Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Trappist
Posts: 4239
Joined: 12/09/2020 08:52

#30726 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

pici wrote: 15/10/2020 10:40
ČETVERO PREMINULIH
U Sarajevu čak 111 novozaraženih koronavirusom
idemo zajebat italiju i spaniju... kaka korona mi imamo sebiju...
Pici ti kad otvoris oci prvo sto pomislis sebija, i navecer kad zatvoris oci zadnje sto pomislis sebija, meni se cini? Nije ni tebi lako :thumbup:
User avatar
pici
Posts: 43539
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#30727 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pici »

Trappist wrote: 15/10/2020 10:44
pici wrote: 15/10/2020 10:40
ČETVERO PREMINULIH
U Sarajevu čak 111 novozaraženih koronavirusom
idemo zajebat italiju i spaniju... kaka korona mi imamo sebiju...
Pici ti kad otvoris oci prvo sto pomislis sebija, i navecer kad zatvoris oci zadnje sto pomislis sebija, meni se cini? Nije ni tebi lako :thumbup:
Image
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30728 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 10:39
Mogy87 wrote: 15/10/2020 10:27
kox wrote: 15/10/2020 10:22
Već sam ti postavljao članak, ljudi sami skontali još u junu kada se sve moguće pripisivalo koroni da sve smrti nisu od korone i naveli vjerovatne razloge:
https://www.mckinsey.com/industries/hea ... -in-europe
Tu su Holandija i mislim još neke od nabrojanih zemalja.
U BiH terapije onkološkim pacijentima jesu prekidane, pa je bio problem kako ih nastaviti jer se valjda doze i način moraju proračunavati unaprijed pa se poslije prekida ponovo računati. Prije 15-ak dana hitna nije htjela doći po čovjeka nedeljom a on ne može da ustane od bolova, tražili da se testira na Covid. Septembar mjesec, 6 mjeseci nakon početka epidemije.
U Holandiji je takodje bio problem doći do porodičnog ljekara u prvim mjesecima, kao i u Australiji zakazati pregled.
Ne, nisu ljudi sami skontali vec kazu: Nismo sigurni, ali je vazno ISTRAZITI i razumjeti. Znaci ne dokazuju nista i to su jasno podcrtali. I hidden impact ne znaci da se "trpalo pod koronu"

While uncertainty remains, understanding the possible causes of this hidden health impact, and starting to monitor them closely, are among critical first steps for governments and health systems.

E sad na temu. U Sarajevu i Banjaluci se hemoterapije NISU prekidale. U Sarajevu imas i poseban ulaz za onkoloske pacijente.

U Austriji je uvijek problem zakazati pregled. Za Holandiju ne znam.
Ne Austriji, Australiji. U BiH jesu, dakle ne govorim da su sve hemoterapije prekidane nego ti kažem da postoji takav slučaj za koji pouzdano znam.
Za Holandiju ti takođe govorim jer znam.
Članak upravo pokušava obasniti ovo što ti vrlo često koristiš kao argument, dodatne smrti u zadnjih 6 mjeseci. I slažem se da je to ekstremno važno
jer odluke bazirane n pogrešnim pretpostavkama mogu imati velike posljedice.

A za edit: Ti vjerovatno misliš da je najbolje da ga ne pregledaju nikako kako bi se zaštitio zdravstveni sistem.

Masku i distancu poštujem, bezveze je da to pokušavaš da koristiš za diskreditaciju sagovornika u svakom drugom postu.
Da krenem od boldiranog: to je jedino šta ja mislim da treba da se radi. :thumbup: Jer moja logika je sljedeća: maska i distanca, manji broj slučajeva, bolja ekonomska aktivnost, bolnice rasterećene, ljudi se pregledaju i svima nam bude bolje.

Članak govori da je potrebna analiza (s čim se slažem), ne donosi nikakve dokaze, što je eksplicitno naglašeno.

Spominju se sljedeće stvari:

1. Smrti direktno od COVID-a
2. Reducirana zdravstvene zaštita i IZBJEGAVANJE zdravstvene zaštite zbog straha od COVIDA (to je ono gdje ja naglašavam da ignorisanje problema nece donijeti ništa dobro); i u samom članku se kaže tens of thousands of elective procedures and outpatient appointments; od ovih se ne umire unutar 20 sedmica.
3. Direktni efekti lockdowna (nasilje, samoubistva, rast siromaštva) svakako značajni, ali baš da je 150K više ljudi odlučilo da se ubije ove nego prošle godine?
4. uticaj na zdravlje zbog ekonomske recesije kako sami autori kažu radi se o dugoročnim efektima koji se svakako nisu razvili u ovih 20 sedmica

