Nagorno Karabah

Post Reply
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#6276 Re: Nagorno Karabah

Post by saimidin »

Kikibombona wrote: 10/10/2020 13:06
turgut wrote: 10/10/2020 12:54nije baš uvijek tako.
Pristaje samo u slucaju prijetnje vojnom intervencijom druge drzave.

Azerima niko nije prijetio vojnom intervencijom. Nije cak ni sankcijama.

...

Sve su prilike da su prihvatili primirje jer je propala vojna operacija.
kako nije, prijetila francuska sankcijama i cini mi se holandija, a kako si siguran da im i rusi nisu namignuli da je dosta tj. da su imali svojih 15 dana, u suprotnom ce ih :izet:

uostalom mislim da azeri vrlo dobro znaju da ne mogu poraziti ove za mjesec, pa ni godinu bez velikih zrtava, i ovo je bilo s ciljem da se silom promijeni stav armena, da moraju nesto ponuditi nazad u zamjenu za mir, jer o tome nisu hhtjeli ni da cuju do prije 7 dana

e sad ako se armeni nastave praviti ludi, i zamisljati da je ovo jos 1994, brzo ce se to nastaviti, pa kom opanci, kom obojci

u ostalom zivi bili pa vidjeli, vrijeme je pred nama, samo sabura

:bih:

ps

zalosno je sto ljudi ginu, ali sada je loptica kod armena, i ako ne ponude povlacenja sa azerskih podrucja u roku par mjeseci neka se ne cude kad pocnu novi sukobi

jednostavno puno su zagrabili
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#6277 Re: Nagorno Karabah

Post by Bobi »

salik79 wrote: 10/10/2020 15:18 Nemam mesinganog mlina za kahvu. De ti, jos jednom, poglesaj sliku, pa mi, na osnovu toga sto vidis na slici, pokusaj docarati sta si hOtio rijet:
Mislim da je pala kroz onu rupu pa usljed inercije se zarotirala na drugu stranu.












:gunjastajl:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6278 Re: Nagorno Karabah

Post by salik79 »

Bobi wrote: 10/10/2020 15:23
salik79 wrote: 10/10/2020 15:18 Nemam mesinganog mlina za kahvu. De ti, jos jednom, poglesaj sliku, pa mi, na osnovu toga sto vidis na slici, pokusaj docarati sta si hOtio rijet:
Mislim da je pala kroz onu rupu pa usljed inercije se zarotirala na drugu stranu.












:gunjastajl:
Ustvari, doletila je odozdo, a onda se zarotirala pa izgleda kao da je odozgo :mrgreen:
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#6279 Re: Nagorno Karabah

Post by zilog »

salik79 wrote: 10/10/2020 15:18
zilog wrote: 10/10/2020 15:14
salik79 wrote: 10/10/2020 13:56

Nije, jer je fizicki nemoguce. Nisu ovo geleri pa da im putanja bude "ni'dje veze", ovo je neeksplodirani projektil.
Izvini ako sam precijenio tvoj kapacitet da shvatis. Evo ovako, uzmi onaj stari, mesingani, mlin za kahvu i pokusaj ga naopako okrenutog ispustiti na stol. Sta se desilo? Je li dno ostalo u okrenuto u pravcu tvoje ruke iz koje si ga ispustio? Ako se mlin izvrnuo na stranu, da li to znaci da je na stol doletio iz pravca kojem je okrenuto dno mlina?
Nemam mesinganog mlina za kahvu. De ti, jos jednom, poglesaj sliku, pa mi, na osnovu toga sto vidis na slici, pokusaj docarati sta si hOtio rijet:

Image
Dobro.

Na slici se vidi rep rakete koja je probila strop iznad stepenista sa lijeve strane (na ovoj slici nije prikazana ta rupa, samo svjetlo koje dolazi iznad). Posto se u ovom dijelu nalazio raketni motor na cvrsto gorivo (vjerovatno APCP), koji je odradio, ovaj segment je dosta lagan. Pri padu i udaru o dno stepenista, se prvo zaustavio, a onda se, zbog tezine raketne mlaznice i krilaca na vrhu, prevalio na desnu stranu.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6280 Re: Nagorno Karabah

Post by salik79 »

zilog wrote: 10/10/2020 15:33
salik79 wrote: 10/10/2020 15:18
zilog wrote: 10/10/2020 15:14

Izvini ako sam precijenio tvoj kapacitet da shvatis. Evo ovako, uzmi onaj stari, mesingani, mlin za kahvu i pokusaj ga naopako okrenutog ispustiti na stol. Sta se desilo? Je li dno ostalo u okrenuto u pravcu tvoje ruke iz koje si ga ispustio? Ako se mlin izvrnuo na stranu, da li to znaci da je na stol doletio iz pravca kojem je okrenuto dno mlina?
Nemam mesinganog mlina za kahvu. De ti, jos jednom, poglesaj sliku, pa mi, na osnovu toga sto vidis na slici, pokusaj docarati sta si hOtio rijet:

Image
Dobro.

