sam i dolazi mi mnogo ideja napamet za razlicite biznise ali koci me procedura oko dobivanja papira, sa jednom offshore kompanijom mnogo bi bilo lakse.
Naravano ne bih bjezao od placanja poreza drzavi jer ipak mislim da treba davati doprinose.
Ako se ne moze preko offshorea registrovati firma za worldwide koja je druga procedura za to.
Bio bih zahvalan na objasnjenjima i pomoci.
Pozdrav,
Faris
moze pitaj ove iz centralnog zatvora :D
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#3 Re: otvaranje offshore firme

Post by jao_situacije »

Zavisi..
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#4 Re: otvaranje offshore firme

Post by modem33 »

wunderbaum wrote:Dobar dan,
citao sam o offshore firmama i ugl se koriste u ilegalne svrhe, ali mene zanima da li se sa offshore firmom moze zapoceti neki biznis u BiH
npr ugostiteljski objekt, i da li offshore moze da radi worldwide, tj da mogu da prodam svoj biznis negdje vani, kreativac sam i dolazi mi mnogo ideja napamet za razlicite biznise ali koci me procedura oko dobivanja papira, sa jednom offshore kompanijom mnogo bi bilo lakse.
Naravano ne bih bjezao od placanja poreza drzavi jer ipak mislim da treba davati doprinose.
Ako se ne moze preko offshorea registrovati firma za worldwide koja je druga procedura za to.
Bio bih zahvalan na objasnjenjima i pomoci.
Pozdrav,
Faris

Offshore su legalne firme .... samo imaju manu da ne mozes poslovati u navedenoj drzavi s drugima mozes.

Offshore firme su nastale jer su se neki ljudi pobunili jer ne zele biti robovi poreza u vlastitim drzavama ... crknes radeci da uopce zaradis nesto za sebe ..

Da poslujes ovdje u BiH i to moze .... ali moras otvoriti opet poslovnicu d.o.o. ... i registrovati je u sudu .... jer ne mozes poslovati direktno kao firma vanjska ..... tj. opet placas doprinose na radnike .... kao i da nemas offshore ... Malo kontaktiraj racunovodje kakvi su propisi i troskovi oko toga da znas na cemu si.

8-)


npr .... google.com firma je registrovana offshore ... kao i microsoft ...
User avatar
teaforone
Posts: 2
Joined: 14/10/2020 20:35

#5 Re: otvaranje offshore firme

Post by teaforone »

Pozdrav,
Bavim se isključivo prodajom digitalnih proizvoda (fotografije, ilustracije itd.) Velika većina mojih kupaca (preko 95%) su iz USA.
Moje pitanje glasi: Kako i gdje otvoriti offshore kompaniju gdje bi na LEGALAN način zaobišao plaćanje poreza. Većina uplata mi stiže preko PayPala (preko 90%) te mi je bitno da bankovni račun mogu linkovati sa PayPalom. Hvala
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#6 Re: otvaranje offshore firme

Post by ChataDodajStaHoces »

Dok je porez na dobit 10% mi smo fakticki porezna oaza Evrope ali mnogi to ne kontaju. Otvoris obrt ili doo, stavis placu minimalac i izvuces maksimum od prihoda. Na to platis 10% full legalno i zavrsio si.
Offshore firma ti zahtjeva konverzije raznorazne i na kraju opet moras platiti kada pare povlacis u BIH i prijaviti - trenutno 13.5%

Izbjegnes platiti porez, zaglavis u zatvoru :D
Ne moze se izbjeci samo treba naci nacin kako da sto manje platis. Za te stvari ti je glavna osoba dobar racunovodja i porezni savjetnik.