Treba razmisliti šta od ovoga ima dugoročan, a šta je moglo imati uticaj odmah.
Također, ti iznosiš tezu kao da ove dvije kategorije smrti nisu povezane, a itekako jesu. Kažeš hitna izlazila manje na teren. Pa da nisu bili toliko zauzeti COVID pacijentima imali bi vremena lijeciti sve ostale. To se desilo u Italiji. Sve bolnice su postale COVID bolnice, a svi ljekari COVID ljekari. Nikakvo ignorisanje i "smanjenje histerije" to ne bi moglo spriječiti. "Histerija" je prošla smanjenjem brojeva u ljetnim mjesecima.
Last edited by Mogy87 on 15/10/2020 11:06, edited 1 time in total.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#30729 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 15/10/2020 10:26
GAU8 wrote: 15/10/2020 10:22
laik1981 wrote: 15/10/2020 10:14
Govorimo o drzavama u kojima su te radikalne restrikcije bile na snazi.. Nije BiH jedina takva drzava.. Pogledaj npr. Spaniju, Italiju iz tog perioda, mnoge juznoamericke drzave, USA, itd.. Restrikcije su i kratkorocno ubile mnoge, a dugorocno ce ubiti vise nego svi postojeci virusi zajedno.. Porast broja samoubistava u razvijenim drzavama, porast nasilja, katatrofalne prognoze koje se odnose na broj onih koji ce umrijeti zbog uzroka uzrokovanih teskim siromastvom.. Nekada su to bile hipoteze, sada su to fakti.. Sve to svjesno ignorisemo dok pristajemo da nam pisu kazne od 500KM dok sjedimo sami u parku bez maske na licu..
Zvučat ću možda ko pokvarena ploča, i recite mi slobodno "najlakše je tuđim qrcem gloginje mlatiti"...
Ali građanski neposluh je jako moćna stvar. Iskren oštar protest od strane građana bi mogao pomoći.
Apsolutno se slazem i na tom fonu sam od danas.. Totalno ignorisanje svih naredbi sa moje strane..
Mora biti masovno. Pojedinca ce uvijek lako demonizirati i kazniti.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#30730 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

daddy-kool wrote: 15/10/2020 10:30
GAU8 wrote: 15/10/2020 10:13 Oslobođenje ponovo jaše:
"Alarmantan izvještaj sa KCUS-a: Broj pozitivnih prešao 100, novi smrtni slučaj, Sarajevo gori!"
Ono što jeste zabrinjavajuće je mali broj testiranja i velika pozitivnost.
Ja mislim da je to dobra vijest, jer znaci da je mnogo vise inficiranih koji su neotkriveni, a to znaci da je stopa ozbiljnih slucajeva relativno mala.
BadBoy
Posts: 8049
Joined: 01/11/2005 21:55

#30731 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 09:59
Vidiš, ja razumijem tebe i tvoje stanovište.
Moje stanovište vezano za brojeve mrtvih se donekle razlikuje, što me uopšte ne čini manjim ili većim čovjekom od tebe.
Da li je neko umro od COVID-19 ili sa COVID-19 nije "sveto slovo".
Siguran sam da od ovih 1,1 milion ljudi za koje se vodi da su umrli od COVID-19, nisu svi umrli od COVID-19 i nije svima COVID-19 bio glavni uzrok smrti.
Siguran sam da je mnogima koji su umrli COVID-19 utvrđen nakon smrti, i koji uopšte nije bio uzrok smrti.
Siguran sam da ima i slučajeva da su ljudi umri od infarkta, raka, moždanog (a da su pozitivni na COVID-19 bez ikakvih simptoma) i da COVID-19 nije ničim izazvao njihovu smrt.
To je moja poenta.
Ništa manje, ništa više.
Ja nigdje nisam rekao da me moje stanovište čini boljim ili većim čovjekom od tebe.

Evo šta je moj problem sa polemisanjem oko toga da li je neko umro "sa" ili "od" korone.

Slučaj 1: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. Zarazi se i koronavirusom. Koronavirus mu zakomplikuje neko od njegovih hroničnih oboljenja (recimo srce) i čovjek umre od srčanog udara. Umro "sa" koronom, a ne od korone.

Slučaj 2: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. Zarazi se i koronavirusom. Koronavirus mu ne zakomplikuje druga hronična oboljenja nego zbog generalno oslabljenog organizma čovjek umre "od" korone

Slučaj 3: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. NE zarazi se koronavirusom. Uz adekvatnu terapiju i upravljanje bolestima, poživi još XY godina.

Eh sad, tebi slučaj 1 i slučaj 2 imaju ogromne razlike, a meni nemaju, jer bi oba čovjeka iz ta dva slučaja mogla da završe kao ovaj iz slučaja 3. Ok jest oslabljen, jeste bolestan od XY drugih oboljenja, ali to ne znači da je manje vrijedan i da eventualnu smrt možemo tako otpisivati kao "ma hajde jel od ili sa, svakako je bio bolestan".

To meni nekako smeta. Ne mogu da razlučim koja je suštinska razlika u tome (osim za statističke potrebe).
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30732 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

GAU8 wrote: 15/10/2020 11:07
daddy-kool wrote: 15/10/2020 10:30
GAU8 wrote: 15/10/2020 10:13 Oslobođenje ponovo jaše:
"Alarmantan izvještaj sa KCUS-a: Broj pozitivnih prešao 100, novi smrtni slučaj, Sarajevo gori!"
Ono što jeste zabrinjavajuće je mali broj testiranja i velika pozitivnost.
Ja mislim da je to dobra vijest, jer znaci da je mnogo vise inficiranih koji su neotkriveni, a to znaci da je stopa ozbiljnih slucajeva relativno mala.
To već ne znamo.
Postoji vremenski pomak od 7-10 dana od pojave simptoma do pojave težeg oblika, tamo gdje se razvije u teži oblik. O tome bi mogli pričati sljedeće sedmice, dobro će biti ako ne bude skoka hospitalizovanih.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#30733 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:03
kox wrote: 15/10/2020 10:39
Mogy87 wrote: 15/10/2020 10:27

Ne, nisu ljudi sami skontali vec kazu: Nismo sigurni, ali je vazno ISTRAZITI i razumjeti. Znaci ne dokazuju nista i to su jasno podcrtali. I hidden impact ne znaci da se "trpalo pod koronu"

While uncertainty remains, understanding the possible causes of this hidden health impact, and starting to monitor them closely, are among critical first steps for governments and health systems.