Na slici se vidi rep rakete koja je probila strop iznad stepenista sa lijeve strane (na ovoj slici nije prikazana ta rupa, samo svjetlo koje dolazi iznad). Posto se u ovom dijelu nalazio raketni motor na cvrsto gorivo (vjerovatno APCP), koji je odradio, ovaj segment je dosta lagan. Pri padu i udaru o dno stepenista, se prvo zaustavio, a onda se, zbog tezine raketne mlaznice i krilaca na vrhu, prevalio na desnu stranu.
Ocito je da ti je promakao ovaj detalj:

Image

Hajde, jos jednom da cujem o rupi, putanji i prevaljivanju?
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#6281 Re: Nagorno Karabah

Post by zilog »

salik79 wrote: 10/10/2020 15:37
zilog wrote: 10/10/2020 15:33
salik79 wrote: 10/10/2020 15:18

Nemam mesinganog mlina za kahvu. De ti, jos jednom, poglesaj sliku, pa mi, na osnovu toga sto vidis na slici, pokusaj docarati sta si hOtio rijet:

Image
Dobro.

Na slici se vidi rep rakete koja je probila strop iznad stepenista sa lijeve strane (na ovoj slici nije prikazana ta rupa, samo svjetlo koje dolazi iznad). Posto se u ovom dijelu nalazio raketni motor na cvrsto gorivo (vjerovatno APCP), koji je odradio, ovaj segment je dosta lagan. Pri padu i udaru o dno stepenista, se prvo zaustavio, a onda se, zbog tezine raketne mlaznice i krilaca na vrhu, prevalio na desnu stranu.
Ocito je da ti je promakao ovaj detalj:

Image

Hajde, jos jednom da cujem o rupi, putanji i prevaljivanju?
Sta ti vidis na ovom detalju?
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#6282 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Ovo postaje presmješno. O situaciji u Karabahu razgovarali Rouhani i Putin, a mamlaza sa Bosfora niko nije zvao pa mu ministarstvo počelo bulazniti:
Prekid vatre u Karabahu neće zameniti konačno rešenje problema, saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova Turske, komentarišući dogovor Jermenije i Azerbejdžana o prekidu vatre koji je stupio na snagu u 12.00 po lokalnim vremenu.

„Azerbejdžan je dao Jermeniji poslednju šansu da se povuče sa njegove teritorije. Primirje je objavljeno radi razmene zarobljenika i tela poginulih, važan je prvi korak, ali on neće zameniti konačno rešenje (problema)“, navodi se u saopštenju.

Tursko ministarstvo je dodalo da će „Ankara nastaviti da podržava Azerbejdžan kako za pregovaračkim stolom, tako i na bojnom polju“, dodaje se u saopštenju.

Tipa, "gdje sam ja u toj priči".

:lol:

Dajte mu bonu da se smiri.



:zzzz:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#6283 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Ako ga ne puste na Kavkaz, lik će prolupati i napasti Grke, 100%.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#6284 Re: Nagorno Karabah

Post by Bobi »

@zilog ne prepisuj, to sam ja rekao :kiss:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#6285 Re: Nagorno Karabah

Post by Challenger_ »

Evo saopštenja Kremlja u vezi pomenute komunikacije:

Telephone conversation with President of Iran Hassan Rouhani

The presidents had an extensive exchange of opinions on the developments in the Nagorno-Karabakh conflict zone. Vladimir Putin informed his Iranian counterpart about the efforts currently underway with Russia’s mediation to de-escalate the tensions in the region. *The President of Iran expressed support for the agreement reached following the trilateral consultations by the foreign ministers of Russia, Azerbaijan and Armenia on a ceasefire for humanitarian reasons as well as on the launch of substantive talks aimed at reaching a prompt peaceful settlement.

The two leaders also considered the developments around the Joint Comprehensive Plan of Action, and noted the importance of preserving this international agreement, which is essential for international security.

