Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#26 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Kolinda »

General War wrote: 14/10/2020 22:57
Kolinda wrote: 14/10/2020 20:43
belfy wrote: 14/10/2020 20:29

da si procitao uvodni post ne bi morao pitati. zastita kriminalaca prebijegom i koristenjem istog, kao i glasanje u dvije drzave u kojima ne moze istovremeno boraviti.

zasto dozvoliti kriminalcima bilo koje vrste da tako lako izbjegnu kaznu? zasto dozvoliti nekome da svojim glasom utice na ljude koji zaista zive tu i placaju poreze od kojih se sve pravi, te da indirektno moze onemoguciti tim ljudima ono sto im je potrebno (put, skola, ambulanta...) birajuci neke njemu draze koji ce te njihove novce usmjeriti u nesto drugo? nisam se ni dotakao drugih sfera, ali vjerujem da je i ovo dovoljno. da li je dovoljno?
Kao da sam znao što će biti prvi odgovor :lol:

Da ti pomognem...
Hrvatska i BiH potpisale ugovor o izručenju
Ugovor se ne odnosi na ratne zločine i ne vrijedi retroaktivno, ali pokriva organizirani kriminal, pranje novca i terorizam.

Hrvatski i bosanskohercegovački ministri pravosuđa potpisali su u srijedu u Zagrebu dugo najavljivani ugovor o izručenju.

Ugovorom dvije vlade planiraju stati na kraj osobama sa dvojnim državljanstvom koje u drugu zemlju bježe od krivičnog progona.

Međutim, ugovor se ne odnosi na ratne zločine i ne vrijedi retroaktivno.

Ministri pravosuđa BiH i Hrvatske, Bariša Čolak i Orsat Miljenić, uvjereni u dobar posao, nazdravili su šampanjcem.

„Svjesni smo da zbog dvostrukog državljanstva pobjegnu u drugu zemlju, dobiju imunitet. To je ono što želimo izbjeći", rekao je Miljenić.

Ustupanje kaznenih progona

Kako je kazao Čolak, „odnosi se to na kaznena djela organiziranog kriminala, pranja novca i terorizma".

Kako je iz Zagreba izvijestila reporterka Al Jazeere Ivana Brkić, dogovor se odnosi samo na slučajeve koji se dogode u budućnosti.

Ante Jelavić i Miroslav Kutle dva su bjegunca na koja se ugovor, naprimjer, neće moći primijeniti.

Kutle je od pravomoćne osuđujuće presude u Hrvatskoj pobjegao u Bosnu i Hercegovinu. Prema posljednjim informacijama živi u Banjoj Luci.

Jelavić je, s druge strane, godinama u Hrvatskoj, iako ga bosansko-hercegovačko pravosuđe traži zbog slučaja Hercegovačke banke.

Obojica imaju dvojno državljanstvo. No, za njih, tvrde ministri, postoje druge pravne metode.

"Imamo mogućnost ustupanja kaznenih progona i mogućnost saslušanja svjedoka video linkom", pojasnio je Čolak.

Također, postoji mogućnost potvrđivanja kazne. To se dogodilo Branimiru Glavašu, koji je od zatvorske kazne zbog ratnog zločina prebjegao u BiH, no sada je ipak služi u zatvoru u Mostaru.

Međutim, ugovor potpisan u srijedu ne odnosi se na ratne zločine, pa se osobe protiv koji se vodi takav postupak ne mogu izručiti zemlji koja ih traži.

Izvor: Al Jazeera
Dalje, zašto bi plaćanje poreza bio uvjet za glasanje, tada nezaposleni ne bi imali pravo glasati, zašto onda ne uvesti da svi ispod 2000 KM plaće ne mogu glasati ili da svi koji nemaju fakultet također nemaju pravo glasa :-)

Državljanstvo je uvjet da li možeš ili ne glasati jer samim državljanstvom odlučujem o sudbini države na koje se ono odnosi....