E sad na temu. U Sarajevu i Banjaluci se hemoterapije NISU prekidale. U Sarajevu imas i poseban ulaz za onkoloske pacijente.

U Austriji je uvijek problem zakazati pregled. Za Holandiju ne znam.
Ne Austriji, Australiji. U BiH jesu, dakle ne govorim da su sve hemoterapije prekidane nego ti kažem da postoji takav slučaj za koji pouzdano znam.
Za Holandiju ti takođe govorim jer znam.
Članak upravo pokušava obasniti ovo što ti vrlo često koristiš kao argument, dodatne smrti u zadnjih 6 mjeseci. I slažem se da je to ekstremno važno
jer odluke bazirane n pogrešnim pretpostavkama mogu imati velike posljedice.

A za edit: Ti vjerovatno misliš da je najbolje da ga ne pregledaju nikako kako bi se zaštitio zdravstveni sistem.

Masku i distancu poštujem, bezveze je da to pokušavaš da koristiš za diskreditaciju sagovornika u svakom drugom postu.
Da krenem od boldiranog: to je jedino šta ja mislim da treba da se radi. :thumbup: Jer moja logika je sljedeća: maska i distanca, manji broj slučajeva, bolja ekonomska aktivnost, bolnice rasterećene, ljudi se pregledaju i svima nam bude bolje.

Članak govori da je potrebna analiza (s čim se slažem), ne donosi nikakve dokaze, što je eksplicitno naglašeno.

Spominju se sljedeće stvari:

1. Smrti direktno od COVID-a
2. Reducirana zdravstvene zaštita i IZBJEGAVANJE zdravstvene zaštite zbog straha od COVIDA (to je ono gdje ja naglašavam da ignorisanje problema nece donijeti ništa dobro); i u samom članku se kaže tens of thousands of elective procedures and outpatient appointments; od ovih se ne umire unutar 20 sedmica.
3. Direktni efekti lockdowna (nasilje, samoubistva, rast siromaštva) svakako značajni, ali baš da je 150K više ljudi odlučilo da se ubije ove nego prošle godine?
4. uticaj na zdravlje zbog ekonomske recesije kako sami autori kažu radi se o dugoročnim efektima koji se svakako nisu razvili u ovih 20 sedmica

Treba razmisliti šta od ovoga ima dugoročan, a šta je moglo imati uticaj odmah.
Također, ti iznosiš tezu kao da ove dvije kategorije smrti nisu povezane, a itekako jesu. Kažeš hitna izlazila manje na teren. Pa da nisu bili toliko zauzeti COVID pacijentima imali bi vremena lijeciti sve ostale. To se desilo u Italiji. Sve bolnice su postale COVID bolnice, a svi ljekari COVID ljekari. Nikakvo ignorisanje i "smanjenje histerije" to ne bi moglo spriječiti. "Histerija" je prošla smanjenjem brojeva u ljetnim mjesecima.
Dakle u samom članku bukvalno imaš grafikone za koliko smrti se smatra da nisu uzrokovane covidom, i to u junu, u trenutku kada se coroni pripisivalo sve moguće i svaka priča 'sa ili od korone' bila blasfemija. Pošto ti očito misliš da znaš više o toj temi od ljudi koji su članak napisali predlažem da ih kontaktiraš i objasniš im da su u krivu te da su sve smrti uzrokovane coronom, kaže moggy sa klix foruma.
2. je direktna posljedica psihoze uzrokovane coronom.
Dalje situaciju u cijelom svijetu objašnjavaš ekstremnom situacijom u jednom regionu Italije što nema veze sa životom.
Corona itekako ima veze sa ovim smrtima ali na drugi način, da se ne ponavljamo i vrtimo u krug.
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#30734 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 15/10/2020 11:15
Naslovnica wrote: 15/10/2020 09:59
Vidiš, ja razumijem tebe i tvoje stanovište.
Moje stanovište vezano za brojeve mrtvih se donekle razlikuje, što me uopšte ne čini manjim ili većim čovjekom od tebe.
Da li je neko umro od COVID-19 ili sa COVID-19 nije "sveto slovo".
Siguran sam da od ovih 1,1 milion ljudi za koje se vodi da su umrli od COVID-19, nisu svi umrli od COVID-19 i nije svima COVID-19 bio glavni uzrok smrti.
Siguran sam da je mnogima koji su umrli COVID-19 utvrđen nakon smrti, i koji uopšte nije bio uzrok smrti.
Siguran sam da ima i slučajeva da su ljudi umri od infarkta, raka, moždanog (a da su pozitivni na COVID-19 bez ikakvih simptoma) i da COVID-19 nije ničim izazvao njihovu smrt.
To je moja poenta.
Ništa manje, ništa više.
Ja nigdje nisam rekao da me moje stanovište čini boljim ili većim čovjekom od tebe.