Mr Putin and Mr Rouhani discussed current issues of bilateral trade and economic cooperation. They emphasised problems related to tackling the COVID-19 pandemic, paying particular attention to the prospects of interaction regarding the Russian-produced Sputnik V vaccine.

During the conversation, Mr Rouhani extended his warm wishes to Mr Putin in connection with his recent birthday.

The sides agreed on further contacts.
:arrow: LINK

*Podvlačenje moje.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6286 Re: Nagorno Karabah

Post by salik79 »

zilog wrote: 10/10/2020 15:41
salik79 wrote: 10/10/2020 15:37
zilog wrote: 10/10/2020 15:33

Dobro.

Na slici se vidi rep rakete koja je probila strop iznad stepenista sa lijeve strane (na ovoj slici nije prikazana ta rupa, samo svjetlo koje dolazi iznad). Posto se u ovom dijelu nalazio raketni motor na cvrsto gorivo (vjerovatno APCP), koji je odradio, ovaj segment je dosta lagan. Pri padu i udaru o dno stepenista, se prvo zaustavio, a onda se, zbog tezine raketne mlaznice i krilaca na vrhu, prevalio na desnu stranu.
Ocito je da ti je promakao ovaj detalj:

Image

Hajde, jos jednom da cujem o rupi, putanji i prevaljivanju?
Sta ti vidis na ovom detalju?
Vidim tacan ugao pod kojim je projektil doletio, zabivsi se u konstrukciju. Nije imao opciju da se "zarotira", ili "prevrne" (jasno je vidljiv dio koji se zabio u pod). Isto tako vidim da je strop iz ugla iz kojeg je projektil doletio ostao netaknut. A ti slobodno lamentiraj, tvoje pravo...
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#6287 Re: Nagorno Karabah

Post by zilog »

salik79 wrote: 10/10/2020 15:49
zilog wrote: 10/10/2020 15:41
salik79 wrote: 10/10/2020 15:37

Ocito je da ti je promakao ovaj detalj:

Image

Hajde, jos jednom da cujem o rupi, putanji i prevaljivanju?
Sta ti vidis na ovom detalju?
Vidim tacan ugao pod kojim je projektil doletio, zabivsi se u konstrukciju. Nije imao opciju da se "zarotira", ili "prevrne" (jasno je vidljiv dio koji se zabio u pod). Isto tako vidim da je strop iz ugla iz kojeg je projektil doletio ostao netaknut. A ti slobodno lamentiraj, tvoje pravo...
Pogledaj onda dio metalne konstrukcije iznad stepenica (ograda), koji se proteze od gore lijevo, preme dole desno, koji je ovaj dio rakete iskrivio. Prije udara ta metalna konstrukcija se mogla nalaziti samo u ravni u kojoj su crvene linije, a sada ju je tijelo rakete unijelo desno u prostoriju.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6288 Re: Nagorno Karabah

Post by salik79 »

zilog wrote: 10/10/2020 15:59
salik79 wrote: 10/10/2020 15:49
zilog wrote: 10/10/2020 15:41

Sta ti vidis na ovom detalju?
Vidim tacan ugao pod kojim je projektil doletio, zabivsi se u konstrukciju. Nije imao opciju da se "zarotira", ili "prevrne" (jasno je vidljiv dio koji se zabio u pod). Isto tako vidim da je strop iz ugla iz kojeg je projektil doletio ostao netaknut. A ti slobodno lamentiraj, tvoje pravo...
Pogledaj onda dio metalne konstrukcije iznad stepenica (ograda), koji se proteze od gore lijevo, preme dole desno, koji je ovaj dio rakete iskrivio. Prije udara ta metalna konstrukcija se mogla nalaziti samo u ravni u kojoj su crvene linije, a sada ju je tijelo rakete unijelo desno u prostoriju.
Nemam sta gledati, vidis li ti ovaj dio projektila, uopce?

Image
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7514
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6289 Re: Nagorno Karabah

Post by AleksoMKD »

Nije primirje nego prekid vatre kako bi se pokupili mrtvi i ranjeni.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#6290 Re: Nagorno Karabah

Post by Kikibombona »

Vecina fronta je potpuno mirna osim linije ka Hadrutu. Juce je Ilham Alijev izjavio da su zauzeli selo, sto su Armeni demantirali objavivsi nekoliko video zapisa iz sela. Izgleda da je Alijev naredio napad da sapere sramotu.



