Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#13251 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo »

saint_mirad wrote: 08/10/2020 21:16 Druga varijanta je kad treba očistiti sneg ili ići u rat. Ali istini za volju, not all feminists, neke se i uhvate za novčanik
Image
Ja platim pa onda slušam monolog i gledam durenje narednih sat vremena :roll:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13252 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

bandit_mo wrote: 09/10/2020 07:45
saint_mirad wrote: 08/10/2020 21:16 Druga varijanta je kad treba očistiti sneg ili ići u rat. Ali istini za volju, not all feminists, neke se i uhvate za novčanik
Image
Ja platim pa onda slušam monolog i gledam durenje narednih sat vremena :roll:
Jel bude dosta o mom autu hajmo sad malo o meni :mrgreen:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13253 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

piupiu wrote: 08/10/2020 22:29
saint_mirad wrote: 08/10/2020 21:16 Druga varijanta je kad treba ići u rat.
Šta'š, vi idete u rat i kad nema ratova, testosteron je zajebaTa stvar.
Jest... zajebaT je pogotovo kad nas spopadaju ženske koje ga "osjete" :oops:
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#13254 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo »

MarlboroGold wrote: 09/10/2020 07:48
bandit_mo wrote: 09/10/2020 07:45
saint_mirad wrote: 08/10/2020 21:16 Druga varijanta je kad treba očistiti sneg ili ići u rat. Ali istini za volju, not all feminists, neke se i uhvate za novčanik
Image
Ja platim pa onda slušam monolog i gledam durenje narednih sat vremena :roll:
Jel bude dosta o mom autu hajmo sad malo o meni :mrgreen:
Neki dan me konobarica čak "upozorila" jesam li sigurna da želim platit, mogao bi se naljutiti ... bila je u pravu :-D Još nikakav spoj u pitanju, ne treba me impresionrati svojim prihodima koji mu omogućuju da plati 2 kave :P
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13255 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

bandit_mo wrote: 09/10/2020 07:53 Neki dan me konobarica čak "upozorila" jesam li sigurna da želim platit, mogao bi se naljutiti ... bila je u pravu :-D Još nikakav spoj u pitanju, ne treba me impresionrati svojim prihodima koji mu omogućuju da plati 2 kave :P
Pa dobro kod nas još uvijek vlada ono prvi ili prva 2-3 izlaska da muškarac plaća, a kasnije po dogovoru. Tako je kod većine.
S druge strane nema se šta ljutiti kao dijete. Neka on plati drugi put ako do toga dođe :mrgreen:
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#13256 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo »

MarlboroGold wrote: 09/10/2020 08:00
bandit_mo wrote: 09/10/2020 07:53 Neki dan me konobarica čak "upozorila" jesam li sigurna da želim platit, mogao bi se naljutiti ... bila je u pravu :-D Još nikakav spoj u pitanju, ne treba me impresionrati svojim prihodima koji mu omogućuju da plati 2 kave :P
Pa dobro kod nas još uvijek vlada ono prvi ili prva 2-3 izlaska da muškarac plaća, a kasnije po dogovoru. Tako je kod većine.
S druge strane nema se šta ljutiti kao dijete. Neka on plati drugi put ako do toga dođe :mrgreen:
Hoću reći, mnogo žena želi plaćati, mnnogo više nego što je muškaraca voljno prihvatiti da žena plaća.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#13257 Re: Danasnji "feminizam"

Post by GAU8 »

Zna li neko kakva je situacija trenutno oko "mee too" pokreta.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#13258 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

saint_mirad wrote: 08/10/2020 23:26
piupiu wrote: 08/10/2020 22:29
saint_mirad wrote: 08/10/2020 21:16 Druga varijanta je kad treba ići u rat.
Šta'š, vi idete u rat i kad nema ratova, testosteron je zajebaTa stvar.
U pravu si za to. Sa druge strane, testosteron nas tera na inovacije i popravljanje sveta oko sebe. Ali nam i skracuje zivot, jel. :-D
alaj ste ga opravili, svaka vam cast!
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13259 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

GAU8 wrote: 09/10/2020 08:30 Zna li neko kakva je situacija trenutno oko "mee too" pokreta.
Ispuhao. Polako im je javnost prestala davati značaj zbog sve većeg broja lažnih optužbi. Kad nešto postane hashtag trend kojim "ugrožene" žene skreću pažnju na sebe zbog lajkova i clickova umjesto nečeg korisnijeg i boljeg ubrzo možeš pisati propalo.
Sam taj pokret (ako se ovako uopšte može nazvati) je najviše naštetio pravim žrtvama silovanja i seksualnog napastvovanja.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#13260 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

bandit_mo wrote: 09/10/2020 07:45
saint_mirad wrote: 08/10/2020 21:16 Druga varijanta je kad treba očistiti sneg ili ići u rat. Ali istini za volju, not all feminists, neke se i uhvate za novčanik
Image
Ja platim pa onda slušam monolog i gledam durenje narednih sat vremena :roll:
Ti mi ne delujes kao radikalna feministkinja, a to kažem kao kompliment. I ja bih se durio da pored mene jos na prvom sastanku hoće platiti genuine žensko. Nije kavaljerski.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#13261 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

wewa wrote: 09/10/2020 08:32
saint_mirad wrote: 08/10/2020 23:26
piupiu wrote: 08/10/2020 22:29