Evo šta je moj problem sa polemisanjem oko toga da li je neko umro "sa" ili "od" korone.

Slučaj 1: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. Zarazi se i koronavirusom. Koronavirus mu zakomplikuje neko od njegovih hroničnih oboljenja (recimo srce) i čovjek umre od srčanog udara. Umro "sa" koronom, a ne od korone.

Slučaj 2: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. Zarazi se i koronavirusom. Koronavirus mu ne zakomplikuje druga hronična oboljenja nego zbog generalno oslabljenog organizma čovjek umre "od" korone

Slučaj 3: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. NE zarazi se koronavirusom. Uz adekvatnu terapiju i upravljanje bolestima, poživi još XY godina.

Eh sad, tebi slučaj 1 i slučaj 2 imaju ogromne razlike, a meni nemaju, jer bi oba čovjeka iz ta dva slučaja mogla da završe kao ovaj iz slučaja 3. Ok jest oslabljen, jeste bolestan od XY drugih oboljenja, ali to ne znači da je manje vrijedan i da eventualnu smrt možemo tako otpisivati kao "ma hajde jel od ili sa, svakako je bio bolestan".

To meni nekako smeta. Ne mogu da razlučim koja je suštinska razlika u tome (osim za statističke potrebe).
Ja prvenstveno govorim o slučajevima gdje je osoba umrla pozitivna, ali da COVID-19 nije ničim uticao na fatalan ishod.
Nemoj da se sada ubjeđujemo da li je to moguće ili ne, da li postoje takvi slučajevi ili ne.
Naravno da je moguće i naravno da takvi slučajevi postoje.
Pa 80% slučajeva zaraze sa COVID-19 prođe asimptomatično, ili s blagim simptomima.
Naravno da postoji potreba da se razluči da li je neko umro sa COVID-19 ili od COVID-19, jer se onda dobija drugačija slika.
Ali sumnjam da će prave brojke ikada doći u javnost jer je to nemoguće revidovati.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30735 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 11:24
Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:03
kox wrote: 15/10/2020 10:39
Ne Austriji, Australiji. U BiH jesu, dakle ne govorim da su sve hemoterapije prekidane nego ti kažem da postoji takav slučaj za koji pouzdano znam.
Za Holandiju ti takođe govorim jer znam.
Članak upravo pokušava obasniti ovo što ti vrlo često koristiš kao argument, dodatne smrti u zadnjih 6 mjeseci. I slažem se da je to ekstremno važno
jer odluke bazirane n pogrešnim pretpostavkama mogu imati velike posljedice.

A za edit: Ti vjerovatno misliš da je najbolje da ga ne pregledaju nikako kako bi se zaštitio zdravstveni sistem.

Masku i distancu poštujem, bezveze je da to pokušavaš da koristiš za diskreditaciju sagovornika u svakom drugom postu.
Da krenem od boldiranog: to je jedino šta ja mislim da treba da se radi. :thumbup: Jer moja logika je sljedeća: maska i distanca, manji broj slučajeva, bolja ekonomska aktivnost, bolnice rasterećene, ljudi se pregledaju i svima nam bude bolje.

Članak govori da je potrebna analiza (s čim se slažem), ne donosi nikakve dokaze, što je eksplicitno naglašeno.

Spominju se sljedeće stvari:

1. Smrti direktno od COVID-a
2. Reducirana zdravstvene zaštita i IZBJEGAVANJE zdravstvene zaštite zbog straha od COVIDA (to je ono gdje ja naglašavam da ignorisanje problema nece donijeti ništa dobro); i u samom članku se kaže tens of thousands of elective procedures and outpatient appointments; od ovih se ne umire unutar 10 sedmica.
3. Direktni efekti lockdowna (nasilje, samoubistva, rast siromaštva) svakako značajni, ali baš da je 150K više ljudi odlučilo da se ubije ove nego prošle godine?
4. uticaj na zdravlje zbog ekonomske recesije kako sami autori kažu radi se o dugoročnim efektima koji se svakako nisu razvili u ovih 10 sedmica

Treba razmisliti šta od ovoga ima dugoročan, a šta je moglo imati uticaj odmah.
Također, ti iznosiš tezu kao da ove dvije kategorije smrti nisu povezane, a itekako jesu. Kažeš hitna izlazila manje na teren. Pa da nisu bili toliko zauzeti COVID pacijentima imali bi vremena lijeciti sve ostale. To se desilo u Italiji. Sve bolnice su postale COVID bolnice, a svi ljekari COVID ljekari. Nikakvo ignorisanje i "smanjenje histerije" to ne bi moglo spriječiti. "Histerija" je prošla smanjenjem brojeva u ljetnim mjesecima.
Dakle u samom članku bukvalno imaš grafikone za koliko smrti se smatra da nisu uzrokovane covidom, i to u junu, u trenutku kada se coroni pripisivalo sve moguće i svaka priča 'sa ili od korone' bila blasfemija. Pošto ti očito misliš da znaš više o toj temi od ljudi koji su članak napisali predlažem da ih kontaktiraš i objasniš im da su u krivu te da su sve smrti uzrokovane coronom, kaže moggy sa klix foruma.
2. je direktna posljedica psihoze uzrokovane coronom.
Dalje situaciju u cijelom svijetu objašnjavaš ekstremnom situacijom u jednom regionu Italije što nema veze sa životom.
Corona itekako ima veze sa ovim smrtima ali na drugi način, da se ne ponavljamo i vrtimo u krug.
Prijatelju, oni kažu u članku da je to pretpostavka i da nije dokazano. To što su stavili grafikone, svjestan si da je i dalje pretpostavka bez dokaza?