Predsjednik Nagorno Karabaha je danas bio u Hadrutu



E to je belaj kada se covjek zapetlja u spostvenim lazima...
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#6291 Re: Nagorno Karabah

Post by zilog »

salik79 wrote: 10/10/2020 16:06
zilog wrote: 10/10/2020 15:59
salik79 wrote: 10/10/2020 15:49

Vidim tacan ugao pod kojim je projektil doletio, zabivsi se u konstrukciju. Nije imao opciju da se "zarotira", ili "prevrne" (jasno je vidljiv dio koji se zabio u pod). Isto tako vidim da je strop iz ugla iz kojeg je projektil doletio ostao netaknut. A ti slobodno lamentiraj, tvoje pravo...
Pogledaj onda dio metalne konstrukcije iznad stepenica (ograda), koji se proteze od gore lijevo, preme dole desno, koji je ovaj dio rakete iskrivio. Prije udara ta metalna konstrukcija se mogla nalaziti samo u ravni u kojoj su crvene linije, a sada ju je tijelo rakete unijelo desno u prostoriju.
Nemam sta gledati, vidis li ti ovaj dio projektila, uopce?

Image
Da vidio sam, mada sam mislio da ti pokazujes dasku. Da, probio stepeniste i nakrivio se.

Jako me zanima kako ti postavljas pricu za ovu fotografiju? Jel ovako? Htjeli Azeri da naprave montazu, usli sa Hilti masinama, covjeku razjebali stepeniste, ugurali raketu i ubili se gurajuci je jos na stranu, iskkrivljujuci pri tome metalnu ogradu stepenista, samo kako bi dobili efekt da je raketa dosla kroz citav strop??? Hajde reci da je to ideja, pa da se razilazimo.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6292 Re: Nagorno Karabah

Post by salik79 »

zilog wrote: 10/10/2020 16:19
salik79 wrote: 10/10/2020 16:06
zilog wrote: 10/10/2020 15:59

Pogledaj onda dio metalne konstrukcije iznad stepenica (ograda), koji se proteze od gore lijevo, preme dole desno, koji je ovaj dio rakete iskrivio. Prije udara ta metalna konstrukcija se mogla nalaziti samo u ravni u kojoj su crvene linije, a sada ju je tijelo rakete unijelo desno u prostoriju.
Nemam sta gledati, vidis li ti ovaj dio projektila, uopce?

Image
Da vidio sam, mada sam mislio da ti pokazujes dasku. Da, probio stepeniste i nakrivio se.

Jako me zanima kako ti postavljas pricu za ovu fotografiju? Jel ovako? Htjeli Azeri da naprave montazu, usli sa Hilti masinama, covjeku razjebali stepeniste, ugurali raketu i ubili se gurajuci je jos na stranu, iskkrivljujuci pri tome metalnu ogradu stepenista, samo kako bi dobili efekt da je raketa dosla kroz citav strop??? Hajde reci da je to ideja, pa da se razilazimo.
Ne, ja samo zelim da mi neko da logicno objasnjenje, nista vise. Slika je tu, ugao doleta je tu, strop je tu, projektil tu... Objasnite mi, molim vas, kako je ovo po svim zakonima fizike moguce?!

Eto, pa da se razilazimo...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#6293 Re: Nagorno Karabah

Post by Bobi »

Taj Smrech su vecinom bile kasetne, raketa kad ispusti bombice na odredjenoj visin pocne gubiti rotaciju usljed nedostatka prednjeg dijela rakete a s tim i pravac pa se pocne rotirati i udariti ground u bilo kojem polozaju :mrgreen: . Pitajte experta :D.
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#6294 Re: Nagorno Karabah

Post by zilog »

Bobi wrote: 10/10/2020 16:24 Taj Smrech su vecinom bile kasetne, raketa kad ispusti bombice na odredjenoj visin pocne gubiti rotaciju usljed nedostatka prednjeg dijela rakete a s tim i pravac pa se pocne rotirati i udariti ground u bilo kojem polozaju :mrgreen: . Pitajte experta :D.
:thumbup:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6295 Re: Nagorno Karabah

Post by salik79 »

Bobi wrote: 10/10/2020 16:24 Taj Smrech su vecinom bile kasetne, raketa kad ispusti bombice na odredjenoj visin pocne gubiti rotaciju usljed nedostatka prednjeg dijela rakete a s tim i pravac pa se pocne rotirati i udariti ground u bilo kojem polozaju :mrgreen: . Pitajte experta :D.
Sve super, koja je, onda, bila putanja da se onako zabije, a ne razvali strop iznad. Ipak mora imati uletni ugao i masu x ubrzanje, da se onako zabije. A strop netaknut iz ugla iz kojeg je doletila.
zilog
Posts: 7551
Joined: 06/03/2009 11:19