Šta'š, vi idete u rat i kad nema ratova, testosteron je zajebaTa stvar.
U pravu si za to. Sa druge strane, testosteron nas tera na inovacije i popravljanje sveta oko sebe. Ali nam i skracuje zivot, jel. :-D
alaj ste ga opravili, svaka vam cast!
A čekaj, u nekom sbbkbb scenariju, ti misliš da bi svet bio bolji da su ga umesto muškaraca oblikovale žene?

Ok, mooozda bi bilo manje ratova, ali ne bi bilo interneta, električne struje i još mnogo toga što uzimamo zdravo za gotovo.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13262 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

uuu :mrgreen:

ovo je bilo nisko :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#13263 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

saint_mirad wrote: 09/10/2020 09:04
A čekaj, u nekom sbbkbb scenariju, ti misliš da bi svet bio bolji da su ga umesto muškaraca oblikovale žene?

Ok, mooozda bi bilo manje ratova, ali ne bi bilo interneta, električne struje i još mnogo toga što uzimamo zdravo za gotovo.
:lol:
jer su u vrijeme industrijske revolucije, recimo, zene imale jednak pristup obrazovanju i radnim mjestima kao i muskarci :lol:
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#13264 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

wewa wrote: 09/10/2020 09:09
saint_mirad wrote: 09/10/2020 09:04
A čekaj, u nekom sbbkbb scenariju, ti misliš da bi svet bio bolji da su ga umesto muškaraca oblikovale žene?

Ok, mooozda bi bilo manje ratova, ali ne bi bilo interneta, električne struje i još mnogo toga što uzimamo zdravo za gotovo.
:lol:
jer su u vrijeme industrijske revolucije, recimo, zene imale jednak pristup obrazovanju i radnim mjestima kao i muskarci :lol:
Ne govorim sad o tome, već o hipotetickom scenariju u kojem bi žene imale sve uslove kao i muškarci, i gde bi se uloge zamenile. Da li misliš da bi svet bio podjednako tehnološki napredan kao i danas?
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#13265 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Dobro koliko stotina godina treba proci da ne bude do sistema?
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#13266 Re: Danasnji "feminizam"

Post by GAU8 »

MarlboroGold wrote: 09/10/2020 08:38
GAU8 wrote: 09/10/2020 08:30 Zna li neko kakva je situacija trenutno oko "mee too" pokreta.
Ispuhao. Polako im je javnost prestala davati značaj zbog sve većeg broja lažnih optužbi. Kad nešto postane hashtag trend kojim "ugrožene" žene skreću pažnju na sebe zbog lajkova i clickova umjesto nečeg korisnijeg i boljeg ubrzo možeš pisati propalo.
Sam taj pokret (ako se ovako uopšte može nazvati) je najviše naštetio pravim žrtvama silovanja i seksualnog napastvovanja.
Iako su velikom vecinom zene zrtve a muskarci pocinitelji, ne treba previse generalizirati.
Ali mene zanima sta je sa zrtvama koje bivaju neduzno optuzene? Posebno kada imate situaciju u kojoj nema svjedoka ni dokaza, vec samo rijec zrtve protiv (navodnog) pocinitelja.

Slucaj Kevina Spacyja mi recimo ne izlazi iz glave.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#13267 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

saint_mirad wrote: 09/10/2020 09:12
Ne govorim sad o tome, već o hipotetickom scenariju u kojem bi žene imale sve uslove kao i muškarci, i gde bi se uloge zamenile. Da li misliš da bi svet bio podjednako tehnološki napredan kao i danas?
naravno.
samo sto ja ne prizeljkujem zamjenu uloga, takav svijet ne zelim nikome, odnosno nikome ne zelim da bude diskriminiran onako kako je sada slucaj sa zenama.
svijet kakav ja zelim vidjeti, kakav prizeljkujem za svoju djecu, jeste onaj u kojem svako moze dostici svoj potencijal i baviti se onim sto zeli, za dobrobit svih.
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#13268 Re: Danasnji "feminizam"

Post by bandit_mo »