A i lijepo sam ti napisala šta ima uticaj u dugom, a šta u kratkom roku. Kako ekonomska kriza može ubiti čovjeka za 20 sedmica? Ili se 150K ljudi odlučilo ubiti odjednom? Shvataš da ako propustiš redovnu kontrolu ili elektivnu operaciju nećeš umrijeti unutar 10 sedmica? Niko nije odbijao ljude sa srčanim ili moždanim udarom. To stoji i u članku (elektivne procedure i redovne kontrole).

Italija je primjer. Ti si naveo primjer hitne. Ja sam ti objasnila kako veći broj slučajeva COVIDA utiče na rad hitne. I na bilo koji zdravstveni sistem.
Last edited by Mogy87 on 15/10/2020 11:45, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30736 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 11:33
BadBoy wrote: 15/10/2020 11:15
Naslovnica wrote: 15/10/2020 09:59
Vidiš, ja razumijem tebe i tvoje stanovište.
Moje stanovište vezano za brojeve mrtvih se donekle razlikuje, što me uopšte ne čini manjim ili većim čovjekom od tebe.
Da li je neko umro od COVID-19 ili sa COVID-19 nije "sveto slovo".
Siguran sam da od ovih 1,1 milion ljudi za koje se vodi da su umrli od COVID-19, nisu svi umrli od COVID-19 i nije svima COVID-19 bio glavni uzrok smrti.
Siguran sam da je mnogima koji su umrli COVID-19 utvrđen nakon smrti, i koji uopšte nije bio uzrok smrti.
Siguran sam da ima i slučajeva da su ljudi umri od infarkta, raka, moždanog (a da su pozitivni na COVID-19 bez ikakvih simptoma) i da COVID-19 nije ničim izazvao njihovu smrt.
To je moja poenta.
Ništa manje, ništa više.
Ja nigdje nisam rekao da me moje stanovište čini boljim ili većim čovjekom od tebe.

Evo šta je moj problem sa polemisanjem oko toga da li je neko umro "sa" ili "od" korone.

Slučaj 1: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. Zarazi se i koronavirusom. Koronavirus mu zakomplikuje neko od njegovih hroničnih oboljenja (recimo srce) i čovjek umre od srčanog udara. Umro "sa" koronom, a ne od korone.

Slučaj 2: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. Zarazi se i koronavirusom. Koronavirus mu ne zakomplikuje druga hronična oboljenja nego zbog generalno oslabljenog organizma čovjek umre "od" korone

Slučaj 3: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. NE zarazi se koronavirusom. Uz adekvatnu terapiju i upravljanje bolestima, poživi još XY godina.

Eh sad, tebi slučaj 1 i slučaj 2 imaju ogromne razlike, a meni nemaju, jer bi oba čovjeka iz ta dva slučaja mogla da završe kao ovaj iz slučaja 3. Ok jest oslabljen, jeste bolestan od XY drugih oboljenja, ali to ne znači da je manje vrijedan i da eventualnu smrt možemo tako otpisivati kao "ma hajde jel od ili sa, svakako je bio bolestan".

To meni nekako smeta. Ne mogu da razlučim koja je suštinska razlika u tome (osim za statističke potrebe).
Ja prvenstveno govorim o slučajevima gdje je osoba umrla pozitivna, ali da COVID-19 nije ničim uticao na fatalan ishod.
Nemoj da se sada ubjeđujemo da li je to moguće ili ne, da li postoje takvi slučajevi ili ne.
Naravno da je moguće i naravno da takvi slučajevi postoje.
Pa 80% slučajeva zaraze sa COVID-19 prođe asimptomatično, ili s blagim simptomima.
Naravno da postoji potreba da se razluči da li je neko umro sa COVID-19 ili od COVID-19, jer se onda dobija drugačija slika.
Ali sumnjam da će prave brojke ikada doći u javnost jer je to nemoguće revidovati.
A od čega su umrli ovi dodatni ljudi u zemljama sa najboljim zdravstvenim sistemima u svijetu?
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#30737 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:35
Naslovnica wrote: 15/10/2020 11:33
BadBoy wrote: 15/10/2020 11:15

Ja nigdje nisam rekao da me moje stanovište čini boljim ili većim čovjekom od tebe.

Evo šta je moj problem sa polemisanjem oko toga da li je neko umro "sa" ili "od" korone.

Slučaj 1: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. Zarazi se i koronavirusom. Koronavirus mu zakomplikuje neko od njegovih hroničnih oboljenja (recimo srce) i čovjek umre od srčanog udara. Umro "sa" koronom, a ne od korone.

Slučaj 2: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. Zarazi se i koronavirusom. Koronavirus mu ne zakomplikuje druga hronična oboljenja nego zbog generalno oslabljenog organizma čovjek umre "od" korone

Slučaj 3: Čovjek ima XY hroničnih oboljenja. NE zarazi se koronavirusom. Uz adekvatnu terapiju i upravljanje bolestima, poživi još XY godina.

