Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#30676 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nadzorna_ploca »

Aha, u apokalipticnom svijetu koji vi zamisljate..
Naslovnica
Posts: 27898
Joined: 20/03/2013 15:38

#30677 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

GAU8 wrote: 15/10/2020 08:21
Mogy87 wrote: 15/10/2020 08:02
bersK wrote: 15/10/2020 01:10

Da poštujem mjere onih istih koji su tu istu ekonomiju zakovali za dno i žele joj sve najgore? Da nije kontradiktorno?
Samo sto ce ti sto su unistili ekonomiju dobiti i ECMO, vjerovatno i let helikopterom do Njemacke. A mi cemo dobiti krevet na hodniku na Podhrastovima (ako bude mjesta) i Fikretov respirator (znam da nisu u upotrebi).
Fikretovi respiratori vjerovatno i nisu na odmet da se puste u upotrebu. Mislim, već su tu, kupe prašinu i zauzimaju mjesto u nekom magacinu. Ali obzirom na kontroverze oko nabavke, niko ne želi da ima posla s njima. Kao da su radioaktivni.
Bolje umrijeti dostojanstveno nego prikopčan na papkov respirator.
BadBoy
Posts: 8087
Joined: 01/11/2005 21:55

#30678 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 06:43 Niko ne ismijava i ne relativizira broj mrtvih, ne piši gluposti.
Jedini ko to radi su nadležni organi, koji su od početka pandemije osigurali 100 (stotinu) kreveta za oboljele od COVID-19. Niti jedan manje, niti jedan više.
Druga je činjenica da imamo veliki broj mrtvih u osnosu na broj oboljelih.
Zašto je to tako, zašto je broj mrtvih u odnosu na broj zaraženih višestruko veći u odnosu na druge države?!
To nije pitanje maske, distance i jedenja govana, nego nečega drugoga.
Ja ne znam druže šta ti čitaš, od marta je tema puna idiotske doskočice "eno pale bagere", ali isto tako i izjava poput: "ljudi mrtvi padaju po ulicama", pa onda ona omiljena "jel umro od korone ili sa koronom", "star čovjek inako je bio blizu smrti", a i ona nezaboravna "imao je još XY drugih bolesti".

Sve su to relativizacije (a u slučaju "bagera" i ismijavanje") mrtvih i nastradalih ljudi.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#30679 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 08:30
GAU8 wrote: 15/10/2020 08:21
Mogy87 wrote: 15/10/2020 08:02
Samo sto ce ti sto su unistili ekonomiju dobiti i ECMO, vjerovatno i let helikopterom do Njemacke. A mi cemo dobiti krevet na hodniku na Podhrastovima (ako bude mjesta) i Fikretov respirator (znam da nisu u upotrebi).
Fikretovi respiratori vjerovatno i nisu na odmet da se puste u upotrebu. Mislim, već su tu, kupe prašinu i zauzimaju mjesto u nekom magacinu. Ali obzirom na kontroverze oko nabavke, niko ne želi da ima posla s njima. Kao da su radioaktivni.
Bolje umrijeti dostojanstveno nego prikopčan na papkov respirator.
Nije respirator kriv, sto ga je ppk "nabavio". Najbolje bi naravno bilo da se ni ne ukaze potreba za njima.
Naslovnica
Posts: 27898
Joined: 20/03/2013 15:38

#30680 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 15/10/2020 09:02
Naslovnica wrote: 15/10/2020 06:43 Niko ne ismijava i ne relativizira broj mrtvih, ne piši gluposti.
Jedini ko to radi su nadležni organi, koji su od početka pandemije osigurali 100 (stotinu) kreveta za oboljele od COVID-19. Niti jedan manje, niti jedan više.
Druga je činjenica da imamo veliki broj mrtvih u osnosu na broj oboljelih.
Zašto je to tako, zašto je broj mrtvih u odnosu na broj zaraženih višestruko veći u odnosu na druge države?!
To nije pitanje maske, distance i jedenja govana, nego nečega drugoga.
Ja ne znam druže šta ti čitaš, od marta je tema puna idiotske doskočice "eno pale bagere", ali isto tako i izjava poput: "ljudi mrtvi padaju po ulicama", pa onda ona omiljena "jel umro od korone ili sa koronom", "star čovjek inako je bio blizu smrti", a i ona nezaboravna "imao je još XY drugih bolesti".