Vidim da spominjes Paypal - ima tema o freelancerima pa.vidi kako je porezna ovdje sad pocela hvatati raju koja je povlacila pare na racune. Kad tad ces to platiti
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#7 Re: otvaranje offshore firme

Post by Dope_Man »

Jednom bijah na nekom predavanju gdje je freelancer neki govorio kako ih dosta otvara ''firme'' u Estoniji jer su neki sitni troskovi otvaranja, porez isto nesto fiksno i nisko, i tako rade. Legalno sve im je u Estoniji, gore placaju neke sitne poreze, a zive i trose ovdje.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24412
Joined: 08/09/2005 20:08

#8 Re: otvaranje offshore firme

Post by Haris.ba »

Dope_Man wrote: 15/10/2020 10:30 Jednom bijah na nekom predavanju gdje je freelancer neki govorio kako ih dosta otvara ''firme'' u Estoniji jer su neki sitni troskovi otvaranja, porez isto nesto fiksno i nisko, i tako rade. Legalno sve im je u Estoniji, gore placaju neke sitne poreze, a zive i trose ovdje.
https://e-resident.gov.ee/

Još samo da se javi neko i kaže kako to u praksi funkcionira.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#9 Re: otvaranje offshore firme

Post by ChataDodajStaHoces »

Dope_Man wrote: 15/10/2020 10:30 Jednom bijah na nekom predavanju gdje je freelancer neki govorio kako ih dosta otvara ''firme'' u Estoniji jer su neki sitni troskovi otvaranja, porez isto nesto fiksno i nisko, i tako rade. Legalno sve im je u Estoniji, gore placaju neke sitne poreze, a zive i trose ovdje.
Sve je to divno i krasno, isto kao sto Stripe Atlas nudi da se otvori firma u USA za 500USD, ali je pitanje kako bilo kakve zaradjene pare povuci ovdje? Bilo kakav prihod iz inostranstva koji legne na racune ide po stopi od 13.5% (porez na dohodak plus zdravstvo). Znaci u svakom slucaju ti placas tamo te poreze ali ako hoces kes da dignes placas dodatno.

Mozda ima neka zvrcka s Estonskim bankama - karticama pa da dizes kes na bankomatima ovdje sto vodi ka utaji poreza i krivicnom gonjenju ako te uprate i vjerovatno je limitirano..
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#10 Re: otvaranje offshore firme

Post by zijancer »

Nemojte se smijati ali nije mi jasno iz ranijih postova, gdje se plaća porez u slučaju otvaranja offshore firme (mislim ako su već pobjegli iz države sa visokim porezima)? Ovaj dio za oporezivanje prihoda koji liježe na bankovni račun, je jasniji.

i, ako neko bude pri šutu, a razumije materiju, da pojasni pranje novca - ili ako negdje već postoji tema sa dobrim postovima o tome, ubaci link
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#11 Re: otvaranje offshore firme

Post by Entropio »

Porez se mora platiti. U Bosni je porez mizeran, tako da trebate biti sretni sto zivite u Bosni. Ljudi iz EU trebaju otvarati ovakve teme i pitati kako u Bosni da otvaraju racune i firme.

Offshore kompanija se otvara kad obrces milione, a ne neku sicu od par hiljada.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#12 Re: otvaranje offshore firme

Post by pinkman »

Ako je zbog poreza onda je najbolje ovdje jer je porez na dobit 10%, porez na dohodak 10%, itd. Doprinosi jesu veci, ali ti kao poduzetnik ionako ne radis za platu nego za dobit, a dobit je malo oporeziva. Dividenda (jos uvijek) nikako. E sad, ako je zbog kriminala, to je onda drugo :D

Postoji rezidentnost fizickih i pravnih lica. To sto je neko ima "e-residency" u Estoniji ne znaci nista, osim ako se ne preseli i prestane biti rezident FBIH.