Eh sad, tebi slučaj 1 i slučaj 2 imaju ogromne razlike, a meni nemaju, jer bi oba čovjeka iz ta dva slučaja mogla da završe kao ovaj iz slučaja 3. Ok jest oslabljen, jeste bolestan od XY drugih oboljenja, ali to ne znači da je manje vrijedan i da eventualnu smrt možemo tako otpisivati kao "ma hajde jel od ili sa, svakako je bio bolestan".

To meni nekako smeta. Ne mogu da razlučim koja je suštinska razlika u tome (osim za statističke potrebe).
Ja prvenstveno govorim o slučajevima gdje je osoba umrla pozitivna, ali da COVID-19 nije ničim uticao na fatalan ishod.
Nemoj da se sada ubjeđujemo da li je to moguće ili ne, da li postoje takvi slučajevi ili ne.
Naravno da je moguće i naravno da takvi slučajevi postoje.
Pa 80% slučajeva zaraze sa COVID-19 prođe asimptomatično, ili s blagim simptomima.
Naravno da postoji potreba da se razluči da li je neko umro sa COVID-19 ili od COVID-19, jer se onda dobija drugačija slika.
Ali sumnjam da će prave brojke ikada doći u javnost jer je to nemoguće revidovati.
A od čega su umrli ovi dodatni ljudi u zemljama sa najboljim zdravstvenim sistemima u svijetu?
Zasigurno nisu svi do jednog umrli od COVID-19.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30738 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 11:37
Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:35
Naslovnica wrote: 15/10/2020 11:33

Ja prvenstveno govorim o slučajevima gdje je osoba umrla pozitivna, ali da COVID-19 nije ničim uticao na fatalan ishod.
Nemoj da se sada ubjeđujemo da li je to moguće ili ne, da li postoje takvi slučajevi ili ne.
Naravno da je moguće i naravno da takvi slučajevi postoje.
Pa 80% slučajeva zaraze sa COVID-19 prođe asimptomatično, ili s blagim simptomima.
Naravno da postoji potreba da se razluči da li je neko umro sa COVID-19 ili od COVID-19, jer se onda dobija drugačija slika.
Ali sumnjam da će prave brojke ikada doći u javnost jer je to nemoguće revidovati.
A od čega su umrli ovi dodatni ljudi u zemljama sa najboljim zdravstvenim sistemima u svijetu?
Zasigurno nisu svi do jednog umrli od COVID-19.
A sta bi moglo biti? Slazes se da tim koji su "pred smrt" i gripa moze biti fatalna? Vidis kako se konstantno pojavljuje krajem jedne i pocetkom naredne godine? A sta se to desilo u 10toj sedmici 2020?

Image
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#30739 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:33
kox wrote: 15/10/2020 11:24
Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:03
Da krenem od boldiranog: to je jedino šta ja mislim da treba da se radi. :thumbup: Jer moja logika je sljedeća: maska i distanca, manji broj slučajeva, bolja ekonomska aktivnost, bolnice rasterećene, ljudi se pregledaju i svima nam bude bolje.

Članak govori da je potrebna analiza (s čim se slažem), ne donosi nikakve dokaze, što je eksplicitno naglašeno.

Spominju se sljedeće stvari:

1. Smrti direktno od COVID-a
2. Reducirana zdravstvene zaštita i IZBJEGAVANJE zdravstvene zaštite zbog straha od COVIDA (to je ono gdje ja naglašavam da ignorisanje problema nece donijeti ništa dobro); i u samom članku se kaže tens of thousands of elective procedures and outpatient appointments; od ovih se ne umire unutar 10 sedmica.
3. Direktni efekti lockdowna (nasilje, samoubistva, rast siromaštva) svakako značajni, ali baš da je 150K više ljudi odlučilo da se ubije ove nego prošle godine?
4. uticaj na zdravlje zbog ekonomske recesije kako sami autori kažu radi se o dugoročnim efektima koji se svakako nisu razvili u ovih 10 sedmica

Treba razmisliti šta od ovoga ima dugoročan, a šta je moglo imati uticaj odmah.
Također, ti iznosiš tezu kao da ove dvije kategorije smrti nisu povezane, a itekako jesu. Kažeš hitna izlazila manje na teren. Pa da nisu bili toliko zauzeti COVID pacijentima imali bi vremena lijeciti sve ostale. To se desilo u Italiji. Sve bolnice su postale COVID bolnice, a svi ljekari COVID ljekari. Nikakvo ignorisanje i "smanjenje histerije" to ne bi moglo spriječiti. "Histerija" je prošla smanjenjem brojeva u ljetnim mjesecima.
Dakle u samom članku bukvalno imaš grafikone za koliko smrti se smatra da nisu uzrokovane covidom, i to u junu, u trenutku kada se coroni pripisivalo sve moguće i svaka priča 'sa ili od korone' bila blasfemija. Pošto ti očito misliš da znaš više o toj temi od ljudi koji su članak napisali predlažem da ih kontaktiraš i objasniš im da su u krivu te da su sve smrti uzrokovane coronom, kaže moggy sa klix foruma.
2. je direktna posljedica psihoze uzrokovane coronom.
Dalje situaciju u cijelom svijetu objašnjavaš ekstremnom situacijom u jednom regionu Italije što nema veze sa životom.
Corona itekako ima veze sa ovim smrtima ali na drugi način, da se ne ponavljamo i vrtimo u krug.
Prijatelju, oni kažu u članku da je to pretpostavka i da nije dokazano. To što su stavili grafikone, svjestan si da je i dalje pretpostavka bez dokaza?