Sve su to relativizacije (a u slučaju "bagera" i ismijavanje") mrtvih i nastradalih ljudi.
Mislim da niko ko ima iole ljudskog dostojanstva i morala neće ismijavati mrtve, to mogu samo totalni idioti.
Ja se u svoje ime izvinjavam ako sam dao ikome naslutiti da nekoga ismijavam.
To sa "koronom ili bez korone, star čovjek, XY drugih bolesti" nije nikakvo ismijavanje i relativiziranje. To su činjenice oko kojih se itekako da polemisati, ali to nije nikakvo relativiziranje.
BadBoy
Posts: 8087
Joined: 01/11/2005 21:55

#30681 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by BadBoy »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 09:14
Mislim da niko ko ima iole ljudskog dostojanstva i morala neće ismijavati mrtve, to mogu samo totalni idioti.
Ja se u svoje ime izvinjavam ako sam dao ikome naslutiti da nekoga ismijavam.
To sa "koronom ili bez korone, star čovjek, XY drugih bolesti" nije nikakvo ismijavanje i relativiziranje. To su činjenice oko kojih se itekako da polemisati, ali to nije nikakvo relativiziranje.
Nemaš se ti potrebe izvinjavati, prvo zato što si korektan forumaš koji nije pisao ovakve stvari, a drugo što se ne trebaš izvinjavati za druge idiote.

Međutim, ne slažem se sa tobom kada kažeš da pričanje "da li je umro od korone ili sa koronom" i to "imajo je još XY bolesti" nisu relativizacije. To su po definiciji relativizacije jer su tu upravo relativizira i polemiše da li je korona uzrok smrti ili ne i kao uvodi se neka sumnja. Danas, već 8 mjeseci nakon početka pandemije, imamo poprilično dobru sliku kako i šta korona radi ljudskom organizmu, tako da ove relativizacije ne stoje sa te strane,

A ne stoje i sa one ljudske strane. Kao što je mnogo forumaša napisalo, ako je neko bio star i imao nekih drugih hroničnih bolesti, sa modernom medicinom i njegom mogao je poživjeti još XY godina. Korona je tu nekome uskratila najosnovnije od osnovnih ljudskih prava - pravo na život i meni je degutantno pisati o nekome takvom da je imao još hejbet drugih bolesti pa je svakako razumno očekivati da umre.

Ne mogu se nikako prepustiti tom fatalističkom, nihilističkom i nadasve ne-empatičnom pogledu na svijet.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#30682 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

BadBoy wrote: 15/10/2020 09:19
Naslovnica wrote: 15/10/2020 09:14
Mislim da niko ko ima iole ljudskog dostojanstva i morala neće ismijavati mrtve, to mogu samo totalni idioti.
Ja se u svoje ime izvinjavam ako sam dao ikome naslutiti da nekoga ismijavam.
To sa "koronom ili bez korone, star čovjek, XY drugih bolesti" nije nikakvo ismijavanje i relativiziranje. To su činjenice oko kojih se itekako da polemisati, ali to nije nikakvo relativiziranje.
Nemaš se ti potrebe izvinjavati, prvo zato što si korektan forumaš koji nije pisao ovakve stvari, a drugo što se ne trebaš izvinjavati za druge idiote.

