Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Moderator: O'zone

Locked
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32626 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Hvala za savjet. Slazem se da su komunikacijske vjestine jako vazne, sto u zivotu, sto na forumu :thumbup:
User avatar
zubi
Posts: 5158
Joined: 16/07/2009 00:27

#32627 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by zubi »

https://www.theguardian.com/world/2020/ ... 0yc5M7WcYo

In the university’s preliminary tests, dogs – which have been successfully used to detect diseases such as cancer and diabetes – were able to identify the virus with nearly 100% accuracy, even days before before a patient developed symptoms.

Scientists are not yet sure what exactly it is that the dogs sniff when they detect the virus. A French study published in June concluded that there was “very high evidence” that the sweat odour of Covid-positive people was different to that of those who did not have the virus, and that dogs could detect that difference.

Dogs are also able to identify Covid-19 from a much smaller molecular sample than PCR tests, Helsinki airport said, needing only 10-100 molecules to detect the presence of the virus compared with the 18m needed by laboratory equipment.
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32628 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

Jesu rekli koja ili koje pasmine? Hoce li bolnice nabaviti kerove-detektore, ili ce nam i dalje naplacivati 200 KM za nepouzdani PCR test koji kosta 4-5 KM?
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#32629 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Dozer wrote: 25/09/2020 15:25 Jesu rekli koja ili koje pasmine? Hoce li bolnice nabaviti kerove-detektore, ili ce nam i dalje naplacivati 200 KM za nepouzdani PCR test koji kosta 4-5 KM?
U procesu je izrada tenderske dokumentacije za nabavku šćenadi. 8-)
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#32630 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

sherbett wrote: 25/09/2020 15:28
Mogy87 wrote: 25/09/2020 15:20 Hvala za savjet. Slazem se da su komunikacijske vjestine jako vazne, sto u zivotu, sto na forumu :thumbup:
Opet izokreces
To je do sklopa u glavi dzaba ti knjige
Možda je Mogy zapravo OpenAI generator teksta. Iliti pravo zafrkan chat bot. :run:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#32631 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Dozer wrote: 25/09/2020 15:25 Jesu rekli koja ili koje pasmine? Hoce li bolnice nabaviti kerove-detektore, ili ce nam i dalje naplacivati 200 KM za nepouzdani PCR test koji kosta 4-5 KM?
Otkuda ti podaci da ovi testovi u KCUSu recimo koštaju 5KM
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32632 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

GAU8 wrote: 25/09/2020 19:30
sherbett wrote: 25/09/2020 15:28
Mogy87 wrote: 25/09/2020 15:20 Hvala za savjet. Slazem se da su komunikacijske vjestine jako vazne, sto u zivotu, sto na forumu :thumbup:
Opet izokreces
To je do sklopa u glavi dzaba ti knjige
Možda je Mogy zapravo OpenAI generator teksta. Iliti pravo zafrkan chat bot. :run:
Gejc me programirao licno :D pa se ti misli :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8250
Joined: 25/05/2013 23:49

#32633 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by apsidejzi »

Danas su objavljenje dvije studije Korona virusa kojima se objasnjava zasto je 14% ljudi umrlo od istog te zasto neki ljudi budu tesko bolesni. Ovo je poprilicno veliki % za jednu studiju i daje jasan signal sta se desava u organizmu kod ljudi koji zavrse na respiratoru. Radi se o "genetskoj gresci" gdje tijelo proizvede antitijela koja nisu u stanju razaznati korona virus od primarnog imunog sistema. Naime, nas organizam ima primarni imuni sistem u celijama gdje one luce odredjene molekule koje upozoravaju okolne celije da je virus (bilo koji) u blizini i da ne trebaju primati nove materije u sebe. Mi to nazivamo upala (necega). Tako normalni sistem funkcionise. Upala bude dok ne dodju antitijela da pokupe virus. Tek nakon toga, kada ovaj primarni odbrambeni sistem popusti, celije se otvaraju i nastavljau normalan protok materija.