Kad ga se odrekneš tada i gubiš pravo da glasaš :thumbup:
Image
Image
VS
Image
Image
Image
Nisam ni osporio ove pojave, ali toga nema više :skoljka:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#27 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by General War »

Kolinda wrote: 14/10/2020 23:28
General War wrote: 14/10/2020 22:57
Kolinda wrote: 14/10/2020 20:43

Kao da sam znao što će biti prvi odgovor :lol:

Da ti pomognem...



Dalje, zašto bi plaćanje poreza bio uvjet za glasanje, tada nezaposleni ne bi imali pravo glasati, zašto onda ne uvesti da svi ispod 2000 KM plaće ne mogu glasati ili da svi koji nemaju fakultet također nemaju pravo glasa :-)

Državljanstvo je uvjet da li možeš ili ne glasati jer samim državljanstvom odlučujem o sudbini države na koje se ono odnosi....

Kad ga se odrekneš tada i gubiš pravo da glasaš :thumbup:
Image
Image
VS
Image
Image
Image
Nisam ni osporio ove pojave, ali toga nema više :skoljka:
"SNS podržava Dodikovu ideju o automatskom državljanstvu Srbije za građane RS-a"
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#28 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by freelancerusk »

General War wrote: 15/10/2020 11:09 "SNS podržava Dodikovu ideju o automatskom državljanstvu Srbije za građane RS-a"
Da li iko zna detalje oko ovoga? Hoće li svi koji imaju prebivalište prijavljenu u RS-u, dobiti automatski državljanstvo Srbije ili se moraš izjasniti kao Srbin?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#29 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Kolinda »

General War wrote: 15/10/2020 11:09
Kolinda wrote: 14/10/2020 23:28
General War wrote: 14/10/2020 22:57

Image
Image
VS
Image
Image
Image
Nisam ni osporio ove pojave, ali toga nema više :skoljka:
"SNS podržava Dodikovu ideju o automatskom državljanstvu Srbije za građane RS-a"
Negdje sam to uz put pročitao...to što će oni iskreno me ne zanima....

Znam samo da ako si Hrvat (i to možeš dokazati)da ti dijete automatski dobije državljanstvo HR do 18.godine. nakon 18.procedura malo duže traje ali se obično pozitivno riješi.
User avatar
Entropio
Posts: 7809
Joined: 21/11/2010 21:49

#30 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Entropio »

Prestanite citirati ove jebene slike, jebo vas Ante Jelavic i svi ovi ostali. Scrollam u nedogled i samo gledam ove slike.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#31 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by General War »

Kolinda wrote: 15/10/2020 11:20
"SNS podržava Dodikovu ideju o automatskom državljanstvu Srbije za građane RS-a"
Negdje sam to uz put pročitao...to što će oni iskreno me ne zanima....

Znam samo da ako si Hrvat (i to možeš dokazati)da ti dijete automatski dobije državljanstvo HR do 18.godine. nakon 18.procedura malo duže traje ali se obično pozitivno riješi.
[/quote]

Da, ali tema nije napravljena sta tebi godi ili ne...vec kakvu stetu drzava ima od takvih dilova....ja i ti smo nebitni.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#32 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Dope_Man »

belfy wrote: 14/10/2020 22:17
nije to prvi odgovor, nego uvodni post, sto sam i u samom odgovoru tebi naveo. i, naravno da placanje poreza nije jedini uslov, samo tebi izgleda slabo ide citanje sa razumijevanjem. lijepo rekoh da je bitno i mjesto prebivalista, jer kako ti drugacije razumijes ovo "jer ne mogu boraviti u dvije drzave u isto vrijeme"?

da, trenutacno je samo drzavljanstvo uvjet da donosis odluku o sudbini drzave cije drzavljanstvo imas. i, ako nisi primjetio, da jos jednom ponovim, upravo o ispravnosti toga se govori na ovoj temi.