Međutim, ne slažem se sa tobom kada kažeš da pričanje "da li je umro od korone ili sa koronom" i to "imajo je još XY bolesti" nisu relativizacije. To su po definiciji relativizacije jer su tu upravo relativizira i polemiše da li je korona uzrok smrti ili ne i kao uvodi se neka sumnja. Danas, već 8 mjeseci nakon početka pandemije, imamo poprilično dobru sliku kako i šta korona radi ljudskom organizmu, tako da ove relativizacije ne stoje sa te strane,

A ne stoje i sa one ljudske strane. Kao što je mnogo forumaša napisalo, ako je neko bio star i imao nekih drugih hroničnih bolesti, sa modernom medicinom i njegom mogao je poživjeti još XY godina. Korona je tu nekome uskratila najosnovnije od osnovnih ljudskih prava - pravo na život i meni je degutantno pisati o nekome takvom da je imao još hejbet drugih bolesti pa je svakako razumno očekivati da umre.

Ne mogu se nikako prepustiti tom fatalističkom, nihilističkom i nadasve ne-empatičnom pogledu na svijet.
Vrlo je bitno reazlikovati "od" i "sa". To nije relativizacija, vec jedna od najbitnijih informacija u ovoj pandemiji.
Pogresna procjena smrtnosti neminovno dovodi do pogresnih odluka. Radi se o pogreskama u oba smjera. Ne valja ni precijeniti ni podcijeniti stvarnu smrtnost.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30683 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 09:14
BadBoy wrote: 15/10/2020 09:02
Naslovnica wrote: 15/10/2020 06:43 Niko ne ismijava i ne relativizira broj mrtvih, ne piši gluposti.
Jedini ko to radi su nadležni organi, koji su od početka pandemije osigurali 100 (stotinu) kreveta za oboljele od COVID-19. Niti jedan manje, niti jedan više.
Druga je činjenica da imamo veliki broj mrtvih u osnosu na broj oboljelih.
Zašto je to tako, zašto je broj mrtvih u odnosu na broj zaraženih višestruko veći u odnosu na druge države?!
To nije pitanje maske, distance i jedenja govana, nego nečega drugoga.
Ja ne znam druže šta ti čitaš, od marta je tema puna idiotske doskočice "eno pale bagere", ali isto tako i izjava poput: "ljudi mrtvi padaju po ulicama", pa onda ona omiljena "jel umro od korone ili sa koronom", "star čovjek inako je bio blizu smrti", a i ona nezaboravna "imao je još XY drugih bolesti".

Sve su to relativizacije (a u slučaju "bagera" i ismijavanje") mrtvih i nastradalih ljudi.
Mislim da niko ko ima iole ljudskog dostojanstva i morala neće ismijavati mrtve, to mogu samo totalni idioti.
Ja se u svoje ime izvinjavam ako sam dao ikome naslutiti da nekoga ismijavam.
To sa "koronom ili bez korone, star čovjek, XY drugih bolesti" nije nikakvo ismijavanje i relativiziranje. To su činjenice oko kojih se itekako da polemisati, ali to nije nikakvo relativiziranje.
:thumbup:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30684 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Zato je dobro imati siru sliku. Evo pregled dodatnih smrti u zemljama Evrope od 2016 naovamo.

Jasno se uocava da je inace kljucna sezona gripe pocetkom godine. Za te o kojim vi pricate (pred smrt, u terminalnoj fazi raka i slicno) i gripa moze biti kobna. A 2017 godina je zabiljezena kao jedna od najgorih sezona gripe. Vise je nego vidljiv skok koji se podudara s pocetkom epidemije:

Image
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30685 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 09:35 Zato je dobro imati siru sliku. Evo pregled dodatnih smrti u zemljama Evrope od 2016 naovamo.

Jasno se uocava da je inace kljucna sezona gripe pocetkom godine. Vise je nego vidljiv skok koji se podudara s pocetkom epidemije:

Image
Ali i dublje analizirati podatke. Ovako kada staviš graf i jednu rečenicu ispada kao da su sve te dodatne smrti od korone. A nisu, i o tome se već raspravljalo prije desetak strana. Kada se zdravstveni sistemi u panici zatvore ili rade smanjenim kapacitetom par mjeseci ljudi umiru.
Last edited by kox on 15/10/2020 09:43, edited 1 time in total.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30686 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 09:39
Mogy87 wrote: 15/10/2020 09:35 Zato je dobro imati siru sliku. Evo pregled dodatnih smrti u zemljama Evrope od 2016 naovamo.