Sto se tice fizickih lica rezident ste kad zivite vise od pola godine ovdje, imate prebivaliste i sl. Izmjenama Zakona o porezu na dohodak ce to biti jos rigoroznije jer postoji nesto sto se zove "centar zivonih i poslovnih interesa" sto znaci ako vam je porodica ovdje (zena, djeca), a vi negdje u inostranstvu, opet ce vas FBIH smatrati rezidentom. Dobra strana je sto postoji solidan broj sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Sto se tice pravnih lica, pogledajte Zakon o porezu na dobit jer i oni imaju rezidentnost. Konkretno:
Rezident Federacije, u svrhu ovog zakona, jeste pravno lice koje ispunjava jedan od sljedećih uvjeta:
1. sjedište pravnog lica je upisano u sudski registar poslovnih subjekata u Federaciji,
2. mjesto stvarne uprave i nadzor poslovanja pravnog lica se nalazi na teritoriji Federacije.
Znaci, mozete imati firmu u nekoj oazi gdje je porez na dobit nepostojeci ili minimalan, ali ako je mjesto stvarne uprave i nadzor poslovanja na teritoriju FBIH - opet mogu traziti svoj dio. Dakle, dzaba otvaranje firme vani ako ste ovdje i ako je stvarna uprava ovdje. :D

Offshore inace znaci preko granice, sto ne mora znaciti da su neke porezne oaze. Ako otvorite firmu u Londonu ili Berlinu onda je ona sustinski offshore. Rekoh vec, porezi nisu veliki pa je nelogicno to raditi. Izuzetak bi mogao bit ako je u pitanju ozbiljan biznis pa onda imati firmu-kcerku u Njemackoj i na trzistu Njemacke poslovat preko njemacke frme, na trzistu UK preko UK firme, i tako dalje.. Nesto kao Coca Cola sto ima firme u drzavama gdje posluje. Ali sumnjam da je to u pitanju cim se trazi savjet na forumu :D

U svakom slucaju, tema je kompleksna i predlazem poreznog savjetnika iz big four koji ce pomoci, ali svakako se ne isplati ako ste freelancer i zelite nesto izbjegavati..
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#13 Re: otvaranje offshore firme

Post by shheff »

...
Last edited by shheff on 15/10/2020 11:28, edited 1 time in total.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7760
Joined: 03/06/2016 16:31

#14 Re: otvaranje offshore firme

Post by Dope_Man »

ChataDodajStaHoces wrote: 15/10/2020 10:47
Dope_Man wrote: 15/10/2020 10:30 Jednom bijah na nekom predavanju gdje je freelancer neki govorio kako ih dosta otvara ''firme'' u Estoniji jer su neki sitni troskovi otvaranja, porez isto nesto fiksno i nisko, i tako rade. Legalno sve im je u Estoniji, gore placaju neke sitne poreze, a zive i trose ovdje.
Sve je to divno i krasno, isto kao sto Stripe Atlas nudi da se otvori firma u USA za 500USD, ali je pitanje kako bilo kakve zaradjene pare povuci ovdje? Bilo kakav prihod iz inostranstva koji legne na racune ide po stopi od 13.5% (porez na dohodak plus zdravstvo). Znaci u svakom slucaju ti placas tamo te poreze ali ako hoces kes da dignes placas dodatno.

Mozda ima neka zvrcka s Estonskim bankama - karticama pa da dizes kes na bankomatima ovdje sto vodi ka utaji poreza i krivicnom gonjenju ako te uprate i vjerovatno je limitirano..
To sad nemam pojma. Vjerovatno vecinu stvari radi preko kartice gdje ti je nebitno u kojoj si drzavi, a naknada neka mizerija. Mozda nesto i sa revolvin karticama ili sta vec.. nije bas ulazio lik u te detalje koliko se mogu toga sjetiti, to gore mu je bio generalni opis kako je on nasao nacin da izbjegne BiH poreze, i rece da jos njegovih poznanika radi isto.
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#15 Re: otvaranje offshore firme

Post by shheff »

Entropio wrote: 15/10/2020 11:17 Porez se mora platiti. U Bosni je porez mizeran, tako da trebate biti sretni sto zivite u Bosni. Ljudi iz EU trebaju otvarati ovakve teme i pitati kako u Bosni da otvaraju racune i firme.