taj nezaposleni ovisi o lokalnoj zajednici (vecoj ili manjoj) i ako ima mnogo takvih onda ce se ta zajednica potruditi da njemu bude bolje, a i on, sam, takav, koji zivi tu, ce glasati da mu bude bolje. za nekoga ko ima samo drzavljanstvo i vodi se u jednoj takvoj zajednici tog istog ne poznaje, niti koliko ih ima, niti sta im je potrebno. nego ce iz slobodne pogresne procjene glasati za onog koji obecava neke sasvim druge ili trece stvari koje se ne ticu te same zajednice (bilo manje ili vece). vjerujem da ti je sada jasnije kada sam neke stvari ponovio treci put, jel tako?
Postoje ljudi na ovom forumu koji su dokazali kroz svoje postove kakvih idejama su lojalni (da ih ne nazovem pravim imenom jer ode ban bezveze). Topla preporuka, ni ne pokusavaj uci u diskusiju sa takvima.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#33 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Kolinda »

General War wrote: 15/10/2020 11:31
Kolinda wrote: 15/10/2020 11:20
"SNS podržava Dodikovu ideju o automatskom državljanstvu Srbije za građane RS-a"
Negdje sam to uz put pročitao...to što će oni iskreno me ne zanima....

Znam samo da ako si Hrvat (i to možeš dokazati)da ti dijete automatski dobije državljanstvo HR do 18.godine. nakon 18.procedura malo duže traje ali se obično pozitivno riješi.
Da, ali tema nije napravljena sta tebi godi ili ne...vec kakvu stetu drzava ima od takvih dilova....ja i ti smo nebitni.
[/quote]

Pa već sam prije pitao, kakvu štetu državi nanosi moje dvojno državljanstvo? Nek mi netko pojasni i ako stoji imati će moju podršku...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#34 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by General War »

Kolinda wrote: 15/10/2020 11:35
General War wrote: 15/10/2020 11:31
Kolinda wrote: 15/10/2020 11:20
"SNS podržava Dodikovu ideju o automatskom državljanstvu Srbije za građane RS-a"
Negdje sam to uz put pročitao...to što će oni iskreno me ne zanima....

Znam samo da ako si Hrvat (i to možeš dokazati)da ti dijete automatski dobije državljanstvo HR do 18.godine. nakon 18.procedura malo duže traje ali se obično pozitivno riješi.
Da, ali tema nije napravljena sta tebi godi ili ne...vec kakvu stetu drzava ima od takvih dilova....ja i ti smo nebitni.
Pa već sam prije pitao, kakvu štetu državi nanosi moje dvojno državljanstvo? Nek mi netko pojasni i ako stoji imati će moju podršku...
[/quote]
Ako ne radis u drzavnim institucijaama, ako nisi ratni zlocinac, ne radis za interese druge drzave...nema nikakve stete. Ne znam koliko puta ti se treba nacrtati zbog cega i sta je razlog.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#35 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Vitezanin »

Dvojno državljanstvo nije nikakav specifikum Bosne i Hercegovine. To što se ono u određenim krugovima zloupotrebljava, to je sasvim druga stvar. Uostalom, ne treba ti dvojno državljanstvo da muljaš i praviš probleme, to možeš i s jednim dokumentom. :bih:
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#36 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by General War »

Vitezanin wrote: 15/10/2020 11:56 Dvojno državljanstvo nije nikakav specifikum Bosne i Hercegovine. To što se ono u određenim krugovima zloupotrebljava, to je sasvim druga stvar. Uostalom, ne treba ti dvojno državljanstvo da muljaš i praviš probleme, to možeš i s jednim dokumentom. :bih:
Naravno da mozes muljat a jednim ...ali ne mozes tako lako ostati zasticen kad "padnes".
detroit-mercy
Posts: 16093
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#37 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by detroit-mercy »

Kolinda wrote: 15/10/2020 11:35
General War wrote: 15/10/2020 11:31
Kolinda wrote: 15/10/2020 11:20
"SNS podržava Dodikovu ideju o automatskom državljanstvu Srbije za građane RS-a"
Negdje sam to uz put pročitao...to što će oni iskreno me ne zanima....