Jasno se uocava da je inace kljucna sezona gripe pocetkom godine. Vise je nego vidljiv skok koji se podudara s pocetkom epidemije:

Image
Ali i dublje analizirati podatke. Ovako kada staviš graf i jednu rečenicu ispada kao da su sve te dodatne smrti od korone. A nisu, i o tome se već raspravljalo prije desetak strana.
Tvoje informacije da se ljudi plase otici da potraze medicinsku pomoc dok divljaju brojke su validne.
A kako bi ti podstakao ljude koji su u ugrozenim kategorijama da se lijece? Tako sto bi pustio brojeve da divljaju?
Cim su se brojevi spustili i te ugrozene grupe su potrazile medicinsku pomoc.
Razumijes da ako zabijemo glavu u pijesak, brojevi divljaju, da ce se te ugrozene kategorije jos vise zatvoriti? Da ce ih jos manji broj zeljeti ici u bolnicu na pregled? Shvatas da je to povezano? Ljeto je najbolji primjer. Brojke se smirile, rijesili se i ostali problemi.
laik1981
Posts: 13006
Joined: 05/12/2012 13:04

#30687 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

Restrikcije su ubile stotine hiljada ljudi.. Sve odgodjene hospitalizacije, sve odgodjene operacije, sva zakljucavanja zdravstvenih sistema, odbijanja sluzbi hitne pomoci da odgovore na pozive, lijecenja preko telefona, itd.,itd.. Svi ti skokovi krivulja su se poceli desavati sa uvodjenjem restrikcija sirom evrope.. Sa ukidanjem restrikcija i krivulje su se unormalile..
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30688 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 09:43
kox wrote: 15/10/2020 09:39
Mogy87 wrote: 15/10/2020 09:35 Zato je dobro imati siru sliku. Evo pregled dodatnih smrti u zemljama Evrope od 2016 naovamo.

Jasno se uocava da je inace kljucna sezona gripe pocetkom godine. Vise je nego vidljiv skok koji se podudara s pocetkom epidemije:

Image
Ali i dublje analizirati podatke. Ovako kada staviš graf i jednu rečenicu ispada kao da su sve te dodatne smrti od korone. A nisu, i o tome se već raspravljalo prije desetak strana.
Tvoje informacije da se ljudi plase otici da potraze medicinsku pomoc dok divljaju brojke su validne.
A kako bi ti podstakao ljude koji su u ugrozenim kategorijama da se lijece? Tako sto bi pustio brojeve dda divljaju?
Cim su se brojevi spustili i te ugrozene grupe su potrazile medicinsku pomoc.
Razumijes da ako zabijemo glavu u pijesak, brohevi divljaju, da ce se te ugrozene kategorije jos vise zatvoriti? Da ce ih jos manji broj zeljeti ici u bolnicu na pregled? Shvatas da je to povezano? Ljeto je najbolji primjer. Brojke se smirile, rijesili se i ostali problemi.
Nije tačno da je to jedini razlog. To je jedan od razloga. Operacije su odgađane, pregledi su odgađani, sve je radilo smanjenim kapacitetom i imamo rezultat. Valjda ti je jasno da je i preuveličavanje opasnosti od korone sa tim povezano ? Dakle i potcjenjivanje i precjenjivanje opasnosti košta ljudskih života.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30689 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 15/10/2020 09:47 Restrikcije su ubile stotine hiljada ljudi.. Sve odgodjene hospitalizacije, sve odgodjene operacije, sva zakljucavanja zdravstvenih sistema, odbijanja sluzbi hitne pomoci da odgovore na pozive, lijecenja preko telefona, itd.,itd.. Svi ti skokovi krivulja su se poceli desavati sa uvodjenjem restrikcija sirom evrope.. Sa ukidanjem restrikcija i krivulje su se unormalile..
Ne vec sa smanjenjem broja slucajeva krivulje su se unormalile. Gdje su bile restrikcije krajem maja?
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#30690 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Nivelacija »

Zasto nemamo dnevni izvjestaj ljudi koji su ostali bez posla.?