Kod ovih ljudi, kako je otkrila studija, proizvedu se antitijela koja pomijesaju primarnu odbranu i virus i onda napadaju oboje. Problem je u tome sto pojedu svu primarnu odbranu i celije misle da je opasnost prosla te nastavljaju normalni protok materija ukljucujuci i pustanje virusa u sebe koji se sada brze siri. Umjesto da ga zakoci, antitijela su pustila rucnu u strani. Ja ovo vidim kao bojno polje gdje imas dvije vojske sa pjesadijom (primarni imuni sisstem) naprijed i artiljerijom (antitijela) nazad. Artiljerija ispali granate i pobije svoju pjesadiju. Ubiju oni i dio neprijateljske pjesadije al svoje devastiraju.

Ovo je posebno izrazeno kod muskaraca, jer se ovaj gen nalazi na Y hromosomu koji je kod zena X hromozom tj zene imaju dva primjerka gena gdje je velika sansa da je jedan od njih ispravan i aktivan. Studija je ukazala da se prvo treba izvaditi nalaz antitijela kod pacijenta i na osnovu toga primjetiti da li je isti sa ovom genetskom manom. Ako jeste, onda mu se ne smije davati plazma sa antitijelima jer ce mu samo gore napraviti. Moraju mu se davati lijekovi za ublazavanje imunog sistema. Isti oni lijekovi koji se daju kod autoimunih bolesti. Zanimljivo da moras sputavati imuni sistem kako bi se odbranio od korona virusa...

Evo i clanka: https://www.sciencemag.org/news/2020/09 ... 9-patients
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#32634 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by ćiribiribela »

Mogy87 wrote: 25/09/2020 14:32 @ćiribiribela kakvo je kod vas stanje?
Kod nas je haos ali iz drugih razloga (mozda si upratila negdje za Uniklinik i ransomware), a sto se tice corone, nemamo pozitivnih slucajeva na odjelu.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#32635 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

apsidejzi wrote: 25/09/2020 22:49 Danas su objavljenje dvije studije Korona virusa kojima se objasnjava zasto je 14% ljudi umrlo od istog te zasto neki ljudi budu tesko bolesni. Ovo je poprilicno veliki % za jednu studiju i daje jasan signal sta se desava u organizmu kod ljudi koji zavrse na respiratoru. Radi se o "genetskoj gresci" gdje tijelo proizvede antitijela koja nisu u stanju razaznati korona virus od primarnog imunog sistema. Naime, nas organizam ima primarni imuni sistem u celijama gdje one luce odredjene molekule koje upozoravaju okolne celije da je virus (bilo koji) u blizini i da ne trebaju primati nove materije u sebe. Mi to nazivamo upala (necega). Tako normalni sistem funkcionise. Upala bude dok ne dodju antitijela da pokupe virus. Tek nakon toga, kada ovaj primarni odbrambeni sistem popusti, celije se otvaraju i nastavljau normalan protok materija.

Kod ovih ljudi, kako je otkrila studija, proizvedu se antitijela koja pomijesaju primarnu odbranu i virus i onda napadaju oboje. Problem je u tome sto pojedu svu primarnu odbranu i celije misle da je opasnost prosla te nastavljaju normalni protok materija ukljucujuci i pustanje virusa u sebe koji se sada brze siri. Umjesto da ga zakoci, antitijela su pustila rucnu u strani. Ja ovo vidim kao bojno polje gdje imas dvije vojske sa pjesadijom (primarni imuni sisstem) naprijed i artiljerijom (antitijela) nazad. Artiljerija ispali granate i pobije svoju pjesadiju. Ubiju oni i dio neprijateljske pjesadije al svoje devastiraju.

Ovo je posebno izrazeno kod muskaraca, jer se ovaj gen nalazi na Y hromosomu koji je kod zena X hromozom tj zene imaju dva primjerka gena gdje je velika sansa da je jedan od njih ispravan i aktivan. Studija je ukazala da se prvo treba izvaditi nalaz antitijela kod pacijenta i na osnovu toga primjetiti da li je isti sa ovom genetskom manom. Ako jeste, onda mu se ne smije davati plazma sa antitijelima jer ce mu samo gore napraviti. Moraju mu se davati lijekovi za ublazavanje imunog sistema. Isti oni lijekovi koji se daju kod autoimunih bolesti. Zanimljivo da moras sputavati imuni sistem kako bi se odbranio od korona virusa...