A i lijepo sam ti napisala šta ima uticaj u dugom, a šta u kratkom roku. Kako ekonomska kriza može ubiti čovjeka za 20 sedmica? Ili se 150K ljudi odlučilo ubiti odjednom? Shvataš da ako propustiš redovnu kontrolu ili elektivnu operaciju nećeš umrijeti unutar 10 sedmica? Niko nije odbijao ljude sa srčanim ili moždanim udarom. To stoji i u članku (elektivne procedure i redovne kontrole).

Italija je primjer. Ti si naveo primjer hitne. Ja sam ti objasnila kako veći broj slučajeva COVIDA utiče na rad hitne. I na bilo koji zdravstveni sistem.
Pretpostavka bazirana na dostupnim podacima, članak je u pitanju nije forumsko piskaranje. Bezveze je da ja sada namišljam sve situacije koje mogu dovesti do smrti jer se ne može doći do ljekara, sasvim sigurno su i oni razmišljali o tome. Ti ako misliš da imaš bolje, tačnije i potpunije podatke te istraživanja koja si provela slobodno im se javi da ih koriguješ.
A Italija, tj. par njenih regiona je ekstreman primjer koji se ne može posmatrati kao opšti slučaj.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#30740 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by biglebovski »

De nam Mogy objasni šta se dešavalo u tim razvijenim zemljama u periodu od 51 sedmice 2017-te do 11 sedmice 2018-e kada je ukupno u tih 13 sedmica umrlo 816.196 osoba svih dobnih skupina. U 13 sedmica 2020-e, od 8-e zaključno sa 20-tom, u periodu najveće opasnosti za čovječanstvo kako se tretira ovaj virus, je umrlo 855.433 ljudi svih dobnih skupina. Zašto nas nisu zatvarali u 2018-oj?

https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30741 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 11:55
Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:33
kox wrote: 15/10/2020 11:24

Dakle u samom članku bukvalno imaš grafikone za koliko smrti se smatra da nisu uzrokovane covidom, i to u junu, u trenutku kada se coroni pripisivalo sve moguće i svaka priča 'sa ili od korone' bila blasfemija. Pošto ti očito misliš da znaš više o toj temi od ljudi koji su članak napisali predlažem da ih kontaktiraš i objasniš im da su u krivu te da su sve smrti uzrokovane coronom, kaže moggy sa klix foruma.
2. je direktna posljedica psihoze uzrokovane coronom.
Dalje situaciju u cijelom svijetu objašnjavaš ekstremnom situacijom u jednom regionu Italije što nema veze sa životom.
Corona itekako ima veze sa ovim smrtima ali na drugi način, da se ne ponavljamo i vrtimo u krug.
Prijatelju, oni kažu u članku da je to pretpostavka i da nije dokazano. To što su stavili grafikone, svjestan si da je i dalje pretpostavka bez dokaza?

A i lijepo sam ti napisala šta ima uticaj u dugom, a šta u kratkom roku. Kako ekonomska kriza može ubiti čovjeka za 20 sedmica? Ili se 150K ljudi odlučilo ubiti odjednom? Shvataš da ako propustiš redovnu kontrolu ili elektivnu operaciju nećeš umrijeti unutar 10 sedmica? Niko nije odbijao ljude sa srčanim ili moždanim udarom. To stoji i u članku (elektivne procedure i redovne kontrole).

Italija je primjer. Ti si naveo primjer hitne. Ja sam ti objasnila kako veći broj slučajeva COVIDA utiče na rad hitne. I na bilo koji zdravstveni sistem.
Pretpostavka bazirana na dostupnim podacima, članak je u pitanju nije forumsko piskaranje. Bezveze je da ja sada namišljam sve situacije koje mogu dovesti do smrti jer se ne može doći do ljekara, sasvim sigurno su i oni razmišljali o tome. Ti ako misliš da imaš bolje, tačnije i potpunije podatke te istraživanja koja si provela slobodno im se javi da ih koriguješ.
Sami autori kazu:

It is possible that these effects are driven in part by health services cancellation and care avoidance, but data to truly understand the causes are limited

Moguce je da su ovi efekti djelomicno izazvani otkazivanjem medicinskih usluga i izbjegavanjem njege, ali podaci da se sustinski razumiju uzroci su ograniceni.

Sami kazu da su podaci ograniceni.

While uncertainty remains, understanding the possible causes of this hidden health impact, and starting to monitor them closely, are among critical first steps for governments and health systems.

Iako postoji nesigurnost, razumijevanje MOGUCIH uzroka ovog skrivenog uticaja na zdravlje i POCETAK detaljnog PRACENJA su medju kritickim prvim koracima za vlade i zdravstvene sisteme.