Zasto ne sabiru podatke svih biroa i objavljuju svaka 24 sata?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#30691 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MorningStar »

Vrati se mogyi u zivot , malo prodisa kako ove maske nametnuse da se nosaju - osvjezi malo restrikcija nada se policijskom ali ne ide :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30692 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

kox wrote: 15/10/2020 09:48
Mogy87 wrote: 15/10/2020 09:43
kox wrote: 15/10/2020 09:39
Ali i dublje analizirati podatke. Ovako kada staviš graf i jednu rečenicu ispada kao da su sve te dodatne smrti od korone. A nisu, i o tome se već raspravljalo prije desetak strana.
Tvoje informacije da se ljudi plase otici da potraze medicinsku pomoc dok divljaju brojke su validne.
A kako bi ti podstakao ljude koji su u ugrozenim kategorijama da se lijece? Tako sto bi pustio brojeve dda divljaju?
Cim su se brojevi spustili i te ugrozene grupe su potrazile medicinsku pomoc.
Razumijes da ako zabijemo glavu u pijesak, brohevi divljaju, da ce se te ugrozene kategorije jos vise zatvoriti? Da ce ih jos manji broj zeljeti ici u bolnicu na pregled? Shvatas da je to povezano? Ljeto je najbolji primjer. Brojke se smirile, rijesili se i ostali problemi.
Nije tačno da je to jedini razlog. To je jedan od razloga. Operacije su odgađane, pregledi su odgađani, sve je radilo smanjenim kapacitetom i imamo rezultat. Valjda ti je jasno da je i preuveličavanje opasnosti od korone sa tim povezano ? Dakle i potcjenjivanje i precjenjivanje opasnosti košta ljudskih života.
Elektivne operacije se ne odnose na situacije gdje je zivot pacijenta ugrozen. Takve operacije su odgodjene. Od takvih stanja se ne umire unutar 2 mjeseca.
Sve sto je zahtijevalo hitnu medicinsku intervenciju nije odgadjano.
Ponavljam pitanje: kako bi uvjerio ljude koji su rizicna grupa da potraze pomoc ako brojevi divljaju?
Naslovnica
Posts: 27898
Joined: 20/03/2013 15:38

#30693 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

BadBoy wrote: 15/10/2020 09:19
Naslovnica wrote: 15/10/2020 09:14
Mislim da niko ko ima iole ljudskog dostojanstva i morala neće ismijavati mrtve, to mogu samo totalni idioti.
Ja se u svoje ime izvinjavam ako sam dao ikome naslutiti da nekoga ismijavam.
To sa "koronom ili bez korone, star čovjek, XY drugih bolesti" nije nikakvo ismijavanje i relativiziranje. To su činjenice oko kojih se itekako da polemisati, ali to nije nikakvo relativiziranje.
Nemaš se ti potrebe izvinjavati, prvo zato što si korektan forumaš koji nije pisao ovakve stvari, a drugo što se ne trebaš izvinjavati za druge idiote.

Međutim, ne slažem se sa tobom kada kažeš da pričanje "da li je umro od korone ili sa koronom" i to "imajo je još XY bolesti" nisu relativizacije. To su po definiciji relativizacije jer su tu upravo relativizira i polemiše da li je korona uzrok smrti ili ne i kao uvodi se neka sumnja. Danas, već 8 mjeseci nakon početka pandemije, imamo poprilično dobru sliku kako i šta korona radi ljudskom organizmu, tako da ove relativizacije ne stoje sa te strane,

A ne stoje i sa one ljudske strane. Kao što je mnogo forumaša napisalo, ako je neko bio star i imao nekih drugih hroničnih bolesti, sa modernom medicinom i njegom mogao je poživjeti još XY godina. Korona je tu nekome uskratila najosnovnije od osnovnih ljudskih prava - pravo na život i meni je degutantno pisati o nekome takvom da je imao još hejbet drugih bolesti pa je svakako razumno očekivati da umre.