Znam samo da ako si Hrvat (i to možeš dokazati)da ti dijete automatski dobije državljanstvo HR do 18.godine. nakon 18.procedura malo duže traje ali se obično pozitivno riješi.
Da, ali tema nije napravljena sta tebi godi ili ne...vec kakvu stetu drzava ima od takvih dilova....ja i ti smo nebitni.
Pa već sam prije pitao, kakvu štetu državi nanosi moje dvojno državljanstvo? Nek mi netko pojasni i ako stoji imati će moju podršku...
[/quote]
Pitaj one u Zagrebu :mrgreen:
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#38 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Kolinda »

detroit-mercy wrote: 15/10/2020 18:56
Kolinda wrote: 15/10/2020 11:35
General War wrote: 15/10/2020 11:31

Negdje sam to uz put pročitao...to što će oni iskreno me ne zanima....

Znam samo da ako si Hrvat (i to možeš dokazati)da ti dijete automatski dobije državljanstvo HR do 18.godine. nakon 18.procedura malo duže traje ali se obično pozitivno riješi.
Da, ali tema nije napravljena sta tebi godi ili ne...vec kakvu stetu drzava ima od takvih dilova....ja i ti smo nebitni.
Pa već sam prije pitao, kakvu štetu državi nanosi moje dvojno državljanstvo? Nek mi netko pojasni i ako stoji imati će moju podršku...
Pitaj one u Zagrebu :mrgreen:
[/quote]
Koje u Zagrebu?
detroit-mercy
Posts: 16093
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#39 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by detroit-mercy »

Kolinda wrote: 15/10/2020 19:12
detroit-mercy wrote: 15/10/2020 18:56
Kolinda wrote: 15/10/2020 11:35

Da, ali tema nije napravljena sta tebi godi ili ne...vec kakvu stetu drzava ima od takvih dilova....ja i ti smo nebitni.
Pa već sam prije pitao, kakvu štetu državi nanosi moje dvojno državljanstvo? Nek mi netko pojasni i ako stoji imati će moju podršku...
Pitaj one u Zagrebu :mrgreen:
Koje u Zagrebu?
[/quote]
Cuj koje, pa neces pitati onog stomatologa sto klepa lovu u saboru, pitaj poreske obveznike sta oni misle o tome. Meni licno tvoja putovnica ne smeta, ni stete ni koristi od nje :mrgreen: .
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#40 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by belfy »

Kolinda wrote: 14/10/2020 22:38
belfy wrote: 14/10/2020 22:17
Kolinda wrote: 14/10/2020 20:43

Kao da sam znao što će biti prvi odgovor :lol:

Da ti pomognem...



Dalje, zašto bi plaćanje poreza bio uvjet za glasanje, tada nezaposleni ne bi imali pravo glasati, zašto onda ne uvesti da svi ispod 2000 KM plaće ne mogu glasati ili da svi koji nemaju fakultet također nemaju pravo glasa :-)

Državljanstvo je uvjet da li možeš ili ne glasati jer samim državljanstvom odlučujem o sudbini države na koje se ono odnosi....

Kad ga se odrekneš tada i gubiš pravo da glasaš :thumbup:
nije to prvi odgovor, nego uvodni post, sto sam i u samom odgovoru tebi naveo. i, naravno da placanje poreza nije jedini uslov, samo tebi izgleda slabo ide citanje sa razumijevanjem. lijepo rekoh da je bitno i mjesto prebivalista, jer kako ti drugacije razumijes ovo "jer ne mogu boraviti u dvije drzave u isto vrijeme"?

da, trenutacno je samo drzavljanstvo uvjet da donosis odluku o sudbini drzave cije drzavljanstvo imas. i, ako nisi primjetio, da jos jednom ponovim, upravo o ispravnosti toga se govori na ovoj temi.

taj nezaposleni ovisi o lokalnoj zajednici (vecoj ili manjoj) i ako ima mnogo takvih onda ce se ta zajednica potruditi da njemu bude bolje, a i on, sam, takav, koji zivi tu, ce glasati da mu bude bolje. za nekoga ko ima samo drzavljanstvo i vodi se u jednoj takvoj zajednici tog istog ne poznaje, niti koliko ih ima, niti sta im je potrebno. nego ce iz slobodne pogresne procjene glasati za onog koji obecava neke sasvim druge ili trece stvari koje se ne ticu te same zajednice (bilo manje ili vece). vjerujem da ti je sada jasnije kada sam neke stvari ponovio treci put, jel tako?
Evo da te upoznam sa pravom koje ja posjedujem kao osoba sa dvojnim državljanstvom BiH/HR.