GAU8 wrote: 09/10/2020 09:17
MarlboroGold wrote: 09/10/2020 08:38
GAU8 wrote: 09/10/2020 08:30 Zna li neko kakva je situacija trenutno oko "mee too" pokreta.
Ispuhao. Polako im je javnost prestala davati značaj zbog sve većeg broja lažnih optužbi. Kad nešto postane hashtag trend kojim "ugrožene" žene skreću pažnju na sebe zbog lajkova i clickova umjesto nečeg korisnijeg i boljeg ubrzo možeš pisati propalo.
Sam taj pokret (ako se ovako uopšte može nazvati) je najviše naštetio pravim žrtvama silovanja i seksualnog napastvovanja.
Iako su velikom vecinom zene zrtve a muskarci pocinitelji, ne treba previse generalizirati.
Ali mene zanima sta je sa zrtvama koje bivaju neduzno optuzene? Posebno kada imate situaciju u kojoj nema svjedoka ni dokaza, vec samo rijec zrtve protiv (navodnog) pocinitelja.

Slucaj Kevina Spacyja mi recimo ne izlazi iz glave.
Mislim da krivooptuženi, kad već stigne presuda da nije kriv, ima pravnu osnovu tužiti onog tko ga je lažno optužio.
Ja znam slučaj gdje je krivooptužen nastavnik, što s mammom radi. Iako je poslije osobna priznala da ga je optužila "iz dosade", čovjek se još nije riješio trauma i stigme.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#13269 Re: Danasnji "feminizam"

Post by madner »

Svako moze raditi sta zeli, ako je dovoljno dobar da zaradi dovoljno za zivot u tom poslu.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#13270 Re: Danasnji "feminizam"

Post by GAU8 »

wewa wrote: 09/10/2020 09:09
saint_mirad wrote: 09/10/2020 09:04
A čekaj, u nekom sbbkbb scenariju, ti misliš da bi svet bio bolji da su ga umesto muškaraca oblikovale žene?

Ok, mooozda bi bilo manje ratova, ali ne bi bilo interneta, električne struje i još mnogo toga što uzimamo zdravo za gotovo.
:lol:
jer su u vrijeme industrijske revolucije, recimo, zene imale jednak pristup obrazovanju i radnim mjestima kao i muskarci :lol:
Ne razumijem poentu prepucavanja ko je bolji.
Cinjenica je, da su muskarci i zene fundamentalno razliciti na bioloskom nivou. Tako da je besmisleno uopce porediti koja strana je "bolja".
Jednakost mora postojati u svim sferama drustva koje ne zavise od te bioloske komponente. Potpuna jednakost je nemoguca i nema je smisla forsirati.
Banalan primjer, za istu djelatnost, gdje spol ne igra nikakvu ulogu, zarada mora biti identicna za zene i muskarce i ne smije se favorizirati pri zaposljavanju iskljucivo na osnovi spola.
Postoje poslovi gdje opet spol igra ulogu, ali to su izuzeci.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#13271 Re: Danasnji "feminizam"

Post by wewa »

GAU8 wrote: 09/10/2020 09:28
Ne razumijem poentu prepucavanja ko je bolji.
Cinjenica je, da su muskarci i zene fundamentalno razliciti na bioloskom nivou. Tako da je besmisleno uopce porediti koja strana je "bolja".
Jednakost mora postojati u svim sferama drustva koje ne zavise od te bioloske komponente. Potpuna jednakost je nemoguca i nema je smisla forsirati.
Banalan primjer, za istu djelatnost, gdje spol ne igra nikakvu ulogu, zarada mora biti identicna za zene i muskarce i ne smije se favorizirati pri zaposljavanju iskljucivo na osnovi spola.
Postoje poslovi gdje opet spol igra ulogu, ali to su izuzeci.
moj cilj nije dokazati da su zene bolji ljudi, naprotiv. problem su sagovornici kojima su zene bica nize vrste, a zasluzuju paznju samo ako ispunjavaju niz tradicionalnih kriterija, citaj odgovaraju patrijarhalnom stereotipu.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#13272 Re: Danasnji "feminizam"

Post by saint_mirad »

wewa wrote: 09/10/2020 09:22
saint_mirad wrote: 09/10/2020 09:12
Ne govorim sad o tome, već o hipotetickom scenariju u kojem bi žene imale sve uslove kao i muškarci, i gde bi se uloge zamenile. Da li misliš da bi svet bio podjednako tehnološki napredan kao i danas?
naravno.
samo sto ja ne prizeljkujem zamjenu uloga, takav svijet ne zelim nikome, odnosno nikome ne zelim da bude diskriminiran onako kako je sada slucaj sa zenama.
svijet kakav ja zelim vidjeti, kakav prizeljkujem za svoju djecu, jeste onaj u kojem svako moze dostici svoj potencijal i baviti se onim sto zeli, za dobrobit svih.
Ja ne mislim da ne bi svet bio na ovom tehnološkom nivou jer žene imaju manje podsticaja za inovacijama od muškaraca. I dosta izuma koje imamo danas je nastalo kao produkt inicijative vojno-industrijskog kompleksa koji je davao novac. To kod žena ne bi imalo, jer bi se vojsci kresao budžet.