Ne mogu se nikako prepustiti tom fatalističkom, nihilističkom i nadasve ne-empatičnom pogledu na svijet.
Vidiš, ja razumijem tebe i tvoje stanovište.
Moje stanovište vezano za brojeve mrtvih se donekle razlikuje, što me uopšte ne čini manjim ili većim čovjekom od tebe.
Da li je neko umro od COVID-19 ili sa COVID-19 nije "sveto slovo".
Siguran sam da od ovih 1,1 milion ljudi za koje se vodi da su umrli od COVID-19, nisu svi umrli od COVID-19 i nije svima COVID-19 bio glavni uzrok smrti.
Siguran sam da je mnogima koji su umrli COVID-19 utvrđen nakon smrti, i koji uopšte nije bio uzrok smrti.
Siguran sam da ima i slučajeva da su ljudi umri od infarkta, raka, moždanog (a da su pozitivni na COVID-19 bez ikakvih simptoma) i da COVID-19 nije ničim izazvao njihovu smrt.
To je moja poenta.
Ništa manje, ništa više.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#30694 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 15/10/2020 09:47 Restrikcije su ubile stotine hiljada ljudi.. Sve odgodjene hospitalizacije, sve odgodjene operacije, sva zakljucavanja zdravstvenih sistema, odbijanja sluzbi hitne pomoci da odgovore na pozive, lijecenja preko telefona, itd.,itd.. Svi ti skokovi krivulja su se poceli desavati sa uvodjenjem restrikcija sirom evrope.. Sa ukidanjem restrikcija i krivulje su se unormalile..
To je mozda slucaj u BiH. Ali ne mora da vazi za ostatak Evrope.
laik1981
Posts: 13006
Joined: 05/12/2012 13:04

#30695 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by laik1981 »

S obzirom da su te radikalne restriktivne mjere kao direktnu posljedici imale pad imuniteta kod desetina miliona ljudi i proizvodnju ogromnog sresa, straha, te egzistencijalnog proadanja samo je pitanje koliko ce miliona ljudi umrijeti i tesko oboliti od posljedica restrikcija kada posmatramo dugorocno.. Zabrane izlazaka djeci i starijim su imale katastrofalan ucinak na njihov imunitet.. Mnogi stari atrofirali u svojim domovima dok su bili u pritvoru.. Zabrane biznisa unistile egzistenciju milionima ljudi.. Restrikcije su zlocin protiv ljudi.. Restrikcijama su se stitili zdravstveni sistemi, a ne ljudski zivoti.. I dan danas se stite ti sistemi, a ne ljudi..
Last edited by laik1981 on 15/10/2020 10:05, edited 2 times in total.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#30696 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by kox »

Mogy87 wrote: 15/10/2020 09:52
kox wrote: 15/10/2020 09:48
Mogy87 wrote: 15/10/2020 09:43

Tvoje informacije da se ljudi plase otici da potraze medicinsku pomoc dok divljaju brojke su validne.
A kako bi ti podstakao ljude koji su u ugrozenim kategorijama da se lijece? Tako sto bi pustio brojeve dda divljaju?
Cim su se brojevi spustili i te ugrozene grupe su potrazile medicinsku pomoc.
Razumijes da ako zabijemo glavu u pijesak, brohevi divljaju, da ce se te ugrozene kategorije jos vise zatvoriti? Da ce ih jos manji broj zeljeti ici u bolnicu na pregled? Shvatas da je to povezano? Ljeto je najbolji primjer. Brojke se smirile, rijesili se i ostali problemi.
Nije tačno da je to jedini razlog. To je jedan od razloga. Operacije su odgađane, pregledi su odgađani, sve je radilo smanjenim kapacitetom i imamo rezultat. Valjda ti je jasno da je i preuveličavanje opasnosti od korone sa tim povezano ? Dakle i potcjenjivanje i precjenjivanje opasnosti košta ljudskih života.
Elektivne operacije se ne odnose na situacije gdje je zivot pacijenta ugrozen. Takve operacije su odgodjene. Od takvih stanja se ne umire unutar 2 mjeseca.
Sve sto je zahtijevalo hitnu medicinsku intervenciju nije odgadjano.
Ponavljam pitanje: kako bi uvjerio ljude koji su rizicna grupa da potraze pomoc ako brojevi divljaju?
Redovni i preventivni pregledi su odgađani. Redovne terapije su odgađane. Ljudima su prekidane hemoterapije. Hitne pomoći su radile smanjenim kapacitetom. Da psihoza o koroni nije stvorena i ljudi bi se ponašali razumno i išli ljekaru kada im je to potrebno. Ali kada počne gađanje ciframa, milionima mrtvih, poluinformacijama onda vrijede neka druga pravila.
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#30697 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