Živim u BiHni imam pravo glasati na svim izborima.

Što se tiče HR imam pravo glasati na izborima za parlament jer moja zajednica ima svoje zastupnike, mogu glasati za predsjednika( jer je predsjednik svih Hrvata koji imaju državljanstvo) i EU izbore ( gdje također imamo zastupnike iz svog područja) ali nemam pravo glasati na lokalnim izborima jer ne živim u HR.

Što u ovome ne štima pomozi mi da shvatim...
prvo ne citas ni prvi post, pa postavljas pitanja koja su vec odgovorena, a sada bi da me upoznas sa necim sa cime sam dobro upoznat. dobro, ako cemo realno, ovo drugo mozda nisi mogao znati, mada vjerujem da generalno svi u BiH znaju sta dvostruka drzavljanstva nose.

sada da ti odgovorim i na tvom primjeru kako lose utice po drzavu u kojoj zivis. ti imas pravo glasa u HR, kao i ostali sa dvostrukim HR drzavljanstvom da glasas, ustvari, za one najbitnije i najvaznije institucije u HR, a koje se ticu BiH. i do cega tu dolazimo? zbog stalne nategnute unutardrzavne situacije u BiH oni sa dvostrukim drzavljanstvom, a vjerujem da ih je vecina, se okrecu glasanjem za one kandidate u HR koji ce im obecati pomoci. to su, skoro uvijek, kandidati desnice. vjerujem da je sada i ocigledno da to pogadja i ljevicu, pa se i oni okrecu prici desnice cime se stvari u BiH samo vise komplikuju, jer onda i desnica iz BiH salje odgovore i sve ode u kanalizaciju...

dakle, ovdje pricamo o jednom zatvorenom krugu koji moze, a i do sada smo vidjeli, funkcionisati jako dugo, a da nikome ne bude bolje, nego upravo suprotno.

sada da ja tebi postavim jedno pitanje. sta bi ti izgubio posjedujuci samo BiH drzavljanstvo?
mishic
Posts: 6302
Joined: 28/04/2011 16:29

#41 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by mishic »

Dvojno državljanstvo u uređenim državama i normalnim društvima je prednost prije svega za nosioce tog državljanstva ali može biti korisno i za države i društva tih država u cjelini.
Ali kao i sve drugo što se može upotrijebiti i zloupotrijebiti, a malo je država i društava koji su bolji primjer za to od BiH, dvojna državljanstva su samo još jedan od načina brojnih zloupotrba koje se koriste i za ratne zločine, i organizirani kriminal, drogu, trgovinu ljudima... i bezbroj drugih manipulacija uključujući i izborne prevare. Dvojna državljanstva podrazumijevaju i harmonizaciju zakonskog okvira, poštivanje međunarodnih standarda, međusobnu usklađenost položaja nosioca tih državljanstava u zemljama koje to odobre i čitav niz drugih stvari od kojih ni jedna jedina pozitivna nije prisutna u zemljama Balkana. Tako na kraju dvojna državljanstva postanu još jedan novi kamen spoticanja i paravan za bezbroj zloupotreba u kojima učestvuju i pojedinci i institucije.
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#42 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Kolinda »

sada da ja tebi postavim jedno pitanje. sta bi ti izgubio posjedujuci samo BiH drzavljanstvo?
Nadam se da nisi ozbiljan, što bi izgubio? :?
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3382
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#43 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by Billy The Pljuc »

freelancerusk wrote: 15/10/2020 11:15
General War wrote: 15/10/2020 11:09 "SNS podržava Dodikovu ideju o automatskom državljanstvu Srbije za građane RS-a"
Da li iko zna detalje oko ovoga? Hoće li svi koji imaju prebivalište prijavljenu u RS-u, dobiti automatski državljanstvo Srbije ili se moraš izjasniti kao Srbin?
Sudeći po ovome neće to baš tako lako ići:

"OMEROVIĆ TVRDI: "RS i Srbija ne mogu dogovoriti DVOJNA DRŽAVLJANSTVA

- Prema Ustavu BiH, za takav međunarodni ugovor Parlamentarna skupština BiH daje saglasnost za ratifikaciju, koju vrši Predsjedništvo BiH”, kaže on.

Profesor međunarodnog prava Enis Omerović kazao je kako entitet RS ne može dogovoriti sa Srbijom dvojna državljanstva, jer to može isključivo uraditi država BiH.

Podsjećamo, član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je prije nekoliko dana da se zalaže za ideju da svi građani Republike Srpske automatski dobiju državljanstvo Srbije.

Profesor Omerović kaže kako međunarodni pravo načelno ne zabranjuje dvojno državljanstvo odnosno postojanje bipatrida i polipatrida, ali da su ta pitanja ostavljena državama na uređenje.

- Međutim, dvojno državljanstvo nekada može prouzročiti određene poteškoće u praktičnom životu stanovnika”, kaže on.

On dodaje kako bi države to pitanje trebale uređivati dvostranim ili višestranim međunarodnim ugovorima.

- Konkretno, a prema čl. 1(7)(d) Ustava BiH, državljani Bosne i Hercegovine mogu imati državljanstvo druge države, pod uslovom da postoji bilateralni ugovor između Bosne i Hercegovine i te države kojim se to pitanje uređuje, a koji je odobrila Parlamentarna skupština BiH”, kaže profesor Omerovic.

Dakle, naglašava on, i prema Ustavu BIH, i prema načelima međunarodnog prava, ova se pitanja uređuju međunarodnim ugovorima između država. Na pitanje da li to znači da odluku o dvojnim državljanstvima ne može donijeti niko osim država BiH i Srbije, profesor Omerović odgovara:

- Tako je. Ustav BiH traži da se pitanje dvojnoga državljanstva rješava međunarodnim ugovorom između BiH, i konkretno, Republike Srbije”.

Ovo pitanje je u nadležnosti Parlamenta BiH i Predsjedništva BiH.

Prema Ustavu BiH, za takav međunarodni ugovor Parlamentarna skupština BiH daje saglasnost za ratifikaciju, koju vrši Predsjedništvo BiH”, kaže on.

Profesor Omerović podsjeća da Ugovor o dvojnom državljanstvu između dvije države već postoji, onaj iz 2002., ali ovo što Dodik sada traži je svakako povreda čl. 1. toga ugovora, jer tamo, između ostalih, stoji da drugo državljanstvo osoba stiče s navršenih 18 godina, uz dodatne uslove.

- Dakle, ovo što se traži, za to se mora ugovoriti novi sporazum ili uraditi dopunu već postojećeg ugovora između dvije države”, kaže on.

Ugovor je tada u Beogradu 2002. BiH sklopila sa Saveznom Republikom Jugoslavijom, ali nema to veze, budući da je Republika Srbija sljednica Državne zajednice Srbija i Crna Gora.

Dakle, preuzela je obaveze po ovom ugovoru. Suština je da Srbija ne može izmijeniti samo svoj zakon, mora se učiniti dopuna ovog Ugovora ili sklopiti novi između dvije države”, zaključio je profesor međunarodnog prava Enis Omerović."
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#44 Re: Dvojno drzavljanstvo poeljno ili ne i kome?

Post by belfy »

Kolinda wrote: 15/10/2020 21:05
sada da ja tebi postavim jedno pitanje. sta bi ti izgubio posjedujuci samo BiH drzavljanstvo?
Nadam se da nisi ozbiljan, što bi izgubio? :?
pa, kad je vec pitanje lagano, sto ne dajes odgovor na isto? cega te ima biti strah?
Post Reply