Evo i clanka: https://www.sciencemag.org/news/2020/09 ... 9-patients
:thumbup:
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#32637 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Naravno da je bio aktivan i u februaru.
Mnogi kod mene na poslu (uključujući i mene) su dobili svoj dio.
Neki su završili na Sumamedu, dvojica upalu pluća odradili, mene i suprugu bacilo 2 dana u krevet (ja sam "peka" ali nju nikada ništa ne obara"), djeca imala malo povišenu temperaturu dan-dva, i to je to.
Znam kako izgledaju sezonske gripe i prehlade, rijetko me šta promaši, ali ovaj put je to bilo drugačije (nije samo moje mišljenje nego i svih kolega na poslu koji su fasovali). Jedan je rekao da nikada nije bio lošiji u životu a čovjek beton.
:thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32638 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

GAU8 wrote: 25/09/2020 19:33
Dozer wrote: 25/09/2020 15:25 Jesu rekli koja ili koje pasmine? Hoce li bolnice nabaviti kerove-detektore, ili ce nam i dalje naplacivati 200 KM za nepouzdani PCR test koji kosta 4-5 KM?
Otkuda ti podaci da ovi testovi u KCUSu recimo koštaju 5KM
Znam da ih branis, ali to je bila javno objavljena info, da PCR test kosta oko 2,5$.
User avatar
Edin H.
Posts: 47020
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#32639 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Edin H. »

Naslovnica wrote: 26/09/2020 09:26 Naravno da je bio aktivan i u februaru.
Mnogi kod mene na poslu (uključujući i mene) su dobili svoj dio.
Neki su završili na Sumamedu, dvojica upalu pluća odradili, mene i suprugu bacilo 2 dana u krevet (ja sam "peka" ali nju nikada ništa ne obara"), djeca imala malo povišenu temperaturu dan-dva, i to je to.
Znam kako izgledaju sezonske gripe i prehlade, rijetko me šta promaši, ali ovaj put je to bilo drugačije (nije samo moje mišljenje nego i svih kolega na poslu koji su fasovali). Jedan je rekao da nikada nije bio lošiji u životu a čovjek beton.
:thumbup:
Klasicni simptomi gripe :wink:
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#32640 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Edin H. wrote: 26/09/2020 17:19
Naslovnica wrote: 26/09/2020 09:26 Naravno da je bio aktivan i u februaru.
Mnogi kod mene na poslu (uključujući i mene) su dobili svoj dio.
Neki su završili na Sumamedu, dvojica upalu pluća odradili, mene i suprugu bacilo 2 dana u krevet (ja sam "peka" ali nju nikada ništa ne obara"), djeca imala malo povišenu temperaturu dan-dva, i to je to.
Znam kako izgledaju sezonske gripe i prehlade, rijetko me šta promaši, ali ovaj put je to bilo drugačije (nije samo moje mišljenje nego i svih kolega na poslu koji su fasovali). Jedan je rekao da nikada nije bio lošiji u životu a čovjek beton.
:thumbup:
Klasicni simptomi gripe :wink:
Da, naravno, u pravu si. :thumbup:
Sumamed, upale pluća, ljudi koji su inače ko beton - padali u postelju.
Klasična gripa.
:thumbup:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#32641 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by GAU8 »

Dozer wrote: 26/09/2020 16:28
GAU8 wrote: 25/09/2020 19:33
Dozer wrote: 25/09/2020 15:25 Jesu rekli koja ili koje pasmine? Hoce li bolnice nabaviti kerove-detektore, ili ce nam i dalje naplacivati 200 KM za nepouzdani PCR test koji kosta 4-5 KM?
Otkuda ti podaci da ovi testovi u KCUSu recimo koštaju 5KM
Znam da ih branis, ali to je bila javno objavljena info, da PCR test kosta oko 2,5$.
Ne branim KCUS, naprotiv. Samo ne volim kada se neprovjerene stvari plasiraju kao činjenice. Zato me interesira ko i kada je "objavio" tu cifru od 5KM, i šta sve ulazi ili ne ulazi u tih 5KM
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#32642 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by MUNAFIK »

Samo da provjerim jesul oni što bi sve zatvarali i drzali nas u policijskom satu još uvijek medju 4 zida ili su krenuli sa?normalnim životom???
User avatar
He1972
Posts: 1497
Joined: 17/09/2017 08:05