laik1981 wrote: 15/10/2020 10:03 S obzirom da su te radikalne restriktivne mjere kao direktnu posljedici imale pad imuniteta kod desetina miliona ljudi i proizvodnju ogromnog sresa i straha samo je pitanje koliko ce miliona ljudi umrijeti od posljedica restrikcija kada posmatramo dugorocno.. Zabrane izlazaka djeci i starijim su imale katastrofalan ucinak na njihov imunitet.. Mnogi stari atrofirali u svojim domovima dok su bili u pritvoru.. Restrikcije su zlocin protiv ljudi.. Restrikcijama su se stitili zdravstveni sistemi a ne ljudski zivoti.. I dan danas se stite ti sistemi, a ne ljudi..
Niko ovdje ne zagovara lockdown posebno ne onakav kakav je bio kod nas na snazi.
Maska i distanca u zatvorenom, ostani kuci ako osjetis simptome (i reci kontaktima) i to je to.
Nije bas toliko komplikovano.
I glasaj na izborima :D
Naslovnica
Posts: 27898
Joined: 20/03/2013 15:38

#30698 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Neki dan zvali Pedijatriju, alergološko - ne primaju nikoga osim hitnih slučajeva.
Kolegica zvala Gastro na Pedijatriji - isti odgovor.
Ja trebam krajem oktobra na kontrolu na Endokrinu, mislim da mi neće dati da odem na kontrolu (nazvaću ih ovih dana da potvrdim), a i imam milion nekakvih nalaza da povadim, ne znam ni gdje ni kako, a nemam para da sve to uradim privatno.
Odgodiću sve do proljeća, jbjga.
User avatar
GAU8
Posts: 9129
Joined: 05/01/2011 09:18

#30699 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

laik1981 wrote: 15/10/2020 10:03 S obzirom da su te radikalne restriktivne mjere kao direktnu posljedici imale pad imuniteta kod desetina miliona ljudi i proizvodnju ogromnog sresa i straha samo je pitanje koliko ce miliona ljudi umrijeti i tesko oboliti od posljedica restrikcija kada posmatramo dugorocno.. Zabrane izlazaka djeci i starijim su imale katastrofalan ucinak na njihov imunitet.. Mnogi stari atrofirali u svojim domovima dok su bili u pritvoru.. Restrikcije su zlocin protiv ljudi.. Restrikcijama su se stitili zdravstveni sistemi, a ne ljudski zivoti.. I dan danas se stite ti sistemi, a ne ljudi..
Govorimo li za BiH ili globalno?
Trappist
Posts: 4287
Joined: 12/09/2020 08:52

#30700 Re: Šta kada se Korona virus pojavi u BiH?? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Naslovnica wrote: 15/10/2020 10:06 Neki dan zvali Pedijatriju, alergološko - ne primaju nikoga osim hitnih slučajeva.
Kolegica zvala Gastro na Pedijatriji - isti odgovor.
Ja trebam krajem oktobra na kontrolu na Endokrinu, mislim da mi neće dati da odem na kontrolu (nazvaću ih ovih dana da potvrdim), a i imam milion nekakvih nalaza da povadim, ne znam ni gdje ni kako, a nemam para da sve to uradim privatno.
Odgodiću sve do proljeća, jbjga.
Ma to se tebi cini samo, Mogy zna provjereno da se svi primaju.
Locked