Offshore kompanija se otvara kad obrces milione, a ne neku sicu od par hiljada.
I to kaže VW balkanac koji je uhljeb i taj porez mu treba kako bi nastavio parazitirati i sanjati Golfa.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#16 Re: otvaranje offshore firme

Post by Entropio »

shheff wrote: 15/10/2020 11:27
Entropio wrote: 15/10/2020 11:17 Porez se mora platiti. U Bosni je porez mizeran, tako da trebate biti sretni sto zivite u Bosni. Ljudi iz EU trebaju otvarati ovakve teme i pitati kako u Bosni da otvaraju racune i firme.

Offshore kompanija se otvara kad obrces milione, a ne neku sicu od par hiljada.
I to kaže VW balkanac koji je uhljeb i taj porez mu treba kako bi nastavio parazitirati i sanjati Golfa.
Ja sine uredno placam porez i uzivam u Golfu. Ne moram sanjati. A ti ako zelis da varas drzavu, vrsis utaju poreza i krades, samo izvoli. Po tome vidimo ko je balkanac.
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#17 Re: otvaranje offshore firme

Post by shheff »

Ti ga ni ne plaćaš, jer ga uhljebljen ni ne zaradiš. A ja ga plaćam trenutno i nastaviti ću ali u DE, jer neću da imam evropske poreze i afrički standard, jer moram hraniti vas parazite i SDO lopine.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#18 Re: otvaranje offshore firme

Post by Entropio »

shheff wrote: 15/10/2020 11:49 Ti ga ni ne plaćaš, jer ga uhljebljen ni ne zaradiš. A ja ga plaćam trenutno i nastaviti ću ali u DE, jer neću da imam evropske poreze i afrički standard, jer moram hraniti vas parazite i SDO lopine.
Pa ako si dijasporas, koji kurac se javljas ovdje?

Izgleda da te dobro naguzio neki sdaovac, pa si tako ogorcen. Javi mi se s podacima, pa cu vidjeti da ti nesto zavrsim i rijesim tu ogorcenost.
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#19 Re: otvaranje offshore firme

Post by ChataDodajStaHoces »

Dobra je tema, izuzetno kompleksna i nemojte je usrati glupim prepucavanjima.

@shheff u DE ako imas prebivaliste placas porez tamo koji je mnogo veci nego kod nas.

Bilo ko ko se razumije u biznis, ko je istrazivao ovo zna zasto se forsira zadrzavanje poreza na dobit od 10%. Niz IT firmi koje znam su prebacile svoj HQ iz maticnih zemalja u BiH. I povrh svega vecina radi full legalno - plati 10% i milione u padje

Porez u BiH nije strasan, cak sta vise stimulativan je za poslovanje. Problem su parafiskalni nameti, raznorazne takse, sranja, onih famoznih 70% poreza na placu i iz place i CINJENICA da se pare trose na place uhljeba u institucijama a ne na ono sto trebaju.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#20 Re: otvaranje offshore firme

Post by pinkman »

ChataDodajStaHoces wrote: 15/10/2020 13:46 Dobra je tema, izuzetno kompleksna i nemojte je usrati glupim prepucavanjima.

@shheff u DE ako imas prebivaliste placas porez tamo koji je mnogo veci nego kod nas.

Bilo ko ko se razumije u biznis, ko je istrazivao ovo zna zasto se forsira zadrzavanje poreza na dobit od 10%. Niz IT firmi koje znam su prebacile svoj HQ iz maticnih zemalja u BiH. I povrh svega vecina radi full legalno - plati 10% i milione u padje

Porez u BiH nije strasan, cak sta vise stimulativan je za poslovanje. Problem su parafiskalni nameti, raznorazne takse, sranja, onih famoznih 70% poreza na placu i iz place i CINJENICA da se pare trose na place uhljeba u institucijama a ne na ono sto trebaju.
A mnogi kukaju na te doprinose, a radnici su im na minimalcu tako da sustinski njih to toliko i ne pogadja. A sto se ti ce IT firmi, dosta njih placa sve regularno, ali dobijaju kompenzaciju u smislu da su troskovi plata manji nego zapadu, tako da je to sve ok.
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#21 Re: otvaranje offshore firme