Ali pošto je hipoteticki scenario, ne mogu pouzdano znati jesam li u pravu ili ne, kao ni ti.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#13273 Re: Danasnji "feminizam"

Post by hadzinicasa »

piupiu wrote: 08/10/2020 18:52
ExNihilo wrote: 08/10/2020 17:13 Je li čitao ovdje neko Glück?
Pročitala tri pjesme.
Ne preobrazih nikad nikoga u svinju.
Neki to ljudi zaista jesu; ja samo činim da oni
izgledaju poput svinja.

Od tvojih sam bolesna riječi
što puštaju da spoljašnje preispituje nutarnje. Tvoji ljudi ne bjehu loši;
nedoličan život
učinio ih je takvim. Kao svinje

pod brigom
mojom i mojih dama, oni
su se sladili brzo.

Tada sam opozvala gatku, pokazujući ti dobru volju
kao dobru stranu moje moći. Vidjeh

da ovdje možemo biti sretni,
kao čovjek i žena
ukoliko su potrebe jednostavne. U istom udahu,

ukaza mi se tvoj odlazak
tvoji ljudi bjehu hrabri, uprkos mom hrabrom
plačućem i uskovitlanom moru. Misliš

da će me nekoliko suza uznemiriti? Prijatelju moj,
svako je vještičarenje
pragmatik u srcu; niko sušt ne vidi ko ne
postavi granicu liku. Ako sam poželjela samo da te zadržim

onda si mi mogao postati zatvorenikom.
alaj si je odabrala - u sridu! :)
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#13274 Re: Danasnji "feminizam"

Post by GAU8 »

Postavlja se pitanje zasto su muskarci "agresivni".

Sta ako je to zbog evolucijskog pritiska gdje same zene favorizirajuci partnere koji imaju vise testosterona (veca sansa da odbrane svoje potpmstvo) takodjer dovode do situacije u kojoj smo sada.

Dakle nema smisla odvojeno kriviti neku od strana jer su nerazdvojivo povezane.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21582
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13275 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

GAU8 wrote: 09/10/2020 09:17
MarlboroGold wrote: 09/10/2020 08:38
GAU8 wrote: 09/10/2020 08:30 Zna li neko kakva je situacija trenutno oko "mee too" pokreta.
Ispuhao. Polako im je javnost prestala davati značaj zbog sve većeg broja lažnih optužbi. Kad nešto postane hashtag trend kojim "ugrožene" žene skreću pažnju na sebe zbog lajkova i clickova umjesto nečeg korisnijeg i boljeg ubrzo možeš pisati propalo.
Sam taj pokret (ako se ovako uopšte može nazvati) je najviše naštetio pravim žrtvama silovanja i seksualnog napastvovanja.
Iako su velikom vecinom zene zrtve a muskarci pocinitelji, ne treba previse generalizirati.
Ali mene zanima sta je sa zrtvama koje bivaju neduzno optuzene? Posebno kada imate situaciju u kojoj nema svjedoka ni dokaza, vec samo rijec zrtve protiv (navodnog) pocinitelja.

Slucaj Kevina Spacyja mi recimo ne izlazi iz glave.
Jednostavno... stigma da si ovo ili ono. Izgubiš posao, prihode, ugled i poštovanje u društvu. Kriv si prije nego što slučaj uopšte ode na sud, jer je društvo poprilično histerično po tom pitanju. U toj histeriji prednjače feministice - pogotovo one ekstremne. Nije ništa puno bolje kod ekstremnih ogranaka LGBTQ, Black Lives Matter itd. Sad je i cancel culture jači nego ikad. Nestaneš kao medijska ili internetska ličnost preko noći kao da nikad nisi postojao.

Eno ti i slučaj Johnny Deppa i one njegove Amber Heard kao jedan od poznatijih. Dok nije sve otišlo na sud, a gdje se pokazalo da je ipak većinom tačno ono što on govori za nju, Disney je lika totalno šutnuo da više ne bude Jack Sparrow i izgubio je, ako se ne varam, preko 100 miliona dolara. I druge kompanije su odustale od njega čime je izgubio još više novca.

#metoo je kasnije jednostavno prerastao u klasični lov na vještice. Nije im bitno koliku štetu prave muškarcima koje lažno optužuju, kao i oni koji nepromišljeno podržavaju nedokazane slučajeve. Time, kao što već rekoh, ujedno čine štetu i pravim žrtvama silovanja i seksualnog napastvovanja.
Post Reply