Znaci niti raspolazu relevantnim podacima, kazu da je MOGUCE da ovi faktori igraju ulogu (uz nesigurnost) i potrebna je dalja analiza i pracenje. Gdje su ovdje dokazi?
Usput, clanak je vrlo korektan, jasno naglasava da je sve na nivou pretpostavke i da ne iznose bilo kakve konkretne cinjenice.
Nemas sta "namisljati" razloge, vec samo prihvatiti cinjenice.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30742 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

biglebovski wrote: 15/10/2020 12:01 De nam Mogy objasni šta se dešavalo u tim razvijenim zemljama u periodu od 51 sedmice 2017-te do 11 sedmice 2018-e kada je ukupno u tih 13 sedmica umrlo 816.196 osoba svih dobnih skupina. U 13 sedmica 2020-e, od 8-e zaključno sa 20-tom, u periodu najveće opasnosti za čovječanstvo kako se tretira ovaj virus, je umrlo 855.433 ljudi svih dobnih skupina. Zašto nas nisu zatvarali u 2018-oj?

https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/
Jedna od najtezih sezona gripe. To sam vec pisala. Nisu nas zatvarali jer imamo vakcinu, pa ko voli nek izvoli. Znam da ti neces jer ne znas razliku izmedju gripe i sezonske viroze (tvrdis da je to isto).
A hajde sad nadji jos koju Gejcovu izjavu da je izvadis iz konteksta. Ili neki smjesan video :wink:
Last edited by Mogy87 on 15/10/2020 12:15, edited 1 time in total.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#30743 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Blixen »

pici wrote: 15/10/2020 10:59
Trappist wrote: 15/10/2020 10:44
pici wrote: 15/10/2020 10:40

idemo zajebat italiju i spaniju... kaka korona mi imamo sebiju...
Pici ti kad otvoris oci prvo sto pomislis sebija, i navecer kad zatvoris oci zadnje sto pomislis sebija, meni se cini? Nije ni tebi lako :thumbup:
Image
sepka ce nam doci glave
Naslovnica
Posts: 27662
Joined: 20/03/2013 15:38

#30745 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:41
Naslovnica wrote: 15/10/2020 11:37
Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:35
A od čega su umrli ovi dodatni ljudi u zemljama sa najboljim zdravstvenim sistemima u svijetu?
Zasigurno nisu svi do jednog umrli od COVID-19.
A sta bi moglo biti? Slazes se da tim koji su "pred smrt" i gripa moze biti fatalna? Vidis kako se konstantno pojavljuje krajem jedne i pocetkom naredne godine? A sta se to desilo u 10toj sedmici 2020?

Image
Slažem se da je vjerovatno većina umrlih na toj krivulji bila COVID-19 pozitivna.
Pored COVID-19, mnogi su umrli i zbog nepružanja adekvatne zdravstvene njege jer su svi kapaciteti bili usmjereni na COVID-19.
Prave brojeve nikada nećemo saznati.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#30746 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by daddy-kool »

Sedam ili deset dana nakon što su krenule kiše i hladnije vrijeme brojke su krenule da skaču.
User avatar
escobar__
Posts: 8856
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#30747 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by escobar__ »

Ne bi trebalo imat nikakve veze ako znamo da virus uredno odrađuje posao i ljeti i zimi.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30748 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 12:26
Mogy87 wrote: 15/10/2020 11:41
Naslovnica wrote: 15/10/2020 11:37
Zasigurno nisu svi do jednog umrli od COVID-19.
A sta bi moglo biti? Slazes se da tim koji su "pred smrt" i gripa moze biti fatalna? Vidis kako se konstantno pojavljuje krajem jedne i pocetkom naredne godine? A sta se to desilo u 10toj sedmici 2020?

Image
Slažem se da je vjerovatno većina umrlih na toj krivulji bila COVID-19 pozitivna.
Pored COVID-19, mnogi su umrli i zbog nepružanja adekvatne zdravstvene njege jer su svi kapaciteti bili usmjereni na COVID-19.
Prave brojeve nikada nećemo saznati.
Slazem se. To je to. Jer kad je zdravstveni sistem zauzet COVID pacijentima (ne sekine barikade vec stvarno oboljeli od COVIDA koji zahtijevaju bolnicku njegu sto se desavalo u ovim drzavama) svi ostali trpe.

I jos ono sto ti naglasavas, sad smo pametniji i bolje poznajemo bolest i tretmane. Razumijemo da izaziva i mozdane i srcane udare (ono sto ti navodis kao primjer nevezanog za COVID) jer su kod 95% umrlih pronadjeni ugrusci koji izazivaju udare.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30749 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

escobar__ wrote: 15/10/2020 12:31 Ne bi trebalo imat nikakve veze ako znamo da virus uredno odrađuje posao i ljeti i zimi.
Ima veze s boravkom u zatvorenom. Na otvorenom je prenos daleko tezi sto odluku o maskama cini jos apsurdnijom.
pyrocool1
Posts: 310
Joined: 21/07/2020 09:08

#30750 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by pyrocool1 »

dječak sa šibicama wrote: 15/10/2020 12:20 569
Ma vladari iz sjene naredili svima da dizu brojeve. Bil Gejc naredio ili nase vladajuce strukture..radi izbora..sira i vojne muzike..nabrojati po zelji...😁
Sad ozbiljno...za 2-3 sedmice cemo znati posljedice ovog rasta zadnjih sedmicu-dvije.
Samo se nadam da otreznjenje nece doci u najgorem vidu.
Dzaba je ista pisati.
Locked