Post by shheff »

Da smo iskreni i zaista želimo da nam ljudi više zarađuju bio bi jedinstven porez i na dobit i na doprinose (ali 30% od netta u oba slučaja, tj. onoga što dobije i radnik i gazda) ili približno 25% od brutta. Na taj način bi ostao isti/sličan prihod države, a radnik bi bio u prednosti. To bi značilo da dobiješ plate 1500KM + 500KM doprinosa i na taj način bi građani bolje živjeli. Ali bi i gazda na 2M dobiti dao 0,5M državi, a ne kao sad 0,2M, time bi direktno stimilisao manje biznise i razvoj, koji su naša osnova, i naravno to se sve doprinosa uplati na 1 račun, a ne 8.

A što se tiče Estonije, ako to radi sa tamo firmom, pa odeš legalno i turistički svako 6mjeseci i tamo podigneš 10k€ po osobi i legalno doneseš (naravno kad povedeš familiju, više doneseš, a njih počastiš putovanjem). Putovanje te izađe 2-3% od cifre, još ideš da se zafrkavaš.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24412
Joined: 08/09/2005 20:08

#22 Re: otvaranje offshore firme

Post by Haris.ba »

Ma nisu ni doprinosi neka strasna cifra. Gore je ja mislim za poslovanje sto moras 10 uplatnica za platu jednog radnika.

Problem poslovanja u BiH je, sto je neko vec napisao, spora naplata potrazivanja, spora administracija koja gleda da te blokira dok ne platis mostarinu, spor sistem promjene losih propisa....

Nego, ima li sa Estonijom ugovor o izbjegavanju duplog oporezivanja?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#23 Re: otvaranje offshore firme

Post by un1ted »

Entropio wrote: 15/10/2020 11:17 Porez se mora platiti.
Placen je u Estoniji, gdje se ode turisticki, digne lova (sve po zakonu) i odna lagano trosi u BIH. Sta je tu pogrešno?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24412
Joined: 08/09/2005 20:08

#24 Re: otvaranje offshore firme

Post by Haris.ba »

un1ted wrote: 15/10/2020 15:46
Entropio wrote: 15/10/2020 11:17 Porez se mora platiti.
Placen je u Estoniji, gdje se ode turisticki, digne lova (sve po zakonu) i odna lagano trosi u BIH. Sta je tu pogrešno?
Pa nije sve po zakonu. Ako si u BiH 183 dana godisnje drzavu zanima da naplati porez na tvoje prihode. Mozda nema sa Estonijom ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Mozes ti unositi pare u drzavu, samo te moze drzava doci i pitat odakle i je li placen porez na tu lovu.
Last edited by Haris.ba on 15/10/2020 15:56, edited 1 time in total.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#25 Re: otvaranje offshore firme

Post by Entropio »

un1ted wrote: 15/10/2020 15:46
Entropio wrote: 15/10/2020 11:17 Porez se mora platiti.
Placen je u Estoniji, gdje se ode turisticki, digne lova (sve po zakonu) i odna lagano trosi u BIH. Sta je tu pogrešno?
Taj nacin je mozda i moguc, ali nije moralan. Ti moras placati porez na prihode tamo gdje ti je prebivaliste. Na ovaj tvoj nacin ti na papiru nemas nikakve prihode, pa neces ni placati porez u BiH. Buduci da nemas prihode, mozes se prijaviti na Biro i recimo imati zdravstveno osiguranje preko njih, sto je lopovluk teski. Mozes traziti neke poticaje za nezaposlene, a racun u Estoniji pun. Sta ces sa penzionim? Kako ces to uplacivati kad nemas prihode? Zdravstveno?

I uostalom, koliki je to porez u Estoniji? Saberi sve i tesko da ce biti manje od pisljivih 13,5% u Bosni. A sve cisto.
Post Reply