#32643 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by He1972 »

sherbett wrote: 25/09/2020 15:28
Mogy87 wrote: 25/09/2020 15:20 Hvala za savjet. Slazem se da su komunikacijske vjestine jako vazne, sto u zivotu, sto na forumu :thumbup:
Opet izokreces
To je do sklopa u glavi dzaba ti knjige
Lako primjetno psihopatsko ponašanje, dobro si je procijenila. :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28385
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#32644 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Dozer »

GAU8 wrote: 26/09/2020 18:32
Dozer wrote: 26/09/2020 16:28
GAU8 wrote: 25/09/2020 19:33

Otkuda ti podaci da ovi testovi u KCUSu recimo koštaju 5KM
Znam da ih branis, ali to je bila javno objavljena info, da PCR test kosta oko 2,5$.
Ne branim KCUS, naprotiv. Samo ne volim kada se neprovjerene stvari plasiraju kao činjenice. Zato me interesira ko i kada je "objavio" tu cifru od 5KM, i šta sve ulazi ili ne ulazi u tih 5KM
Bilo je sve to na TVu, na raznim kanalima, jos u martu i aprilu. Od tada se vise nigdje ne spomenu. Valjda skontali da su se zajebali....
A to je vjerovatno fabricka prodajna cijena. Sve nakon toga su marze, transport, carina i porez. Ali, kada bi se i sve to racunalo, opet jedinicna cijena ne moze preci 20, max. 25KM, s enormnom marzom dobavljaca/distributera.
Kako god, ne postoji nijedan jedini razlog da KCUS to testiranje naplacuje 220 KM. U RS-u je, recimo, isto testiranje 150..... Kako to? I zasto?
Last edited by Dozer on 27/09/2020 10:32, edited 1 time in total.
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#32645 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

MUNAFIK wrote: 27/09/2020 05:48 Samo da provjerim jesul oni što bi sve zatvarali i drzali nas u policijskom satu još uvijek medju 4 zida ili su krenuli sa?normalnim životom???
Nisu.
I dalje redovno prate brojke, paranoišu, jedva čekaju nekakav bombastičan naslov u medijima, otvaraju nove teme...
:lol:
Trappist
Posts: 4282
Joined: 12/09/2020 08:52

#32646 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2217168

Korona i kineski represivni model je super dosao ovim diktatorima, cim se narod malo pobuni zatvaraj sve "zbog njihovog zdravlja".

I zašto niko vise ni ne spominje Bjelorusiju? Tamo se isto nikad nije nista zatvaralo, navijaci na utakmicama bili od pocetka, pa onda masovni protesti, i nema hiljade mrtvih od korone? Možda je do mentaliteta kao kod svedske :lol: :lol: :lol:
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32647 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Jer je poznato da diktatori koji bi uradili sve da ostanu na vlasti gdje su od 1996. godine govore iskljucivo istinu.
Trappist
Posts: 4282
Joined: 12/09/2020 08:52

#32648 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Trappist »

Mogy87 wrote: 27/09/2020 10:50 Jer je poznato da diktatori koji bi uradili sve da ostanu na vlasti gdje su od 1996. godine govore iskljucivo istinu.
Aha, znaci laze Lukasenko, ok. A sto onda Putin, Erdogan, Vucic, nasa ekipa, govore istinu? Jer to odgovara panicarima?
Naslovnica
Posts: 27891
Joined: 20/03/2013 15:38

#32649 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Naslovnica »

Zaista ne znamo istinite podatke iz Bjelorusije, ali sam siguran da bi davno izašlo u medijima da ih je covid-19 povaljao k'o bekane.
Međutim, ništa u medijima vezano za katastrofalne posljedice epidemije u Bjelorusiji.
Strejnđ.
🤔
Mogy87
Posts: 5966
Joined: 27/05/2013 10:49

#32650 Re: Novi korona virus - velika opasnost ili ne ? POGLEDATI PRVI POST!

Post by Mogy87 »

Jer su diktature poznate po transparentnoj objavi informacija. Posebno kad diktator izadje i kaze "ma nije to nista".
Niste upratili sta se tamo desava? (Znam da jeste, ali ne odgovara narativu). Nije njima bas do korone.
Locked