#6296 Re: Nagorno Karabah

Post by zilog »

salik79 wrote: 10/10/2020 16:30
Bobi wrote: 10/10/2020 16:24 Taj Smrech su vecinom bile kasetne, raketa kad ispusti bombice na odredjenoj visin pocne gubiti rotaciju usljed nedostatka prednjeg dijela rakete a s tim i pravac pa se pocne rotirati i udariti ground u bilo kojem polozaju :mrgreen: . Pitajte experta :D.
Sve super, koja je, onda, bila putanja da se onako zabije, a ne razvali strop iznad. Ipak mora imati uletni ugao i masu x ubrzanje, da se onako zabije. A strop netaknut iz ugla iz kojeg je doletila.
https://en.wikipedia.org/wiki/Angular_momentum
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#6297 Re: Nagorno Karabah

Post by Bobi »

Ma raketa kad nema brzinu nema ni rotaciju,ako nema rotacije nema pravac i pocne se kotrljat u zraku. Pa meni se iznad glave tako kotrljala 120 mm MB...pala na perca :D.
Pa moguce je da se ostatak rakete kotrljao u zraku i svojom masom razvalio strop i tako se zakacio...ma sve je to pretpostavka, ljudi goinama istrazju nesrece pa ne dodju do rezultata, mi hocemo na osnovu jedne fotografije. Relax.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6298 Re: Nagorno Karabah

Post by spreca »

zilog wrote: 10/10/2020 16:19
salik79 wrote: 10/10/2020 16:06
zilog wrote: 10/10/2020 15:59

Pogledaj onda dio metalne konstrukcije iznad stepenica (ograda), koji se proteze od gore lijevo, preme dole desno, koji je ovaj dio rakete iskrivio. Prije udara ta metalna konstrukcija se mogla nalaziti samo u ravni u kojoj su crvene linije, a sada ju je tijelo rakete unijelo desno u prostoriju.
Nemam sta gledati, vidis li ti ovaj dio projektila, uopce?

Image
Da vidio sam, mada sam mislio da ti pokazujes dasku. Da, probio stepeniste i nakrivio se.

Jako me zanima kako ti postavljas pricu za ovu fotografiju? Jel ovako? Htjeli Azeri da naprave montazu, usli sa Hilti masinama, covjeku razjebali stepeniste, ugurali raketu i ubili se gurajuci je jos na stranu, iskkrivljujuci pri tome metalnu ogradu stepenista, samo kako bi dobili efekt da je raketa dosla kroz citav strop??? Hajde reci da je to ideja, pa da se razilazimo.
Da se samo vi dva ne prepirete :lol: ....meni ova foto uopste ne lici na stvarnu sliku,zar ovo nije fotoshopirano,...Kako se penje uz te stepenice,znam da ima jako strmih stepenica i one se obicno ne rade betonske nego drvene,koliko ste vidjeli ovakvih stepenica,ni na munaru nisu strmije....
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6299 Re: Nagorno Karabah

Post by salik79 »

Bobi wrote: 10/10/2020 16:35 Ma raketa kad nema brzinu nema ni rotaciju,ako nema rotacije nema pravac i pocne se kotrljat u zraku. Pa meni se iznad glave tako kotrljala 120 mm MB...pala na perca :D.
Pa moguce je da se ostatak rakete kotrljao u zraku i svojom masom razvalio strop i tako se zakacio...ma sve je to pretpostavka, ljudi goinama istrazju nesrece pa ne dodju do rezultata, mi hocemo na osnovu jedne fotografije. Relax.
Kontam ja sta ti zelis reci i sve bi mi to bilo ok da je ovaj projektil "lezao" u objektu, ali ovdje tacno mozes vidjeti dolaznu putanju, jer da je tek tako uletio odnekud ne bi zadrzao toliku silu da sve razvali, zabivsi se onako kako se zabio... A sigurno da je imao i dovoljnu brzinu od same inercije.

Ali, da ne spamamo... U pravu si, ne treba vise na ovu temu razglabati.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#6300 Re: Nagorno Karabah

Post by Lincoln-Burrows »

Ne razumijem, zbog čega je važan smjer ulaska te rakete?

Kako vidim ova raketa ovo je ključno pitanje na ovoj temi.
Post Reply